Belangenvereniging Onderling Sterk wil begrip mede-mensen Veel belangstelling voor bpening Pieter van Dijkeschool Bruinisse Aantal jachten dat Zierikzee aandoet is licht gedaald Haperende mobilofoon Uit uitrit komende auto veroorzaakt aanrijding Inwoneraantal van Zierikzee vertoont stijgende lijn Kritiek FNV op streekplan Zeeland Herdenking ramp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 januari 1988 Nr. 24274 3 Burgemeester T. C. Hekman voerde namens het gemeentebestuur het woord en stelde allereerst dat het niet alleen voor de school, maar ook voor de kerk een glorieuze dag was. „Een dag die ons tot dankbaarheid en vreugde stemt. Ik wil u allen dan ook van harte gelukwensen met deze mooie nieuwe school en ik spreek de wens uit dat het tot heil en zegen zal zijn van de kinderen". Vervolgens dook Hekman in de ge- schicdenis. „Het heeft zeker strijd gekost voor deze school tot stand kwam. Maar zonder strijd geen over winning", aldus Hekman. Hij vertel de dat reeds op 11 april 1973 een eer ste aanvraag tot stichting van een school op reformatorische grondslag werd ingediend. En op grond van wettelijke bepalingen door het ge meentebestuur werd afgewezen. Een beslissing waartegen men in beroep ging. Dat beroep werd ongegrond verklaard. Een jaar later ondernam men een tweede poging. Deze strand de eveneens op wettelijke bepalin gen. Weer ging de school in beroep tegen de beslissing en ook dit beroep werd afgewezen en op 7 juni 1977 werd di( beroep door de Kroon ongegrond veil klaard. In 1985 werd de wet op het ba sisonderwijs van kracht en ontstor den er nieuwe mogelijkheden vo<f oen basisschool op reformatorisch Ds. F. Mallan verrichtte de officiële opening van de Picter van Dijkeschool in Bruinisse. Hij kreeg de sleutel aange reikt van Andrea Slingerland. ZIERIKZEE - In vergelijking met '86 hebben minder pleziervaartuigen de haven van Zierikzee aangedaan. Werden er in 1986 nog 17.123 aan komsten en overnachtingen geregi streerd, het afgelopen jaar zakte dat aantal met 569 tot 16.554. Een totaal dat overigens nog boven het aantal overnachtingen en aankomsten ligt dat in 1985 werd geregistreerd. De meeste aankomsten en over nachtingen werden, logischerwijze in de maanden juli en augustus geno teerd. In die maanden werden bij de openbare aanlegplaatsen 8192 aan komsten en overnachtingen geregi streerd. Bij de aanlegplaatsen die on der beheer van de Watersportvereni ging vallen bedroeg dat aantal 2292. Uit het cijfermateriaal blijkt verder dat de haven van Zierikzee voor ple- ziervaarders in eerste instantie dienst doet als aanlegplaats voor kor te duur. Het aantal aankomsten, waartoe ook de eerste (of enige) over nachting wordt gerekend overtreft het aantal jachten dat voor meerdere nachten in de Zierikzeese haven aan meert. ZIERIKZEE - De politiemobilo- foon Kustwacht hapert en de beman ning van de kustwachtpatrouille vaartuigen die in de Nederlandse territoriale wateren opereren kunnen op een paar mijl uit de kust al niet meer communiceren met het Kust wachtcentrum in IJmuiden. Stellen dam heeft van het euvel het meeste last, maar ook voor de monding van de Westerschelde zit wat door de be manning een gat wordt genoemd en ook noordelijk van de Waddeneilan den gaat het moeilijk. Er wordt aan een geheel landelijk nieuw politie communicatienet gebouwd. Maar dat is niet voor 1989 klaar en zo lang zal men zich met lapmiddelen moeten behelpen. NIEUWERKERK - Op de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor vond zaterdag een aanrijding plaats waarbij twee peronenauto's zo zwaar werden beschadigd dat ze moesten worden weggetakeld. Er waren geen persoonlijke verwondingen. De aanrijding vond plaats toen T. S. uit Dreischor vanuit een uitrit de Stolpweg opreed. Hij zou daarbij niet tijdig de auto bestuurd door C. O. uit Capelle aan de IJssel hebben opge merkt die over de Stolpweg kwam aanrijden. Bij de aanrijding die daar door ontstond werd de auto van T. S. aan de voorzijde ernstig beschadigd en de auto van C. O. was total loss. Beide voertuigen moesten worden weggetakeld. slotte recht op. En vooral met de acti viteiten, die wij organiseren willen wij voor onszelf