de makelaar Een dag op stap met 'Je hebt mensen die de ziekte van huisjes kijken i j i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 februari 1988 Nr. 24282 5 ZIERIKZEE - Hoewel hét moment om een huis te kopen niet bestaat, geeft de huidige lage rentestand de diverse makelaars in de regio wel handen vol met werk. Sinds vijfentwintig jaar is de rente niet zo laag geweest en dat is voor een huizenkoper aantrekkelijk. In negen van de tien gevallen stapt de belangstellende naar een makelaar. Die is door zijn beroepsethiek gehouden de koper te behoeden voor financiële tegenvallers. Dat een makelaar heel wat meer is dan 'zo maar een handelaar in huizen' blijkt uit een gesprek met de Zierikzeese makelaar P. Korstenbroek en diens compagnon A. J. Verhulst. Een dag op stap met dus De status van de makelaar laat zich niet een-twee-drie bepalen. Iedereen is gerechtigd huizen te kopen en te verkopen. Ook mag iedereen vrijblijvend woningen taxeren en behoeft daarvoor niet - zoals Korstenbroek - beëdigd te worden. Of de bank met onervaren huizenverkopers zaken wil doen is maar zeer de vraag. Van een makelaar, die naar eer en geweten dient te handelen en zonodig dooi de officier van justitie op het matje kan worden geroepen, mag meer worden verwacht. Dat meer moet worden gegarandeerd door de opleiding, die vakken als bijvoorbeeld privaat- en publiekrecht, bouwkunde en praktijkleer en administratie en economie omvat. ,,In tegenstelling tot in deze regio kom je op de Bevelanden bijvoorbeeld veel handelaren tegen. Ik vind dat geen goede zaak, want doordat zij erg veel bewegingsvrijheid hebben kunnen vraagtekens geplaatst worden bij de vertrouwensrelatie in de transactie", aldus Verhulst. Korstenbroek vult hem aan met de opmerking dat handelaren door het daadwerkelijk kopen en verkopen van woningen meer risico's nemen en derhalve geen genoegen met een betrekkelijk kleine provisie. Een makelaar koopt en verkoopt niets; hij bemiddelt en probeert voor beide betrokkenen zaken te doen, waarbij de verkoper overigens de bevoorrechte positie inneemt. Korstenbroek; „Dat is immers degene die ons betaalt". Toen Korstenbroek jaren geleden op Schouwen-Duiveland begon was er in de regio nauwelijks sprake van het fenomeen makelaar. Men kocht en verkocht zonder bemiddeling. ,,In het verleden is het ook wel zo geweest dat huizen in feite in het café werden verkocht. Gelukkig is aan die tijd een einde gekomen", aldus de makelaar. Vandaag de dag telt de regio meer dan een hand vol makelaars en dat is voor een gebied met dertigduizend inwoners behoorlijk veel. „Populair gezegd moet een makelaarskantoor gezien worden als een winkeltje van huizen. Wie een huis kwijt wil of er een zoekt stapt al snel naar de makelaar en kijkt wat er te koop is", legt Korstenbroek uit. En volgens Verhulst bewijst het bestaan van makelaarskantoren de commerciële basis voor deze vorm van dienstverlening. „Ik weet zeker dat de kans van verkoop groter is via de makelaar dan zonder". Voor die bemiddeling betaalt de verkoper een afgesproken bedrag aan de makelaar. In het verleden moesten zowel de koper als de verkoper voor de bemiddelaar in de buidel tasten, maar die tijd is voorbij. Het is er de makelaar dus alles aangelegen om een groot aanbod te hebben en een grote vraag. Hoe meer huizen er door diens bemiddeling van eigenaar wisselen, hoe meer de makelaar verdient. Toch is het niet zo, dat de makelaar alles aanneemt. Staat het een handelaar bijvoorbeeld vrij een pandje van 50.000 gulden te verkopen voor een ton, van dc makelaar wordt verwacht dat hij zich alleen bezig houdt met reële koopprijzen. Verhulst: „We hebben eens iemand gehad, die een boerderij van drie ton voor 6,5 wilde verkopen. Daaraan kun je dus niet meedoen. En trouwens, je raakt zo'n boerderij dan ook niet kwijt". Korstenbroek: „Iedereen vindt het eigen huis het mooiste en in veel gevallen stelt de verkoper dan ook een hogere prijs voor dan ik redelijk acht. Maar in goed overleg kom je dan toch meestal wel tot een prijs, waarin je je beiden kunt vinden". Die prijs is van een groot aantal factoren afhankelijk. Ten