B en w Zierikzee willen vijf mille extra geven 111 De gouden vakbondsspeld voor Bruse Piet Willemse Zierikzee Eerste Beatrixlinde in Huldiging sportkampioenen in Zierikzeese Sportraad Commissie bespreekt sociaal noodfonds Ontwikkelings studie voor zoetwater voorziening Benzine twee cent duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 februari 1988 Nr. 24280 3 Zwaard ran Damocles boven regionaal theatergebeuren ZIERIKZEE - Ten einde het theaterleven op Schouwen- Duiveland niet als een nachtkaars uit te laten gaan wil het college van b en w zijn bijdrage aan Uit in Zeeland met een kleine vijf mille verhogen om zodoende een te kort van zo'n twintig mille bij te stellen. Dit voorstel dat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee tij dens de vergadering van de commissie Concertzaal be kend maakte wordt 16 februari aan de commissie welzijn voorgelegd. Kampioenen worden zaterdag 19 maart gehuldigd ZIERIKZEE - Als blijk van waardering voor hun sportprestaties van het af gelopen jaar wordt een aantal sportsterren ook dit jaar weer in het zonnetje gezet tijdens een avondvullend programma, dat zaterdag 19 maart in sporthal Onderdak in Zierikzee wordt afgewerkt. Wie in aanmerking komen voor de sportbeker '87 wordt dinsdag 9 februari besproken tijdens de vergadering van de Zierikzeese Sportraad. Deze wordt vanaf 20.00 uur in de grote commis siekamer van het stadhuis gehouden. Volgens drs J. C. Erbrink die samen met P. Mom de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland in de commis sie Concertzaal vertegenwoordigt, ziet het er gezien de recente ontwik kelingen somber uit voor het theater- gebeuren in de regio en dat terwijl er volgens hem zowel het afgelopen als het lopende seizoen sprake is van een heel redelijke publieke belangstel ling voor het theatergebeuren in de regio. Hoewel het programma voor '88/'89 nog in de maak is kon Erbrink met zekerheid meedelen dat de pro blematiek rond de voorstellingen van Uit op Schouwen-Duiveland nijpend is. Erbrink wees hierbij op een schrij ven van de theaterproducenten, waarin zij meedelen niet meer in staat te zijn om Zeeland voor een „zacht prijsje" in het culturele circuit op te nemen. Tot nu toe gebeurde dit wel om zodoende het verschil van twintig mille tussen de kosten van de voorstellingen en de bijdragen van de vier gemeenten (Zierikzee, Wèster- schouwen, Duiveland en Brouwers haven) te overbruggen. Verschraling' Indien er door deze opstelling van de theaterproducenten een tekort van twintig mille zou ontstaan houdt dat in dat het met de zestien theater voorstellingen van Uit op Schouwen- Duiveland definitief voorbij is. „Ge zien het budget dat resteert zijn dan nog vijf a zes voorstellingen moge lijk" aldus Erbrink, die hieraan toe voegde dat de produkties voor ko mend seizoen fiks aan de prijs zijn. Varieerden die prijzen tot dusverre tussen de zes- en negenduizend gul den, nu liggen deze gemiddeld rond de 8,5 mille" aldus de Uit op Schou wen-Duiveland vertegenwoordiger. Elders Door deze recente ontwikkelingen dreigt nu op Schouwen-Duiveland de situatie te ontstaan dat liefhebbers van een goed toneel- of muziekstuk wat vaker naar Middelburg af moe ten reizen voor hun culturele vertier. Een situatie die door de commissie als ongewenst wordt beschouwd, om dat hiermee het principe van cul tuurspreiding op de tocht komt te staan. Commissievoorzitter Assel bergs deelde die mening door erop te hameren dat Schouwen-Duiveland ervoor moet knokken om het huidige niveau aan produkties te handhaven. Daarbij tekende hij wel aan dat de provincie in Zeeland die drie ton uit trekt voor het Uit-gebeuren daarmee een unieke rol speelt. Dat het het dagelijks bestuur van Zierikzee ernst is dat het huidige aanbod blijft gehandhaafd bleek wel uit een mededeling van Asselbergs dat het college voornemens is om haar bijdrage aan Uit in Zeeland met vijftig cent te verhogen tot 2,80 per inwoner. In concreto betekent dat een vijf mille. Een dergelijk voorstel werd overigens reeds eerder door het college gedaan. Dit leed toen in de welzijnscommissie een voortijdige dood. Of de huidige welzijnscommis sie er net zo overdenkt wordt 16 fe bruari bekend. Dan wordt'dit name lijk in de vergadering van deze adviescommissie aan de orde ge steld. Een ander positief geluid vormde de mededeling van Assel bergs dat Middenschouwen