Instellen van onderzoek imago Zeeland is gewenst Bomvolle zaal bij jaarlijkse uitvoering van Smalstads koor WATERSTANDEN Vernielingen in Dreischor Auto met boot voortijdig te water Handhaving steunpunten voor studie financiering Beweegbare bruggen veroorzaken verliezen Staatssecretaris ijvert voor beter topsport klimaat Lesgeld voor speciaal onderwijs Forse stijging bij overslag goederen in haven Vlissingen Communicatie stoornissen" debet aan te late advertentie 2 DREISCHOR - In de nacht van vrijdag op zaterdag werden vernie lingen aangericht aan de personen auto van C. v. W. uit Zierikzee die stond geparkeerd op een terrein aan de Nieuweweg te Dreischor. En in het bedrijfspand van H. t. R. van Drei schor dat eveneens aan de Nieu- westraat ligt. De auto van C. v. W. uit Zierikzee werd beschadigd tussen 23.30 en 0.30 uur. De achterlichten, voorruit en zij ruit werden ingeslagen en de achter klep, motorkap, het linkerportier en het linkervoorspatscherm werden in gedeukt. H. t. R. verliet zijn pand om 23.00 uur en ontdekte de vernielingen de volgende morgen. Het betrof de vernieling van een compressor, een autobrug, een slijpmachine en be schadigingen aan een auto die in het bedrijf stond. De schade bedraagt naar schatting 3000 gulden. NIEUWERKERK - H. J. v. d. S. uit Wageningen maakte zaterdagmorgen op de rijksweg N-59 een zodanige ma noeuvre met zijn personenauto met trailer plus boot dat het gevaarte voortijdig in de sloot naast de weg te water ging. De inwoner van Wageningen reed om ongeveer 7.25 uur over de Rijks weg N-59 in de richting Zierikzee toen hij ter hoogte van Nieuwerkerk door onbekende oorzaak in een slip terecht kwam. Hij probeerde zijn auto met daarachter een trailer met boot terug in bedwang te krijgen via een stuurcorrectie maar kon niet voorkomen dat auto plus trailer in de sloot naast de weg terecht kwamen. De hele combinatie werd behoorlijk beschadigd en moest door een takel- bedrijf weer op het droge worden ge zet. H. J. v. d. S. liep geen verwondin gen op. ZIERIKZEE - De regionale steun punten voor de studiefinanciering krijgen een permanent karakter. De universiteiten hebben zich in begin sel bereid verklaard de steunpunten voort te zetten. Daartoe zullen met het ministerie van onderwijs contracten worden af gesloten, zo meldt de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU). De vereniging van Hogescholen, de HBO-raad, was al eerder akkoord met het plan. De steunpunten die aanvankelijk per 1 julie zouden worden opgeheven, worden gefinancieerd door het minis terie van onderwijs. Maar de instel lingen voorzien de steunpunten van personeel. In hun nieuwe opzet zullen de steunpunten niet alleen ten dien ste staan van jongeren boven de 18 jaar die studiefinanciering willen aanvragen, maar ook van scholieren die voor een tegemoetkoming in de studiekosten in aanmerking willen komen. ZIERIKZEE - Het weg- en water verkeer in Zeeland hindert elkaar behoorlijk. Uit een onderzoek dat Rijkswaterstaat Zeeland heeft inge steld naar hte ongemak dat de be weegbare bruggen in Zeeland opleve ren, is gebleken dat het wegverkeer in 1985 bijna 300.000 uur voor de di verse geopende bruggen heeft staan wachten. In geld uitgedrukt betekent dat een verlies van ruim vijf miljoen gulden. Voor de scheepvaart wordt het aantal verliesuren geraamd op 26.000. Hier mee is een bedrag gemoeid van 2,5 miljoen gulden. Rijkswaterstaat te kent daarbij aan dat deze verliezen door de toenemende intensiviteit van het scheepvaart- en wegverkeer nu enkele procenten hoger liggen dan in 1985. Als grootste boosdoeners worden in het onderzoek de bruggen in Sluiskil en Sas van Gent aangemerkt die het druk door zeescheepvaart bevaren kanaal Gent-Terneuzen overbruggen. Met de twee bruggen in Middelburg over het Kanaal door Walcheren, die vooral 's zomers bij druk recretiever- keer voor oponthoud veroorzaken voor zowel het weg- 'als het scheep vaartverkeer, worden deze vier brug gen uit een totaal van dertien be weegbare bruggen in Zeeland aangemerkt als de tophinderaars. Gedeputeerde J. B. Ventevogel: