Vijf dagen naar Parijs Lustrumviering Rotary Zierikzee staat in het teken van de muziek Tolstoi en Pietje Bel voor het goede doel berichten Zwartboek voor minister Deetman in Zierikzee i 4 Vervolg van pagina 1 De invoering van de basisvorming zou hiervoor een oplossing kunnen zijn. Bovendien zouden jongeren niet meer op 12 jarige leeftijd een keuze voor een bepaald schooltype moeten maken, iets dat op die leeftijd een moeilijke zaak is. Voor Kerst werd een wetsvoorstel ingediend waarin werd voorgesteld om deze basisvorming voor 12 tot 15 - jarigen in te voeren. Dit houdt in dat alle leerlingen in die leeftijdsklasse dezelfde vakken, zo'n veertien in to taal, krijgen. Deze vakken, waaron der technologie, informatica en eco nomie kunnen op twee niveau's worden gevolgd. Vakken als maat schappijleer en verzorging komen op in dat verplichte vakkenpakket niet voor. De school behoudt echter do mo gelijkheid om deze vakken alsnog op het lesrooster op te nemen. Tbchtig procent van de lestijd moet worden besteed aan deze veertien verplichte vakken. Het resterende deel mag door de school naar believen worden ingevuld. Op een vraag van een van de aanwe zigen of juist die vrij te besteden lestijd geen aanleiding zal zijn tot het ontstaan van elitescholen, waar die uren geheel en al worden besteed aan techniek en informatica had Deet man een ontkennend antwoord. Die 80-20 verhouding is gebaseeixl op de huidige lesurenverdeling. In zoverre zijn er weinig veranderingen te ver wachten Permanent Daarbij komt dat die driejarige ba sisvorming nooit eindonderwijs kan zijn. Na deze jaren volgt een verdere studie aan havo, vwo of een beroeps opleiding. Voordeel van dit nieuwe systeem is volgens de bewindsman niet alleen dat de keuze voor een be paald schooltype kan worden uitge steld, maar ook dat er betere moge lijkheden om naar een ander schooltype door te stromen. Uitkomst Daarnaast biedt de invoering van de basisvorming ook mogelijkheden voor kleine (categorale) scholen om meer leerlingen te trekken. Iets dat bij handhaven van de mammoetwet niet mogelijk is. Kleine scholen ba lanceren in de huidige situatie op en onder de opheffingsnormen. „Door de basisvorming hebben zowel kleine scholen als scholen die met elkaar fu seren en daardoor een een ruim aan bod hebben mogelijkheden" vatte Deetman de voordelen van zijn geesteskind samen. De minister beperkte zich overi gens niet tot het onderwijs aan tie ners. Ook de volwassenen moeten er volgens de minister aan geloven. Niet alleen voor werklozen maar ook voor hen een baan hebben is her- en bij scholing noodzakelijk gezien de snel le ontwikkelingen waardoor kennis snel achterhaald is. De minister wees erop dat grote bedrijven dan ook steeds meer gelden beschikbaar stel len voor de scholing van hun perso neel. Zeker voor een land als Neder land dat een technisch hoogwaardige industrie heeft is het zaak dat de werknemers bijblijven. Door her- en bijscholing is het volgens de minister mogelijk om de economie van Neder land te versterken en de werkloos heid te doen afnemen. Zwartboek Nadat de minister zijn betoog had afgerond met een korte uiteenzetting over de invullingen van de verant woordelijke samenleving kreeg hij uit handen van voorzitter André Flikweert van de kersverse CDA- jongeren afdeling een zwartboek aan geboden, waarin wensen en klachten zijn verzameld van alle scholen op Schouwen-Duiveland en scholen die weliswaar elders zijn gevestigd, maar die dagelijks door Schouwen- Duivelanse jongeren worden bezocht. Meest voorkomende wens: bespaar ons de stroom circulaires, geef ons rust en behoedt ons voor