c Akkerbouwvoorlichter W. in 't Veld stapt over van overheid naar het bedrijfsleven „Elke keer als je 's morgens komt is er weer iets vernield" qy>r oiiio-i655i o;A Nieuwe naam en nieuwe locatie voor Zierikzeese schildersclub DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vernielingen aan camper ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Garnalen Concertzaal Make-up Overwinning Minister Braks twijfelt aan de snelle invoering Er komt mogelijk meer geld voor de culturele Zierikzeese dames zijn op vakkundige wijze Zeelandia 1 gaat door met overwinning van thuispelverbod voor garnalen. (Pag. 2). uitvoeringen in de Zierikzeese Concertzaal. geholpen met make-up door een schoonheids- op Leon Sport. (Pag. 9). (Pag. 3). specialiste. (Pag 4). DONDERDAG 18 FEBRUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24288 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} Het geheim van succes in het leven, is klaar te staan als het komt. Disraeli „Ik heb best het idee dat ik wat bereikt heb in die tweeëneenhalf jaar" KERKWERVE - Akkerbouwvoorlichter W. in 't Veld gaat het Consulentschap voor de Akkerbouw, waar hij in dienst was, verlaten. Na een inwerkperiode zal hij in ju ni beginnen als commercieel medewerker van de aardap pelafzetorganisatie voor Zuid-west Nederland BV. Dat werd dinsdag bekend gemaakt op de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. „Ik heb het altijd met veel plezier gedaan maar aan de andere kant is het mijn ervaring dat je ook erg veel moet laten lig gen", aldus In 't Veld. „Ik heb wel het gevoel dat ik een en ander bereikt heb in de tweeëneenhalf jaar dat ik dit werk gedaan heb". „Het feit dat ik weg ga bij het Con sulentschap wil niet zeggen dat ik uitgekeken zou zijn op de voorlich ting. Helemaal niet. En in mijn nieu we baan krijg ik ook veel met voor lichting te maken, maar daar heb ik veel meer kans om me in bepaalde za ken wat meer te verdiepen. Breed ,,Een van de nadelen van het be roep akkerbouwvoorlichter op Schouwen-Duiveland is dat je erg 'breed bezig bent. Je krijgt te maken met allerlei soorten teelten die je moet begeleiden, bemesting, be drijfseconomie, mechanisatie, bewa ring, boerderijbouw. Dat hield voor mij in dat ik me niet kon specialise ren op een bepaald gebied. Maar het hangt er natuurlijk helemaal vanaf hoe je een dergelijke functie invult", aldus In 't Veld „Daar komt nog bij dat het rayon Schouwen-Duiveland een groot ray on is dat je in je eentje moet behap pen. Het is in ieder geval het grootste rayon in Zeeland, maar ook landelijk gezien behoort het tot de grotere ray ons. En dan krijg je al snel dat je niet iedereen kunt bereiken die je wilt be reiken". „Als akkerbouwvoorlichter krijg je erg veel vragen om informatie en als mensen je weten te vinden trek ken ze steeds weer aan de bel. Wie vraagt, die krijgt, maar dat houdt dan wel in dat andere mensen niet aan bod komen. En dat is zonde", al dus In 't Veld. „Eén van de dingen die me tegen stond als akkerbouwvoor lichter is het feit dat er ook nogal wat administratieve rompslomp aan ver bonden is en dat je veel tijd kwijt bent met vergaderen. En op sommige vergaderingen zit je een hele dag ter wijl er maar heel weinig concreets uitkomt. Het staat allemaal nogal ver van de praktijk". Omschakeling In 't Veld onderkent dat de overstap van de overheid naar het bedrijfsle ven een hele omschakeling is. „Maar het is ook niet zo dat ik in mijn nieu we baan puur commercieel bezig ben hoor. Een van mijn bezigheden is bij voorbeeld de teeltbegeleiding en de begeleiding van de bewaring van aardappelen. Het is eigenlijk een combinatie van commercie en voor lichting, en dat spreekt mij ei*g aan. .