Ertstanker verantwoordelijk voor olieramp langs de kust Beroepenmanifestatie Zeeland voor vierde keer georganiseerd WATERSTANDEN Vogel beschermers claimen 1,8 miljoen gulden na olieramp Asielzoekers vragen verlenging verblijf 2 De recente olieramp zorgde voor veel slachtoffers onder de vogels. Nog niet zeker of er sprake is van strafbaar feit RENESSE - De Roemeense ertstanker Borcea is ver antwoordelijk voor de olieramp tien dagen geleden voor de Nederlandse kust. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat tijdens een persconferentie op het ministerie bekendgemaakt. Het 66.000 ton metende schip van de Roemeense staat was in de nacht van don derdag 7 op vrijdag 8 januari op weg van Terneuzen naar Noorwegen toen het ter hoogte van de Nederlandse kust door een ongeluk 350 ton zware stookolie verloor. Het schip heeft in de romp een scheur van zeven bij twee me ter waar de olie moet zijn uitgelopen. Het schip bevindt zich nu in Noor wegen. Vertegenwoordigers van het openbaar ministerie, rijkspolitie en scheepvaartinspectie zijn naar de Noorse stad Haugesu'nd, 35 mijl ten noorden van Stavanger, gereisd om een nader onderzoek in te stellen. Het is nog niet zeker of sprake is van een strafbaar feit. Het zou ook om een ongeluk kunnen gaan. De Rotterdamse officier van justitie Smid, die zich thans in Noorwegen bevindt, zal dit nader uitzoeken. Scheur Uit de gegevens die thans bekend zijn, komt naar voren dat de Roe meense kapitein met zijn 250 meter lange schip vanaf Tbrneuzen zonder loods de Noordzee is opgevaren. On derweg moet de tanker gezien de gro te scheur aan de voorkant van het vaartuig, ergens tegenop gelopen zijn. Een aanvaring met een ander schip is niet waarschijnlijk, omdat er tot nu toe geen melding is binnenge komen. De minister van verkeer en water staat bekijkt thans met de Tweede Kamer de mogelijkheid in het kader van het internationaal zeerechtver drag de Noordzee tot een exclusieve economische zone te verklaren om op die manier een greep te krijgen op de bemanning van het Roemeense schip, als mocht blijken dat het hier gaat om een strafbaar feit. De weggelopen olie betrof stook olie uit een van de voorste bunkers in het schip, dat voor de eigen voortbe weging is bestemd. Het is het minis terie van verkeer en waterstaat niet helemaal duidelijk waarom de kapi tein niets heeft gemerkt van een aan- DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) blijft bij zijn eerder ingenomen standpunt dat het nieuw in te voeren paspoort vijf jaar geldig moet zijn. De wens van de Tweede Kamer legt hij naast zich neer. varing en het wegdoen van de stook olie. Volgens een deskundige van Rijks waterstaat is het echter mogelijk dat men op de brug van een dergelijk groot schip niet in de gaten krijgt, als het voorste gedeelte van het vaartuig 250 meter verderop tegen een obsta kel onder water loopt. Speurwerk De Nederlandse kustwacht is ach ter het schip gekomen nadat zij sinds de olieverontreiniging ruim een week geleden de gangen van 572 zeesche pen had nagetrokken. Er bleven uit eindelijk acht „verdachten" over. De Roemeen liep uiteindelijk tegen de lamp, toen de Noorse autoriteiten Ne derland erop attent maakten dat er wat met de Borcea aan de hand was. Misschien zou het schip iets te maken hebben gehad met de oliemorsing op de Noordzee. Rijkswaterstaat vergeleek de olie die op de Noordzee terecht was geko men met die van het Roemeense vaar tuig. Uit de zogenoemde „vinger- print" blijkt dat de gemorste-olie uit de Borcea afkomstig is. Minister Smit-Kroes prees dege nen die zich met het onderzoek had den beziggehouden. „Er'is intensief speurwerk verricht. De noodzaak van het bestaan van een kustwacht is nu meer dan bewezen", aldus de be windsvrouw. De 66.000 ton metende Borcea ligt thans in het Fjord Her- vik, ongeveer dertig kilometer ten oosten van de havenplaats Hauge- sund, zo meldde de Havendienst maandagmiddag. Daar zal het schip dinsdag in dok gaan om de schade op te nemen. Het Roemeense schip kwam uit het Belgische Zelzate bij Sas van Gent en was door het Kanaal van Terneuzen gevaren om via de Westerschelde de Noordzee op te gaan. De uiteindelijke bestemming van het schip was Nar vik, dat in het noorden van Noorwe gen ligt. Haugesund ligt even boven Stavanger in het zuiden van het land. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 januari 04.15 156 10.25 -161 16.45 179 22.40 -130 21 januari 05.00 158 11.15 -169 17.30 182 23.35 -126 20 januari 02.35 160 08.50 156 14.50 190 21.10 -123 21 januari 03.20 164 09.40 -164 15.35 194 21.50 -118 20 januari 04.00 161 10.20 -171 17.10 186 22.45 -138 21 januari 05.30 163 11.15 -178 18.00 192 23.40 -134 20 januari 04.20 179 10.25 -175 16.50 202 22.45 -144 21 januari 05.10 182 11.15 -183 17.40 205 23.35 -140 Minister Smit-Kroes is van plan de schade die ons land ten gevolge van de oliemorsing heeft opgelopen op de Borcea te verhalen. Zij schat de scha de op ongeveer een miljoen gulden. Dat zijn kosten die met de oprui mingswerkzaamheden zijn gemoeid. De minister bood de vogelbescher-' mingsorganisaties en milieubewegin gen, die ten gevolge van de olieramp eveneens kosten hebben gemaakt, als brievenbus te dienen voor de afwik keling van hun eisen tot schadever goeding. Het vrachtschip heeft wel degelijk gebruik gemaakt van een loods. Vol gens mr. M. van Boven, directeur van Directoraal-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken (DGSM) in het dis trict Scheldemond (Zeeland), heeft de Borcea zowel inkomend van zee naar ZEIST - De Nederlandse vogelbe schermers zullen tegen de Roemeen se staat als rederij/eigenaar van de tanker die vorige week de olieramp veroorzaakte, een schadeclaim indie nen van 1,8 miljoen gulden. De Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels heeft de materiële kosten en de uren die asiels en vrij willigers hebben besteed en nog zul len besteden aan het opruimen, schoonmaken en revalideren van vo gels die het slachtoffer zijn geworden van de lozing, voorlopig op dat be drag geschat. De Stichting Nationaal Monument Zeevogels Olievrij, een samenwer kingsverband van vogelbescherming, dierenbescherming en de kustvogel- asiels, zal de claim indienen. Zij maakt gebruik van de mogelijkheid die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft geboden om haar departement te laten fungeren als postbus voor het doorgeven van de ci viel rechtelijke claim. Directeur S. Woldhek van de vogel bescherming heeft in een eerste reac tie verklaard verheugd te zijn dat Rijkswaterstaat en het ministerie van justitie erin zijn geslaagd de ver- Zelzate bij Gent als uitgaand naar zee een loods aan boord gehad. Volgens Van Boven lijkt het dan ook onwaar schijnlijk dat de Roemeense ertstan ker de scheur in de romp in de Zeeuw se wateren heeft opgelopen. De DGSM-man vermoedt dat het schip deze schade al eerder heeft opgedaan, maar denkt dat de olietankt achter de scheur op dat moment nog leeg wa ren. Scheepvaartdeskundigen hebben nu de mogelijkheid geopperd dat de kapitein van de Borcea na het lossen van de lading erts in Zelzate de nieuw ingenomen bunkerolie vanwege de stabiliteit van het schip over twee tanks heeft willen verdelen. Dat overpompen gebeurt tijdens het va ren. Omdat men niet op de hoogte was van de scheur bij de lege tanks, is de vervuiling naar alle waarschijn lijkheid na het overpompen ontstaan. De Borcea heeft overigens op 4 ja nuari bij het binnenkomen van zee via de rede van Vlissingen en het ka naal Gent-Tbrneuzen al wat olie verlo ren. Maar dat werd veroorzaakt door dat het schip problemen had met de voortstuwingsmotor. Volgens Van Bo ven hebben de rijkshavendienst en de rijkspolitie te water op het kanaal Gent-Terneuzen toen al een