Die fatale nacht: een novelle over het leed van gewone mensen De lommerrijke begraafplaats van kleermaker Jan Wessels Boek over de ramp van '53 verschijnt omstreeks 23 januari Aanrijding met politieauto Uit de hand gelopen inhaal manoeuvre Marjan Berk in Dreischor Succesvolle Bruenaar Voorlichting NKS in dorpshuis Scharendijke Een brok Zierikzeese historie j ZIERIKZEE - „Waar waren de dijken die het land vroe ger beschermden? Dijken zo hoog, zo sterk... De rots blokken waren er afgetuimeld alsof het kiezelsteentjes waren. Wat was er van Schouwen-Duiveland geworden? Oost, west... Waar hield het op? Of waar begon het? Het leek alsof het nooit bestaan had, zo weinig dat herken baar was stond nog overeind, behalve hier een duinkam, daar een stuk dijk, bedolven onder wrakhout". Dit frag ment uit het boek Die fatale nacht van Johanna Reiss, dat vanaf 23 januari in de boekhandel verkrijgbaar is zal menige oudere Schouwen-Duivelander nog eens doen te rugdenken aan die beruchte februari-nacht van 1953. Een datum die niet alleen in de ge schiedenisboeken voorkomt, maar die bij de wat oudere Schouwen- Duivelander in het geheugen staat gegrift. Een datum ook die door hem als een soort breekpunt in de geschie denis wordt beschouwd. Een autoch tone oudere Schouwen-Duivelander faseert zijn bestaan opmerkelijk vaak in de periode voor en na de ramp, waarbij op het eiland alleen al vijfhonderdeenendertig doden te be treuren vielen. Die cijfers geven wel een indruk hoe zwaar het eiland door dit niets en niemand ontziende natuurgeweld werd getroffen, maar geven geen en kel inzicht in het leed van echtparen die hun kind voor hun ogen zagen verdrinken, of vrouwen die tever geefs wachtten op de komst van hun man. Dat leed is niet in cijfers uit te drukken en eigenlijk niet met woor den te omschrijven. Die menselijke khnt is door de schrijfster Johanna Reiss als uit gangspunt gekozen voor haar novelle Die fatale nacht, waarin niet alleen het voltrekken van de ramp en de hulpverlening worden beschreven, maar waarin ook het dagelijks leven zoals dat zich voor 1953 op het eiland afspeelde sober maar treffend wordt verhaald. Geen ellenlange volzinnen, maar eenvoudige korte zinnen, hier en daar afgewisseld met poëtische be woordingen van de weersomstandig heden. Gebondenheid De mensen uit die tijd waren ge hecht aan hun woonomgeving. De animo om elders emplooi te zoeken was dan ook gering, het leven op Schouwen-Duiveland was goed en de gronden vruchtbaar. Maar was dat le ven wel zo goed als de eilandbewo ners zichzelf zo graag voorhielden? Het bestaan van een arbeider was ka rig en wankel. Als er niet voldoende werk was kwam deze, zoals Adri Hey- boer, één van de hoofdpersonen uit de novelle, op de straatstenen te staan. Wie zichzelf zoals de oude en door ar tritis geplaagde schaapherder Teunis jarenlang voor een rijke boer had af gebeuld, kon van de één op de andere dag worden ontslagen, 't Leven mocht dan zo voor het oog wel mooi en kalm zijn, het was ook hard. Voorspelling ,,In de stilte van de nacht leek het eiland verder afgelegen van de rest van de wereld. Het was nu te donker om de dijken te zien, maar ze waren er, oude dijken in het binnenland en nieuwe dijken langs het water, de Grevelingen, de Oosterschelde en Keeten. Veel hoger en steviger waren die, met stenen en keien toegevoegd aan het rijshout, het zand en de klei". Dijken waarachter de eilandbewo ners zich blijkbaar veilig waanden te gen de kracht van het onstuimige wa ter van de Grevelingen en de Keeten. Een zekerheid die in één nacht tijd volledig de grond in werd geslagen. Een veiligheid waaraan slechts één man, de oude Teunis, twijfelde: ,,Toen ik pas naar de Keeten liep hoorde ik hem grommen. Golven zei dat water tegen me, onheil. Ik keek omhoog en zag vreemde volken. Ze waren ge vormd als bergen maar kwamen om laag". Woorden waarvoor zijn kennis sen achteloos hun schouders ophaal den. ,,Dat krijg je als je met pensioen gaat. Je haalt je dingen in je hoofd". De ramp van '53 liet een spoor van menselijk leed en vernielingen na. Kort na die beruchte februarinacht zag de kern van Nieuwerkerk er zo uit. en wachtten daar op het moment dat het water weer zou zakken. Dat ge beurde vooralsnog niet. Het water steeg en steeg totdat het in sommige huizen zelfs totaan de dakgoot kwam. Onder druk van de woeste schui mende watermassa stortten