-Ik wil mij graag specialiseren in die teel'.begeleiding". In akkerbouwJkringen wordt al enige tijd gesproken over een moge lijke privatisering van de landbouw voorlichting. „Dat heeft in mijn be slissing om deze nieuwe baan aan te nemen ook zeker meegespeeld. Als die privatisering doorgaat moeten de boeren eraan mee gaan betalen en dat kan weieens leiden tot reorgani satie van de voorlichtingssector". „Dat wil natuurlijk in eerste in stantie niet zeggen dat ik mijn baan zou zijn kwijtgeraakt, maar er speelt dan toch een stukje onzekerheid voor de toekomst mee". Een andere factor die mee heeft gespeeld in de beslis sing van In 't Veld om van werkgever te wisselen is dat er volgens hem in de akkerbouwvoorlichting weinig mogelijkheden zijn om verder te ko men. „Ik had alleen op kunnen klim men tot bedrijfskundige, en dat is een functie die ik niet ambieer. Dat staat veel te ver van de praktijk af". In 't Veld stelt dat de landbouw voorlichting voor de boer van groot belang is. „Ik heb ook in de praktijk gemerkt dat men hier op Schouwen- Duiveland behoorlijk voorlichtings- minded is". In 't Veld heeft in de be trekkelijk korte tijd dat hij als ak kerbouwvoorlichter op Schouwen- Duiveland werkzaam is geweest be paald niet stil gezeten. „Ik heb bij voorbeeld een serie veldbijeenkom- sten en studiegroepen op poten gezet. Ik hoop dat dat gewoon door blijft draaien". „Het is altijd mijn opzet geweest om de boeren van elkaar te laten le ren. Lering trekken uit slechte erva ringen, maar ook profiteren van goe de ervaringen en ideeën". Terugkij kend op zijn werk stelt In 't Veld dat je als beginnend akkerbouwvoor lichter op Schouwen-Duiveland in het diepe gegooid wordt. „Maar gaandeweg word je eigen inbreng steeds groter en merk je ook dat er naar je geluisterd wordt". In 't Veld onderstreept het belang van goede landbouwvoorlichting met een simpel voorbeeld. „Zo hebben we bijvoorbeeld eens verschillende kunstmeststrooiers getest. Uit die test bleek dat er toch nogal wat ver schil in kwaliteit was, en op basis van de gegevens kun je de boeren een goed advies geven. Want men kan zich eenvoudigweg niet meer permit teren om een landbouwwerktuig te kopen dat bij nader inzien toch niet blijkt te voldoen. Het moet meteen goed zijn. De marges worden wat dat betreft steeds minimaier". Inleiding-en Een niet te licht te nemen onder deel van het berpep akkerbouwvoor lichter is het geven van inleidingen. „Dit jaar heb ik het niet bijgehou den, maar in de vorige winter heb ik zeventien inleidingen gehouden". Voeg daarbij het feit dat men voor een inleiding toch een hele avond kwijt is en dat er ook de nodige voor bereiding aan vooraf gaat en het zal duidelijk zijn dat akkerbouwvoor lichter zeker geen lichte baan is. „Soms heb je wel tien bijeenkom sten nodig om iets duidelijk te ma ken. Veldbijeenkomsten bijvoor beeld leveren ook pas op langere termijn resultaat af. Maar je merkt wel dat er naar je geluisterd wordt". „Tja, als je echt al je uren bij elkaar op zou tellen en aan het rekenen zou slaan dan zou je maar voor een hon- gerloontje werken", aldus In 't Veld. „Hoe langer je als akkerbouwvoor lichter bezig bent, hoe meer mensen er bij je aankloppen met specialisti sche vragen. Ze verwachten oplossin gen van je. En terecht. Je kunt als ak kerbouwvoorlichter met gemak drie tot vier keer zoveel uren kunnen wer ken als van je gevraagd wordt, maar het ligt er maar net aan hoe je zo'n functie invult". Wim in 't Veld. Gebouw de mossele ten prooi aan vandalisme en diefstal Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er zijn nog mensen, die deze opvatting huldi gen. Gelukkig zijn er voldoende inwoners op Schouwen-Duiveland die er anders over den ken. Niet zo verwonderlijk dus. dat de Zierik- zeesche Nieuwsbode het meest gelezen blad in de regio is. Als u onderstaande bon invult krijgt u het vier keer per week verschijnende nieuwsblad twee weken gratis én vrijblijvend in de brievenbus. Het regionale nieuws gaat im mers ooku aan. BEL VOOR 0E GRATIS KENNISMAKING JA. IK WIL GRATIS EN ZONDER ENIGE VER PLICHTING KENNIS MAKEN MET DE ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE. NA VEERTIEN DAGEN BESLIS IK OF IK EEN EIGEN ABONNEMENT NEEM. DEZE KENNISMAKINGSACTIE LOOPT TOT EN MET 29 