in het vervolg ook zijn steentje bij gaat dra gen aan de financiering van het Uit- gebeuren in de regio. Toekomst Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) toonde zich verheugd met de bereidheid van het college om meer geld uit te trekken voor het theater gebeuren in de regio. Zij vroeg zich echter af of het zinvol is om behoorlij ke bedragen in de Concertzaal te in vesteren, wanneer het aanbod tot vijf a zes voorstellingen wordt terugge bracht. „Je investeert erg veel geld in het gebouw en straks zit je met het feit dat er geen geld meer voor de voorstellingen zelf overblijft" ver woordde zij haar vrees. De Jong-Van Loo, op wiens verzoek ook een ge- dachtenwisseling over het cultuurbe leid van Zierikee op de agenda was gezet, kaartte in dit verband een aan tal zaken aan, dat haars inziens zeker ook de aandacht van de gemeente verdient, zoals het ruimte bieden aan amateurgezelschappen om te repete ren en het beschikbaar stellen van een ruimte, waar kunstenaars uit de gemeente hun werk kunnen expose ren. Zij opperde het idee om de entree van de Concertzaal hiervoor te reser veren. Vaag Een opvatting die bij de VVD-er J. J. Geleijnse kritiek ontlokte, niet al leen omdat de gehele discussie over het cultuurbeleid zijns inziens te vaag en te vrijblijvend was, maar ook omdat de liberaal van mening was dat het niet de taak van de gemeente is om behoeften te kweken. Een op vatting waarin hij werd gesterkt door de realiteit dat slechts een kun stenaar ooit een verzoek om een ex positieruimte bij de gemeente heeft ingediend. Dit verzoek is inmiddels gehonoreerd. Een zienswijze die bij De Jong-Van Loo verkeerd viel getui ge haar uitspraak: „Je mag toch wel nadenken of je dat misschien ook nog belangrijk vindt." Rechtstreeks verband houdende met dit cultuurbeleid werd ook de huisvestingsproblematiek van ama teurgezelschappen weer eens van stal gehaald. Voor een aantal gezelschap pen is het huren van de Concertzaal financieel niet haalbaar. Zelfs niet wanneer, zoals Van der Zwan te ken nen gaf, de plaatselijke verenigingen aanzienlijk minder betalen dan ge zelschappen elders. Van der Zwan bleek dan ook ontstemd te zijn over uitspraken dat de Concertzaal niet toegankelijk is voor amateurgezel schappen. „Tot nu toe heeft geen en kel amateurgezelschap bij mij geïn formeerd naar de huurprijzen en voorwaarden die voor het gebruik 'er van gelden. Ik heb de Amateur Come- die, die nu ergens in Kerkwerve repe teert, opgebeld met het aanbod dat ze tegen het tarief dat ze voor de huidige repeteerruimte betalen, ook in de Concertzaal mogen oefenen". Dat aanbod viel blijkbaar niet in goede aarde, want volgens Van der Zwan liep een vertegenwoordiger van dit amateurgezelschap tijdens een ge sprek boos weg. Een andere zaak die Van der Zwan stoort is het feit dat een aantal zaken dat betrekking heeft op de Concert zaal zijns inziens altijd rechtstreeks in verband wordt gebracht met de ex ploitant. Eerder gedane uitlatingen over het niet voortzetten van het con tract dat hij begin '87 voor vijf jaar heeft afgesloten zwakte hij af door te kennen te geven hierover met het col lege van gèdachten te wisselen. Van der Zwan toonde verder zijn goede wil door te stellen dat wanneer de ge meente de huur (nu vijf mille per jaar) tot nul terugbrengt hij bereid is tien amateurverenigingen onderdak in deze schouwburg te geven. Zover is het echter nog lang niet. De amateurverenigingen die krap bij kas zitten behoeven echter riog niet te wanhopen want een oplossing voor „rondzwervende en dakloze amateur kunstenaars" dient zich aan in de vorm van het gebouw van de ZDASG aan de Manhuisstraat. Dit biedt vol doende ruimte voor amateurgezel schappen om er te repeteren. Een oplossing waarvoor de liberaal Ge leijnse wat huiverig was en die ook door De Jong-Van Loo met enige be denkingen werd geaccepteerd. Samen met wethouder P. de Rijke en, namens de Oranjevereniging, L. Mol en M. Berrevoets nam hij de spa de ter hand om de eerste Beatrix- boom op Schouwen-Duiveland te planten. In alle gemeenten op Schouwen-Duiveland worden Bea- trixbomen geplant. Alleen in Brui- nisse moet de boom nog even wach ten, tot na de reconstructie van de hoek Korte Ring/Kerkplein. Initiatief Het idee om in de Nederlandse ge- SCHIPHOL - De invoering van een ongeveer driehonderd man sterke uniformdienst bij de