Veel publiek voor Tyfoon Zierikzeese PvdA praat over milieu Moeder en kind maken het goed Bru's college wil vrijwilligers Rode Kruis in het nieuw steken ft Niet meer roken bij vergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vakantie Drie ton onvoorzien Brouwershaven Vergadering Oranjever eniging van Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 januari 1988 Nr. 24275 3 SCHARENDIJKE - Als PvdA-lid G. A. M. Cobussen zijn zin krijgt wordt er voort aan niet meer gerookt tijdens raads- en commissievergade ringen in de gemeente Midden- schouwen. „Algemeen is inmiddels be kend dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Nog afge zien hiervan wordt het roken tijdens vergaderingen door sommigen als hinderlijk erva ren", aldus Cobussen in zijn initiatiefvoorstel. „Niet-rokers in de vergadering en op de pu blieke tribune worden bij de huidige gang van zaken ge dwongen om 'mee te roken'. Het voorstel van Cobussen komt op de raadsvergadering woensdag aan de orde. het ontstaan van de Hernhutters en over hun werkzaamheden. Voorna melijk datgene wat ze op het gebied van gezondheidszorg en ontwikke lingshulp hebben geboden in Surina me. De lezing werd ondersteund door een dia-serie. Bij de bestuursverkie zing werd mevrouw Hoogerwerf- Feytel gekozen. Zij komt in de plaats van M. Bil-van Vessum die aftredend was. De avond werd op de gebruike lijke wijze afgesloten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D..L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BVRGH-HAAMSTEDE - Zo rond de honderd man publiek trok naar jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede voor het optreden van de Haagse hardrockformatie Tyfoon. Een primeur die avond was de vuurdoop van de nieuwe podiumverlichting.' ..Mooi hoor. we kunnen nu zelf een complete lichtshow verzorgen. Anders moesten we spullen inhuren", aldus een van de bestuursleden van de jeugdsoos. De melodieuze hardrock van Tyfoon bleek een groot succes. ..Het was erg gezellig. Eén van de beste optredens dit jaar". In Big S is gemid deld een keer per maand een optreden. In de regel een hardrock-of rock'n roll-band. ..Dat slaat hier het beste aan". Man: Waar zullen we deze zomer onze vrije weken doorbrengen. Heb je al enig idee? Vrouw: Waf let ons om naar Schou- wen-Duiveland te gaan. Duin en strand volop. Man: Schouwen-Duiveland, is dat niet het gebied van de oliestook- slachtoffers en de aanvaring van die twee olietankers? Vrouw: Jawel, maar niet alle stranden zullen toch besmeurd zijn met olie. Zo erg kan het toch niet zijn? Man: Nou, eh. Vrouw: Nee stel je niet aan, we gaan gewoon naar Schouwen-Duive- land. Kunnen we onze kinderen ook iets leren over hoe je het milieu bin nen de kortste keren kunt aantasten. Man: Dat educatieve trekje zie ik wel zitten, maar toch ben ik bang voor de schadelijke gevolgen van die olie. Onze kinderen spelen in dat zand en duiken het water in. Toch griezelig. Vrouw: Kijk, mij maakt het in principe niet uit, maar als je er echt zo tegenop ziet... Man: Ja! Vrouw: Nou laten we dan maar naar Terschelling gaan. Misschien kunnen we inderdaad beter het zeke re voor het onzekere nemen. En trou wens, op Terschelling heb je ook veel strand. Man: Ik ben blij dat je er zo over denkt. Je zult net zien dat er zo'n enorme aanvaring is als je zelf op het strand ligt. Nee Terschelling lijkt me prima. AvdW NEW YORK - Een portret dat aan Rembrandt is toegeschreven maar waarvan o.a. Amsterdamse kenners zeggen dat het van zijn school is, heeft op een veiling bij Sotheby in New York zeker niet de prijs van een originele Rembrandt opgebracht: 880.0Ó0 dollar. Het bewijst dat ook de internatinale kunsthandel niet ge looft dat het om een authentieke Rembrandt gaat. Er waren er geweest die verwachtten dat „portret van heer met baard staand in overwelfde poort", wel 10 miljoen dollar zou kun nen opbrengen als men het als een echte Rembrandt zou aanzien. Sothe by zelf schatte de prijs vanwege de controverse tussen de 800.000 en 1.200.000 dollar. Krediet van 4612,50 gulden noodzakelijk BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse wil de vrijwilligers van de Rode Kruis-colonne Bruinisse in het nieuw steken. Een voorstel om voor dat doel een kre diet van 4612,50 gulden beschikbaar te stellen prijkt op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van don derdag 28 januari. Op de raadsvergadering komt ook de concept-hulpverleningsovereenkoinst voor wat betreft samenwerking bij ongevallen op de Oosterschelde aan de orde. Het gaat hier om een basisovereenkomst die vol gens het college gezien moet worden als een eerste stap naar de opbouw van een hulpverleningsstructuur. Eerder, bij de beantwoording van de algemene beschouwingen van de raadsfracties, liet het college al we ten zich toch min of meer moreel ver plicht te voelen de Rode Kruis- colonne financiële hulp te bieden voor de aanschaf van beschermende kleding. Per persoon komt de aan schaf van regenkleding en veilig heidslaarzen neer op een uitgave van 184,50 gulden. Hulpverlening Het doel van de concepthulpverle- ningsovereenkomst is om een rege ling te treffen voor die ongevalssitua ties waarin de rampenwetgeving geen soelaas kan bieden terwijl daar in redelijkerwijs ook niet door der den kan worden voorzien. De ge meenten hebben bijvoorbeeld in het Oosterscheldegebied geen eigen ge meentelijk apparaat met varend ma teriaal. Voor hulpverlening is dus steeds bijstand nodig van andere overheidsdiensten of van particulie- ren. Voor het overgrote deel van de scheepsongevallen is hulp van de zij de van de gemeente niet nodig. „In 1978 bijvoorbeeld vonden in het ge hele gebied van de Oosterschelde cir ca 55 scheepsongevallen plaats, waarvan er 48 van dien aard waren dat er geen reden was voor hulp van gemeentelijke zijde. De overige zeven gevallen betroffen brand en explosie op schepen. Meestal plezierjachtjes", aldus het college. Bij de conceptovereenkomst zijn betrokken de gemeenten Arnemui- den, Bruinisse, Duiveland, Goes, Ka- pelle, Kortgene, Middenschouwen, Sint Philipsland, Reimerswaal, Tho- len, Veere, Westerschouwen, Wissen- kerke en Zierikzee. Daarnaast ook rijkspolitie, brandweer en Rijkswa terstaat. Ouderenbeleid Op de raadsvergadering komt ook een voorstel aan de orde voor de. be steding van de middelen flankerend ouderenbeleid. Voor 1987 heeft de provincie aan de gemeente Bruinisse een bedrag van 8.732,33 gulden toege kend. Een groot deel van dat bedrag, 5709,22 gulden, wordt door de ge meente Bruinisse bestemd voor de aanschaf van 14 eenpersoons-bezor gingssets en drie tweepersoonsbezor- gingssets voor Thfeltje-dek-je. In to taal is een bedrag van ruim 11.000 gulden nodig. Het resterende bedrag dient door de gemeente Duiveland op tafel gelegd te worden. Voor de aanschaf van gymnastiek- materiaal ten behoeve van Meer Be wegen voor Ouderen stelt de gemeen te Bruinisse 618,75 gulden beschik baar. Verder een bijdrage van 1226,34 gulden voor de bejaardensociëteit Bruinisse en de ANBO-bejaardenso- ciëteit. RENESSE Vervolg van pagina 1 K. Goemans sprak de hoop uit dat het bij een keer zou blijven. Maar ver der had hij begrip voor de overschrij ding van de kosten. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) verbaasde zich over het feit dat de problemen met de fun dering ondanks een vooronderzoek zo slecht waren ingeschat. „Dat maakt blijkbaar niet veel uit". Hij hoorde van Slabbekoorn dat wel even is overwogen om ook werklozen uit de regio in te zetten bij de bouwwerk zaamheden maar dat daarvan is afge zien omdat de ploeg die nu werkzaam is een geheel vormt. Met algemene in stemming werd besloten de 100.000 gulden beschikbaar te stellen uit de reserve 'eigen kapitaal zonder be paalde bestemming'. Daarin blijft daarna nog ruim 200.000 gulden over. Afscheid De PTT gaat binnenkort afscheid nemen van besteller J. J. Kooman uit Renesse. Met ingang van 1 maart van dit jaar is hij veertig jaar in dienst en gaat hij gebruik maken van de VUT. Zaterdag 6 februari is hiervoor een receptie gepland in het Wapen van Renesse De receptie begint om 16.00 uur. BRUINISSE Vergadering NCVB In