De gebouwen in de oude binnenstad van Zierikzee 'Ik kan niet goed binnen zitten, ik ga 't liefste langs de deuren' Automatiseringsapparatuur voor administratie van Brouwershaven jPSi HHI'L».* - J Vaarseizoen begint weer voor hospitaalschip Schoolgebouw Manhuisstraat vertoont legio gebreken w r~-iy I SS!!! 4 Het echtpaar Fiere werd gehuldigd vanwege het zilveren jubileum bij de PTT van Jaap Fiere. Jaap Fiere uit Zierikzee 25 jaar bij de PTT ZIERIKZEE - Enkele tientallen jaren geleden ging Jaap Fiere uit Zierikzee dagelijks met groente en fruit langs de deuren. Bij de PTT te Zierikzee werd zijn zilve ren jubileum gevierd. Want op zijn 28e jaar maakte Fiere de omschakeling van groenteman naar postbode te Zie rikzee om vervolgens 25 jaar bij het postbedrijf te blij ven werken. In aanwezigheid van familie en collega's werd in het Voorsorteercentrum aan het Haringvliet- plein aandacht besteed aan dit jubileum. Directeur van het postkantoor Zie rikzee A. Verbraak benadrukte dat ondanks de toenemende automatise ring bij de PTT het personeel het hoogste goed is. „De mens blijft de belangrijkste schakel in het geheel". Hij wees erop dat de postbesteller de gene is die het dichtste bij de klanten staat en die daarom met zijn houding en gedrag het gezicht van de PTT be paalt. Juiste snaar Verbraak schetste besteller en later chauffeur Jaap Fiere als een man die zijn werk op een rustige en ijverige manier deed en die nimmer bewust op de voorgrond trad. „Een man met een heldere kijk op de zaak. Die vaak met een enkel woord of opmerking de juiste snaar bij zijn chefs en collega's wist te treffen. Een vriendelijke, fij ne man. Dat mag op een dag als van daag best eens gezegd worden", aldus de directeur. Hij dankte de echtgeno te van Fiere met bloemen. „Ook zij werkt eigenlijk bij de PTT, zij het dat ze daarvoor niet betaald wordt". Na dat Verbraak enkele persoonlijke er varingen met Fiere ophaalde sprak hij de hoop uit dat de 53-jarige PTT-er nog vele jaren in goede gezondheid bij het bedrijf zal blijven werken. Hij overhandigde hem de zilveren PTT- speld en een foto waarop Fiere tij dens de kerstdrukte bezig is met zijn werk. Fiere ontving ook een gratifi catie. De loopbaan van Fiere bij de PTT werd ook belicht door hoofdbesteller J. C. Kouijzer en B. Gilden feliciteer de de jubilaris namens de perso neelsvereniging waarvan hij voorzit ter is en Jaap Fiere bestuurslid. H. Bolkenbaas, die er 25 jaar geleden in belangrijke mate aan meewerkte dat Fiere als postbesteller bij de PTT kwam werken, haalde persoonlijke herinneringen op aan het werken met zijn vriend en collega. Fiere bedankte hem dan ook als eerste. „Want zonder jou was ik hier ZIERIKZEE - Het schoolgebouw aan de Manhuisstraat vertoont nogal wat gebreken. Dat blijkt uit een rap portage van waarnemend conrectrix D. van Leeuwen uit Zierikzee aan het bestuur van de Zeeuwse Dag en Avond Scholengemeenschap (ZDASG). „Om te voorkomen dat het schoolgebouw voor de gebruikers op den duur ongeschikt wordt moet aan het stelselmatig achterwege laten van enig onderhoud zo snel mogelijk een eind komen", aldus het rapport. Toen de ZDASG in 1981 het school gebouw aan de Manhuisstraat betrok vertoonde het geen opvallende gebre ken. Sindsdien is er echter nauwe lijks onderhoud gepleegd en de gevol- Vaarschema J. Henry Dunanl Kruis een avondvullend programma verzorgt. BRUINISSE - Het Rode Kruis Hospitaalschip de J. Henry Dunant prepareert zich momenteel weer op het nieuwe vaarseizoen. Het ma jestueuze schip, dat met zijn prachti ge doelstelling een graag geziene gast is in de Zeeuwse havens, ligt nu in een overdekt dok bij de scheeps werf Schram-Bolnes voor een onder houdsbeurt. Ook in het nieuwe vaar seizoen kan de Henry Dunant volgens een ministeriële beschik king weer door de rijkssluizen met voorrang worden geschut. De Henry Dunant zal wederom in het komende vaarseizoen de regio be zoeken en door verschillende Rode Kruisafdelingen gastvrij worden ont vangen waarvoor speciale program ma's worden samengesteld voor de gasten, de langdurig zieken en gehan dicapten. De havens