Aflevering van M-fregatten is gemiddeld 7 maanden vertraagd Voor dag en dauw Westerscheldeverbinding krijgt 30 miljoen per jaar - WATERSTANDEN - Fregat-ontwerp voor Australië van De Schelde Kazerne in Havelte belaagd door actievoerders Britse vorstin brengt weer staatsbezoek aan Nederland Politie Hulst houdt autodieven aan Schatgraver verpletterd 2 Wk m A mAm/ vi W3S LONDEN - De gevreesde „wurger van Stockwell" is in Londen tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens zeven moorden. De 24- jarige Kenneth Erskine opereerde in de wijk Stockwell van Londen en wurgde zeven mannen en vrouwen, die in leeftijd varieerden van 67 tot 94 jaar. VL1SSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) i"n Vlissingen gaat op basis van het Ne derlandse M-fregat een fregat ont werpen voor de Australische rege ring. KMS gaat daartoe een samen werkingsverband aan met een Australisch consortium, dat de fre gatten uiteindelijk zal gaan bouwen. Naast De Schelde heeft ook de West- duitse werf Blohm en Voss een op dracht voor een ontwerp gekregen. Dat heeft de directie van KMS be kendgemaakt. De Nederlandse en de Westduitse werf zijn door de Australische rege ring gekozen uit dertien kandidaten. De twee ontwerpen moeten voor 1 ja nuari volgend jaar zijn ingediend. Daarna zal de Australische regering een definitieve keuze maken..Austra lië wil uiteindelijk acht fregatten van het uitgekozen ontwerp laten bou wen. Volgens ir. W. P. J. Laros, com mercieel directeur van KMS, is daar mee een bedrag gemoeid van ruim 5 miljard gulden. Daarnaast bestaat er nog de moge lijkheid dat ook de regering van Nieuw-Zeeland vier fregatten van het definitieve ontwerp zal bestellen. Met het maken van het ontwerp zijn voor KMS aanvankelijk enige tientallen manjaren werk gemoeid. Mocht het ontwerp van De Schelde worden gekozen dan gaat het volgens Laros om enige honderden manjaren werk. 2002 Het is de bedoeling van de Australi sche regering om de fregatten te laten bouwen tussen 1990 en 2002. Mocht de keuze op het ontwerp van KMS val len dan zal de Nederlandse werf er niet direct als grote producent bij be trokken worden. Wel zal De Schelde onderdeel blijven uitmaken van het Australische consortium. In die posi tie zal de werf ook optreden als coör dinator voor de toeleveringsbedrij ven vanuit Nederland. Laros schat dat de totale omzet die voor Nederlandse bedrijven met de opdracht gemoeid kan zijn ongeveer 400 miljoen gulden zal bedragen. De opdracht, die overigens een ge zamenlijk project is van de Australi sche en Nieuwzeelandse marines, is volgens Laros de grootste die mo menteel in dat deel van de wereld bo ven de markt hangt. Bouw bij Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen VLISSINGEN - De aflevering van de acht M-fregatten die bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis singen voor de Koninklijke Marine worden gebouwd, zal een gemiddelde vertraging van zeven maanden oplopen. Dat bleek tijdens de presentatie van de M-fregatten van de Karei Doormanklasse aan de pers door de Koninklij ke Marine en de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Volgens een marine-projectleider van deze M-fregatten, kapitein ter zee C. J. Scheygrond* wordt deze vertra ging vooral veroorzaakt door het feit dat iedere aankoop en uitgave in ver band met bezuinigingen op defensie, zo scherp gecontroleerd moeten wor den uit kostenbewakingsoogpunt, dat herhaalde berekeningen steeds weer nodig zijn. Zo bleek maandag ook dat de prijsstijgingen van deze M-fregatten over de afgelopen vier jaar gemiddeld drie procent per jaar is geweest. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van de lonen en dan met name de arbeidsduurverkor ting die extra kostenverhogend heeft gewerkt. De acht M-fregatten, die in 1983 voor 2880 miljoen gulden geleverd konden worden, kwamen in 1986 al op 3084 miljoen. Daar komt nog een bedrag bij aan walreserve-onderde- len van 168 miljoen gulden, ook weer naar het prijspeil van 1986. Voor 1987 zijn volgens Scheygrond deze bereke ningen nog niet afgerond. Voor dat geld krijgt de marine acht kale sche pen in haar bezit. Als men alle acht schepen aan wil passen met volgens Scheygrond enke le zeer geavanceerde maar toch broodnodige afweersystemen, zoals het EOV (stoorzenders), tactas (sonar) en statcom (satellietcommunicatie), dan komt op het totaal