Rechtdoor gereden in de bocht 'We kunnen niet achterblijven, we moeten mee met de overheid' Te weinig oefenruimte voor bands WATERSTANDEN Royal Trail by Sailtocht Rijkspolitie onderzoekt mogelijke steekpartij 2 ROTTERDAM - Shell heeft wereld wijd haar diverse maatschappijen het advies gegeven een chemische verbinding („vlamkemversterker") voortaan niet mee toe te voegen aan Shells gelode superbenzine. Onder zoek naar aanleiding van klachten in met name Denemarken en Noorwe gen heeft uitgewezen dat deze verbin ding - de exacte samenstelling is fa brieksgeheim - onder bepaalde omstandigheden de inlaatkleppen kan beschadigen. Dit heeft een woordvoerder van Shell in Rotter dam meegedeeld. Vervolg van pagina 1 cratie betekende. De tijd dat de ko ning naar willekeur kon regeren en onbeperkte macht had behoorde door deze Declaration of Rights tot het verleden. Invloed Door toedoen van het Engels- Nederlandse verbond kon het 17-de eeuwse Engeland meeprofiteren van de voorsprong die Nederland ten tij de van de Gouden Eeuw op het gebied van de wetenschap, de techniek en de economie had opgebouwd. Neder landse geleerden onderhielden de ge hele zeventiende eeuw door contacten met hun overzeese collega's en een man als Christiaan Huygens verbleef in 1689 zelfs lange tijd in Londen. Die contacten bleven niet zonder resul taat. De Bank of England en de uit vinding van het begrip staatsschuld, een begrip dat tegenwoordig net zo algemeen is als giroblauw komen op het conto van de Nederlanders, ter wijl ook de Stichting van Lloyds of London toe te schrijven is aan de Ne derlandse invloed in die jaren. Het bestijgen van de Engelse troon door een Oranje telg drie honderd jaar geleden is dus niet slechts een politieke daad geweest, maar meer nog heeft deze gebeurtenis een nieu we fase vol maatschappelijke ver nieuwingen ingeluid, terwijl dit voor Nederland perspectieven bood om een krachtige vuist tegen de Franse machtswellust te maken. Feiten die driehonderd jaar geleden de loop der geschiedenis hebben bepaald en die dit jaar in Nederland, Engeland en Amerika (Willem III regeerde im mers ook over de Nieuwe Wereld) met een reeks manifestaties worden her dacht. Een speciaal hiervoor opge richt herdenkingscomité is belast met het coördineren van de ten toonstellingen, wetenschappelijke symposia, sportuitwisselingen, muziek-en toneeluitvoeringen en toe ristische attracties die in het kader van deze herdenking tussen juni '88 en juni '89. worden georganiseerd. Overzicht In Nederland worden alleen al meer dan dertig exposities ingericht, met als hoogtepunt de tentoonstel ling De wereld van Willem III en Ma ry die in de Nieuwe Kerk in Amster dam wordt gehouden. Voor de water sportliefhebbers en fietsers bestaat de mogelijkheid om anno 1988/ 1989 in de voetsporen van de stadhouder- koning te treden. In de week van 9 ju li verlaat een vloot van ongeveer tweehonderd Nederlandse en Britse zeiljachten de haven van Hellevoet- sluis om de oversteek naar het Zuid engelse Brixham te wagen. Deze deel nemers aan de Prince William Sail Over, zoals de overtocht officieel is genoemd worden begeleid door twee schepen van de Koninklijke Marine. Hoewel het zwaartepunt van het watersportgebeuren op Hellevoet- sluis en omgeving ligt wordt ook in Zeeland aandacht aan de William and Mary Tercentenary besteed. Zo is de subcommissie Delta, waarin plaatsen als Middelburg, Veere, Vlis- singen en Zierikzee zitting hebben, met het idee gekomen om een Royal Trail by Sail uit te stippelen. Dit is een tocht langs een achttal steden (waaronder ook Zierikzee), die rela ties onderhouden met een zusterstad aan de andere kant van de Noordzee. Voor diegenen die niet over zeebenen