Veel belangstelling lampionoptocht 'Het is nog steeds gezellig maar er komen minder leden' Vergadering: Fonds van Kazernering Aanrijding Beatrix- bomen in gemeente Wester- sehouwen MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Garage Glerum wellicht naar Haringvlietstraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 februari 1988 Nr. 24278 3 M. de Wilde-van der Spek (links) en N. Constandse-Dorstde vroegere en huidige presidente van de afdeling Brou wershaven van de NBvP. De afdeling bestaat 35 jaar. BROUWERSHAVEN - „Mevrouw Van Velde gaf de stoot aan de oprichting van een afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen toen zij vanuit Moerkapelle hier kwam wonen. Zij ging veel dames persoonlijk bezoeken en sa men met mevrouw Van Voren organiseerde zij een oprichtingsbijeenkomst op 19 de cember 1952 waarbij mevrouw Huysman gedichten en een verhaal voordroeg en vertel de over het doel van de bond". Het is allemaal keurig met vulpen vastgelegd op vellen schrijfpapier. Het ontstaan van de afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, 35 jaar geleden. Deze kleinste van de vijf NBvP-afdelingen op het eiland die als enige niet de toevoeging 'en omstreken' heeft, maar op zichzelf staat, viert op vrijdag 26 februari in het Tonnenmagazijn het zevende lustrum. De afdeling, ging.35 jaar geledén van start met oprichtster mevrouw van Velde als presidente aan het roer. Maar omdat het bij de NBvP gebrui kelijk is dat een lid nooit langer dan zes jaar achtereen in het bestuur zit, volgden er vele presidentes na haar. Sinds drie jaar vervult N. Constand se-Dorst deze functie. Samen met M. de Wilde-van der Spek, die in het ver leden ook zes jaar presidente was, kijkt zij terug op 35 jaar plattelands vrouwen in Brouwershaven. Watersnood De dicht beschreven vellen papier met herinneringen aan vorige jubi lea, maken duidelijk dat de afdeling vlak na de oprichting een moeilijke periode doormaakte. Dat spreekt voor zich als men de data bekijkt. De eerste vergadering na de oprichtings- bijeenkomst konden de 36 kersverse leden niet nakomen. Hij was name lijk gepland op 2 februari 1953. ,,En na de vreselijke watersnood die toen plaatsvond hadden ze wel andere din- gen te doen", staat er letterlijk ge schreven. Toch hadden de mensen die lid wer den zelfs toen al plezier van hun keu ze. Bijeenkomsten waren er niet, maar de post bracht bij alle leden thuis pakjes met giften van bondsle den uit alle delen van het land. „Groente en fruit in potten en ge droogde appels voor elk lid", zo ver melden de notulen. Tijdens de (uitgestelde) ledenverga dering werd op 10 juli een bestuur ge kozen en op 5 augustus 1953 vond de eerste afdelingsbijeenkomst plaats. Een lezing over ziekenverpleging thuis door de toenmalige Brouwse wijkverpleegster zuster Van Kaam. Er zouden er in de loop van de jaren nog vele volgen. Over de meest uit eenlopende onderwerpen. Met een educatief tintje, op ontspanning ge richt of emanciperend. Want dat moe ten volgens beide dames de uit gangspunten zijn wanneer het bestuur in het voorjaar het program ma voor de afdelingsavonden in het komende seizoen gaat opstellen. „Het vélt echt niet zo mee hoor om van alles op te snorren", zegt M. de Wilde over de werkzaamheden die worden gedaan om deze negen maan delijkse bijeenkomsten te organise- Financiën Behalve aan de doelstellingen van de bond is men namelijk ook gebon den aan de financiële draagkracht van de afdeling. Een die blijkt niet zo groot te zijn met het huidige leden aantal van zestig. „We mogen onge veer de helft houden van de 41 gulden die de leden per jaar aan contributie betalen. Daar moet ook de huur van worden betaald en dan blijft er niet zo heel veel over. Dan wordt het echt schipperen. De avonden moeten leuk zijn en we moeten op de centen let ten". Enkele jaren geleden lag het leden aantal van de afdeling Brouwersha ven nog enkele tientallen leden ho ger dan nu. „Langzaam maar zeker krijgen we steeds minder leden en de gemiddelde leeftijd wordt steeds ho ger. We proberen natuurlijk nieuwe jongere leden aan te trekken. Door een paar keer een convocatie in de bus te doen en eens op te bellen. Maar dat heeft tot nu toe niet zoveel resultaat gehad". Toch zeggen de da mes de toekomst wel optimistisch in te zien. De vraag of ook het veertig jarig jubileum nog gevierd zal wor den wijzen ze verontwaardigd van de hand. „Zo'n afdeling gaat zomaar niet verloren. Als het niet goed gaat komt het hoofdbestuur eerst nog al tijd kijken en