verder be zuinigingen. Daar er na de pauze vanuit de zaal heel wat vragen op de minister wer den afgevuurd en lang niet alle vra gen uit het eilandelijke zwartboek naar behoren konden worden beant woord zei de minister bereid te zijn dit jaar nog eens een middagje op herhaling te komen oin die knelpun ten met de betrokkenen te bespre ken. Waar hij tijdens deze eerste bijeen komst van de CDJA-Schouwen- Duiveland wel uitvoerig op inging was de verhouding tussen speciaal en gewoon basisonderwijs en het ont staan van projecten. Gezien de steeds toenemende uitgaven voor het spe ciaal onderwijs bespreekt de onder wijsminister momenteel met de on derwijsorganisaties plannen om die groei aan banden te leggen. Door bin nen het reguliere onderwijs meer mo gelijkheden te scheppen om buiten beentjes" te begeleiden zouden minder kinderen naar het speciaal onderwijs worden doorverwezen, waardoor daar gelden vrijkomen die weer kunnen worden besteed aan het vergroten van de mogelijkheden om die kinderen ..gewoon" onderwijs te laten volgen. Een voorstelling van zaken die voor sommigen aanwezigen wel erg simpel was. Volgens de Zierikzeose wethou der van onderwijs, J. Groen en het schoolhoofd van Binnen de Veste, de heer Kooman ligt die zaak toch wat anders. Juist die onvoldoende midde len voor begeleiding van „moeilijke gevallen" heeft tot de groei van het speciaal onderwijs geleid. Bovendien wordt een kind niet zomaar op een school voor speciaal onderwijs toege laten, daar gaan de nodige tests en gesprekken aan vooraf. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 mei ZIERIKZEE - Op vrijdag 13 en zaterdag 14 mei viert de Rotary-club Zierikzee haar 35-jarig' bestaan. Het lustrum van de service-club staat in het teken van de mu ziek. Op het programma staat onder meer een straatmu zikantenwedstrijd voor de jeugd. „Het leek ons een leu ke gedachte om dit lustrum niet alleen in eigen kring te vieren, maar om ook naar de Zierikzeese gemeenschap toe activiteiten op touw te zetten", aldus R. Soesman van de commissie voor bijzondere bijeenkomsten van de Rotary-Zierikzee. Rotary-international is een wereld wijde kring van serviceclubs. De le den achter dienstvaardigheid ten op zichte van de ander essentieel. „Rota rians streven door hulp aan de mede mens, individueel en in clubverband, naar een samenleving met democrati sche vrijheden en menswaardige ver houdingen". Oud De Rotary is een serviceclub die stamt uit Amerika en werd geboren uit de behoefte aan betere onderlinge verhoudingen in het beroeps- en za kenleven. De allereerste Rotary-bij- eenkomst vond plaats in Chicago op 23 febrauri 1905. De denkbeelden van de Rotary verspreidden zich snel over de hele wereld en in 1923 werden de eerste Rotary-clubs in Nederland op gericht in Utrecht en Amsterdam. In Nederland zijn momenteel 325 Rotaryclubs met in totaal 14.000 le den. De Rotary-club Zierikzee is de enige op Schouwen-Duiveland en telt op het ogenblik 45 leden. Intern wordt het 35-jarig bestaan van de Rotary-Zierikzee door de Rotarians en hun echtgenotes gevierd op vrij dag 22 april. Landelijk gezien is de Rotary de oudste serviceclub. Op Schouwen- Duiveland, waar je bijvoorbeeld ook Lions-club en Soroptimisten vindt, is dat niet het geval. „Ik denk dat de Li on's net iets ouder zijn", aldus B. Hee- ringa van de Rotary-Zierikzee. Toneel De Lustrum-activiteiten van de Ro tary Zierikzee starten op vrijdag 13 mei met een toneelvoorstelling in de aula van de Rijksscholengemeen schap aan het Hatfieldpark in Zierik zee. „Die toneelvoorstelling wordt verzorgd door een drama-groep van de Polytechnic school