rijkspolitie Dienst Luchtvaart op Schiphol kan als mislukt worden beschouwd. De animo voor deze dienst is uiterst ge ring gebleken. Er is geen hoop meer op voldoende mensen. UTRECHT - De Stichting Natuur en Milieu is ernstig verontrust over het volgens haar toenemende aantal illegale lozingen en bermen en sloten nu veel boeren met volle mestkelders en -putten zitten. Zij iheeft gepleit voor noodoplossingen in de vorm van extra opslag-capaciteit in de gebie den met een mestoverschot en uit breiding van de transport- en opslag capaciteiten naar en in de akker bouwgebieden. ZIERIKZEE - De mogelijk heden die het sociaal nood fonds biedt vormen het enige agendapunt voor de vergade ring van de commissie voor so ciale zaken van de gemeente Zierikzee. Deze openbare ver gadering wordt dinsdag 9 fe bruari in de raadzaal van het stadhuis gehouden en begint om 16.00 uur. Gesteund door een meer dan 50- jarig arbeidersloopbaan staat Wil- lemse nog steeds op de bres voor de vakbond als hij vertelt over de soms miserabele arbeidersomstandighe den die hij vroeger meemaakte maar ook de huidige maatschappij die met keihard werken is opgebouwd en waarvan hij met lede ogen nu ervaart dat die door allerlei maatregelen weer wordt afgebroken: „Je kon vroeger in die bar slechte tijd niet zonder vakbond want een werkgever kon van alles met je uitvreten. Maar ook in deze ingewikkelde maatschap pij van vandaag sta je als enkeling enorm zwak. Als lid van een bond staat er een grote organisatie achter je". Als twaalfjarige schooljongen was Piet Willemse koeiewachter voor twee gulden in de week. Van 's och- meenten een Beatrixboom te planten is afkomstig van de Confederatie van Oranjeverenigingen. Het is de bedoe ling dat bij elke boom ook een herin neringsplaquette komt. „De lindeboom is niet zomaar een boom", aldus burgemeester Assel bergs. „Deze boom symboliseert lief de en geluk. Ik hoop dan ook dat deze boom heel oud mag worden en onze verbondenheid met het koninklijk huis uit mag blijven drukken". „Ik zal wel kijken of jullie het goed doen", aldus wethouder L. J. van Gas tel die na langdurige afwezigheid ook weer aanwezig was op de korte plech tigheid. Waarop burgemeester Assel bergs, wethouder P. de Rijke, L. Mol en M. Berrevoets de spade ter hand namen om de zeven jaar oude linde stevig in de grond te verankeren. Een karwei dat afgemaakt werd door en kele medewerkers van de gemeente lijke plantsoenendienst. De boom kost de gemeente 600 gulden. Vervolg van pagina 1 schadeclaim de deur uitgaat. „Maar dan moeten we dat wel hard kunnen maken", aldus Geluk. Langere termijn Geluk legde er nog eens de nadruk op dat het ZLM en CBTB gaat om de mogelijkheden die zoet water de boe ren zou kunnen bieden op langere ter mijn. Overigens stond het onderwerp zoetwatervoorziening op de agenda onder de noemer mededelingen. Niet temin dreigde de discussie te ontaar den in een hernieuwde woordenwis seling over de wenselijkheid en de haalbaarheid van een zoetwatervoor ziening. „Ik protesteer daartegen. Het onderwerp stond niet als discus siepunt op de agenda", aldus de heer Steur. Geluk stelde vervolgens dat op de brief die aan de leden is toegestuurd slechts één (positieve) reactie was binnengekomen. „Er is dus geen en kele reden om niet door te gaan met de plannen. Als er toch grote tegen stand tegen blijkt te bestaan kunnen wij ons alsnog daar nader over bera den. We hebben deze stap genomen uit hoofde van onze bestuurlijke ver antwoordelijkheid". Reeds eerder besloot de Zierikzeese Sportraad om de opzet van vorig jaar te handhaven. Een speciaal hiervoor opgerichte commissie bestaande uit L. Mol-Sipman, W. Evertse, C. Ver kerk en J. de Wit hebben inmiddels een voordracht gemaakt van sportlie den en -ploegen die op grond van hun prestaties in aanmerking komen voor de sportbeker '87. De leden van de sportraad worden gevraagd hierover hun mening te geven. Ook over diegenen die door de ver enigingen zijn voorgedragen voor de sportraadpenning '87 moet de sport raad een oordeel geven. Opschuiven Nu de Jeugd Olympische Dag dit jaar geen doorgang kan vinden heeft het bestuur van de Zeeuwse Sport raad de gemeente gevraagd om deze sportmanifestatie alsnog in 1989 te organiseren. Reden voor dit uitstel is tends vier uur tot schooltijd en na schooltijd weer tot donker met de koeien op stap. Direct nadat