FEBRUAR11988. ADRES KERKWERVE - H. L. uit Kerkwer- ve heeft aangifte gedaan van vernie lingen aan zijn kampeerauto die ach terin de tuin geparkeerd stond. Na een afwezigheid van veertien dagen bemerkte hij dat er aan zijn camper voor ongeveer 2500 gulden schade was aangericht. Uit de camper werd de radio-cas settespeler gestolen en verder werden achterlichten, richtingaanwijzers, spiegels en binnenbekleding vernield en werd de radiateur lekgestoken. ZIERIKZEE - Het voormalige onderkomen van de Cor- neliastichting aan het Havenpark, de mossele, blijkt gro te aantrekkingskracht te hebben voor vernielzuchtigen. „Elke keer als je 's morgens komt is er weer wat ver nield", aldus A. P. Wielemaker, uitvoerder bij de Wal- cherse Bouwunie. Deze firma heeft van eigenaar Beter Wonen de opdracht gekregen tot bouw van 46 twee- en driekamerwoningen in het voormalige verzorgingshuis. Naast vernielingen ziet men zich ook geconfronteerd niet diefstal. Alle gereedschap gaat nu na afloop van de werkdag in een stalen container die stevig vergrendeld wordt. Wielemaker woxrït er .langzamer hand een beetje wanhopig van. „Ik dehk dat de mensen die dit doen ook -niet beseffen dat het hartstikke ge vaarlijk is om in een gebouw waar aan gesloopt en gebouwd wordt rond te lopen in het donker. Vandaag of morgen dondert er eentje naar bene den. En het is voor on$ personeel ook gevaarlijk. Ik heb het bijvoorbeeld al een keer meegemaakt dat er stelling planken naar beneden gegooid wa ren. Als zo'n plank onveilig ligt kun je een lelijke smak maken", aldus Wielemaker. Leeggeroofd Een rondgang door het gebouw on der leiding van Wielemaker maakt duidelijk dat het niet alleei\gaat fim ingegooide ruiten. Aangekomen in de vooj-malige wasruimte wijst Wiele maker op de restanten van wasmachi nes. „Alles wat daar aan electronica inzat is eruit gesloopt", aldus de uit voerder. Overal onderweg geforceer de deuren en ingeslagen of ingegooi de ruiten. Een van de kamers wordt gebruikt als een schaftruimte voor het personeel van de Walcherse Bouwunie. „Zelfs de lege flessen heb ben ze meegenomen", aldus Wielema ker. Naast de inventaris van het leeg staande gebouw is er ook al diverse gereedschap gestolen of vernield. „Er zijn duimstokken in stukjes ge broken, koppelriemen kapot gesne den en ga zo maar door. Daarom ber gen we nu elke dag alles op", aldus Wielemaker. Overigens weet men niet alleen 's aVpnds of 's nachts in het leegstaande gebouw door te dringen, maar ge beurt dat ook op klaarlichte dag. De hekken die door de Walcherse Bouw unie om het gebouw gezet zijn vor men blijkbaar geen afdoende belem mering. Wielemaker. „We hebben nog voor de Kerst bordjes 'verboden toe- vervolg pagina 3 ffif PE Bitr Schildersclub Perspectief voortaan te vinden in De Driehoek POSTCODE PLAATS dé krant van schouwen - duiveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) ZIERIKZEE - Een aantal mensen van de schildersclub die tot voor kort een plaatsje had in Galerie Tussen de Havens in de Visstraat in Zierikzee heeft inmiddels een andere locatie gevonden. Vanaf begin maart is de schil dersclub onder de nieuwe naam Perspectief te vinden in de Balkenzaal van De Driehoek aan het Kerkhof in Zie rikzee. „Een probleemloze overgang", aldus C. van de Wetering. Hij geeft in zijn vrije tijd op dinsdag- en don derdagavond les in tekenen en schilderen, en was tot voor kort op die avonden in Tussen de Havens te vinden. Zoals bekend mag worden veron dersteld is per 1 maart het pandje in de Visstraat waarin Galerie Tussen de Havens gevestigd niet langer be schikbaar voor de amateur-tekenaars en schilders. Teken- en schilderclub Tussen de Havens betrok het pand in 1981 en Van de Wetering begon zo'n anderhalf jaar geleden met het geven van token- en schildercursussen in diezelfde ruimte. Nu is hij met zijn leerlingen uitgewèken naar De Drie hoek. Teken- en schilderclub Tussen de Havens is nog naarstig op zoek naar een nieuwe ruimte. Snel Tben Van de Wetering