Ontwikkeling toerisme verzacht Financiële situatie waterschap noopt tot verdere bezuiniging Niet langer verbod naakt-recreatie op eilandelijke stranden DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERI KZEESCH El NIEUWSBODE! Zeeland krijgt eerste mobiele computer tomograaf pa Bitr IKZEESCH E NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JANUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24276 Dorpsplannen Asielzoekers Corneliastichtlng Badminton De gemeenteraad van Middenschouwen trekt Zorg en opluchting kenmerkt het verblijt van Ruim een halt jaar geleden betrokken de be- De badmintonners van Zierikzee 3 zijn kam- 40.000 gulden uit voor dorpsplannen. (Pag 4|. asielzoekers. (Pag. 6). woners de nieuwe Corneliastichting. Het bevalt pioen. (Pag 9). hen goed. (Pag 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Die geen geld in zijn eigen beurs vindt, zal het nog veel minder in de beurs van anderen vinden. Pandolfini Onderzoek naar gevolgen van weg over de Stormvloedkering wijst uit: ZIERIKZEE - Het gereedkomen van de weg over de Stormvloedkering zal tot een omzetdaling van vijf tot tien procent leiden. Dit geschatte verlies aan koopkracht zal door de bestedingen van een toenemend aantal toeristen en recreanten dat wordt ver wacht enigszins worden verzacht. Die toenemende toeristenstroom noodzaakt boven dien tot aanpassing van het wegennet op Schouwen-Duiveland. Zo dient er langs de N- 59 tussen Zierikzee en Serooskerke een parallelweg voor het landbouwverkeer te ko men. Tot deze conclusies komen de onderzoekers van het RBOI-bureau, die in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland hebben onderzocht welke gevolgen het gereedkomen van de wegen over de Stormvloedkering en de Philipsdam voor Schouwen-Duiveland zal hebben. Het opensteUen van de weg over de Stormvloedkering heeft ook gevolgen voor het koopgedrag op Schouwen-Duiveland. Ondernemers moeten reke ning houden met een omzetdaling van 5 r; :JQ%. De onderzoekers komen in hun eindrapportage tot de conclusie dat als gevolg van het gereedkomen van beide wegverbindingen het verkeers beeld belangrijke veranderingen zal ondergaan. Niet alleen is er sprake van een verschuiving van doorgaand verkeer in de richting van de Storm vloedkering, maar ook de hoeveel heid verkeer zal als gevolg van de nieuwe verbinding met Walcheren aanzienlijk toenemen. Intensiteit Die toename van het verkeer is niet alleen een gevolg van de nieuwe ont- sluitingsweg, waardoor Walcheren sinds kort binnen handbereik van de Schouwen-Duivelander ligt, ook de. Meer werken in eigen beheer uitvoeren ZIERIKZEE - Het Waterschap Schouwen-Duiveland verkeert in een zorgelijke finan ciële situatie. „Voor besparingen zien we duidelijk mogelijkheden bij het onderhoud, van beplanting langs de wegen en het uitvoeren van grote onderhoudswerken aan de wegen", aldus dijkgraaf M. J. Steur in zijn openingswoord tijdens de 99ste algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. Hij stelde ook dat uitgaven aan derden beperkt dienen te worden door meer werken in eigen beheer uit te voeren. Het nieuwe jaar is nog jong, dus u kunt u nog allerlei dingen voornemen. Een eigen abon nement op de Zierikzeesche Nieuwsbode bij voorbeeld. Wie deze bon invult krijgt dé krant van Schouwen-Duiveland zonder enige ver plichtingen 14 dagen GRATIS in de bus. Een unieke mogelijkheid om kennis te maken met het regionale nieuws. BEL VOOR 0E GRATIS KENNISMAKING 01110-16551 JA, IK WIL GRATIS EN ZONDER ENIGE VER- PLICHTING KENNIS MAKEN MET DE ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE. NA VEERTIEN DAGEN BESLIS IK OF IK EEN EIGEN ABONNEMENT NEEM. DEZE SPECIALE KENNISMAKINGSACTIE LOOFT TOT EN MET 31 JANUARI 1988 NAAM A0BES P0STC00E PLAATS dé krant van schouwen - duiveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) Volgens Steur beraadt het dage lijks bestuur van het waterschap zich bij voortduring op de financiële si tuatie. ,,In de eerste plaats is afge sproken dat op de begroting geraam de bedragen voor het doen van aankopen of investeringen niet zon der meer kunnen worden besteed. Een aantal posten is vooralsnog ge schrapt en over andere posten zal eerst overleg plaatsvinden alvorens tot uitvoering wordt besloten", aldus Steur. Doelmatig Om te kunnen bezuinigen is vol gens de dijkgraaf een doelmatige in zet van mensen en materiaal nodig. ,,Wij hebben het volste vertrouwen dat de bereidheid bij onze medewer kers aanwezig is om dit beleid te doen slagen", aldus Steur. Hij toonde zich niet erg verheugd met het voornemen van het rijk om het beheer van de duinkust vanaf Renesse tot Westèr- schouwen aan het waterschap over te dragen. ,,De eerste berichten daarover heb ben ons inzoverre niet vrolijk gestemd dat van rijkszijde gezegd wordt dat de overdracht om niet zou dienen plaats te vinden. Het lijkt verstandig eerst te inventariseren welke kosten het daadwerkelijk be heer met zich meebrengt, en ook wat precies verstaan wordt onder zeewe ring bij het op diverse plaatsen uit gestrekte duingebied". Volgens Steur moet een en ander ook bezien worden in het licht van de wet op de waterkering die in ontwerp gereed is. Daarbij komt ook de be kende 60-40 subsidieregeling aan de orde. Een regeling die inhoudt dat het waterschap van rijkswege minder subsidie zou krijgen voor het onder houd van de zeeweringen. vervolg pagina 3 toeristisch-recreatieve ontwikkelin gen op Neeltje Jans worden in het rapport als oorzaken van die grotere verkeersintensiteit genoemd. Op grond van een serie berekenin gen moet in het jaar 2000 rekening worden gehouden met gemiddeld 14.000 motorvoertuigen (per etmaal) die in de zomermaanden gebruik zul len maken van de weg over de Storm vloedkering. Voor de Kraijesteinweg ligt die verkeersdichtheid hoger, ge zien het locale verkeer dat van deze weg gebruik maakt. Op de N57 tus sen de Brouwersdam en Serooskerke verwachten de onderzoekers in juli en augustus een verdubbeling van het aantal voertuigen. Uitgegaan wordt van duizend voertuigen per etmaal. Drukte Op het wegvak van de N59 tussen Zierikzee en Serooskerke wordt het in de zomermaanden ook aanzienlijk drukker. Werden er in 1986 op dit tra cé nog 15.000 motorvoertuigen geregi streerd, in het jaar 2000 zal dit gemid delde oplopen tot 20.000. Voor het weggedeelte tussen de Grevelingen- dam en Zierikzee als ook voor de ter tiaire wegen wordt geen aanzienlijke toename van het verkeer verwacht. De onderzoekers doen in hun rap port ook een aantal aanbevelingen om die toenemende verkeersdruk op het bestaand wegennet op te vangen. Een aantal verkeersmaatregelen is noodzakelijk om de toename van het verkeer op de Brouwersdam zonder al te veel problemen te kunnen ver werken. Voor het tracé tussen Seroos kerke en Haamstede achten de onder zoekers het noodzakelijk dat dit autoweg wordt. Hetzelfde geldt ook voor het wegvak Haamstede en de Stormvloedkeidng. Met deze wegaan- passingen is in het ontwerp streek plan rekening gehouden. Parallelweg Om aan die toenemende stroom weggebruikers het hoofd te bieden wordt in de eindrapportage de aanbe veling gedaan om langs de N-59 tus sen Zierikzee en Serooskerke een pa rallelweg voor het landbouwverkeer aan te leggen. Een suggestie die door het gemeentebestuur van Zierikzee herhaaldelijk is gedaan, maar die door Rijkswaterstaat die in 1990 het beheer over deze weg krijgt niet wordt onderschreven. Deze heeft kort geleden te kennen gegeven de eerst komende jaren niet over voldoende geld te beschikken om iets aan dit wegvak te verbeteren. Dit wegvak moet eind jaren negentig uitgebouwd worden tot autoweg. Ook