helpen. We wachten het maar af. Als het ledenaantal echt te klein zou worden zullen we moe ten fuseren met een andere NBvP op het eiland. Maar dat zou jammer zijn, want we zijn de enige die op zichzelf staat. Mede daardoor zijn we de kleinste". Beide plattelandsvrouwen zijn er van overtuigd dat de NBvP ook nog in deze tijd past. „De doelstellingen zijn in de loop der jaren mee veran derd en aangepast. Vroeger waren de activiteiten veel meer op het huishou den gericht. Dan had je handwerk- clubjes en huishoudelijke voorlich ting. Tegenwoordig ligt het accent meer op het ontwikkelen van vrou wen". De mogelijkheden daarvoor geeft de bond aan via lezingen en cur sussen. Vaak worden die cursussen georga- Ondanks het sléchte weer ZIERIKZEE - Ondanks de donkere wolken boven Zie- fikzee waaruit een goede plensbui voortvloeide ging de lampionnen-optocht onder grote belangstelling van kin deren en hun ouders toch door. Deze werd georganiseerd door de Zierikzeesche Oranjevereniging met de mede werking van diverse buurtverenigingen uit Zierikzee. Het thema van de optocht was Beatrix - 50 jaar. ZIERIKZEE - Het Fonds van Ka zernering van de gemeente Zierikzee komt woensdag 10 februari om 16.30 uur in het Zierikzccsc stadhuis bij een. Daar wordt onder meer de reke ning over 1987 vastgesteld. Er is ook een verkiezing van twee leden van de commissie van beheer en J. W. Roskam en H. Uil zijn perio diek aftredend en herkiesbaar. Ver der wordt ook de balans per 31 de cember 1987 vastgesteld. Rond een uur of vijf verzamelden zich de eerste kinderen onder de Beu- ze waar de lampionnen werden uitge deeld. Nadat het draaiorgel was gear riveerd kwamen er steeds meer ouders in gevolg van hun kinderen richting de lampionnenstand. Offi cieel wilden de organisatoren om 16.30 uur starten met de optocht door enkele straten van Zierikzee. Het werd 17.1^ uur toen het draaiorgel aanstalte maakte om weg te gaan. Havenplein Vanaf het Havenplein liep de route richting Schuithaven, het Vrije, Jan- newekken. Watermolen, Verrenieuw- straat over de Melkmarkt en de Dam richting Appelmarkt om bij het Ha venplein de samenkomst weer te beëindigen. Zeeuws Plat Het 35 jarig bestaan van de afde ling wordt op vrijdag 26 februari ge vierd met een optreden van Zeeuws Plat. Een amateurgroep die Zeeuwse sketchjes en liedjes brengt. Het offi ciële gedeelte bestaat uit een herden king in de vorm van een toespraak van presidente N. Constandse. Na tuurlijk worden alle leden van de af deling Brouwershaven bij de viering verwacht. Daarnaast worden de vijf bestuursleden uitgenodigd die 35 jaar geleden bij de oprichting werden gekozen, het college van b en w en af gevaardigden van de zusterverenigin gen. ZIERIKZEE - Twee personenauto's liepen zaterdag om 14.10 uur mate riële blikschade op toen R. S. uit Duitsland op de Oude Haven in Zie rikzee een parkeervak wilde inrij den. R. S. wilde linksaf om te gaan par keren. Toen hij stil stond kwam A. v. d. W. uit Zierikzee aanrijden en zou tegen hem zijn opgereden. R. S. liep daarbij blikschade aan de achterzijde van zijn auto op en A. v. d. W. aan de voorzijde. WESTERSCHOUWEN - Op verschillende locaties in de ge meente Westerschouwen wor den donderdag 4 februari Bea- trixbomen geplant, ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag. De bomen worden op vijf plaatsen geplant. In Burgh om 14.00 uur op het pleintje nabij winkel Verton. Haamstede krijgt er één aan de Koren markt (Ring) en wel om 14.30 uur. In het plantsoen nabij de basisschool krijgt Renesse om 15.00 uur'er één. In Noordwelle komt op de hoek Oude Stoof- weg/Dorpsring een boom om 15.30 uur. Tenslotte krijgt Se- rooskerke om 16.00 uur een Beatrixboom in het plantsoen voor de woning Dorpsplein 10. Zo mogelijk is er bij elke loca tie een vertegenwoordiger van de gemeente aanwezig zijn. Hoelang zou het duren dat Glerum zich vanuit de binnenstad terug trekt? „Het hangt van verschillende factoren af of de garage daar in derdaad komt. Ik moet nog met Ford gaan praten en dan moeten ook de papieren met de gemeente nog worden afgewikkeld. In ieder geval heb ik tot eind april optie op het stuk grond naast bakkerij Ver wijs en ik hoop voor die datum de beslissing genomen te hebben". Ondanks die factoren denkt de ga ragehouder toch binnen ongeveer veertien dagen de concrete plan nen op tafel te hebben. Volledige medewerking De gemeente Zierikzee geeft in ieder geval haar volledige mede werking aan de verplaatsing van de twee bedrijven. „Voor mij gel den met name de beperkingen