De Zierikzeese reder én burgemeester M. de Crane AUTOBIJLAGE 'SGP moet pal staan voor handhaving beginselen op grond van Gods Woord' Autoliefhebbers opgelet! CSG Zierikzee in touw voor Bangladesh Mierenest nieuwe onderkomen Belangengroep? 4 Woensdag 27 januari verschijnt de dikke boordevol nieuwtjes en wetens waardigheden. Van de supersnelle Ford Sierra Cosworth tot de laatste vindin gen uit Japan. De bijlage verschijnt huis-aan- huis bij de Nieuwsbode Extra. Vervolg van pagina 1. Om 22.00 uur begint de lesmara- thon en de lichamelijke prestaties van de leerlingen krijgen de volgen de dag, vrijdag 29 januari, een ver volg in de vorm van een (door kennis sen van de leerlingen gesponsorde) zwemestafette in Onderdak. Een fietstocht die in het teken staat van de watersnoodramp 1953 doordat hij over de Stormvloedkering en de Zee- landbrug gaat. En een wandeltocht die vanuit dezelfde motivatie naar de caissons in Ouwerkerk voert. Ook deze beide sportieve activiteiten worden gesponsord. In dit geval door Zierikzeese bedrijven. De leerlingen van de CSG maken de tochten in co lonne en laten door middel van span doeken weten waarom zij daar lopen en fietsen. De finale van de actie is vrijdag avond met een groot schoolfeest dat vanwege de beperkte ruimte alleen voor leerlingen van de school is be doeld. De Honeymoon-kvvis wordt daarbij nog eens overgedaan. Ver schillende leerlingen treden tijdens de kwis op als artiesten en de direc teur van de school A. van Drie en zijn echtgenote fungeren als gast-echt- paar dat komt vertellen hoe men el kaar heeft ontmoet. De feestavond wordt verder ingevuld met een bene fiet-concert van de regionaal bekende groep The Noise. Traditie De actie op de Christelijke Scholen gemeenschap staat niet op zich. Het is al vele jaren traditie dat de school eens per twee jaar een actie houdt voor een goed doel. ,,Dat heeft een opvoedkundig aspect. Wij vinden het belangrijk dat de leerlingen óok wat geven om anderen. En het is natuur lijk een hele leuke gelegenheid om de leerlingen eens van een andere kant te leren kennen. Vaak komen bij zo'n actie onvermoede talenten naar bo ven". Een ander aspect van de actie is dat de leerlingen worden gestimu leerd om met hun grootouders te gaan praten over hun herWheringen aan de watersnoodramp vën 1953. ,,We doen er alles aan om de leerlingen er inten sief mogelijk bij te betrekken". ZIERIKZEE NCVB De bejaardenbijeenkomst van de Nederlandse Crhistenvrouwen Bond wordt woensdag 27 januari gehouden in het zalencentrum van de Neder lands Hervormde kerk. Een en ander begint om 14.30 uur. Collecte De Zonnebloem heeft vorige week in Zierikzee een bedrag van 3285,15 gulden opgehaald. De organisatie be dankt zowel de collectanten als de ge vers BURGH-H AAMSTEDE Oranjevereniging Op maandag 8 februari houdt de oranjevereniging Vorstenhuis en Va derland uit Burgh-Haamstede haar jaarlijkse ledenvergadering. Op de agenda een bespreking van het pro gramma voor de komende Koningin nedag. De vergadering wordt gehou den in Hotel-restaurant Haamstede en begint om 20.00 uur. RENESSE Woningbouw Onlangs zijn in Renesse aan de Mauritsweg de laatste van de in to taal 42 woningen opgeleverd die bouwbedrijf Prince uit Haamstede het afgelopen jaar in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen in één bouwstroom heeft gebouwd. Het gaat hier om zes bejaardenge- schikte woningen met 2 slaapkamers waarvan één op de verdieping. In Noordwelle zijn aan de Oude Stoof- weg drie woningen gereed gekomen. Aan de Brieskerkestraat in Kerk we I' ve tenslotte zijn zeven woningen ge reed gekomen. Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 23 januari weer oud papier op. Het verzoek is om het pa pier vanaf 08.30 uur gebundeld klaar te zetten. BROUWERSHAVEN PJZ De Plattelands Jongeren Zeeland voeren zaterdag 23 januari in het Ton- nemagazijn in Brouwershaven de klucht Charleston Baby op. De voor stelling begint om 19.30 uur en in de pauze worden er loten verkocht. Na afloop is ér met mederwerking .van het-Delia-Combo :bal. na. Familiesamenkomst CBTB Vrijdag 29 januari is er een familie samenkomst van C-BTB, CPB en CPJ van Schouwen-Duiveland in het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven. Om 18.00 uur is de ontvangst en om 18.30 begint de koffiemaaltijd. Het avond programma start om 20.00 uur. CBTB-kringvoorzitter R. J. van der Wekken voert het woord. Verder op het programma een reisverslag met dia's van een reis naar Israël door drs. A. Jobsen uit Grijpskerke. Na de pau ze wordt het toneelstuk Jodocus op glad ijs opgevoerd. In het Tonnenma- gazijn tijdens de familiesamenkomst ook een stand voor de actie Trek kracht voor Kenya. DREISCHOR Oud papier Zaterdagmorgen 23 januari wordt in Dreischor oud papier opgehaald door leden van de muziekvereniging Crescendo. De inwoners van Drei schor worden vriendelijk verzocht het oud papier tijdig en goed verpakt gereed te zetten. Er wordt opgehaald vanaf 9.00 uur. BRUINISSE NCVB-vergadering Vanavond, donderdag, vergadert de afdeling Bruinisse van de NCVB in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw. Gastspreekster is me vrouw N. Ribbens. Zij houdt een in leiding over de broedergemeenschap in Zeist. De vergadering begint om 19.45 uur. Pools kinderkoor Dinsdag 23 februari geeft het kin derkoor van de Nationale Poolse Opera uit Warschau een concert in de Nederlands Hervormde kerk in Brui nisse. Het koor bestaat uit 46 kinde ren en 6 begeleiders. Zij verblijven twee dagen in Bruinisse en zullen worden ondergebracht bij gastgezin nen. De organisatie van het concert is in handen van de Stichting Festivitei ten Bruinisse. Het concert begint om 19.30 uur. Bestuurswisseling C. J. van Liere uit Bruinisse is be noemd tot lid van de raad voor maat schappelijke rekening en verant woording Stichting Oosterscheldé ziekenhuizen. Een vacature ontstond omdat voorzitter T. C. Hekman per 1 januari dit jaar aftredend was. Bur gemeester C. Slabbekoorn van Brou werehaven is de nieuwe voorzitter van de raad geworden. GOES Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt op za terdag 30 janauri een dans- en ont moetingsavond in café-restaurant Slot Ostende in Goes. De vrienden kring is bedoeld voor alle alleen staanden in Zeeland tot max. 45 jaar. De avond begint om 21.00 uur. Amsterdamse groepen in 't Beest In jongerencenti-um 't Beest te Goes treden op zaterdag 30 januari twee Amsterdamse groepen op, The Land lords is een groep die stevige, melo dieuze songs speelt welke zijn door spekt met dubbele lead-gitaren en veel koorwerk. Zij traden onder an dere samen met The Fatal Flowers op in de Melkweg. The Red Roses is een gelegenheidsformatie die covers speelt van country-rock met veel akoestische gitaren. De groep bestaat voornamelijk uit leden van The Fatal flowers aangevuld met de zanger van The Landlords; Gert Jonkers. Het concert in 't Beest