Vijf dagen naar Parijs Thuispelverbod haalbaar? Organisatie van mosselproducenten is nu opgericht Say When in Renesse Living Daylights in de Concertzaal Amsterdam voert actie voor het „redden van bomen" Rotterdam 650 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 februari 1988 Nr. 24288 5 ZIERIKZEE - Minister Braks van landbouw en visserij heeft in een brief aan de vaste commissie voor de visserij van de Tweede Kamer laten doorschemeren twijfels te hebben over de haal baarheid van het thuis pelverbod voor garnalen per 1 juli. Hij laat het echter aan de Kamer over of invoering van het verbod op die datum moet worden opge schort. Het visserijbe drijfsleven heeft daar eerder al sterk op aange drongen. Braks schrijft de commissie dat uit een rapport van de Nederland se Herstructureringsmaatschap pij (NEHEM) blijkt dat het econo misch niet haalbaar is op 1 juli garnalen met de hand te pellen in zogenaamde pelcentra. Omdat er dan ook nog geen goede pelmachi- nes beschikbaar zijn heeft invoe ring van het thuispelverbod in grijpende gevolgen voor de sector, aldus de bewindsman. Het be drijfsleven heeft een half jaar ge leden al gezegd dat een aantal be drijven dan failliet zal gaan en dat anderen het pellen in het buiten land zullen laten doen. Pelatelier Het onlangs door hem geopende pelatelier in 's-Gravenzande heeft Braks' volledige instemming, maar over de haalbaarheid voor de hele sector heeft hij twijfels. Het bedrijf in 's-Gravenzande dat het atelier exploiteert heeft zich via een overeenkomst met een grootwinkelbedrijf verzekerd van een rendabele afzet. De NEHEM heeft Braks gerapporteerd dat de ontwikkeling van een geschikte pelmachine in principe mogelijk is, maar dat deze niet operationeel is te maken voor 1 juli. De be windsman heeft de NEHEM nu ge vraagd welke realistische moge lijkheden er zijn om op korte termijn wel een machine te ont wikkelen, die economisch aan vaardbaar is. Volgens het bedrijfs leven is voor de ontwikkeling nog ongeveer twee jaar nodig. Niet gewenst Braks heeft de commissie ver der geschreven dat het niet ge wenst is dat de garnalenvisserij in de Waddenzee en Eems/Dollard wordt uitgebreid. De sleepnetvis serij in de Oosterschelde, waaron der die op garnalen, wil hij ver bieden. Voor de garnalenvisserij op de Westerschelde en de Noord zee vindt hij dat niet nodig. Aan de kokkelvisserij wil de minister zwaardere eisen stellen. V' - x Er zijn nog steeds twijfels over de haalbaarheid van een thuispelverbod van garnalen per 1 juli. BRUINISSE/ZIERIKZEE - B. W. Schot Chrz uit Zierikzee en H. Hoogerhei- de uit Bruinisse zijn de twee Schouwen-Duivelandse afgevaardigden in de nieuwe producentenorganisatie voor de mosselbranche. Dat de belangstel ling van de mosselbranche erg groot is blijkt wel uit het feit, dat 99% van de bedrijven tijdens de oprichtingsvergadering in Yerseke instemde met de or ganisatie. Naast wat genoemd wordt de na tuur, die de laatste jaren minder gul was dan in de vijftiger en zestiger ja ren, was het wel de perfecte organisa tie die in een halve eeuw ontstaan is, waardoor in het mosselbedrijf een boterham met beleg kon worden ver diend. In het begin van de jaren dertig, toen nog gesproken kon worden van een noodlijdende branche, werd vol gens het zogenaamde Crisis Mossel- besluit een keurslijf aan bepalingen ontworpen, waaraan kweker en han delaar zich hadden te houden en waardoor de onderlinge moordende concurrentie werd ingedamd. De be palingen werden in de loop van meer dan vijftig jaar soepeler en er werd een samenwerking tussen mossel kweker en mosselhandelaar opge bouwd, die tot beider tevredenheid functioneerde. Schrik