MIDDELSTUM - Door een auto ongeluk tussen het Noordgroningse Middelstum en Kantens zijn vrijdag middag vier mensen verdronken. Hun auto slipte in een flauwe bocht door de gladheid en gleed het Boter- diep in. Dat heeft de Groninger Rijkspolitie meegedeld. MIDDELBURG/ZIERIKZEE - „Het is hoog tijd om het eerder afgewezen voorstel tot het instellen van een imago-onderzoek opnieuw in overweging te nemen. Wil men Zeeland bij het bedrijfsleven en in Den Haag beter verkopen dan is het zinvol te weten hoe „de markt" over ons denkt." Dit idee van een imago-onderzoek bracht ge deputeerde J. B. Ventevogel naar voren tijdens de ope ningvan het nieuwe onderkomen van het RBOI-bureau in Middelburg. Ventevogel was een sprekers die nader in gingen op toerische en ruimtelijke planning. Die toeristische en ruimtelijke planning was door de directie van het RBOI-bureau als uitgangspunt geno men voor een serie uiteenlopende in leidingen over ruimtelijke en toe ristische ontwikkelingen en meer nog het verband dat daartussen be staat. Volgens directeur irC. Paans is een beleidsstrategie waarbij de toe ristische en ruimtelijk planning we derzijds op elkaar worden afgestemd noodzakelijk. In praktijk blijkt die wisselwer king en afstemming op elkaar niet zo vlot te verlopen. Paans zou dan ook graag een^offensief beleid zien, dat mogelijkheden biedt om toeristische en recreatieve plannen uit te voeren en dat tevens een aanzet geeft voor een ruimtelijk beleid dat hierop af gestemd is. Ventevogel die de rij sprekers open de noemde in zijn inleiding een aan tal toeristische en recreatieve ont wikkelingen die van invloed zijn op het ruimtelijk beleid in Zeeland. Ven tevogel merkte hierbij een accentver schuiving op. Betekende voor velen beheersing van de groei zo'n tien jaar gelden vooral afremmen van de groei, nu wordt daar beduidend an ders over gedacht. Op het stimuleren van groei door de sterke punten van de regio meer te benutten, rust niet langer een taboe. Imago Ventevogel signaleerde echter ook een ommekeer in de belangstelling voor Zeeland. Afgaande op de grote lijnen van de vierde Nota Ruimtelij ke Ordening heeft men volgens de ge deputeerde voor toerisme en recrea tie nog nooit van Zeeland gehoord. Dat was in het verleden wel anders toen Zeeland dankzij de Deltawerken regelmatig in het middelpunt van de CALGARY - Een verbeterig van het topsportklimaat in Nederland vindt staatssecretaris Dick Dees van wvc een belangrijke taak. Dat was het thema van zijn eerste openbare optreden in Calgary, waar hij de eer ste week van de Olympische Win terspelen zal bijwonen. Dees sprak in „The Port of Holland", het club huis van driehonderd naar Canada verhuisde Nederlanders. Hij hing daar een blauwe tegel met een beel tenis van Makkum aan de muur. „Hoewel de nominatie van Amster dam Voor de Olympische Spelen van 1992 mislukt is, ging daar toch een goede werking van uit. De laatste jaren zijn tussen de tien en twintig Europese- en Wereldkam pioenschappen binnen onze grenzen geweest. Het topsportklimat wordt gunstiger en moet nog beter worden. In die optiek heb ik in de sportbegro- ting van 45 miljoen gulden de accen ten gelegd. Voor 1988 ontvangt de topsport 1,1 miljoen gulden extra. Dat dient te worden gebruikt voor de medische begeleiding, voor toptrainers en coa ches. Dat is noodzakelijk al besef ik wel degelijk dat het nooit genoeg zal zijn tot tevredenheid van de top sport". Dees zei dat hij niet alleen voor de •Olympische Winterspelen naar Cana da was gegaan. „Nu in de Kamer de debatten over de commissie-Dekker in volle gang zijn, zal ik me in Cana da eveneens orienteren op de volksge zondheid. In Edmonton heb ik een onderhoud met de minister voor volksgezondheid in Alberta. Jake Eb ontmoette ik onlangs ook op het aids- congres in Londen. Als ik even weg ben, zit ik dus niet in de disco". Inzake topsport heeft Dees een hechte band gekregen met Anton Geesink. Het nieuwe IOC-lid zocht ruggesteun in de regering. „Die Dees is een vent waar ik wat aan heb", zei de ex-judokampioen in Calgary eens te