Bouw VVV-kantoor vordert Het vroegere marktveer Haamstede en Rotterdam Schoonheidsspecialiste helpt Zierikzeese dames met make-up Big S zoekt sponsors voor muziekfestival Drie auto's beschadigd bij kop- staart-botsing Hengelspullen gestolen Auto's opengebroken: één dader opgepakt Minister wil Dienst Informatie verwerking privatiseren Vijf dames en een blauw doosje ZIERIKZEE - 't Overkomt je allemaal weieens. Zo'n moment waarop je 's morgens vroeg vertwijfeld in de spiegel kijkt en je afvraagt: ben ik dat, met die vale dof fe huid en dikke wallen onder de ogen? Of met die door gelopen mascara en glimmend rode neus? Op zulke mo menten grijp je in een laatste wanhoopspoging je beauty case om met een kleurtje hier en een lijntje en veegje daar er nog iets van te maken. Wil zo'n alles of niets po ging slagen dan moet je echter wel weten wat wel en wat zeker niet te doen. Christine Pronk, sinds vijf jaar schoonheidsspecialiste bij Dior was een dag lang bij par fumerie en schoonheidssalon De Drie Zwaantjes in Zie- rikzee te gast om een aantal klanten in te wijden in de geheimen van een goede, natuurlijke make-up. npWMKRig BURGH-HAAMSTEDE - Het nieuwe onderkomen van de Burgh-Haamsteedse VVV neemt steeds vastere vormen aan. Het originele ontwerp van de H4-groep is naar verwachting half april klaar om opgeleverd te worden. Volgens schema weliswaar, maar de VVV zag het nieuwe pand het liefste voor de paasvakantie gereed, omdat dan weer een stroom toeristen verwacht kan worden. Momenteel is aannemings- en installatiebedrijf Bijkerk bv uit Burgh- Haamstede druk bezig en levert ook stukadoorsbedrijf Boogaard uit Westkapelle zijn bijdrage. Het VVV-gebouwtje heeft een opvallend voorkomen doordat de architect in het ontwerp geïnspireerd lijkt door het VVV-logo. Meer nog dan in het verleden zal de toerist het informatie kantoortje snel weten te vinden. (Foto: Joop van Houdt) BURGH-H AAMSTEDE - Jeugdsociëteit Big S in Burgh-Haamstede is naar stig op zoek naar sponsors voor het jaarlijkse popfestival, dat deze keer ge pland staat voor zaterdag 7 mei. Vanaf 14.00 uur treden er vijf bands op aan de Beatrixweide. ZIERIKZEE - Drie auto's raakten dinsdagmorgen om 9.00 uur bescha digd bij een kop-staart-aanrijding bij de verkeerslichten op de N59 ter hoogte van de afslag richting Goes. J. de V. uit Utrecht, J. v. d. V. uit Bruinisse en J. G. uit Oosterland re den alle achter elkaar op de N59 ko mende vanuit de richting Bruinisse en rijdende in de richting Zierikzee. Alle drie wilden zij afslaan richting Goes. Bij de verkeerslichten stond nog een auto stil hoewel het licht al op groen stond. In de veronderstel ling dat deze elk moment zou kunnen gaan rijden remde de voorop rijdende De V. pas op het laatste moment af, maar wist zijn voertuig nog op tijd tot stilstand te brengen. De achter hem rijdende v. d. V. kon ook nog op tijd stoppen, maar G. niet meer. Hij botste achterop de auto van v. d. V. die op zijn beurt tegen de auto van De V. werd geduwd. De auto van G. liep aan de voorzijde zware schade op. De auto van v. d. V. werd zowel aan de voor- als aan de achterzijde bescha digd en de auto van De V. werd aan de achterzijde ingedeukt. De automobi list die aarzelde voor het verkeers licht was inmiddels al doorgereden. ZIERIKZEE - A. B. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van hen gelsportartikelen ter waarde van in totaal 1500 gulden. De diefstal heeft waarschijnlijk plaatsgevonden tussen twee en zes tien februari. Ontvreemd werden drie telecopische hengels (merk: Shakespeare) een Daiwa-molen, een vispak en een vis-paraplu. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Bruinis se zes auto's opengebroken. Uit de auto's werd de geluidsapparatuur gestolen. De politie heeft inmiddels één van de daders in de kraag gegre pen. Het betreft de in Rotterdam woonachtige R. E. De nachtelijke activiteiten van de autokrakers hebben zich afgespeeld in Dr. de Dockstraat, Botterstraat, Boeierstraat en Stelbergstraat in Bruinisse. Bij een poging om een ze vende auto te kraken ging het alarm van dit voertuig af waardoor een van de omwonenden wakker werd. De oplettende bewoner noteerde het ken teken van de auto waarmee de auto krakers zich na het afgaan van het alarm uit de voeten maakten en alar meerde de politie. Deze kon aan de hand van het kenteken de eigenaar van de auto opsporen en in hechtenis nemen. Dinsdagmorgen vroeg werd de man van zijn bed gelicht. Naar de tweede dader wordt nog gezocht. De buit van de diefstallen werd niet te rug gevonden. BRUSSEL - De Europese Gemeen schap streeft een vermindering na van het gebruik van dfijfgassen, die de ozonlaag beschadigen. De Europe se Commissie heeft een voorstel inge diend, dat de import en de produktie van fluorkoolwaterstoffen moet be perken en aan strengere regels onder werpen. Er wordt reclame gemaakt voor het festival en dat kost geld. Bedrijven kunnen de bedrijfsnaam door de discjockey laten omroepen en betalen daarvoor 100 gulden. Het dubbele bedrag garandeert een reclamebord op het festivalterrein en wil een sponsor zijn of haar naam op de poster hebben, dan kost dat 1000 gulden. De verspreiding van de ongeveer 400 biljetten 'verzorgen de soosleden zelf. Het festival heeft de naam Eamstie in Rock meegekregen. Wie denkt dat de dames daar boven in de salon van de Drie Zwaantjes van frisse Hollandse deernen" wer den omgetoverd in verleidelijke Hol- lywoodvamps met zwoele en on weerstaanbare blikken, heeft het niet bij het juist eind. Niks dikke lagen en zwart omlijnde Cleopatra-ogen, maar daarentegen wel een zachte, heel na tuurlijk aangebrachte make-up, waarmee de zwakke punten waarvan iedereen er wel een paar bezit, lekker verdoezeld kunnen worden. Iets waarvoor de vijf dames veel belang stelling bleken te hebben. Make-up aanbrengen is heel wat meer dan een fikse lik uit een pot ne men om naar hartelust te smeren. Wie mooi wil zijn behoeft geen pijn te lijden maar moet wel voldoende ge duld hebben en ook bereid zijn om 's morgens op tijd op te staan. Alles staat of valt de immers met het schoonmaken van de huid, iets dat dames tijdens de instructie dan ook met overgave doen. Wattenschijfjes met lotion op de ogen om het restje mascara te verwijderen en een reini gingsmelk om wangen, kin en neus van ongerechtigheden te ontdoen. De' dames volgen nauwgezet de richtlij nen van de Dior-specialiste op, ne men tussendoor een slok koffie en happen vergenoegd in een soesje. Een goed gereinigde huid oogt frisser en gladder en wie wil dat niet. Rimpeltjes Het kan haast niet anders of ook het probleem van de rimpeltjes komt aan de orde. Vroeg of laat zie je ze heel schuchter de kop opsteken. Voor zichtig rond de ogen en bij de mond hoeken, zeker bij diegene die van la chen houdt. Op zo'n moment is het de hoogste tijd om korte metten met die krengen te maken. Daarvoor '.spuit'de instructrice voorzichtig drie drup peltjes van Dior's liposomen- tovermiddel in de handpalmen van de leergierige dames. Schoonheids specialiste Els Legemaate helpt niet alleen met raad en daad, maar vooral met tissues. Alsof het vloeibaar goud is wordt de emulsie rond de ogen, de mondhoeken en de wangen ge smeerd. Een enkeling haalt opge lucht adem, de vrees