het zo snel BURGH-HAAMSTEDE - De Reformatorische Unie in de gemeente Westerschouwen heeft zich fel gekant tegen dat onderdeel van de nieuwe algemene plaatselijke ver ordening dat naakt-recreatie op de stranden mogelijk maakt. Het Wetboek van Strafrecht maakt een algeheel verbod niet langer mogelijk. Vandaar dat er in de eilan- delijk samengestelde nieuwe verordening geen beper kingen zijn opgenomen. De algemene plaatselijke verorde ning is de opvolger van de oude alge mene politie verordening (apv). Daar in zijn allerhande zaken geregeld, die door de gemeente wenselijk geacht worden. Om de uniformiteit in de re gio na te streven heeft een speciale ei- landelijke werkgroep de nieuwe apv samengesteld en deze werd - in con cept - besproken door de Wester- schouwse commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Anders dan voorheen mag de ge meente geen algeheel verbod op naakt-recreatie meer uitvaardigen. Als de gemeente toch te kennen geeft hieraan paal en perk te willen stel len, dan verbiedt ze het, maar wijst tevens een stuk strand aan waar naakt recreëren wel is toegestaan. Zover gaat de Westerschouwse apv echter niet en dat tot-groot ongenoe gen van RU-vertegenwoordiger P. Scheer. Stilzwijgend Scheer: ,,Wilt U het naakt recreëren stilzwijgend toestaan door geen be paling op te nemen?". Volgens een van de opstellers, D. de Vos, geeft ook het aanwijzen van een locatie geen ze kerheid, dat elders niet naakt gere- creëerd wordt. ,,Ook dan blijft in be paalde gevallen de mogelijkheid aanwezig om elders naakt-recreatie aan te treffen", aldus De Vos. Scheer maakte overigens niet al leen opmerkingen over de naakt-rc- crcatic. En datzelfde gold voor de overige commissieleden. De gehele commissie ging overigens wel ak koord met liet concept en stemde in met de opmerking van G. J. W. van der Salm (PvdA) dat verruiming van de tijdsduur dat er vuurwerk mag worden afgestoken (naast 31 ook 30 december) voor hem niet hoeft. mogelijk opheffen van de tol op de Zeelandbrug is volgens de onderzoe kers gewenst om zodoende de invloed van tolheffing op de verkeersstroom op dit wegvak uit te bannen. Openbaar vervoer Het gereedkomen van de weg over de Philipsdam is een belangrijke ver betering van het autoverkeer tussen Sint Philipsland en Schouwen-Duive land. Het is, zo blijkt uit het studie rapport, van belang dat niet alleen automobilisten van deze betere be- reikbaareid profiteren. Om die reden wordt dan ook voorgesteld om het openbaar vervoer op dit traject te verbeteren door de nieuwe buslijn Tholen-Sint Philipsland-Oude Tbngè aan te laten sluiten op'de buslijn naar Zierikzee. Dagtoerisme Ook op het gebied van toerisme en recreatie zullen de gevolgen van de twee nieuwe wegverbindingen en de uiteindelijke inrichting van Neeltje Jans merkbaar zijn. Door de weg over de Stormvloedkering en de weg .over de Philipsdam zal met name het dagtoerisme in de regio toenemen, terwijl ook een positief effect op de verblijfsrecreatie wordt veronder steld. Dit geldt in het bijzonder voor de periode waarin het ontworpen the mapark op Neeltje Jans nog niet is gerealiseerd. In dit verband spreken de onderzoekers van combinatiebe- zoeken, waarbij de toerist het bezich tigen van de Delta Expo koppelt aan een bezoek aan Schouwen-Duive land. De onderzoekers wijzen erop dat het dagtoerisme naar de Storm vloedkering en Neeltje Jans van be lang is voor de verdere uitbouw van het dagtoerisme in de regio. Óp het bedrijfsleven in de regio rust de taak om in te spelen op de mo gelijkheden die Schouwen-Duive land de dagjestoerist biedt. Het rap port vermeldt in dit verband eventue le dagtrip-arrangementen langs de Deltakust-route. Verder pleiten de onderzoekers ervoor om de mogelijk heden voor een gecombineerd bezoek aan de Delta Expo en de regio uit te buiten