A Ondernemers stellen gemeente een variabel sluitingsuur voor „Onderzoek naar mogelijkheden teelt van hazelnoten zeker de moeite waard" Bouw appartementen Beter Wonen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Videorecorder gestolen Aanrijding AUTOBEDR. A.L.G. Zföh P Bür ZIERIKZEESCHE RH NIEUWSBODE Ski ^/Onri rO^° Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Imago Automatisering Bru 24 Hengelaars Het imago van de visdetailhandel moet ver- Duiveland wil twee ton opzij zetten ten behoeve De hoogaars Bru 24 gaat naar een Antwerps Kusthengelaars vingen minder in 1987 door de beterd worden ten behoeve van de omzet, van de automatisering. (Pag. 3). scheepvaartmuseum. (Pag. 4). komst van de Stormvloedkering. (Pag. 9). (Pag. 2). VRIJDAG 19 FEBRUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24289 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie te veel onderzoekt, vindt vaak meer dan hem lief is. Jean Bertaut Om tweedrie en vier uur sluiten ZIERIKZEE - De zes Zierikzeese horecabedrijven, die momenteel ook in de nachtelijke uren geopend zijn heb ben de gemeente een alternatief aangedragen voor het invoeren van een absolute sluitingstijd. Volgens deze on dernemers wordt de nachtelijke overlast niet tegenge gaan met een sluitingstijd van bijvoorbeeld 02.00 uur. Meer kans op succes heeft volgens hen een variabel slui tingsuur. Een voorstel overigens, dat de bestaande situa tie handhaaft, maar wel beter organiseert. mogelijke taak komt te staan dat ze alle gelegenheden in de gaten moet houden. Kruijff: ,,Nu weet de politie nooit vooraf wan neef welke zaak haar deuren sluit. Met dit plan is er een uiterste sluiting gesteld, waar mee de politie beter uit de voeten kan". Overtuiging Het voorstel komt erop neer, dat voor de diverse horeca-gelegenheden een passend sluitingsuur gevonden wordt. De zaak mag best vroeger dicht, maar zeker niet later. Het idee nu is, dat 't Keldertje om 02.00 uur de deuren sluit; de Steeg, 't Sloepje en de Gekroonde Suikerbiet om uiter lijk 03.00 uur en de Vlinder en de Schorpioen beide om 04.00 uur. Volgens horeca-ondernemers Ria Geluk (Gekroonde Suikerbiet) en Frans Kruijff (De Vlinder) biedt hun voorstel het voordeel, dat de politie in de nachtelijke uren niet voor de on- Ria Geluk stelt daarnaast dat het de overtuiging van de horeca-onder nemers is, dat een vervroegde slui ting geen bijdrage levert aan het te rugdringen van overlast op straat. Ze refereert daarbij aan landelijk onder zoek en de tendens, dat steeds meer steden de sluitingstijden opheffen. Daarom zijn we niet gelukkig met een sluitingstijd. Als die er toch moet komen, dan denken we dat ons alter natief meer effect kan hebben". De discussie over het wel of niet in voeren van een sluitingsuur komt eens in de zoveel tijd op. Anderhalf jaar geleden werd de discussie serieu zer en dat was voor de voornoemde ondernemers reden om bij elkaar te komen. Inmiddels is er regelmatig overleg met de gemeente en de poli tie. Iets waar Geluk en Kruijff erg over te spreken zijn. Zij zien de over last als een gezamenlijk probleem. De vragen in de gemeenteraad lij ken niet direct gebaseerd op een ster ke toename van de overlast. Wel is het zo, dat het uitgaanspatroon sterk verandert. De nachtfilm houdt veel mensen langer thuis en het uit gaansleven begint steeds later. Vol gens Kruijff betekent dat dat er een verschuiving van de overlast plaats vindt. .Begrijpelijk, dat je je om 22.00 uur minder druk maakt over een startende auto, dan 's nachts om vier uur". Wil men de overlast daadwerkelijk terugbrengen dan moet volgens Ge luk en Cruijff bijvoorbeeld gedacht worden aan betere verlichting op straat, een actieve café-eigenaar die zijn of haar klanten op hun verant woordelijkheden wijst, gerichte con trole van de politie en dergelijke. De horeca-ondernemers in Zierikzee wil len daaraan een bijdrage leveren door in overleg te treden met het ge