onder zoek ingesteld. Maar het olieverlies bleek zo minimaal dat geen stappen tegen het schip hoefden te worden ge nomen. moedelijke dader te achterhalen. „Als de wil er is kan het dus kenne lijk wel," aldus Woldhek. Een schadevergoeding is volgens hem niet meer dan een eerste stap. „De slachtoffers blijven dood en de Noordzee is weer meer vervuild". Vol gens de vogelbescherming moeten er maatregelen worden genomen om dergelijke rampen te voorkomen. „Dat vogelbescherming niet alleen staat in haar verontwaardiging over deze olieramp bleek ook uit de enor me hoeveelheid reacties, die we vori ge week kregen. De vogelbescher ming eist namens de vogels en al deze mensen dat er nu een eind komt aan de reeks kleine en grote olievervui lingen op zee. ZWOLLE - Vier asielzoekers, die in november in het centrum Luttelgeest zijn gehuisvest, hebben in kort ge ding gevraagd hun uitzetting op te schorten totdat over hun herzie ningsverzoek is beslist. Die herzie ningsverzoeken zijn ingediend nadat de staatssecretaris van justitie afwij kend op het verzoek om een verblijfs vergunning had gereageerd. De zaak van een van de vier, een Pakistaan, zou eigenlijk pas in maart worden behandeld. Justitie had de man het afgelopen weekend op het vliegtuig willen zetten omdat hij de openbare orde in het centrum in Luttelgeest had bedreigd door ge regeld moeilijkheden te veroorza ken. De Pakistaan is niet gear resteerd, maar vorige week in vreemdelingenbewaring gezet. Na de aankondiging van het kort geding is zijn uitzetting wel opge schort. Het verhaal van de asielzoe ker dat hij vanwege zijn christen-zijn en werkweigering uit zijn land moest vluchten, deed landsadvocaat mr. G. M. H. Hoogvliet af als „een vërhaal van onvoldoende gewicht". Advocaat mr. J. P. M. Hopmans vond dat in een centrum als Luttel geest moeilijkheden kunnen worden verwacht. „Mijn cliënt is de dupe. Hij moet in ieder geval in Nederland kunnen blijven tot er vonnis wordt gewezen". Omdat er op deze korte termijn am per contact was geweest tussen raads man en asielzoeker en er ook geen tolk aanwezig was, krijgt de verdedi ging tot vrijdag de tijd om alsnog een verklaring van de vluchteling aan de rechtbank over te leggen. Van de drie andere asielzoekers ontbraken twee Egyptenaren. Voor degene die wel aanwezig was, een Li banees, was ook geen tolk. De man werd door rechtbankpresident mr. Van Dijk even in'het Engelsorider- vraagd, maar de zaak werd verder in het Nederlands afgedaan. Van 16 tot en met 19 maart SAS VAN GENT - Van 16 tot en met 19 maart wordt on der verantwoordelijkheid van de Stichting Beroepenma nifestatie Zeeland alweer voor de vierde keer een grote beroepenmanifestatie in Sas van Gent gehouden. Een uniek evenement dat in Zeeland een begrip is geworden. Een groots opgezet geheel, dat tot stand wordt gebracht dankzij inzet van velen, meestal op vrijwillige basis. Doel van de manifestatie is om een zo groot mogelijk deel van de wereld van beroepen en de daarbij behorende opleidingen in beeld te brengen. Uitgangspunt is om dat dan op een zo natuurgetrouw mogelijke manier te doen. Als het even kan door tijdens de manifestatie mensen be zig te laten zijn met de uitoefening van hun beroep. Door een duidelijke indeling in beroepensectoren te kiezen, wordt tevens getracht binnen elke sector de onderlinge samenhang van verschillende beroepen en de diverse opleidingsniveaus duidelijk te maken. Springtij: 21 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Bij de inrichting wordt getracht de blokken zo open en toegankelijk mo gelijk te maken. Bezoekers moeten overal bij kunnen komen en hun vra gen ter plekke en bij de meest direct betrokkenen kwijt kunnen. Waar mo gelijk wordt de bezoekers de gelegen heid geboden om ook letterlijk din gen zelf ter hand te nemen. Een beroepenmanifestatie is een ge beuren waarin vele aspecten