Gs verontrust over herijking regionaal economische beleid Invoering Londo-normen levert Beatrixschool fiks tekort op Enquête: behoefte aan wijkbus WATERSTANDEN Smalle doorgang Monumentaal postkantoor in de hoofdstad verkocht Veel schade in Vlaanderen als gevolg van noodweer VNO en Hoge school Zeeland werken samen in studie experiment Smit-Kroes wil geldschieters tunnels via advertentie werven 2 ZIERIKZEE - In het stukje West straat dat wegens restauratiewerk zaamheden aan de Varreput tijdelijk is versmald vond maandagmiddag een aanrijding plaats waarbij een personenauto licht werd beschadigd. Mevrouw S. S. uit Brouwershaven reed over de Weststraat in de richting van het Kerkhof en mevrouw E. J.-F. uit Zierikzee reed de Weststraat in komende vanaf de Balie. Beide auto's passeerden elkaar in het vernauwde gedeelte en raakten daarbij elkaar. De auto van E. J.-F. werd licht bescha digd. AMSTERDAM - Het monumentale postkantoor aan de achterkant van het paleis op de Dam in de hoofdstad is verkocht aan een beleggingsinstel ling. Een woordvoerder van make laarskantoor J. Elburg maakte dit bekend. De begane grond van het ge bouw, dat geheel onder Monumen tenzorg valt, blijft na de verbouwing toegankelijk voor het publiek. De PTT maakte enige weken gele den bekend dat zij het pand wil ver kopen omdat zij een ander groot post kantoor op een steenworp afstand van de Dam heeft. De PTT vroeg eni ge weken geleden 7,5 miljoen gulden maar de woordvoerder van het make laarskantoor wilde dinsdagochtend niet zeggen hoeveel geld de nieuwe ei genaar voor het gebouw op tafel wil de leggen. Hij kon ook niet de naam van het beleggingsinstituut zeggen. ,,Over enkele weken zullen de oude en de nieuwe eigenaar waarschijnlijk een persconferentie beleggen. Dan is het ook mogelijk om op details in te gaan". De ministeries van financiën en verkeer en waterstaat moeten de ver koop nog goedkeuren. De nieuwe ei genaar moet ook overleggen met de gemeente omdat het bestemmings plan voor de buurt waar het postkan toor ligt moet worden veranderd als het gebouw wordt gebruikt voor een ander doel dan postkantoor. BRUSSEL - Een windhoos die maandagochtend de Vlaamse ge meenten Bredene en Oudenburg (tus sen Brugge en Oostende) heeft ge troffen heeft veel schade aangericht. Van tientallen huizen zijn de daken afgerukt. Er zijn bomen ontworteld, 'straatmeubilair' werd uit de grond gerukt en er zijn kassen vernield. In een van die kassen was een hydrocul tuur-installatie in gebruik en de ver nietiging daarvan alleen al levert een schadepost van bijna een miljoen gulden op. Slachtoffers vielen er niet, behalve dat een man gewond raakte toen het dak van zijn huis in stortte. De totale schade loopt in de miljoe nen. De kracht van de windhoos was zo sterk dat stukken van schuren tientallen meters werden weggeslin gerd. Brandweer en de dienst civiele bescherming zijn de gehele maandag in touw geweest om assistentie te ver lenen. In het gemeentehuis van Ou denburg werd een crisiscentrum inge richt. De streek tussen Oostende en Brug ge (met als centrum Gistel) heeft al zeer veel te lijden gehad van het slechte weer van de laatste weken. In het afgelopen weekeinde bereikte de noodsituatie daar een hoogtepunt toen ongeveer 10.000 ha bouw- en grasland onder water kwam te staan omdat de waterlopen de hevige sla gregens niet meer konden verwerken. Ook vroeger heeft men in deze buurt wel wateroverlast gekend. Maar het is toch al ruim veertien jaar geleden dat er zo veel land overspoeld werd. Inmiddels hebben Belgische meteo rologen voor dinsdag opnieuw zware stormen gepaard gaande met hevige regenval voorspeld. Er worden windsnelheden van mee? dan 120 km per uur verwacht waarbij 'enorme hoeveelheden water over het land uit gestort zullen worden'. Volgens de meteorologen moet men rekening houden met een storm ,,die ernstige materiële schade tot gevolg kan heb ben en die zeker voor een nog grotere wateroverlast zal zorgen". Brief naar Tweede Kamer ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland vindt het niet juist dat deze provin cie per eind dit jaar verstoken zal worden van het voorwaardenscheppend beleid. Een financiële on dersteuning van het rijk voor het sociaal- economisch beleid. In een brief aan de vaste com missie voor economische zaken van de Tweede Ka mer geven gedeputeerde staten blijk van hun grote, verontrusting over de herijking van het regionaal economisch beleid. Zeeland wordt bij die herijking