begint om 22.00 uur. Bijeenkomst Staatkundig Gereformeerde studieveren iging OOSTERLAND - „De SGP dient pal te staan voor de handhaving van de haar vanouds bekende beginselen op grond van Gods Woord en de daar op gebaseerde belijdenisgeschrif ten". Dit steldé A. J. Vogelaar uit Ouddorp, gemeentesecretaris van Goedereede, tijdens een bijeenkomst van de Staatkundig Gereformeerde studievereniging Schouwen-Duive land in Oosterland. Vogelaar sprak over de plaats en betekenis van het beginselprogram van de SGP. De SGP is op 24 april 1918 opgericht als afzonderlijke poli tieke partij naast de reeds bestaande partijen. Gelijktijdig werd het begin selprogramma gepresenteerd, gel dend voor het optreden van de over heid én de wijze waarop aan de over heidstaak moet worden deelgeno- Vogelaar stelde dat de oorzaak van de oprichting van de SGP gezocht moet worden in het feit dat in 1905 door de Gereformeerde Kerken arti kel 36 van de Nederlandse Geloofsbe lijdenis, volgens de oprichters, in ern stige mate werd aangetast. Gesteld werd dat hierdoor artikel 36 haar we zenskenmerk voor de vervulling van de taak van de overheid verloor en de ARP zich makkelijk kon verbroede ren met andersdenkenden. Tegenover dit streven van dr. A. Kuyper, die zowel in de Gereformeer de Kerken als in de ARP veel invloed had, richtte G. H. Kersten de SGP op. Hij stelde dat de overheid ervoor dient te waken dat de ware gods dienst bevorderd wordt door godslas tering en openbare afgoderij te we- Vervolg van pagina 1. heid een noodlokaal aan te schaffen, werd volgens Does wijk door de ge meente afgewimpeld onder het mom van esthetisch onverantwoord. Een nieuwe mogelijkheid deed zich voor: het lokaal achter 't Mierenest. Dit lo kaal stond als gevolg van het dalende aantal kleuters leeg. Dit lokaal zou in eerste instantie als peuterspeelzaal dienst kunnen doen. Dit peutergebeuren dat de Be langengroep voor ogen had zou dan samenkunnen gaan met de reeds be staande peuterspeelzaal. Wanneer dat eenmaal liep zouden er dan ook andere activiteiten in dit onderko men kunnen worden georganiseerd. Kortom, de hoop op een eigen onder komen steeg met stip bij het bestuur van de Belangengroep. Het bleek ijdele hoop te zijn. „Na een aantal maanden praten met de gemeente bleek deze in één keer 180 graden te zijn gedraaid. Het lokaal werd toegewezen aan het Leger des Heils die daar zijn peuterspeelzaal wilde onderbrengen" aldus penning meester Doeswijk die nog steeds geen sluitende verklaring voor deze ommekeer kan geven. „De gemeente weet wat er speelt. Waarom er dan toch geen wijkcen trum komt is denk ik omdat dit poli tiek gezien niet interessant is. De ge meente Zierikzee vindt het blijkbaar belangrijker dat het geld naar Bro- gum en dergelijke gaat", gist Does- wijk, die na zeven jaar zitting te heb ben gehad in het bestuur er nu een punt achter gaat zetten. De scheiden de penningmeester merkt hierbij wel op dat de contacten met de gemeenten niet eenzijdig zwart moeten worden afgeschilderd. „Zeker wat de groen- In het beginselprogramma van de SGP wordt beleden dat de overheid regeert bij de gratie Gods. Nauw hierop aansluitend bepaalt artikel 11 van het beginselprogramma dat de overheid haar ambt uitoefent onder medewerking van het volk. De SGP staat een organisch kiesrecht voor dat rekening houdt met het gezin als cel der samenleving. Meest objectief Hoewel het democratisch beginsel volgens Vogelaar tendeert in de