beschikken maar die liever de fiets pakken wordt een soortgelijke tocht, Royal Trail by Bike opgesteld. Voor deze routebeschrijving wordt mo menteel een tweetalige brochure sa mengesteld, waarin niet alleen de routebeschrijving maar ook enkele wetenswaardigheden over in deze route opgenomen steden zijn samen gevat. De gemeenteraad van Zierik zee heeft inmiddels zijn fiat gegeven om een bedrag van 2500,- beschik baar te stellen als bijdrage in de kos ten van deze tweetalige brochure. Of Zierikzee in navolging van Middel burg, waar in de maanden juli tot en met september een reeks festivitei ten is gepland, ook zelf een evene ment gaat organiseren is op dit mo ment nog onzeker. MORIAANSHOOFD - Maandagmorgen om ongeveer 9.55 uur vond op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede ter hoogte van Moriaanshoofd een ongeval plaats waarbij mevrouw W. V. uit Zierikzee ver wondingen opliep en haar auto zodanig werd beschadigd dat hij total loss werd verklaard. W. V. reed over de provinciale weg komend vanuit de richting Zierikzee. Door onbekende oorzaak zou zij niet adequaat heb ben gereageerd op de bocht in de weg daar ter plaatse. In plaats van de bocht te nemen reed de personenauto rechtdoor, kwam in de berm terecht en vervolgens tegen een boom tot stilstand. De voorzijde werd daarbij ernstig beschadigd. W. V. werd vanwege verwondingen door de rijkspolitie naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee gebracht. De personenauto moest worden weggesleept. (Foto: G. Rech). ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is bezig met onderzoek naar de precieze gebeurte nissen die zondagavond hebben ge leid tot een ruzie die een steekpartij tot gevolg zou hebben gehad. De schermutselingen speelden zich af in een Zierikzeese jeugdsoos en een Zie- rikzees café. De 30-jarige J. S. uit Haamstede liep verwondingen op aan zijn linkerhand. Volgens de rijkspolitie was en is de toedracht van de gebeurtenissen nog onduidelijk. Vermoedelijk heeft de 30-jarige J. S. uit Haamstede om streeks 20.30 uur in de jeugdsoos pro blemen gehad met drie inwoners van Goeree-Overflakkee waarvan de na men niet bekend zijn. Hij zou door een van hen met een mes zijn be dreigd en gestoken waarbij hij een snee(tje) in zijn linkerwijsvinger opliep. Vervolgens zou J. S. zelf een mes zijn gaan halen. Om ongeveer 22.00 uur zou hij daarmee de drie in woners van Goeree-Overflakkee heb ben bedreigd. Dat gebeurde in een ca fé in de binnenstad van Zierikzee waar men zich inmiddels bevond. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt en is nog bezig te onder zoeken hoe een en ander zich precies heeft afgespeeld. Tweeëneenhalve ton voor automatisering gemeentelijke administratie Brouwershaven DREISCHOR - Hoewel zij de kanttekening maakten zelf niet zo veel verstand te heb ben van automatisering, besloten de raadsleden van de gemeente Brouwershaven tij dens de raadsvergadering in het dorpshuis te Dreischor unaniem om ruim 250.000 gul den beschikbaar te stellen voor de aanschaf van automatiseringsapparatuur voor de gemeentelijke administratie. Voor dat geld zal in de komende drie jaar in fases de be volkingsadministratie, de financiële administratie, de tekstverwerking en de gemeen telijke administratie in computers worden overgezet. Het hoofd van de dienst financiën N. van Vulpen legde uit dat dat nodig is omdat het door de overheid wordt opgelegd en omdat de apparatuur waarmee nu wordt gewerkt verouderd en afgeschreven is. ,,Ja, we kunnen niet achterblijven. We moeten mee met de rijksoverheid en de overige gemeenten", aldus C. J. de Munnik (PvdA). Hij bestempelde de automatisering van de gemeente als 'weer een zaak die ons door