Middenschouwen voorzichtig accent naar meer recreatie cc Zierikzeese schoolkinderen in film over Nederlands onderwijs lu WARM CO AUT0BIJLAGE ïiv.- Positie vvv Commissie vergadering gemeentelijke financiën Commissie Westerschouwen bijeen H ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Autoliefhebbers opgelet! Woningsplitsing Mastgatstraat Zierikzee ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 januari 1988 Nr. 24273 3 Middenschouioen; nog steeds een agrarische gemeente. Maar ook een gemeente die niet om de toenemende recreatie- druk heen kan. De drukte op de Kab heiaar shank bijvoorbeeld heeft zo zijn uitstraling op de gemeente Verruiming van kamperen bij de boer SCHAREND1JKE - „We gaan steeds meer de kant op van meer recreatie. We kunnen er niet meer omheen". Aan het woord is recreatiewethouder L. C. Hart van de gemeente Middenschouwen. Een van de meest in het oog springende ontwikkelingen die aangeeft welke kant het met Middenschouwen op gaat is het voorstel van het col lege om de mogelijkheden voor het kamperen bij de boer te verruimen. „De VVD-fractie is overigens altijd voor verruiming geweest, maar er is altijd nogal oppositie ge weest van de andere raadsfracties. En dat is nu wat aan het wegebben". Ais de directeur van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland gelijk krijgt dan verliest deze provincie haar gunstige positie op de arbeidsmarkt. Het werkloos heidspercentage loopt hier sneller op dan elders in den lande en in decem ber liep het percentage zelfs met 0,7 procent op (latidelijk 0,3%). Redenen draagt directeur Asselbergs in Mid delburg voldoende aan. De lage dol lar-koers beperkt de exporterende bedrijven in het Zeeuwse, er staan een paar honderd banen op tocht bij de Schelde, er worden weinig in vesteringen gedaan en men moet niet staan te kijken als de perikelen rond om de Schelde een sneeuwbaleffect heeft op de toeleveringsbedrijven. In de berichtgeving wordt (gemakshal ve) niet meer gesproken over het af lopen van de Deltawerken. Dat Zee land haar gunstige positie op de arbeidsmarkt dreigt te verliezen is niet als zomaar onaangekondigd uit de lucht komen vallen. Al geruime tijd hameren deskundigen erop, dat Zeeland helemaal niet beschikt over een stabiele arbeidsmarkt en dat verdere differentiatie moet voorko men, dat het kaartenhuis instort. Op die uitlatingen zijn geen zichtbare politieke antwoorden gekomen. Zee land lijkt nog een beetje slaperig en moet snel wakker geschud worden. Het behouden van de positie is altijd nog eenvoudiger dan het terugkrij gen ervati. Zeeland heeft altijd 5% onder het landelijke werkloosheids cijfer gezeten, maar verliest die vol gens Asselbergs (overigens niet te verwarren met de burgemeester van Zierikzee) dit jaar zeker. Waarom Zeeland niet in staat is gebleken haar voorsprong te behouden laat zich moeilijk beantwoorden. Nie mand lijkt zich dé verantwoordelij ke te voelen. Zolang de Haagse poli tiek zich nog bezighoudt met hét vraagstuk lijken de provincies af zonderlijk weinig 'te ondernemen; uitzondering en daargelaten. Maar het zullen in eerste instantie de Zeeu wen zijn, die straks de wrange vruch ten van de toename in de werkloos heid zullen plukken. Niet de Braban ders of Drenten. Daarom moeten het nu dan ook de Zeeuwen zijn, die de handen uit de mouwen steken en ein delijk eens een effectief pakket van maatregelen samenstellen AvdW Het voorstel tot verruiming van het kamperen bij de boer komt op de raadsvergadering van woensdag 27 januari aan de orde. Ook op de agen da van die vergadering het voorstel van het college om de subsidie aan de VVV^Scharendijke te verhogen van 7500 naar 12.000 gulden. Steeds vaker ook duikt het begrip recreatiedruk op: in toespraken, in toelichtingen op raadsvoorstellen. Middenschouwen is en blijft natuurlijk een in hoofd zaak agrarische gemeente. Maar wat wordt het in de toekomst? Voorzichtig Wethouder L. C. Hart antwoordt voorzichtig, formuleert bedacht zaam. Duidelijk blijkt uit zijn woor den dat de gemeente Middenschou wen niet al te^hard wil. Wel onder kent hij dat er sprake is van een zeke re kentering. Hij