Alarmeringssysteem voor ouderen steeds meer in trek in de regio Burgemeester Bergshoeff plant Beatrixlinde aan de Kerkring Dit jaar uiteenlopende exposities in Zierikzee Model koopvaardijhoeker voor gemeente Zierikzee Dronken automobilist rijdt tegen vluchtheuvel Geld en fototoestel uit auto gestolen Geslipt op nat wegdek Geen visitekaartje na aanrijding Vernielingen Kop/staart- botsing Abonnee bestand Tafeltje-dek-je fors gedaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 februari 1988 Nr. 24282 3 BRUINISSE - Op de Stap horster kruising nabij Bruinis- se is L. D. uit Bruinisse vrij dagavond met zijn personen auto tegen een vluchtheuvel gereden en daarbij verwond geraakt. De rijkspolitie liet de bloedpproef afnemen omdat de Bruenaar te veel zou heb ben gedronken. Het eenzijdige ongeval ge beurde om ongeveer 23.30 uur toen L. D. vanuit de richting Zierikzee de kruising naderde. Hij sloeg rechtsaf in de rich ting Zijpe maar zou daarbij de bocht zo ruim hebben genomen dat hij in volle vaart op de vluchtheuvel botste die daar in de weg ligt. De auto van de Bruenaar werd zo zwaar be schadigd dat hij moest worden weggetakeld en zelf werd hij vanwege verwondingen per ambulance naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Burgemeester A. Bergshoeff wordt terzijde gestaan door wethouder A. van Klinken. Gemeentesecretaris F. C. Dieleman kijkt toe. Hulp van vrijivilligers onmisbaar ZIERIKZEE - Een overzicht van historische schepen, opgegraven in de Flevopolder is vanaf 1 mei te zien in het Maritiem museum in Zierikzee. Een maand later is er in het Stadhuismuseum een serie munten en penningen te zien en wanneer het enigszins mogelijk is wordt in sa menwerking met de Bëlgische gemeente Heist een ten toonstelling over het wel en wee van de Heister vissers ingericht. Een eerste blik op het programma- overzicht voor beide musea laat zien dat er dit jaar het een en ander staat te gebeuren. In het kader van de .ma nifestatie Nederland Museumland, waaraan Zeeland in de maand augus tus aandacht besteedt, is het niet uit gesloten dat Schouwen-Duiveland als eerste de reizende tentoonstelling Zeeuwse musea tentoonstelt. Hier aan leveren 33 musea een bijdrage met folders en enkele voorwerpen. Deze tentoonstelling die sinds een jaar of twee „door het land reist" is eigendom van het museum voor scheepsarcheologie De Ketelhaven. Kijk op Koggen geeft een overzicht van schepen die in de Flevopolder zijn opgegraven. Getracht wordt om deze tentoonstelling een regionaal tintje te geven door na te gaan of er in het streekarchief materiaal aanwezig is waarin deze koggen worden ge noemd. Penning In de maanden juni tot oktober wordt in het Stadhuismuseum een ex positie ingericht met munten en pen ningen, die in het bezit zijn van de ge meente Zierikzee. Dit gebeurt met behulp van het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Munt- en Penningkunde. Dit genootschap houdt 28 mei haar jaarvergadering in de Vierschaar van het stadhuis. Tijdens deze bijeen komst wordt aandacht besteed aan het verschijnsel waterschapspennin gen. Ramp Het ligt in de bedoeling dat de ex positie over de ramp van '53, die tot en met 12 februari in de Vierschaar te zien is deze zomer een vervolg krijgt. Uit de woorden van voorlichter Ineke Faass-Beemster blijkt dat er voor het werk van Bulthuis veel belangstel ling bestaat, maar dat de bezoekers toch graag meer tekst en uitleg bij de prenten willen. Hulp Informatief materiaal over deze ramp van 35 jaar geleden is er vol doende, de kwestie is nu om dit mate riaal wat te ordenen en om begelei dende teksten te schrijven. Voor dit tijdrovende werkje hebben de heren J. C. van Beveren en J. Schot BWzn zich beschikbaar gesteld. Een ander idee dat in samenwer king met het gemeentebestuur van Knokke-Heist nader moet worden uitgewerkt is de tentoonstelling over het wel en wee van de Heister vissers, die ten tijde van de Eerste Wereldoor log naar Zierikzee uitweken. Over dit onderwerp is door J. Schot BWzn een studie verschenen. Gedacht wordt om met het materiaal dat in het Oud heidkundig museum in Heist aanwe zig is en