„Het blijft een smal straatje, maar daar verander je niets aan" Stichting Vrouwenemancipatie uit kritiek via een brochure Ruilbeurs motoronderdelen in de jeugdsoos Brogum Deurloo Boerenbedrijf onder grens rentabiliteit Eilandelijk succes bij bolusbakker van dit jaar blijft uit Informatiedag Onderling Sterk in Zierikzee y Specialist op zit- en slaapgebied Intermeubel Kop/staart- aanrijding bij de verkeerslichten Verkeerslichten vernield Koninklijke onderscheiding J. Hoogenboom ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 januari 1988 Nr. 24272 3 Vervolg van pagina 1. van het akkerland bebouwd met sui kerbieten terwijl vorig jaar 2329 hec tare met dit produkt verbouwd werd. De teelt van zowel plantuien als zaai- uien is behoorlijk toegenomen. Nieuw in het rijtje is de pootaardap- pel. Vroeger nauwelijks verbouwd en nu terug te vinden op 108 hectare ak kerbouwgrond. Vlasteelt De verbouw van vlas vertoont voor al de laatste jaren een lichte stijging terwijl de teunisbloem zijn beste tijd alweer gehad heeft. Het areaal sprui ten is totaal ineengezakt. In 1986 besloeg deze teelt nog 111 hectare en in 1987 nog maar slechts vier hectare. De witlofteelt daarentegen is sterk in opkomst. In 1986 zat deze teelt aan z'n top met 233 hectare. In 1987 werd op 177 hectare witlof verbouwd. Middels cijfers liet In 't Veld zien dat rentabiliteit voor een landbouw bedrijf eigenlijk pas mogelijk is bij een bedrijfsgrootte vanaf 45 hectare. ,,En de gemiddelde bedrijfsgrootte op Schouwen-Duiveland zit zo rond de 25 hectare. Maar daar moet ik meteen bij aantekenen dat de cijfers die ik gebruik zijn gebaseerd op het uitoefenen van het boerenbedrijf op pachtbasis. Wie zijn land niet hoeft te pachten kan, door de lagere kos ten, eerder rendabel werken". Niettemin stelde In 't Veld dat er toch een algemene tendens is om de bedrijfsgrootte naar boven te schroe.- ven. ,,En er zullen steeds meer part timei's in het boerenbedrijf komen. Boeren die er naast hun eigen bedrijf een baantje bijzoeken. In 't Veld bracht nog onder de aandacht dat een aantal boeren in het verleden ver zuimd heeft om na een goed jaar te in vesteren in de toekomst. ,,Een aantal mensen heeft jaren geleden de over stap gemaakt naar bijvoorbeeld de witlofteelt. En hun bedrijfsgebou wen zijn nu afgeschreven zodat ze daar geen kosten meer aan hebben. Dat zijn nu goed-draaiende bedrijven geworden. Wie nu wil investeren in de witlofteelt komt voor hoge lasten te staan, waardoor de overstap niet erg aantrekkelijk is". VEERE - Geen van de Schouwen-Duivelandse bak kers is erin geslaagd de eerste prijs te behalen in de eerste wedstrijd de Zeeuwse Bolus bakker. De wedstrijd was op poten gezet door de provincia le VVV met als doel Zeeland naar buiten toe te promoten. Daarvoor was ook ac teur/schrijver Albert Mol naar de Campveerse Toren gehaald, die op zijn eigen wijze de eerste prijs overhandigde aan Henk Honders uit Yerseke. Honders (43) mag zichzelf de beste bo lusbakker fvan 1988 noemen. VVV-voorzitter A. C. Bontebal laat desgevraagd weten, dat de organsisatie bewust voor één prijswinnaar heeft gekozen. Het aantal deelnemers, waar onder een groot aantal van Schouwen-Duiveland, overtrof volgens hem alle verwachtin gen. In totaal hebben 82 bak kers deelgenomen aan de strijd. Beoordeling Zij moesten in de eigen bak kerij bolussen bakken, die op vorm, smaak etcetera werden beoordeeld. Dat gebeurde in de Campveerse toren waar de bo lussen ingeleverd moesten wor den. De winnaar van de provin ciale wedstrijd heeft naast een oorkonde ook een gevelbord gekregen, die hij aan de gevel van de zaak kan ophangen. De Brnse Nieuwstraat na de reconstructie; gezelliger volgens de meeste bewoners. Te