Bruinisse vergaderde de afde ling Bruinisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. De bijeen komst werd geopend door presidente L. Roukema met gebed. Gezongen werd psalm 139:1. Aan de hand van de verzen 10-27 uit Spreuken 31 hield de presidente een meditatie over wer ken. Tijdens het tweede gedeelte van de avond Meld N. Ribbens-Evers een lezing over de Broedergemeenschap in Zeist. Zij vertelde daarbij wat over ZIERIKZEE - ,,Met blijdschap geven we kennis van de geboorte van.... Het bestuur van kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zierikzee kan de roze en lichtblauwe geboortekaartjes met gerust hart de deur uit doen. Eind vo rige week deed zich daar een babyboom" voor. Beheerder Henk Schenk had er dan ook zijn handen vol aan. Hoewel niet in het bezit van het bekende ooievaartje bood hij de kraamvrouwen de helpende hand bij het ter wereld brengen van het donzige beestenspul. Met succes want na afloop van de reeks bevallingen kon hij meedelen dat moeder en kind het goed maken." Moederschaap Ukkepuk, die qua omvang meer weg heeft van een matrone dan van een ukke- puk schonk het Ipven aan twee melkschaaplammetjes van circa drie kilo. Ook bij de geitenfamilie vond gezinsuitbrei ding plaats door de geboorte van een olijke bokjestweeling en een bevallig geitje, het eerste in Zeeland. Kortom blijd schap in de overvolle kraamkamer waar beide moeders geit de nog wat voorzichtige buitelingen van hun kroost met tederheid aanzien, terwijl moeder cavia haar kroost (drie stuks) tegen al te opdringerig kraambezoek beschermt door zich bovenop haar harige drieling te nestelen. Het einde van deze dierenbevolkingsexplosie is vooralsnog niet in zicht. In de maanden februari tot en met mei zal de kraamkamer van de kinderboerderij weer nagenoeg non stop in gebruik zijn, omdat het dan de beurt is van Andrea, Sanne, Lotje, Sara en de koe Pietje om te bevallen. ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de PvdA houdt donderdag 28 ja nuari haar ledenvergadering in het plaatselijke ANBO-gebouw. Centraal staan het ontwerp-streekplan Zeeland en de milieubelangen op Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. John Beijersbergen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Harm Venekamp, statenlid voor de PvdA in Zeeland, houden beiden een inleiding over de thema's. Hierbij ko men zaken ter sprake als het beheer van de Oosterschelde (Schelphoek en Neeltje Jans), de golfbaanplannen, de bodemverontreiniging en de mi lieukanten van het huidige beleid van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. De PvdA heeft in het verkiezings programma voor 1986 een aantal uit gangspunten bepaald in haar milieu beleid. Zo is ze voor het handhaven van het landelijke en open karakter van de regio, waarbij de agrarische bedrijven, de natuur en de recreatie de pijlers zijn van de ruimtelijke or dening. De socialisten vinden voorts, dat de zuidkust van het voormalige eiland beschermd gebied moet blij ven en hier alleen voorzieningen voor de beperkte dagrecreatie kunnen worden toegestaan. Het Oosterscheldegebied is wat de PvdA betreft vol en er is geen plaats meer voor jachthavens en recreatie woningen. De PvdA wil geen werke lijke uitbreiding van het wegennet, schaart zich achter de provinciale plannen om Neeltje Jans te ontwik kelen. Ze is tegen opslag van mest af komstig uit andere delen van het land en tegen het maken van tijdelij ke opslagplaatsen van vervuilde grond. Voldoende gespreksstof dus. Verder wil men 187,30 gulden bij dragen in de kosten van de tentoon stelling Veilig op leeftijd, georgani seerd door de Stichting Consument en Veiligheid. Tenslotte nog een bij drage van 990,72 gulden aan het alar meringssysteem voor ouderen naar aanleiding van een subsidie-aan vraag van de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening Noord-Zee land. ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Oranjevereniging houdt dinsdag 2 fe bruari een vergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. Vanaf 20.00 uur wordt gesproken over het pro gramma voor Koninginnedag 1988. Er is een raamprogramma, waarin in ieder geval zijn opgenomen de kin derspelen, de optocht en de Oranje- markt. ZIERIKZEE Concert Muziek voor viool en orgel staat centraal tijdens het Ars Musica- concert, dat zaterdag 30 januari in de Lutherse kerk in Zierikzee wordt ge houden. Dit concert begint om 20.00. uur. Tijdens deze muziekavond tre den de violist Marco Bons en Eric Koevoets, die momenteel organist van de Heilige Kruisvindingskerk in Rotterdam. Op het programma staan werken van Froberger, Bach, Coupe- rin, Mozart en Schnizer. Het concert wordt met een sonate van laatstge noemde componist besloten. Kaarten voor dit concert zijn vrijdag 29 janua ri tussen 11.00 en 12.00 uur bij de Zeeuwse Muziekschool verkrijgbaar. Voor zover nog voorradig kan men voor dé aanvang van het concert bij de ingang van de kerk nog een kaart bemachtigen. Jaarvergadering De leden van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hielden in het Huis van Nassau in Zierikzee hun jaarver gadering. In haar openingswoord ging de presidente, mevrouw B. van der Linde-Florusse nader in op de veranderingen die de bond in de loop der jaren heeft ondergaan. Naast ont spanning wordt de laatste jaren ook meer aandacht geschonken aan maat schappelijke onderwerpen en worden de leden aangespoord om zelf een be wuste keuze te maken. Door middel van koffie-ochtenden en discussie wil de bond de bewustwording van haar leden stimuleren. Een van die the ma's die de bond hiervoor heeft uitge zocht is het onderwerp plooien en ontplooien. Dit thema dat tijdens de bijeenkomst van 19 april aan de orde komt is een onderwerp waarvoor het hoofdbestuur bij alle afdelingen aan dacht vraagt. Na het openingswoord van de presidente liet mevrow Mol- Kleinepier dia's zien van de mode show van zelfgemaakte kleding die vorig jaar werd gehouden. Nadat me vrouw J. Quik-Van den Bogert de no tulen had voorgelezen en de mevrouw G. Schell-Kei seboom de leden had in gelicht over de financiële situatie van de afdeling stond er een bestuurswij ziging op het programma. De dames Quik en Van der Linde waren aftre dend maar werden met algemene stemmen herkozen. De léden die elke maand trouw de convocaties rond brengen werden voor deze hulp met een attentie verrast. De rondvraag, waarmee een vergadering traditio neel wordt afgesloten leverde nog een ideetje op. Een van de leden kwam namelijk met het idee om een ideeën bus te plaatsen.. SEROOSKERKE Jaarvergadering NBvP De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield haar jaar vergadering in het dorpshuis te Se- rooskerke. De bijeenkomst werd bij gewoond door bijna vijftig belang stellenden. Het totale aantal leden groeide in het afgelopen jaar tot 160. De presidente gaf een overzicht van de bijeenkomsten en excursies die in het afgelopen jaar plaatsvonden. Het jaarlijkse reisje is dit jaar gepland op 10 mei. Men gaat naar Den Haag en Scheveningen: Het jaarverslag en fi nancieel verslag werden goedge keurd. Uit een overzicht over de gang van zaken bij de verschillende clubs die actief zijn vanuit de NBvP- afdeling bleek dat de senioren gym- groep dit jaar niet is gestart vanwege een gebrek aan belangstelling. Bij de bestuursverkiezing werd A. van der Schaaf herkozen en als nieuwe leden W. de Kam en A. Meijerink. Zij ko men in de plaats van M. van de Hoek en I. van de Waarden. De dames A. Goense en E. van de Stadt kregen een bordje met inscriptie vanwege het feit dat zij beiden 25 jaar lid zijn van de bond. Tijdens de bijeenkomst zong het koortje van de afdeling een vier tal liederen en vele leden toonden de hobby of verzameling waarmee ze zich bezighouden. BURGH-HAAMSTEDE Lezing De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschou wen, komt dinsdag 2 februari bijeen in de Schutse, waar mevrouw J. Kruithof voetreflexologie spreekt en mevrouw Wassink over natuurge neeskunde. Dinsdag 9 februari is de jaarvergadering, eveneens in de Schutse. Beide bijeenkomsten begin nen om 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3