door een breder aanbod van attracties te creëren. Voorafgaande aan de verbreding van dit aanbod van deze toeristisch-recreatieve atHacties zou een onderzoek naar de stand van zaken van het dagtoerisme in de x*egio kunnen worden ingesteld. Over deze steeds belangrijker wordende vorm van toerisme zijn nauwelijks gege vens bekend. Bundeling Ten einde de toeristisch-recreatieve mogelijkheden van de regio onder aandacht van een breed publiek te brengen is het volgens het rapport ge wenst dat overheid, organisaties en Vervolg pagina 7 ZIERIKZEE - Zeeland heeft van staatssecretaris Dees van volksge zondheid toestemming gekregen een mobiele computertomograaf aan te schaffen. Met zo'n apparaat kunnen in een vroeg stadium kankergezwel len worden opgespoord. Het gaat om een proefproject dat drie jaar gaat duren. Zeeland is de enige provincie die de beschikking krijgt over een verrijd bare computertomograaf. Tot nog toe moesten Zeeuwse patiënten voor zo'n onderzoek naar Rotterdamse of andere ziekenhuizen. De Zeeuwse gedeputeerde W. Don (gezondheidszorg) toont zich bijzon der gelukkig met deze toestemming. Zeeland is namelijk al vanaf 1976 be zig om zo'n apparaat binnen te halen. Maar de provincie haalt het voor de voorziening benodigde aantal inwo ners niet. Drie jaar geleden kwam er voor dit doel een geldinzamelingsac tie op gang in Zeeland, die rond de zes ton opbracht. De mobiele computertomograaf zal door radiologen van de drie streek ziekenhuizen in Tbmeuzen, Vlissin- gen en Goes bediend worden. Don verwacht dat de tomograaf eind van dit jaar al in bedrijf gesteld zal kun nen worden. Met de aanschaf van het apparaat is ongeveer een miljoen gul den gemoeid. De exploitatiekosten zullen gedekt worden door de ziektekostenverzeke raars, die dan veel minder geld kwijt zijn aan reis- en verblijfskosten van hun patiënten nu het onderzoek in Zeeland zelf kan plaatsvinden. Zeeland heeft op dit gebied nog een grote achterstand. Gemiddeld onder gaan negen van de duizend inwoners in Nederland zo'n onderzoek. In Zee land zijn dat er maar drie op de dui zend, omdat het zoeken naar plaatsen elders een zeer moeizame taak is. Don zegt te verwachten dat het aantal mensen in Zeeland dat gebruik maakt van deze onderzoeksmethode de komende jaren sterk zal toene men. VALKENBURG - De door minister Smit-Kroes van verkeer en water staat aangekondigde opheffing van het zogenoemde Miljoenenlijntje, de treinverbinding Valkenburg-Simpel- veld-Kerkrade heeft in Limburg veel kritiek losgemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wh Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Regenachtig Veel bewolking en regenachtig. Eerst zwakke, later matige wind tus sen zuid en zuidoost. De temperatuur wordt 8 graden. Minimumtempera tuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 febr.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 607r Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29 jan. Zon op 08.26, onder 17.21 Maan op 12.32, onder 05.46 Volle Maan: 2 februari (21.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie bij IJsland houdt over West-Europa een zuid westelijke stroming in stand. In deze stroming wordt vrij veel bewolking aangevoerd waaruit af en toe regen valt. Over het algemeen zal deze nerslag een buiig karakter hebben. Ook is er af en toe zon mogelijk. De komende nacht daalt de temperatuur tot een minimumwaarde van om streeks 4 graden. De midagtempera- tuur wordt morgen ongeveer 7 gra den. Er^taat een zuidelijke wind. die in de loop van de middag tijdelijk, tijdens buien, toeneemt tot krachtig en draait naar westelijke richtingen. Ook voor de komende dagen blijft ons land in de genoemde stroming waardoor er nauwelijks verandering komt in het huidige weerbeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1