7 LEUKSTE VAN DE AX: HIJ KOST BIJNA NIKS. berichten kerkberichten Informatiemiddag rond inrichten Transferpunt Overbemesting door Belgische boeren bedreigt Zeeuws drinkwater Jaaromzet Urker visafslag 16 miljoen minder MET ZO VEEL BINNENRUIMTE ZIJN 2 EXTRA INGANGEN NIET OVERDREVEN. ICITROËN De Citroen AX is handig compact van buiten, maar van binnen is hij zó ruim dat er ook gemakkelijk volwassenen achterin kunnen. Vandaar dat de AX er nu ook in 5-deurs versie is. Tegen een geringe meerprijs van f 600,-* Dus ook als u 5 deuren prefereert is de AX voor u de ideale auto. Leuk om te zien, heerlijk om in te rijden, snel en wendbaar. En dat alles tegen 'n zeer lage kostprijs per kilometer. Dank zij het1 extreem lage brandstofverbruik, de zeer lage onderhoudskosten en de enorme duurzaamheid van de AX. Maak nu een uitgebreide proefrit bij uw Citroen agent. En ontdek dat de AX ook voor u de ideale auto is. Gunstige inruil en financiering mogelijk. Citroen AX al vanaf fl. 15.500- excl. afleveringskosten. meerprijs AX 10 E 5-deurs f690,-. zoek waarvan ook de ondernemer of instelling de vruchten kan plukken. VLISSINGEN- Het Transferpunt van de Stichting Ho geschool Zeeland. Wat is het en wat doet het? Om een passend antwoord te kunnen geven op deze vragen houdt deze stichting donderdag 25 februari een informatiemid dag in de aula van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Deze informatieve bijeenkomst begint om 14.30 uur. Eind vorig jaar heeft het bestuur van de Hogeschool Zeeland, waarin alle Zeeuwse instellingen voor hoger beroepsonderwijs in Zeeland zijn on dergebracht, besloten tot de inrich ting van een zogeheten Transferpunt. Dit met het oog op het bevorderen van de contacten tussen bedrijfsleven en overheidsinstellingen enerzijds en het onderwijsveld anderzijds. Via dit centrum kunnen bedrijfsleven en overheidsinstellingen wat gemakke lijker toegang krijgen tot de veelom vattende know how, waarover de Ho geschool Zeeland beschikt. Zo staat een leger van driehonderd academici en andere hooggekwalificeerde do centen gereed voor het verrichten van onderzoek en het verzorgen van on derwijs voor het bedrijfsleven en or ganisaties. Mogelijkheden Het Transferpunt biedt derden een breed dienstenpakket aan. Het ver strekt niet alleen informatie over kennis, deskundigheid, onderzoeks capaciteit die bij deze overkoepelen de onderwijsinstelling op onder meer technisch, maritiem, economisch-ad- ministratief als chemisch-technolo- gisch en pedagogisch-didactisch ge bied voorhanden is, maar vervult tegelijkertijd een bemiddelende rol voor de ondernemer of organisatie die met vragen zit. Deze worden doorgespeeld aan deskundigen die bij de Hogeschool werkzaam zijn. Mochten die het antwoord op de vraag schuldig blijven dan kan het Transferpunt de vragensteller alsnog in contact brengen met andere orga nisaties. Advisering Ook brengt het Transferpunt, in dien gewenst, advies uit en zorgt dit voor de coördinatie van het zogeheten contractonderwijs, een vorm van edu catie waarin cursussen en trainingen afgestemd zijn op de behoeften van het bedrijf of overheidsinstelling. Een belangrijk aspect van de dienst verlening van dit nieuwe kenniscen trum is dat het bedrijven en instellin gen toegang biedt tot een veld van jonge onderzoekers, die in het kader van afstudeeropdrachten onderzoek binnen het bedrijfsleven of de over heidsinstelling kunnen doen. Onder- Werkwijze Hoe ziet de werkwijze van dit nieu we trefpunt eruit? Bedrijven of over heidsinstellingen die met vragen zit ten kunnen deze voorleggen aan dit Transferpunt, dat permanent bereik baar zal zijn. De vraag wordt dan ge lijk in behandeling genomen en in dien mogelijk ook tefefonisch afge handeld. Indien de materie zo inge wikkeld is dat het probleem niet ge lijk kan worden opgelost dan volgt binnen afzienbare tijd een nader ge sprek. Hiervoor worden geen kosten in rekening gebracht. In geval van contractonderwijs en/of onderzoek worden de wensen en behoeften eerst tijdens een oriënterend gesprek vast gesteld. Op grond hiervan wordt ver volgens een werkplan opgesteld en een offerte gedaan. Beursbericht Markt Goes dinsdag 2 februari 1988 Aardappelen Prijzen exclusief BTW: Bintje, veld gewas, op auto geleverd, directe leve ring, droog uit de schuur öW tot 8 cent per kg; voeraardappelen 5>/2 cent per kg- Notering Rotterdamse beurs d.d. 1- 2-1988: Bintje 40-50 mm 7Vi tot 8V2 cent per kg; Bintje 50 mm opwaarts 13 tot 13'/2 cent per kg. Uien Op auto geleverd en exclusief BTW: directe levering, 35 mm opwaarts, zaaiuien 6 tot 10 cent per kg. Vlas Prijzen per kg en exclusief BTW: di recte levering 0,30 0,50; afwijken de partijen 0,20-/ 0,29. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe (16% vocht) uit opslag handel en coöperatie 40,25-/ 43,50; tarwe (16% vocht) uit eigen opslag 45,00-/ 46,00; brouwgerst (ge schoond) 16% vocht 52,50; voergerst (uitmaal) 38,00; haver (16% vocht) 46,25; erwten, kleine groene 69,00- 75,00; Capucijners 69,00-/ 112,00; bruine bonen, vrij van grond en hal ve, basis 18%, 187,50; Karwij, boe- renschoon 140,00; Karwij, prima doorsneekwaliteit 160,00; Blauw- maanzaad, prima doorsneekwaliteit 235,00-/ 270,00. Hooi en stro Op auto geleverd, exclusief BTW en Rer 1000 kg: Weidehooi, le kwaliteit 225,250,—; weidehooi, 2e kwa liteit 145,— - 170,—; dijkhooi 145,— - 200,—; veldbeemdhooi 80,— - 120,roodzwenkhooi 60,95,—; raaigrassen 70, 95,—; gerstestro uit de schuur 100,— - 130,00; erwtenstro 70, 100,—; tarwestro uit de schuur 90,— - 125,—; bruine bonenstro 70,- - 100,-. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 4-2. Aanvoer 4.224.330 stuks. Stemming: traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram bruin 8,20; 55-56 gram wit 8,73-/ 8,76, bruin 8,83-8,84; 60-61 gram wit 9,16-/ 9,21, bruin 9,32- 9,74; 65-66 gram wit 9,87-/ 10,53 en bruin 9,76-/ 10,43. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 847.800 stuks, stemming rustig. Prij zen in gulden per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 8,00-8,10; 56-57 gram 8,40-8,85; 61-62 gram 9,05-9,85 en 66-67 gram 10,05-10,20. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 1.600.000 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden: eieren van 48-54 gram 8,25-/ 9,30 .per 100 stuks en 1,72-1,72 per kg; 57-61 gram 9,50- 10,90 per 100 stuks en 1,67-1,79 per kg; 64 gram 10,75-/ 11,00 per 100 stuks en 1,68-/ 1,72 per kg en 67 gram 10,75-11,00 per 100 stuks en 1,68-/ 1,72 per kg. Scharreleieren 2,75-3,50 per 100 stuks hoger in prijs. Gulf Speed, 2-2 te Rotterdam. Nedlloyd Dejima, 1-2 300 o.z.o. Aden naar Suezkanaal. Nedlloyd Delft, 1-2 van Hamburg naar Gothenburg. Alsyta Smits, 2-2 van Fos naar Salo nika Gulf Spirit, 2-2 van New Orleans naar Savannah. Nedlloyd HoIIandia, 3-2 van Wil lemstad naar Oranjestad. Pacific Majesty, 3-2 20 W Lissabon naar Bremen. TERNEUZEN - De overbemesting van de Belgische grenspolders vormt een ernstige bedreiging voor het Zeeuwse drinkwater. Gebleken is dat het water dat wordt onttrokken aan een tweetal polders in Zeeuws- Vlaanderen, een veel te hoog gehalte aan nitraten bevat. De Watermaat schappij Zeeland (WMZ) vindt de si tuatie momenteel zo ernstig dat de. Belgische boeren een bedrag van 500 frank krijgen (ongeveer 26 gulden) voor elke keer dat ze hun mest niet in die polders storten. Het water dat de WMZ uit de Zeeuwsvlaamse polders pompt is van groot belang voor de drinkwatervoor ziening in dat gebied. Het komt uit eindelijk terecht in de spaarbekkens bij de Braakman in de gemeente Ter- neuzen. Volgens WMZ-voorlichter G. van Rossum is het hoge nitraatgehal te tot nu toe weggewerkt door bij menging met ander water. „Inmid dels zijn er afspraken gemaakt met de betrokken Belgische polderbestu ren dat we zo weinig mogelijk mest in ons water willen", aldus Van Rossum. „Waar die mest naar toe moet is niet onze zorg. We eisen bruikbaar water zonder te hoge nitraatgehalten". Afgesproken is dat de polderbestu ren in België veehouders met mest overschotten zullen helpen bij het zoeken naar mogelijke afnemers. De Watermaatschappij Zeeland draagt dan telkens 500 frank bij in de trans portkosten van deze mest. Volgens Van Rossum gaat het hierbij om een overgangsmaatregel. „In België is er nog totaal geen wetgeving met be trekking tot mestoverschotten. Dus moeten we proberen om het op deze manier te doen". De WMZ-woordvoerder verwacht dat deze „subsidie" de WMZ niet veel geld gaat kosten. Het probleem speelt alleen in de natte tijd van het jaar want slechts dan neemt dc WMZ het overtollige water uit die polders af. VEGHEL - Minister Braks (land bouw) moet geld beschikbaar stellen om het afvoeren van mest mogelijk te