Dwarsbomen in Oosterland Mogelijk weer meer geld voor theatergebeuren in Zierikzee Grond- en pachtzaken Vergadering- ruimtelijke ordening Westerschouwse openbare werken Vernielingen oude Cornelia ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 februari 1988 Nr. 24288 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42.25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. OOSTERLAND - Opstand in de Oosterlandse Molenstraat? Wie bovenstaande foto aanschouwt zou het haast kunnen denken, maar niets is minder waar. In de Molenstraat is een groot aantal bomen omgezaagd en in stukken van een meter verdeeld. Een groep van zo'n twintig kinderen uit de buurt zag daarin een ideale gele genheid om de krokus-vakantie op een leuke en spannende manier door te komen. Zij namen de boomstam men en bariccadeerden de gehele Molenstraat. Het tijdelijke inrijverbod, dat was ingesteld in verband met de werkzaamheden, werd hierdoor versterkt. hun mede-leden willen bijstaan. FN.V-leden op Schouwen-Duiveland die gebruik willen maken van de ser vice nemen contact op met C. Rem mers (01117-1499) of D. Jeroense (01119-1297. NCVB In het zalencentrum van de Neder lands Hervormde kerk in Zierikzee wordt woensdag 24 februari weer een bejaardenbijeenkomst van de NCVB gehouden. Een en ander begint om 14.30 uur. BROUWERSHAVEN Neeltje Jans De Plattelands Jongeren Zuid, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen en de Zuidelijke Landbouw Maatschappij houden dinsdag 8 maart een thema-avond in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven. Van af 19.30 uur wordt gesproken over de inrichting van Neeltje Jans en de in vloed daarvan op Schouwen-Duive land. Gedeputeerde van Zeeland, J. B. Ventevogel spreekt. Ook voeren het woord ir R. M. T. H. Adriaansens, directeur planologische dienst Zee land, A. M. Kannekens, voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en Handel in Zeeland, Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie en F. Beekman, leraar aardrijkskunde en landschapskunde in Zierikzee. Tussen de inleidingen worden muzi kale intermezzo's verzorgd door de organiserende verenigingen.. Er is een forum en gelegenheid tot het stel len van vragen. DREISCHOR Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plate- landsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt woensdag 24 februari een re giobijeenkomst in het dorpshuis van Dreischor. De Zierikzeese burge meester, mr J. J. P. M. Asselbergs, spreekt over ruimtelijke ordening met als thema Wat betekent het be stemmingsplan buitengebied voor bedrijf én gezin? Belangstellenden geven zich voor 20 februari op bij me vrouw S. L. Hanse-Verburg (01119- 1265). De bijeenkomst begint om 09.30 uur. GOES Muziek In jongerensoos 't Beest in Goes treedt zaterdag 27 februari Link Rumble Wray op. Begonnen als een snabbelformatie tijdens de sound- checks van de Fuzztones is de groep uitgegroeid tot een volwaardige rock band, die onlangs door haar toer in Canada de zalen plat speelde en nu naar Europa komt. Het concert be gint om 22.00 uur. MIDDELBURG Vrouwenbond De Gereformeerde Vrouwenbond houdt donderdag 3 maart een studie dag in de Hoeksteen te Middelburg. Spreker is mevrouw dr L. H. Stel uit Krommenie. Zij spreekt over de my the van de zelfontplooiing. Tijdens de studiedag proberen, de aanwezigen duidelijkheid te krijgen over de mo gelijkheden van de zelfontplooiing van gaven en identiteit-, maar ook over de grenzen voor mensen zelf. Een en ander begint om 10.30 uur. Op 17 maart organiseert de Gereformeer de Vrouwenbond de themamiddag Kind en Geloof. De bijeenkomst is in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg en begint om 09.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie grond- en pachtzaken komt donderdag 25 fe bruari bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De openbare bij eenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat de tijdelijke re servering van grond op het be drijfsterrein ten behoeve van cara- vanbouw Vroegop in Haamstede; hetzelfde voor A. Hogenaar uit Haamstede, het maken van een in steek ten behoeve van de uitbreiding van het bedrijfsterrein aan de Dap- perweg, verkoop van grond aan Beter Wonen, het bouwrijpmaken van plan Serooskerke 2, het gebruik van de gymzaal in Haamstede door derden en de overdracht van de staanplaats van een consumptietent bij de