Veel belangstelling voor vernieuwde Strao Renesse «om Beeld van mosselkwekerij in de laatste jaren sterk veranderd WATERSTANDEN Zeeland en Veere samen in NV Neeltje Jans Krayestein voorlopig gesloten Politie is diefstallen fietsen beu Postbesteller op de brommer naar Scharendijke 2 DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus zullen woensdag 9 maart in het Cannon Tuschinski theater in Amsterdam de première bijwonen van ,,Cry Freedom", de nieuwe film van sir Richard Attenborough. De film gaat over de apartheid in Zuid- Afrika, in het bijzonder over leven en dood van Steve Biko. De opbrengst van deze avond gaat naar Unicef Ne derland. BELGRADO - De Joegoslavische historicus Dusan Plenca heeft gezegd ervan overtuigd te zijn dat een tele gram, dat belastend is voor de Oos tenrijkse president Kurt Waldheim, boven water zal komen. Maar wester se diplomaten in Belgrado verklaren dat de twijfel omtrent de echtheid van het document toeneemt. Vervolg van pagina 1 In de Zierikzeese commissie ruim telijke ordening is door raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal al aan dacht gevraagd voor de wensen van tennissend Schouwen-Duiveland. In totaal zijn er in de regio negen ver enigingen met in totaal 1500 leden. Daarenboven zijn er nog zeker 500 re creatieve tennissers, die zich niet bij een vereniging hebben aangesloten. „Daarom vindt het CDA het van groot belang dat de mogelijkheid om overdekt te tennissen blijft bestaan", aldus Bij de Vaate. Volgens haar moet de gemeente be reidheid tonen om de tennisvereni ging op weg te helpen. „Daarbij moe ten geen grote bedragen van de gemeente verwacht worden. Ik weet nu niet precies hoe een en ander gefi nancierd kan worden, maar ik stel me zo voor dat de gezamenlijke ver enigingen een lening aangaan. Er wordt al behoorlijk wat geld aan de sport uitgegeven en om er nu nog meer voor uit te trekken...". En de tennisvereniging kan zich hierin vooralsnog prima vinden. Dool zegt geen bijdrage van de ge meente te verwachten. Mogelijk dat de gemeente éénmalig bijspringt, maar meer ook niet. Ook het lid van de parkbeheerscommissie benadrukt daarbij, dat de hal voor oktober klaar moet zijn „en wachten op subsi dies duurt veel langer. Het mag van óns overigens best door particulier initiatief gerealiseerd worden. Het enige wat wij willen is de mogelijk heid om te tennissen in een hal. Als dat in Krayestein niet langer kan - en dat weet ik zeker - dan moet er iets anders komen". Zowel Dool als Bij de Vaate onder schrijven de stelling, dat het uitblij ven van een garantie van Van Bohe- men en het streven van Westerschou- wen om het complex toegankelijk te houden niet bevorderlijk zijn voor de komst van de tennisbal. Die onzeker heid zou voor de gemeente Zierikzee reden kunnen zijn om niet over te gaan tot wijziging van het bestem mingsplan bij de tennisbaan. Beide tennisliefhebbers stellen, dat het uit blijven van de garantie door Van Bo- hemen voor de gemeente doorslagge vend moet zijn. Naar verwachting wordt er binnen drie weken officieel aan de bel getrokken bij de gemeente Zierikzee. Eerst moeten de diverse i tennisverenigingen nog benaderd worden. Vervolg van pagina 1 werden gestolen in het afgelopen jaar (en daarvoor). De mensen die werden 'betrapt' op een onafgesloten fiets bleken vaak excuses aan te voeren als: „Defect slot, even een boodschap doen of ik had hem binnen oogbereik". Om de diefstallen van fietsen terug te drin gen geeft de politie nogmaals de vol gende adviezen. „Sluit de fiets altijd af met een goed slot. Bij voorkeur door middel van een ketting aan een paal of hek. Laat uw postcode in uw fiets graveren. Laat de fiets nooit 's avonds en 's nachts buiten staan, ook niet als hij is afgesloten. Veel