Werk oud-Zierikzeeënaar Bulthuis in Vierschaar Vijf dagen naar Parijs Tyfoon in jeugdsoos Big S Optreden in Trinity Synopsis geeft beeld van leven bewoners bovenhuis Subsidie achterstand etnische minderheden Donateurs uitvoering Witte van Haemstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1988 Nr. 24272 5 BURGH-HAAMSTEDE - In jeugdsoos Big S te Burgh-Haamstede verzorgt de Haagse hardrockband Tyfoon zaterdag 23 januari een optreden. De zaal gaat om 20.00 uur open en bezoekers kunnen meteen kennismaken met de nieuwe podiumverlichting. Tyfoon bestaat uit Norbert Kantelberg (gitaar, zang), Dick Shafer (zang, keyboards en gitaar), Henk Bisschop (bas en zang) en Johan van der Neut (drums, zang). Tyfoon timmert met haar melodieuze muziek hard aan de weg en heeft inmiddels airplay op de radio gekregen. Een veelbeloven de roek-formatie. Onderdeel van collectie Zelandia Illustrata ZIERIKZEE - De troosteloze en sombere aanblik die Schouwen-Duiveland kort na de beruchte februarinacht van '53 bood is door de kunstschilder Piet Bulthuis uit Middelburg verwerkt in een serie gouaches en tekenin gen. Deze werkstukken, die sinds '84 deel uitmaken van de Zelandia Illustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen is in de periode van maan dag 1 februari tot en met vrijdag 12 februari te zien in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. Voor de wat oudere Schouwen-Dui- velander moeten de elf gouaches en veertien tekeningen van de oud-Zie- rikzeeënaar, onwillekeurig doen te rugdenken aan die nacht toen het ver raderlijke water vele eilanders in hun slaap verraste. De ravage, die de ze ramp veroorzaakte moet op Bult huis, die in die periode van 1946 tot 1953 leraar tekenen aan het Professor Zeeman lyceum in Zierikzee was, een onuitwisbare indruk hebben ge maakt. Somber Zijn gouaches over die zwarte blad zijde in de Nederlandse geschiedenis zijn meer dan alleen een redelijk rea listische weergave van datgene wat zich in 1953 hier heeft afgespeeld. De afbeeldingen ademen ook de moei lijk met woorden te beschrijven sfeer van treurige gelatenheid en mistroos tigheid. De gouaches en tekeningen van de inmiddels 89-jarige tekenaar maken sinds 1984 deel uit van Zelandia Il lustrata, de historisch topografische atlas van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De ze verzameling is in 1863 door dit ge nootschap gekocht van J. Laurens de Witte van Citters, wiens vader met het aanleggen van deze collectie was begonnen. Omvangrijk ln de loop der jaren is deze Zelan dia Illustrata geleidelijkaan in om vang toegenomen. Op dit moment be staat deze uit een aantal gedrukte historische kaarten en oude platte gronden, topografische prenten, et- DEN HAAG - Van 13 januari tot en met 22 april kan men in het defensie voorlichtingscentrum aan de Korte Houtstraat 21 de tentoonstelling Ma riniers in de kou bezoeken. Deze ten toonstelling over de berg- en winter- training van het Korps Mariniers geeft de bezoeker d.m.v. displays en fotopanelen een beeld van het zware oefenprogramma. Tevens is er een bi vak nagebouwd met vele voorwerpen die tijdens het verblijf gebruikt wor den. Men kan de tentoonstelling be zoeken van maandag tot en met vrij dag van 10-17 uur en zaterdag van 11-16 uur. De toegang is gratis. ZIERIKZEE - Met het doel de ach terstand van etnische minderheden te verkleinen heeft het dagelijks be stuur van de provincie subsidie toe gekend voor activiteiten die daartoe kunnen bijdragen. Het gaat om een totaal bedrag van bijna 19.000 gul den. Van dit bedrag gaat 10.000 gulden naar de stuurgroep van het onderwijs voorrangsgebied Middelburg/Vlis- singen. Het geld wordt gebruikt voor activiteiten op Vlissingse scholen zo als een Marokkaans feest, een ont moetingsdag tussen Nederlandse en buitenlandse jongeren en voorlich tingsavonden over.de onderwijsmo gelijkheden van twaalf- tot achttien jarigen. Van de subsidie wordt verder 1500 gulden besteed aan de vertaling in het Turks en Marokkaans van een brochure die informatie geeft over de overgang van het basisonderwijs naar speciaal onderwijs. De werk groep intercultureel project in Zccuws-Vlaanderen krijgt 7.100 gul den voor het organiseren van een spe ciale ondcrwijsweek en een dag met het thema Wonen en leven. REN ESSE - In discotheek Trinity te Renessc treedt zaterdag 23 januari de uit Frankrijk afkomstige zanger Michael Mc Clay op. Mc Clay heeft