Vijf dagen naar Parijs Flora- en faunawet moet wilde planten en dieren beschermen Tentoonstelling van olieverfschilderijen Schrijfster in Dreischor t Slechte belang stelling fietsen- kijkdag bij de politie Storing in Zeeland door S oundmixshow Ars Musica in Lutherse kerk te Zierikzee 4 ZIERIKZEE - Maar weinig mensen namen de moeite om te gaan kijken bij de fietsen- kijkdag, die werd georgani seerd door de rijkspolitie in Zierikzee. Vijftien mensen kwamen tussen 09.00 en 12.00 uur naar het bureau in Zierik zee, kijken of hun gestolen fiets daar stond. Van de vijftien personen heb ben twee mensen hun fiets weer terug gevonden. Door middel van de postcode, die in de fiets stond gegraveerd, was eerst gekeken of die klopte met de postcode van de wettige ei genaar. Door middel van dit hulpmiddel worden er volgens de politie steeds meer fietsen bij de eigenaar terug gebracht. De tijden zijn voorbij, dat het fietsenhok bij de politie hele maal vol stond. ZIERIKZEE - In Zeeland is de poli tie met het oog op de telefonische sto ring, die vrijdag door de jurering van KRO's Soundmixshow werd veroor zaakt met alle auto's de weg opge gaan. De politie was telefonisch niet te bereiken. In Vlissingen moest een arts voor een spoedgeval op de fiets om een am bulance vragen, omdat hij telefo nisch geen contact kreeg. Overigens hebben zich geen ernstige ongevallen voorgedaan. Een woordvoerder van de rijkspolitie zei, dat er bij de PTT wel een klacht wordt ingediend. Tivee jonge musici, nog studerend aan het Rotterdams Conservato rium, kregen zaterdagavond in de concertserie ,,Ars Musicade gele genheid zich aan het Schouwse concert-publiek te presenteren. Het waren de organist Eric fCoevoets en de violist Marco Bons die een pro gramma met een kamermuzikaal ka rakter hadden samengesteld, met voornamelijk werken uit de 17e en 18e eeuw. Uit het programma bleek dat de werken met zorg gekozen waren, speciaal afgestemd op de ruimte en het orgel. Organist Eric Koevoets liet in een viertal orgelsoli horen wat de moge- lijheden van dit Hammarberg-orgel zijn. Met achtereenvolgens een poly foon Capriccio, een koraal met een uitkomende stem op het andere kla vier, een trio en een samenvattende Sonate met een speels karakter. Het Capriccio in G van Frohberger bleek een degelijk werk uit de vroe gere orgelkunst van de 17e eeuw zon der al te veel muzikale verrassingen. De opzet van het werk was nogal voorspelbaar wat niet wegneemt dat het op verantwoorde wijze werd uit gevoerd. Dat gold eveneens voor het eveneens in G groot staande koraal- voorspel Liebster Jesu ioir sind hir" dat je vanwege de prachtig ver sierde melodie een kleinood van Bach" zou kunnen noemen. Zowel in de solowerken voor orgel als bij de begeleidingen van de viool partij had Eric Koevoets prachtige registraties uitgekozen. De keuze voor twee acht voets-fluiten bij het Trio in F van Bach/Couperin leek in het begin verrassend maar viel in het verloop van het werk tegen. Vanuit de kerk lag de klankkleur van beide partijen zo dicht bij elkaar dat het idee dat in feite twee instrumenten samen spelen voor velen waarschijn lijk verloren is gegaan. Een registra tie waarbij de klankkleur van de drie stemmen die samen het ..Trio" vormen duidelijker te herkennen was geweest zou zeker ten goede ge komen zijn aan de vertolking van het werk, een vertolking die tech nisch prima maar als geheel toch wel wat mat overkwam. Dé vondst van deze avond was snel de Sonate in C dur van de onbekende componist Franz Xaver Schnizer. Als er één werk is dat op het lijf van dit orgel geschreven is dan is het wel de ze speelse Sonate. Dankbaar ge bruikmakend van de verrukkelijke één-voets register vertolkte Koe voets dit werk op uitstekende wijze. Naast de orgelsoli werden twee werken uitgevoerd voor viool en or gel. Na de ingetogen bewerking van het koraalvoorspel ..Liebster Jesu wir sind hier" brak op muzikale wij ze de zon door toen het vrolijke Al legro" uit de Sonate in G vav Bach werd ingezet. In tegenstelling tot de doorsnee Sonate voor solo-instru ment