Bijna twee ton voor Duivelandse automatisering College wil in beroep tegen besluit ministerie onderwijs uitbreiding Helcherseeschool Restaurant snel open Weinig veranderingen ontwerp- bestemming Binnenstad-Noordoost Vrijwillig RAK beraadt zich over zoete water Stichting Jeugd bijeen Personenbusje slipt: drie doden Auto tegen muur Midden- en kleinbedrijf Westerschouwen Subsidie aan dierenasiel op agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bemiddeling taxaties en advies in onroerend goed Taxaties van onroerend goed. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag ia februari 1988 Nr. 24289 3 ZIERIKZEE - Naar het zich laat aanzien gaat het Griekse restaurant aan de Schuithaven te Zierikzee eind februari open. Gesproken wordt over 25 fe bruari. Het pand, dat sinds september vorig jaar weer is verhuurd, ondergaat momenteel een aanpassing. De eerdere verwachting, dat het restaurant enke le maanden geleden open zou gaan blijkt niet bewaarheid. Eertijds was er sprake van, dat er een disco-achtige onderneming in zou komen. Dat is nu dus duidelijk van de baan. Wel laat de gemeente Zierikzee voor de opening een geluidscontrole-meting uitvoeren (foto Joop van Houdt) NIEUWERKERK - Duiveland Heeft de gemeentereke ning over 1986 afgesloten met een batig voordeel van ruim 190.000 gulden. Burgemeester en wethouders stel len de raad donderdag 25 februari voor om het bedrag opzij te zetten voor de naderende investeringen in de au tomatisering. De raad komt om 20.00 uur in openbaar heid bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Hoorzitting stadhuis Zierikzee gepland ZIERIKZEE - In de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis wordt woensdag 2 maart een hoorzitting/infor matie-avond gehouden voor de bewoners van het noord oostelijk deel van de binnenstad. De gemeente licht dan het ontwerp-bestemmingsplan Binnenstad-Noordoost toe en gaat op eventuele reacties van het aanwezige pu bliek in. De informatieve avond begint oin 19.30 uur. De Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland lijkt bij de gemeente Zierikzee in tweede instantie niet tevergeefs aan te kloppen voor subsidie. Eerder werd door de gemeenten op Schou wen-Duiveland een afwachtende en afwijzende houding aangenomen. Mogelijk dat hierin nu verandering komt. Een goede zaak, want er be staat in de regio wel degelijk behoef te aan een goed overleg tussen de di verse vrijwilligersorganisaties. Het argument dat de stichting een over lapping van bestaande organisaties zou zijn als de Stichting Welzijn Ou deren is maar zeer ten dele juist. Het is zo, dat de stichting zich voor zo'n 90% met ouderen bezighoudt. In dat opzicht lijkt Welzijn Ouderen vol doende. Maar de SWO is er voor de ouderen en niet voor de vrijwilli gers. De nieuwe stichting zorgsector is er voor de vrijwilligers. Het is zeer zeker nodig, dat er een gestructu reerd overleg komt tussen die vrij willigers. Dat betekent niet alleen een ondersteuning voor de vrijwilli gers, maar ook een efficiëntere bege leiding van die groepen, die door vrijwilligers worden ondersteund. Er moet naar de toekomst gekeken worden en - jammer genoeg eigenlijk - worden steeds meer zaken afhanke lijk gesteld van de goedheid en be reidheid van vrijwilligers. Ouderen zorg zonder vrijwilligers is ondenk baar. Hetzelfde geldt voor het jeugd- en jongerenwerk enzovoort. Als een organisatie als de Stichting Vrijwil- ligersoverleg Zorgsector bij een ge meente aanklopt voor een paar hon derd gulden (want in de meeste gevallen is het niet meerdan moeten die gemeenten voor de volledigheid eens uitrekenen voor hoeveel extra kosten zij komen te staan als nie mand zich als vrijwilliger inzet. Dat is inderdaad geen vrijbrief voor vrij willigers om overal aanspraak op te maken, maar ze hebben in de afgelo pen