stelt dat vooral de PvdA wat dat betreft haar mening aangepast heeft aan de veranderde omstandigheden. Voorzichtigheid blijft echter het sleutelwoord in het recreatiebeleid van de gemeente Mid denschouwen. ,,Zo geven wij al twee jaar geen nieuwe vergunningen meer uit voor plaatsing van stacaravans bij de boer. De sta-caravans die er staan zijn in feite een erfenis uit het verle den". Volgens Hart heeft het college nooit echt afwijzend gestaan tegen over het kamperen bij de boer. „Maar voor verruiming was gewoon geen ruimte binnen de kampeer wet". In 1986 werd het voorontwerp van de Wet op de openluchtrecreatie ge presenteerd. „En die wet biedt meer mogelijkheden. In het voorontwerp wordt gesproken over 10 eenheden per boer. Als wij op die wet in willen spelen door het verruimen van de mo gelijkheden houdt dat wel in dat het bestemmingsplan buitengebied aan gepast moet worden. En.daar kunnen natuurlijk weer bezwaren tegen wor den ingebracht". De Bout Een andere zaak die ook weer actu eel is geworden is het Plan de Bout. Oorspronkelijk een plan dat 40 hecta re zou beslaan. Inmiddels afgeslankt tot 16 hectare. Onlangs bleek dat er al enige tijd onderhandelingen gaande waren met een serieuze gegadigde voor uitvoering van het plan: dier gaarde Ouwehand. Uiteindelijk draaiden de onderhandelingen op niets--uit.- Er werd naarstig een nieuwe kan didaat gezocht. En gevonden. Hart noemt liever nog geen namen. „Het is ook zo dat de onderhandelingen met deze nieuwe kandidaat eigenlijk nog in het beginstadium zijn. Het is zeker ons streven om vier tot zes hec tare van het plan te bestemmen als camping". Tot dusverre is er volgens Hart door de gegadigde in kwestie niet af wijzend gereageerd op genoemd stre ven van de gemeente. De rest van het De film wordt gemaakt in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst en het ministerie van onderwijs en we tenschappen en is volgens produktie- leider Jacques Leerssuem vooral be doeld voor vertoning in het buiten land. U itstapjes „Om te laten zien hoe het Neder landse onderwijssysteem in elkaar zit. Daar schijnt heel veel belangstel ling voor te zijn". De opnamen in de Delta .Expo waren erop gericht te la ten zien hoe leerlingen via uitstapjes buiten school kennis opdoen. De kin deren hoefden niet te 'acteren'. Regis seur Kees van Eyk volstond ermee om natuurlijke opnamen te maken terwijl de kinderen van groep acht van de Theo Thijssenschool en hun groepsleraar Joop Goedhart een rondleiding kregen over de Delta Ex po en later buiten in een van de pij lers van de Stormvloedkering. Internationaal Leerssuem vertelde dat de film on der meer is bedoeld om te tonen hoe op Nederlandse scholen de ouderbij drage wordt besteed. „Het wordt een film met gesproken commentaar. Er wordt ook een versie gemaakt in het Duits. Engels, Spaans en Japans". De opnamen begonnen een week geleden en zullen in totaal twee weken in be slag nemen volgens de produktielei- der. Behalve op Neeltje Jans waar ba sisschoolleerlingen in de schijnwer pers stonden werden ook opnamen gemaakt bij andere schoolinstellin- gen in Nederland. „We filmen van peuterschool tot universiteit". De filmopnamen in de Delta Expo werden gemaakt door een ploeg be staande uit zes mensen. Behalve re gisseur en produkticleider, een came raman, een geluidstechnicus, een iichttcchnicus en een algemene as sistent. Naar verwachting zal de film 19 maart gereed zijn. Volgens pro dukticleider Leerssuem vormen de twee weken waarin de opnamen wor den gemaakt slechts een onderdeel van de werkzaamheden die nodig zijn om een dergelijke film te maken. „De voorbereiding, het maken van het script duurt het langste. En na het maken van de opnamen zijn we nog anderhalve maand bezig met de technische afwerking". Maar als dat allemaal is gebeurd zijn de kinderen van groep acht van de Theo Thijssen school in allerlei landen te zien. A plan behelst de bouw van een aantal bungalows. Hoeveel dat er gaan wor den is nog niet bekend. „Men wil voor een deel huurbungalows en voor een deel koopbungalows. Maar er is op dit moment nog niets over te zeg gen hoe die verhouding gaat