van Middelhar- nis, Zierikzee, Bruinisse en Brou wershaven zullen het schip verwel komen. De eerste reis heeft gelijk Zeeland al als bestemming. Zeeland In de week van zeven tot en met twaalf maart komt het schip van Nig- tevecht via Willemstad naar Veere. In de week van negen tot vijftien mei zijn er gasten aan boord van de kring Gelderland. De reis gaat dan van Arnhem naar Middelburg terwijl Bruinisse op tien mei als overnach tingshaven fungeert en het Rode In de week van zestien tot tweeën twintig mei is het eindstation Zierik zee waar het schip op achttien mei zal arriveren, met gasten aan boord van de kring Utrecht. Tijdens de reis van Amsterdam naar Bergen op Zoom worden zowel Brouwershaven als Middelharnis aangedaan. Op 29 juni ligt het schip 's avonds in Brou wershaven terwijl op 30 juni de ha ven van Middelharnis wordt aange daan. Op weg naar Middelburg zal de Henry Dunant tijdens een Duitse reis op 19 juli wederom de haven van Bruinisse binnenvaren voor een over nachting, evenals op één augustus als het schip in Bruinisse afmeert op zijn buitenlandse trip naar het Belgische Gent. In de week van 29 augustus maken langdurig zieken van de kring Zee land een reis met het schip vanaf Wol- phaartsdijk naar Arnhem. De laatste reis naar de Zeeuwse wa teren is in de week van 26-30 septem ber als op 27 september wederom Brouwershaven als overnachtings plaats wordt aangedaan. Weer een druk seizoen voor kapi tein Joosten, zijn bemannjng en de vrijwilligers aan boord maar het is een geweldig mooi en dankbaar werk dat ze voor hun zieke en gehandicapte medemens doen. Totale investering van ruim 250.000 gulden BROUWERSHAVEN - Wanneer de gemeenteraadsle den in meerderheid akkoord gaan zal tussen een april 1988 en een januari 1991 de administratie van de gemeen te Brouwershaven worden overgezet op automatiserings apparatuur. In de volksmond bekend als computers. Een ingreep die van het rijk uit verplicht wordt opgelegd en die een totale investering vraagt van ruim 250.000 gul den. worden gedaan. Men heeft hierbij ge kozen voor een invoering in fases waarbij er telkens een volledige ad ministratie bijkomt. Dat houdt in dat men er naar streeft in april 1988 de tekstverwerking operationeel te hebben. In januari 1989 de bevol kingsadministratie. In januari 1990 Omdat men wist dat de wet Ge meentelijke Bevolkingsadministra tie met deze verplichting zou komen is een ambtelijke werkgroep al enke le jaren bezig om uit te zoeken op welke wijze de invoering van de au tomatisering zo kan worden geregeld dat zij het beste aansluit bij de werk zaamheden zoals die bij de gemeente de financiële administratie en in ja nuari 1991 de belastingen. De gemeente heeft drie leveranciers van automatiseringsapparatuur uit genodigd offerte uit te brengen. De gemeenteraad heeft uit het rekenin goverschot van het dienstjaar 1985 in dertijd al 100.000 gulden voor dit doel gereserveerd en men wil uit het over schot van 1986 eenzelfde bedrag voor automatisering bestemmen. Met de rente is op deze manier al ruim 240.000 gulden beschikbaar. Tijdens de raadsvergadering op maandag 25 januari in het dorpshuis te Dreischor stelt het college van b en w aan de raadsleden voor een krediet van 253.246,60 beschikbaar te stellen voor de invoering van de automatise ring. De vergadering begint om 19.30 uur. nooit gekomen". Vervolgens bedank te hij zijn collega's, zijn vrouw, gezin en familie, de personeelsvereniging en tenslotte de directeur en hoofd besteller. De jubilerende postbestel ler vertelde dat hij indertijd de over stap van groenteman naar postbesteller had gemaakt omdat hij zoveel uren van huis was dat hij zijn kinderen bijna niet kon zien. „Ik heb er nooit spijt van gehad want als postbesteller moest ik ook langs de deuren. Ik wist iedereen al te wonen en ik was in de buitenlucht. Ik ben namelijk geen persoon die je kunt opsluiten in een hokje". Na ongeveer tien jaar als postbode in Zierikzee te hebben gewerkt werd Fiere de eerste chauffeur op de autodienst. De postauto die de post bezorgt bij hui zen en boerderijen in de polders op