Oranjevereniging van Renesse is even oud als de koningin Veronica drive-in show in Bruinisse Koninklijke linden in Westhoek Cultuur Truck verliest lading na remmanoeuvre Twee auto's gestolen in Zierikzee Auto in de sloot na uitwijk manoeuvre Minister Deetman komt naar Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 februari 1988 Nr. 24281 3 '4a'- \ikr- - Burgemeester J L. Niemantsverdriet-Leenheer plant de eerste linde in een serie van vijf in Burgh. (Foto Joop van Houdt). 16 april tentoonstelling vroegere Oranjefeesten en 30 april optocht RENESSE - „Bij redelijk weer zijn er maar weinig Re- nessenaars die in de loop van de dag niet even gaan kij ken bij een van de Koninginnedag-activiteiten. Kritisch of niet, ze zijn er bij". Mede door deze ervaring heeft het bestuur van de Oranjevereniging Juliana uit Renesse de gewoonte om de diverse onderdelen van het jaarlijkse Koninginnedagfeest zoveel mogelijk in de openbaarheid te laten plaatsvinden. Al vijftig jaar lang. Want dit jaar viert de oranjevereniging haar gouden jubileum. Zij even oud als koningin Beatrix. Vorig jaar verschenen de eerste be richten in deze krant, dat het cul tuur-aanbod in de Zierikzeese Con certzaal gevaar loopt. Theaterprodu centen passen ervoor nog langer geld bij te leggen om 'attracties' als Seth Gaaikema enzovoort naar Schou wen-Duiveland te laten afreizen. Sterker nog, in sommige gevallen le vert het de producent alleen maar een financieel verlies op. En eerlijk gezegd hebben deze mensen nog groot gelijk ook. Kunst wordt in Ne derland nog steeds als sluitpost van de begroting gezien en heeft de laat ste jaren dan ook flinke klappen op gelopen. Terecht stellen de producen ten zich eindelijk eens anders op. Maar hierdoor dreigt het culturele aanbod te halveren. Verhoging van de entreeprijs biedt nauwelijks soe laas en is ook de meest ongewenste methode. Culturele voorstellingen zijn gelukkig niet zo elitair meer als ze in het verleden waren. Door subsi dies is het voor een ieder mogelijk geworden om uit te kijken naar een 'avondje uit'. Een grote groep moet dit missen als de entreeprijzen met procenten naar boven gaan. Het is verkeerd om te denken, dat Schou- wen-Duiveland altijd nog een vluchtmogelijkheid naar Goes of Middelburg heeft. Niet iedereen kan dat betalen en niet iedereen heeft de gelegenheid om de reis te onderne men. Cultuur is een wezenlijk onder deel van de samenleving en iedere gemeente is min of meer verplicht haar inwoners een cultureel aanbod te verstrekken tegen een betaalbare prijs. De Schouwen-Duivelandse ge meenten hebben het voordeel, dat een aantal vrijwilligers zich belange loos op deze gemeentelijke taak heeft gestort in de vorm van Uit op Schouwen-Duiveland. In dat opzicht is cultuur best goedkoop in deze re gio. Ook is het een gewone onderne mer die de Concertzaal exploiteert, waardoor de gemeente minder risi co's loopt. Het culturele bedje lijkt gespreid. Nu is het aan de zes ge meenten om over de brug te komen. Nu naast Zierikzee, Westerschou- wen. Brouwershaven en Duiveland ook Middenschouwen met geld over de brug komt, kan Bruinisse niet achterblijven. Deze gemeente kan er van verzekerd zijn, dat ook inwoners van Bruinisse met regelmaat naar de Concertzaal in Zierikzee afreizen. Als alle gemeenten meedoen en ook bereid zijn er een schepje bovenop te doen dan blijft het culturele aanbod gehandhaafd. Dan nog is er geen sprake van een sensationeel uit gaansleven, maar Schouwen-Duive land mag dan met een gerust hart ie dere discussie aangaan met een ieder die vindt dat er nog meer moet ge beuren. AvdW Het optreden van het Veronica team is onderdeel van het pro gramma dat het soosbestuur voor dit jaar heeft georganiseerd. Be halve disco-avonden zoals de drive-in show omvat het jaarpro gramma nog vele andere aspecten waaronder voorlichtingsavonden. Over alcohol en drugs bijvoor beeld. Volgens een woordvoerder van het soosbestuur vormt het programma een onderdeel van het nieuwe beleid zoals dat door het bestuur is uitgestippeld. De Veronica drive-in show be gint om 19.30 uur en duurt tot 23.30 uur. „Dat sluitingsuur hand haven we altijd in Bruinisse om overlast op