meentebestuur en de politie. Beiden benadrukken dat het niet als vanzelfsprekend gezien mag wor den, dat overlast altijd vanuit de bars en café's komt. Zij zien de overlast als een maatschappelijk probleem, waarvoor in gezamenlijk overleg een oplossing moet worden gevonden. Zo is het ook niet, dat vandalisme bij voorbeeld voor de café's gebeurt. Ook op plaatsén waar geen horeca-gele- genheid te vinden is, komt het voor. „Wij zijn niet alleen verantwoorde lijk", aldus de eigenaresse van de Ge kroonde Suikerbiet. Nuanceren Zij is er van overtuigd, dat de ge meente sowieso een sluitingstijd wil gaan invoeren. ,,Wij willen de proble matiek alleen nuanceren. Daarvoor hebben we enige tijd geleden de raad uitgenodigd en ik heb de indruk dat zo'n contact naar beide zijden verhel derend werkt". Als het aan de ondernemers ligt dus geen verplicht absoluut sluitings uur. Kruijff voorziet hierdoor zelfs meer problemen op straat. Met het voorstel van de zes ondernemers komt een einde aan het onbeperkte sluitingsuur. ,,Ik heb er vertrouwen in, dat de ondernemers zich aan de af spraken zullen houden. Je kunt als vergunninghouder natuurlijk niet veel anders", aldus de exploitant van de Vlinder. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij een inbraak in de Zeeuwsche Herberghe aan het Ha venplein in Zierikzee, vermoedelijk in de nacht van 16 op 17 februari, is een videorecorder gestolen. L. uit Zierikzee beheerde de zaak tijdelijk op verzoek van de eigenaar. Het precieze schadebedrag is nog niet bekend. Wel werd naast de video recorder ook 300 gulden kasgeld ont vreemd en werd de gokautomaat leeggehaald. Men verschafte zich toe gang tot het gebouw door een raam te forceren. SCHARENDIJKE - De auto van E. de P. uit Scharendijke raakte woens dag beschadigd aan de voorzijde bij een aanrijding met een jonge ree. De ree vluchtte na de aanrijding weg. De P. reed over de Rampweg in de richting Scharendijke. Ter hoogte van Kijkduin kruisten twee reeën zijn pad. De oudste van de twee wachtte aan de kant van de weg tot de auto voorbij zou zijn. De jongere ree echter stak over en De P. kon een aanrijding niet meer vermijden. Landbouwer R. J. Visser uit Nieuwerkerh: NIEUWERKERK - De boeren zoeken naarstig- naar nieuwe mogelijkheden, nieuwe teelten. Het nieuwste idee betreft het kweken van hazelnoten. „Een onderzoek naar de mogelijkheden van die hazelnootteelt in Nederland is zeker de moeite waard", al dus akkerbouwer R. J. Visser uit Nieuwerkerk. Hij is een van de 21 boeren uit Zeeland die zich gemeld hebben voor een experimenteel project dat door de ZLM gesteund wordt en waarvoor de provincie Zeeland een financiële bijdrage van een halve ton be schikbaar heeft gesteld. Advertentie Zierikzee MITSUBISHI 01110-14457 Dit voorjaar hebben 21 boeren in Zuid-west-Nederland zich verenigd in een studieclub om de mogelijkheden voor de hazelnootteelt in Nederland te bestuderen. De vorming van deze studieclub is het directe gevolg van het werk van het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp. Daar worden sinds 1974 proeven gedaan met de Hazelaar. Deze proeven lijken uit te wijzen dat het wellicht moge lijk zou moeten zijn om in Nederland op economische basis hazelnoten te telen. De studieclub bestaat voor het overgrote deel uit akkerbouwers. Perspectief „Vooral voor akkerbouwbedrijven lijkt het perspectief voor de hazel nootteelt gunstig", aldus de ZLM. „De reden daarvoor is dat de hazel nootteelt voor de akkerbouwers een intensivering van de rentabiliteit lijkt te bieden en gebruik maakt van overtollige arbeid". Visser: „De stu dieclub is eigenlijk ontstaan uit het zoeken naar het 'vierde gewas'. De ak kerbouwers moeten naar meer moge lijkheden zoeken. En dat 'vierde ge was' kan in de praktijk een aantal gewassen zijn. En hazelnoten vallen daar ook onder". Visser drukt zich bewust erg voor zichtig uit als hij praat over de moge lijkheden voor de hazelnootteelt. „Je moet er erg voor oppassen dat dit niet als dé oplossing gezien gaat wor den. Want er moet nog heel wat on derzocht worden. Bijvoorbeeld of het Nederlandse klimaat geschikt is voor de teelt van hazelnoten". Een aantal leden van de studieclub ZIERIKZEE - De Walcherse Bouwunie is momenteel druk in de weer in het oude onderkomen van de Corneliastich- tina aan het Zierikzeese Havenpark. De verbouwing is nu in een fase gekomen, waarin passanten de uitbreiding dui delijk kunnen zien. Aan het oude dak is een nieuwe raamconstructie verrezen. 