Huize 't Hof al bijna 95 jaar in gebruik als dokterswoning Uienexporteurs willen hun exportpositie verstevigen 4 Tijdelijke regeling huisartsen Bruinisse Af en toe nog een mus voor gilde Renesse Half miljard gevraagd voor fileprobleem Randstad Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Sü/128. Landelijke rust en schoonheid aan de Kuijerdamseweg bij Ellemeet. Rechts van ae weg woonde eer tijds landbouwer Dalebout, die nog in de vorige eeuw werd opgevolgd door M. Gast uit Brouwershaven. Diens zoon, P. Gast liet in 1914 het oude woonhuis, dat tegen de landbouwschuur was aangebouwd, afbre ken. Het hier afgebeelde huis, rechts, van C. D. Gast kwam er voor in de plaats. Links van de weg zien we de dubbele knechtswoning. Aan dezelfde kant zien we nog juist in de verte de knechtswoningen van land bouwer A. van der Weijdc en deze werden Slavenburg genoemd. De man met het donkere pak. bolhoed en witte baard is uitgever R. W. J. Ochtman uit Zierikzee. Deze kaart werd op 5 juli 1917 vanuit Tiengemeten verzonden door J. P. Kooman en mejuffrouw J. C. Linders te Serooskerke - Schouwen Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols. Postbus 30. 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754 Laatste herenhuis in Bruinisse zwaar beschadigd door brand Huize 't Hof in 1936. Toen werd-het bewoond door dr. A. J. de Koek. Later zou er een straat naar hem ver noemd worden. Huize 't Hof na de brand; bovenverdieping en zolder geheel uitgebrand. BRUINISSE - Door brandschade is de apotheek van de huisartsenprak tijk in Bruinisse tijdelijk onderge bracht in het Groene Kruisgebouw aan de Wilhelminalaan 13 in Bruinis se. De telefoonnummers blijven on gewijzigd; 01113-1280 en 01113-2120. Het kan zijn dat men door een ant woordapparaat doorverwezen wordt naar een ander telefoonnummer Vervolg van pagina 1 schouwde mussen als schadelijke die ren omdat ze kippenvoer en graan van het land opaten en veel herrie veroorzaakten door het geritsel in de dakgoot. Tegenwoordig zijn er bijna geen rpussen meer. Niemand loopt er nog achter omdat ze weinig last ver oorzaken". Als kind mocht Van de Hoek wel mussen vangen voor zijn vader maar zeker niet mee naar de jaarvergade ring. „Dat was iets voor grote man nen. In de statuten staat dat er ook geen vrouwen lid kunnen worden en net als alle' andere tradities is ook dat zo gebleven tot op de. dag van vandaag. Ik weet nog dat de vrouw van een vroegere voorzitter die was overleden het lidmaatschap van haar man wilde overnemen. Maar dat mocht niet hoor". Zelf deed Van den Hoek op zijn twinstigste zijn intrede bij het Mussengilde. Hij is inmiddels bijna 25 jaar bestuurslid waarvan tien voorzitter. „We kunnen nog best wat nieuwe leden gebruiken hoor", zegt hij naar aanleiding van de ver gadering van volgende week. Het is heel gezellig. Ik heb vorig jaar mijn schoonzoon nog overgehaald en die heeft inmiddels al vijf vrienden en kennissen meegebracht. De jaarver gadering in café Vlaanderen begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De overheid moet in de Randstad jaarlijks vier- a vijfhon derd miljoen gulden investeren in het rijkswegennet, de verkeers- en parkeervoorzieningen rond de grote stéden en het openbaar vervoer. Als de financiering van projecten als oe ververbindingen niet met particulier kapitaal lukt, moet de regering ook daarvoor middelen vrijmaken. Dat schrijven J. Groenendijk en drs. S. Orlandini namens de Stich ting Nederland Distributieland aan de Tweede Kamer, die volgende week de begroting van verkeer en water staat behandelt. De stichting is een vorig jaar opgerichte organisatie van overheid en bedrijfsleven met het doel de internationale vervoersstro men