maken bij boeren, die door de invoe ring van de mestwetgeving in een noodsitustie terecht zijn gekomen. Dat staat in een petitie die in Veghel is aangenomen op een vergadering van de kaderleden van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB). STOCKHOLM/MOSKOU - Ge ruchten over een kernongeluk in de Sovjetunie hebben woensdag geleid tot vals alarm in Europa. Het Zweed se persbureau TT meldde dat zich in de Sovjetunie mogelijk een kern ramp had voorgedaan. De geruchten die meteen daarop de ronde deden, werden later op de dag ontzenuwd door verscheidene onderzoeksinstel lingen. Ook het Sovjetministerie van buitenlandse zaken heeft de berich ten over een kernongeluk terugge trokken. MÜNCHEN - De 58-jarige West duitser die zich voor „pauselijke hof- fotograaf" had voorgedaan en goed gelovige mensen had opgelicht met een zogenaamde „grote opdracht van het Vaticaan", is door de rechtbank in München tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechter hield er rekening mee dat de om gezondheids redenen fotograaf geworden Kok een volledige bekentenis had afgelegd. Nedei-landse Hervormde Kerk Beroepen te Niehove-Oldehove (part-time): mevr. H. Postma, kand. te Aduard, die dit beroep heeft aage- nomen; te Schore: J. Kok, kand., te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid: drs. C. W. van der Meij, kand. te Amster dam, die dit beroep heeft aangeno men; te Asperen: W. D. Davids te Tin- te (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. C. W. van der Meij, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Brunssum-Treebeek: ds. H. van den Berg te Assen-Zuid; te Apeldoorn (2e predikantsplaats): H. J. J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs; te Tbn Post in combinatie met Gar- relsweer: drs. A. S. van der Lugt, kand. te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Sint Annaland en te Spijkenisse: B. van der Heiden te Woerden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn: P. Boomsma te Stiens. Aangenomen naar Scherpenzeel: drs. R. Gosker te Amsterdam-West (part-time); naar Venlo (Prot. Kerkge meenschap): drs. A. Meek te Duis- burg-Ruhrort (BRD). Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kampen en te St. Phi- lipsland: A. D. Muilwijk te Dor drecht. URK - De jaaromzet van de Urker visafslag, de grootste van Nederland kwam in 1986 even boven de 200 mil joen gulden. Dat is 16 miljoen min der dan in 1987, maar de schade valt veel mee. Er zijn diverse factoren die de besomming drukten. In de eerste plaats natuurlijk de stilligregeling en de visquotcring. Daarnaast de concurrentie van Harlingen waarvan de visafslag door een aantal Urkers werd overgenomen en nu ook gerund en de toenemende tendens van som mige vissers, om direct aan de han del en de verwerkende industrie te leveren volgens contract, waarbij de afslag er niet meer aan te pas komt. Natuurlijk was de aangevoerde hoeveelheid vis belangrijk lager, maar de opbrengst werd goed ge maakt door de hogere kiloprijs. De duurste vis die werd aangevoerd was tarbot, met 27,- voor de grote soort per kilo en 19,15 voor de klei nere soort. De kleine schol was gemiddeld 3,07 per kilo en dat is de hoogste prijs die ooit werd betaald. Spaar zaam voorkomende vissoorten als zeeduivel en koolvis hielpen mee om tot het genoteerde resultaat te ko men, maar ook 340.000 kilo krukels, een schelpdiertje in Zeeland speciaal bekend, maar door de Urkers vroeger als minderwaardig over boord gezet. Nu brachten ze nog 1,17 per kilo op. Blijkbaar ook voor de Urkers aan trekkelijk om ze toch maar te lossen. De IJsselmeer vissers besomden met elkaar in Urk 3,2 miljoen. En ook in het nieuwe jaar is er in de plaatsen waar de vis wordt aange voerd gelukkig nog leven en handel. In Scheveningen waren het vorige week vrijdag onder meer vijf grote Goereese kotters en een bokkenvisser uit Bruinisse die voor veel platvis zorgden. De GO 31 was met 62.000,- de beste boomkorvisser. En uit alle vissersplaatsen wordt gemeld dat de buitenlanders blijven komen in Lauwersoog vooral Duit sers, in Scheveningen de Denen. Na tuurlijk is het zuur voor de Nederlan ders dat de buitenlanders onbeperkt kunnen aanvoeren en drukken de buitenlandse aanvoeren de prijzen, maar de handel profiteert er van. Ook de garnalenvisserij leeft weer op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6