jaren heel wat goodwill opge bouwd. Als aan de ene kant gepleit wordt voor een zorgzame samenle ving, dan mag aan de andere kant geen afwijzende houding worden in genomen ten aanzien van de mensen die die zorgzame samenleving gestal te moeten geven. Terecht is de vrees geuit vanuit de Zierikzeese commis sie welzijn dat ook deze stichting te- zijnertijd wel om meer geld komt vragen voor een eigen onderkomen of misschien wel een coördinator. De ervaring heeft geleerd, dat dit nu eenmaal gebeurt. Hoewel de stich ting niet voornemens lijkt om hier voor aanvragen in te dienen, mag ook zo'n verzoek tezijnertijd niet zonder enige vorm van discussie op zij gelegd worden. Of er dan inder daad meer geld op tafel moet komen kan nu in het midden gelaten wor den. Dat je vrijwilligersorganisaties traliën'tijde moet 'steunen waar dat kÜ-n^S-taat als een paal boven water. AvdW DEN HAAG - De basisvorming in het voortgezet onderwijs wordt per augustus 1994 voor het eerste leerjaar verplicht. Met ingang van augustus 1989 mogen scholen er al mee begin nen. De basisvorming, een gelijk pakket van 14 vakken voor iedereen gedurende de eerste drie jaar, func tioneert' dan volledig in 1997. Dit staat in het concept-invoeringsplan basisvorming" dat minister Deet- man en staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs naar de betrok ken onderwijsorganisaties en de Tweede Kamer hebben gestuurd. NOORDGOUWE - Het Re gionaal Agrarisch Kontakt van jonge boeren op Schou wen-Duiveland wil zich gaan beraden over de toestand rond om het zoete water. Ze roept le den - voor- en tegenstanders - op om zitting te nemen in de zoetwatercommissie. Aanlei ding is de afstand die het wa terschap van het zoetwater heeft genomen en het onder zoek van CBTB en ZLM daar tegenover. Het RAK in deze regio heeft zich al geruime tijd bezig ge houden met de vraag of zoet water nu wel of niet gewenst is. Slotsom van de interne discus sie is geweest, dat het zoetwa ter de investering en de daarbij behorende geschotsverhoging waard is. De organisatie komt dinsdag 23 februari om 20.00 uur overigens ook bijeen. In ca fé Van der Weijde te Noordgou- we spreekt dan Gerrit Stap, sociaal-economisch voorlichter van de ZLM, over financiering in de breedste zin van het woord. Verder wordt ondermeer gespro ken over de exploitatieberekening van het bestemmingsplan Erling Steenstraat en de berekening voor het industrieterrein te Oosterland. Op dit moment worden voor de ver koop van bouwgrond drie grondprij zen gehanteerd, namelijk voor nor male bedrijven, kleine bedrijven en opslagterrein. „Onzes inziens dient in de toekomst voor het totale indus trieterrein één grondprijs gehanteerd te worden", aldus het college in haar voorstel. Om het plan kostendekkend te ma ken moet een grondprijs berekend worden van 42 gulden (exclusief BTW). Maarb en w vrezen, da^di-e 42 gulden de verkoopbaarheid .van -de grond niet ten goede zal komen. Om de grondprijs aantrekkelijk te hou den voor met name de kleine bedrij- WASHINGTON - Minister Van Ee- kelen van defensie voelt weinig voor bezuiniging op defensie zoals minis ter Ruding van financiën heeft voor gesteld. De minister zei in Washing ton dat de jaarlijkse reële verhoging van de defensie-uitgaven van twee procent vastligt in het regeerakkoord en daar wenst hij zich aan te houden. ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland komt dinsdag 8 maart bijeen in de Driehoek te Zie rikzee. De openbaar toegankelijke vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer de be noeming van Kees Verkerk als verte genwoordiger van de sport. Ook de bevindingen van de nieuwe jeugd werkleider passeren de revue. Na het huishoudelijk gedeelte draait de film Verveling. ven stelt het collë'ge voor de grond prijs toe te passen, die is vastgesteld voor de vestiging van kleine bedrij ven; 34,50 gulden (exclusief). Om het tekort op de exploitatie van het industrieterrein niet te ver te la ten oplopen willen b en w het rente verlies niet meer toevoegen aan het plan, maar ten laste brengen van de bestemmingsplanreserve. Het rente verlies kan gedekt worden uit de ren te, die jaarlijks aan deze reserve wordt toegevoegd, zodat dit geen ge volgen heeft voor de gewone dienst. Verder spreekt de raad over de ver koop van een stuk grond aan J.' op 't Hof te Sirjansland, de wijziging van diverse belastingverordeningen in verband met het uitstel van de invoe ring van invorderingsrente en de ver vanging van een lichtdrukmachine voor gemeentewerken. Eerder stelde de raad van Midden- schouwen het huisvestingsoverzicht voor de scholen voor de periode 1989- 1991 vast. In dit overzicht is voor de bijzondere basisschool in Scharendij- ke, de Helcherseeschool, een uitbrei ding en verbouwing van het schoolge bouw aan de Carlstraat en een aan passing van het schoolterrein opge nomen. Prognose Op basis van een door het schoolbe stuur overlegde prognose zijn voor zieningen gevraagd ten behoeve van een basisschool met vier groepen. De minister wil echter alleen goedkeu ring verlenen voor uitbreiding met één groep. „Tbn behoeve van een ba sisschool met vier groepen is deze uit breiding niet toereikend", aldus het college. Voor alle duidelijkheid, het betreft de volgende straten: Baden Powell- weg, Bastei-straat. Driekoningenlaan (oostzijde), 's Heer Arendstraat (ge deeltelijk), Hoge Molenstraat (noord zijde), Jannewekken, Lange Nobel- straat (oostzijde), Lange Pad, Sint Joostmeet, Touwbaan, 't Vrije en de Wandeling. Het ontwerp-plan ligt met ingang van maandag 22 februari tot en met 6 maart voor een ieder ter inzage op het stadhuis op werkdagen van 09.00-12.00 uur. STELLENDAM - Een verkeerson geluk bij Stellendam heeft het leven gekost aan drie inzittenden van een personenbusje. Het ongeval vond plaats op de Plaatweg tussen Melis sant en Stellendam. Een woordvoer der van de rijkspolitie verklaarde dat de bestuurder van het busje waarschijnlijk te laat zag dat de rij baan geblokkeerd werd door een per sonenwagen, die linksaf wilde slaan. Vermoedelijk heeft de chauffeur van het busje nog getracht een pa niekstop te maken waarbij de perso- nenbus echter slipte, op de andere rij baan terechtkwam en daar werd géschept door een tegemoetkomende truck met oplegger. De drie mannen moeten op slag zijn gedood. De chauf feur van de vrachtwagen en de inzit tenden van de stilstaande personen auto bleven ongedeerd. De namen van de slachtoffers zijn J. de Blok uit Stellendam, M. Meijer en K. Pikaart, beiden afkomstig uit Ouddorp. ZIERIKZEE - Drie partijen waren woensdag betrokken bij een aanrij ding: twee personenauto's en een muurtje. C. H. uit Zierikzee wilde zijn auto parkeren in een parkeervak aan de Vlakestraat. Zijn voet gleed van de rem en kwam. terecht op het gaspedaal waardoor de auto een muurtje ramde. De botsing leverde een gat van circa twee meter in het scheidingsmuurtje en schade aan de auto van H. op. Bij dit alles raakte ook de pas een paar dagen oude auto van M. v. d. B. uit Zierikzee beschadigd aan de linker achterzijde. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie voor het midden- en kleinbedrijf komt don derdag 25 februari bijeen in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering begint om 15.00 uur. Naast de parkeerproblematiek in Renesse komt ook de intentieverkla ring voor b en w ter sprake inzake de in de commissie te behandelen on derwerpen. Het komt erop neer dat er minder voorzieningen worden goedgekeurd, dan zijn aangevraagd. Vólgens het college geeft de staatssecretaris geen enkele motivatie voor zijn besluit, hoewel dat volgens hen wel verplicht is krachtens de wet op