meer. Commentaar van Dees: „An- Tijden en standen volgens gctijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 16 februari 02.15 134 08.20 -148 14.50 161 20.55 -134 Oosterscheldemond 16 februari 00.50 129 07.10 -140 13 io 161 19.30 -126 Philipsdam West 16 februari 02.00 144 08.25 -158 14.45 168 20.55 -143 Wemeldinge 16 februari 02.25 152 08.25 -162 14.55 181 20.55 -148 belangstelling stond. „Heeft Zeeland wellicht het imago van een verwend kind met dure speelgoedjes als de stormvloedkering gekregen?" vroeg Ventevogel zich hardop af. Gezien die tanende belangstelling voor de ontwikkelingen in het Zeeuwse achtte Ventevogel" het van groot belang om het instellen van een onderzoek naar het imago van Zee land opnieuw te overwegen. Een eer der voorstel heeft indertijd schip breuk geleden. Het beter kunnen verkopen van Zeeland zowel in Den haag als aan het bedrijfsleven is pas goed mogelijk wanneer men inzicht heeft hoe de markt over Zeeland denkt. Beleidsthema's De gedeputeerde ging nader in op het beleid dat de provincie voert inza ke de ontwikkeling van het toerisme. Hiervoor is door het Provinciaal Bu reau voor Recreatie en Toerisme een aantal beleidsthema's geformuleerd, waarvan seizoensverlenging en het bieden van elkweervoorzieningen de belangrijkste zijn. „Wat die seizoens verlenging betreft zitten we op de goede weg en ook bij het streven naar kwaliteitsverbetering van campings gaat samen op met elkweervoorzie ningen" hield Ventevogel zijn gehoor voor. Keuzes Nu de industriële groei in Zeeland stagneert en ook de landbouw in de knel is geraakt is het volgens de gede puteerde tijd om de bakens te verzet ten en keuzes te maken. In geval er sprake is dat het landbouwareaal moet worden ingekrompen dan.ligt daar wellicht een mogelijkheid voor het aanleggen van productiebossen, herinrichting en landschapverfraai ing. Daarrbij is het zaak om als nega- ton en ik hebben veel contact. Ik vind het geweldig dat hij in het IOC zit. Heel belangrijk ook voor de Neder landse sport. Ik wil veel voor hem doen voorzover het binnen onze mo gelijkheden ligt. Er is ook nog het verhaal van de reus en de dwerg. Mijn morele steun heeft hij en elk geval". AMSTERDAM - De Amsterdamse burgemeester E. van Thijn staat posi tief tegenover het VVD-plan om een of meer boten in te richten als gevan genis en ziet mogelijkheden om zo'n boot in Amsterdam te laten aanme ren. Hij zei dit tegen de VVD-delega- tie van de vaste kamercommissie voor justitie. Volgens het kamerlid Korthals zal de burgemeester nagaan welke mogelijkheden er in Amster dam zijn voor een ligplaats. tief beschouwde zaken als perifere ligging vanuit een positieve invals hoek te benaderen. Perifeer gelegen is ook te omschrijven als gevrijwaard zijn van stank- en geluidsoverlast. Met het gereedkomen van de Dam- menroute waardoor de bereikbaar heid van de randstad aanmerkelijk is verbeterd biedt Zeeland volgens de provinciaal bestuurder een aantrek kelijk woon- en leefklimaat. Meeste groei Bij het stimuleren van ontwikke lingen is het zaak om hoge kwali teitsnormen aan te leggen, Dat geldt zeker ook voor het stimuleren van re creatie en toerisme in de provincie, een sector waar volgens Ventevogel met het minsjte provinciegeld de hoogste groei te realiseren is. Het in praktijk uitwerken van de centrale beleidsthema's, het gestalte geven aan de speerpunten (onder andere Neeltje Jans en de Brouwersdam) en de verbreding van de mogelijkheden voor de verblijfs- en dagrecreatie. Dat alles moet als uitgangspunt kwa liteitsverbetering hebben. In concreto houdt dat volgens de gedeputeerde in dat in de komende jaren een aantal bezoekerscentra wordt ingricht, dat een ondersteu nende functie voor het verblijfstoe- risme zal hebben. In eerste instantie valt hierbij te denken aan Neeltje Jans, waarover Ventevogel zoals hij in zijn rede aangaf, over enkele we ken met „goed nieuws" voor de dag wil komen. Koi-tom de ontwikkeling van re creatie en toerisme in Zeeland hangt nauw samen met BETER. Beter in tijd, beter gespreid over meerdere doelgroepen en beter