met zijn nummer Heart to Heart zijn intrede in de showbusiness ge daan Hij zingt ondermeer repertoire van The Romantics, Colonel Abraham, Modern Talking en Dan Shannon. DUBLIN - De winnaar van de No belprijs voor de vrede Sean MacBride is op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woning in Dublin. Dit heeft zijn familie bekendgemaakt. MacBride werd in 1974 geëerd met de Nobel prijs voor de vrede wegens zijn in spanningen op het gebied van de mensenrechten. Hij is de enige die voor zijn inzet voor de mensheid in 1977 tevens is onderscheiden met de Lenin-prijs, het Sovjetequivalent van de Nobelprijs voor de vrede. sen, gravures, gouaches en aquarel len, waaronder die van Bulthuis. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft het werk van deze oud-Zierikzeeënaar aange kocht omdat het met name een goed en duidelijk beeld van het eiland ten tijde van de ramp geeft. Atlas Aan deze historisch topografische atlas, die normaliter in de kluis van het Rijksarchief in Zeeland ligt op geslagen wil het genootschap door middel van een expositie meer be kendheid geven. Dat hiervoor het oog op Zierikzee viel is niet zo verwon derlijk. Niet alleen omdat Bulthuis voor vele Zierikzeeënaars een beken de figuur is maar ook omdat het dit' jaar 35 jaar geleden is dat het water bezit nam van het eiland. Deze kleine tentoonstelling wordt maandag 1 februari om 11.00 uur door de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs en de conser vator van de Zelandia Illustrata, dr P. Scherft geopend. Tot en met 12 fe bruari is het werk van Bulthuis te zien in de Vierschaar. Het is boven dien niet uitgesloten dat diezelfde werken in de zomermaanden een plaatsje krijgen in het stadhuismu seum. BURGH-HAAMSTEDE - Op vrijdag 29 januari geeft Ko ninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede haar jaarlijkse uitvoering voor de donateurs'. De donateurs uitvoering wordt gegeven in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. De donateurs krijgen een ge varieerd programma voorge schoteld. Na de opening door voorzitter dr. H. J. van Zuylen wordt het programma geopend door de drumband onder lei ding van Ronald de Roo. Zij spelen drie nummers waarna het de beurt is aan het fanfare korps onder leiding van Jaap Knuist. Zij spelen onder ande re The young Amadeus, in een arrangement van Jan de Haan, en Don't mock maroque, met een euphoniumsolo van Joh. Braamse. Na een intermezzo in de vorm van jeugd- en samenspel van de groep Witte van Haem stede gaat het fanfarekorps weer verder met onder meer de Oosterscheldemars en Blowe the trumpets, met een cor net/trompetsolo van Harm Evers. Vervolgens komt de drumband weer aan de beurt om een staaltje van haar kunen te tonen. De afsluiting van het muzikale programma gebeurt middels Brasiliana, gespeeld door drumband en fanfare. Tijdens de pauze wordt er een verloting gehouden en na de pauze speelt toneelvereni ging Op Drift het stuk 'Russi sche Eieren' van Philip John son. Dit onder regie van Rie Giliamse. Vrijdag 22 januari Nederland 1 09,30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Keer het tij, informatieve serie, afl. 3. 14.30 uur In de schaduw van een troon, Amerikaanse speelfilm uit 1953 van George Sidney. 16.15 uur Sport op vrijdag, maande lijks sportprogramma gepresenteerd door Kees Jansma en Hansje Bun schoten. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur De parabels, vaak vertelde verhalen. 18.00 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.23 uur Algemene loterij Neder land, eerste trekking van de bankre keningnummers. 18.30 uur Cursus Portrettekenen en schilderen. Les 3. 19.00 uur Merry Melodies, tekenfilm. 19.05 uur KRO's comedy hour, met Throb, Amerikaanse comedyserie Mijn dochter en ik, Engelse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De soundmixshow, zes kan didaten zingen live op de muziek van hun grote idool. 21.50 uur Twee banen op één kus sen... Engelse comedyserie. 22.22 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.22 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 00.20 uur Journaal 00.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.30 uur Grabbelkast, afl. 1. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 11. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, 17. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaarden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Prijs je rijk, spelprogram- ma gepresenteerd door Fred Oster. 