Wilhel- minahoeve te Renesse. PARIJS - Alain Savary, een held uit het Franse verzet en stichter van de Franse socialistische partij is overle den op 69-jarige leeftijd. Savary, die door het dagblad Le Monde „het ge weten van links" werd genoemd, werd algemeen in de Franse politiek gerespecteerd. BURGH-HAAMSTEDE - Onderde len van het beleid voor de ruimtelij ke ordening in de gemeente Wester- schouwen komen dinsdag 23 februari ter sprake in de hiervoor samenge stelde commissie ruimtelijke orde ning. De openbare vergadering in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede begint om-19v30 uur. Op de agenda komt onder meer <le bouw vanjiet clubhuis van de jyatér- sportvereniging op de kade van Burghsluis ter sprake, het plaatsen van lichtmasten op het tennispark Scelveringhe te Renesse en de recon structie en uitbreiding van Burghste- de. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes terschouwse commissie openbare werken komt woensdag 24 februari om 19.30 uur bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De verga dering is openbaar toegankelijk. Op de agenda staat onder meer het onderhoud van de Kraayesteinweg, het beheer en eigendom van de Dale- boutsweg, het verwijderen van vier bunkervloeren van het buitentalud Rotonde/Toledopad en sanitaire voorzieningen voor de duinovergan gen en het strand. Vervolg van pagina 1 gang' opgehangen, en zelfs die bord jes zijn gejat. En wat mo^t je nou met zo'n bordje?" Maatregelen De Walcherse Bouwunie bezint zich samen met de politie en eigenaar wo ningbouwvereniging Beter Wonen over te nemen maatregelen. ,,Je kunt elke ruit die ingegooid wordt wel dichtspijkeren, maar dan wordt het wel erg donker in het gebouw. Als je dat allemaal elektrisch zou moeten gaan verlichten kost je dat kapitalen. En wat belangrijker is: dat zou ten koste gaan van de kwaliteit van het werk". De rijkspolitic kan in de praktijk niet veel meer doen dan verscherpt controleren. En dan nog is het in een gebouw als de mossele moeilijk om indringers op te sporen. J. van Oos ten, opzichter van Beter Wonen, meldt dat overwogen wordt om een bewaker met hond in te schakelen". Volgens Van Oosten is inmiddels al voor tienduizenden guldens aan scha de aangericht in het gebouw. Het was eigenlijk de bedoeling om een aantal deuren en kozijnen op te knappen en te hergebruiken, maar zoals het er nu naar uitziet blijft er niet veel voor hergebruik over. Want de indringers gaan niet bepaald zachtzinnig te park als aan het Jannewekken. Er worden demonstraties gegeven en er is een verkoop. Lezing In het Huis van Nassau te Zierikzee houdt L. Becu uit deze plrfats dinsdag 23-februari om 14.00 uur een lezing met als titel Wandelingen in de Delta rond Wester- en Oosterschelde van toen en nu. De lezing is voor de afde- werk. Deuren worden op brute wijze geforceerd en onherstelbaar bescha digd. Oorspronkelijk was het de bedoe ling van Beter Wonen om bijvoor beeld de glas-in-lood ramen in het ge bouw aan de kant van het Mossel straatje te handhaven. De bewuste glas-in-loodramen, die vanaf de bega ne grond doorlopen tot aan de bo venste verdieping, zijn op verschil lende plaatsen zwaar beschadigd, en het is nog maar de vraag of het haal baar is om deze in oorspronkelijke staat terug te krijgen. Van Oosten toont zich bezorgd over de aangerichte vernielingen. „Ik ben bang dat het een vast loopje wordt voor de mensen die die vernielingen aanrichten. Er zijn eerder twee jon gens betrapt in het gebouw, maar ei genlijk moet je ze dan op heterdaad betrappen anders is het moeilijk te bewijzen dat ze schuldig zijn aan vandalisme", aldus Van Oosten. Alles bij elkaar betekent de bouw van de twee en drie-kamerwoningen een investering van vijf miljoen gul den Voor de woningbouwvereniging. Van Oosten vreest dat als men de ver nielingen geen halt toe kan roepen dit aardig in de papieren kan gaan lo pen. Overigens staat in de aanne mingsovereenkomst dat de aannemer verantwoordelijk wordt gesteld voor de vernielingen. Wielemaker: ,,Ik hou mijn hart vast als het sloopwerk achter de rug is en we echt kunnen gaan bouwen. Want het is niet leuk om iets te bouwen om het dan de vol gende dag vernield terug te vinden zodat je weer overnieuw kunt begin nen". Naast vernielingen laten ongewenste bezoekers nog meer sporen na in het onttakelde gebouw. (Foto: Joop van Houdt). Commissie welzijn