Cebeco-Zuidwest voorziet donkere wolken landbouw Charme van fonkelend kristal Grotere rol gemeente bij vergoeding verhuiskosten Schouwen-Duiveland koopt niet in Middelburg De Ramp 1 Ontwerp folders musea in commissie musea 1 De Ramp in beeld gebracht tijdens een expositie in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 februari 1988 Nr. 24279 3 Huidige netto resultaat van bijna drie miljoen gulden wordt straks minder ZIERIKZEE - Hoewel het netto resultaat van bijna drie miljoen gulden voor de Cebeco-Zuidwest goed ge noemd mag worden, is er vooralsnog geen reden om aan te nemen dat dit in de komende jaren zo blijft. De direc tie voorziet in haar jaarverslag over 1987 een inkomens daling voor haar leden/leveranciers. „Als direct ver lengstuk van het bedrijf van onze leden zullen ook wij hiervan de nadelige gevolgen ondervinden", aldus de di rectie. Het sombere toekomstbeeld beheerst de gehele in leiding van het jaarverslag. Deze week is het precies 35 jaar ge leden, dat Zeeland en een deel van de Zuidhollandse eilanden werden ge troffen door de watersnoodramp. Ve len lieten het leven en nog meer men sen raakten huis en haard kwijt. De wederopbouw voltrok zich binnen afzienbare tijd. Het sein Zeeland Vei lig kon pas na zo'n 33 jaar worden ge geven; op 4 oktober 1986. Toen werd de peperdure Stormvloedkering ope rationeel. De kering staat als een symbool voor het Zeeuwse Luctor et Emergo en de vierde oktober kan wat velen betreft uitgeroepen wor den tot een feestdag. Immers Zee land zal voortaan rampen als in 1953 bespaard blijven. Vier oktober feest, maar 1 februari herdenking. De eer ste februari is officieel een van de ve le dagen. Voor de overlevenden van de Ramp is het een moment van her innering. Herinnering aan het ver lies van familieleden, herinnering aan angst en onzekerheid en herinne ring aan een chaos. Heel begrijpelijk heeft een aantal Schouwen-Duive- layiders zich druk gemaakt over het feit, dat op tal van openbare gebou wen de vlag in top hing op die eerste februari. De vlag, die voor de jarige koningin was uitgehangen, beteken de voor hen een moment van onbe grip. Hoe is het mogelijk dat gemeen ten uitgerekend op de eerste februari de vlag in top hangen, zullen zij zich hebben afgevraagd. De reden is sim pel; het is niet toegestaan om op zon dag - deze keer de dag van koningin Beatrix's verjaardag - vlaggen uit te steken. Vandaar dat maandag werd gekozen. Maar uitgerekend in een re gio als deze is het hijsen van de vlag op de dag van de herdenking onge past. Teveel mensen kunnen hier door gekwetst worden en het is maar zeer de vraag of de uiting van respect voor de koningin niet op een ander moment had gekozen kunnen wor den. Immers, op de verjaardag zelf kon dat respect niet geuit worden. Waarom dan niet twéé dagen later. Ten tweede heeft de koningin zelf voor 30 april gekozen als datum voor het volksfeest. Ten opzichte van die genen die zich gegriefd hebben ge voeld door de vlag op maandag moet hiervoor toch een oplossing aange dragen kunnen worden. AvdW Desondanks blijven de investerin gen van Cebeco de komende periode groot. In de vestigingen van het dis trict Schouwen-Duiveland zullen de aanpassingen ingrijpend zijn. Bij de aanvang van het boekjaar werd na- Vervolg van pagina 1 wen, Brouwershaven en Midden- schouwen hield kwam naar voren dat 65% van de geïnterviewden wel oren heeft om naar de Maneblussers- stad" af te reizen om daar te winke len. Nagenoeg alle inwoners van deze gemeenten (90%) zien een aantal prê's, zoals het grotere aanbod en de gezelligheid aan het boodschappen doen op „het andere eiland." Dagelijks Hoewel de Walcherse koopcentra door deze nieuwe verbinding nu bin nen handbereik van met name het westelijk deel van Schouwen-Duive- melijk besloten de gebouwen en ter reinen van het failliete Van Dijk bv te Sirjansland te kopen. Doel hiervan is het bereiken van een grondige ratio nalisatie en uitgangspunt moet zijn, dat ieder bedrijf maximaal tien tot land liggen behoeven de ondernemers in de regio niet bevreesd te zijn voor een ware exodus van koopkracht. Voor zijn dagelijkse portie vitamines (groenten en fruit), 2ijn aangeklede boterhammetje