rustig volgens garagehouder P. A. Zuidgeest. Meerderheid bewoners Bruse Nieuwstraat tevreden met reconstructie BRUINISSE - Door de bank genomen zijn de bewoners van de Nieuwstraat in Bruinisse niet ontevreden met de reconstructie van hun straat. „Ik vind het zeker een ver betering. Het aanzien van de straat is verbeterd: gezelli ger. Het blijft natuurlijk een smal straatje, maar daar kun je niet veel aan veranderen", aldus mevrouw A. Deurloo uit de Nieuwstraat. Niet iedereen laat zich zo positief uit. Garagehouder P. A. Zuidgeest heeft weinig goede woorden over voor de reconstructie. „Ik zie dat de omzet van mijn bedrijf sterk gedaald is door die recon structie, dus ik ben er niet zo blij mee", aldus Zuidgeest. Zuidgeest is een van de weinigen die zich van meet af aan tegen de re constructieplannen, voor wat betreft de Nieuwstraat, heeft uitgesproken. Wat hem betreft is het laatste woord er nog niet over gesproken. De andere ondernemers in de straat zijn wel blij met de reconstructie. Zij hebben be lang bij meer wandelend publiek. Zuidgeest niet. Omzetdaling Zuidgeest heeft zoals gezegd van meet af aan geageerd tegen de plan nen van de gemeente. En hij liet het niet bij woorden. Brieven gingen richting gemeente waarin Zuidgeest zich uitsprak tegen de plannen omdat deze volgens hem een sterke omzetda ling voor zijn bedrijf tot gevolg zou den hebben. Van de kant van de ge meente werd daar wat lauw op gereageerd. Men meende dat het zo'n vaart niet zou lopen. Zuidgeest stelt dat zijn voorspelling wel degelijk is uitgekomen. „Mijn omzet daalde al heel snel met 40 procent. En dat gaat verder. Ik verwacht een omzetdaling voor mijn bedrijf van minimaal 60 procent". Desondanks is Zuidgeest druk doende met een verbouwing van zijn bedrijf. Er komt een geheel ver nieuwde, ruime showroom. „Vroeger waren dat allemaal kotten en knip pen. En dan kun je niks presente ren", aldus Zuidgeest. „Mensen heb ben mij afgeraden om hier nog aan te beginnen. Ik heb het toch doorgezet. Ik ben niet van plan om me bij deze situatie neer te leggen", aldus Zuid geest. „Vroeger was dit een goede locatie voor een garage, maar tegenwoordig is het de slechtste locatie in heel Brui nisse". Volgens hem is de reconstruc tie ook erg lastig voor leveranciers. Vooral grotere wagens zouden geen kant meer opkunnen. „Als de melk boer in de straat staat kun je er al niet meer door. Het is inderdaad een stuk rustiger geworden in de Nieuwstraat. Te rustig". Verbetering Navraag onder de bewoners leert dat men voor het merendeel tevreden ZIERIKZEE - Onderling Sterk, een belangenvereniging voor en door mensen met een geestelijke handi cap, houdt zaterdag 23 januari in de Veste te Zierikzee een informatiedag over haar werk. De informatieve middag begint om 13.30 uur. Na een ontvangst met koffie staat de bezoekers een inleiding te wachten door het bestuur en is er uitleg over datgeen Onderling Sterk inhoudt. Nadat er gelegenheid is geweest om vragen te stellen wordt in kleine groepjes gesproken over de toekomst. In grote groepen wordt gesproken over hetgeen in de kleine groepjes is besproken. Om ongeveer 16.00 uur wordt de vergadering afgesloten, waarna er rond 17.00 uur een geza menlijke broodmaaltijd is; gevolgd door disco, muziek en dans. is met de reconstructie. „Het grote voordeel is voor mij dat de auto's niet meer zo hard rijden", aldus mevrouw J. Meertens. „Mij bevalt de nieuwe si tuatie wel. Ik vind de straat gezelli ger dan vroeger". Een conclusie die gedeeld wordt door mevrouw W. Jumelet-Goudzwaard. „Er komen nu veel minder vrachtwagens door de straat. Ik kan nu tenminste fijn de ra men lappen zonder angst". Een kanttekening die meerdere be woners bij de reconstructie