zondag te voorko men". Om mogelijke ongeregeld heden helemaal te voorkomen past het soosbestuur een selectie SAN FRANCISCO - Een jongeman in Amerika die een stadsbus had gestolen om er een ritje mee te gaan maken, heeft van een gerechtelijke jury 150.000 dollar smartegeld toege wezen gekregen voor het schot dat een achtervolgende politieman op hem had afgevuurd. De jury vond dat de burgerrechten van de jongen wa ren geschonden. DRIESCHOR - Op de Nieuweweg nabij Dreischor is vanmorgen (vrij dag) ongeveer acht ton kalk zandsteen in de berm en sloot terecht gekomen. Het bouwmateriaal viel van een truck met oplegger waarvan chauffeur G. B. uit Rhenen naar zijn zeggen remde voor 'overstekend wild'. G. B. reed om ongeveer 7.30 uur over de Nieuweweg in de richting Zonnemaire toen hij moest uitwijken voor een dier dat voor zijn auto de weg overstak. Hij kwam met zijn voertuig in de rechterberm terecht, via een stuurcorrectie in de linker berm en na een slipbeweging op de weg tot stilstand. De auto werd bij deze manoeuvre niet beschadigd maar het grootste deel van de lading bestaande uit 12 ton kalkzandsteen viel van de auto en werd onbruikbaar doordat het brak of werd vervuild. toe op het publiek dat het evene ment wil bezoeken. „Alle soosle- den kunnen er op vertoon van hun pasje tegen gereduceerde prijs in. Ook niet-leden zijn in principe welkom. Maar we zullen daarbij wel de figuren die in het verleden voor overlast zorgden weren. Die mogen er niet in". Eind 1987 werd de Bruse jeugd soos vanwege ongeregeldheden een paar weken gesloten. Men be sloot toen tot het invoeren van de pasjesregeling. Het soosgebouw is alleen nog toegankelijk voor de ei gen soosleden die als bewijs van hun lidmaatschap een pasje moe ten kunnen tonen. Eind december ging De Pul weer open en sinds die tijd hebben zich geen calami teiten meer voorgedaan. RIJSWIJK - In .minstens acht re gio's moeten een of meer ziekenhui zen sluiten om tot 1990 in totaal 3.300 ziekenhuisbedden extra te kunnen la ten verdwijnen, bovenop de 8.000 waartoe al eerder was besloten. Bo vendien vervallen ongeveer 300 „spe cialistenplaatsen", waardoor waar schijnlijk meer dan 300 specialisten hun werk zullen verliezen. Omdat de oudste notulenboeken van de vereniging zijn verdwenen kunnen voorzitter L. W. van der Waal en vice-voorzitter J. H. Blom niet meer met zekerheid zeggen of de ge boorte van prinses Beatrix indertijd de aanleiding was voor het oprichten van de Oranjevereniging. „Maar dat nemen we wel aan". Bijna elk gezin is lid In elk geval blijkt de vereniging ook in deze tijd nog in een behoefte te voorzien in Renesse. Uit het leden aantal van ruim 300 blijkt dat bijna elk gezin in de 1300 inwoners tellende kern lid is. „Dertig april is hier ook altijd een echt dorpsfeest. Een dag van de bewoners en de gasten onder elkaar ter gelegenheid van de ver jaardag van de koningin". Met de gas ten bedoelen beide bestuursleden de vele inwoners uit de randstad die hun Koninginnedag in Renesse doorbren gen omdat daar meer is te doen dan in hun eigen (grote) stad. „Iedereen doet volledig mee. We hebben wel eens een duizendkoppig publiek ge had bij spelen op het sportveld en rij en mensen bij een optocht". In schrille tegenstelling tot die gro te belangstelling voor de activiteiten op 30 april staat de belangstelling voor de jaarlijkse ledenvergadering. „De laatste keer waren er twee le den. En dat is meestal zo. Eigenlijk zijn die vergaderingen meer een for maliteit geworden". Het is een duide lijke zaak. De inwoners van Renesse laten het organiseren van de activi teiten graag, zonder enige inspraak, over aan het uit negen mensen be staande bestuur. „Wij beschouwen onszelf meer als een werkcomité. Het is wel zo dat mensen uit het dorp zich altijd bereid tonen om mee te helpen met de organisatie als we daarom vragen". Die organisatie start vaak al vele maanden tevoren. „Eind mei kijken we terug op de Koninginnedag en vaak zetten we dan al .wat lijntjes uit voor het volgende feest". In de loop der jaren is in Renesse een aantal tra dities ontstaan. Zo wordt de Koning innedag sinds 1959 altijd 'open gebla zen' met koraalmuziek vanaf de