en stukje vlees denkt de Schouwen-Duivelander er niet aan om zijn „eiland" te verlaten. Die alle daagse zaken haalt hij, zeker wan neer hij in Burgh-Haamstede, Renes- se en Bruinisse woont bij de plaatselijke levensmiddelenzaken. De Zierikzeeënaar spant wat dit be treft de kroon. Veruit het merendeel van de bevolking(88%) koopt zijn da gelijkse behoeften in Zierikzee zelf. De gemiddelde Brouwenaar, Midden- ischouwenaar en Duivelander zoeken het wat vaker elders. Ongeveer de helft van hen blijft voor het kopen vijftien kilometer hoeft te rijden om het ontvangst- en afgiftepunt te be reiken. De sluiting van Cebeco's deelne ming bv Land- en tuinbouwproduk- ten H. van Dijk en Zonen in Sirjans land wordt door de directie omschre ven als een dieptepunt. De sluiting heeft een groot aantal ontslagen tot gevolg gehad. Cebeco heeft de slui ting ervaren als een eindpunt van een steeds zorgelijker ontwikkeling in de uiensector. Mondiaal Maar het is niet alleen deze sector die het zwaar te verduren heeft. De graanproduktie is een mondiaal pro bleem. Het aanbod is zo groot, dat er nauwelijks meer betaald wordt voor van levensmiddelen en andere dage lijkse benodigdheden in eigen kern. Gezien de ontwikkelingen in de jaren zestig waarbij in heel wat kleine ker nen „de laatste winkel" werd geslo ten is het vrij voor de hand liggend dat de inwoners van dergelijke kleine kernen hun boodschappen in Zierik zee en in Nieuwerkerk doen. De vrees dat de nieuwe verbindingswegen een fikse aanslag op de bestedingen in de regio zouden vormen blijkt wat de dagelijkse aankopen betreft niet ge grond te zijn. Nagenoeg alle koop kracht blijft naar verwachting op het „eiland". Voor de niet alledaagse aankopen ligt dat wat anders. Zo blijkt Rotter dam voor menige Schouwen-Duive lander een geliefkoosd winkelpara dijs te zien. Ook Zierikzee voorziet wat dat betreft in een behoefte. Circa de helft van alle winkels met niet da gelijkse artikelen (91 in totaal) is in deze plaats gevestigd en heel wat Schouwen-Duivelanders kochten tot nu toe hun kleding, schoenen, elek trische apparatuur en andere duurza me artikelen in deze plaats. Nu de Walcherse koopcentra wat eenvoudi ger bereikbaar zijn worden deze voor de Schouwen-Duivelanders aantrek kelijke alternatieven. Omzetdaling Verwacht wordt dan ook dat de om zet van 91,4 miljoen gulden, die het afgelopen jaar werd gerealiseerd in 1995 met een kleine tien miljoen gul den zal zijn gedaald. Een koopkracht afvloeiing van zo'n tien procent. Voor de alledaagse artikelen zal die koop krachtdaling wat minder duidelijk zijn. In deze branche wordt rekening gehouden met een koopkrachtdaling van 8%. In de andere gemeenten wordt, afhankelijk van de reistijd naar Middelburg, rekening gehouden met een daling van ongeveer vijf pro cent. Meevallen Hoewel dus volgens de uitkomsten van dit door het RBOI-bureau uitge voerde onderzoek rekening moet worden gehouden met het feit dat het bestedingspatroon de komende tijd wijzigingen zal ondergaan worden die ontwikkelingen door een aantal deskundigen op het gebied van de de tailhandel niet met zorg gadegesla gen. Als gevolg van het omvangrijke en kwalitatief hoogwaardige winkel apparaat en de „honkvastheid" van de eigen bevolking verwachten deze deskundigen dat het niet zo'n vaart zal lopen met de bestedingen van Schouwen-Duivelanders in Middel burg en Vlissingen. Wellicht dat een aantal „eilandbewoners" een aantal keren naar Walcheren oversteekt, maar na verloop van tijd zullen deze, zo verwacht het midden- en kleinbe drijf weer op het oude nest (het win kelapparaat op Schouwen-Duive land) terugkeren. Een ander gegeven waardoor het verlies van koopkracht binnen de perken van het toelaatbare blijft is de toename van het toerisme. Door de verbeterde ontsluiting van de re gio zal met name het dagtoerisme in betekenis toenemen. Om daar op in te kunnen spelen zou het, volgens de onderzoekers een goede zaak zijn om Tbt dusverre was het zo dat iedere huurder die meewerkte aan woning verbetering in aanmerking kwam voor een bedrag van 4000,- als bij drage in de kosten voor herinrichting en/of verhuizing. De nieuwe regeling biedt de gemeente meer ruimte