rich ting van de toekenning van vergaan de bevoegdheden aan het volk, is dit beginsel volgens Vogelaar door de SGP toch aanvaard als het meest ob jectieve middel om de mening van het volk kenbaar te maken. Vogelaar benadrukte dat men als SGP'er aan de vervulling van de over heidstaak deel dient te nemen als een volwaardig politicus. Enerzijds bete kent dit volgens hem het innemen van een afwerende houding tegen over andersdenkenden en anderzijds door studie te maken van de denkwe reld van die andersdenkenden. Hoe wel de SGP in navolging van Groen van Prinsterer het standpunt huldigt dat er alleen maar plaats kan zijn voor openbare scholen met de bijbel, stelde Vogelaar dat het voor ons land verworven stelsel in het algemeen wel aanvaardbaar te achten is. voorziening en het aanbrengen van speelvoorzieningen betreft waren de contacten tussen gemeente en de Be langengroep goed" Oppakken Ofschoon de jarenlange inspannin gen voor een eigen wijkcentrum in Poortambacht, een wijk waar onge veer een derde deel van de Zierikzee se bevolking woont, tot nu toe steeds schipbreuk hebben geleden geeft het bestuur de moed nog niet op. Nu het schoolgebouwtje 't Mierenest als ge volg van het samengaan met 't Kof schip leeg staat wil de Belangen groep proberen of ze de gemeente ertoe kan bewegen om 't Mierenest de functie van wijkcentrum te geven. „De meest geschikte locatie is en blijft die strook achter de Aldi, die in het bestemmingsplan voor bijzon dere bebouwing is bestemd. Bij ge brek aan beter kan 't Mierenest met wat aanpassingen ook als centrum fungeren. Je hebt er in ieder geval een dak boven je hoofd." aldus Does- wijk. Het vinden van onderdak blijkt voor de Belangengroep van eminent belang te zijn wil deze ook in de toekomst actief blijven. Het niet kunnen beschikken over een eigen onderkomen, dat als een ontmoetingspunt voor wijkbewoners dienst kan doen is noodzakelijk wil de Belangengroep in de toekomst meer regelmatige terugkerende acti viteiten kunnen ontplooien. Nu blij ven die activiteiten beperkt tot inci dentele evenementen als een wijk- feest en een lampionoptocht annex kerstboomverbranding. De toneel club oefent regelmatig in de hal van 't Mierenest maar het idee om een naai club te starten is door het ontbreken van ruimte tot nu toe niet meer dan een idee op papier. „Zo'n onderko men is een voorwaarde om te denken over nieuwe activiteiten. Zolang dat er niet is blijft de Belangengroep een wat sluimerend bestaan leiden". Hoe groot de kans is dat 't Miere nest het trefpunt van Poortambacht wordt durft Doeswijk niet te stellen. Enerzijds wat pessimistisch op grond van> de opgedane ervaringen, maar anderzijds ook wel optimistisch. „Na de zeven magere jaren, zo noem ik mijn periode als bestuurslid moeten er toch zeven vette jaren volgen", stelt hij met voorzichtig optimisme vast. Wat hij wel met zekerheid weet is dat niet hij en de andere leden van het bestuur de contacten met de ge meente gaan onderhouden. Woensdag 27 januari moet er tijdens de jaarlijk se vergadering een nieuw bestuur worden gekozen. Op dat nog te kiezen bestuur rust de taak om met de ge meente over de toekomst van 't Mie renest te onderhandelen. Wie van de twee partijen de eerste stap moet zet ten, daarover heeft Doeswijk een dui delijke mening. „Er is ons al ge vraagd waarom we het initiatief niet nemen. Maar waarom zou de gemeen te nu eens niet het initiatief nemen door bij voorbeeld een