bedrag nog respectievelijk 25 miljoen gulden, 140 miljoen gulden en 80 miljoen gulden. Het laatste bedrag voor de aanschaf van het satellietsysteem geldt dan overigens wel voor alle marinesche pen (en niet alleen de M-fregatten) die met dit systeem zullen worden uitge rust. Koper Volgens drs. J. M. Vos, sous-chef fi nanciële zaken van de Koninklijke Marine, zijn deze drie projecten in aparte projectgroepen onderge bracht. Een buitenlandse koper kan die M-fregatten dus ook zonder al die geavanceerde aanpassingen kopen. Uiteindelijk zullen de eerste M- fregatten, waarvan de eerste in april 1992 operationeel wordt, ook nog niet van deze laatste snufjes voorzien zijn. Eenvoudig vanwege het feit, dat deze zaken of in een laatste stadium van ontwikkeling verkeren of nog niet te leveren zijn. Nederland heeft technisch gezien nog een voorsprong op andere landen die dit soort oorlogsschepen bouwen. Dat komt volgens ir. D. M. de Munck, directeur Scheepsnieuwbouw van de Koninklijke Maatschappij De Schel de, door de flexibiliteit en aanwezig heid van kennis, die dankzij een unieke samenwerking tussen de ma rine en De Schelde is opgebouwd. De Nederlandse M-fregatten zijn Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Wemeldinge Springtij: 5 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 3 februari 04.10 143 10.15 -149 16.30 155 22.20 -119 4 februari 04.40 148 10.50 -155 17.00 158 22.50 -122 3 februari 02.50 139 08.50 142 15.05 155 21.00 -110 4 februari 03.15 145 09.25 -148 15.30 161 21.30 -114 3 februari 04.25 154 10.15 -159 16.45 166 22.25 -128 4 februari 04.50 158 10.50 -166 17.15 169 23.00 -132 3 februari 04.20 163 10.15 -163 16.35 175 22.25 -134 4 februari 04.50 168 10.50 -169 17.10 179 23.00 -137 ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil niet meer dan 30 miljoen gulden (geïn dexeerd) per jaar gedurende 25 jaar beschikbaar stellen als rijksbijdrage voor een oeververbinding over en on der de Westerschelde. Zij heeft dat aan gedeputeerde staten van Zeeland en aan de Tweede Kamer meege deeld. De 30 miljoen gulden is de ge raamde bijdrage van het rijk voor de exploitatie van de veren over de Wes terschelde, die in geval van een vaste oeververbinding niet meer hoeven te varen. De twee combinaties van be drijven die in de markt zijn om de HAVELTE - Een groep van onge veer 75 actievoerders heeft gepro beerd de toegang naar de Johannes Post kazerne in Havelte te blokke ren. Nadat getracht was de toegangs poort van de kazerne met kettingen vast te klinken, hebben rijkspolitie en Mobiele Eenheid een eind ge maakt aan de blokkade. Er zijn vier aanhoudingen verricht. Alle vier de arrestanten zijn weer vrijgelaten, al dus de politie. Volgens burgemeester G. Hensens van Havelte kan het niet worden ge tolereerd dat de toegang naar een ka zerne waar 3500 man zijn gelegerd, wordt afgesloten. De demonstranten voerden tot nu toe iedere eerste maandag van de maand actie bij de Amerikaanse basis in Havelte. Die acties hebben tot nu toe nooit tot gro te problemen geleid. Tijdens de actie blijkt de comman dant de kazerne uit veiligheidsover wegingen twee uur op slot te hebben gehouden, een gang van zaken waar over de soldatenvakbond AVNM zich dinsdag boos uitliet. De AVNM con stateerde dat demonstranten nu ken nelijk ook al in staat zijn dienstplich tigen op te laten sluiten. Boven dien zet de soldatenbond vraagtekens bij het feit dat de kazernecomman dant buiten diensttijd bepaalt waar dienstplichtigen mogen gaan en staan. De AVNM denkt dat dienst plichtigen oud en wijs genoeg zijn om dat zelf te beslissen, zo liet een AVNM-woordvoerder weten. Foto: Johan junior internationaal nog steeds concurre rend. Dat blijkt volgens De Munck ook uit het feit dat de ministers van defensie van Australië en Nieuw- Zeeland de Koninklijke Maatschap pij De Schelde samen met een Duitse werf uit dertien bedrijven geselec teerd hebben als een van de mogelij ke ontwerpers voor het zogenoemde Anzac-project. Dat gaat uit van de bouw van acht tot twaalf nieuwe schepen op basis van het M-fregat- ontwerp. Ir. De Munck sprak maan dag de hoop uit dat de Duitse over heid door het toekennen van forse overheidssubsidies de onderhande lingspositie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in deze zaak niet zal ondermijnen. De vaste Tweede-Kamercommissie voor'defensie zal aanstaande