om gradaties binnen dat bedrag in te bouwen. Hoeveel de huurder die als gevolg van het renoveren van zijn wo ning precies vergoed krijgt kan per gemeente verschillen. Voor een aan tal huurders zal de nieuwe kostenver goeding echter niet meer toereikend zijn. hetgeen de bereidheid om mee te werken aan woningverbetering vol gens het Zeeuws overlegplatform voor Woonconsumenten niet ten goe de komt. De regeling Geldelijke Steun bij Verhuizing '86 is met ingang van be gin januari afgeschaft. Dit omdat de ze regeling volgens de regering te weinig effect had gezien de kosten er van. het landbouwprodukt. Wil een boer toch nog inkomsten hebben dan wijkt hij uit naar produkten als brui ne en witte bonen, karwijzaad, blauwmaanzaad, teunisbloemen en dergelijke. „Het resultaat is vervol gens voor deze produkten een over aanbod en daardoor lage prijzen. De oppervlaktes van genoemde teelten nemen in ons gebied dan ook ziender ogen af". Het slechte weer had een zeer nega tieve uitwerking op de oogst van 1987. Matige opbrengsten en een ma tige tot slechte kwaliteit van granen, zaden en peulvruchten waren het ge volg. „Het ziet er naar uit, dat onze regio nog niet het allerslechtste weer in de EG heeft gehad". Verder staat ondermeer geschreven dat het weer een grotere phytophtho- radruk in de aardappelen heeft ver oorzaakt, waardoor het verder onmo gelijk was om de grond in september te ontsmetten. De omzet in de gewas bescherming vertoonde een geringe stijging. De Cebeco vreest, dat er in de toekomst minder vervangende middelen op de markt komen voor de gewasbeschermingsmiddelen, die de overheid gaat verbieden. „De gevol gen voor de agrarische activiteiten zijn negatief, zonder dat in alle geval len positieve effecten op het milieu kunnen worden aangegeven". alle aandacht op de kwaliteit van het winkelapparaat te richten. Dit door met medewerking van de gemeente de sterke kanten van het winkelap paraat verder uit te buiten. Te den ken valt hierbij aan het versterken van het cultuur-historische karakter van de plaats, het garanderen van voldoende parkeermogelijkheden en het scheppen van voldoende uitbrei dingsmogelijkheden voor bedrijven in de binnenstad. Kortom een scala van tips voor de ondernemer om de consument aan zich te binden. Een onderlinge band tussen onderne mers, plaatselijke overheid en ande re belanghebbende organisaties vormt, zo blijkt uit het rapport, de sleutel tot het succes. ZIERIKZEE - Een betere presenta tie van zowel het Maritiem als het Stadhuismuseum in Zierikzee via schriftelijke informatie komt van de grond. Voor dit doel is een opzetje voor een paar eenvoudige en handige folders gemaakt. De commissie mu sea, die donderdag 4 februari in ver gadering bijeenkomt zal een oordeel over deze opzet geven. De vergade ring van deze commissie wordt ge houden in de raadzaal van het stad huis en begint om 19.30 uur. Een ander punt waarover de me ning van de commissie wordt ge vraagd is de wijze waarop museale voorwerpen worden aangekocht. Het aankopen van een unieke gildepen- ning van een paar honderd gulden, zonder dat de commissie musea daar in was gehoord, is door mevrouw M. de Jong-van Loo bekritiseerd. Met het oog .op die kritiek moet de com missie een antwoord zien te vinden op de vraag wanneer de commissie moet worden gehoord over het voor nemen om een voorwerp voor de mu seumcollectie aan te kopen. Glas Zo'n mogelijke aankoop komt in dezelfde vergadering aan de orde. De gemeente is namelijk benaderd door een glasverzamelaar die een glas met daarin het wapen van Zierikzee uit het midden van de 18e eeuw te koop aanbiedt. Voor dit glas wordt 2500,- gevraagd. Een tweede glas uit die zelfde periode is voor 3,5 mille aange boden. Toekomst De commissieleden worden verder gevraagd een blik op de toekomst te werpen wat het onderkomen van bei de musea betreft. Momenteel zijn Stadhuismuseum en Maritiem mu seum op twee verschillende adressen ondergebracht. Uit praktische over wegingen is het college van b en w in beginsel voorstander om te onderzoe ken hoeverre het mogelijk is om de collectie van het Stadhuismuseum een plaatsje in het Gravensteen te ge ven. De vraag is nu hoe de commissie