dat waarover het streekar chief hier beschikt tot een soort co-productie te komen. Wellicht dat in het kader van het cultureel verdrag tussen Nederland en België geld hier voor beschikbaar komt. Over de mo gelijkheden om tot een gezamenlijke tentoonstelling te komen zullen de gemeentebesturen van beide gemeen ten nader contact met elkaar hebben. Aantal deelnemers steeg in 1987 van 51 naar 95 ZIERIKZEE - Uit het jaarverslag over 1987 blijkt dat het totale aantal deelnemers aan het alarm-systeem voor 'ouderen en gehandicapten vorig jaar is gestegen van 51 naar 95. De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland, die de orga nisatie van het systeem in handen heeft, vindt het verheugend dat vooral de meest kwetsbare groep mensen de weg naar het systeem weet te vinden. Het alarm-systeem werd drie jaar geleden ingevoerd om ouderen en gehandicapten op Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland, die nog zelfstandig wonen, de mogelijkheid te bieden op een snelle en gemakkelijke manier hulp te vragen in noodsituaties. Voor het eerst in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Bijgestaan door de wethouders J. Op 't Hof en A. van Klinken heeft burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland een Beatrixboom geplant aan de Kerkring in Nieuwerkerk. „Ik hoop dat deze boom voorspoedig mag opgroeien. Het is een teken van verbon denheid met onze koningin", aldus Bergshoeff in een korte toespraak bij het planten van de linde. Voor Nieu werkerk, en de andere kernen op Schouwen-Duiveland, is het de eerste keer dat er een boom met koninklijke sig natuur geplant wordt. Alleen in Zierikzee heeft men daar eerder mee te maken gehad. Daar werd in 1898 een Wilhelininalinde geplant in de Poststraat. SEROOSKERKE - Zondagmorgen tussen 11.00 en 11.45 uur werd uit de personenauto van C. B. uit München- Gladbach een tas gestolen met daar in contant geld en een foto-toestel. Het voertuig stond geparkeerd op een parkeerplaats bij het natuurge bied Schelphoek. De dieven forceer den een ruitje en namen de tas mee die op de achterbank lag. Daarin be vond zich 140 DM en 140 gulden aan contant geld plus een fototoestel. OOSTERLAND - Het wegdek dat glad was door de regen zou mede oorzaak zijn geweest van een slippar tij waardoor de personenauto van B. v. d. J. uit Oosterland zaterdagavond aanzienlijk werd beschadigd. B. v. d. J. werd niet gewond. Hij reed om ongeveer 19.00 uur over de Sluisweg nabij Oosterland toen hij in een bocht in de weg in een slip geraakte. De auto kwam tot stilstand tegen een elektriciteitshuisje van de nv PZEM dat daardoor werd bescha digd. De auto van de Oosterlander werd zwaar beschadigd. BRUINISSE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is op zoek naar een onbekend gebleven automobilist die zaterdagmorgen een flinke deuk reed in het portier van de personen auto van L. d. R. uit Bruinisse en zich daarna anoniem uit de voeten maak te. De aanrijding gebeurde zaterdag morgen tussen 9.00 en 10.00 uur op de parkeerplaats Kerkstraat/Noorddijk waar de auto van L. de R. geparkeerd stond. Mensen die de aanrijding heb ben gezien wordt verzocht contact op te nemen met de politie. De Slavenkas, een van 1735 date rend fonds waaruit in vroeger tij den door Barbarijse zeerovers ge vangen genomen zeelieden wer den vrijgekocht houdt zich sinds 1973 bezig met het aankopen van voorwerpen die iets vertellen over het rijke maritieme verleden van Zierikzee. Ook worden uit dit fonds gelden beschikbaar gesteld voor onderzoeken die betrekking hebben op de Zierikzeese koop vaardij en visserij uit vroeger eeu wen en sponsort de Slavenkas elk jaar een tocht van een Zierikzeese jongere op het zeezeilschip De Eendracht. Hoeker De gemeente Zierikzee heeft aan de Slavenkas een houten mo del van een 17e eeuwse krabbelaar of mol. Een schip met .scherpe uitsteeksels" aan de onderzijden dat in vroeger eeuwen toen het be grip baggeren nog onbekend was werd gebruikt om het havenslib van de Oude haven los te maken en de haven op diepte te houden. Daarvoor diende ook een spuikom ven ten noordwesten van de