donder dag door de Koninklijke Marine voor de tweede keer binnen een week wor den geïnformeerd over de kostenont wikkeling van M-fregatten. Afgelo pen week gebeurde dat ook al in een besloten vergadering. (tol)oeververbinding met particulier kapitaal te bouwen hebben een bij drage van 38 miljoen gulden per jaar als rijksbijdrage in de exploitatie lasten gevraagd, aldus het departe ment. De minister is het niet eens met de beide bouwcombinaties dat het rijk tijdens de bouw- en exploitatieperio de geen financiële risico's loopt. Vol gens de minister willen de maat schappijen een aantal financiële consequenties van de operatie niet aanvaarden. Het is niet uitgesloten dat de in dexering van de 30 miljoen per jaar betekent dat dit bedrag nog zal dalen. De kosten van de veren zouden im mers de komende jaren nog lager kunnen worden als gevolg van een da ling van de olieprijs. De Zeeuwse gedeputeerde Barbé, die voorzitter is van de Stuurgroep Westerschelde-Oeververbinding, zei in december dat het project bij een rijksbijdrage van 30 miljoen gulden mogelijk en bij een daling tot 27 mil joen zeker flopt. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft een principiële ope ning geboden met haar bod jaarlijks dertig miljoen gulden te willen bij dragen aan de exploitatie van de vas te oeververbinding over de Wester schelde. Dat zei de Zeeuwse gedepu teerde drs. R. Barbé in een reactie op de bekendmaking van het ministerie. De toezegging van de minister is wel vier miljoen gulden lager dan waar Zeeland op had gehoopt, maar, zo zegt Barbé in een eerste reactie, wij zijn uitgenodigd voor nader over leg. „Wellicht dat wij er dan in slagen het gat van vier miljoen te overbrug gen". Vast staat dat Zeeland die vier miljoen zelf in zijn geheel nooit kan opbrengen maar het moet toch moge lijk zijn om in onderling overleg dat gat weg te werken, zo meent Barbé. Rapport Op 21 december overhandigde de stuurgroep die de verbinding moet bestuderen (de Stuurgroep WOV) haar eindrapport aan de minister. Daaruit bleek onder meer dat twee exploitatiemaatschappijen die ver binding willen bouwen. Er is nog geen keuze gemaakt over de defini tieve lijn waarlangs de verbinding gaat lopen. Barbé zei dat het finan ciële plaatje nu eerst vastgesteld moet worden. Hij verwacht dat de de finitieve beslissing over het al of niet doorgaan van de WOV nu toch binnen een paar maanden zal worden geno men. ZUIDLAREN - Van 5 tot en met 14 februari wordt in de Prins Bernhard- hoeve in het Drentse Zuidlaren de toeristische beurs „Caravana '88" ge houden, volgens de organisatoren een omvangrijke caravan- en camping- beurs. Circa 100 exposanten tonen op een opervlakte van 31.500 vierkante meter het nieuwste op het gebied van vouw-, tour- en stacaravans (in totaal ruim 450), kampeerauto's, een groot aantal tenten alsmede accessoires en dergelijke. DEN HAAG - Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot prins Philip brengen in juli een staatsbezoek aan Nederland. Het is voor het eerst dat de Britse vorstin voor de tweede keer in een regeerpe riode officieel een land bezoekt dat niet tot de Gemenebest behoort. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit bevestigd. Het bezoek heeft plaats in het ka der van de herdenking van drie eeu wen vriendschap tussen de beide lan den sedert de Nederlandse stadhou der Willem III naar Engeland toog om er orde op zaken te stellen. De om wenteling werd bekroond met het uitroepen van hem en zijn Engelse ge malin Mary Stuart II tot koning en koningin van het toenmalige Groot- Brittannië. Koningin Elizabeth komt 4 juli naar ons land. Ze bezoekt de volgen de dag in gezelschap van koningin Beatrix en prins Claus in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de centrale over zichtstentoonstelling „De wereld van Willem III en Mary". De expositie is dan al een maand geopend. Het pro gramma vermeldt voor die dag voorts een bezoek aan het Rijksmuseum Pa leis 't Loo, een concert door het Ne derlands Kamerkoor en een feest maal. De gasten vertrekken 6 juli. HULST - De politie van Hulst heeft dit weekeinde tijdens een rou tinecontrole twee mannen uit Rotter dam aangehouden op verdenking van een omvangrijke serie auto diefstallen. Het tweetal bleek in een gesloten vrachtauto een gestolen personenauto te vervoeren. Dit heeft de politie meegedeeld. Tijdens het