verenigd zijn. Mensen die op welke wijze dan ook bij een keuzeproces betrokken zijn, kunnen door een bezoek aan de manifestatie gestimuleerd worden om daar intensiever dan voordien mee bezig te zijn. Jonge leerlingen wordt de kans geboden om zich alge meen te oriënteren. Zij kunnen zich enigszins een beeld vormen over wat er in de wereld van beroepen en oplei dingen te koop is. Leerlingen die in hun opleiding voor bepaalde keuzen staan, kunnen zich in hun oriëntatie daarop richten. Leerlingen die aan het eind van een bepaalde opleiding komen, kunnen zich oriënteren over vervolgopleidingen of beroepen die aansluiten bij de vooropleiding. Ou ders van leerlingen vinden in een be zoek aan de manifestatie samen met hun kind vaak een ingang om inten siever betrokken te raken bij de keu zen die hun kind moet maken. Ook worden zij geconfronteerd met de ve le veranderingen die zich in de beroe- penwereld voordoen. Kortom: een beroepenmanifestatie heeft aan een zeer brede doelgroep iets te bieden. Om het bezoek aan de manifestatie zo goed mogelijk tot zijn recht te la ten komen, probeert de organisatie een aantal belangrijke voorwaarden te vervullen, zoals: georganiseerd schoolbezoek voor de primaire doelgroepen (hoogste groepen basisonderwijs en onder bouw voortgezet onderwijs); deskundige begeleiding van groe pen door studenten van de Akade- mie Mens-Arbeid te Tilburg; de mogelijkheid tot voorbereiding en nazorg van het bezoek op school door middel van lesbrie ven; het zoveel mogelijk stimuleren van het bezoek van ouders en leer lingen samen. Verfijningen Aan deze manifestatie zijn er inmid dels in Zeeland drie voorafgegaan. Elke keer is er grondig geëvalueerd. Die evaluaties hebben steeds een aan tal aandachtspunten opgeleverd, die om verbeteringen of verfijningen vroegen. Naar de vierde Zeeuwse be roepenmanifestatie toe, betekent dat, dat door de organisatie getracht zal worden om: massaliteit en geluidsoverlast ver der terug te dringen; meer rekening te houden met spe cifieke wensen van scholen en doelgroepen, door bijvoorbeeld een gedifferentieerd begeleiding saanbod te doen; het zichtbaar maken van beroepen verder te ontwikkelen; de samenhang tussen beroepen en diverse opleidingen nog meer te benadrukken; meer aandacht te schenken aan beroepen op HBO- en Universitair niveau. Een nieuwe ontwikkeling is, dat te gelijk met de beroepenmanifestatie in een aangrenzende ruimte een scholings- en banenmarkt zal plaats vinden. Deze activiteit richt zich voornamelijk op werklozen, herin treders en met werkloosheid bedreig de mensen. Hier en daar zijn logische overgangen mogelijk: volwassenen kunnen via de scholings- en banen markt de beroepenmanifestatie be zoeken, leerlingen uit eindklassen van het voortgezet onderwijs kunnen zich tevens oriënteren op verdere scholingsmogelijkheden en eventueel werk. De combinatie van scholings- en ba nenmarkt en beroepenmanifestatie, wordt voor het eerst als experiment in Zeeland uitgeprobeerd. Afhanke lijk van de ervaringen zal bezien wor den of bij toekomstige manifestaties in andere regio's dit wellicht gemeen goed wordt. De vierde Zeeuwse beroepenmani festatie met scholings- en banen markt zullen plaatshebben in de Vlaanderenhallen te Sas van Gent. Op de beschikbare ruimte voor de be roepenmanifestatie van circa 3500 m2, zullen zgn. 'eilandstands' gebouwd worden voor 14 verschillende beroe- penblokken, te weten vervoersberoepen bouwberoepen metaal-electroberoepen grafische beroepen agrarische beroepen voertuigtechnische beroepen chemische beroepen consumptieve beroepen verzorgende beroepen nautische beroepen handels- administratieve en- toe ristische beroepen geüniformeerde beroepen. Daarnaast zal er ook een blok 'al gemene informatie' worden inge richt. Hier kunnen bezoekers van bij voorbeeld beroepskeuze-adviseurs, consulenten leerlingwezen en andere deskundigen alle gewenste informa tie over beroepen en opleidingen krijgen, met name ook over beroepen en opleidingen die niet op de mani festatie te 'zien' zijn. De beroepenmanifestatie is van 16 tot en met 19 maart dagelijks ge opend van 10.30 tot 17.00 uur. Op 16, 17 en 18 maart in eerste instantie voor het georganiseerd bezoek van scholen van in totaal circa 6000 leerlingen. Voor het vrije bezoek van belangstel lenden is de manifestatie ook nog open op vrijdag 18 maart van 17.