de rijksoverheid wordt opgelegd'. „Voor een kleine gemeente is het toch een erg dure investering. Tbnslotte wer ken er maar een klein aantal mensen bij de gemeente-administratie. R. J. van der Wekken (CDA) bleek abso luut geen vertrouwen te hebben in zijn eigen kennis van automatise ringsapparatuur. „Het is voor mij on bekend terrein daarom vind ik het jammer dat we geen gebruik hebben gemaakt van de een-daagse cursus die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten organiseerde om hierin wegwijs te maken". Raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn was van mening dat dat onmogelijk was in een dag en dat de leverancier die de apparatuur in Brouwershaven gaat leveren zeker bereid zal zijn om de raadsleden informatie te geven over de computers. Uitdaging P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) zag het als een uitdaging om op "de juiste manier gebruik te maken van de automatisering. „Ik weet er zelf ook niet zoveel van, maar ik ga ervan uit dat de mensen die er mee werken de juiste keuze kunnen maken". Die keuze werd gemaakt door een ambte lijke werkgroep 'van de gemeente Brouwershaven die zich al enige ja ren aan het oriënteren was op dat ge bied. J. K. Goemans (VVD) bleek veel waardering te hebben voor de voor bereidingen van deze werkgroep. „We moeten wel de vinger aan de pols houden zodat er geen verlies van arbeidsplaatsen optreedt". Uit de toelichting van Van Vulpen bleek dat de automatisering a tweeëneenhalve ton in de komende drie jaar eigenlijk maar een 'opstapje' is. „Omdat we in zien dat de automatisering steeds verder zal doorgaan". Hij benadruk te dat de aanschaf van de apparatuur de consequentie in zich houdt dat daarvoor jaarlijks een bedrag in de begroting zal moeten worden opge nomen. „Voor het onderhoud. En ze ker wanneer zou worden besloten om de automatisering na 1991 verder door te voeren". Raadsvoorzitter Slabbekoorn wees op het belang van de apparatuur wat betreft samen werking met de andere eilandelijke gemeenten. „Als we allemaal compu ters hebben kunnen we elkaar onder ling opvangen bij ziekte van de me dewerkers bijvoorbeeld". De raad van Brouwershaven bleek positief te st&an ten aanzien van het onderbrengen van de Stuurgroep Werkloosheid bij de Intergemeente lijke Sociale Dienst. „Dat betekent een continuering van de werkzaam heden waarmee werkwilligen meer kans op een baan krijgen". Met de boodschap dat de gemeente voldoen de grip op de zaak wil houden, ook op financieel gebied, ging men unaniem akkoord met de opheffing van de sa menwerkingsovereenkomst werk loosheidsprojecten die de consequen tie is van de verhuizing. Genoegen De raadsleden stemden met het grootste genoegen in met de verkoop van een stuk grond in Noordgouwe en een in Zonnemaire aan twee particu lieren die daar een huis willen bou wen. „Als er een schaap over de dam is volgen er misschien meer". De ver koop was arnleiding tot een uitge breide discussie waarin verschillende mogelijkheden werden geopperd om meer bouwgrond in de gemeente te verkopen. In de gemeenteraadsverga dering werd verder het verdeel- besluit stads- en dorpsvernieuwing voor 1988 vastgesteld. Dat is het stuk waarin wordt vastgelegd wat de be- dragen zijn die dit jaar kunnert wor den besteed aan de verbetering van diverse soorten woningen. Vervolg van pagina 1 over wordt nagedacht". Een ander be langrijk nadeel vindt Klippel de af hankelijkheid van een groepslid die kan ontstaan wanneer de band oefent in de schuur, garage of kamer bij hem thuis. „Daar kunnen scheve verhou dingen uit groeien". *- Samen muziek maken Wim Klippel is ervan overtuigd dat het voor veel jongeren een prima zaak is om zich via een zelf