'Zoals bekend heeft woningbouwver eniging Beter Wotien de Waleherse Bouwunie de opdracht gegeven een groot aantal appartementen te bouwen, waarvan de eersten in 1989 beschikbaar komen. Met dit project wil Beter Wonen tegemoet komen aan de toenemende vraag naar kleine woningeneen landelijke tendetis. heeft in september 1987 een bezoek gebracht aan professionele hazel noottelers in de omgeving van Dreux en Lisieux in Frankrijk. Daarnaast heeft dr. ir. S. J. Wertheim van het proefstation voor de fruitteelt de no dige informatie over de hazelnoot teelt in Frankrijk verzameld. Op ba sis van deze gegevens is een aantal saldoberekeningen uitgevoerd waar uit blijkt dat de hazelnoot een renda bele teelt is.. Investering Hoewel er een reële mogelijkheid lijkt te zijn voor een nieuw gewas voor met name akkerbouwers in Ne derland stelt de ZLM dat beginnende hazelnoottelers zich in een toch enigs zins onzeker avontuur storten. De eerste jaren van de teelt geven bij voorbeeld nauwelijks enig inkomen. Visser: „Pas na vier jaar is er sprake van een opbrengst en het duurt zes jaar voordat de boompjes volledig vrucht dragen". Visser stelt dat zeker gerekend dient te worden met een investering van 20.000 gulden per hectare. „Dus je moet wel weten waar je aan be gint. Bovendien is het zo dat je er voor 20 jaar aan vast zit als je er een maal mee begint. Aanplant gaat zo'n vijftien jaar mee". Volgens Visser is voor de liazelnootteelt eigenlijk een zachter klimaat nodig dan we hier in Nederland hebben. „Aan de andere kant is het zo dat ook in Bretagne ha zelnoten gekweekt worden, en daar zit je toch ook vlak bij zee". „De hazelnootteelt is ook een teelt clie vocht nodig heeft. Het zou dus best kunnen blijken dat voor een goe de opbrengst druppclbevloeiing met zoet water noodzakelijk is. Maar ik denk dat een eventueel tekort aan vocht wel op tc vangen is. Punt is wel dat in bepaalde stadia van de groei er een temperatuur van minstens 21 gra den moet zijn. Dat is bepalend voor de rentabiliteit". Rassen Vooralsnog is de studieclub uitge gaan van het gebruik van Franse hazelnoot-rassen en tecltmcthodes. Visser: „Maar ik kan me voorstellen dar er andere rassen bestaan die be ter geschikt zijn voor teelt in Neder land". Wertheim begon op het proefstation in Wilhelminadorp in 1974 met circa 30 nissen. Hij is op dit moment nog met acht rassen bezig. Om erachter tc komen hoe een en ander in de praktijk uitpakt over weegt men thans om een proefproject op praktijkschaal te starten. Ge dacht wordt aan een areaal van in to taal 50 hectare. Volgens Visser zal dit proefproject waarschijnlijk op Zuid- Beveland van start gaan. „Hier op Schouwen-Duiveland is er tot dusver vrij weinig animo voor". De grond die eventueel gebruikt gaat worden voor het telen van hazel noten moet eigenlijk volmaakt vlak zijn. „De noten worden geoogst als ze spontaan afgevallen zijn. Met een soort veegmachine veeg je dan de af gevallen noten bij elkaar. Ik heb me laten vertellen dat je op die manier in een uur tijd een hectare kunt oogsten. Maar dan mogen er geen kuiltjes in je grond zitten natuurlijk". Afzetmarkt „Als het onderzoek uitwijst dat de hazelnotenteelt het proberen waard is kom je voor de vraag te staan of er voldoende afzetmogelijkheid is", stelt Visser. Momenteel worden vrij wel alle hazelnoten die in Nederland geconsumeerd of verder