rond het.huidige, pand..Ik kan bij voorbeeld voor mijn bedrijf .geen tankinstallatie meer plaatsen, want dat mag niet meer in de bin nenstad", meldt Glerum. Het liefst wil het Ahold-concern (Al- bert Heijn) het Ford-bedrijf er voor september uit hebben. Voor Albert Heijn zijn er meer redenen om zich terug te trekken uit de binnenstad. „Reden om op dit moment de binnenstad te ver laten zijn er eigenlijk niet, maar als we kijken naar de jaren negen tig, tweeduizend, dan ontstaat er een totaal ander consumentenpa troon. Willen we in die jaren ook nog in Zierikzee mee kunnen draaien dan zijn we eigenlijk ver plicht om naar iets anders te gaan zoeken. Regeren is tenslotte voor uitzien", vertelt woordvoerder van het Ahold-concern, A. C. Blanker. „Er onstaat zo'n grote stroom nieuwe produkten en aangezien we daar gehoor aan moeten geven zijn we genoodzaakt om te gaan uitbreiden om zo de negentiger- jaren consumptie-gericht te weer staan", aldus de woordvoerder. De problematiek nu is voornamelijk de parkeerdrukte en de bevoorra dingsmogelijkheden bij het huidi ge pand. Deze problemen wil men met het nieuwe onderkomen, waarvan het contract volgens Blanker binnen twee tot drie maanden rond is, oplossen door daar de mogelijkheden wel te bie den. Parkeerruimte De zegsman van Ahold meldt, dat er parkeerruimte wordt ge creëerd nabij het toekomstige pand. Het l£ nü nog wachten op de aëfihitiëve'ondertekening 'dó'or de beide bedrijfseigenaren. „Zowel Glerum als Ahold hebben de in tentie om de zaak zo snel mogelijk af te handelen. Het zal nog wel wat tijd in beslag nemen, omdat ik de komende week met de ge meente ga onderhandelen". Voordat de huidige plannen met Albert Heijn rond waren, zijn er in totaal acht gegadigden voor de koop van het etablissement ge weest. „Op het laatst zijn Albert Heijn en Jac. Hermans Nieuwer- kerk overgebleven en nu is de laatste dus ook afgevallen", ver telt Glerum. Bemiddelaar was makelaar Korstenbroek in Zierik zee. INDE DRIEBERGEN - De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen voor het eerst in bijna tien jaar weer praten met de Nederduitse Gereformeerde Kerk (NGK), de grootste blanke kerk in Zuidafrika. Ondanks het slechte weer liepen toch aardig wat kinderen in de optocht mee. i Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur); 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Afdeling Brouwershaven van NBvP 35 jaar Albert Heijn verhuist naar pand automobielbedrijf ZIERIKZEE - Als het aan Ford-garage-houder M. C. Glerum ligt gaat hij op korte termijn verhuizen naar de Haringvlietstraat in Zierikzee;' „De concrete plannen zijn nog niet rond, maar die hoop ik binnen twee weken klaar te hebban. Het moet in ieder geval een modern automo bielbedrijf worden met een geroutineerde garage. En mijn gedachten gaan uit naar een showroom met een oppervlakte van ongeveer 400 vierkante meter", aldus Glerum, die het huidige pand aan Albert Heijn in Zierikzee overdoet. niseerd door een van de commissies die bestaan uit een afvaardiging van alle afdelingen uit de provincie. De agrarische commissie, de tuincom- missie, de handwerkcommissie en de culturele commissie. Zij organiseren, elk op hun gebied, activiteiten waar aan leden van alle afdelingen kunnen deelnemen. „Het is ook mogelijk om via ons aan ZVU-cursussen deel te ne men". Een eigen activiteit van de afde ling Brouwershaven is de leeskring. Een groep van ongeveer twaalf leden die gezamenlijk boeken leest en be spreekt. Een vaste jaarlijks terugke rende activiteit is deelname aan de braderie de Brouwse dag met zelfge maakte etenswaren en handwerken. En een excursie waarmee het seizoen van de maandelijke bijeenkomsten wordt afgesloten. Die maandelijkse afdelingsavon- den worden volgens de dames N. Constandse en M. de Wilde bezocht door gemiddeld de helft van de leden. „Ongeveer dertig vrouwen en als er wat te eten is iets meer". Als zij zo te rugkijken op de afgelopen jaren wa ren de avonden waarop modeshows werden gehouden, gourmet of mosse len gegeten en de eindmiddagen waarop een excursie werd gemaakt het meest succesvol. „En de kersta vonden, die worden ook altijd goed bezocht. Het is nog steeds heel gezel lig tijdens de maandelijkse bijeen komsten maar er komen steeds min der leden". Zelf hebben de bestuursle den hun beste herinneringen aan de contacten die via bestuurscursussen en bijeenkomsten werden gelegd en excursies die werden georganiseerd door de tuincommissie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3