opgericht- te popgroep onderling met muziek bezig te houden. „Ze zijn er meestal heel enthousiast en intensief mee be zig. Ze hebben er plezier in. Niet di rect omdat ze beroemd willen worden hoor maar omdat ze het leuk vinden om samen muziek te maken". Omdat volgens Klippel zeker zo'n honderd jongeren tussen 15 en 40 jaar hun vrije tijd op deze wijze besteden vindt hij dat er een oefenruimte moet komen waar al deze groepen veilig en zonder geluidsoverlast voor anderen zouden kunnen oefenen. En Klippel heeft wat dat betreft al vastomlijnde plannen. „Ik weet dat het ministerie van WVC een project heeft dat 'Jongeren werken voor jon geren' heet. Het houdt in dat het mi nisterie subsidie tot maximaal 75 procent geeft voor projecten ten gunste van jongeren. Mits ze worden uitgevoerd door werkloze jongeren". Klippel ziet daarin een mogelijkheid om aan subsidie te komen om een oe fenruimte in te richten. „Natuurlijk moeten we dan aan een aantal voor waarden voldoen. Ik geloof dat het alleen in een oud gebouw mag wor den gerealiseerd. En er moet een plan worden opgesteld waaruit blijkt hoeveel het gaat kosten en hoe het wordt uitgevoerd". Klippel heeft zich er helemaal in verdiept. „Er moet heel wat gebeu ren", zegt hij met de papieren voor zich. „Om voor subsidie in aanmer king te komen moet het gebouw aan eisen voldoen wat betreft geluidshin der, ventilatie, brandbeveiliging en verwarming. En verder moet er een nooduitgang zijn, toiletten, een rolstoelingang. En het gebouw moet natuurlijk verzekerd zijn". Afvaardiging Klippel wil uit de leden van de bands die momenteel op het eiland zijn een afvaardiging samenstellen. „Een groepje mensen dat zich samen met mij bezig wil houden met de on derhandelingen over de plaats waar de oefenruimte zou moeten komen en in een later stadium ook met de ver bouwing". Wat een mogelijke locatie betreft opperde Klippel de wagen schuur bij het Brogumgebouw. „Die wordt momenteel als opslagruimte gebruikt maar zou heel geschikt zijn om te verbouwen tot oefenruimte". In een gesprek met de gemeente Zierik zee wil Klippel deze mogelijkheid en eventuele andere doorpraten. „Mis schien heeft de gemeente wel andere, alternatieve mogelijkheden". Klippel heeft zelfs zijn gedachten al eens laten gaan over de mogelijke kosten en de dekking daarvan. „Als men akkoord zou gaan met een ver bouwing van de wagenschuur zou dat hoop ik kunnen met 100.000 gul den. Er is een subsidie-mogelijkheid tot maximaal 75 procent van dat be drag. Dat betekent dat we zelf 25.000 gulden zouden moeten lenen. Dit be drag plus de rente zouden we in een aantal jaren kunnen aflossen met de huur die de diverse bandjes gaan be talen voor het gebruik van de oefen ruimte". Klippel schat dat, als alles meezit, de oefenruimte op zijn vroegst in 1990 zou kunnen worden gerealiseerd. „Ik weet het niet", zegt hij peinzend op de vraag of hij werkelijk verwacht dat het zal lukken. „Er zijn natuurlijk al lemaal verschillende organisaties die een eigen ruimte willen. Maar we willen het toch proberen. We zoeken natuurlijk ook contact met de Stich ting Jeugd om ons te helpen. Ja, er zit wel heel wat werk en organisatie aan vast. Maar dat hebben we er wel voor over. Want uit gesprekken met de ver schillende bandjes is ons gebleken dat er een grote behoefte is aan een neutraal terrein met goede facilitei ten om te kunnen oefenen". Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 januari 09.30 134 03.20 -112 22.15 125 16.00 -149 28 januari 10.35 121 04.25 -108 23.30 114 17.05 -135 27 januari 08.25 130 02.25 102 21.10 120 14.55 -138 28 januari 09.40 113 03.30 - 97 22.30 106 16.20 -123 27 januari 09.45 147 03.25 -122 22.25 138 15.55 -159 28 januari 10.50 133 04.25 -116 23.35 126 17.05 -143 27 januari 09.45 152 03.30 -126 22.25 142 16.05 -161 28 januari 10.45 136 04.30 -119 23.45 129 17.10 -146 Doodtij: 28 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 De groep Randan uit Zierikzee is een van de eilandelijke jeugdbands die worstelen met de nadelen van een niet ideale oefenruimte. Januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Dinsdag 26 januari Zierikzee In zaal van Gereformeerde kerk. Discussie-avond afdeling Zierikzee van het CDA naar aanleiding van no ta De Verantwoordelijke samenle ving. 19.30 uur. Concertzaal. One-man-show Seth Gaaikema. 20.00 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering onderwijs. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie gemeentelijke financiën. 19.30 uur. Oosterland Consistorie van Hervormde kerk. Eerste schrijf avond Amnesty Inter national. Tussen 20.00 en 22.00 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee 's Landskamer. Vergadering van het bestuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland. Aanvang 09.00 uur. Hervormd Kerkcentrum. Bejaarden bijeenkomst NCVB. 14.30 uur. 't Mierenest. Algemene vergadering Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie algemene en bestuurlijke zaken. 16.00 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Basisschool Jan Wouter van den Doel. Feestdag. Van 8.30 tot 14.30 uur. Chr. Geref. kerk. Bezinningsdag Christelijk Gereformeerde Vrouwen verenigingen. 10.00 uur. CSG de Huybertstraat 35. Fancy-fair. 19.00 uur. Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV. 19.30 uur. ANBO-gebouw. Ledenvergadering PvdA over milieukwesties. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 20.00 uur. Vrijdag 29 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Donateursuitvoering Witte van Haemstede. Aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst CBTB, CPB en CPJ van Schou wen-Duiveland. Aanvang koffiemaal tijd 18.00 uur. Aanvang avondpro gramma 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis bij Nut en Genoegen. Mar jan Berk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Vergadering van de Coöperatieve vereniging tot Exploi tatie vcan Landbouwwerktuigen en machines. 19.30 uur. Oosterland Oosterhof. Feestavond VOO. 20.00 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Groepsbureau van de rijkspolitie. Fietsenkijkdag. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Havenplein. Lampionoptocht. 16.30 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert met Marco Bons en Eric Koevoets. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur. Zondag 31 januari Zierikzee Leger des Heils. Bijbelzondag. 10.00 uur. Dinsdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering ZLM Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Oran jevereniging over Koninginnedag 1988. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Nederlandse Huisvrou wen over rcflexologie en natuurge neeskunde. 14.00 uur. Donderdag 4 februari Nieuwerkerk Dorpshuis. Lotus oefenavond. 20.00 uur. Vrijdag 5 februari Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Weense muziek door kamerorkest Dc Drieklank. 20.00 uur. Zaterdag 6 februari Zierikzee UVV-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Concert Belgische pia nisten. 20.15 uur. Renesse Straofoest. Wapen van Renesse. Afscheid PTT- besteller J. J. Kooman. 16.00 uur. Maandag 8 februari Burgh-Haamstcdc Hotel-restaurant Haamstede. Leden vergadering oranjevereniging Vorstenhuis en vaderland. Aanvang 20.00 uur. Dindag 9 februari Zierikzee Kruisvenigingsgebouw Jannewek- ken. Start Meer Bewegen voor Oude ren. 14.30 en 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2