in Hatfield", aldus Soesman. „Dat komt op die vrijdag erg leuk uit. Het wordt een soort voorportaal van de muzikale zaterdag die erop volgt". „We willen gewoon wat leven in de brouwerij brengen", aldus Soesman over de straatmuzikanten-wedstrijd. „Ik loop zelf al jaren rond met het idee om een soort jeugdfestival op te zetten en dit is een soort voorzetje". Verdere details over de straatmuzi- kantemvedstrijd zijn nog niet be kend. Wel staat vast dat dit evene ment gehouden wordt op zaterdag middag tussen 13.00 en 17.30 uur. Soesman en Heeringa zijn ervan overtuigd dat er de nodige belang stelling voor de straatmuziekwed- strijd zal bestaan. Men wil ook con tact opnemen met basisscholen middelbare scholen op Schouwen- Duiveland om een en ander meer be kendheid te geven. Een jury zal de prestaties van de straatmuzikanten beoordelen op verschillende aspec ten. Inloop-concerten Zoals al gemeld staat de lustrum viering van de Rotary-Zierikzee ge heel in het teken van de muziek. Naast de straatmuzikanten-wedstrijd worden er inloopconcerten gehouden op twee lokaties in de Zierikzeese binnenstad: in de Nieuwe Kerk en in de Gasthuiskerk. Het is de bedoeling dat in de loop van de zaterdagmiddag ook harmonie Kunst en Eer samen met showband Rust Roest acte de presence geeft op het Havenplein. De inloop-concerten worden ver zorgd door een strijkersensemble on der leiding van Rinus Hillebrand en een jeugdkoor uit Dendermonde. Verder komt nog het koperensemble van Paul van Belzen naar Zierikzee. „Rotary-Dendermonde is ons zuster- club in Nederland en Hatfield is de zusterstad van Zierikzee in Enge land. Via de Rotary-clubs zijn we in contact gekomen met koor en ensem ble", aldus Heeringa. Voor een aantal evenementen wordt een bescheiden entree gevraagd. De opbrengst is bestemd voor de aktie 'Polio de wereld uit' waar de Rotary- Zierikzee al eerder akties voor op touw zette. „In totaal is er vijftien miljoen gulden nodig voor het ont wikkelen van een entstof en iedere Rotary-club dient een bepaald aan deel in dat bedrag te leveren", aldus Heeringa. markt in Utrecht zijn maandag 185 dieren aangevoerd. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft tijdens zijn jaarverga dering een nieuw bestuur gekregen. Gekozen werden de dames M. van Voorst van Beest-Pelt, M. M. C. Schip- pers-Hanssen en I. Verboom-Mali- paard. Spelenmiddag De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt dinsdag 23 februari een Spelenmiddag in dorpshuis De SChutse in Burgh-Haamstede. Deze middag begint om 14.00 uur. Een week later (dinsdag 1 maart) richten de leden de blikken op een vroeger stukje Nederland. Drs F. Beekman houdt dan een lezing over Indonesië. Rommelmarkt De zangvereniging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede houdt zaterdag 14 mei een rommelmarkt^ aan de Burghse Ring. De leden van deze ver eniging zijn nu reeds in de weer met het verzamelen van spullen hiervoor. Wie na de laatste zolderopruiming of schoonmaakbeurt „omhoog zit" met een reeks overtollige waren kan dit kenbaar maken door even te bellen naar 01115-2679. RENESSE Hobbybeurs In het dorpshuis van Renesse wordt zaterdag 5 maart een hobby en vrije- tijdsbeurs gehouden onder het motto: „Wat doet u in uw vrije tijd". De orga nisatie van dit vrijetijdsgebeuren is in handen van Wim den Haan en Hans Canters. Iedereen die zich op een of andere hobby heeft gestort wordt hiermee in de gelegenheid ge steld om deze aan het publiek te to nen. Bovendien is het toegestaan om de eindresultaten van deze publiek getoonde huisvlijt te verkopen. Ver koop op commerciële gronden is niet toegestaan. Ook