fiets diefstallen blijken gedurende die tijd en in de binnenstad plaats te vin den". In de tweede helft van 1987 werden in Zierikzee en omgeving 33 gestolen fietsen aangetroffen die niet bij de rechtmatige eigenaar konden worden terugbezorgd omdat ze niet waren voorzien van een postcode. Een ander nadeel van het ontbreken van een postcode is dat de politie geen moge lijkheid tot controle heeft wanneer men 's avonds of 's nachts iemand aantreft met een fiets waarvan men vermoedt dat die is gestolen. Onder zoek wees uit dat van alle misdrijven die in 1987 in Zierikzee werden ge pleegd dertig procent bestond uit het wegnemen van fietsen. Een aantal dat door zorgvuldiger gedrag van het publiek belangrijk zou kunnen wor den teruggedrongen. 36 versierde puurden en 40 versierde fietsen RENESSE - Acht weken voor Pasen heeft Renesse als eerste dorp in de regio het spits afgebeten van de traditionele Zeeuwse Straofeesten die in de komende tijd weer plaatsvinden. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd de Strao Renesse een succes vol, geanimeerd evenement waaraan tientallen mensen meededen en waarnaar nog eens vele tientallen mensen kwamen kijken. De totaal nieuwe Strao-commissie be staande uit zeven vrijwilligers uit het dorp bleek met zijn organisatie in de roos te heb ben geschoten. „We dachten nu gooien we een keer de beuk erin. Want de Strao is een leuke traditie die bewaard moet blijven in Renesse", aldus een van de zeven nieuwe vrijwilligers H. J. Hengel. 's Morgens om 10.30 uur traden niet minder dan 36 ruiters met hun ver sierde paarden aan bij manege Grol om aan de Strao mee te doen. Enkele van hen bereden prachtige Belgische paarden en alle dieren waren mooi versierd. Het was voor de jury, be staande uit vier vrouwen uit Renesse, vast geen gemakkelijke taak om daar een eerste prijswinnaar uit te zoeken. Het bleek de 15-jarige Daniëlle Rotte veel uit Scharendijke te zijn. Aan Jo- landa Tierie uit Oude Tonge werd de tweede prijs toegekend. Na de keuring reed de stoet paar- Bij de Strao-viering te Renesse waren ook enkele prachtige Belgische paarden. den naar het strand voor het meest wezenlijke onderdeel van de Strao, het 'wassen' van de paardevoeten in de zee. Geheel volgens traditie reed Jan de Korte voorop om met zijn ko peren hoorn het sein te geven wan neer moest worden gestopt. De stoet met Straorijders reed over het strand naar Burgh-Haamstede om, na het aandoen van twee cafe's, via de Hoge- zoom weer terug te keren. Bij cam ping Bonafide werden ze opgewacht door het muziekgezelschap Luctor et Emergo onder leiding van J. H. Blom om begeleid door muzikale klanken de terugtocht naar Renesse verder af te maken. Inmiddels had het dorp een zeer fleurig aanzien gekregen doordat niet minder dan veertig kinderen op versierde fietsen rondreden. De jeugd bleek zich behoorlijk te heb ben uitgeleefd met bogen, crepapier, vlaggetjes en ballons en gelukkig bleef de regen (die alle creatieve ver sieringen zou kunnen verpieteren) uit. Er scheen zelfs een waterig zon netje op de Lange Reke toen daar de wedstrijden ringsteken voor kinde ren te fiets werden gehouden. Een nieuw onderdeel van de Straoviering* dat grote belangstelling trok. Edwin Landman won de eerste prijs. Vólgens oude traditie reed de stoet met Straorijders drie keer om de kerk heen voor men op de Lange Re ke tot stilstand kwam om naar de muziek te luisteren. En naar de toespraken van de voorzitter van Luc tor et Emergo A. J. Padmos en burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen heer. Nieuw seizoen Beiden uitten hun waardering voor de wijze waarop de organisatoren de Strao Renesse nieuw leven inbliezen. „Het doet mij buitengewoon veel ge noegen om vandaag in voorjaarsach