opkomen". Voorzit ter Amelia Fiere vertelt ook haar me ning over de nog vrij jonge belangen groep. „Belangrijk is vooral, dat er begrip voor elkaar is en dat je, als je iets niet begrijpt, niet wordt uitgela chen. Er moet dan serieus geluisterd worden en de problemen moeten niet in een hoek geduwd worden". De promotor Marco Fiere zegt: ,,We moeten gezamenlijk informatie naar anderen toe brengen en we moeten bepaalde punten openlijk tegen el kaar kunnen zeggen. Daar mag dan best een discussie uit voortvloeien. In ieder geval moet er niet over je heen gelopen worden". Hiermee doelt hij op de provinciale vergadering. Daar gaf het bestuur onder meer in- 'formatie over de vereniging, zodat het publiek, er iets van opstak en in de hoop, dat zij met net zo'n groep starten. 'Hoge heren' De vice-voorzitter licht ook zijn vi sie toe. „Het is van groot belang, dat je niet achteruit wordt gezet. De 'ho ge heren' hoeven niet alleen over ons te beslissen. Wij moeten ook wat kun nen zeggen". Leren vergaderen was voor secretaris Ronnie van Putten wan groot belang. „Maar ook met an dere mensen omgaan en leren notule ren is een les bij de vereniging. Voor al op een eerder gehouden congres werd er veel over dit soort dingen uit gelegd". De penningmeester was het met al de bestuursleden eens over hun kijk op de vereniging. „Het is wel zo, dat ik in de vereniging leer omgaan met geld". De groepsleider van Schou- wenoord uit Zierikzee, Jan Ruiten beek, vertelt dat er nog mensen nodig zijn voor de functie van begeleider „Het zou dan leuk zijn als het dit keer niet iemand was, die uit de zwakzinnigenzorg komt". Mocht eenmaal het hoogste punt bereikt zijn, oftewel de oprichting van een landelijke federatie, waar al de Onderling Sterk-verenigingen bij aangesloten zijn, dan wil de nieuwe federatie zich aansluiten bij de Fede ratie Oudervereniging. Daar zijn ou ders van geestelijk gehandicapten bij aangesloten. Momenteel heeft de Zierikzeese belangengroep twintig leden en 31 donateurs. Op de bijeenkomst konden alle aanwezigen in groepsverband over de ideeën van de Zierikzeese belangen groep van gedachten wisselen. Wat vinden ze van zo'n vereniging, was één van de vragen, die werd gesteld. De meesten waren over de opzet zeer enthousiast en wilden bij hen in de buurt ook hetzelfde gaan opstarten. De veertig belangstellenden wilden in ieder geval de zaken, die ze ge hoord hadden bij hun eigen groeps leider naar voren brengen en zo pro beren om hulp te krijgen voor de oprichting van een plaatselijke afde ling van Onderling Sterk. Besluit Voordat iedereen aan de brood maaltijd kon beginnen werd er beslo ten om binnen een jaar weer bij el kaar te komen en dan weer eens van gedachten te wisselen. Om ook tè we ten te komen wat er van de ideeën te recht is gekomen. Het einde van de samenkomst omvatte een disco. ZIERIKZEE - Onderling Sterk wil een betere aandacht van de niet-geestelijk gehandicapten en interesses bij andere geestelijk gehandicapten opwekken om zo nog meer verenigingen op te richten en een landelijke federa tie van de grond krijgen. Het zijn nog maar een paar pun ten waar de belangenvereniging Onderling Sterk uit Zie rikzee om vraagt. Onder meer werden deze punten duidelijk gemaakt op de provinciale vergadering in het plaatselijke clubgebouw De Veste, waar aardig wat men sen hun belangstelling toonden. Toch is dat niet het enige, dat On derling Sterk wil. „We willen eigen lijk ook graag een landelijke federa tie, zodat iedere plaatselijke vereni ging zich daarbij kan aansluiten. We zijn immers met z'n allen veel ster ker", vertelt voorzitter van de belan gengroep, Anelia Fiere. Het feitelij ke doel vari Onderling Sterk is het aan de niet-geestelijk gehandicapten vertellen wét de vereniging zoal doet en dat gehandicapten wel degelijk zelf de touwtjes in de handen kunnen nemen. Ze willen zonder hulp hun mannetje kinnen staan. Na het welkomstwoord door vice- De Zierikzeese belangenvereniging voor en door mensen met een geeste lijk handicap heeft al aardig wat re sultaten geboekt, want in verschil lende plaatsen in Nederland zijn mensen bezig om net zo'n vereniging op te richten. Onder meer in Rotter