Nieuwe travaille Brandweerkorps Dreischor neemt nieuw blusvoertuig in ontvangst Derde lustrum-viering jeugdsoos Brogum met tegenslag van start C is? DE ZIERIKZEESCHE COURANT Poging tot inbraak in auto ZIERIKZEESCHE I nieuwsbodeI BIUL,or/^ ^öOelbvJ^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24290 Windenergie Brogum Schoenhersteller Delta Sport De ontwikkeling van windenergie komt op de De Zierikzeese jeugdsoos Brogum; al 15 jaar In onze serie Een dagje op stap met ditmaal de Vijfentwintig-jarig Delta Sport viert jubileum tocht te staan door de lage olieprijs. (Pag. 2). een vluchthaven voor de jeugd. (Pag. 3). schijnwerper op de schoenbersteller. (Pag. 5). met wervelende show. (Pag. 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ondernemingsgeest der jeugd is evenveel waard als de ervaring van de ouderdom. Mme De Knorr NOORDGOUWE - De 19e eeuwse travaille aan de dorpsring te Noord- gouwe is vervangen dooreen nieuw exemplaar dat op geheel identieke wijze werd gemaakt. In vroeger jaren werd de travaille, ofwel op zijn Zeeuws gezegd de stravalje. gebruikt om de paarden te stallen die door de smid van nieuwe hoefijzers moesten worden voorzien. De travailles van Noordgouwe en van Dreischor werden door de Vereniging Stad en Lande overgedaan aan de gemeente Brouwershaven omdat restauratie en onderhoud van deze nostalgische hoefslaginrichtinge'n voor de ver eniging te duur iverd. Vooral de travaille van Noordgouwe was behoor lijk versleten. Het gemeentebestuur van Brouwershaven nam de 19e eeuwse travailles voor een symbolisch bedrag over en stelde 4000 gul den beschikbaar om de restauratie van de travaille van Noordgouwe al in 1988 aan te pakken. Uit onderzoek bleek dat het oude hout zodanig was verrot dat vernieuwing de beste oplossing zou zijn. Aannemer De Jonge uit Zonnemaire slaagde erin om geheel volgens oud- ambachtelijke constructiewijze een nieuwe 'oude travailleVoor het ringdorp te vervaardigen. De travaille is gemaakt van duurzaam Frans eikehout en is met alle ijzerbeslag en toebehoren identiek aan het oude exemplaar. Tot de mensen die zich hebben ingezet om het nostalgische monument voor Noordgouwe te behouden behoort de oud- Noordgouwenaar Jacob van der Werff die momenteel 87 jaar is en in de USA woont. Hij drong er bij het college van b en w van Brouwershaven via een brief op aan om het nostalgische monument voor Noordgouwe te behouden. Ongeveer dertig jaar geleden was de travaille van Noord gouwe nog in gebruik. Naar verwachting is de kwaliteit van het huidi ge monument zodanig dat het ongeveer honderd jaar de herinnering hieraan levend zal houden. (Foto: Joop van Houdt) Burgemeester C. Slabbekoorn krijgt de sleutels van de 831 uit handen van de heer Quispel. (Foto: Joop van Houdt). Ook nieuwe bluspakken en brandweerhelmen Optreden Berini's ging niet door zig in deze nieuwe opzet en heeft daarbij gekozen voor het werken met boeken van Roald Dahl. „Die man schrijft echt fantastische kinderboeken. Echt een briljante schrijver, die man", aldus Szmule- wicz. „En zijn boeken worden ook erg goed vertaald door Huberte Vrie- zendorp. Dat mag best weieens ge zegd worden". In Brogum beeldde Szmulewicz on der andere het boek De Tovervinger van Roald Dahl uit. Een verhaal over een meisje dat blijkt te beschikken over een vinger met magische krach ten. Als zij zich boos maakt is die vin ger tot de wonderlijkste dingen in staat. Zoals mensen in iets anders veranderen. Groot huis Op de vraag van Szmulewicz aan de kinderen wat zij zouden doen als zij over een dergelijke tovervinger zou den beschikken bleken er nogal wat materiële wensen onder het jeugdige publiek te leven. „Ik zou een heel groot huis toveren", aldus een van de kinderen. Een ander zag wat minder in deze doorgaans toch zeer solide geachte belegging en wenste een gro te zak met geld, Szmulewicz bracht haar theater zonder decors of technische hulpmid delen. „Ik hou het graag simpel en ik denk dat je op die manier de fantasie van de kinderen ook wat meer stimu leert". Zo rond de 350 mensen kwamen zaterdagavond naar het concert van Woody and the Sideman. Een optre den dat gemengde reacties opriep bij het publiek. De een vond het alle maal prachtig wat de vier heren op het podium brachten terwijl de ander zich daar wat minder enthousiast over toonde. Niettemin viel de Rock and roll van zanger-gitarist Woody, solo-gitarist Ad de Hont, bassist Jaap t vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Buien Een depressie boven Denemarken zorgt voor de aanvoer van koude on stabiele lucht met buien. De buien brengen in de loop van de dag sneeuw. Overwegend vrij krachtige noordwestelijke wind. Minimumtem peratuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 februari: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -2 graden Middagtcmp.: 4 graden Windkracht: noord 5 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 febr. Zon op 07.40, onder 18.07 Maan op 09.32, onder 01.12 Eerste Kwartier: 24 febr. (13.