voor de zichtba re gevolgen van het ouder worden is door dit middel, dat tot in de tweede huidlaag doordringt aanmerkelijk afgenomen, al moet worden gezegd dat de% dames nu niet direct van die types zijn die zenuwinzinkingen krij gen bij het zien van vouwtjes, plooi tjes en rimpeltjes. Een rimpel hoort nu eenmaal bij het ouder worden. Basis Nog voordat het eerste kleurtje op het gezicht is aangebracht wordt het gezicht voorzien van een laagje dag- créme, een onmisbaarheid. Vervol gens breekt dan na het tweede kopje koffie het moment van het aanbren gen van een fond de teint aan. Een achttal tinten vloeibare make-up en drie verschillende gekleurde dagcré- mes bieden keus genoeg. Langzaam aan begint zich de metamorfose af te tekenen. Waar eerst nog glimmende „schoonmaakgezichten" te zien wa ren, verschijnen nu de eerste natuur lijk opgemaakte gezichten. De correc- tiestift wordt met enthousiasme begroet, zeker bij diegene die zo nu en dan verrast" wordt met een vurig rood puistje, een blauwe plek of een paar dikke wallen. Zo'n half vloeiba re crème is dan ook een ware uit komst om dergelijke plagerijtjes van moedertje natuur met wat kunstgre pen aan het oog te onttrekken. Groen Dat geldt niet alleen voor de ca mouflagestift, want ook met de poe der in diverse tinten kunnen heel wat ongerechtigdheden aan het oog wor den onttrokken. De dames buigen voorover in de spiegel. Aan die hoge jukbeenderen moet wat worden „ge knutseld" en ook de wangen, waar zich heel voorzichtig de eerste teke nen van couperose aftekenen kan zo'n lichtgroen poederlaagje maar wat goed gebruiken. Deze nieuwe poeder heeft bovendien de prettige eigen schap vocht vast te houden, een pret tige bijkomstigheid voor hen, wiens konen door het gebruik van poeder nogal droog worden. De kwast wordt dan ook driftig gehanteerd, waarbij ook de oogleden niet worden verge ten. Keuze Ogen zijn blikvangers en moeten derhalve ook vakkundig van een kleurtje worden voorzien. Dat bete kent niet met één kleurtje het gehele ooglid volsmeren maar heel subtiel een combinatie van verschillende kleuren zien te vinden en dat vereist handigheid, zo blijkt al gauw. In sa menspraak met de schoonheidsspe cialiste maken de dames een keuze uit donkerviolet, ingetogen roze, zacht blauw en oker. Voor lang niet iedereen is die keuze makkelijk. Je zal maar gewend zijn elke dag je doosje blauwe oogschaduw aan te spreken en je ooglid bij te werken met een combinatie van een be schaafd tintje groen. Die luttele centimeters tussen wenkbrauw en wimper blijken voor sommigen een precaire zaak te zijn. De ene krijgt door het gebruik van bepaalde tinten „bruiogen", de ander heeft diepliggende ogen en een derde krijgt door het uitlopen van de oog schaduw naar haar zeggen katogen. Problemen genoeg dus, die Christine Pronk oplost door bij alle dames één oog op te maken. Tegelijkertijd kleurt Els Legemaate die kleuren combinatie in op de beauty pas zodat de dames dit „ideale oog" ook thuis voor de spiegel kunnen fabriceren. Dat gaat niet zo een twee. Daar nie mand er veel voor voelt om met een perfect opgemaakt en een „bloot oog" naar huis te gaan, moeten de da mes zelf hun andere oog opmaken. Om dat net zo fraai te doen dat is een opgave die tot hilariteit en af en toe ook een diepe zucht leidt. Je hebt nu eenmaal niet zomaar een verleidelij ke, hemelse of onschuldige blik. Daar moet je veel geduld voor hebben en ook gevoel voor maat, want die fraai opgemaakte ogen zien er absoluut niet „opgeverfd uit". Geen regenboog ogen, maar ogen die spreken omdat ze dankzij uitgekiende kleuren, die in drie verschillende blauwe