tige weersomstandigheden zoveel mooi versierde paarden te zien", al dus Padmos. De burgemeester wees erop dat de Strao-viering tevens de opening van het nieuwe seizoen voor Renesse betekent. „Ik hoop dat het een goed jaar wordt in de dorpsge meenschap. en alles wat daarbij hoort". Onder begeleiding van het humo ristische commentaar van D. W. Bei- je, die als speaker optrad, werd het ringsteken voor de versierde paarden een ander hoogtepunt van de strao- viering. De traditionele wedstrijden werden gehouden op de Lange Reke. Het was de bedoeling dat de ruiters tijdens hun rit drie ringen staken. „Maar als het niet lukt is het ook goed, want alles kan hier vandaag", aldus Beije. De wedstrijd werd ge wonnen door Gerrie van Soelen uit Renesse. Koen Jachtman uit Renesse was tweede en Jolanda Tierie uit Ou de Tonge derde. De Straoviering werd beëindigd met een bijeenkomst in het Wapen van Zeeland waar de prijzen werden uitgereikt. Waddenzee niet langer onuitputtelijke bron BRUINISSE - In de mosselkwekerij zullen de gedach ten van de vissers nog weieens terug gaan naar de zeven tiger jaren. Toen leek het of de Waddenzee voor wat be treft het kweken van mosselen een onuitputtelijke bron was. Wekelijks moest men naar het Wad om vervolgens de mosselen te verkopen voor enkele guldens boven de bodemprijs. Als dat niet lukte moest men ze lossen in het mosselfonds, waar men dan later weer dankbaar ge bruik van kon maken om het hoofd boven water te hou den. De laatste jaren is het beeld van de mosselkwekerij sterk veranderd. Van het lossen van mosselen in het mosselfonds is al drie jaar geen spra ke meer, en wie niet in het bezit is van een perceel in Zeeland kan niet aan de levering deelnemen. Een veelge hoorde kreet op jaarvergaderingen van kwekersverenigingen is dat een goed bedrijf twee ijzers in het vuur moet hebben; percelen in de Ooster- schelde en op het Wad. Niet haalbaar In de praktijk blijkt dat ideaal niet haalbaar. De gemeenten rond de Wad denzee, gesteund door milieuorgani saties, weigeren nieuwe mosselperce len uit te geven. De mosselvoorraden op het Wad zijn sterk uitgedund door onder andere stormen. Wie nog het geluk heeft een paar partijen mosse len van het Wad te kunnen aanvoeren weten zich verzekerd van een goede prijs. De aanvoer van de laatste week gaf de volgende cijfers te zien: Maandag 26 januari, 4725 mosseltonnen, aan gevoerd door ZZ 5 (Praet), Bru 24 (Hoogerheide) en Bru 25 (De Waal). Alles kwam van de Zeeuwse mossel percelen. Woensdag 27 januari leverden ZZ 9, ZZ 10 (Schot) en ZZ 6 (Kouijzer) 4583 ton af. Donderdag 28 januari waren er 20 partijen. Van het Wad leverden Bru 6 (Van den Berg), Ye 73 (Zuidweg) en Ye 30 (Dhooge). Uit Zeeland lever den ZZ 5, ZZ 10, en Bru 25. De totale aanvoer bedroeg 9812 tonnen. Vrijdag 29 januari waren vijf kwekers uit Yerseke aan de mijn met 2389 tonnen uit Zeeland. Levendiger Maandag 1 febrauri gaf een zelfde beeld: vijf kotters uit Yerseke met 1620 tonnen. Dinsdag was de aanvoer wat levendiger. Alle geleverde mosse len, in totaal 5445 tonnen, kwamen uit Zeeland. Aanvoerder waren onder meer ZZ 5, ZZ 10, Bru 2, Bru 24 en Bru 25. Woensdag 3 februari bedroeg de aanvoer 5848 tonnen. Aanvoerders van het Wad waren ZZ 9 met 1058 ton nen en Ye 70 met 208 tonnen. Uit Zee land leverden Bru 25 en Bru 68 (Ok- kerse). Donderdag 4 februari was alleen de Bru 6 met Waddenzee-mos selen aan de markt. Uit Zeeland le verden ZZ 7, ZZ 10, Bru 2 en Bru 24. De totale aanvoer in 17 partijen was 7015 tonnen. Vervolg van pagina 1 lei richtingen verspreidde. Later is nog wel een achtergebleven brief door oplettende wandelaars terug ge vonden". Verbraak complimenteerde Koo- man met de volledige inzet waarvan Tijden en standen volgens getijdctafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wcmeldinge Doodtij: 13 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 MIDDELBURG - De Staten van Zeeland hebben inge stemd met de oprichting van de NV Beheersmaatschap- pij Neeltje Jans. In deze NV werken de Provincie Zee land en de gemeente Veere samen als partners. De Staten van Zeeland gingen vrijdag akkoord met het storten van een aandelenkapitaal van 1,2 miljoen gulden. De ge meente Veere wil 400.000 gulden bijdragen aan de NV. hij in al die jaren blijk gaf. „Er wa ren mensen in Scharendijke die de soep opzetten op het moment dat hij langs kwam omdat dat altijd op het zelfde tijdstip was". De directeur be trok ook mevrouw Kooman in zijn waardering door het aanbieden van een bos bloemen. Verbraak gaf ver der een overzicht van de verschillen de functies die Kooman vervulde in het kader van zijn werkzaamheden voor de vakbond CFO (Christelijke Federatie Overheidspersoneel). „Het viel mij altijd op dat je met grote kennis van zaken sprak over zaken die op dat moment actueel waren. En vooral je gedrevenheid". Kooman zal ook na zijn pensionering zijn werk voor de vakbond voortzetten. Als af scheidscadeau bood Verbraak de scheidende postbode een grasmaai- machine aan. Verder kreeg Kooman een afscheidsoorkonde, een kalender met inscriptie en een afscheidsgrati- ficatie. „De laatste tijd hebben we drie mannen gehad die in de VUT gingen. Dat is niet niks voor een hulppost kantoor. Nu houden we allemaal 'broekjes' over". Dat zei de be heerster van het postkantoor Renesse M. van Munster. Zij omschreef Koo man als een rustige, vriendelijke man en bood hem namens het atten tiefonds en de collega's cadeaubon nen aan. Vakbond „Het is eéri goede zaak als iemand zo actief bezig is met de vakbond. Dat voegt een waarde toe aan het hele werken in een bedrijf", aldus de hoofdbestuurder van de groep PTT van de CFO J. Jongejan. Hij was van mening dat de bond ook voor een be drijfsleiding nodig is omdat men daardoor beter contact houdt met het personeel. Namens de bond bood hij Kooman een enveloppe met inhoud aan. De directeur van het PTT bestuurs centrum Goes/Zierikzee A. P. M. van Rossum ging in op het verschil in mentaliteit tussen dfi werkgevers in 1948 en in 1988. „VroegSer had men een uitstekende instelling. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat ook de me dewerkers met een moderne instel ling passen in het bedrijf". Als laat ste kreeg Kooman zelf het woord. Hij bedankte iedereen. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 februari 07.05 145 00.55 127 19.35 146 13.20 -157 9 februari 05.45 148 12.10 147 18.10 151 9 februari 07.00 159 01.05 136 19.35 159 13.25 -168 9 februari 07.20 167 01.00 -141 19.50 168 13.25 -170 Via de behcersmaatschappij wil men de ontwikkeling van de Neeltje Jans stimuleren, volgen en begelei den. De vennootschap zal verant woordelijk zijn voor alle grondtrans- acties op de Neeltje Jans, het voormalige werkeiland in de mon ding van de Oosterschelde. Ook zal er zo snel mogelijk een projectmanager moeten worden aangesteld. Dc staten vinden dat de recreatieve exploitatie zoal de aanleg van de diepste polder van Nederland met daarin dc reservepcilcr van de Stormvloedkering en de opzet van andere activiteiten zoals dc bouw van een thcaniapark en een wcreldvi- scentrum door het bedrijfsleven moeten worden opgezet, gefinan cierd en geëxploiteerd. Dc staten willen niet achteraf met grote finan ciële stroppen geconfronteerd wor den. zo bleek tijdens het debat. De Zeeuwse gedeputeerde J. Vente- vogel verwacht dat zeer binnenkort de concrete ontwikkelingsplannen voor de Neeltje Jans gepresenteerd kunnen worden. HAARLEM - Het recherchebij standsteam in de zaak Heijn