dam, Den Haag, Purmerend, Breda en in het Rijnmond-gebied. De wor tels om meerdere verenigingen in Ne derland op te richten zijn in Zierikzee gegroeid. Op een eerder gehouden landelijke bijeenkomst zijn veel mensen met de grondbeginselen naar huis gegaan en hebben dat daar uit- gewerkt. voorzitter Tjeerd van der Kooi zette penningmeester Jaap van Oost uit een hoe de verening van de grond is gekomen. „Toen Jan Ruitenbeek (be geleiderbij de belangengroep) uit En geland terug kwam vertelde hij mij, dat daar een groep is, die People First heet. Deze groep leeft met dezelfde belangen als onze groep. Jan vertelde dat aan mij en hij vroeg of ik daar ook zin in had. En van het één kwam het ander". Onderling Sterk bestaat momen teel uit zes bestuursleden en timmert in maart al drie jaar aan de weg. Met een folder en een krantje, dat één keer in de twee maanden verschijnt houden ze de mensen op de hoogte van de plannen die worden uitge- 'voerd. In de folder staat onder.meer dat Onderling Sterk je in de eerste plaats als een mens behandelt. Voor al dat mens zijn is een punt waar het volgens de bestuursleden nogal eens aan ontbreekt. Vice-promotor en penningmeester Willian Westveer vertelt zijn visie op het belang van Onderling Sterk. „Ik zou graag zien, dat we als echte men sen worden beschouwd en er niet zo maar bijhangen. We hebben er ten- Ds. F. Mallan: Nooit gedacht dat het zover zou komen BRUINISSE - Bruinisse is een basisschool rijker. Za terdag werd de Pieter van Dijkeschool, een basisschool op reformatorische grondslag, officieel geopend. Na een bijeenkomst in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nederland verrichtte ds. F. Mallan de offi ciële openingshandeling. ,,Ik had nooit gedacht dat het zover zou komen dat wij over onze eigen school zouden kunnen beschikken, maar het is nu dan toch eindelijk zo ver. Ik zie dit als een grote weldaad van de Heere". Voor de opening bestond grote publieke belangstelling. Ook het gemeentebestuur van Bruinisse gaf acte de présence. gronc ;lag. „Er werd meteen een nieu we anvraag ingediend, en deze keer kon- r en wel voldoen aan alle wette lijke voorwaarden", aldus Hekman. Nietbmin duurde het tot 16 oktober 1987 (vooraleer er definitief uitsluit sel o/er de Pieter van Dijkeschool kwap Eerste steen Od8 juli 1987 werd de eerste steen van het schoolgebouw gelegd. „En de Bruse gemeenschap mag tevreden zijn met het eindresultaat", aldus Hekman. Hij stelde dat de leerkrach ten zich voor een zware taak gesteld zien. „Opvoeding in deze tijd is een bijzonder zware taak. Er is sprake van uiterlijke welstand, maar ook van normvervaging. Steeds meer jon geren raken daardoor in verwarring". Hekman besloot zijn toespraak met een dankwoord aan de beheer ders van het Bruse dorpshuis. Daar genoten de kinderen onderricht in de tijd dat de nieuwe school nog niet ge heel en al klaar was De heer Slingerland voerde vervol gens namens architektenbureau Slin gerland het woord. Hij dankte het stichtingsbestuur voorliet in hem ge stelde vertrouwen. Tot slot was er een korte toespraak van C. W. J. Wolffens- perger, voorzitter van het stichtings bestuur. Hij richtte een kort dank woord tot het gemeentebestuur ven alle andere mensen die bij de tot standkoming van de nieuwe school betrokken zijn geweest. Sleutel Na al dit verbale geweld begaf men zich van het kerkgebouw naar het nieuwe schoolgebouw aan het Stenen Pad. Daar kreeg ds. Mallan de sleutel uit handen van Andrea Slingerland. Een groot aantal belangstellenden had zich verzameld op het school plein. In het schoolgebouw werden de belangstellenden vergast op zang van de schoolkinderen. Vervolgens kon het gebouw worden bezichtigd. „Vandaag is 't voor ons allen, een blijde dag op Bru, De school wordt nu geopend, ons eigen schooltje nu". Al dus luidde het eerste couplet van het lied dat de kersverse leerlingen van de Pieter van Dijkeschool ter gele genheid van de opening ten gehore brachten. Voordat de school klaar was kregen de kinderen onderricht in een van de ruimtes van het dorpshuis in Bruinisse. „We zaten in de kelder, en in de grote zaal, en ook nog bij een ander, maar nu fijn bij elkaar". Verantwoordelijkheid