voor zang, muziek en voordracht is ruimte vrijgemaakt. Muzikanten, zangers en zangeressen en voordrachtkunstenaars kunnen bij toerbeurt gebruik maken van een podium. Deelnemers aan deze beurs kunnen vanaf 08.00 uur 's morgens in het dorpshuis terecht. Voor het pu bliek gaan de deuren om 9.30 uur open. Wie belangstelling heeft voor deelname aan deze beurs kan contact opnemen met een van beide organisa toren, telefoon 01116-1843 of 01115- 3072. OOSTERLAND Ledenvergadering Dc Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt vrijdag 19 februari zijn jaarvergadering in de consistorieka mer van de Gereformeerde Gemeente in Oosterland. Deze bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Aan de orde komt onder meer het aanwijzen van een af vaardiging voor de buitengewone huishoudelijke vergadering en een voor de jaarvergadering van de lan delijke vereniging van Staatkundig Gereformeerde Studiekringen waar bij die van Schouwen-Duiveland is aangesloten. Na het afhandelen van het huishoudelijk gedeelte houdt de secretaris van deze landelijke organi satie, ir J. W. Verwijs uit Hoek een in leiding over het thema Industrie en milieu Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. BRUINISSE In memoriam In de leeftijd van bijna 80 jaar is overleden de heer Wolfert An dries Jumelet uit Bruinisse. Wolfert de Post, zoals iedereen hem kende in de vissersplaats, is meer dan 40 jaar postbesteller in Bru geweest en was daardoor een vertrouwde verschij ning voor de plaatselijke bevolking. Een tijd lang hebben Jumelet en z'n vrouw een groentewinkel aan de Poststraat gehad. Van 1932 tot aan z'n pensionering in 1973 was hij post besteller, waarvan de eerste 19 jaar als hulpbesteller. Ook op maatschap pelijk gebied was Jumelet actief en zette zich in op een breed terrein. Voor de oorlog was hij actief voetbal ler en had hij daarin tevens een bestuursfunctie. Een voetbalclub die toen nog Volharding heette, en de voorloper was van Bruse Boys. Ook was Jumelet bestuurslid van de in middels ter ziele gegane postduiven vereniging De Bruse Trekkers. Ook iri de aquariumvereniging die Bru eens had heeft Jumelet z'n sporen verdiend. Vanuit z'n beroep had zich bij de postbesteller een liefde voor de postzegel ontwikkeld die in z'n per soonlijke leven van steeds grotere be tekenis werd. Hij bouwde eenv prach tige verzameling op en, wat belang rijker voor de Bruse gemeenschap was, hij werd mede-oprichter van de postzegelvereniging G. J. Peelen waar hij meer dan 25 jaar voorzitter van zou zijn. Voor die verdienste werd hij tot ere-voorzitter voor het le ven benoemd. Ook op een ander ter rein deed Wolfert de Post van zich spreken. Als botanicus met kwekers diploma heeft hij een bepaalde appel- soort gekweekt met bijzondere eigen schappen die op de Landbouw Hoge school in Wageningen werd erkend. Een beminnelijk man is aan de Bruse gemeenschap ontvallen, voor het leven benoemd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 3300; ou de paarden 1775-/ 2650; 3-jarige 1800-/ 2675; 2-jarige 1325-/ 2200; veulens 600-/ 1225; hitten 750- 1525; slachtpony's f 425-/ 1025; Shetlanders 325-/ 675. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,30-/ 6,15 en jonge slachtpaarden 4,70-/ 6,05. De handel was rustig, de prijzen iets hoger. Dinsdag 16 februari Nederhnd 1 .09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uui Rosco's rad van avontuur, kinderprogramma. 15.50 uur Alf op Melmac (Animated Alf), tekenfilmserie. Afl. 6. 16.15 uur Bassie en Adriaan en de verdwener,kroon, kinderserie. Afl. 7. 