en begeleiding had de begelei der nu eens een pittige partij om mee te spelen zodat er in de vlugge delen een speels duet ontstond tussen vioo[ en orgel. De begaafde violist Marco Bons bleek ook de langzame delen uit deze Sonate op intense wijze te verklan ken wat ook bleek bij het prachtige Adagio van Wolfgang Amadeus Mo zart. Jammer dat het vioolspel door praktische oorzaken aan het gezicht van de luisteraars onttrokken werd. want hoewel het bij muziek uiteinde lijk op het gehoor aankomt is het zien spelen van met name een violist een bijzonder ervaring. Beide musici bewezen op deze avbnd met recht aan een beroepsop leiding bezig te zijn. Hopelijk zullen we hen in de toekomst in het ,,con- certgebeuren" nog vaak tegenko men. M.v.d.V. Een eendenkooi. ZIERIKZEE - Eind vorig jaar heeft minister Braks van landbouw en vis serij het voorontwerp van een nieu we wet gepresenteerd: de Flora- en faunawet. Het doel van deze wet is de bescherming en instandhouding van wilde dieren (fauna) en planten (flo ra). Dat geldt zowel voor inheemse (uit eigen land afkomstige), als voor uitheemse (niet uit eigen land af komstige) planten en dieren. Bescherming en instandhouding is geen luxe, want per dag gaat er in de wereld minstens één dier- of plante- soort verloren. Veel dier- en plante- soorten worden ernstig in hun voort bestaan bedreigt. Voorbeelden daar van zijn de neushoorn, de gorilla, de zeeschildpad en de kraanvogel. In Ne derland wordt 30 a 40 procent van de zoogdier- en vlindersoorten in hun voortbestaan bedreigt. Van onze flora is dat ruim de helft. Het voortbe staan is lang niet meer zo vanzelf sprekend als vroeger. Simpeler -Eén nieuwe wet dus, die er ook voor zorgt dat de regelgeving een stuk sim peler en samenhangender is. Boven dien worden overlappingen voorko men. Want waar nu verschillende wetten nodig zijn om de plante- en diersoorten te beschermen, zal in de toekomst naast de Natuurbescher mingswet alleen de Flora- en fauna wet bestaan. Minister Braks heeft eveneens voorgesteld om overtredin gen tegen de flora- en faunawetge ving strenger aan te pakken dan nu het geval is. Tot nu toe is er alleen nog maar sprake van een voorstel. Minis ter Braks heeft zijn voorontwerp naar verschillende instanties, die nauw betrokken zijn bij de bescher ming van flora en fauna, gestuurd voor advies. Uiteindelijk zal het voorstel aan het parlement worden aangeboden. Pas als dat ermee in stemt kan de nieuwe wet van kracht worden. In de Flora- en faunawet zullen on der meer het rapen van kievietseie ren, het opzetten van dieren en de jacht en wildbeheer geregeld worden. Ook de jacht op eenden met eenden kooien: de kooikerij, zal erin worden opgenomen. De kooi bestaat uit een kooiplas. Dit is soms een natuurlijke, maar meestal een gegraven rechthoe kige vijver. Op elke hoek van de plas is een brede sloot gegraven die in een bocht loopt, geleidelijk smaller en ondieper wordt en ten slotte eindigt. Dit is de zogenaamde vangpijp. De op de plas gelokte wilde eenden zwem men nu, afhankelijk van de wind richting, in een van de pijpen. Het ge heel ligt in een „kooibos". De oevers van de vangpijpen zijn door houtge was en rietmatten afgeschermd, om de eenden zo min mogelijk te veront rusten. De kooiker kan hierdoor on gezien rond de kooi lopen. Rust in de eendenkooi is van groot belang. De eenden komen namelijk naar de kooi toe om te slapen. Zij worden gelokt door de zogenaamde ,,staleenden". Dat zijn tamme of half tamme eenden die aan de eendenkooi gewend zijn geraakt en er dagelijks verblijven. Behalve deze eenden gebruikt de kooiker ook gekortwiekte lokeenden om de wilde eenden naar de vangpij pen te lokken. Sommige kooikers ge bruiken daarvoor een hondje. Dat gluurt af en toe door de rietmatten naar de eenden. De eenden volgen, nieuwsgierig als ze zijn, het kooikers hondje de vangpijp in. De kooiker volgt intussen achter de rietmatten alles wat er gebeurt met een brandende turf in de hand, zodat de eenden geen menselijke geuren ruiken. De vangpijpen zijn gekromd. De eenden op de