20.00 uur 'V', Amerikaanse sf-serie. 20.45 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma gepresenteerd door Catherine Keijl. 21.50 uur AVRO's mini-sportpanora- ma, rubriek, waarin minder bekende sporten worden belicht. 22.10 uur Interview met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Spannend bestaan, zeven delige familiereportage over een Ne derlands gezin, afl. 3. 23.28 uur Berichten van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur Een school voor Danny Lee, Amerikaanse speelfilm uit 1976 van William A. Graham. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, (herh). 18.05 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), 52-delige tekenfilmse rie naar de boeken van Frank Baum. Afl. 44. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met o.m.: de clip van de kijker; overzicht van de BRT-top 30; studiegast; Radio België. Presenta tie: Bart Peeters. 19.15 uur Uitzending door derden. Programma van de Liberale Radio- en Televisie-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Kurtoisie. Hilaire Sfeer- maeckers, kaarsenfabrikant, geeft lessen in hoffelijkheid. 20.25 uur Première, filmnieuws. Pre sentatie: Jo Röpcke. t 20.55 uur Rijk en befaamd, Ameri kaanse speelfilm uit 1981 van George Cukor over de vriendschap tussen twee verschillende vrouwen. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.15 uur Nieuws. Aansl. Coda: 's Nachts, van Yannis Ritoes (vertaling: Hilde de Bruyn). BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine voor Turken. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie met Peter Phelps, Pat McDonald, Tom Richards, e.a. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashida met Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 Mededelingen en programma overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Extra time. 20.50 uur Transatlantiek, vijfdelige reeks over een eeuw transatlantisch transport. Deel 1: de grote oversteek. 21.50 uur Concert, Macbeth, symfo nisch gedicht van R. Strauss, uitge voerd door het Filharmonisch Orkest van de BRT o.l.v. Karl Anton Ricken- bacher. ZIERIKZEE - Het gemeleerde gezelschap dat samen een bovenhuis in een Amsterdamse volksbuurt bewoont en daar onder één dak lief en leed met elkaar deelt wordt belicht in de film Synopsis, die in het weekeinde van 23 en 24 januari in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Uitgangpsunt van deze rolprent is de roman Van geluk gesproken van Marijke Höweler, waarin een gezel schap bestaande uit mensen met uit eenlopende karakters in een Amster dams bovenhuis probeert om het beste van het leven te maken. Lief en leed volgen elkaar hierbij op. Deze woning is eigendom van de vroegere hoogleraar Thomas Wilbrink, die zich met zijn veel jongere vriendin in Italië heeft gevestigd. Zijn twee stu derende kinderen, Martje en Martijn bewonen een etage in dit pand. De beneden verdieping wordt be woond door vrijgezel Wouter Kalk en aanvankelijk ook zijn demente moe der. Nadat deze in een inrichting op genomen is stelt zoonlief alles in het werk om haar met de Kerstdagen te ontvoeren. Uiteindelijk belandt de wat eenzelvige Kalk in een inrich ting. Op de andere verdieping gaat het wat levendiger toe. Daar probeert de aantrekkelijke Karin de Bruin samen met haar twee dochters, twee bou viers en een werkloze vriend het hoofd boven water te houden. Een moeilijke zaak want op een gegeven moment dreigt Karin de Bruin van gas en electra te worden afgesloten. De enige die dat kan voorkomen is de sjacheraar Sjef, bij wie Karins vriend wat bij kan verdienen. Zwart wel te verstaan. Sjef is ook bereid om alvast een voorschot te geven, maar dan moet hij wel ,,even alleen met Ka rin" mogen zijn! Kerstdagen Wanneer de kerstdagen aanbreken willen Martje en Martijn naar Italië afreizen om met hun vader en zijn vriendin kerst te vieren. Op het laat ste moment besluit Martijn thuis te blijven, waarna Martje alleen met „oom" Leo, een huisvriend van haar vader, afreist. Hoewel deze een aardi ge vriendin heeft maakt hij ook Martje het hof, hetgeen erop uit draait dat Martje niet alleen over haar oren verliefd maar ook zwanger raakt. In een Italiaans ziekenhuis wordt in aanwezigheid van de vrien din van haar vader haar kind gebo ren. Een jaar later wanneer het weer Kerstmis is geworden komen diezelf