wacht volgende 'signalenaf ZIERIKZEE Open avond De Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland in Zierikzee houdt donderdag 3 maart een open avond voor ouders van leerlingen uit groep acht. Deze kunnen tussen 18.30-21.00 uur kennis maken met.de mogelijk heden van de beroepsopleidingen. De open avond is zowel aan het Hatfield- ling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De voordracht gaat over de geschiedenis van Zeeland met zijn inpolderingen vanaf het verre verleden tot nu. Uit gangspunt is Zeeuws-Vlaanderen, maar ook Schouwen-Duiveland ont breekt niet in de lezing. Becu heeft bij Rijkswaterstaat aan waterbouw kundige werken in het Deltagebied meegewerkt. FNV en belasting Ook dit jaar weer krijgen FNV- leden gratis hulp bij het invullen van de belastingpapieren. Verspreid over het gehele land heeft de bond zo'n 4500 mensen bereid gevonden, die ZIERIKZEE - Als het aan de welzijnscommissie ligt gaat Zierikzee nogeens vijfduizend gulden meer betalen aan de evenementen van de Stichting Uit in Zeeland in de plaatselijke Concertzaal. Hoewel de commissie una niem was in haar advisering, lijkt het een standpunt met de rug tegen de muur. J. T. Sijswerda-Bos (VVD) ver woordde de alom heersende gedachte met „het is van be lang, dat de Concertzaal in gebruik blijft, maar het is de vraag wat er nog verder komt aan subsidieverzoeken in de toekomst". Ook commissielid H. Gilden sprak die vrees uit. Na het signaal, dat het niet best gesteld is met de continuï teit van de theatervoorstellingen in Zierikzee, vroeg zij zich af hoeveel signalen er nog komen. C. Bij de Vaa- te (CDA), wiens fractie eerder tegen subsidieverhoging was, stemde ook in met de verhoging. Alle leden stem den in, maar voorzien meer aanvra gen en die moeten op het moment zelf bekeken gaan worden. Voorzitter J. Groen (PvdA):,,We zul len nu eigenlijk wei moeten om een redelijk niveau van voorstellingen te behouden. De vraag is wat er volgend jaar gaat gebeuren. Er is nu éénmaal geld gestopt in de Concertzaal en dan moet je ermee verder. Maar ik kan wel zeggen, dat het niet de plaats is, waar je met de kleinere gezelschap pen in kunt". Voorzichtig sprak hij zich uit voor het eerder geopperde idee om voor die groepen het pand in de Manhuisstraat aan te passen. Er wordt zelfs al gesproken over 1989. Opvallend Opvallend was de bijna unanieme (Sijswerda daéht er anders over - red) stellingname, dat de nieuwe Stich ting Vrijwilligers Overleg Zorgsector Schouwen-Duiveland gesubsidieerd moet worden. Over het bestaansrecht zijn de achterliggende periode nogal- wat twijfels gesproken. Het zou een overlapping worden van de Stichting Welzijn Ouderen in de regio en daar kan de nieuwe organisatie dan ook beter aankloppen. Maar na een warm en hartstochte lijk pleidooi van een van de betrok kenen werd de commissie welzijn overgehaald. J. A. van Kooten, die na mens de SWO zitting heeft in de com missie, wees erop dat de SWO wel be reid is om de nieuwe organisatie te begeleiden, maar dat dit financiële consequenties voor de gemeente zou kunnen krijgen. ,,De coördinator heeft nu al zijn handen vol. Als er nog een taak bij komt, dan moet er iets gebeuren", aldus Van Kooten. Als het aan de Zierikzeese commissie welzijn ligt moet dat worden voorkomen. Ook wil ze geld geven aan de SWO om de administratieve kracht te behou den. De commissie stemde verder in met het aanwijzen van een gemeente lijke vertegenwoordiger in de Stich ting Omroep Zeeland. J. van der Veer stelde voor om iemand van de Streekomroep Schouwen-Duiveland aan te wijzen. Van der Veer, die zelf betrokken is bij deze regionale orga nisatie, wees op de aanwezige be langstelling en deskundigheid. Ie dereen kon ermee instemmen. Dat gold ook voor de subsidiever hoging voor het Zierikzees Kamer koor. Dat ontvangt tot op heden 240 gulden per jaar en dat mag van de commissie verhoogd worden tot 500 gulden. Ook weinig discussie over ruim achtduizend gulden subsidie voor de Stichting Dierenasyl Schou wen-Duiveland. Deze stichting wil met een part-time kracht verder en heeft daarvoor niet de geldelijke middelen. Als het aan de commissie ligt gaat Zierikzee meebetalen. Het is er de Zierikzee commissie welzijn veel aan gelegen om te voorkomen, dat de Concertzaal minder gebruikt gaat worden. Geen lege stoelen dus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3