kerktoren. „Geïnspireerd op de Mid deleeuwse stadstrompetters". Sinds enkele jaren hoort daar ook het hoorngeschal bij van een groep he rauten te paard die het dorp binnen rijdt. Kinderspelen Een ander vast onderdeel van het programma zijn van oudsher de kin derspelen voor de jeugd tot ongeveer twaalf jaar op de Ring. Koekhappen, steltlopen, ganzenborden. Maar ook wel eens een speurtocht. Met diverse andere, minder traditionele onderde len weet het bestuur jaarlijks een programma te organiseren dat om 7.30 uur begint en pas om 01.00 uur eindigt. Dit jaar heeft men voor het finan cieren van de activiteiten, vanwege een extra bijdrage van de midden stand, de beschikking over tweemaal zoveel geld als in andere jaren. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan wordt daarvan op lfi april een tentoonstelling georganiseerd in het dorpshuis, die is opgebouwd uit twee onderdelen. Via de Confederatie van Oranjeverenigingen Nederland kan men beschikken over de expositie BURGH - Op vijf plaat sen in de gemeente Wester- schouwen zijn de Beatrix- linden geplant. In Burgh en Haamstede was deze taak weggelegd voor bur gemeester J. L. Niemants verdriet-Leenheer, die de hoop uitsprak, dat de bo men - net als koningin Bea trix zelf - tot meerdere glo rie der natie zouden uitgroeien. De bomen wer den geplant onder wisse lende belangstelling van omwonenden. In Burgh staat de boom op het pleintje bij de winkel van slijterij Verton. Deze firma trakteerde tijdens de planting op Oranjebitter, terwijl de locale groenteboer 'appeltjes van oranje' aan de burgemeester overhan digde. In Haamstede staat de boom aan de Ring en in Renesse in het honderd jaar Oranje vorstinnen. Daarbij komt een zelf samengestelde expositie over vijftig jaar Oranjevie ringen in Renesse. Via een huis-aan- huis circulaire heeft men de bevol king opgeroepen om foto's, program ma's, kranteknipsels en attributen beschikbaar te stellen die herinne ren aan vroegere Koninginnedagen. „Het begint al binnen te komen. Maar we kunnen nog meer gebrui ken", aldus beide bestuursleden. Het gouden jubileum was verder aanleiding om dit met Koninginne dag weer eens een ouderwetse allego rische optocht te organiseren. „In vroeger jaren was dat een jaarlijkse ti'aditxe. Maar op den duur is het wat verwaterd omdat het aantal deelne mers tei'ug liep", aldus Blom die uit ervai'ing spreekt want hij is reeds dertig jaar lid van het bestuur van de Oi'anjevereniging. Het programma staat nog niet helemaal vast maar ze ker is dat de feestelijkheden in de avonduren bestaan uit live muziek in plantsoen bij de basisschool. In Noordwelle is gekozen voor de hoek Oude Stoofweg/Dorpsring en in Se- rooskerke voor het plantsoen aan het Dorpsplein. Op dc laatste drie loca ties vertegenwoordigde wethouder dr. H. J. van Zuylen het gemeentebe stuur. Het planten van de bomen is een idee van de Confederatie van Oranje verenigingen. In het (verre) verleden was het vaak de geboorte van een lid van het koninklijk huis, dat aanlei ding was voor het planten van een boom. Op tal van plaatsen staan Wil- helmina- en Julianabomen. Voor Bea trix is dit niet eerder gedaan en ook bij de kroning bleef dit idee achter wege. Besloten Vandaar dat deze keer gekozen is voor de vijftigste verjaaidag van de koningin, zoals dat in besloten kring is gevierd afgelopen zondag. De ko ningin heeft ingestemd met het plan ten van de linden op voorwaarde, dat er geen nationale gebeui'tenis van ge maakt zou worden. Zij viert haar ver- jaardag immers op de dag van haar moedei'. Ook mocht de nationale boomplantdag niet in het gedrang ko men. Dat is dus ook niet gebeurd. het doi'pshuis door de South Jazz band uit Tilburg. Zij worden afgewis seld door Gilles de Puut en Wim de Vos die hun Zeeuws plat brengen. O ran jege trouwen Terugkijkend op de afgelopen jaren zijn de bestuui-sleden van mening dat de vereniging vi'oeger meer een groep van Oi'anjeget rouwen was en tegen woordig meer een algemene vereni ging. „In het dorp Renesse leeft de gemeenschapszin nog erg sterk. Men viert niet zozeer feest vanwege een stei-ke aanhankelijkheid aan het ko ninklijk huis, maar meer omdat men het gezellig vindt