16.35 uur TROS Nieuwsshow, fami- lieprograrrma gepresenteerd door Astrid Joo^.en en Wim Bosboom. Met o.a. het Beioep van de week: auto monteur. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Popformule, muziek programma vanuit het Escape-thea ter in Amsterdam. Presentatie: Mar- tijn Krabbé 18.30 uur Pronto? Cursus Italiaans voor bèginners. Les 15. 19.00 uur DeTROS A tot Z spelshow, gepresenteerd door Linda de Mol. 20.00 uur Joimaal. 20.28 uur Aümal crackers, dieren- programma. 20.35 uur Mjdisch Centrum West, 13-delige serp van Nico Knapper. Afl. 2: De aandacht. 21.45 uur De TROS TV Show, talk show van Ivo ÏTiehe. 22.35 uur TROSAktua, actualiteiten rubriek. 23.10 uur Journial. 23.15 uur Niet,ws voor doven en slechthorenden Nederland 2 07.00 uur Studit Sport. Samenvat ting van de Olympische Winterspe len. (7.00 en 8.00 lur journaal). 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Studio ^port. Samenvat ting van de Olympische Winterspe len. 17.40 uur Open Uniftrsiteit: Cyprus, een verdeeld land. Herh. 18.30 uur Sesamstrait. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Pas de deu^, serie van vier programma's over jongeren en (pop)muziek. Deel 3: De moeders. 19.37 uur Kenmerk, ctualiteitenru- briek. 20.00 uur Studio Spot. Olympische Winterspelen: salom cimbinatie he ren le run; rodelen ckmes; slalom combinatie heren 2e rui. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws vo*- doven en slechthorenden. 22.50 uur Doelgericht (ndernemen, afl. 4. 23.20 uur Slapen kun je Wen, les 4. 23.35 uur Studio Sport. Olympische Winterspelen. IJshockey: samenvat ting Zweden-Polen en Canada- Zwitserland; Kunstrijden vrije kuur paren. Nederland 3 18.20 uur Studio Sport. Slalom com binatie heren le run. 20.30 uur Programma Nederland 2. 22.22 uur Studio Sport. Restant sla lom combinatie heren 2e run. 23.35 uur Programma Nederland 2. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 66. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Sprookjestheater. De dief. 18.25 uur Mik, Mak en Mon. Afl. 7 18.35 uur De kruisboog (Crossbow), 24-delige Amerikaans/Britse jeugd serie. Met: Will Lyman, Jeremy Cly de, Robert Morley e.a. Afl. 24. 19.00 uur Zestig-Plus, magazine voor ouderen. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10'uur Kunst-zaken. 20.20 uur I.Q., quiz. Presentatie: Her man van Molle. Patrick Slaets en Luc Meyermans spelen tegen Jozef Vlae- minck en Dirk D'Hondt. 20.50 uur Sinja Mosa, 85-delige Brazi liaanse serie naar het boek van Pa- checo Fernandez en de poëzie van Castro Alves. Met: Lucelia Santos, Rubens de Falco, Marcos Paulo e.a. Afl. 22. 21.40 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroepvereniging. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Coda: Grüss, van Mendelssohn, uitgevoerd door het Koor Concinite o.l.v. Karei Aerts m.m.v. Robert Wasmuth, piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richard, e.a. Afl. 480. 19.23 uur Intermezzo. Hemelhuis, van E. Hullebroek, uitgevoerd door Koen Crucke, zang, en Mare Matthijs, pia no. Herh. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Siro Ito. Afl. 209. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Modem. De ozonlaag, pro gramma over de functie van de ozon laag. 20.50 uur Mike, praatprogramma met Mike Verdrengh vanuit Dilbeek. 