worden", aldus Hart. Speerpunt Een ontwikkeling waar de gemeen te Middenschouwen ook mee te ma ken heeft is speerpunt Brouwersdam, waarbij het provinciaal beleid erop gericht is beschikbare gelden in eer ste instantie te bestemmen voor de ontwikkeling van de recreatie in dat gebied. Het Kabbelaarsbankproject Port Zelande betreft weliswaar een gebied buiten de gemeente Midden schouwen, maar burgemeester W. den Boer stelde in zijn nieuwjaarstoe spraak dat dit project zeker zijn uit straling zal hebben in de richting van met name Scharendijke. „Het zal van groot belang zijn voor onze inwoners dat wij zodanige maatregelen kun nen nemen dat het leef- en woonkli maat op peil blijft", aldus Den Boer. „We krijgen zeker te maken met een steeds groeiend aanbod van re creanten", aldus Hart. „Het wordt een heel dorp daar hoor. En dan dat tramlijntje er nog bij. En ik denk ook niet dat het surfen af zal nemen. Er komt ook nog bij dat de recrean ten eerder komen en later weggaan. Het is over een veel bredere periode gespreid dan vroeger". Volgens Hart heeft de openstelling van de weg over de Stormvloedkering tot dusver geen invloed gehad op het verkeersaanbod in Scharendijke. „We zitten wel met een verkeersprobleem op de Elkerzeeseweg dat veroorzaakt wordt door recreatieverkeer. En het is zaak dat er op korte termijn iets aan die problemen gedaan wordt. In de loop van dit jaar of in 1989". Boutlaan Op langere termijn zou het door trekken van de .Boutlaan volgens Hart nodig zijn om de problemen op de Elkerzeeseweg op te lossen. „Dat heeft wat ons betreft hoge prioriteit, maar dat is een karwei dat miljoenen kost. En zoveel geld heeft de gemeen te niet. Wat dat betreft zullen we het toch van de provincie moeten heb ben". De achterliggende gedachte voor wat betreft het doortrekken van de Boutlaan is dezelfde als de gedachte die ten grondslag ligt aan het plan ter verbetering van de verkeersvei ligheid zoals gepresenteerd door de heer Verhage uit Scharendijke. Hart: „Maar hij stelt dat je om te beginnen de auto's al een andere kant op moet sturen, en ik denk niet dat die ge dachte reëel is". De verkeersproblemen op en rond de Elkerzeeseweg komen waarschijn lijk ook aan de orde bij het opstellen van een dorpsplan voor Scharendij ke. Het collége-wil 40.000' gulden uit-- trekken voor' het inschakelen -van Heidemij Adviesbureau bij het op stellen van dat dorpsplan. Bij een dorpsplan gaat het om de leefbaar heid van de kleine kern. Hart: „Daar bij draait het puur om de belangen van de eigen bevolking". De VVV-Scharendijke wil ook in spelen op de veranderende omstan digheden. Men wil de service naar de recreant toe uitbreiden door de openstellingsuren van het kantoor uit te breiden. Volgens de begroting van de VW zal dit naar verwachting een stijging van de personele kosten met 5000 gulden tot gevolg hebben. Men heeft een verzoek aan het ge meentebestuur gericht om de subsi die te verhogen en het college staat daar positief tegenover. Hart: „Eerder bestond de subsidie van de gemeente uit een vast bedrag. Nu is het een bedrag dat gebaseerd is op huisvestingskosten en personeels kosten", aldus Hart. „Recreatie le vert geld op, maar je moet er ook wel in investeren. Qat soort investeringen blijft noodzakelijk". ZIERIKZEE - Bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland is begin dit jaar gestart met het splitsen van twee eengezinswoningen in vier apparte menten aan de Mastgatstraat te Zie rikzee. Dit project is de 3e fase van wo ningsplitsing door woningbouwver eniging Beter Wonen in de Kee tenstraat en de Mastgatstraat. Het is tevens de laatste fase omdat de subsi dieregeling door het rijk is veranderd en sterk is verslechterd. De appartementen zijn bestemd voor één- en tweepersoonshuishou dens. Zij hebben een woonkamer, slaapkamer, badkamer, toilet en keu ken. De bovenwoningen hebben bo vendien een grote zolder. De huur van de appartementen is ca. 350,— per maand. Met deze 3e fase heeft Beter Wonen in totaal 16 grote woningen in de Kee tenstraat/Mastgatstraat gesplitst. Daarmee is leegstand van die wonin gen voorkomen en wordt voldaan aan