Er was daarom wel enige schrik toen van hogerhand signalen kwa men, dat mede door bepalingen van de Europese Gemeenschap in Brussel de regels waarnaar de mosselen wer den aangevoerd en aan de handel af geleverd, niet meer voldeden aan de eisen van de jaren tachtig. Nodig was het in het leven roepen van een produ centenorganisatie, waarin de produ centen het voor het zeggen hebben en niet alleen uit kwekers mag be staan. Hoe groot de saamhorigheid was bleek toen tijdens de vergadering de neuzen werden geteld van hen die zich vrijwillig (want dat was het uit gangspunt) hadden aangemeld. Slechts één bedrijf liet het afweten. Zo'n 99sloot zich aaneen om te be houden wat het had. En men had bij voorbeeld de mosseladviescommis sie. Inbreng Deze is blijven bestaan en daarin houdt dus ook de handel zijn inbreng, alsmede die leden van de mosselad viescommissie die maar enkele be drijven vertegenwoordigen. De com missie mag geen bindende besluiten nemen. Het nemen van besluiten is voorbehouden aan de leden van de producentenorganisatie. In die organisatie hebben naast Schot en Hoogerheide ook Jan Lou- werse en Jaap de Rooij (Yerseke) en Jaap Ruitenburg van de Nederlandse Vissersbond zitting. Voorzitter van de producentenorga nisatie is A. P. Rammeloo, die al een groot aantal jaren actief is binnen de Zevibel. Het penningmeesterschap is voor L. Lucas van het produktschap voor vis- en visprodukten. NIJMEGEN - Dit jaar viert men in Australië het feit dat zich hier twee eeuwen geleden voor het eerst Euro peanen vestigden. Zij kwamen hier echter veel later dan de oorspronke lijke bewoners van dit continent, de Aborigines. Vandaar dat het Nij meegs Volkenkundig Museum de aandacht wil vestigen op de heden daagse kunst en cultuur van deze be volkingsgroep. Tot 14 april is zowel de traditionele als moderne Aboriginal-kunst in het museum te zien. De expositie is geopend op werkdagen van 9.15 tot 17.00 uur. DEN HAAG - In het Haags Ge meentemuseum kan de bezoeker van af 20 februari de tentoonstelling Mondriaan, van figuratie naar abstractie, bezoeken. Deze tentoon stelling omvat de eigen collectie van het musem, aangevuld met 67 werken uit de privé-verzameling van de Ame rikaan Sidney Janis. Tegelijkertijd vindt de tentoonstelling Haagse school plaats. RENESSE - In Pinky's Disco te Renesse treedt zaterdag 20 februari de forma tie Say When op. Say When bestaat uit twee jonge dames, die er in geslaagd zijn een enthousiast live-publiek om zich heen te formeren. De diverse optre dens in den lande hebben Say When de status van de professionaliteit gege ven en dat stralen de zangeressen dan ook uit. GRONINGEN - In het Noordelijk Scheepvaartmuseum kan de bezoe ker volgend weekend terecht voor de zesde kunst- en antiekbeurs Gronin gen. Antiquairs uit het hele land to nen hun collectie, bestaande uit on der andere meubelen, porselein, glas, klokken en schilderijen. Ook zijn er objecten aanwezig uit de Art Nou veau en Art Deco-periode en wordt er een speciale expositie georganiseerd door het Niemeyer Thbaksmuseum. De beurs zal gehouden worden van 20 t/m 28 februari en is dagelijks te be zoeken van 12.00-18.00 uur en donder dags en vrijdags van 12.00-21.00 uur. De entree bedraagt 4,-. DEN HAAG - De internationale or ganisatie voor de mensenrechten Am nesty International heeft twijfel over de eerlijkheid van de procesvoering in enkele rechtszaken in Groot- Brittannië. In een verschenen rapport doet Amnesty een beroep op de rege ring in Londen de processen te her zien die zijn gevoerd na de moord op een politieagent en daarmee samen hangende rellen in een woonwijk van Londen in oktober 1985. AMSTERDAM - De