daarover denkt. Toezeggingen die de gemeente voor dit tijdstip heeft gedaan worden na gekomen, indien de verhuizing voor 1 april gebeurt en de declaratie voor 1 juli is ingediend. Ouderen die een kleinere woning betrekken komen niet langer in aanmerking voor een tegemoetkoming in de gemaakte kos ten. Cursus Nadat inmiddels in Goes en Mid delburg een cursus voor woonconsu menten is gegeven overweegt het Zeeuws overlegplatform voor Woon consumenten om dit jaar een soortge lijke cursus op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen te geven. Tijdens deze cursus voor woonconsu menten geven gastsprekers informa tie over onderwerpen als subsidies, woningbouwvereniging, het opknap pen van huurwoningen, huurrecht en het kopen van een huis. Vervolg van pagina 1 dat dit „artistieke beeldmateriaal" sinds '84 deel uitmaakt van de historisch-topografische collectie. Niet alleen vanwege de artistieke kwaliteit en objectieve weergave maar ook gezien de documentaire waarde van de werken van Bulthuis, die als een geheel te beschouwen zijn. Zegen en gesel Burgemeester Asselbergs van Zie rikzee dook in de geschiedenis van Schouwen-Duiveland om aan te kun nen geven dat de zee niet alleen geeft maar ook neemt. Was de welvaart van Zierikzee in vroeger tijden voor een belangrijk deel toe te schrijven aan haar ligging aan het water, dat zelfde water slokte op zijn beurt weer hele stukken land op. Vrij recent nog in 1953 toen het zeewattyzich via het havenkwartier meester maakte van Zierikzee en 24 Zierikzeeënaars het leven lieten in de stijd tegen die kol kende watermassa. Kunstthema Zowel op het gebied van de beel dende kunst als in de literatuur is de Ramp volgens Asselbergs door ver schillende kunstenaars als thema ge bruikt. Vooral in gedichten is de in druk die dit natuurgeweld heeft gemaakt tot uiting gekomen. Zoals in het gedicht van Ed Leeflang die zich na '53 als leraar Nederlands op Schouwen vestigde. Op het gebied van de beeldende kunst zijn het Bult huis en Ad Braat die de ramp tot on derwerp van hun werkstukken heb ben gekozen. Asselbergs wees op het door Braat vervaardigde beeld bij de Zuidhavenpoort, dat de veelzeggende tekst draagt: „Beproefd maar niet ge broken." Zinvol Asselbergs liet in zijn betoog niet na om te wijzen op het belang om aandacht te besteden aan een gebeur tenis die 35 jaar geleden plaatsvond. Zowel voor de jongeren die de waters noodramp alleen „van horen zeggen" kennen als voor de ouderen, die deze ramp hebben overleefd is het aan dacht schenken aan de Ramp van '53 in de vorm van het tonen van de wer ken van Bulthuis volgens de burge meester een unieke en passende gele genheid. Asselbergs gaf in zijn toespraak ook een verklaring voor het feit dat deze dag de nationale driekleur in vol ornaat in top hing ter ere van de vijftigste verjaardag van de koning in. Een gegeven dat niet bij iedere Zierikzeeënaar in goede aarde viel, gezien het feit dat het precies 35 jaar geleden was dat een groot aantal mensen het leven liet te midden van het razende natuurgeweld. Assel bergs zei begrip te hebben voor die emoties. „Dat dat als grievend wordt ervaren, daarvoor heeft het gemeen tebestuur begrip. Die wapperende vlag moet echter niet worden gezien als een uiting van feestvreugde, maar als een symbool van verbon denheid van Schouwen-Duiveland en het koningshuis. Gezien de speciale banden tussen Zierikzee en het Oran jehuis (de toenmalige koningin Juli ana bezocht in '53 de door de ramp getroffen gebieden en de Oranjetel gen verbleven meerdere keren in Zie rikzee) achtte het gemeentebestuur het uithangen van de vlag zeker ge past" aldus Asselbergs. Te meer daar ook in de gemeente Duiveland, een gemeente die ongemeen hevig door de Ramp werd getroffen werd ge vlagd ter ere van de jarige vorstin. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (6ij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. k Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - Behalve aan een rijke collectie historisch zilver kan men zich in het stadhuismuseum te Zierikzee ook verlustigen aan prachtig antiek kristal uit verschillende eeuwen. Hoewel er een groot verschil is tussen de monumenta le gegraveerde kraamvrouwenbeker uit de 17de eeuw, de 18de eeuwse bokalen en de wijnglazen uit 18de en 19de eeuw hebben deze voorwerpen één ding ge meen: zij fonkelen nog even prachtig als in de tijd van ontstaan. Nog meer dan zilver houdt kristal het licht vast en al naar gelang van de omstandigheden wordt dat licht vaak op de meest verrassende wijze teruggekaatst. Al heel vroeg heeft de mens oog gehad voor de schitterende moge lijkheden van kristal maar men was niet onmiddellijk in staat om het zelf te maken. Totdat men de kunst van het glasmaken onder de knie had heeft men bergkristal ge bruikt, een kostbaar natuurpro- dukt, de volkomen zuivere vorm van kwarts, een zeskantig zuilvor mig kristal. Het is hier niet de plaats om een overzicht te bieden van de ontwikkeling van de glas industrie in het algemeen. In het kort kan worden gezegd dat het tot het begin van de gouden eeuw heeft geduurd eer men in de noor delijke Nederlanden glas ging ver vaardigen; voordien was Venetië het grote centrum voor de glasbla zerijen. In de loop van de 16de eeuw kwam in de zuidelijke Ne derlanden (Antwerpen!) de ver vaardiging van glas op gang. In de loop der eeuwen is uiteraard erg veel glas en kristal door breuk verloren gegaan. Juist daarom is de verzameling in het Zierikzeese museum zo belangwekkend en kostbaar. Bokalen Bijzonder fraai zijn de gedeksel- de gildebokalen. Hoewel bij deze uit de achttiende eeuw stammen de exemplaren hier en daar be schadigingen zijn ontstaan kon den deze zeer kwetsbare glazen „overleven" omdat zij alleen tij dens plechtige maaltijden en ge beurtenissen ter hand werden ge nomen. De gegraveerde voorstel lingen zoals die in de bokaal van het schippersgilde zijn van hoog gehalte. Nog niet zo heel lang gele den kon de gemeente een zeld zaam 18de eeuws glas door aan koop verwerven. Dit „burgemees tersglas" is versierd met het stads wapen van Zierikzee. Het ligt voor de hand dat wijn glazen, die echte gebruiksglazen waren, nog veel vaker door een on gelukje verloren gingen. Het is be kend dat er ten stadhuize van Zie rikzee in het verleden bijzonder veel wijn werd geconsumeerd, hetgeen nu en dan tot buitenspori ge tonelen leidde Visserijglazen Het was gebruik dat bepaalde colleges een eigen drinkservies hadden. Dat kwam veel voor bij waterschapscolleges maar ook bij de gilden. Behalve door breuk zijn talloze antieke glazen door allerlei ande re omstandigheden zoek geraakt Wijnglas afkomstig van de Nieuwe Zierikzeesche Visschery. upsenrift met radgravure, omstreeks 1820 (verzameling gemeente Zierikzee)\ en soms in de antiekhandel te recht gekomen. Zo is het ook ge gaan met een viertal prachtige wijnglazen afkomstig van het voormalige Visserijcollege te Zie rikzee. Dit gezelschap van Zierik zeese notabelen trachtte in de eer ste helft van de 19de eeuw nieuwe impulsen te geven aan de kwijnen de visserij. Ondanks grote inspan ningen en veel geld bleef het resul taat beperkt. Slechts gedurende een betrekkelijk korte periode, van 1818 tot 1835, is genoemd colle ge werkzaam geweest. Het mag een groot toeval heten dat enige ja ren geleden de eerder genoemde glazen bij een Hollandse anti quair zijn „opgedoken". Op grond van de ingegraveerde namen kon den de negen cm hoge glazen wor den geïdentificeerd. Het glas met de naam „De Zierikzeesche Vis schery" bood uiteraard de beste aanknopingspunten Het bestaan van de zogenaamde „Nieuwe Zierikzeesche Vissche ry" kon met moeite tot het jaar 1835 worden gerekt. Toen besloot men tot liquidatie. De schepen werden in het openbaar verkocht, terwijl meubilaire goederen en waarschijnlijk ook de eigen kop pen en glazen naar alle windstre ken werden verstrooid Geluk kig konden tenminste vier fraaie wijnglazen na lange tijd naar Zie rikzee terugkeren. Zij verhogen het aanzien van de belangwek kende glas- en kristalverzamcling van het stadhuismuseum. Nieuwe verhuiskostenregeling: ZIERIKZEE - Meer variatie en een grotere rol voor de gemeenten. Daar komt de nieuwe regeling voor verhuis- en hcrinrichtingskosten in het kort op neer, zo blijkt uit hel informatieblad voor de Zeeuwse woonconsument.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3