hoorzitting over de toekomst van 't Mierenest te organiseren?" aldus de scheidende penningmeester. Van 1783 tot 1865 ZIERIKZEE - In een stijlvolle stad passen stijlvolle burgemeesters. Zierikzee heeft er van deze zeldzame soort verscheidene gehad. Het vernis van voornaamheid dat deze stad zo lang heeft bezeten mag iets van zijn glans hebben verloren, in de negentiende eeuw was het volop aanwezig. Dat scheepvaart en nijverheid het in die periode bijzonder moeilijk hadden deed geen afbreuk aan de allure van het Zierikzeese patriciaat. Zierikzee mocht zich gelukkig prijzen dat burgemeester Marinus Christianus de Crane (1783-1865) het roer gedurende vele jaren in handen had. Hij was het die behalve grandeur ook grote energie bezat; dankzij zijn initiatief en inzet konden onmiskenbaar verval en achteruitgang van de stedelijke welvaart nog lang worden gestuit, althans ver traagd. Marinus Christianus de Crane stamde uit een voornaam geslacht dat zijn wortels buiten Zierikzee, zelfs buitens Zeeland had. De stam reeks vangt aan met een zekere Jacob Ewoutsz. Crane, die omstreeks 1560 te Utrecht was geboren en zich nader hand in Middelburg vestigde. De lijn naar Zeeland was getrokken en zou zich generaties lang handhaven. Het is verleidelijk om verschillende leden van dit interessante geslacht nader te belichten; wij zullen ons beperken tot de loopbaan en activiteiten van Mari nus Christianus. Hij zag op 7 april 1783 het levenslicht te Goes waar zijn ouders mr. Wilhelmus Christianus de Crane en Catharina Henrietta van Tilburg op 29 juli waren getrouwd. Reder en zeehandelaren Later ontmoeten wc M. C. de Crane in Zierikzee waar hij zich had gevestigd als reder en zeehandelaar. Het zag er in Zierikzee kort na het Franse be wind niet erg florisant uit. Handel en industrie kwijnden. Het bevolkings cijfer lag nog maar net boven de zes duizend. De Crane en met hem nog enkele andere prominente burgers van Zie rikzee wensten zich niét bij de trieste gang van zaken naar te leggen. Zij maakten de vestiging van enkele scheepswerven in Zierikzee mogelijk en zorgden zelfs voor opdrachten. In de periode van 1838 tot 1857 werden op de twee Zierikzeese werven zeven entwintig zeeschepen gebouwd, va riërende van barken en brikken tot schoeners. Het was een grote betekenis dat ook Zierikzee rederijen (De Crane, De Jonge, Keiler) deze schepen naar alle windstreken deden varen. Er kwam weer leven in de brouwerij: in 1853 werden te Zierikzee maar liefst eenendertig zeeschepen ingeklaard: zes komende van Java, negen van Li verpool, vier van Newcastle, twee van Odessa, twee van Londen en acht uit verschillende andere havenplaat sen. Met zijn zoon mr. W. C. de Crane werd de rederij gedurende vele jaren gevoerd onder de firmanaam M. C. de C'ranc Zoon. Aanzien Dat de reder bovendien achtender tig jaar lang het burgemeesterschap te Zierikzee mocht bekleden gaf hem extra aanzien en invloed. Er is reden om aan te nemen dat de reders- en handelsactiviteiten de meeste tijd vroegen; het burgemeesterschap kon men er in die tijd gemakkelijk bij doen! Evenals de latere burgemeester Fokker die zich slechts zelden op het stadhuis liet zien zal ook De Crane meer tijd hebben doorgebracht in zijn rederskantoor dan in de burge meesterskamer. Niettemin was hij bij de bevolking van Zierikzee zeer ge zien; hij was een van de meest popu laire burgemeesters: „Hij is de enige 19de eeuwse burgemeester waarnaar in de wijk Malta