plas kunnen dus niet zien wat er met de eenden in de vang pijp gebeurt. De vangpijp is boven dien overkoepeld met steeds lager wordende bogen waarover kippegaas is gespannen, waardoor de eenden niet kunnen wegvliegen. Aan het ein de van de pijp is een val geplaatst die de kooiker met een klapdeurtje kan openen. De lokeenden weten wat er gaat komen en zwemmen nu rustig te rug naar de kooiplas. De wilde soort genoten lopen echter in de val. Zij worden öf gedood door hun nek om te draaien en voor de consumptie ge bruikt; of geringd en vrijgelaten ten behoeve van wetenschappelijk onder zoek. Kooikersacte Er zijn in ons land ongeveer 120 of ficieel geregistreerde eendenkooien. Zonder registratie mag er niet wor den gejaagd. Het vangen van eenden met eendenkooien stelt hoge eisen aan de kooiker. Daarom stelt minis ter Braks in het voorontwerp van de Flora- en faunawet voor een kooi kersacte in te stellen. Die acte kan de kooiker verkrijgen als hij een spe ciaal examen aflegt, waarmee hij aantoont de vereiste kennis en vaar digheden onder de knie te hebben. Tot nu toe voorzag de wetgeving slechts in de directe bescherming van planten en dieren. Dat betekent dat er maatregelen' getroffen waren tegen bedreigingen die de soort konden aantasten, zoals het plukken van planten en het verstoren, vangen of doden van dieren. Veel dier- en plan- tesoorten staan echter niet zozeer bloot aan directe bedreigingen, maar veel meer aan indirecte, meer structu rele bedreigingen. Hun leefomgeving wordt aangetast, waardoor belang rijke voo2'waarden voor hun voortbe staan verloren gaan. Het wetsvoor stel voorziet daarom niet alleen in directe, maar ook in indirecte be scherming van de flora en fauna. In directe bescherming vindt plaats door de leefomgevingen te bescher men. Daarbij kan gedacht worden aan een ruïne, een houtwal, een gracht of een bomenrij. Het aanwij zen van die beschermde leefomgevin gen komt in handen van de provincie te liggen. DEN HAAG - De Nederlandse rege ring is niet bereid mee te werken aan besluitvorming over de EG-land- bouwuitgaven op basis van de voor stellen die de Bondsrepubliek Duits land als voorzitter van de gemeen schap daarover heeft gedaan. Pre mier Lubbers zei op zijn wekelijkse persconferentie het voorstel van ne gen van de twaalf landbouwmi nisters de uitgaven minder vergaand terug te dringen onverantwoord en absoluut onaanvaardbaar te vinden. Dinsdag 2 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rosco's rad van avontuur, kinderprogramma. 15.50 uur Bassie en Adriaan en de verdwenen kroon, kinderserie. Afl. 5: Een miljoen gulden losgeld. Met: Bas en Aad van Toor, Paul van Gorcum e.a. 16.15 uur Alf op Melmac (Animated Alf), tekenfilmserie. Afl. 5. 16.35 uur TROS Nieuwsshow. Fami lieprogramma gepresenteerd door Astrid Joosten en Wim Bosboom. Met o.a. het Beroep van de week: Lasser. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Popformule, muziek programma vanuit het Escape-thea ter in Amsterdam. Presentatie: Mar lijn Krabbé. 18.30 uur Pronto? Cursus Italiaans voor beginners. Les 13. 19.00 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. Afl. 8: In de kunst, uit de kunst! 19.25 uur Linda. Linda de Mol signa leert opmerkelijke trends, ontvangt gasten en praat met jongeren over niet-alledaagse onderwerpen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Animal crackers, dieren- programma. 20.35 uur Te land, ter zee en in de lucht: Op glad ijs, spelprogramma. Presentatie: Jack van Gelder en Tom Blom. Aansl: Uitslag prijzen Ron's Honeymoonquiz. 21.35 uur De TROS TV Show, talk show van Ivo Niehe. 22.30 uur TROS Aktua export. Van daag: Australië. 23.15 uur Journaal. 23.20 uur Studio Sport. Pre-Olym- pisch Volleybaltournooi in Amster dam. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Schooltv-rekenwerk, afl. 4. 10.30 uur Weer en klimaat, afl. 3. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-tv. 14.30 uur Engels basisonderwijs, 8-5. 17.40 uur Open Universiteit: Eiwit op maat gemaakt. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Pas de deux, serie van vier programma's over jongeren en (pop)muziek. Deel 1: Fans. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Nieuwsspits, actualiteiten voor de jeugd: Jouw draai aan de we reld, met o.a. Frits Spits. 20.20 uur Voor niks gaat de zon op, in formatief programma. Vandaag: Gif. in huis. 21.00 uur Panoramiek, actualiteiten magazine. 21.30 uur Eindstation, reportage over jeugdhulpverlening. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.05 uur Doelgericht ondernemen, afl. 2. 23.35 uur Slapen kun je leren, les 2. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, animatieserie. Afl. 52. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en de wielrenner. Herh. 18.10 uur Sprookjestheater. Hoe Ananda driedubbel gelukkig werd. Met: Kurt Defrancq, Jakob Beks, Ben Hemerijckx e.a. 18.25 uur Mik, Mak en Mon. Alf. 5: Op de vlucht. Met: Dimitri en Grego- ri van Goethem, Stef Danhieux e.a. 18.35 uur De kruisboog (Crossbow), 24-delige Amerikaans/Engelse jeugdserie rond de legende van Wil lem Teil. Afl. 22: De dokter (The phy sician). Met: Will Lyman, Jeremy Cly de, Robert Morley e.a. 19.00 uur 60-Plus, seniorenmagazine. Vandaag: Ouderen in de hoofdstad. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.50 uur Sinja Mosa, 85-delige Brazi liaanse serie van Reynaldo Boury en Jayme Monjardin naar het boek van Mario Dennone Pacheco Fernandez en de poëzie van Castro Alves. Afl. 20. Met: Lucelia Santos, Ruben de Falco, Marcos Paulo e.a. 21.40 uur Uitzending door derden. Programma van de Liberale Radio- en Televisie-Omroep. 22.20 uur Bijleren, een nieuwe kans. 10-delige serie. Afl. 2: Chantal en Jo ris. Herh. 22.35 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ge- grüszet Maria, van Brahms, uitge voerd door het BRT Omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 470. Met: Peter Phelps, Pat Mc Donald, Tom Richard, e.a. 19.23 uur Intermezzo. Presto uit trio opus 53, van Haydn, uitgevoerd door het Trio Areata. Herh. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. Afl. 203. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Modem: Broeikas, pro gramma over het broeikaseffect en de mogelijke gevolgen hiervan voor de aarde M.m.v. André Berger (UCL). Presentatie: Wim Offeciers. 20.50 uur Mike, praatshow met Mike Verdrengh rechtstreeks vanuit Bier beek. 22.10 uur Concert. Concerto nr. 15 voor piano en orkest, KV 450, van Mozart, uitgevoerd door Rolf Plagge. Zaterdag in 'f Durps'uus te Bruinisse BRUINISSE - In 't Durps'uus te Bruinisse wordt zater dag 6 februari van 10.00 tot 17.00 uur een tentoonstelling van olieverfschilderijen gehouden. De organisatoren van het evene ment zeggen hiermee de kunst dich ter bij de mensen te willen brengen. Zij organiseren dergelijke exposities door het gehele land. De schilderijen zijn op linnen geschilderd en af gestemd op het Nederlandse publiek. Er zijn landschappen, zeegezichten, stillevens, bloemen en bosgezichten in warme kleuren maar ook in pastel tinten zodat ze passen in het moderne interieur. Speciaal voor het klassieke interieur worden op de tentoonstel ling naturalistische, nostalgische doeken getoond. De meeste schilde rijen zijn niet ingelijst, maar indien ze worden verkocht bestaat de moge lijkheid om ze te laten inlijsten. DREISCHOR - Naar schatting 50 belangstellenden waren aanwezig op de tweede Nutsavond van Vereniging Nut en Genoegen uit Dreischor. Schrijf ster Marjan Berk was uitgenodigd om een en ander over haar werk te komen vertellen. Na haar opleiding aan de toneelschool werkte Marjan Berk bij Wim Kan. het beidse-Plein theater en droeg ze haar steentje bij aan het LureleUcabaret. Op televisie werd zij vooral bekend door het jeugdprogram ma Oebele. Ze was eerst helemaal niet van plan om schrijfster te worden, maar toch kwam in 1981 Berends binnenwereld uit, in 1982 gevolgd door Nööii meer slank en Liefde en haat. Na een korte pauze werden de aanwezi gen op de Nutsavond van Nut en Genoegen in de gelegenheid gesteld de schrijfster vragen te stellen. Foto: Joop van Houdt 