doosjes (met elk vijf tinten) zijn gevoegd, naar voren zijn gehaald. Champagne Na zo'n tweeëneenhalf uur make up onderricht ziet het vijftal er pico- bello uit. De aangebrachte make-up heeft geen vijf nieuwe dames met dikgepoederde gezichten doen ont staan. Ze zijn hetzelfde gebleven, al leen een beetje mooier dan bij de aan vang van de les. Zozeer zelfs dat een van de dames van mening is dat een avondje stappen met zo'n mooi ge zicht haast een must is. Het vijftal is vast voornemens om de opgedane kennis ook thuis in praktijk te gaan brengen. Een afspraak die met een glas goudgele champagne en een tasje met een aantal monsters van het huis wordt bezegeld. Want ook voldoende drinken is een voorwaarde voor een gezonde huid! ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is van plan de Dienst Informatieverwerking van de Rijkswaterstaat (DIV) te privati seren. Zij zal daarover binnenkort een voorstel doen aan de minister raad, na overleg met de bijzondere commissie. De minister baseert haar voorne men op een grondige verkenning van de personele, financiële en organisa torische consequenties die privatise ring zou hebben. Het is de bedoeling de DIV op korte termijn zelfstandig te laten opereren. Daarom is gekozen voor actieve afstoting naar de markt sector. Verschillende bedrijven hebben zich al voor de overname gemeld. De onderhandelingen zullen namens het rijk worden gévoerd door een externe deskundige. Bij de DIV werken circa 250 men sen. Een grote meerderheid van het personeel heeft zich inmiddels achter het voornemen geschaard. Door de afstoting zal de marktsector worden versterkt met een hoogwaardig, technisch-wetenschappelijk automa tiseringscentrum. Het zal zich hoofd zakelijk richten op de civieltechni sche markt in zowel het binnen- als buitenland. Daarnaast zal het als fa cilitair bedrijf voor de Rijkswater staat gaan fungeren. De afnamega- ranties van de Waterstaat zullen daarbij over een periode van 5 jaar geleidelijk worden teruggebracht, totdat een volledige vrije marktsitu atie zal zijn ontstaan. DELFT - De agrarische hogeschool voor West-Nederland wordt gevestigd in Delft. Dit is in Delft bekendge maakt door het bestuur van de school en de gemeente. De hogeschool be staat uit de per 1 augustus 1987 gefu seerde opleidingen in Dordrecht en Utrecht. HAAMSTEDE - „Vervoer over water de juiste weg" is een door de Nederland se binnenscheepvaart veel gebruikte slagzin. De schippers van vroeger behoef den op deze wijze geen reclame te maken; iedereen wist dat personen- en vracht vervoer langs de talrijke waterwegen verreweg te verkiezen viel boven de doorgaans ongemakkelijke wegverbindingen. Bijna iedere stad of dorp was via het water bereikbaar. Havensteden hadden vanzelfsprekend een voorsprong maar ook talrijke grotere en kleinere dorpen konden profiteren van een' of an der water dat er langs liep. Ook het land van Schouwen werd door allerlei waterwegen door kruist. Schepen van uiteenlopend type vervoerden agrarische pro- dukten van plaats naar plaats en ook naar verder gelegen oorden ging men over het algemeen graag per schip. De diensten voor perso nen en goederen waren populair; van hogerhand waren afvaarttij- den en tarieven goed geregeld. Als voorbeeld kan dienen de „Ordon nantie en Reglement voor de Marktschippers varende voor de Gemeente van Haamstede en Burgh naar de Stad Rotterdam en van daar terug", zoals deze werd vastgesteld in 1822. Beurt- en marktschepen waren er in vroeger eeuwen in velerlei soort. Het gebruikte type was vaak streekgebonden. In het wa terrijke gebied in en tussen de Zeeuwse eilanden