stadsreini- gingsdienst van de gemeente Am sterdam voert de komende tijd een grootscheepse campagne onder het motto „het redden van bomen" in de hoofdstad. Doel van deze campagne is bomen te redden door „de enorme hoeveelheden" papier die nu nog de vuilniszak ingaan te verminderen. Inplaats daarvan wil de gemeente proberen de Amsterdammers zover te krijgen dat ze dat papier in speciale papierbakken gooien, waardoor het later verwerkt kan worden tot kring looppapier. Indien de Amsterdam mers zo met al hun papier om zouden gaan, hoeven volgens de stadsreini ging 950.000 bomen minder te worden gekapt ten behoeve van de papierpro- duktie. In de hele stad worden 275 papier bakken geplaatst, waarin de mensen hun oude papier kwijt kunnen. Om hen eraan te herinneren worden op de vuilniswagens posters gehangen waarop de Amsterdammers worden opgeroepen hun „neef in Zweden" en „tante in Canada" te redden door oud papier in de papierbak ,te gooien. ZIERIKZEE - Onder de naam Rot terdam Festivalstad organiseren het ministerie van economische zaken, de provincie Zuid-Holland en de ge meente, de VVV en de Kamer van Koophandel van Rotterdam op 18 en 19 mei a.s. een gezamenlijk congres ter voorbereiding van de viering van het 650-jarig bestaan (in 1990) van Rotterdam. Experts, die ervaring hebben opgedaan met andere massa publieksmanifestaties over de gehe le wereld, met name in „waterfront" steden, zullen tijdens deze bijeen komst ideeën uitwisselen om te be zien op welke spectaculaire wijze het jubileum van de grootste havenstad ter wereld gevierd kan worden. Als sprekers zijn o.m. uitgenodigd EZ-staatssecretaris A. J. Evenhuis en de organisatoren van World Expo 86 (Vancouver), 750 Jaar Berlijn, Osaka Sail '83, het Fondsenwerving Comité Vrijheidsbeeld 400 miljoen), de Christopher Columbus Quincentena ry Foundation en andere massa-spek takels. Het congres wordt op genoem de dagen gehouden in Congrescen trum Engels (Stationsplein 45) te Rot terdam. De studiebijeenkomst, die o.m. zal bestaan uit lezingen en workshops, is interessant voor ieder een, die bij de viering of de organisa tie van een massa-publieksmanifes tatie betrokken is. Uitgebreide gegevens, o.m. over programma en deelname zijn te verkrijgen bij de VVV Rotterdam, Stadhuisplein 19, 3012 AR Rotterdam, tel. 010-4141400. De deelnamekosten bedragen voor twee dagen 800,-, voor één dag 550,-. Vrijdag 19 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Mannen, 4-delige serie over de veranderende rol van de man. Afl. 1. 14.30 uur Met de kippen op stok, Amerikaanse musical uit 1950 van Charles Walters. 16.15 uur Sport op vrijdag, maande lijks sportprogramma gepresenteerd door Kees Jansma en Hansje Bun schoten. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De parabels, vaak vertelde verhalen. Vandaag: Meneer Oskar vergeeft niet. 18.05 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.30 uur Cursus Portrettekenen en schilderen. Les 8. 19.00 uur Alias Smith and Jones, Amerikaanse westernserie. Afl. 2: Wie is de moordenaar? 20,00 uur Journaal. 20.28 uur Drie recht één averecht, 7- delige serie. Afl. 3: Eigen initiatief. 21.00 uur Agatha Christie's Miss Mar- ple, Engelse misdaadfilm. Afl.: In ho tel Betram (1). 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur In het holst van de nacht, Canadese serie. Afl.: Wraak. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 00.05 uur Studio sport. Olympische Winterspelen te Calgary. IJshockey: West-Duitsland-Sovjetunie en samen vatting ijshockey: Tsjecho- slowakije-Oostenrijk. Nederland 2 07.00 uur Studio Sport. Samenvat ting Olympische Winterspelen. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Studio Sport. Samenvat ting Olympische Winterspelen. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen: cross heren 15 km; af daling combinatie dames; samenvat ting rodelen 2 mans. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Spannend bestaan. Afl. 7: De grote dag. 23.28 uur Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur De witte waan, Nederland se speelfilm uit 1984. Nederland 3 19.12 uur Programma Nederland 2. 22.15 uur Studio Sport. IJshockey: Duitsland-Sovjetunie. 00.25 uur Programma Nederland 1. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 69. Herh. 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), tekenfilmserie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 48. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: De clip van de kijker; Overzicht van de BRT-top 30; Studiegast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters en een gastpresenta- tor. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Liberale Televi sie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kurtoisie. Hilaire Sfeer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. 20.25 uur Première, filmnieuws. Pre sentatie: Jo Röpcke. 20.55 uur Het ding, Amerikaanse speelfilm uit 1982. 22.40 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.05 uur Nieuws. Aansl. Coda: Dorp, van Federico Garcia Lorca, in een ver taling van Elly de Vries-Bové. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenma^azine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards. Afl. 483. 19.25 uur Oshin, Japanse série van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. Afl. 212. 19.40 Mededelingen en programma- overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time. 21.00 uur Mobiele mensen: Transat- lantiek. vijfdelige reeks over een eeuw transatlantisch transport. Deel 5: ....Wegwezen! 22.00 uur Geboorte van een symfonie, eerste van vier programma's gewijd aan de pré-klassieke symfonie met het Ensemble Sinfonia o.l.v. Dirk Ver meulen. ETTEN-LEUR - Op 15 februari wordt in Etten-Leur een poging ge daan het wereldrecord stoelendans te verbeteren. Vanaf 15.00 uur w.ordt ge probeerd het record, dat op naam staat van de Verenigde Staten met 5100 deelnemers staat, te verbeteren. Iedereen kan gratis aan deze record poging deelnemen. ROSSUM - De 15-jarige E. J. M. Lu- kassen uit Rossum is om het leven ge komen door een bedrijfsongeval op een champignonkwekerij in zijn woonplaats. Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie in Nijme gen meegedeeld. De jongen was bezig een mestverwerkingsmachine schoon te maken. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 20 en zondag 21 februari de jongste James Bond-film The Living Daylights. Beide voorstel lingen beginnen om 20.00 uur en zijn toegankelijk voor liefhebbers van alle leeftijden. Zoals bekend speelt de Nederlandse Jeroen Krabbé mee in de en gelse film. om hier een stokje voor te steken. Wie de films van Bond kent, weet dat hij in allerlei problemen terecht komt en zich er met een welhaast ongelovelij- ke behendigheid weet uit te redden. The Living Daylights is door erg veel critici bejubeld. De Russische generaal Koskov heeft de Engelse regering laten we ten, dat hij naar het westen wil over lopen. Aangezien hij meldt dat de KGB sluipschutters heeft ingezet om hem dit te beletten, wordt geheim agent 007 (James Bond dus) ingezet 35 „Wie had je daar?" vroeg Carla. „O, die Fries of wat het is Stol- lenga", zei Els achteloos. „Wat moest hij van je?" vroeg Carla gespannen. „Kind", lachte Els opeens, „wat doe jij dramatisch. Dacht je, dat hij me ten huwelijk vroeg? Hij kwam