plaatsen is de constatering dat men nu minder gevaar loopt om door auto's van de sokken te worden gereden, maar dat daarentegen die fietsers en bromfiet sers vaak, uitwijkend voor een auto, dicht langs de gevels rijden. „Je moet nou echt eerst links en rechts kijken voor je je voordeur uitstapt". „Ja het is jammer dat het trottoir zo breed is geworden",aldus mevrouw A. de Koning. „Ik had liever gezien dat ze dat wat smaller hadden gehou den en de rijbaan ietsje breder had den gemaakt, want je moet echt goed uitkijken. En dan is het nu nog rustig. Denk je eens in wat dat wordt in de vakantietij d". Bloembakken Bij de reconstructie van de Nieuw straat is de opzet nadrukkelijk ge weest de sfeer van de straat te verho gen. Niet iedereen vindt dat men in die opzet geslaagd is. Mevrouw De Koning: „Ik vind niet dat het aanzien van de straat er op vooruit is gegaan. Ik vind die bloembakken die ze ge plaatst hebben gewoon ontsierend. Dat zijn geen bloembakken, maar kisten. Waarom moesten ze van de ge meente nou van die grote dingen neerzetten"? Door het plaatsen van borden pro beert de gemeente het zwaar verkeer te stimuleren om gebruik te maken van de burgemeester Hagelaan. Uit de reacties van de Nieuwstraatbewo- ners blijkt wel dat het verkeer in de Nieuwstraat aanzienlijk afgenomen is. „Maar nu is het in de Molenstraat een gekkenhuis". Blijft de klacht over fietsers en bromfietsers die overlast en zelfs ge vaar voor de voetgangers op zouden leveren. Verschillende bewoners op- Lost Ones verhoopt bij opbod Harley Davidson motorfiets ZIERIKZEE - Mede door het grote succes vorig jaar, or ganiseert de motorclub Lost Ones opnieuw een ruilbeurs van motoronderdelen voor Harley Davidson en Europese motoren. Het evenement vindt plaats op zondag 24 ja nuari in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum aan de Julia- nastraat vanaf 10.00 uur 's morgens. Om 16.00 uur wordt de beurs beslo ten met een optreden van de JP Band uit Tilburg. Een blues-rock formatie die sinds 1982 meedraait in het Ne derlandse rock-circuit. De band be staat uit vier leden en speelt behalve authentieke muziek ook een groot aantal eigen nummers waaruit blijkt dat de blues niet eindigt in Chicago. De ruilbeurs van motoronderdelen is bedoeld voor iedereen die onderde len te koop wil aanbieden, op zoek is naar onderdelen of gewoon belang stelling heeft voor motoren. Er zijn op dit moment nog gratis stands be schikbaar. De uitgifte ervan start om 9.00 uur. Als extra attractie wordt tij dens de beurs een Harley Davidson motorfiets bij opbod verkocht. Het betreft een Lowrider 1340 cc die vol gens de organisatoren in prima staat verkeert. MONACO - Het bom-incident tij dens de interland-wedstrijd Neder- Iand-Cyprus heeft indirect een goed doel gediend. De UEFA besloot de op brengst van reclame- en uitzendrech ten tijdens het tweede interlandduel in het lege Ajax-stadion ten goede te laten komen aan het Rode Kruis. Het bestuur van de UEFA maakte in Mo naco bekend de opbrengsten van wed strijden die zonder publiek zijn ge speeld, te schenken aan het Rode Kruis. peren de suggestie om de straat af te sluiten voor fietsers en bromfietsers. Overigens werd deze klacht ook naar voren gebracht in een vergadering van de verkeersadviescommissie. Men besloot, toen om het eenrich tingsverkeer voor fietsers en brom fietsers op te heffen. Meer wandelaars Mevrouw Robbe-Roos drijft een winkel in tabak en tijdschriften aan de Nieuwstraat. „Gezien de moge lijkheden is dit denk ik de mooiste oplossing. Verbreden kan nu eenmaal nie.t". Tegenover haar winkel is par keergelegenheid voor vier auto's. „Het is wel jammer dat men niet weet dat men dat kleine stukje tegen de stroom in mag