No- belpoort. Dit model van de hand van modelbouwer M. Tbxopeus uit Kijk op Koggen is in de periode van 1 mei tot 1 oktober in het Maritiem museum in het Gravensteen te zien. ZIERIKZEE - Een afgebroken Mer- cedes-ster en een uitlaat die was vol gespoten met isolatieschuim. Dat waren de vernielingen die werden aangericht aan de personenauto van C. R. uit Zierikzee. De auto stond geparkeerd aan de Basterdstraat te Zierikzee en de ver nielingen werden aangericht in de nacht van zaterdag op zondag. De precieze omvang van de schade is niet bekend. Oudenbosch is te vinden in de Vierschaar van het stadhuis. Ook dit jaar kan de gemeente Zierikzee weer een scheepsmodel verwachten. Als compensatie voor de originele 18e eeuwse koopvaar- dijhoeker die in bezit was van de gemeente, maar die in het begin van deze eeuw aan het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amster dam in bruikleen werd gegeven, gezien de bijzondere betekenis van dit scheepstype. Uit de 18e eeuw bestaan nauwelijks nog der gelijke modellen. In de jaren '60 kwam dit zeldza me exemplaar via een ruil defini tief in het bezit van dit Amster damse museum, waar het gezien de unieke waarde ervan een on misbaar onderdeel van de collec tie vormt. Dat Zierikzee deze hoe ker ooit nog terug ziet lijkt dan ook uitgesloten. Om die reden hebben de commissarissen van de Slavenkas dan ook de hulp van de modelbouwer van de krabbelaar ingeroepen voor het vervaardigen van een waarheidsgetrouw model. Wanneer alles volgens schema ver loopt wordt dit stukje vakman schap omstreeks eind april/ begin mei aan het gemeentebestuur van Zierikzee aangeboden. Mensen die op het systeem worden aangesloten krijgen onder hun tele foon een apart apparaat En een klein zendertje dat zij in hun kleding kun nen bevestigen. In geval van nood drukken zij de knop van dat zender tje in en de telefoon waarschuwt au tomatisch een bekende uit hun naaste omgeving of familie (die zich daar voor beschikbaar heeft gesteld). Wan neer die niet bereikbaar blijkt, pro beert het apparaat het nog bij twee andere bekenden en tenslotte bij de politie. Zestig keer hulp Uit het jaarverslag blijkt dat vorig jaar op deze wijze zestig keer hulp kon worden geboden. Men heeft lo vende woorden voor de ruim driehon derd vrijwilligers die een onmisbaar element in het systeem vormen om dat zij zich bereid toonden te gaan kijken wanneer een oproep tot hulp wérd gedaan. En voor de rijkspolitie die zich ondanks haar drukke werk zaamheden altijd bereid toonde als 'vangnet' op te treden. Het systeem vormt een onderdeel in het huidige beleid om mensen zo lang mogelijk in de gelegenheid te stellen zelfstandig te blijven wonen wanneer zij dat ook zelf willen en kunnen. Na een aanvankelijk eenma lige subsidie, hebben alle zes de ge meenten op Schouwen-Duiveland be sloten vanaf 1988 een jaarlijkse bijdrage van 32 cent per inwoner te verstrekken voor het systeem. Het project wordt verder gefinancierd via provinciale subsidies, een kleine bijdrage van de deelnemers en in de indirecte sfeer door de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. De huidige financiële toestand is vol gens het jaarverslag toereikend voor het huidige aantal deelnemers on danks het feit dat dit aantal vorig jaar belangrijk steeg. Uit de cijfers blijkt dat in de ge meenten Westerschouwen en Duive land de meeste mensen op het alarm systeem zijn aangesloten. Beide 21. De gemeente Bruinisse heeft met 8 aansluitingen de minste deelnemers Medewerkers van de plantsoenen dienst hadden de kleinbladige linde (Tilia Cordata) al keurig in de plant- kuil neergezet. Bergshoeff kon dus na zijn korte toespraak meteen de spade ter hand nemen om zijn aan deel aan het planten van de boom te leveren. Het planten van de Beatrix- bomen is een initiatief van de Confe deratie van Oranjeverenigingen. Verbondenheid In zijn korte toespraak ging Bergs hoeff ook in op de kritiek aan het adres van de gemeente Duiveland naar aanleiding van het feit dat men maandag 1 februari vlagde ter ere van de verjaardag van koningin Bea- en in de overige drie gemeenten va rieert het aantal deelnemers