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 19 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Op deze tijdstippen verwachten de organisa toren enkele duizenden bezoekers in de Vlaanderenhallen. zodat in totaal op ongeveer 10.000 bezoekers wordt gerekend. De scholings- en banenmarkt is op 16 en 17 maart geopend van 13.00 tot 20.30 uur. op 18 maart van 13.00 tot 21.00 uur en op 19 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Januari Burgh-Haamstede De Burght. Tentoonstelling Henny Netjes. Dinsdag 19 januari Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Jaarverga dering en modeshow Christelijke Plattelandsvrouwen. 19,30 uur. Burgh-Haamstede Zaal bij Gereformeerde kerk. Verga dering NCVB. 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP. 19.30 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander. Aan vang 19.30 uur. Woensdag 20 januari Zierikzee In gebouw van de Prinses Juliana- school aan het Jannewekken. Start ZVU-cursus buitenlandse gerechten 2 en/of feestelijke gerechten. 19.00 uur. Gereformeerde kerk. Gespreksgroep familieleden van ex psychisch zieke mensen. 19.30 uur. Kerkwerve Dorpshuis Zuudènde. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Scharendijke De Putmeet. Informatiebijeenkomst Normkostensysteem. 09.00 uur. Noordgouwe Café Van der Weijde. Regiogroep Schouwen-Duiveland van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt over rol lenpatroon. 20.00 uur. Donderdag 21 januari Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk, Ze- vengetijstraat. Vrouwenbijeenkomst EO. 9.30 tot 11.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering NBvP Schouwen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Kerk Gereformeerde Gemeente. Tijd- rede SGP-kiesvereniging. 19.30 uur. Vrijdag 22 januari Zierikzee Brogum. Hard-rockavond. Van 21.00 tot 01.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Lezing flora en fauna Oost-Groenland. 19.45 uur. Oosterland Oosterhof. Ledenvergadering Oranje vereniging. 19.30 uur. Zaterdag 23 januari Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Toneeluitvoering. 20.00 uur. Maandag 25 januari Zierikzee In gebouw van Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Start ZVU- cursus Hindelooper schilderwerk. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 26 januari Zierikzee Concertzaal. One-man-show Seth Gaaikema. 20.00 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee 't Mierenest. Algemene vergadering Belangengroep Poortambacht. 20.00 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau. Bestuursvergade ring FNV. 19.30 uur. Vrijdag 29 januari Dreischor Dorpshuis bij Nut en Genoegen. Mar jan Berk. 20.00 uur. Oosterland Oosterhof. Feestavond VOO. 20.00 Zaterdag 30 januari Zierikzee Havenplein. Lampionoptocht. 16.30 uur. Lutherse kerk. Ars Musicaconcert. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur. Zondag 31 januari Zierikzee Leger des Heils. Bijbelzondag. 10.00 uur. Dinsdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering ZLM Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Oran jevereniging. 20.00 uur. Zaterdag 6 februari Zierikzee UW-gebouw. Bijeenkomst Werk groep Homofilie Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap voor MAVO/LHNO. Open middag leerlingen hoogste groep basisscho len. 13.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2