hij van school kwam werd hij landarbeider bij boer Lemson op Zeldenrust. Al op 17-jarige leeftijd kreeg hij de verant woordelijkheid van het gezin op zich omdat toen z'n vader stierf. In perio den dat er geen werk was kregen ze twee gulden steun van de kerk en twee gulden van de gemeente. Dat verbeterde na het lidmaatschap van de Landarbeidersbond want de Bond betaalde de eerste zes weken van zo'n periode twaalf gulden per week uit. Hij werd lid gemaakt door de toen malige secretaris van de Bond Piet Hoogerwerf die onlangs is overleden. Inkomen Om toch maar een inkomen voor het gezin te bekomen ging hij voor zes weken op de fiets naar de Wicringer- meer om vlas te trekken. Hij kon daar in het stro bij de boer slapen maar moest werzelf voor het eten zor gen. Tijdens de oorlog waren ze geë vacueerd in het Groningse Leens en hij kreeg het via de ondergrondse voor elkaar dat z'n meisje Hubrina met haar moeder ook naar het noor den kon. Ver van de Zeeuwse klei die Willemse zo goed had leren kennen trouwden ze in Leens. Na de ramp van '53 werkte hij een tijdje bij aannemer W. v. d. Berge aan het dijkherstel waarna hij toch weer in die klei dook maar nu bij Klaas Kik die een boerderij had op de plaats waar nu de nieuwe super markt staat. In 1966 solliciteerde hij naar een ZIERIKZEE - De prijs van een liter benzine gaat vandaag, donderdag, met twee cent omhoog. Als gevolg daarvan gaat een liter super bij dc zelftankpomp 153 cent kosten, een li ter super ongelood 150 cent en nor male benzine 148 cent per liter. In de prijs van dieselolie komt geen veran dering. het feit dat het Nederlands Olym pisch Comité niet in staat bleek te zijn om voor deze activiteiten die in geheel Nederland zouden worden ge houden een sluitende begroting op te stellen. Het college van b en w is be reid om dit evenement alsnog in '89 te organiseren. De vraag is of de sport raad dit standpunt deelt. Buitenbeentje Van de zijde van het comité van de Avondvierdaagse is de wens geuit om zitting te nemen in de sportraad. Dit levert in die zin een probleem op om dat gebleken is dat dit comité niet voldoet aan de voorwaarden die in de Verordening Zierikzeese Sportraad zijn vermeld. In diezelfde verorde ning wordt echter ook een aantal ge vallen genoemd, waarvoor b en w ontheffing kan verlenen. Voorwaarde is wel dat de sportraad hierover wordt gehoord. plaats bij gemeentewerken waar hij gelijk als voorman werd aangesteld tot z'n pensionering twee jaar gele den. Twee keer in die lange periode van vakbondslid heeft hij daadwer kelijk en met succes die bond inge schakeld. Een keer toen de huur van z'n woning in de Molenstraat onrecht matig van 1,75 naar 2,50 werd ver hoogd en eenmaal toen z'n werkgever een ontslagbewijs weigerde af te ge ven toen hij in gemeentedienst kon komen. Een man die gevormd is door een harde praktijkschool maar dank zij een flinke portie humor daar sterk, relativerend over kan praten. Overigens was er nog enige con sternatie tijdens de overhandiging van de speld, doordat Willemse in eerste instantie een onderscheiding in handen kreeg, die hij tijdens een eerder jubileum al had ontvangen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Oude traditie in ere hersteld ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van koningin Beatrix is in Zierikzee op het pla teau op de wandeling ter hoogte van het Jannewekken een Beatrixlinde geplant. „In 1898 werd in Zierikzee ter ere van het feit dat koningin Wilhelmina toen 25 jaar ko ningin der Nederlanden was in de Poststraat een Wilhel- minalinde geplant. Julianabomen zijn er nergens. Met het planten van deze Beatrixboom wordt een oud ge-, bruik weer nieuw leven ingeblazen", aldus burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. In Zierikzee is de eerste Beatrixboom geplant. BRUINISSE - Uit handen van ABVA/KABO-secreta- ris Dies Feijtel heeft Piet Willemse uit Bruinisse een her- inneringsspeld ontvangen voor het feit dat hij 50 jaar bij de vakbond was aangesloten. Z'n vrouw Hubrina deelde in het jubileum mee met de ontvangst van een bloemetje. Midden in de wereldwijde economische crisis van de ja ren '30 werd Willemse als 17-jarige lid van de Landarbei dersbond. Uit sociale noodzaak omdat door het georga niseerd zijn betere arbeidsvoorwaarden konden worden afgedwongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3