om met elkaar wat te doen. Het is allemaal veel minder' formeel geworden. Vroeger liepen de notabelen van het doi'p voorop in de 1 öptocHt. D'at is Wu ondenkbaar".1 Behalve het organiseren van het jaarlijkse Koninginnedagfeest heeft het bestuur van de Oranjevereniging nog enkele nevenactiviteiten. „We treden ook al sinds tien jaar op als organisatoren van een jaarlijks dag reisje voor de ouderen uit het dorp. Dat hebben we indertijd opgepakt als een sociale taak. En zijn we ook altijd bij de kranslegging bij het oor logsmonument op 4 mei De Oranje vereniging Juliana. Een vereniging met een actief bestuur dat kan reke nen op de stilzwijgende instemming en waardering van de plaatselijke bevolking. En van de vele vakantie gasten die worden aangetrokken door de gezelligheid en saamhorig heid die uitstraalt van een ouderwet se Koninginnedagviering in een klein dorp. 4? w ZIERIKZEE - Donderdagavond, tijdens de koopavond in Zierikzee werden twee vrij nieuwe auto's gestolen met een totale waarde van meer dan 40.000 gulden. Tussen 19.30 en 22.30 uur werd van de parkeerplaats Mosselboomgaard de witte Opel Kadett van W. i. h. V. uit Kerkwerve ontvreemd. Het was een auto uit 1985 met kenteken NK- 63-TY. Op de achterklep staat het woord Skeeter. De auto was afgeslo ten. Op dezelfde avond werd binnen een tijdspanne van vijf minuten ook een rode Volkswagen Golf diesel bestel gestolen met het kenteken BX- 35-RP. Het voertuig was eigendom van een auto-leasebedrijf in Vlissin- gen en werd door M. O. uit Nieuwer- kerk geparkeerd op de parkeerplaats Gasthuisboomgaard. Terwijl M. O. tussen 19.55 en 20.00 uur even snel een boodschap deed werd het voertuig gestolen. De rijkspolitie verzoekt mensen die tijdens de koopavond donderdag iets verdachts hebben ge zien op een van beide parkeerplaat sen dat verband zou kunnen houden met de diefstallen om contact op te nemen. Telefoon 01110-14055. DREISCHOR - Vanmorgen (vrij dag) belandde C. v. S. uit Nieuwer- kerk met zijn personenauto in een sloot naast de Zuiddijk bij Dreischor toen hij uitweek voor een fietser die hem tegemoet kwam. De auto werd zwaar beschadigd. C. v. S. liep geen verwondingen op. De Nieuwerkerker reed om onge veer 7.10 uur over de Zuiddijk in de richting Schuddebeurs achter een zeer langzaam rijdende auto. Toen hij deze wilde passeren zag hij een klein lichtje in de verte voor het licht bij een huis aan maar tijdens zijn inhaal manoeuvre bleek het een fietser te zijn die hem tegemoet kwam. C. v. S. week uit en daardoor gleed zijn auto de dijk af om in de drie meter lager gelegen sloot te belanden. Het voer tuig werd daar zwaar beschadigd uit- getakeld. C. v. S. liep geen verwon dingen op en de identiteit van de fietser bleef onbekend. ZIERIKZEE - De minister van onderwijs en wetenschap pen drs W. J. Deetman reist op vrijdag 12 februari af naar Zie rikzee om daar een lezing te houden over het onderwijsbe leid. Hij gaat daarbij onder meer in op de Zeeuwse situatie van het onderwijs. De minister houdt zijn lezing op uitnodiging van de afdeling Schouwen-Duiveland van het Christen Democratisch Jonge ren Appèl (CDJA). De bijeen komst vindt plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee en be gint om 20.00 uui". Na zijn le zing en een pauze gaat de mi nister in op vragen en opmer kingen die vanuit het publiek woi'den gesteld. Iedereen die belangstelling heeft om de le zing bij te wonen is volgens het CDJA van harte welkom. Advertentie Foto uit 1969. Ad Wandel (rechts) wint een prijs bij de kinderspelen op Ko ninginnedag aan de Ring Linksachter .7 H. Blom als speaker. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tof 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar 1 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW Zaterdag 6 februari in dorpshuis BRUINISSE - Op initiatief van het bestuur van jeugdsoos De Pul wordt op zaterdag 6 februari in Bruinisse een Veronica drive-in show gehouden. In verband met de grote belangstelling die men bij dit evenement verwacht wordt de show niet in het soos gebouw van De Pul gehouden, maar in het dorps huis van Bruinisse. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3