gespreid wat voorzieningen betreft. De provincie zal volgens Ventevogel bij deze ont wikkelingen het voortouw moeten blijven nemen, ondanks het „ge meentelijk gemor over de bemoei zucht van de provincie." Die klus kan de provincie niet alleen klaren. Be-' halve samenwerking met gemeenten in gemeentelijke projectgroepen waarbij de provincie voor ondersteu ning zorgt denkt Ventevogel ook aan ,het nauwer betrekken van het be drijfsleven bij toeristisch-recreatieve ontwikkelingen. „Tot dusverre is ge bleken dat bij de speerpuntprojecten onnodig veel overleg plaatsvindt tus sen overheden, dat opnieuw moet worden gevoerd wanneer het be drijsleven erbij betrokken wordt" al dus Ventevogel. ~;'v 'li1 ZIERIKZEE - Het kabinet heeft in gestemd met het voorstel van minis ter Deetman (onderwijs) om ook leerlingen aan (voortgezet) speciaal onderwijs lesgeld te laten betalen. De maatregel moet 1 augustus 1988 ingaan. Ook kan, afhankelijk van de draagkracht van de ouders, een ver goeding voor het lesgeld woi'den ge vraagd via de tegemoetkoming in de studiekosten of de wet studiefinan ciering. De geraamde opbrengst be draagt volgens minister Deetman zes miljoen gulden per jaar. VLISSINGEN - De goederenover slag in de Vlissingse havens is vorig jaar met 11,75 procent toegenomen ten opzichte van 1986. Dat blijkt uit het zojuist uitgebracht jaaroverzicht 1987 van het havenschap Vlissingen. De stijging in het goederenvervoer deed zich vooral in het tweede half jaar voor. De. overslag in 1987 van over zee aan- en afgevoerde goederen bedroeg 7,19 miljoen ton, tegen 6,43 miljoen ton in het jaar 1986. Het ha venschap^ verwacht dat deze positieve ontwikkeling zich dit jaar voortzet. De sterkste stijging bij de goede renoverslag deed zich voor in de sec tor voedingsprodukten. Die nam toe van 564.000 ton tot 1.031.000 ton. Dat is een stijging van bijna 83 procent. Het havenschap Vlissingen kreeg het afgelopen jaar ook een teleurstelling te verwerken. Zo trad een lichte da ling op bij onder meer de overslag van containers, hout, auto's, staal en chemische produkten zoals fosfaten. De totale havengeldomzet in 1986 bedroeg 11,63 miljoen gulden, tegen 10,80 miljoen in het voorafgaande jaar. Dat is het hoogst niveau dat het havenschap ooit aan havengelden heeft binnengehaald. ZIERIKZEE - Het te laat verschij nen van een advertentie van het mi nisterie van WVC waarin het publiek wordt ingelicht over het zogenoemde specialistengeeltje is onder andere te wijten aan communicatiestoornis sen. Dit antwoordt staatssecretaris Dees (volksgezondheid) op schrifte lijke vragen van PvdA-kamerlid Van Otterloo over de gang van zaken bij de voorlichting over de eigen bijdra ge van 25 gulden die ziekenfondspa tiënten vanaf 1 februari moeten be talen voor hun bezoek aan een specialist. Met de VNZ, de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen, had Dees eerder de afspraak gemaakt dat het minist^rieop zaterdag 30 januari,de bewusteadvertentie zou plaatsen. Dees wachtte echter de uitspraak van het kort geding af dat specialisten en ziekenhuizen bij de Haagse recht bank tegen Dees hadden aangespan nen en waarin zij de rechter vroegen de regeling buiten werking te stellen. Toen na de uitspraak op donder dagmiddag 28 januari duidelijk werd dat de maatregel toch zijn doorgang kon vinden, kon Dees pas na zijn te rugkeer van de aids-confefentie in Londen de advertentietekst doorne men. „Daarbij hebben zich communi catiestoornissen voorgedaan die ik betreur. Vrijdagmiddag, toen defini tief over de advertentie werd beslo ten, bleek het technisch niet meer mogelijk de advertentie op zaterdag te plaatsen", aldus Dees. „Door deze samenloop van omstandigheden kon deze pas op 2 februari worden ge plaatst". Springtij: 20 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 BROUWERSHAVEN - Het Smalstads Gemengd Koor heeft in een bomvolle zaal haar jaarlijkse uitvoering met het Kinderkoor en het Hclvoets dameskoor uit Hellevoetsluis gegeven. Voorzitter M. van Vulpen opende precies om 19.30 uur. ..Wij zijn zeer blij u mede te delen dat