de vraag van veel woningzoekenden. De benedenwoningen worden bij voorkeur verhuurd aan 50 ers. Bo vendien wordt voorrang verleend aan bewoning als 'tandemwoning', dat wil zeggen ouders in benedenwoning en een zelfstandig worfend volwassen kind in de bovenwoning. Ook een an dere familieband tussen kandidaten voor een boven- en benedenwoning is natuurlijk mogelijk. ROTTERDAM - Minister Ruding van financiën is ingenomen met de hulpplannen van internationale orga nisaties als het Internationale Mone taire Fonds (IMF) en de Wereldbank voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. BVRGH-HAAMSTEDE - De reno vatie van de rioolgemalen aan de Jan van Renesseweg en Strandweg. Dat is een van de onderwerpen waarover gesproken wordt tijdens de openbare vergadering van de commissie ge meentelijke financiën van de ge meente Westerschouwen. De verga dering is op dinsdag 26 januari in het gemeentehuis te Burgh-Haainstede en begint om 19.30 uur. Op de agenda staat verder het vote ren van krediet gemeentewerklieden. De aanschaf van een kopieerapparaat voor de openbare basisschool De Schelphoek. Het aanbrengen van fietsenklemmen bij duinovergangen en bushaltes. De subsidieverzoeken van vrouwengroeperingen. De ex ploitatie begrotingen 1988 van de dorpshuizen in de gemeente. Een kre- dietvotering betreffende het verlich tingsplan Zandweg. Het beschikbaar stellen van een krediet voor een on derzoek naar de haalbaarheid van campingsexploitatie en het spreek recht na ieder agendapunt. De stuk ken betreffende al deze punten liggen voor publiek ter inzake voor aanvang van de vergadering. Namelijk tussen 18.30 en 19,15 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie algemene en bestuurlijke zaken komt woensdag 27 januari bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De open baar toegankelijke vergadering be gint om 16.00 uur. Op de agenda staan onder meer de concept-verordening commissie mid den- en kleinbedrijf, de beleidsover- eenkomst Schelphoek en de statuten van de Stichting Schelphoek, het in stellen van een onderzoek naar de overname van een camping en deel name aan het congres van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten. WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan zal per soonlijk aanwezig zijn bij de NA- .VO-topconferentie die begin maart in het hoofdkwartier in Brussel zal wo- ren gehouden. Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Marlin Fitzwater zal Reagan tijdens de bijeenkomst, op 2 en 3 maart, de algemene stand van za ken binnen het bondgenootschap aan de orde stellen. .DARIJS..; E.en 44-jarige vrouw in Frankrijk heeft tien jaar zwaar moe ten -lijden-omdat chirurgen die haar hadden geopereerd wegens baarmoe derkanker, een verband hadden ver geten weg te nemen. Een uroloog ont dekte bijna een jaar geleden de oorzaak van de pijn die Genevieve Le- vet sinds 1978 had. Advertentie 2 INSTALLATIEBEDRIJF GAS, WATER, SANITAIR, VERWARMINGS- EN J ELEKTRICITEITSTECHNIEK SCHARENDIJKE JLm TELEFOON 01117-1760 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Woensdag 27 januari verschijnt de dikke boordevol nieuwtjes en wetens waardigheden. Van de supersnelle Ford Sierra Cosworth tot de laatste vindin gen uit Japan. De bijlage verschijnt huis-aan- huis bij de Nieuwsbode Extra. Opnamen voor promotiefilm op Neeltje Jans ZIERIKZEE - „Daar zie je twee belangrijke gaten in de dijk. Bij Ouwerkerk en bij de Schelphoek. Daardoor stroomde veel water over het eiland". Ruim twintig kinde ren van de openbare basisschool Theo Thijssen uit Zierikzee zagen op de watermaquet te in de Delta Expo in het Topshuis op Neeltje Jans hoe de overstromingsramp in 1953 plaatsvond. Hoe zij dat bekeken en uitleg kregen van Delta Expo-medewerker Karei Leeftink werd gefilmd door medewerker van de Maarten Toonder Studiouit Neder- horst ten Berg. Zij waren op de Neeltje Jans om opnamen te maken voor een promotie film over het Nederlandse onderwijssysteem. De Zierikzeese basisschoolleerlingen speelden hierin de hoofdrol. L)e teerlingen ah figuranten voor de nieuwe film. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3