Ds. Mallan stelde in zijn toespraak tijdens de bijeenkomst in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeen te in Nederland dat op de schouders van zowel ouders als leerkrachten een zware taak rust. „De kinderen moe ten in de ware godsdienst, de zuivere leer, onderwezen worden. Zeker in deze tijd is dat hard nodig omdat er zoveel lichtzinnige godsdiensten be staan". Ds. Mallan sprak meerdere malen zijn vreugde uit over het feit dat na de nodige strijd toch uiteindelijk de school er gekomen is. „Ik ben heel blij dat ik na 40 jaar deze bijzondere bijeenkomst mag leiden", aldus Mal lan. Mallan stelde verder dat men te maken heeft met verval van normen en waarden. „Wat normaal is wordt gezien als abnormaal en wat abnor maal is vindt men normaal. Het is dan ook een taak van de leerkrachten om de kinderen te onderwijzen in de zuivere reformatorische leer en hen te Tijdens gemotiveerd worden de aanwezigen waarschuwen tegen de zonde", aldus Mallan. „De geborgenheid des Hee- ren is voor hen die Hem vrezen". Voorgeschiedenis ZIERIKZEE - Na jaren van achter uitgang zit het inwoneraantal van Zierikzee weer in de lift. Het afgelo pen jaar werd zelfs de magische grens van 9800 gepasseerd. Telde het bevolkingsregister eind '86 nog 9726 inwoners. Een jaar later was dat aantal opgelopen tot 9818. Nadat de bevolking van Zierikzee sinds '85 terugliep is er dit jaar voor het eerst weer sprake van een stij ging. Die toename is in eerste instan tie toe. te schrijven aan het aantal nieuwkomers. In totaal 488 mensen keerden Zierikzee de rug toe, terwijl 574 mensen zich hier het afgelopen jaar vestigden. Het aantal borelingen droeg, zij het in bescheiden mate ook zijn steentje bij aan deze bevol kingstoename. In totaal 94 baby's aanschouwden het afgelopen jaar het daglicht, terwijl 88 Zierikzeeënaars overleden. In het afgelopen jaar waagden 89 paartjes de grote stap door in het huwelijksbootje te stap pen. Bij negentien echtparen liep het huwelijksbootje op de klippen. ZIERIKZEE - In het ontwerp streekplan Zeeland worden geen keuzes gemaakt wat betreft de voor Zeeland cruciale ontwikkelingen. Dat zegt de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in een reactie op het ontwerp streekplan Zeeland dat door het provinciaal bestuur is uitge bracht. De FNV doelt daarmee op het feit dat in het streekplan geen beslissin gen duidelijk worden over wel of geen nieuwe kerncentrale in Borsse- le, de aanleg van een vaste oeverver binding over de Westerschelde en mo gelijke uitbreiding van het haven schap Terneuzen in de richting noord westelijk Terneuzen of in de richting van de Axelse vlakte. De FNV is te leurgesteld over het feit dat het pro vinciaal bestuur niet of maar zeer summier tegemoet is gekomen aan zijn verzoek om meer duidelijkheid over de te kiezen tracé's voor de Wes terschelde Oeververbinding en de daarbij behorende ruimtelijke reser veringen. En de waarschuwing dat een toekomstige wegenstructuur de zak van Zuid-Beveland als waardevol natuurgebied niet mag schaden. De vakbeweging schrijft dit in een brief aan het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland. TERNEUZEN - De Vereniging Ra dio Zendamateurs Zeeuws-Vlaande- ren (Veron) zal zondag 31 januari een post oprichten aan de zeedijk bij Ter neuzen en van 0.00 uur tot maandag 1 februari in de middag in diverse uit zendingen de ramp van 1 februari 1953 herdenken. En de hulp die toen door de radio-zendamateurs kon wor den geboden, waardoor Nederland en de wereld vroegtijdig in kennis wer den gesteld van de ramp die zich in het zuidwestelijk Deltagebied had voltrokken. Men verwacht dat meer dan 3000 'roepers' op de uitzending zullen reageren, waarbij velen uit de Oostbloklanden. De gesprekken die worden gevoerd zijn in de Engelse taal. EINDHOVEN - De politie in Eind hoven gaat vanaf woensdag massaal apparatuur uitlenen waarmee Eind- hovenaren hun eigendommen kunnen merken met postcode en huisnum mer. Op die manier hoopt de politie de handel in gestolen goed een aan zienlijke slag toe te brengen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 1730 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3