wij op ons koor vijf niettwe leden kunnen verwelkomen",aldus Van Vulpen. ..Zij staan er nu nog niet bij. maar we hopen hen na deze uitvoering te kunnen begroeten. Wij gaan dan met een nieuw repertoir beginnen voor het concours dat in mei plaats zal vinden in Druten in Noord-Brabant". Voor dat concours studeert het koor onder leidiiig van de heer Gebben en operette. Ook staat het koor het 15-jarig bestaan te wachten. Na de opening door Van Vulpen bracht het kinderkoor een staaltje van haar kunnen ten gehore. Het staat sinds een half jaar onder leiding van de heer Hazenak en als men hoort wat deze kinderen presteren mag Brouivershnvcn trots zijn op dit kinderkoor. Het dameskoor kivam vervolgens met enkele fraaie nummers uit de bus. Vooral het slotnutn- mer Ol man river was zeer de moeite waard Het muzikale gedeelte van de avond werd afgesloten met het zingen van het Schouwse volkslied. Daarna was er nog gelegenheid om te dansen en werd er een verloting gehouden. Maandag 15 februari Zierikzee Stadhuis. VVD-fractievergadering. 19.30 uur. Huis van Nasau. Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 16 februari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering. 19.30 uur. Grote commissiekamer van het stad huis. Commissievergadering finan ciën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal bij Gereformeerde kerk. Verga dering NCVB. 19.45 uur. Donderdag 18 februari Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 20.00 uur. Vrijdag 19 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergaderiong vv Zang en Kleyr. 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Voor lichting Kruisvereniging over gezon de voeding. 20.00 uur. Zaterdag 20 februari Burgh-Haamstede De Burght. Concert Daniël Waayen- berg. 20.00 uur. Renesse Country Club. Optreden Wally Prey11. 23.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Officiële overdracht van nieuw blusvoertuig aan brandweer korps Dreischor. 14.00 uur. Maandag 22 februari Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 23 februari Zierikzee Kleding Inzameling Charitatieve In stellingen zamelt kleding in. 09.00 uur. Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Con cert kinderkoor Nationale Poolse Opera uit Warschau. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Lezing mr. J. J. P. M. As- selbergs. 09.30 uur. Nieuwerkerk Salem. Zendingsavond Gereformeer de Gemeente. 19.30 uur. Donderdag 25 februari Zierikzee In pand Zeeuwse Muziekschool. Start cursus liedbegeleiding op de gitaar. 20.00 uur. Gereformeerde kerk. Thema-avond over psychisch ziek zijn. 20.00 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. Aanvang 14.00 uur. Renesse De Zeeuwse Stromen. Start honds weekend. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Viering 35-jarig be staan NBvP. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Concertzaal. Tbneelspel Heimwee door Nederlands Volkstoneel. 20.00 uur. Willibrorduskerk. Ars Musicacon- cert. 20.30 uur. Noord welle Dorpskern. Straoviering. Vanaf 13.00 uur. Woensdag 2 maart Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho-. len. 13.45 uur. Gereformeerde kerk. Thema-avond over psychisch ziek zijn. 20.00 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee Gereformeerde kerk. Thema-avond over Diakonaat en Sociale Zekerheid door Deputaatschap Algemene Dia- konale Arbeid van de Gereformeerde Kerken en Gereformeerd Sociaal Centrum. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Zaterdag 16 april Zierikzee Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. UTRECHT - De NS-directie heeft met onmiddellijke ingang de conduc teur uit het rayon Amsterdam ontsla gen die al was geschorst op grond van de beschuldiging van een vrouwelij ke passagier dat hij obscene gebaren tegen haar zou hebben gemaakt. Een twee uur durend gesprek tussen NS- directic en de conducteur heeft geen verandering in het standpunt van NS gebracht dat de man niet meer in deze functie te handhaven is, zo heeft een NS-woord voerder vrijdag meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2