verwerkt worden geïmporteerd. Voor meer dan 90 procent komen die hazelnoten uit Turkije. Het gaat dan om zo'n 6.500 ton gepelde hazelnoten. Volgens informatie van de ZLM is liet marktperspectief voor hazelno ten gunstig te noemen. De markt voor hazelnoten breidt zich nog steeds uit. Nederland produceert nu zelf nog geen hazelnoten en is dus volledig afhankelijk van de export. Ongepelde noten vinden hun weg naar notenbars. Gepelde hazelnoten worden gebruikt in de industrie voor verwerking in chocolade, biscuits en banket. Volgens de ZLM-informatie zou het het verstandigste zijn om de in Ne derland te telen noten te bestemmen als tafelnoten. „Deze markt is klei ner dan de industriemarkt, maar zij is nog steeds groeiende. Mits er een kwalitatief goed produkt wordt gele verd zal de afzet van de in ons land te telen hazelnoten geen problemen opleveren. De produktie van een hoe veelheid van 1000 ton zal de markt zonder problemen kunnen verwer ken". Arbeidsextensief Verder kan nog van de teelt van ha zelnoten gezegd worden dat het een arbeidsextensieve teelt is. Visser: „Je hebt eigenlijk twee toppen. In de winter moet er gesnoeid worden. De oogst zal hier, vanwege de andere kli matologische omstandigheden, wat later vallen dan in Frankrijk. Ik denk dat dat zo rond oktober valt". De hazelnoot is verder een gewas dat relatief weinig aandacht vraagt. Zo zijn tamelijk ongevoelig voor ziektes en dus kan het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen tot een minimum beperkt worden. Visser verwacht niet dat op korte termijn hazelnoten geteeld zullen worden op een deel van zijn grond. Maar hij sluit het zeker ook niet uit. „Kijk, natuurlijk zitten er nogal wat haken en ogen aan, maar als de teelt van hazelnoten een goede mogelijk heid blijkt te zijn sluit ik dat zeker niet uit. Klagen lost niets op. Je moet positief blijven denken". Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Droog weer Het Ierse hogedrukgebied komt verder onze kant op. Het wordt rustig en droog weer, maar het blijft aan de bewolkte kant. Naar west draaiende wind afnemend kracht 3. Minimum temperatuur komende nacht 5 gra den. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 febr.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 3. Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 07.47, onder 18.02 Maan op 08.48, onder 22.18 21 febr. Zon op 07.45, onder 18.04 Maan op 09.00, onder 23.46 22 febr. Zon op 07.42, onder 18.05 Maan op 09.14, onder Eerste Kwartier: 24 febr. (13.15) HET WEERO VERZICHT DE BILT - De bovenstroming bo ven de Noordzee en onze omgeving is de komende 24 uur noordwestelijk. In deze stroming beweegt zich gedu rende de komende nacht en op zater dag een zwakke rug van hogedruk vanaf Schotland naar de Benelux. De wind zwakt daardoor in de komende nacht af. Bij weinig wind daalt de temperatuur in het binnenland tij dens enkele opklaringen tot iets bo ven nul, aan zee wordt het bij een ma tige noordwestelijke wind niet kouder dan 3 a 4 graden. Op zaterdag blijft het droog. Wol kenvelden worden dan afgewisseld door enkele perioden met zon. Er zijn nog mensen, die deze opvatting huldi gen. Gelukkig zijn er voldoende inwoners op Schouwen-Duiveland die er anders over den ken. Niet zo verwonderlijk dus, dat de Zierik- zeesche Nieuwsbode het meest gelezen blad in de regio is. Als u onderstaande bon invult krijgt u het vier keer per week verschijnende nieuwsblad twee weken gratis én vrijblijvend in de brievenbus. Het regionale nieuws gaat im mers ook u aan. bel voor de gratis kennismaking XIM 01110-16551 JA, IK WIL GRATIS EN ZONDER ENIGE VER PLICHTING KENNIS MAKEN MET DE ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE NA VEERTIEN DAGEN BESLIS IK OF IK EEN EIGEN ABONNEMENT NEEM. DEZE KENNISMAKINGSACTIE LOOPT TOT EN MET 29 FEBRUAR11988. ADRES POSTCODE PLAATS dé krant van schouwen - duiveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1