via Nederland en de distributie functie van ons land te vergroten. De overheid moet de plannen voor de Randstad zelf financieren vindt de stichting. Als daarbij een bijdrage van de weggebruiker nodig is kan dat vol gens het voorstel door de motorrijtui genbelasting met 25 gulden voor per sonenauto's en met 50 gulden voor vrachtauto's en bussen te verhogen. De stichting doet verder het voorstel boven de minimale 400 miljoen aan investeringen jaarlijks 100 miljoen gulden extra hiervoor in te zetten wat via de terugploegregeling uit de werkloosheidsfondsen moet komen. BRUINISSE - Het is op dit moment nog' onzeker of Bruinisse een van haar fraaiste huizen kan behou den. Huize 't Hof aan de Dorpsweg' raakte zondag avond bij een brand zwaar beschadigd. Het huis werd in 1868 gebouwd voor landbouwer Lambertus van Vessem. Na zijn overlijden in 1893 werd het huis begin 1900 overgenomen door dokter Spruijt. Sinds dien is het imposante herenhuis in gebruik als dok terswoning. Die traditie is voortgezet door A. M. Dorrestein die zich in 1982 als huisarts in Bruinisse vestigde. Wat eens ongetwijfeld de trots was van Meneer Lambertus biedt nu een desolate aanblik. Huize 't Hof aan de Dorpsweg in Bruinisse is een van de laatste herenhuizen in Bruinisse en tevens een van de fraaiste huizen. Waar de naam 't Hof vandaan komt is niet bekend. Wel is bekend dat de vader van 'Meneer Lambertus' in 1804 het ei genlijke Hof in Bruinisse, de wo ning van de ambachtsvrouwen en ambachtsheren, heeft afgebroken. Rijk Lambertus van Vessem behoor de tot de welgestelden. Hij maak te deel uit van een rijke landbou wersfamilie die tot in de zestiger jaren in de polders Bruinisse en Oosterland veel landerijen, en ook een aantal hofsteden bezat. Lambertus van Vessem was boer op de hofstede van Dirk Kik. In 1868 besloot Van Vessem om naast de schuren en stallen een groot huis te laten bouwen. Omdat een groot deel van de archieven van de burgerlijke stand van Bruinisse uit die tijd verloren is gegaan en het resterende deel door water schade moeilijk te ontcijferen is is niet exact bekend hoeveel kinde ren Lambertus van Vessem had. Wel is te achterhalen dat Lam bertus vlak nadat hij zijn Hof had laten bouwen ook nog een huis voor zijn zoon Cornelis liet bou wen. Naar men zegt nog groter en mooier. Hetgeen ook weer aan geeft dat het Lambertus van Ves sem niet aan geld ontbrak. Lambertus en zoon Cornelis van Vessem bemoeiden zich niet alleen met het landbouwbedrijf. Zij kon den zich ook eigenaar noeme'n van de meekrabfabriek aan de Dorps weg. Een fabriek die bij de Brue- naars indertijd bekend was onder de naam De Twee Gezusters. Na de dood van Lambertus van Vessem in 1893 werd Huize 't Hof nog enige tijd bewoond door de di recteur van het telegraafkantoor in Bruinisse, de heer Waayard, maar al heel snel werd het huis ei gendom van dokter Spruijt. Daar mee werd een traditie ingeluid, want ook de volgende eigenaar was een arts: Albertus Johannes de Koek. Dr De Koek kocht het huis in 1899 en liet het in 1920 een flinke verbouwing ondergaan. Daarbij werd vooral het middengedeelte van het huis gewijzigd. De Koek was een zeer populaire arts. Ruim 40 jaar hield hij praktijk in Brui nisse. Hij overleed op 13 augustus 1955 op 87-jarige leeftijd. Later werd er een straat in Bruinisse naar hem vernoemd. In 1939 verkocht De Koek huize 't Hof aan dokter M. P. Bruynzeel. Na de oorlog kwam de dokterswo ning in 1945 in handen van dokter Quaak. Toen hij vertrok naar Haarlem deed hij praktijk en wo ning over aan dokter Van Leeuwen die het pand tot aan zijn dood in 1971 zou bewonen. Zijn weduwe bleef tot 27 maart 1972 in het huis wonen en verkocht toen huis en praktijk aan