het basison derwijs. Ook is in die wet geregeld dat als de minister een besluit neemt dat af wijkt van hetgeen in het huisves tingsoverzicht is opgenomen hij dient te overleggen met de betrokken ge meente. „Van de zijde van het minis terie is telefonisch contact geweest met een van onze medewerkers en met het secretariaat van het bestuur van de Helcherseeschool". Onvoldoende In een notitie over de bewuste tele foongesprekken valt te lezen dat het In 1976 is voor de gehele binnenstad van Zierikzee een aantal uit gangspunten vastgelegd in de struc tuurschets Binnenstad. De uit gangspunten gelden nog steeds en zijn ook de basisgegevens voor de be stemmingsplannen Havenkwartier, Dam, Oude Haven, Binnenstad Zuid west en Binnenstad Noordoost. De gehele binnenstad - inclusief de stadswallen - is aangewezen als be schermd stadsgezicht in de zin van de Monumentenwet. De rijks- en provin ciale overheid steunen deze aanwij zing met geld. Profielen In het totale plangebied wordt de bestaande structuur gehandhaafd, zowel het stratenpatroon, de ruimte lijke profielen als de schaal van de bebouwing, die in samenhang met el kaar zo kenmerkend zijn voor het ste delijke beeld. Binnen het beschermd stadsgezicht van Zierikzee zijn drie zones aangegeven die een gradatie van monumentale kwaliteit aandui den. Nagenoeg geheel het plangebied ligt in de middelste of laagste kwali teitscategorie. De hoogste kwaliteit is geïnventariseerd in de oostelijke wand van de Lange Nobelstraat. Voor deze straatwand gelden dan ook zeer hoge eisen bij verbouwing of vernieuwing van de bestaande ver bouwing. In het algemeen wordt het stadsbeeld ook beschermd door het stelsel van aanlegvergunningen, dat stelt dat het slopen van bestaande verbouwing pas is toegestaan als ze kerheid is verkregen dat de vervan gende nieuwe bouwplannen passen in het stadsbeeld. Volgens de structuurschets Binnen stad 1979 is het wonen de primaire functie van het grootste deel van het plangebied. In principe zijn alle wo ningen in het plangebied gelegali seerd. Binnen het plangebied is eAi aantal woonfuncties gerealiseerd, zo als het gezinsvervangend tehuis Schouwenoord, de Wieken en de ser viceflat aan het Jannewekken. Alle in het plangebied voorkomen de bijzondere gebouwen, zoals de scholen, het kruisgebouw en het mor tuarium zijn in het plan als zodanig opgenomen. Het voormalige nood- schoolgebouw aan de Basterstraat is hiervan uitgezonderd. Alle bestaan de winkels zijn ook in het plan opge nomen. Een tweetal woningen in de Nobelstraat en een drietal kantoor panden in de Lange Nobelstraat kun nen via een wijzigingsbevoegdheid worden bestemd tot winkel. Het Huis van Nassau is als horecabedrijf in het plan opgenomen. Zo ook zijn de be staande kantoren in het plan opgeno men; conform het huidige gebruik. Uitbreiding De bestaande bedrijven zijn alle als zodanig bestemd en hebben voor zo- WASHINGTON - Door de vooruit gang van de techniek wordt het steeds goedkoper om olie te winnen uit steenkool. De prijs van deze olie wordt almaar lager en het moment dat olie uit steenkool een bruikbaar alternatief wordt voor aardolie komt steeds dichterbij, zo staat in een arti kel in het Amerikaanse blad Science. ministerie de Helcherseeschool voor alsnog aanmerkt als een basisschool met drie groepen. „In feite voldoet de school op termijn net aan de norm om te worden aangemerkt als een vier- klassige school, maar de marge is erg gering", aldus het college Van dc kant van het college kritiek op het ministerie: „Wij zijn van me ning dat het ministerie in deze situa tie niet had mogen volstaan met tele fonisch overleg". Het college vervolgt: „Bovendien geven wij aan het begrip overleg, ook al vindt dat telefonisch plaats, een andere invulling dan het ministerie in deze situatie heeft gedaan. Daar naast