Schouwen-Duiveland. En die ook de pakketpost bezorgt. De groentemand die hij kreeg aangeboden van de per soneelsvereniging herinnerde tijdens de bijeenkomst nog aan zijn vroegere beroep. Rottende kozijnentocht en bladderend stucwerk gen daarvan worden nu duidelijk zichtbaar. Kozijnen Doordat tijdig schilderen niet ie ge beurd zijn de kozijnen gaan rotten, zowel binnen als buiten. Hetzelfde gebeurt door het niet tijdig aanvullen van uitgevallen stopverf. Op sommi ge plaatsen blijkt het ook als gevolg van het rottingsproces behoorlijk te tochten. In het gebouw ook problemen met de verwarming. Volgens het rapport is de capaciteit van de verwarming wel toereikend maar is de tempera tuur zeer slecht te regelen. „Een be haaglijke temperatuur in lokaal vijf is automatisch gekoppeld aan tropi sche temperaturen in lokaal zes en de lokalen één tot en met vier". De afvoer van hemelwater laat vol gens het rapport op diverse plaatsen ernstig te wensen over. Eén bepaalde waterafvoer geeft al meer dan een jaar ernstige problemen. „De lekken de regenbak/pijp zrgt voor een van buiten tot binnen doprweekte muur. Gevolg: zwamgroei en afvallend stuc werk". Rijkseigendom Zolang het gebouw nog gebruikt wordt door de rijksscholengemeen schap Professor Zeeman blijft het ei gendom van het rijk. Pas als deze zich definiteif uit het gebouw terugtrekt krijgt de gemeente het gebouw in ei gendom. In opdracht van rijksgebou wendienst zijn overigens incidenteel wel reparaties verricht, maar structu reel onderhoud is aan het gebouw nauwelijks gepleegd. Het schoolgebouw aan de Man huisstraat biedt behalve aan de Mavo-Havo-VWO-klassen van de ZDASG ook oonderdak aan de Pri mair Beroepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE), Basiseducatie, STEZN (opleiding PDB). Het ziet er naar uit dat de Stichting Vrouwen emancipatie zich gaat vestigen in de ruimte die vrijgekomen is door het vertrek van de Vrij werkcentra le. DEN HAAG - Koningin Beatrix viert Koninginnedag dit jaar mee in de Overijsselse gemeenten Kampen en Genemuiden. Zij zal in gezelschap van prins Claus in beide plaatsen een gedeelte van de feestelijkheden bij wonen. Naar verwachting maken ook prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven deel van het gezelschap uit. Tijdelijke kaalslag ZIERIKZEE - Met het historische stadsbeeld van Zierikzee wordt tegenwoor dig over het algemeen zuinig omgegaan. Sinds het eind van de dertiger jaren is er veel ten goede veranderd, mede onder invloed van de toen tot stand gekomen Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Het is juist een halve eeuw geleden dat de minnaars van het oude stadsschoon van Zierikzee in rep en roer waren vanwege de ingrijpende verbouwingsplannen van het toenmalige Sint Cornelia Liefdegesticht aan het Havenpark. Momenteel staat de Corneliastich- ting, althans de gebouwen die tot dat complex hebben behoord, opnieuw in de schijnwerpers. Hoewel de recente verbou wingsplannen in verband met het realiseren van kleine wooneenhe den een positieve benadering ver dienen is het toch curieus hoezeer gedurende de afgelopen jaren juist de Hoge Molenstraat en om geving zo radicaal van „gezicht" gaat veranderen als gevolg van verstrekkende bouw- en verbou wingsplannen op die locatie De groote Mossel Zonder al te gedetailleerd te worden mag nog even worden ge wezen op de totstandkoming van het bejaardencentrum De Wieken. Ten dele op de plaats van een een voudig maar karakteristiek 18de eeuws gebouw dat werd afgebro ken verrees een gebouwencom plex dat door hoogte en afmeting als een steenrots staat temidden van de reeds aanwezige huizen van veel kleiner formaat. Over de ar chitectuur kan men van mening verschillen; men zal het er over eens zijn dat deze nieuwbouw sterk (te sterk?) domineert in een oud stadsgedeelte. Min of meer als een toevallig heid heeft niet ver van De Wieken een ander omvangrijk gebouwen complex een groot stuk van het aloude stedelijk domein op geslokt. Hier stond één van de prachtigste panden die Zierikzee ooit heeft gehad: het huis ge naamd De groote Mossel. F. Nagtglas, die zo