van 10 tot 13. Het overgrote deel van de aan sluitingen is bij alleenwonende vrou wen in de leeftijd van 80 jaar en ou der. In heel Zeeland zijn in totaal 400 mensen op het systeem aangesloten. Het feit dat Schouwen-Duiveland en trix op zondag 31 januari. Een aantal mensen heeft zich daaraan gestoord omdat het die maandag ook 35 jaar geleden was dat, vooral in Nieuwer kerk, veel mensen het slachtoffer werden van de watersnoodramp. Bergshoeff: „Het is geenszins onze bedoeling geweest om de nagedach tenis van die slachtoffers te veron achtzamen. Het is bedoeld als teken van verbondenheid met de koning in". Bergshoeff benadrukte nog dat koningin Juliana toentertijd niet schroomde om haar medeleven met de nabestaanden van de slachtoffers te betonen bij haar bezoek aan de ge troffen gebieden. Sint-Philipsland daarvan 95 aanslui tingen voor hun rekening nemen vindt de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening een reden om trots op te zijn. Zij is wel van mening dat het alarmeringssysteem een voorzie ning moet blijven voor de kwetsbare groep ouderen. Na deze korte toespraak droeg Bergshoeff zijn steentje bij bij het planten van de Beatrixlinde, en werd even later bijgestaan door de wethou ders Op 't Hof en Van Klinken. Mede werkers van de gemeentelijke plant soenendienst maakten het karwei verder af. Bij de Beatrixboom hoort ook nog een plaquette. Deze wordt volgens Bergshoeff op 30 april aange bracht. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kool- weg nabij Zierikzee werden zondag twee personenauto's beschadigd na een kop/staart-botsing. Er waren geen persoonlijke verwondingen. Het ongeval gebeurde toen een per sonenauto die vanuit Haamstede in de richting Haamstede reed rechtsaf sloeg. Door die manoeuvre moest C. M. uit Oude Tonge die achter hem reed sterk afremmen. H. K. uit Ou denbosch die daar weer achter reed kon niet meer tijdig reageren. Het ge volg was een kop/staartbotsing waar bij beide personenauto's respectieve lijk aan de voor- en achterzijde werden beschadigd. ZIERIKZEE - Het abonneebestand van Tafeltje-dek-je is in 1987 fors ge daald. Dat blijkt uit het jaarover zicht van het comité Tafeltje-dek-je Zierikzee. Men schrijft dat onder an dere toe aan een hoger aantal sterfge vallen dan in voorgaande jaren. Ook speelt de ingebruikname van het nieuwe gebouw van de Cornelia- stichting een rol. De keuken in dat gebouw heeft meer capaciteit dan die in het oude gebouw zodat Tafel tje-dek-je hier niet meer ingescha keld hoeft te worden. Het zogenaamde flankeringsbeleid van de overheid, dat inmiddels vol gens het comité wat vastere voet heeft gekregen, heeft ook invloed ge had op het abonneebestand. „We, krij gen nu ook weer met een heel ander soort abonnees te maken. Doordat de mensen langer thuis blijven of nadat er geen behandeling meer mogelijk is en ze naar huis worden gezonden, krijgen we nu vaak te doen met zeer hulpbehoevende mensen", aldus het comité. Dubbele functie Het comité stelt dat Tafeltje-dek-je in feite een dubbele functie vervult. „Je zou ons beslist tot het alarme ringssysteem kunnen rekenen, gezien de vele malen dat wij te maken had den met valpartijen waar we dan een helpende hand konden bieden en de- vele sterfgevallen waar we mee te maken hadden". Voor de aanschaf van nieuwe en doelmatiger pannensets kreeg het co mité in de loop van het jaar 1987 een bedrag toegezegd. Men spreekt de hoop uit dat ondanks alle ingrijpen de veranderingen het ook in 1988 weer zal lukken om iedereen die het hard nodig heeft en zelf niet in staat is om een maaltijd te bereiden van een verantwoorde warme maaltijd te voorzien. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20: los se nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Mevrouw S. H. Smit is heel blij met het alarmeringssysteem waardoor ze zelfstandig kan blijven wonen. Slavenkas biedt model eind april aan ZIERIKZEE - De Slavenkas in Zierikzee is van plan om de gemeente Zierikzee omstreeks eind april/ begin mei een model van een 18e eeuwse koopvaardijhoeker aan te bieden. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3