ontbreekt in het goedkeurings besluit elke motivering. Wij stellen u dan ook voor om tegen de beslissing van de staatssecretaris beroep in te stellen bij de Afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State. ROTTERDAM - In het Schielands- huis is van 6 maart tot en met 23 mei dc tentoonstelling Rotterdam en de VOC te zien. Deze expositie maakt deel uit van een reeks tentoonstellin gen over de zes Nederlandse vestigin gen, of „kamers" va de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). De VOC zorgde in Rotterdam voor de no dige werkgelegenheid. ver mogelijk enige uitbreiding ver kregen. Ten behoeve van een goed woon- en leefklimaat is in het plan een selectief beleid van bedrijfsvesti ging opgebouwd. Door de toegepaste methodiek van de Staat van Inrich tingen wordt bepaald welke catego rieën bedrijven in het gebied toelaat baar worden geacht. Volgens het verkeerscirculatieplan 1984 is het Jannewekken een belang rijke hoofdtoegang van de binnen stad. De Lange Nobelstraat is een be langrijke uitvalsroute via het Janne wekken voor het verkeer uit de omge ving Havenplein en Oude Haven. Overeenkomstig de uitgangspunten van de Structuurschets Binnenstad 1976 zijn in het onderhavige plange bied twee grote parkeerplaatsen gesi tueerd. Het parkeerterrein aan de Gasthuisboomgaard heeft een capaci teit van 186 plaatsen en de huidige omvang van de Mosselboomgaard kan in de toekomst worden uitge breid tot 260 plaatsen. SCHARENDIJKE - Op de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Midden- schouwen kómt een voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Stichting Dierenasyl Schouwen-Duiveland aan de orde. Het college stelt voor een subsidie van bijna tweedui zend gulden beschikbaar te stellen. Als de gemeenteraad ak koord gaat met het voorstel van het college betekent dat een verhoging van het subsi diebedrag met 1734,60. De voorgestelde nieuwe subsidie bestaat uit een vast bedrag van 40 cent per inwoner. De overige kosten zouden dan tussen de gemeenten verdeeld worden naar rato van het aantal zwerf dieren dat vanuit de betreffen de gemeente bij het asiel wordt aangevoerd. Erkenning Het college: „Deze subsidie- vorm erkent de noodzaak van een dierenasiel op Schoüwen- Duiveland en brengt boven dien het gebruik van het asiel 'in de te betalefi subsidie tot uitdrukking". Op dit moment wordt het asiel beheerd door een be heerster die haar werkzaamhe den op vrijwillige basis wil verrrichten. „Om nu de conti nuïteit van het asiel te waar borgen wil het bestuur van de stichting haar een dienstver band aanbieden van 20 uur per week". Een aanstelling kan echter eerst volgen zodra de financië le middelen daartoe aanwezig zijn. Daarom heeft het stich tingsbestuur alle gemeenten op Schouwen-Duiveland aan geschreven met een verzoek om subsidie. De gemeenten heb ben overleg gehad met de stich ting en daarbij is het uitgangs punt geweest dat de gezamen lijke gemeenten maximaal 22,000,- in het exploitatiete kort subsidiëren. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Confracftarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. SCHARENDIJKE - Het college van b en w van Mid- denschouwen wil in beroep gaan tegen een besluit van het ministerie van onderwijs inzake uitbreiding en ver bouwing van de Helcherseeschool in Scharendijke. Aan gevraagd was een uitbreiding die plaats zou bieden aan vier groepen, maar de staatssecretaris van onderwijs wil daar niet aan. Het voorstel van b en w in deze komt aan de orde op de raadsvergadering op woensdag 24 februari. Advertentie Makelaardij o.g., Ing. A. J. Honse Ring 19,4328 AE BURGH-HAAMSTEDE Telefoon 01115-3424 QQ Ing A.J. Honse. beëdigd rentmeester, makelaar o.g. Minder voorzieningen goedgekeurd dan aangevraagd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3