rijden om de auto daar te parkeren. Het mag wel, maar er staat nog geen bord". Zij vindt het nog wat prematuur om zich uit te spreken over een mogelijke omzet stijging in haar winkel door de recon structie. „Het vakantieseizoen zal le ren of het echt verschil maakt. Maar ik denk zelf wel dat de straat na deze reconstructie meerwolk trekt". Volgens verschillende onderne mers in de Nieuwstraat heeft men door de reconstructie meer mogelijk heden gekregen om eventueel spul len buiten te etaleren. Maar een ech te winkelstraat is de Nieuwstraat volgens hen zeker nog niet. „Wat mij betreft mogen er gerust wat winkels bijkomen", aldus de heer Quist van Quist Schoenen. Een uitspraak waarin de heer Pleu- ne van Pleune Mode zich wel in kan vinden. „Ik zou dat zeker toejuichen, al zie ik het zo een, twee, drie nog niet gebeuren. Hij verwacht wel dat in het toeristenseizoen er meer wandelend publiek langs zijn etalage zal lopen. „Maar eigenlijk zouden er meer win kels moeten zijn. Dan hebben ze wat meer te kijken", aldus Pleune. Vervolg De herinrichting van de Nieuw straat is nog maar een deel van de plannen van de gemeente met de dorpskern van Bruinisse. Eind vorig jaar wees de gemeenteraad het ge bied Kerkplein oost en Lange Ring aan als tweede fase voor de re constructieplannen. De totale herin richting speelt zich af in vier fasen. Als fase twee is-afgerond is het de beurt aan Oudestraat, Kerkplein west, Korte Ring en Ds. Waarden burgstraat. Voor de tweede fase is in middels een plan opgesteld. Men is nog druk doende om de puntjes op de i te zetten, want voor één februari moet het plan ter goedkeuring bin nen zijn bij gedeputeerde staten. In maart komen er inspraakrondes en naar verwachting komt de materie aan de orde op de gemeenteraadsver gadering in mei. Advertentie Toepassing en effekten Rijksbijdrageregeling Emancipatiewerk Zeeland ZIERIKZEE - „Wij zijn van mening dat gemeenten en provincie ongeacht een spoedige of op lange termijn te verwachten opheffing van de tijdelijke Rijksbijdragere geling Emancipatiewerk een eigen beleidsmatig ant woord zullen moeten ontwikkelen op het gebied van vrouwenemancipatie". Dat zegt de Stichting Vrouwen emancipatie Zeeland naar aanleiding van een aantal be vindingen die zij heeft verwoord in de brochure Toepas sing en effecten van de Rijksbijdrageregeling Emancipa tiewerk in Zeeland. De brochure is samengesteld naar aanleiding van het voornemen van de rijksoverheid om de tijdelijke Rijksbijdrageregeling Emancipatiewerk per een januari op te heffen. De stichting wordt via haar werk geconfronteerd met de directe prak tijk van de regeling. Een praktijk die naar haar mening niet of nauwelijks is terug te' vinden in de ambtelijke stukken. De brochure is een rappor tage van de praktijkervaringen van de stichting met de gemeentelijke en provinciale toepassing van de rege ling. Beperkt „Over het algemeen blijft Vrou wenemancipatie in de Zeeuwse ge meenten beperkt tot het een keer per jaar behandelen van de subsidie-aan vragen". stelt de stichting in de bro chure vast. Zij uit kritiek op de haar inziens willekeurige manier waarop de regeling in vele gemeenten wordt toegepast en de vrij ondoorzichtige procedures die worden gehanteerd. „Er is sprake van relatief weinig ken nis van de regeling in de gemeenten. Gelet op het feit dat slechts oen enke le ambtenaar een paar taakuren be schikbaar heeft voor emancipatie is dat niet verwonderlijk", aldus de bro chure. De stichting stelt dat in dc meeste Zeeuwse gemeenten de rijksregeling nog niet tot een emancipatiebeleid heeft geleid. „Emancipatie heeft ge meentelijk geen prioriteit. Zelfs wordt in diverse gemeenten emanci patie van vrouwen overbodig ge acht". De