eerste is er uiteraard het huis zelf. Hoe ziet het eruit en hoe is het onderhoud bijvoorbeeld? Maar ook de locatie is van belang. „Een pandje naast een kroeg verkoop je minder gemakkelijk. Ook redenen. Ten eerste is het een kwestie van goed fatsoen en ten tweede wil je graag tevreden klanten houden. Als je nagaat dat iemand gemiddeld iedere acht a negen jaar verhuist, omdat het -gezin bijvoorbeeld groeit of ouderen een kleinere woning zoeken, dan geeft dat het belang van tevreden klanten aan" Maar naast dat argument is het overigens zo, dat een koper zelf bepaalt wat hij of zij wil; niet de makelaar. Opvallend is het, dat het in veel gevallen de vrouw is die contact zoekt met de makelaar en haar indruk van het huis is eveneens vaak doorslaggevend. Korstenbroek verklaart dat met het feit, dat de vrouw in veel gevallen nog meer thuis is dan haar echtgenoot, die aan het nieuwe huis één voorname eis Stelt en dut is dut zijn vrouw het er naar haar zin heeft. Zowel volgens Korstenbroek als diens compagnon beoordeelt een vrouw een huis op dezelfde wijze als een man. Ook zij heeft oog voor technische mankementen of tekortkomingen Man of vrouw; het maakt dus niet uit. Wel bestaat er een duidelijk onderscheid tussen de verschillende kopers. „Sommige mensen hebben de ziekte van het huisjes kijken. Die speuren al vele jaren en bellen bij iemand aan om het huis eens te bekijken. In veel gevallen lopen ze eerst een half uur of een uur in het pand rond en vragen dan pas naar de prijs. Met 'Oh dat is veel te duur' of 'dat heb ik er niet voor over' stappen ze weer op", vertelt de makelaar. Anderen daarentegen hebben haast in verband met een veranderde werkkring of gezinsuitbreiding. Deze mensen zoeken met meer drang en zullen eerder een nieuwe woning betrekken. Wie op zoek is naar een huis gaat in veel gevallen samen met de makelaar op pad om hier en daar te gaan kijken. Niet alleen het huis, maar ook het interieur speelt bij de beoordeling een rol. „Je weet dat verouderd meubilair een negatief effect heeft op de beoordeling. In die gevallen kun je beter een leeg huis verkopen. Is de inrichting daarentegen modern en stijlvol dan zal dit de verkoop bevorderen", aldus Verhulst. Want zoals gezegd, de koper van een huis laat zich in veel gevallen leiden door persoonlijke smaak en voorkeur en in mindere mate door de technische staat. Daarom speelt ook het interieur een rol in de onderhandelingen. Maar die persoonlijke voorkeuren spelen ook - zij het in mindere mate en ook in andere vorm - een rol bij het commerciële onroerend goed. Korstenbroek houdt zich ook bezig met de verkoop van winkelpanden en dergelijke en kan voorbeelden noemen waar niet-zakelijke argumenten ten grondslag lagen aan het niet doorgaan van een transactie. Geheel anders was het met de laatste bemiddeling van omvang. Korstenbroek was namelijk de makelaar, die Albert Heijn als koper van de Ford-garage in Zierikzee heeft weten te vinden. Het spreekt voor zich, dat wanneer er dergelijke bedragen met een transactie gemoeid zijn. de makelaar hiervoor een aantrekkelijke provisie krijgt. Heeft dit tot gevolg, dat een makelaar minder belangstelling heeft voor bemiddeling bij huisjes van zo'n zestig mille"1 Volgens Verhulst kan hiervan geen sprake zijn, omdat bemiddeling bij goedkopere panden in de totale omzet een belangrijk onderdeel vormt. Een makelaar op Schouwen- Duiveland kan het zich volgens hem niet veroorloven deze markt naast zich neer te leggen. „En daarbij is het zo dat vijf huisjes van zestigduizend gulden bij elkaar ook drie ton waard zijn. Het klinkt misschien gek. maar ik denk bij de bemiddeling nooit aan geld". En ook hiervoor geldt dat een tevreden klant nog weieens terug kan komen voor een ander (misschien duurder! pand. De huizenmarkt op Schouwen- Duiveland kan ten opzichte van het landelijke beeld redelijk stabiel genoemd worden. Er is geen directe reden om aan te nemen dat er aan de goede verkoopkansen in de regio snel een einde komt. In dat opzicht speelt de koper met zijn nieuwe aanwinst redelijk op zeker. Dat wil overigens niet zeggen, dat ook de