ingedeeld bij het westen van het land met als economisch zwaarte punt de Randstad. Gs dringen er op aan ingedeeld te worden bij de regio's buiten het westen, die wor den gekenmerkt door kleinere be volkingsconcentraties dan de Randstad en een betrekkelijk een zijdige en minder geavanceerde economische structuur. Aanpassen Als Zeeland bij de regio's buiten het westen wordt ingedeeld blijft de aanspraak op financiële onder steuning van het rijk bestaan. Gs vragen de leden van de kamercom missie voor economische zaken de plannen van de bewindslieden aan te passen aan de Zeeuwse zienswijze, die wordt gedeeld door de sociaal-economische consulta- tiegroep Zeeland. De consultatie- groep heeft de kamercommissie ook van haar verontrusting doen blijken. Zowel Gs als de consultatie- groep wijzen de commissieleden erop dat door het voorwaarden scheppend beleid tussen 1981 en 1987 tweeduizend directe arbeids plaatsen konden worden verwe zenlijkt. Door het extra geld van het rijk werden bovendien andere investeringen geactiveerd, zowel bij overheid als bij bedrijfsleven. Over de indeling bij het westen van het land schrijven gs en con- sultatiegroep dat Zeeland niet kan worden gekarakteriseerd als een gebied met 'concentratie van we tenschappelijke infrastructuur, een grote dichtheid van bedrijvig heid en een goede locatie uit oog punt van distributie'. Overeenkomsten Die beschrijving slaat wel op de Randstad, maar niet op het wes ten van het land. Zeeland heeft bo vendien veel meer overeenkom sten met de gebieden buiten de Randstad. Er is een wankel werk- gelegenheidsevenwicht en een naar verhouding schrale beroeps opleiding volgens gs. Daarbij be nadrukken zij dat Zeeland geen universiteit heeft. De Zeeuwse werkgelegenheid is sterk afhankelijk van de situatie bij een aantal grote bedrijven. In de akkerbouw en de visserij, ster ke pijlers van de regionale econo mie, dreigen problemen. Kansrij ke sectoren moeten daarom vol gens gs gesteund worden. „Enige speelruimte in financiële zin en daarnaast de helpende hand van de overheid zijn voor ons onont beerlijk om enig soelaas te bie den", aldus gs. GOES - De Hogeschool Zeeland gaat samen met het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) een nieuw marktanalysesysteem in voeren dat in samenwerking met het PCBB (Pedagogisch Centrum Be drijfsleven Beroepsonderwijs) in Den Bosch is ontwikkeld. Beide partners hopen hiermee een betere afstemming in de relatie tussen on derwijs en arbeidsmarkt tot stand te brengen. Dit werd in Goes bekendge maakt door de voorzitter van de VNO-afdeling Zeeland, drs. P. Schot- te. Voor de HBO-leerling betekent het een intensivering van de studiepro gramma's, terwijl er minder aan dacht komt voor stagebegeleiding. De HBO-student zal zelfstandiger moeten gaan studeren. Er wordt een groep samengesteld van managers uit diverse bedrijfstakken. Deze ma nagers zullen samen met een onder zoeksgroep van de hogeschool moe ten aangeven waar de huidige en toekomstige knelpunten in het be drijfsleven liggen en aan welke oplei ding de meeste behoefte bestaat. De HBO-raad is ingenomen met het ini tiatief en zal het project steunen met een bedrag van 100.000 gulden, zo werd bekend. Het experiment geldt voorlopig voor de nieuwe studierichting ener gietechnologie. Volgens de VNO-voor- zitter afdeling Zeeland zal deze werk wijze in de toekomst voor alle HBO-afdelingen worden ingevoerd. DEN HAAG - Minister Smit (ver keer) wil via advertenties financiers aantrekken voor de aanleg van vier tunnels bij Amsterdam en Rotter dam. Dat heeft zij de Tweede Kamer maandagavond gezegd in het debat over haar 'bereikbaarheidsplan' voor de Randstad. Zij vindt dit 'zake lijker' dan.het idee om een speciale bank op te richten voor investerin gen in wegen en andere infrastructu rele projecten. Een aantal maanden geleden heeft een commissie onder leiding van de bankier Le Blanc (Van Lanschot) voorgesteld om een instituut op te richten, waarin de grote beleggings instellingen en banken geld kunnen steken voor particuliere investerin gen in de infrastructuur. Onverstandig Minister Smit wilde de Kamer geen duidelijkheid geven over de winst die zij beleggers gunt. Zij vindt dat on verstandig omdat het haar onderhan delingspositie zou schaden. Het VVD-Kamerlid en partijgenoot Jor- ritsma had haar voorgehouden dat een rente iets hoger dan die op staatsleningen voor haar fractie aan vaardbaar is. Een hogere rente is dat niet want dan kan het