verdere verhoor beken den de twee, J. van B. en J. K., dat ze de afgelopen vijf jaar Mercedessen en Opeis hebben gestolen in Brabant voor een waarde van zeker een half miljoen gulden*. Van de auto's die ge deeltelijk gesloopt en voor een deel doorverkocht zijn is geen spoor terug gevonden. De mannen zitten nog vast op het politiebureau in Hulst. VLISSINGEN - In dc nacht van za terdag op zondag is in Vlissingen een 18-jarige illegale schatgraver om het leven gekomen. Dc jongen, R. Dron- kers uit Vlissingen, was samen met een vriend op zoek in het Keizersbol- werk bij de Boulevard Evertsen naar antieke tegels, zoals die daar al eer der waren gevonden. Ter plaatse zijn grote renovatiewer ken aan de gang. De jongens klom men volgens de politie over de af rastering en begonnen te graven op een plaats waar 3600 kilo zware be tonblokken los lagen. Tben ze een put hadden gegraven raakte een van de betonblokken los en verpletterde de 18-jarige Dronkers. Zijn vriend kon door brandweer en politie met be hulp van kranen uit het gat bevrijd wt>rden. Hij bleek alleen wat builen en schrammen te hebben. Tot en met vrijdag 12 februari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Expositie wer ken van P. Bulthuis over de ramp van '53. Dinsdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering ZLM Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Raadzaal van stadhuis. Commissie vergadering Concertzaal. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Oran jevereniging over Koninginnedag 1988. 20.00 uur. Woensdag 3 februari Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring Gereformeerde Vrouwencontact groep. 19.45 uur. Donderdag 4 februari Zierikzee Eigen onderkomen. Bijeenkomst ANBO met thema Ouderen in het verkeer. 14.00 uur. Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie musea. 19.30 uur. Serooskerke In het plantsoen voor de woning Dorpsplein 10. Het planten van een herdenkingsboompje. 16.00 uur. Burgh Bij het pleintje nabij winkel Verton. Het planten van herdenkingsboom. 14.00 uur. Haamstede Aan de Korenmarkt (Ring). Het plan ten van een herdenkingsboompje. 14.30 uur. Renesse In het plantsoen nabij de basisschool. Het planten van een herdenkings boompje. 15.00 uur. Noord welle Op de hoek Oude Stoofweg/Dorps- ring. Het planten van een herden kingsboompje. 15.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Lotus oefenavond. 20.00 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 5 februari Burgh-Haamstede Hotel Bom. Inschrijving. Strao. 20.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Weense muziek door kamerorkest De Drieklank. 20.00 uur. Ouwerkerk Hervormde kerk. Gospelconcert AG Kate. 20.30 uur. Zaterdag 6 februari Zierikzee UVV-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Kerkwerve Dorpshuis. Jaarlijkse feestavond SV WIK; toneel en bal na. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Concert Belgische pia nisten. 20.15 uur. Renesse Straofeest. Wapen van Renesse. Afscheid PTT- besteller J. J. Kooman. 16.00 uur. Scharendijke Helcherseschool. Oliebollenactie. Vanaf 09.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering van de toneel vereniging. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Expositie olieverfschilde rijen. 10.00-17.00 uur. Clubgebouw De Nagtegaal. Vogel ruilbeurs. Van 10.00-12.00 uur. Zondag 7 februari Zierikzee Clubgebouw. Samenkomst van het Leger des Heils. 17.00 uur. Maandag 8 februari Burgh-Haamstede Hotel-restaurant Haamstede. Leden vergadering oranjevereniging Vorstenhuis en vaderland. Aanvang 20.00 uur. Dindag 9 februari Zierikzee Kruisverenigingsgebouw Jannewek- ken. Start Meer Bewegen voor Oude ren. 14.30 en 15.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Huisvrouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Algemene ledenver gadering landbouwvereniging Een dracht Bindt. Spreker: W. J. In 't Veld. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie Fonds van Kazerne ring. 16.30 uur. Donderdag 11 februari Oostcrland De Pleisterplaats. Ledenvergadering Even Buiten. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring landbouwvereniging Landbouw belang. 19.30 uur. Zaterdag 13 februari Zierikzee De Lichtboei. Boekenmarkt. 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Het Grote Zwijn. Strao-feest. 12.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2