de bewoners van dat Amsterdamse grachtenhuis opnieuw in beeld. Ze zijn aangeslagen door de gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Een mens kan zijn noodlot immers niet ontlo pen; alles komt ergens van. 19 Op een terrasje gebruikten ze café- au-lait in grote groene kommen met geweldige blokken suiker er bij en een schaaltje met croissants, want ze hadden al weer honger. En ze slenter den over de bloemenmarkt, waar het zo rustig en zo dorps was, en ze be wonderden de geweldige klok op de hoek van de Quai de l'Horloge, en toen stonden ze ppeens op een plein en zagen de prachtige Gothische kerk voor zich oprijzen: Nótre Dame. Er stond een bordje met bijzonder heden over rondleidingen a zoveel francs, maar Els liep er kordaat voor bij en legde liever tien francs op het bakje van een oud nonnetje met een hele grote witte huif, die daar voor een of ander goed doel stond te collec teren. Voorzichtig liepen ze, achter een vrouw in 't zwart aan, de duistere kerk binnen. Door de hoge, gekleurde ramen filterde een wonderlijk licht. Ergens in de hoogte ontwaarden ze hoe de spitsbogen in 'n mysterieus halfduister elkaar ontmoetten. In de verte werd 'n gezelschap Ame rikanen door een gids een zijgang in gevoerd. Els trok haar gezicht tot een grimas en ging voorop, verder de im posante kathedraal in. Tben stonden ze allebei stil. Een machtig orgelakkoord weerklonk te gen de höogopgaande pilaren. Een prachtige tenorstem, ondersteund door een jongenskoor, zette een La tijns gebed in. Op de tenen slopen ze nader, en zet ten zich voorzichtig in de stoelen. Niemand viel hen lastig, en zo zaten Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK ze daar doodstil en staarden naar het feestelijk verlichte hoogaltaar ergens ver weg, naar de rijk versierde, vorstelijke kanunnikenbanken waar een rij hoogewaardigheidsbekleders zat in feestelijke gewaden, naar de man in vorstelijk purper die iets apart stond, en naar de jongens in hun witte stola's, die zongen als nach tegalen. Carla huiverde van ontroering. ,,Els", fluisterde ze, ,,wat is dit mooi". En ze bedacht hoe bij alles wat veranderd was, de Nótre Dame zich zelf was gebleven, en hoe deze gezan gen alle eeuwen door daar hadden ge klonken, in dit stille Godshuis in het drukke, jachtende Parijs. Maar Els' aandacht was ergens an ders. Want 'n paar rijen voor hen uit zat Hannes Averkamp. Zijn armen ge vouwen op de stoelleuning voor hem. Roerloos zat hij daar en liet het in drukwekkend geheel op zich inwer ken. Het leek een andere Hannes dan de drukke praatvaar, die zo snedig met Els wist te kibbelen. En die jon gedame, die haar afkeer nog pas een uur te voren zo luide had te kennen gegeven, zat nu, zonder dat hij het wist, aandachtig naar hem te kijken, en haar ogen kregen een milde glans. Zó kon hij dus óók zijn, die drukte maker. En dan bedacht ze met een glimlach, dat hij hier op haar zat te wachten (daar was ze zeker van) en niet eens had gemerkt dat ze was bin nengekomen Ze bleven nog even luisteren, maar nu liep de dienst af. Een processie vormde zich, twee hellebaardiers met gegalonneerde steken voorop. Tbe- risten liepen rumoerig naar de zij beuk, waar doorheen de processie zou komen. ..Kom", zei Carla zacht, „we gaan". Nu draaide ook Hannes zich om. Zijn wenkbrauwen wipten ter be groeting omhoog, maar zonder een woord te zeggen voegde hij zich bij hen en zwijgend liepen ze de kerk uit. Aan de overkant bleven ze staan. ..Moet je dat prachtige beeldhouw werk zien", wees Els. Haar blikken gingen omhoog. Moet je eens oplet ten, Carl, je kunt het nauwelijks meer zien. maar er is net zo veel zorg aan besteed aan de versiering daar boven op het dak als hier beneden". ,,Ja, waarom eigenlijk", vond Carla nuchter, ..als niemand het toch kan bewonderen". ,.Ze hebben gedacht: God ziet het wèl", zei Hannes ernstig en hij kreeg een kleur om zijn eigen woorden. En toen glimlachte Els naar hem en haar ogen spotten ditmaal niet. ..Nou", zei Carla om de stilte te bre ken, „zullen we weer verder gaan, jongens7 Zullen we dat vervelende manneke maar meenemen, Els?" plaagde ze. „Hij loopt op zijn eigen benen", constateerde de roodharige schone. „Ik laat me niet meenemen als je dat bedoelt ben ik akkoord", vinnig- de Hannes meteen weer terug. „De situatie is weer normaaV', stel de Carla vast, „de kinderen kibbelen weer". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5