me vertellen, dat aan het ontbijt was me degedeeld, dat er om één uur lunch was in de Cité. Hij had beloofd het ons mee te delen. Hij had al aan je ka mer geklopt, maar je was er niet, en toen hoorde hij mij boven komen en ontlastte zich van wat als 'n steen op zijn ziel gelegen had". „O zei Carla kleurloos. Het klonk zo normaal. Maar het kon ook een handig trucje van meneer Stol- lenga geweest zijn, om op onopvallen de en indirecte wijze zijn gedrag te verklaren, voor het geval Carla hem mocht hebben gezien en wellicht her kend. „Wat vind jij die Stollenga voor een typ?" polste Carla. „Boertje van d'n buut'n", oordeelde Els, die als stadskind zeer bepaalde begrippen omtrent het platteland had, variërend van twee recht-twee averecht-kousen tot een onverstaan baar dialect en iedere avond melk- pap. „Ik weet het niet," peinsde Carla, „hij lijkt me veel goochemer dan hij er uit ziet". „O, maar hij ziet er helemaal niet niet-goochem uit", antwoordde Els met minachting voor de grammatica, Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK „ik vind hem een heel slim ventje, een mannetje dat alles ziet en hoort en net doet of hij gek is. Ik vind hem net een Rus". „Een Rus?" vroeg Carla verschrikt, die reeds visioenen had van Rode Spionnen en een ontvoering achter het IJzeren Gordijn. „Een Rus zo noemen ze in Am sterdam een rechercheur", legde Els uit. „Komt van rusjerseur, weet je. Als hij een bolhoed droeg en platvoeten had, was hij hét type". Carla besloot de kwestie-Stollenga te laten rusten, maar het landelijke manneke in de gaten te houden. En drie kwartier later vergat ze alle Stollenga's en alle Russen ter wereld, toen ze samen verrukt gluurden in de spiegelende étalageruiten van de gro te modemagazijnen, waar elegant ge klede juffers met elkaar babbelden in een met lopers belegde en met spie gels bezette ontvang ruimte, terwijl daar voor het raam lagen uitgestald de dromen in kant en wol, in jersey en zijde, de charmante tailleurs en de sprookjesachtige avondjaponnen. „Vijftienduizend", las Els. „hon derdvijftig piek ik vind het nog niet eens duur voor een echte Parijse modeljurk, jij Carla?" ,,*t Is maar goed, dat ik zo weinig deviezen heb meegenomen", zuchtte die, „anders deed ik hier gekke din gen". „O Carla". riep Els verrukt, „moet je die jurk van lamé zien. zeg. héél eenvoudig. 9500 francs als jij die aan had, zou iedereen je benijden! Kind, hij is voor je gemóókt!" Carla keek glimlachend naar Els. Die dacht nu nóóit eerst aan zichzelf, liep hier uit te zoeken wat héór goed zou passen". „Dat jade-groene dingetje dóór is anders nét iets voor jou", leidde ze af, wijzend naar een heel apart jasje. Maar haar ogen bleven hangen aan de lamé-jurk. Vijf en negentig gul den ze zou een maand zuinig moe ten zijn, maar oh enfin, ze had het niet. Ze had niet eens meer 9500 francs bij zich en zc zouden nog wel méér geld nodig hebben. Dc kosten vielen haar nog wel mee, Els en zij smeten niet met het geld. maar 9500 francs, dié hap was te groot, en zuch tend wendde ze zich af. Natuurlijk gingen ze tóch op een duur terrasje zitten en keken naar de mensen. Een zeer elegante Frangaise, groot en slank, in onberispelijk zwart, kwam aangediend, en naast haar een snoezig bruidje, omhuld door een fijne glazen sluier. „Aannemelingetje", wist Els. „Dat zie je hier alle dagen. Soms komen ze hun hele leven niet meer in de kerk, maar déze dag is een feestdag". „Ze ziet er snoezig uit", vond Carla en keek met een glimlach naar het meiske, dat ernstig voor zich uitkeek, zich bewust van het gewicht van deze dag en van haar mooie witte jurk. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5