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag is het half tot zwaar bewolkt en er vallen regen- of sneeuwbuien. Het wisselvallige weer hangt samen met een depressie, die komend van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar Denemarken trekt. Achter dit lagedrukgebied stroomt koudere lucht ons land binnen. Dc middagtemperaturen worden dins dag niet hoger dan 5 graden. De noordwestenwind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. Woensdag kunnen er ook nog buien vallen, maar daarna is het overwe gend droog. Er komen meer opklarin gen en in de nacht gaat het licht vrie zen. Overdag worden middagtempe raturen verwacht van rond dc 4 gra den. DREISCHOR - „Geen luxe, maar puur noodzakelijk voor de veiligheid". Zo om schreef burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven de functie van de nieuwe brandweerauto die zaterdag in het dorpshuis overgedragen werd aan het korps van de vrijwillige brandweer in Dreischor. Het kon niet op voor de brandweer want naast het nieuwe blusvoertuig is men nu ook in het bezit van nieuwe bluspakken en brandweer helmen. ZIERIKZEE - De viering van het derde lustrum van de Zierikzeese jeugdsoos Brogum is met enige tegenslag van start gegaan. Als gevolg van een misverstand kwam het duo De Berini's, dat zondagmiddag om 15.00 uur een concert zou geven, niet opdagen. Dat concert is nu tot na der order uitgesteld. „Maar dat houden ze nog te goed", aldus voorzitter W. Klippel. Voor het optreden zaterdag avond van Woody and the Sideman was aardig wat be langstelling. Naar schatting 350 mensen kwamen naar dit concert. De activiteiten startten vrijdag al met de vertoning van video-specials op grootbeeld. „Het zat niet echt vol, maar er waren toch aardig wat men sen", aldus Klippel. Voor hem was het niet doorgaan van het optreden van De Berini's een tegenvaller. Wat weer niet wil zeggen dat men er zich door uit het veld laat slaan. Tenslotte wa ren de activiteiten het afgelopen weekend nog maar slechts het begin van een hele serie van jubileumacti viteiten. Jeugdtheater Op het theaterprogramma 'Bizar Absurd' van Fajga Szmulewicz waren zo rond de twintig kinderen afgeko men. Klippel: „We hadden zelf ge hoopt dat dat er wat meer zouden zijn geweest, maar het blijkt hier altijd moeilijk om mensen enthousiast te krijgen voor dit soort dingen. Toch moet je er denk ik gewoon mee door gaan". „Meestal geef ik voorstellingen op scholen en in bibliotheken en dan is dit toch wel iets heel anders", aldus Szmulewicz tijdens een korte pauze in haar programma. Overigens boet te haar optreden ondanks het gerin ge aantal kinderen niet af aan en thousiasme. „Ik vind het echt heel leuk om te doen", aldus Szmulewicz. „Ik vind het erg leuk om met kinderen te wer ken, en je leert er ook heel veel van. Tegenover kinderen kun je het niet verdonkeremanen als het mis gaat. Als ze er niets aan vinden ga je zo op je bek, terwijl volwassenen dan nog net doen of ze het allemaal prachtig vinden". Leespromotie „Eigenlijk is wat ik doe bedoeld om kinderen te stimuleren om te le zen, en ik denk dat ik daar in de praktijk ook wel in slaag. Ik heb eer der gewoon voorgelezen, maar nu breng ik het wat theatraler. Je zou het voordx-acht kunnen noemen, maar dat vind ik ook weer zo'n groot woord". Szmulewicz is nu een jaar be vervanging toe was. Na opbouw van het voertuig was het zaterdag zover dat de manschappen-materiaalwagen overgedragen kon worden aan het korps vrijwillige brandweer Drei schor. Belangrijk „Dat een goed uitgerust brand weerkorps een heel belangrijke func tie vervult zal genoegzaam bekend zijn", aldus Slabbekoorn in een korte toespraak. Dat behalve belangrijk een goed geoutilleerde brandweer ook behoorlijk kostbaar is bleek uit het vervolg van de toespraak van de burgervader. „In de raad wordt daar ook vaak het nodige van gezegd". Volgens