rijk de tunnels beter zelf betalen, vond zij. De minis ter verklaarde in grote lijnen dezelf de gedachten te hebben. Minister Smit heeft maandag in het debat toegegeven dat haar plan om het verkeer in de Randstad soepe ler te laten verlopen niet tot minder auto's of minder drukte zal leiden. Zij wees erop dat de drukte op de snelwegen in de Randstad in 1987 weer met 8 procent toegenomen is, en dat er op moet worden gerekend dat het elk jaar met minstens 3 procent blijft toenemen. De gemiddelde wachttijd in de file is vorig jaar met 10 procent toegeno men. Zij vindt het niet realistisch om po gingen te ondernemen de groei van het autobezit af te remmen. Uit een universitaire studie is onlangs geble ken dat twee van de drie 'echte mini ma' over een auto beschikken. Zij concludeerde dat mensen dus kenne lijk liever op water en brood leven dan dat zij hun auto wegdoen. Verder hield zij de Kamer voor dat kinderen van achttien jaar zo snel mogelijk een auto kopen en dat onder 65-plussers het autobezit eveneens toeneemt. De generatie die in de ja ren negentig AOW-gerechtigd wordt, is gewend aan de auto, en dat geldt in mindere mate voor de huidige 65- plussers, aldus de minister. Tijden en standen volgens gctijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 februari 07.40 142 01.25 -127 20.10 141 13.55 -153 11 februari 08.25 134 02.05 -125 21.05 130 14.40 -145 10 februari 06.25 142 00.20 117 18.50 140 12.45 -143 11 februari 07.10 130 01.10 -115 20.00 123 13.45 -134 10 februari 07.40 155 01.35 -137 20.20 153 14.00 -165 11 februari 08.25 146 02.20 -136 21.15 141 14.45 -156 10 februari 07.50 162 01.35 -141 20.25 160 14.00 -166 11 februari 08.35 152 02.10 -139 21.15 146 14.45 -156 Eerste vooruitzichten niet rooskleurig ZIERIKZEE - Het hanteren van een ander vergoedin gensysteem zal de Beatrixschool in Zierikzee naar alle waarschijnlijkheid opzadelen met een tekort van ruim 73 mille. Over de consequenties die invoering van de Lon- donormen voor de financiële situatie van deze school voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs heeft, buigt het bestuur zich tijdens de vergadering van vrijdag 12 februari. Deze vergadering wordt in het schoolge bouw aan de Grachtweg gehouden en begint om 15.00 uur. nier van vergoeden inderdaad finan ciële consequenties voor de Beatrix school heeftTot nu toe vergoedde het rijk de kosten voor het speciaal on derwijs op grond van ingediende de claraties. Voor een deel van die kos ten (dat deel dat betrekking had op de kwaliteit van het onderwijs) be stonden wel richtlijnen, voor de kos ten die gemoeid waren met het tech nische onderhoud bestonden die voorwaarden niet. Het invoeren van het Londo-vergoedingensysteem komt er in het kort op neer dat een school jaarlijks een bepaald bedrag krijgt voor het onderhoud van het schoolgebouw en de aanschaf van Reeds in oktober vorig jaar maakte het schoolhoofd J. de Jong bekend dat de minister van onderwijs en we tenschappen voornemens was om de Londo-normen die tot dusverre alleen voor het basisonderwijs golden vanaf '88 ook voor het speciaal bijzonder onderwijs te willen hant'eren. Hoewel toen onduidelijk was welke financië le gevolgen dat voor de Beatrixschool zou hebben, zag De Jong het toen reeds somber in omdat de Londo- normen gebaseerd zijn op het princi pe van soberheid. Nu er wat meer exacte gegevens be kend zijn blijkt dat deze nieuwe ma- lesmateriaal. Die jaarlijkse vergoe ding wordt op grond van zeer gede tailleerde berekeningen vastgesteld. Voorlopig Hoeveel de vergoeding exact gaat bedragen is momenteel niet bekend. Een eerste uitdraai waaruit de opzet van de rijks vergoeding valt af te lei den heeft slechts betrekking op een gedeelte van het gebouwencomplex van de Beatrixschool' (het gebouw aan de Grachtweg en dat in de Mu- lockstraat). Voor het onderkomen aan De Kanterlaan en het gebouw Noordzelke zijn vooralsnog nog geen (voorlopige) gegevens beschikbaar. Op grond van die inmiddels bekend geworden cijfers wordt verwacht dat het hanteren van dit Londo-vergoe- dingenstelsel een tekort van 73.925,- zal veroorzaken, hetgeen aanleiding voor het bestuur is om zich te bezin nen over mogelijkheden tot bijstel ling van het beleid inzake het preven tief en technisch onderhoud, het schoonmaak- en tuinonderhoud en het schoolzwemmen. Vervolg van pagina 1 ten als gewenste eindbestemming van de wijkbus genoemd, terwijl de geënquêteerden ook graag een halte in Poortambacht zouden zien in ver