22.10 uur Concert n.a.v. de 750e ver jaardag van Berlijn. Boekenbeurs Leger des Heils voor financieren jongerenreis ZIERIKZEE - Voor zowel de liefhebber van een drie stuiverromannetje als degene die likkebaardt bij het zien van een van de meesterwerken van Tolstoi moet de Lichtboei in Zierikzee een waar paradijs zijn geweest. De meest uit eenlopende boeken werden daar door het Leger des Heils tegen zachte prijs jes aan de man gebracht. Een week of drie is een tien man/ vrouw sterke ploeg van het Leger be zig geweest met het verzamelen, orde nen en prijzen van de boeken die door „ome Jan en tante Mien" werden aan geboden. En dat waren er heel wat. Afgaande op de acht tafels schuil gin gen onder een berg boeken zijn er heel wat mensen die na de laatste zol deropruiming of een grote schoon maakbeurt met onbruikbare exem plaren zijn blijven zitten en die met een zucht van verlichting dit boeke- noverschot aan de verzamelaars van het Leger des Heils hebben meegege ven. Encyclopie Waar mensen soms verdeeld raken over de vraag wat literatuur is en wat niet, speelde dit twistvraag bij het boekengebeuren in De Lichtboei niet. Oude zondagsschoolboekjes naast de avonturen van Pietje Bel en Dik Trom. De evergreens (Tblstoi en Cou perus) uit de wereldliteratuur naast de suikerzoeté avonturen van Mien van 't Sant en J. L. Visser-Rozendaal. „Ratten aan 't Spit vredig naast een zwaarwichtige verhandeling over de opvoeding van zuigeling en kleuter". Kortom alles wat maar denkbaar is en tegen prijzen tussen de vijftig cent en 75, voor een achtdelige encyclo pie De Lichtboei dus als een snuffelpa- radijs voor diegene die graag leest, maar ook voor hen die zich al dan niet beroepshalve bezighouden met het kopen en verkopen van boeken. Doel van deze metamorfose van het clubhuis in een boekenmarkt is het maken van een spaarpotje voor een studieweekeinde naar London, waar het hoofdkwartier van het Leger des Heils is gevestigd. Acties Tien jongeren die lid zijn van de tie nergroep willen door het houden van acties als een boekenbeurs geld inza melen om deze reis, waarbij ook het bezoeken van een aantal beziens waardigheden en de kennismaking net het leven in een grote stad op het lrogramma staat, financieel moge- lik te maken. Hiervoor is ongeveer '500,- nodig. Om dit bedrag bijeen te Tengen staat nog een oliebollenac tie eind maart) en een rommelmarkt in pril) op het programma en wordt monenteel diep nagedacht over een vierc» actie. De opbrengst van de boekeibeurs bedraagt 430,70. UTRjCHT - Twee bejaarden heb ben op et instituut voor educatieve beroeper van de Hogeschool Midden- Nederlart hun leraarsdiploma ge- schiedeni. en staatsinrichting ont vangen al:bekroning van een jaren lange deeltjdstudie. De afgestudeer den zijn e 69-jarige voormalige mavo-leraai H. J. Verhoeven uit Maarssen en-je 74-jarige oud-Parool journalist Jungmann uit Bilt- hoven. Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-2. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 898, waarvan 150 stieren. Dikbillen extra kw. 8,00-f 13,50; stieren le kw. 6,95-f 7,65; 2e kw. 6,20-f 6,95; vaarzen le kw. 7,00- 7,90; 2e kw. 6,15-/ 7,00; koeien Ie kw. 6,80-/ 7.90, 2e kw. 6,05-/ 6,80, 3e kw. 5,60-/ 6,05; worstkoeien 5,25-/ 5,75. Handel: stieren matig, prijzen iets lager; koeien: handel matig, prijzen iets lager. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 137. Schapen 5,50-/ 7,50; lammeren (rammen) 9,50-/ 11,00; lammeren (ooien) 9,00-/ 11,00. Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 185-/ 250; lammeren (rammen) 235-ƒ 300 en lammeren (ooien) 195-/ 235. Handel: schapen goed. prijzen ge lijk; lammeren: handel goed. prijzen iets hoger. Tbtale aanvoer 1035 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 15-2. Op de paarden- 33 In de kleine eethuisjes rondom za ten ze samen met een grote kom soep voor zich. Aan een tafeltje in de hoek zaten enkele vrouwen die bij gevulde glazen uittelden wat een nacht van duister avontuur hen had opgeleverd, en een tafeltje verder zat een eerzame vleeshandelaar een uitgebreid ver haal te vertellen aan een slaperig toe luisterende eierboer, terwijl vlak naast Els en Carla twee groezelig uit ziende mannen met alpino's op, met portefeuilles die uitpuilden van niet al te hoog gewaardeerd bankpapier, grappenmakend met elkaar afreken den en elkaar verweten, dat ze elkaar wilden „inleggen". Deze oorverdo vende bedrijvigheid, gemengd met een rauw-vrolijke gemoedelijkheid, fascineerde Carla. Hier, voelde zij, zag zij een heel apart stukje we reldstad. Enkele clochards waggel den tussen de rommel door, één met een fles uit de zak stekend de pa ria's van de metropool. Voldaan maar ook een beetje moe. slenterden ze in de richting van de Pont Neuf en kochten in een zeer pro per winkeltje bij een van helderheid en gemoedelijkheid glimmende Ma dame een kam bananen, die hier, re kenden ze snel uit, niet duurder wa ren dan in Holland. De Madame die het nog niet druk had. informeerde of ze Amerikanen waren, en toen Carla moeizaam duidelijk maakte dat ze uit Holland kwamen, kwam een brc- Oorspronkelijk feuilleton door TOIV LODEWIJK de glimlach op het blozende gezicht van de vrouw, die in een Zeeuws kos tuum een goed figuur zou hebben geslagen. Ze riep de beide meisjes in rap Frans iets na, dat ze geen van bei den precies verstonden, maar waar van ze begrepen dat het een wens was om maar veel plezier te beleven in Pa rijs. „Ze hebben hier geen hekel aan ons", constateerde Els. „Dat heb ik in de Cité ook al ge merkt", antwoordde Carla, „die dik ke schommel, die ons daar bedient, heeft het bepaald goed met ons voor". En tevreden liepen ze verder en langzaam groeide in hen het bewust zijn, dat Parijs ophield een vreemde stad te zijn. dat ze erzich thuis begon nen te voelen iets dat in iedere vreemde stad het geval is wanneer men die niet meer ziet als een verza meling straten en gehouwen en ver maakgelegenheden, maar als de woonplaats van mensen, en ontdekt dat er „meer gelijk dan eigen" is, ook in Parijs! Ze wandelden langs de Seine, waar op het boulevard-brede trottoir dc ei genaars van de kleine winkeltjes hun uitstallingen buiten in orde brachten. Spoedig ontdekten ze dat al die aan trekkelijke zaakjes branchegewijs waren gerangschikt. Want na een hele rij uitstallingen van bloemzaden, plantjes en andere tuinbenodigdhe- den, volgde een serie winkeltjes die een paradijs vormdeivoor ieder die van hengelen hield. De lucht van vochtige aarde en krui-ige bloembla deren vervulde de vroqe morgen-at mosfeer. Politiemannen de cape over de schouder, stapten vrlijk lachend naar huis na een min olmeer zware nacht-taak, studenten di.tussieerden fel of liepen verstrooid krant le zend door alles heen. Deontwaakte wereldstad begon aan deirbeid. en Carla en Els doken op de dukke Pla ce de Chatelet weer in demetro-in- gang, werden opgenomo in de stroom mannen en vrouwen jongens en meisjes, die zich onder grond spoedde naar winkel en kantor. Vro lijk bescheen de morgenzon c? witte Triomfboog, toen ze weer in ht dag licht stapten, en honderden auto's draaiden weer hun rondjes mdom het graf van de eenzame, onbe ende soldaat, waar de eeuwige vlan nog flauw schemerend waakte. „We gaan ons nu eerst even wa op knappen", stelde Els het krijgskan vast. „dan gaan we op de Avenuidc Wagram, op een terrasje, een kop k>f- fie drinken Ik weet er een waan.e heerlijke croissants hebben, en dn gaan we winkels kijken op «e Champs Elysécs". „Waarom zullen we daar niet op eci terras gaan zitten?" vroeg Carla. „E- zijn er genoeg". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4