een straat werd ver noemd. De gemeenteraad besloot hiertoe op 9 juni 1965". (H. Uil). Scheepsportretten Het is een gelukkige omstandig heid dat van rederij-De Crane een aantal zeldzame scheepsrapporten bewaard zijn gebleven. Deze fraaie en minutieus vervaardigde waterverfte keningen, zeven in getal, tonen ons de schilderachtige schepen, die Zierik zee als thuishaven hadden. Bij herha ling hebben de bezoekers van het Ma ritiem museum te Zierikzee deze door Jacob Spin (1806-1875) gemaakte „portretten" kunnen bewonderen dank zij de bereidwilligheid van de tegenwoordige eigenaar E. D. de Cra ne van Westerechouwen, een recht streekse afstammeling van de eens vermaarde redersfamilie. Te hulp De tekeningen van schoenerskof fen, bark en fregat komen ons voor stellingsvermogen te hulp. Zij doen ons beseffen dat de toch al grote schil derachtigheid van Zierikzee tot ver in de vorige eeuw nog eens werd ver dubbeld wanneer de schepen van de plaatselijke rederijen door het Ha- vcnkanaal binnenvoeren en in de stad werden afgemeerd W1EBE KEIKES tk £1 Q&AltS, BURGEMEESTER DER STAD ZIERIKZEE Welkom, welkom dog der dtges! Die tlof lol daokeo goeft, dien Gij io gonst de* Hemel* Zeatigroalen ihin* beleeft. Voor Cw' brsre G»de en Kindren Geen, dio rei oer ireugde schenkt. Geen, dio **o Uw» Ondcrhoorigen Zolk em m*»l u» blijdschap brengt. Burgertader, oonit lolpremi! 'tl» Uw juli lend feestgetij; Daarom klopt de borst ons ruimer, Duroin dankenjuicbcn wij. \V*»r der (ijdrn dring on* pijnigt, lledl gij liefdrijk reler smart; En waar oood en jammer stijgen. Schuilen w« aan Uw raderbart. mzm Treft Uw burgen 'tlerena kommer, Tranend persend uil bet oog; Waar Gij nadert, «ijkt bun lijden. Tot wal top het stijgen mong'. Md door geboorte cn deugden Voorwerp onser aller mm Deelt Gij in bun lotsbeschikking Met rrglsefupcn Oirtstcnsio. «3» Dubbel waard ilao wierookgeuren, Kee*tfeUoemte en kruidcnjl Juichen rrgigeïarde kindrrn Kiel op 's Vailen hooggetij Niet sleehl» jnbli-n, maar mij smoekrn Rorenalbij hun rrnot Vuor Uw leren, bril rn welstand Aldus aller Vader llod: Zuiniii 7 Apnl 11*9. Spaar, in oorerdieode goad bod Wat Uw' liefde io Ilea oor ga/1 Neem Hem slechts io booge grijsheid Van 't toooerl der wereld afI Maak den last ran 't moeilijk leren Voor sijo' schouders altijd ligt! En rerberg tan voer lijn treden Nooit Uw rrieedlijk aaogewgt.' Strooi der Zijnen en Zijn' paden Altijd kunstig met gcblovmtl •Dal geen dag Hem ooit rooog' rijien, Dien Hij niet gevgeod noemt! Vind' Hij 'tloon tio duiieud aorgen Voor aijn' Burgers, in huo mint Treden ie, op rijn loflijk Allen 'Ipad tan braafheid l Dloeije it ongrkenden luister rg- en bakermat I Danke te san tijn wijt besturen Kik liasr lorgetloeide schat! Zij door Hem decs' Stad een Tcmpr, Waar terliehle Goditnschl wnont, Opdat uit den Imogen Hemel I e Almagt haar met toortpoed kroont! art» Clijf Gij 'tanker tijner hope, Liefdrijk Bminherr «au 'l Heelal Dan aal 'teiod llern niet brac! va men, Wat er om Urm aio ka of rail'; Dan verlaat Hij «ent dart' aarde. «Vol ran hopa, dia niet feilt Dal Hij eens cm deel sal err en. Dat geeo menteh noeG engel peilt." Ijrfjrf. aafas/k'y Wraaar P. DE LOOZE, «r^r^r*»pnpnrnrnv^4.^.v^f tjSZ lef tf, ..Gedenksteen betreffende Marinus Christianus de Crane, burgemeester, zeehandelaar en reder te Zierixzee (1783- 1865). Verz.; streekarchivariaat Schouwen-Duiveland e.a."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4