de opsomming van Slabbe koorn kosten de bluspakken alleen al 30.000 gulden en moet voor de brandweerhelmen nog eens 7500 gul den op tafel gelegd worden. De kos ten voor het in stand houden en goed laten functioneren van de brandweer kosten de gemeente per jaar nog eens 135.000 gulden. „En dat komt neer op ongeveer 38 gulden per inwoner per jaar", aldus Slabbekoorn. Overigens kost het nieuwe blusvoertuig 215.000 gulden. „En ik denk dat de kosten voor ver vanging van materiaal voor het korps Brouwershaven op een kwart miljoen neer gaan komen". „Maar, herhaalde Slabbekoorn, het gaat om de veilig heid en daarom zijn voor een gemeen te als Brouwershaven ook twee korp sen nodig". Sirenes Na dc toespraak van Slabbekoorn werd het gezelschap naar buiten gedi rigeerd om getuige te zijn van de ei genlijke overdracht. Buiten stond het veertienkoppige vrijwilligerskorps in vol, en vernieuwd, ornaat in het ge lid. Via de mobilofoon gaf brand weercommandant J. de Jonge vervol gens een seintje aan de bestuurder van de oude brandweerwagen waar op deze de wagen behoedzaam over de smalle Dreischorse Ring manoeu vreerde en uit zicht verdween. Daarop verscheen op dc hoek, aan gekondigd door de sirene, de nieuwe aanwinst van het brandweerkorps van Dreischor; een Daf 1100 Turbo. Overigens heeft nu ook Dreischor weer dc beschikking over een rode brandweerwagen. Uit handen van B. Quispel van de firma die de opbouw van de wagen verzorgde, Ajax Ziegler, kreeg bur gemeester Slabbekoorn de sleutels overhandigd. Op zijn beurt gaf hij de sleutels weer over aan brandweer commandant De Jonge. Hierna werd de rest van het programma binnen in het dorpshuis verder afgewerkt. Het corps, en de gemeente, werden gefeli citeerd door achtereenvolgens Quispel (Ajax Ziegler), Gilijamse (Garage Gilijamse) en Peters (Daf- Nederland). Taakverzwaring Felicitaties ook van de kant van de Brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland bij monde van de heer San- deé. „Altijd bij een dergelijke aan schaf wordt weer de vraag gesteld of het wellicht niet beter is om het korps op te heffen. Als je ziet dat de taak van brandweer alleen maar zwaarder is geworden is dat eigenlijk een vreemde zaak". „Het brandweerkorps heeft nu ook te maken met hulpverlening bij cala miteiten, en wat dat betreft zou het korps eerder uitgebreid dan opgehe ven moeten worden", aldus Sandeé. „Gelukkig is hier de noodzaak van een goed uitgerust brandweerkorps onderkend". Brandweercommandant J. de Jon ge tenslotte sprak een dankwoord uit aan alle adviseurs en leveranciers. „Een speciaal woord van dank wil ik richten aan de korpsleden die veel vrije tijd hebben gestopt in het op knappen van de brandweergarage", aldus De Jonge die vervolgens A. P. Braai nog eens extra in het zonnetje zette. „Niets was hem te veel". Verder dankte De Jonge met name J. de Zeeuw. „Hij heeft de hele opbouw van de wagen meegemaakt en mij van advies gediend. Hij was meer in de garage of onderweg met het voer tuig dan thuis". Na het officiële ge deelte was er gelegenheid het nieuwe blusvoertuig te bezichtigen. ZIERIKZEE - Vrijdagavond is door onbekenden geprobeerd in te breken in de aan de Mosselboomgaard ge parkeerd staande auto van P. de G. uit Nieuwcrkerk. Door getuigen werd alarm geslagen en men zag twee mensen van 16 a 17 jaar hard wegrennen. De politie zoekt naar getuigen. Eerder, op 24 november 1986, stelde de raad een krediet beschikbaar voor de aanschaf van het nieuwe blusvoer tuig. Dit besluit werd genomen om dat de huidige wagen, uit 1971, aan JA, IK WIL GRATIS EN ZONDER ENIGE VER PLICHTING KENNIS MAKEN MET DE ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE. NA VEERTIEN DAGEN BESLIS IK 0E IK EEN EIGEN ABONNEMENT NEEM. DEZE KENNISMAKINGSACTIE LOOPT TOT EN MET 29 FEBRUAR11988. NAAM ADRES POSTCODE PLAATS dé krant van schouwen - du iveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) Er zijn nog mensen, die deze opvatting huldi gen Gelukkig zijn er voldoende inwoners op Schouwen-Duiveland die er anders over den ken. Niet zo verwonderlijk dus, dat de Zierik- zeesche Nieuwsbode bet meest gelezen blad in de regio is. Als u onderstaande bon invult krijgt u het vier keer per week verschijnende nieuwsblad twee weken gratis én vrijblijvend in de brievenbus. Het regionale nieuws gaat im mers ook u aan. tSSjt 8EL V00H DE CRATIS KENNISMAKING '4^1 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1