was de poon of poonschuit een geliefd vaartuig voor allerlei (vracht)vervoer. In artikel 3 van het reglement voor de schippers uit Haamstede en Burgh staat: „de marktschip pers zullen voorSl zorgen dat zij steeds voorzien zijn van eene goe de Poonschuit, houdende ten- minsten twintig lasten, ten einde die veilig met goederen te kunnen bevrachten, terwijl het tuig en wand eensgelijks door hun naar behooren zullen onderhouden worden". Bovendien werd de schipper ver plicht om zijn vaartuig eenmaal per jaar op eigen kosten door een „gepatenteerd scheepstimmer- baas" te laten nazien en op even tuele gebreken te controleren. Het bewijs van een dergelijke keuring moest hij aan het gemeentebe stuur kunnen tonen. Zoals gezegd zag men de poon vooral op de Zeeuwse- maar ook op de Zuidhollandse wateren ter wijl dit type schip ook in Brabant geen zeldzame verschijning was. Het had voortreffelijke eigen schappen die Juist goed van pas kwamen bij het uitvoeren van een soort „dienstregeling". De poon was naar verhouding korter dan de tjalk, hecht en stoer gebouwd en lag door zijn brede bodem vast op het water: „vlot te gaan en weerbaar te zijn bij harde wind en stroom: dit waren de eigenschap pen waarnaar bij de bouw van de poon gestreefd was". (E. W. Petre- jus). Een sterk in het oog springend kenmerk van deze schepen was de gebogen, van boven sterk naar binnen vallende puntige voorste ven. (zie afb.) Het schip moest dus sterk en sta biel zijn maar ook van de beurt schipper werd het nodige ver langd. Er moest bijna onder alle omstandigheden worden gevaren. Was de marktschipper door ziekte of ander ongemak écht verhinderd om de dienst uit te voeren dan moest hij er voor zorgen dat een ander zijn plaats innam, „met voorkennis en goedkeuring van een der Plaatzelijke Besturen voornoemd". De marktschippers waren ge houden eenmaal in de week en wel op zaterdag rechtstreeks naar Rot terdam af te varen, „en vandaar retourneren Dingsdag na den af loop der gewone markt". Uit het reglement blijkt verder dat behalve allerhande goederen en koopmansschappen" ook pas sagiers meegenomen konden wor den. Ten gerieve van laastsge- noemde categorie was de poon schuit voorzien van een zoge naamd „paviljoen". De tekst van de ordonnantie en het reglement dat voor Haamste de en Burgh was opgesteld laat er •geen twijfel over bestaan dat ver zuim of onregelmatigheden door het gemeentebestuur niet werden gctolercrd. Men moest zich strikt aan de voorschriften houden. Daartoe behoorde ook het van ho gerhand opgestelde tarief; uitzon deringen werden niet toegestaan. Het varen als beurtschipper of marktschipper was vanzelfspre kend een kwestie van vertrouwen. Dikwijls werd geld meegegeven of mee teruggenomen. Desge vraagd moest de schipper zijn vrachtlijst aan belanghebbenden kunnen tonen. Met het verdwijnen van de tal rijke veer- en vrachtdiensten ver dween ook de schilderachtige poon of poonschuit. Deze zwaar gebouwde schepen, bestemd voor ópen water, werden ook in de vori ge eeuw door velen bewonderd. In 1843 noemde de Friese scheepstheoreticus Folkert Nico- laas van Loon de poon „het sie raad der Zeeuwse en Zuid- Hollandse wateren". Wie zich nog eens wil verdiepen in de interes sante geschiedenis van dit fraaie scheepstype dat vele jaren tussen Schouwen en Rotterdam heeft ge varen zal zich spijtig genoeg moe ten bepalen tot documentatie, te keningen en modellen in onze maritieme musea. WIEBE KEIKES Het voorschip van een poon met vallende puntige voorsteven. Dit de kenmerkende sterk naar binnen exemplaar dateert uit 1808.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4