25 Parijs vond ze heel interessant, vooral de modezaken. Het gezelschap nam ze op de koop toe tenzij ze daaronder iemand ontdekte met wie ze haar spelletje kon spelen. Dat zou de reis wel zeer veraangenamen Ze had de mannen van het gezel schap gewogen en bijna allen te licht bevonden. Meneer Perland was man van-de-wereld genoeg, maar me vrouw Perland niet voor de poes dus liet ze hem buiten haar bestek. Prik kie en Dikkie, de twee vrijgezellen, waren haar te burgerlijk. Hans Aver- kamp te groen, en die had alleen ogen voor dat roodharige mormel. Maar Frans Noordeloos leek haar wel. Een flinke, knappe vent, een beetje stug. maar dat was juist leuk. zo'n ijsberg te zien ontdooien. Wéér een scalp aan haar gordel! Van de dames vond ze alleen me vrouw Perland en Carla de moeite waard. Dat mevrouwtje Perland, daar bleef ze bij uit de buurt. Die had haar dóór, was zelf niet van gisteren. Carla. oordeelde ze in een vaag van objectiviteit, was inderdaad een bij zonder type, een Oosterse schoonheid en niet van het type dat spoedig ver welkt. Gesloten, "hooghartig, maar de moeite waard. Maar de in dit opzicht zéér scherp ziende Bella meende te constateren, dat Carla óók wel een weinig gecharmeerd was van de jonge reisleider, al liet ze dit natuurlijk niet merken, integendeel! Ze moest haar eens uithoren Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK In ieder geval was de eerste aanval voor haar goed geëindigd. Ze had haar techniek feilloos toegepast. Aandachtig, sympathiek, lief in 't be gin. dan opeens, schijnbaar zonder reden, hooghartig en onverschillig, beledigd bijna. Zo had ze hem uit zijn tent gelokt. Gewerkt op zijn ridder lijkheid. En toen ze met hem op het terras op de Place Pigalle zat, had ze haar hooghartig masker een ogenblik afgeworpen., had ze zich door Frans laten overtuigen, dat hij niets tegen haar had. hem zelfs excuus horen vra gen voor het geval dat hij niet aardig genoeg geweest zou zijn. Ze had hem aan het praten gekregen over zichzelf (een der voornaamste geboden van haar handleiding ..Hoe wind ik man nen om mijn vinger?") en in 't eind waren ze samen naar het hotel gewan deld, hij losgekomen en gezellig pra tend, zij meest zwijgend als een sphinx, af en toe naar hem opziend, glimlachend of ernstig, al naar 't ge viel Ze wist dat ze indruk had ge maakt. Het spel was begonnen! Wie ook onder de indruk mocht ko- men van Bella's charmes, niet alzo Hans Averkamp. De avond samen met Els had hem ervan overtuigd dat zij een heel bijzonder meisje was, misschien wel ,,het" meisje. Els zelf deed nogal nuchter, plaat ste herhaalde dompers op zijn en thousiasme en zette hem voor schut wanneer hij gewichtig wilde doen. Maar diep in zijn hart voelde hij wel voor zo'n .kritische instantie", een vrouw die niet van hem onder de in druk kwam, maar gelijk, als kame raad, met hem opging. Zijn genegen heid voor Els nam gestadig toe en als dat met die roodharige dame even eens het geval was, wist ze het vrij goed te verbergen. Maar Carla's ogen zagen scherp en meermalen glimlachte ze veelbeteke nend naar Els, die uitdagend te- rugstaarde. Evenmin onder de indruk was de heer Stollenga, het lichtelijk bejaar de ambtenaartje in het nette grijze pak en met de blinkende brilleglazen en het Gronings accent. Carla sloeg hem gade, terwijl hij daar met rusti ge gebaartjes zijn brood sopte in de grote koffie-spoelkom. En zo zag hoe zijn koele, grijze ogen langs het gezel schap gingen, hoe ze met scherp-in- dringendc belangstelling bleven rusten op de elegante mevrouw Per land, en na een korte aandachtsperio de met geringschatting weggleden van de charmante Bella. Dit stille heeftje, dacht ze, kende zijn mensen, maar tegelijk had hij rondom zich een atmosfeer die haar niet op haar gemak stelde. Hij ging zo stil zijn gang, dat manneke, je zag of hoorde hem niet. Maar Carla kwam tot de conclusie, dat hij ze achter de ellebo gen had, en toen hij een korte, alge mene opmerking maakte over de kof fie, antwoordde ze stijfjes. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4