dokter J. de Bruin. Deze vertrok in 1973 weer en dok ter F. Buijtendijk deed zijn intre de in Bruinisse. A. M. Dorrestein, de huidige bewoner van Huize 't Hof, betrok de woning op 1 sep tember 1982. Veranderingen In de loop der tijden ondergin gen zowel het statige herenhuis aan de Dorpsweg als zijn omge ving de nodige veranderingen. De annalen vermelden niet of de oor spronkelijke eigenaar en bewoner Lambertus van Vessem het huis Niet meer op opbrengst, maar op kwaliteit telen ZIERIKZEE - Uien die op het land te drogen liggen, terwijl door over matige regenval van drogen geen sprake is, dit beeld dat in de nazomer zo vaak te zien is gaat tot het verle den behoren. De afkalvende uienex- port, een export die voor de Neder landse boer van eminent belang is heeft de uienexporteurs wakker ge maakt en vier van hen Mo, Agrico, Meijer en Pakomi hebben de handen ineen geslagen en gesteld dat er een betere kwaliteit Nederlandse ui moet komen, die kan concurreren te gen het Duitse en het Engelse pro- dukt. Juist dat zijn onder meer de landen, waarnaar de export altijd goed is geweest. In vijf jaar wil men bereiken dat de Nederlandse ui, op de exportmarkten een eerste plaats in neemt. Men wil dat voor elkaar krijgen, in de eerste plaats door de medewer king van de boer. Het is diens belang, dat hij niet jaar op jaar verlies lijdt op het gewas, dat vroeger in bepaalde seizoenen mee werkte, om het jaar tot een financieel goed jaar en het be drijf tot een rendabel bedrijf te ma ken. Uien moeten voortaan niet meer op de opbrengst, maar op de kwaliteit worden geteeld. Er moeten betere sorteermachines komen. Kwaliteit Men heeft berekend dat een ui ge middeld 35 keer is gevallen eer hij verpakt in de zakken gereed staat voor export. En bij iedere val wordt de kwaliteit aangetast. Daarop zal moeten worden gelet. De uien moeten groen worden ge rooid en daarbij wordt de velddroog- periode geschrapt. Aan de bewaring moeten stringente eisen worden ge- l steld en dat betekent een minimale droogcapaciteit van 160.000 calorieën per 100 ton uien en 200 kubieke meter lucht per kubieke meter produkt per uur. In de bewaarcapaciteit moet dus flink worden geïnvesteerd, men moet hier rekenen op 15.000,- per 100 ton uien. Met bona fide landbouwers moeten meer jarige contracten worden afge sloten waarin een vergoeding voor de bewaring is opgenomen, de contracte rende landbouwer weet dan voor een aantal jaren tegelijk waar hij aan toe is. Boeren met goede oogstresultaten en een goede manier van drogen moe ten een kwaliteitspremie ontvangen die contractueel moet worden vastge legd, zodat men een produkt krijgt dat in Klasse I kan worden gerang schikt. Klasse N. 2 moet verdwijnen en mengen moet worden verboden. Wat niet in Kwaliteitsklasse I kan worden gerangschikt moet voor in dustriële doeleinden worden afge voerd. Consumptie Voor consumptie moet alleen de Klasse I, dat is de harde ui, in aan merking komen. De consument wil nu eenmaal het gehele jaar door een harde ui. Een onafhankelijk kwali teitsinstituut moet gaan zorgen dat slechte uien de markt niet meer be reiken. Mol uienbedrijf te 's-Gravenpolder sluit de sorteerbedrijven in de Noord oostpolder en de Flevopolders, maar de teelt van uien in de Zuiderzeepol- deres wordt niet gestopt. In 's-Gra venpolder, in het moederbedrijf van Mol, vorig jaar overgenomen, wordt 15 miljoen gulden geïnvesteerd. ZIERIKZEE Bestuurswisseling Mr. H. van Pijkeren is de nieuwe voorzitter van de afdeling Zierikzee van het Nederlandse Rode Kruis. J. Hoekman is nu de vice-voorzitter. Aan J. K. Joppe werd op de laatste af delingsvergadering de gesp en oor konde voor 30 jaar trouwe dienst aan het Rode Kruis overhandigd. NIEUWERKERK Land bouwvereniging Landbouwvereniging Eendracht Bindt uit Nieuwerkerk houdt op dinsdag 9 februari een ledenvergade ring in de grote zaal van Ons Dorps huis in Nieuwerkerk. Na het huis houdelijke gedeelte is het de beurt aan akkerbouwvoorlichter W. J. in 't Veld. Hij spreekt over de rentabiliteit in de landbouw, het AM-beleid, brouwgerstteelt alternatief?, de teelt van kwaliteitstarwe en grondbewer king en aardappels poten in een werkgang. Aansluitend is er gelegen heid tot discussie. De vergadering be gint om 19.30 uur. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt zater dag 6 februari oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Proefvaart BR 14 De BR 14 Cornelia-J wordt zater dag 6 februari door Maaskant Ship yards overgedragen aan de fa. J. Fe- nijn uit Breskens. Maaskant bouwde deze 46 meter lange kotter in Bruinis se af en plaatste er een 4000 pk sterke hoofdmotor in. De technische proef vaart is inmiddels succesvol verlo pen. GOES Samenkomst De leden van de afdeling Goes van de Women's Aglow Fellowship hou den woensdag 10 februari een bijeen komst in hotel Terminus (naast het NS-station) in Goes. Tijdens deze sa menkomst die om 9.45 uur begint spreekt Mariëtte Jansen over het the ma God, onze rots. Mariëtte Jansen is verbonden aan de Stichting Getuige nis van Gods Liefde in Eindhoven. De bijeenkomst staat verder in het teken van gebed en zang. Vanaf 9.15 uur staat de koffie klaar, ook is kinderop pas aanwezig. Women's Aglow Fel lowship is een interkerkelijke bewe ging met een charismatisch karakter die ernaar streeft om de geestelijke eenheid tussen hen die geloven te be vorderen. heeft verbouwd. Genoemd is reeds de grondige verbouwing in 1920, op initiatief van dokter De Koek. Het herenhuis van Cornelis van Vessem werd in 1917 afgebroken en op de plaats waar dit heren huis stond bouwde aannemer S. Capelle het zogenaamde tuin dorp. Oorspronkelijk was het huis omgeven door een groot aan tal forse bomen. In de oorlog van 1914-1918 sneuvelde een aantal van die bomen. Het hout was no dig om geweerkolven te maken. Toen de Tweede Wereldoorlog op haar einde liep en de bevrijding door de geallieerden voor de deur stond staken de Duitse bezetters de dijken door en zetten Schou wen-Duiveland onder water. Deze inundatie deed de natuur op het eilarid geen goed, en het zoute wa ter eiste ook zijn tol in Bruinisse. De bomen die de Eerste Wereld oorlog hadden overleefd sneuvel den alsnog als gevolg van de in werking van het zoute water. Rustiek Oude foto's tonen hoe rustiek het herenhuis indertijd gelegen was, omzoomd door bomen en met een oprijlaan, toegankelijk via een fraai hek. Foto's van na de wa tersnoodramp in 1953 laten een ge bouw zien dat niet beschut wordt door geboomte, maar constant bloot staat aan de inwerking van de elementen. Inmiddels zijn de bomen weer wat gegroeid en krijgt het aanzien van Huize 't Hof weer wat van zijn oude luister terug. Of het herenhuis aan de Dorps weg voor Bruinisse behouden kan blijven is op dit moment nog niet te zeggen. De brand heeft een schade van naar schatting enkele tonnen veroorzaakt en het huis is op dit moment onbewoonbaar. De brand verwoestte bovenverdie ping en zolder. De rest van het huis liep ernstige waterschade op. Of het monument voor Bruinis se behouden kan blijven is op dit moment nog niet duidelijk. De praktijk wordt voorlopig voortge zet in het Groene Kruisgebouw aan de Wilhelminalaan in Bruinis se. Het gezin Dorrestein ziet zich gedwongen tijdelijk naar andere woonruimte in Bruinisse om te zien. De technische recherche is bezig met een onderzoek naar de oorzaak van de brand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4