eenmaal het bericht had bereikt dat Tussen de Ha vens niet langer beschikbaar zou zijn voor hem on zijn leerlingen ging hij onmiddellijk op zoek naar vervan gende ruimte. „Ja, ik ben eigenlijk via. via aan die ruimte in De Drie hoek gekomen. En dat is eigenlijk al lemaal heel snel gegaan, in nog geen twee weken tijd". Van de Wetering: „De Balkenzaal waar we nu in komen is echt een heel mooie ruimte. Het enige nadeel van de ruimte is dat ze niet geschikt is voor exposities". Ook hiervoor heeft Van de Wetering echter al een oplos sing gevonden. In de laatste week van mei en de eerste week van juni wordt het werk van de leerlingen van Van (le Wetering geëxposeerd in De Eenhoorn aan het Havcnpark. De belangstelling voor de teken- en schildercursus is van meet af aan groot geweest. „De belangstelling voor de cursussen blijft ook vrij con stant", aldus Van de Wetering. „Ik krijg nu gemiddeld op een cursus avond tien leerlingen. Op de nieuwe locatie heb ik eventueel ruimte voor uitbreiding van dat aantal". Talenten Het is de ervaring van Van de Wete ring dat tussen de cursisten soms ech te talenten zitten. „Er zitten mensen tussen die voor de eerste keer schilde ren, maar als je dan ziet wat ze op het doek voor elkaar krijgen dan sta je echt even heel raar te kijken. Sommi ge n? gaan na een cursus ook door in heljschildcren, maar voor de meesten blijft het toch gewoon een hobby". Van de Wetering, zelf actief bezig met de air-brush-tcchniek schuwt de nieuwe technieken in tekenen en schilderen niet in zijn cursussen. „Met name voor air-brush is veel be langstelling. Vooral bij jongeren slaat die techniek erg aan". Volgens Van de Wetering is de air- brush-techniek eigenlijk een heel ou de techniek. „Maar voordien zat het veel meer in de beroepssfeer. Nu is de apparatuur die je ervoor nodig hebt veel betaaR>aarder geworden en dus ook voor oe amateur binnen bereik. Een cursui, is dan ideaal om te kijken of het een techniek is die je ligt". Alle leeftijden Onder de leerlingen zijn volgens Van de Wetering alle leertijden verte genwoordigd. „Het is frappant om te zien dat je bij het schilderen meer vrouwen dan mannen ziet en bij de air-brush juist andersom. De tech niek van de air-brush schrikt mis schien mensen af". In de cursussen van Van de Wete ring zijn er naast lesavonden ook thema-avonden. Op 29 maart start Schildersclub Perspectief met ver volgcursussen. De cursussen duren telkens twaalf weken. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Rustig weer In de algehele situatie komt geen verandering. Een hogedrukgebied bij Brittannië brengt rustig en droog weer, maar er drijft veel bewolking van de Noordzee binnen. De wind uit westnoordwest kracht 4. soms 5. Mi nimumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 febr.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr. Zon op 07.49, onder 18.00 Maan op 08.36. onder 20.50 Eerste Kwartier: 24 februari (13.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er verandert mórgen niet veel in het weer. Het zal half tot zwaar bewolkt zijn met af en toe een beetje zon, maar er is ook wat regen mogelijk, voornamelijk in het noor den van het land. Dat hangt samen met een zwakke uitloper van een depressie tussen Groenland en IJsland. Deze kan juist tot ons land doordringen omdat een hogedrukgebied zich langzaam terug trekt van de Britse eilanden naar de Golf van Biscaje. De minimumtempe ratuur ligt de komende nacht op on geveer 3 graden. Morgenmiddag wordt het een graad of 8. De wind waait uit het noordwesten en zal meest matig zijn, kracht 4. in het Waddengebied is de wind vannacht tijdelijk krachtig. 6. ROTTERDAM - Dc Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Pa- tijn, verwijt het ministerie van eco nomische zaken een inconsistent be leid te voeren ten aanzien van de Randstad en een te terughoudend be leid inzake de scheepsbouw. Patijn uitte zijn kritiek op een bijeenkomst in Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1