stichting schrijft dat de meeste gemeenten desgevraagd toe gaven dat de rijksbijdrageregeling geen cmancipatiegevoeliger beleid tot gevolg heeft gehad. Terwijl men wel aangaf te weten dat het een over gangsregeling betreft. „In meerder heid heerst in gemeenten het beeld dat emancipatie slechts geïsoleerde activiteiten voor een gering aantal vrouwen betreft". Behalve deze minder rooskleurige gegevens maakt dc brochure ook mel ding van de positieve ontwikkeling die de rijksregeling tot gevolg heeft gehad. „Te constateren valt dat in de loop der tijd het aantal subsidierege lingen is toegenomen. Overigens voornamelijk nog omdat het de ge meenten 'niets kost'. Diverse groepen hebben daardoor een stabiele plaats verworven. Vijf van de 23 gemeenten hebben inmiddels een gemeentelijke emancipatienota en een enkele ge-, meente heeft criteria voor subsidië ring vastgelegd. Hoe beperkend die soms ook zijn, ze scheppen duidelijk heid voor de aanvragende groeperin gen". De brochure is verzonden naar de Zeeuwse raadsfracties en do com missies voor welzijn, financiën en emancipatie. Haringvlietplein 4, 4301 XG Zierikzee Tel 01110-12946. 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE - Het oranje ver keerslicht zou de indirecte aanlei ding zijn geweest voor een kop/ staartbotsing bij de verkeerslichten bij de kruising N-5.9/YVeg naar de Val bij Zierikzee. Hoewel daarbij twee personenauto's zwaar werden be schadigd waren er geen persoonlijke verwondingen. Het ongeluk gebeurde woensdag om ongeveer 10.00 uur 's morgens. Mevrouw A. J. D.-H. uit Zierikzee remde af voor het stoplicht dat op oranje sprong. De achter haar rijden de mevrouw J. E. A. V.-M. uit Scha- rendijke zou dat te laat hebben be merkt en reed op de auto van haar voorgangster. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggetakeld. BURGH-HAAMSTEDE In de nacht van dinsdag op woensdag wer den zeven lampen vernield van de nieuwe verkeerslichteninstallatie op de kruising Krayesteinweg/Provin ciale YVeg. Volgens een woordvoerder van Provinciale Waterstaat bedraagt de schade ongeveer 700 gulden. De zeven lampen werden volgens een kantonnier van Provinciale Wa terstaat vermoedelijk vernield door dat er met stenen naar werd gegooid. Behalve de lampen werd ook een aan- duidelingsbord vernield. De rijkspo litie stelt een onderzoek in om de vandalen te achterhalen. Iedereen die wat heeft gezien wordt verzocht dat te melden via telefoonnummer 01110- 14055. ZIERIKZEE - J. Hoogcnboom uit Zierikzee is tijdens zijn afscheidsre ceptie in Rotterdam onderscheiden met dc eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr J. J. P. M. Asscl- bergs van Zierikzee speldde hem de ze onderscheiding op de revers. Hoogenboom ontving deze medail le voor zijn jarenlange werkzaamhe den als commercieel medewerker bij de Melkunie bv en de voorgangers van deze onderneming. In mei '49 trad Hoogenboom als controleur in dienst van de nv Dc Vooruitgang in Rotterdam. In 1960 werd hij bedrijfs directeur van dc Zierikzeese vesti ging van de nv Rotterdamse Melkin richting/ nv Fabriek' van Melkpro ducten der Vercenigdc Zuivclbcrei- ders in Rotterdam. Zeven jaar later werd de fusie met dc Melkunie Hol land een feit. Nadat de deur van dc Zierikzeese vestiging in 1975 defini tief werd gesloten trok Hoogenboom als een „commercieel'ambassadeur" van deze melkgigant door de regio Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft dc Zierik- zeeënaar daar nu een punt achter ge zet. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograat (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42.25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor bel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3