band met onder andere het bezoeken van kennissen in Borrendamme, het uitzoeken van nieuwe boeken in de Stolpe en het op bezoek gaan bij de kinderen die in plan West wonen. Ook de bereikbaarheid van het ZWN- busstation zou via de wijkbus aan merkelijk verbeterd kunnen worden. Voor de ANBO en de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duiveland toont dit onderzoek aan dat er bij een aantal Zierikzeese ouderen be hoefte bestaat aan wijkvervoer, ze ker waar het bestemmingen als het centrum, Poortambacht en het zie kenhuis betreft. De wijkbus vervult ook een sociale functie; het voor komt dat de leefwereld van de oude re zich geleidelijk aan versmalt tot de vier muren van zijn woning. Om die redenen bepleiten de onderzoe kers, die bij het verwerken van de ge gevens een beroep hebben gedaan op drs Van den Broecke van de Stichting Zeeland, dan ook het instellen van een wijkbus-dienstdie de ouderen op vaste tijden en tegen een geringe ver goeding naar de gewenste bestem mingen kan brengen. Hoe de ge meente Zierikzee daar tegenover staat zal de komende maanden dui delijk worden, wanneer het rapport achtereenvolgens in de commissie welzijn en de gemeenteraad wordt besproken. Doodtij: 13 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01U0-17056 Dc bereikbaarheid van het Rode Kruis ziekenhuis laat voor heel wat ouderen te wensen over. Dit ziekenhuis zou dan ook in de route van de wijkbus moeten worden opgenomen. Tot en met vrijdag 12 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Expositie wer ken van P. Bulthuis over de ramp van '53. Dinsdag 9 februari Zierikzee In raadzaal van het stadhuis. Com missievergadering sociale zaken. 16.00 uur. In raadzaal van het stadhuis. Com missievergadering publieke werken. 17.00 uur. In grote commissiekamer stadhuis. Vergadering Zierikzeese Sportraad. 20.00 uur. Zaal naast kerk van Oud Gerefor meerde Gemeente. Verkoping. Van 20.00 tot 21.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Huisvrouwen. 14.00 uur. Dreischor Bogerdweg 10. Koffie-ochtend rond thema Herwaardering van de arbeid van de afdeling Noordgouwe en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 9.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering landbouwvereniging Een dracht Bindt. Spreker: W. J. In 't Veld. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ned. Hervormd Kerkcentrum. Be jaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie Fonds van Kazerne ring. 16.30 uur. Kerkgebouw Oud Gereformeerde Ge meente in Nederland. Spreekbeurt voor Gereformeerde Bijbelstichting. 19.30 uur. Donderdag 11 februari Oosterland De Pleisterplaats. Ledenvergadering Even Buiten. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring landbouwvereniging Landbouw belang. 19.30 uur. Vrijdag 12 februari Zierikzee Huis van Nassau. Lezing over onder wijsbeleid door minister Deetman. 20.00 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw 't Zuudènde. Al gemene vergadering Oranjekomitée Kerkwerve. 20.00 uur. Zaterdag 13 februari Zierikzee De Lichtboei. Boekenmarkt. 10.00 tot 17.00 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 18.00 uur. Burgh-Haamstede Het Grote Zwijn. Strao-feest. 12.00 uur. Brouwershaven Tonnenmaga^ijn. Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor. 19.30 uur. Noordgouwe Nederlands Hervormde kerk. Con cert Cantiona Musicum. 20.00 uur. Zondag 14 februari Zierikzee Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur. Maandag 15 februari Zierikzee Huis van Nasau. Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 16 februari Burgh-Haamstede Zaal bij Gereformeerde kerk. Verga dering NCVB. 19.45 uur. Vrijdag 19 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergaderiong vv Zang en Kleur. 20.00 uur. Zaterdag 20 februari Burgh-Haamstede De Burght. Concert Daniël Waayen- berg. 20.00 uur. Renesse Country Club. Optreden Wally Prey11. 23.00 uur. Dinsdag 23 februari Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Con cert kinderkoor Nationale Poolse Opera uit Warschau. Aanvang 19.30 Woensdag 24 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Lezing mr. J. J. P. M. As- selbergs. 09.30 uur. Donderdag 25 februari Zierikzee In pand Zeeuwse Muziekschool. Start cursus liedbegeleiding op de gitaar. 20.00 uur. Gereformeerde kerk. Thema-avond over psychisch ziek zijn. 20.00 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Viering 35-jarig be staan NBvP. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2