heeft in het onderzoek naar de ontvoering van Gerrit Jan Heijn een man aange houden. Dat gebeurde naar aanlei ding van „vele tips" die waren bin nengekomen omdat de stem van de man zou lijken op de' stem op het bandje dat in het Okura hotel is opge nomen. De man is echter weer op vrije voeten gesteld. UTRECHT - Het plan van staatsse cretaris Dees van volkshuisvesting om verder te bezuinigen op de zieken huizen en specialisten is volgens de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) fei telijk en bestuurlijk onuitvoerbaar. Dat stelt de raad in een eerste reactie op het plan, waarmee de staatssecre taris eerder deze week naar buiten kwam. Tot en met vrijdag 12 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Expositie wer ken van P. Bulthuis over de ramp van '53. Maandag 8 februari Burgh-Haamstede Hotel-restaurant Haamstede. Alge mene ledenvergadering oranjevereni ging Vorstenhuis en vaderland. Aan vang 20.00 uur. Noordgouwe Hotel-restaurant Van der Weijde. Ver gadering RAK. 20.00 uur. Dinsdag 9 februari Zierikzee Kruisverenigingsgebouw Jannewek- ken. Start Meer Bewegen voor Oude ren. 14.30 en 15.30 uur. In raadzaal van het stadhuis. Com missievergadering sociale zaken. 16.00 uur. In raadzaal van het stadhuis. Com missievergadering publieke werken. 17.00 uur. In grote commissiekamer stadhuis. Vergadering Zierikzeese Sportraad. 20.00 uur. Zaal naast kerk van Oud Gerefor meerde Gemeente. Verkoping. Van 20.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Huisvrouwen. 14.00 uur. Dreischor Bogerdweg 10. Koffie-ochtend rond thema Herwaardering van de arbeid van de afdeling Noordgouwe en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 9.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering landbouwvereniging Een dracht Bindt. Spreker: W. J. In 't Veld. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ned. Hervormd Kerkcentrum. Be jaardenbijeenkomst NCVB. 14.30 uur. Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie Fonds van Kazerne ring. 16.30 uur. Kerkgebouw Oud Gereformeerde Ge meente in Nederland. Spreekbeurt voor Gereformeerde Bijbelstichting. 19.30 uur. Donderdag 11 februari Oosterland De Pleisterplaats. Ledenvergadering Even Buiten. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring landbouwvereniging Landbouw belang. 19.30 uur. Vrijdag 12 februari Zierikzee Huis van Nassau. Lezing over onder wijsbeleid door minister Deetman. 20.00 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 16.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw 't Zuudènde. Al gemene vergadering Oranjekomitée Kerkwerve. 20.00 uur. Zaterdag 13 februari Zierikzee De Lichtboei. Boekenmarkt. 10.00 tot 17.00 uur. Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 18.00 uur. Burgh-Haamstede Het Grote Zwijn. Strao-feest. 12.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor. 19.30 uur. Zondag 14 februari Concertzaal. Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 16 februari Burgh-Haamstede Zaal bij Gereformeerde kerk. Verga dering NCVB. 19.45 uur. Zaterdag 20 februari Burgh-Haamstede De Burght. Concert Daniël Waayen- berg. 20.00 uur. Renesse Country Club. Optreden Wally Preyll. 23.00 uur. Dinsdag 23 februari Bruinisse Nederlands Hervormde kerk. Con cert kinderkoor Nationale Poolse Opera uit Warschau. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Lezing mr. J. J. P. M. As- selbergs. 09.30 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vissersvereniging Helpt Elkander. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Viering 35-jarig be staan NBvP. 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Willibrorduskerk. Ars Musicacon- cert. 20.30 uur. Woensdag 2 maart Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2