beeldend over al lerlei historische zaken kon schrij ven, heeft er in 1882 een hoog gestemd artikel aan gewijd in het tijdschrift Eigen Haard. „Gedurende bijna anderhalve eeuw bleef het aanzienlijke huis een der deftigste gebouwen op den besten stand der stad, de zoo genoemde Oude haven waar an ders de net geschoren lindeboo- men een vriendelijke schaduw wierpen op menige kostbare en sierlijke woning. De Groote Mos sel was echter niet onveranderd gebleven. De smalle vensters aan de voorzijde maakten in de acht tiende eeuw plaats voor groote schuiframen met binnenblinden, de geweven behangsels werden vervangen door goudleer en later door beschilderd doek en in stede der fijne matten kwamen turk- sche of smirnasche tapijten". Het is ondoenlijk alle wijzigin gen, die De Groote Mossel met haar belendende gebouwen in de loop der tijden heeft ondergaan te memoreren. Als klap op de vuur pijl -moet het ontwerp worden be schouwd dat in 1937/'38 de gemoe deren van vele Zierikzeesë ingéze-' tenen verontrustte omdat het de totale ontluistering van de histori sche bebouwing betekende. Het verzet in Zierikzee was zo hevig dat de plannen aanmerkelijk wer den gewijzigd en „afgezwakt". Compromis Tenslotte werd een compromis bereikt. Het allerergste werd voorkomen; zoals het dikwijls gaat met een moeizame oplossing die alle partijen moet bevredigen: het resultaat was noch vlees noch vis. Er was in ieder geval een wat men noemt „rustige straatwand" verkregen Nóg waren de in grepen op die locatie tussen Oude Haven en Hoge Molenstraat niet ten einde. Toen na de watersnood (1953) de paus in het daaropvol gend jaar een aanzienlijk bedrag ter beschikking stelde ten behoe ve van het RK bejaardenhuis on derging het Liefdegesticht op nieuw een belangrijke uitbrei ding. Ook nu was er weinig waarde ring voor de architectuur van de nieuwbouw. Men suste zijn gewe ten door te constateren dat ten minste een rustige straatwand was behouden! Het is vanzelfsprekend dat met name de vele bestemmingen die de eerder genoemde panden in de loop der eeuwen hebben gekregen van grote invloed zijn geweest op het aanzien van zowel het exte rieur als het interieur. Nadat het vele jaren een logementfunctie had gehad kwam het in 1877 in het bezit van Cornelia Schillemans- de Wit. Zij schonk het naderhand aan het RK-armbestuur. Aanvan kelijk werd dit Cornelia-Liefde- huis geschikt gemaakt als bejaar denhuis, bewaarschool en naai school. Alles onder leiding en be geleiding van de zusters Francis canessen. Een belendend gebouw, aangekocht in 1919, werd als da mespension ingericht. In 1921 werd de voorgevel „opgeknapt". Na jarenlang gebruik als zie kenhuis (1944-1967) werd „De Cor nelia" tenslotte verpleeginrich ting of verpleegtehuis. Nu dit onlangs is verhuisd naar de loca: tie bij het Rode Kruisziekenhuis, kwam het zeer gecompliceerde complex voor andere doeleinden beschikbaar. Het mag een verant woorde oplossing worden ge noemd dat thans op deze centraal in de binnenstad van Zierikzee ge legen plek wooneenheden worden gerealiseerd. Dit betekent wel opnieuw „aan passingen", verbouwingen en uit breiding! De facade aan Haven park/Havenplein zal deze be stemmingsverandering ongetwij feld zonder kleerscheuren door staan. De rustige gevelwand waaraan iedereen gewend is blijft ongeschonden. Aan de Hoge Mo lenstraatkant zal het een en ander veranderen zoals nu reeds is te zien. Tijdelijke „kaalslag" maakt het mogelijk om momenteel een blik te werpen op de bezienswaar dige achterwanden van de heren huizen aan het HavenparkOok krijgt men thans een goede in druk van de fraaie diepe tuinen die achter deze voorname behui zingen zijn gelegen. Het is te ho pen dat in de toekomst ^thans deze particuliere tuinen ongerept blijven en niet voor een groot ge deelte worden volgebouwd zoals hier en daar helaas al is gebeurd. vViebe Keikes JjjL Hi e je g Tijdelijke kaalslag achter De Cornelia. Het bewaarsehoolgcdeelte is door afbraak verdwenen. Rechts: ge zicht op de achterzijde van de dokterswoning aan het Havenpark.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4