makelaars op Schouwen-Duiveland (en daarmee hun cliënten - red! geen slechte tijden hebben doorstaan of nog zullen meemaken Schouwen- Duiveland is prijsmatig een aantrekkelijk gebied en dat bevordert de verkoop. Desondanks moet rekening gehouden worden mot een gemiddelde verkooptijd van zo'n negen maanden. toekomstige ontwikkelingen rondom de woning zijn van belang" Vandaar dat oen makelaar in veel gevallen naar de gemeente stapt en zich laat informeren over de bestemming van het gebied. Al deze factoren zijn bepalend voor de prijsbepaling. Volgens Verhuist komt het voor dat een gelijke woning in Rotterdam 250.000 gulden en in Zierikzee bijvoorbeeld 100.000 gulden kost „De Randstad verkoopt prima en ik merk nu nog dat men verhuizing naar Zeeland als een psyehologisehe barrière ervaart. In hun gedachten is Zeeland zo ver weg", aldus Verhulst. Hot taxeren van huizen Korstenbroek is hiervoor beëdigd is volgens do makelaar allesbehalve nattevingerwerk Korstenbroek komt uit een aannemers familie en is zelf een groot aantal jaren aannemer geweest. Derhalve heeft hij zich een behoorlijk technisch inzicht kunnen verwerven. Maar ook Verhulst, die op pad gaat /.onder die achtergrond weet wat hij doet. Het beoordelen van de technische kant van de zaak is vaak nog hel eenvoudigst. Moeilijk is het bepalen van dc verhandelbaarheid van de woningen, die weer afhankelijk is van externe factoren Verhulst:„Bij eensgezinswoningen in een woonwijk heb je veel vergelijkingsmateriaal en dat maakt het bepalen van de waarde eenvoudiger. Moeilijker wordt hot met een boerderij in de polder". In dat geval kan de prijsbepaling vaak niet over een nacht ijs geschieden Het verbaast Korstenbroek nog steeds dat mensen in vee) gevallen wel erg gemakkelijk tot de koop van e<-n luiis overgaan. „En dat terwijl zc voor een tweedehands auto een ANWB-rapport willen hebben". Voor do koper van een huis is de financiering veelal het belangrijkste. Is men 'weg' van een bepaald pandje dan vormt alleen de bereidheid van de bank nog een drempel. Dat wil volgens Verhulst overigens niet zeggen, dat de kwaliteit van de woning hierbij uit het oog verloren wordt. „Do taxatie door de bank vormt in feite een bewaking van die kwaliteit". Immers do bank is best bereid een hypotheek te verstrekken, maar wil bij wanbetaling wel een huis van gelijke waarde kunnen innemen. Vandaag de dag worden er minder risico's genomen door de financiers dan in vroeger tijden. De bank houdt de financiële mogelijkheden van de cliënt in de gaten en voor Verhulst hoeft de makelaar niet roomser dan do paus te zi jn. De keuze van de woning ligt in de eerste plaats bij do potentiële koper en als die grote financiële verplichtingen wil aangaan dan is dat geen zaak van de makelaar. Sterker nog. als de makelaar meent to moeten adviseren een naar zijn inzicht te duro woning niet te kopen, dan kan de cliënt nog verontwaardigd zijn ook. „Ik adviseer iedereen wel om een huis alleen via de gangbare hypotheek vorm te kopen. Aanvullende financieringen in de vorm van persoonlijke leningen of doorlopende kredieten maken de lasten in veel gevallen veel groter en niet iedereen kan dit opbrengen". Verhuist en Korstenbroek zeggen beiden de mening toegedaan te zijn. dat ze geen verkoop willen forceren. Verhuist: „Er zijn hiervoor twee Het moment van verkoop laat zich moeilijk bepalen. Wel kan gezegd worden dat de maanden juli en augustus probleem-maanden zijn. Iedereen is of gaat op vakantie en deukt niet aan het zoeken van een andere woning. Maar terwijl de/o constatering op tafel komt. bladert Verhulst in de bedrijfsstatistiekon ,en wijst meteen een goede maand augustus aan. „Zie je. dan spreek je je/elf meteen tegen" Wie de grafieken bestudeert komt snel tot de conclusie dal de verkoop van huizen zich als een golf door het jaar beweegt Geen regelmaat en niet te beargumenteren De enige zekerheid die een verkoper zich kan toe eigenen is een solide makelaar, die zich voor de bemiddeling inzet Kn dat onderschrijf! dan het belang van de professie. KOTO .lobau Junior

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5