de hui zen als kaartenhuisjes in elkaar. Bij het gloren van de dag was er van het eiland dan ook niet meer te zien dan een rijtje duinen in het westen, waar op enkele mensen kleumend hun toe vlucht hadden gezocht, een stuk kerk en wat daken van huizen. En nog was deze tragedie niet ten einde. Dobberen „Het water bleef komen over en door de dijken, die nu zo zacht waren als boter en vol met gaten. Een twee de vloed volgde. Het was de hoogste waterstand in vijfhonderd jaar. Een waterstand waardoor families uit el kaar werden geslagen en in één klap hun door de jaren heen bijeen- gespaarde bezittingen in het woeste water verloren zagen gaan. „Bovenop de dijk, niet meer dan een paar meter breed, zaten de veer tig dicht bij elkaar, door en doornat". Veertig verschillende mensen die door het noodlot op een stuk dijk wa ren beland en daar wachtten op de hulp die zou komen. Mensen, die zich daar in de ijzigkoude wind pas reali seerden wat zich precies had af gespeeld. Met het wachten rijzen ook de twijfels. „De mensen op het vaste land moesten nu toch iets onderno men hebben". Twijfels rijzen er ook of ze ooit nog hier kunnen wonen. Hulp „Wat waren dat voor mensen op het vasteland, dat ze nog steeds niet wa ren opgedaagd. Ze zijn vreemd", fluisterde een jongeman plechtig, ,,'t Is allemaal een pot nat" gilde vrouw de Bruine". Twee dagen wachten en nog steeds waren er geen boten ver schenen om de overlevenden uit hun netelige positie te bevrijden. Redding Die hulp waaraan sommige eilan ders wat gingen twijfelen kwam wel degelijk. Vanuit de lucht werd brood gedropt en een vloot van allerlei schepen stoomde naar het noodge- bied op om de overlevenden te evacu eren. De tijd drong want de koude en de honger zouden snel hun tol eisen. Hoe snel de schippers ook bij de plaats des onheils wilden zijn, het ontbreken van boeien weerhield hen om door te stomen. Het risico om op een zandbank of een steenhoop te ko men was te groot. „Van Schouwen in het westen tot Duiveland in het oosten zwermden de schepen uit over de polders. Sommi gen boten naderden het eiland vanuit de Noordzee en redden de mensen op de duinen. Niet iedereen wilde overi gens weg. Niet de man die zijn vrouw en zijn baby vasthield het kindje nog steeds in de theedoek gewikkeld dat hij haar om had gedaan toen ze werd geboren, slechts een paar dagen gele den om acht uur 's morgens precies". De meesten wilden wel echter dol graag weg. Weg uit de hun zo ver trouwde omgeving, waarvan nauwe lijks nog iets over was. Hoe had dit kunnen gebeuren? Wie had er nu ver wacht dat de dijken waarvan iederen dacht dat die sterk en hoog genoeg waren om het zeewater te weren, toch bezweken waren, waardoor vijfhon derdeenendertig mensen verdron ken? De watersnoodramp was echter meer dan een zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis. Het bete kende ook een breuk met het leven voor de ramp. Een leven dat achteraf toch niet zo zaligmakend en veilig bleek te zijn als aanvankelijk altijd werd gedacht. Uit: Die fatale nacht van Johanna Reiss, uitgeverij BZZTÖH, ISBN nummer: 90 6291 340 7. Vertaling Wie- be Buddingh. Weer „De lucht was elke dag donker, heel donker met wolken die eruit zagen alsof ze op springen stonden. Raar zeiden de mensen nu een beetje onbe haaglijk. Het weer sloeg om. Het werd kouder, er viel regen, hagel zo groot als keien en sneeuw. Een noord westerstorm woedde - drie dagen lang zonder onderbreking". Die storm wakkerde aan tot orkaan kracht en veranderde het water van de Grevelingen en de Keeten in een woeste watermassa, die, hier en daar over de lagere dijkdelen gulpte. De dijk bij de Keeten begaf het als eer ste, kort daarop gevolgd door het doorbreken van de waterkering aan de Grevelingen. En de eilandbewoners. Die werden in hun slaap verrast door de enorme watermassa die als een „dief in de naëht over de velden, over de weg naar het huis van de smid, van Lena en van Rinus en dat waarin de Hey- boers woonden". Niet bewust van de ramp die zich aan het voltrekken was, zochten gezinnen hun zolder op ..Hun eiland... wie kon het nu nog terugvinden? Verdwenen waren de velden, ooit groen en vruchtbaar. Verdwenen de dorpen gxoot en kleit}. Ze werden nu geregeerd door de getijden"... (Fragment uit Die fatale nacht van Johanna Reiss). BURGH-H AAMSTEDE - Twee auto's total loss en een bestuurder die verwondingen opliep. Dat was de balans van een aanrijding tussen een politieauto en een personenauto op de kruising Kraayesteinweg/Dale- boutsweg woensdag om ongeveer 13.50 uur. J. S. uit Haamstede reed met zijn personenauto vanaf de Daleboutsweg de (voorangsweg) Kraayesteinweg op. Hij zou daarbij geen voorang hebben verleend aan de politieauto bestuurd door A. d. H. uit Meliskerke die over de Kraayesteinweg reed. Door de bot sing die daarvan het gevolg was vloog de politieauto over de kop de sloot in. Bestuurder A. d. H. liep verwondin gen aan zijn hand op. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat zij total loss waren en moesten worden weggesleept. NIEUWERKERK - Op de Rijksweg N-59 vond woensdag om ongeveer 12.10 uur een aanrijding plaats die veroorzaakt zou zijn door een uit de hand gelopen inhaalmanoeuvre. Daarbij werden twee personenauto's zwaar beschadigd terwijl ook enkele wegpaaltjes het moesten ontgelden. Er waren geen persoonlijke verwon dingen. A. J. P. uit Klundert reed met zijn personenauto over de rijksweg in de richting Bruinisse en haalde zijn voorganger J. L. uit Goes in die even eens met een personenauto reed. Tij dens de manoeuvre zag hij een tegen ligger naderen en moest toen voor langs de auto van J. L. zo snel naar rechts uitwijken dat hij dit voertuig raakte. Beide auto's schoten door de klap van de botsing op de zuidelijke parallelweg naast de Rijksweg N-59. Daarbij werden een paar paaltjes vernield die eigendom zijn van Rijks waterstaat en de personenauto's wa ren beide behoorlijk beschadigd. DREISCHOR - Nut en Genoegen in Dreischor houdt vrijdag 29 januari de tweede nutsavond in het dorps huis te Dreischor. Vanaf 20.00 uur spreekt de schrijfster Marjan Berk. De schrijfster houdt een lezing over het ontstaan en de achtergronden van het eigen werk. Nut en Genoegen be staat dit jaar overigens twintig jaar. BRUINISSE - Het bedrijfstech- nisch organisatie- en adviesbureau Delta Consult in Kapelle-Biezelinge heeft van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland de prijs voor Creatief Ondernemerschap 1987 gekregen. In 1976 begon de uit Bruinisse afkom stige J. de Ruiter een eenmanszaak. Deze is na 10 jaar uitgegroeid tot een onderneming van 59 personen. De technici van Rijkswaterstaat be last met het sluiten van de Ooster schelde konden het zo gek niet inden ken, of De Ruiter kon het maken, en naarmate de orders voor de Delta dienst afnamen, namen die voor an dere instanties toe. Momenteel komt 25 a 30% van de opdrachten uit het buitenland. Zonder veel reclame breidde de faam van het bedrijf zich uit en momenteel werkt men in zeven Europese landen, als het gaat om lek ken in energiecentrales. Een vrij re cente ontwikkeling is de oprichting, van het nieuwe bedrijf Oceantet, een joint venture met het Noorse Ocea- nor. Oceanet gaat zich vooral op de wereldmarkt voor oceanografisch on derzoek richten. Delta Consult bestaat sinds 1 ja nuari uit een ingenieursbureau en een nieuwe werkmaatschappij, die is opgericht voor onderzoek en service aan electronische systemen. In 1987 steeg de omzet ten opzichte van 1986 met 25%. SCHARENDIJKE - In dorpshuis dc Putmeet te Scharendijke is er woensdag 20 januari een bijeen komst, waar ambtenaren en bestuur ders van Schouwen-Duiveland infor matie kunnen krijgen over het nieuwe Normkostensystcem voor de bouw van huurwoningen in de socia le sector. De bijeenkomst begint om 09.00 uur en de organisatie is in han den van het ministerie van volks huisvesting. Na ontvangst volgt een korte toe lichting op het programma door re gionaal voorlichter J. van der Meer. Vervolgens komt er een toelichting op het NKS door medewerkers van de directie van de volkshuisvesting in Zeeland. Achtereenvolgens spreken R. J. Ferdinandus (doelstelling en be grippen), ing. F. J. J. Priem (procedu re). R. C. J. de Baar (huurbepaling)en R. Spanjer (budgetbewaking). Na een pauze heeft de hid H. J. van Hunnik het over de nieuwe organisatie en Van der Meer over de wijzigingen in de re geling premiekoop en woningverbe tering. Van Hunnik sluit een en ander rond 12.30 uur af. ZIERIKZEE - De mooiste en hoogste bomen van Zierikzee staan sinds men senheugenis op de rustieke en lommerrijke begraafplaats. Het is lang geleden dat hier.de eerste teraardebestelling plaats vond; op 2 januari 1829 werd de kleermaker Jan Wessels (alias Jan Snuif) er als eerste begraven. Zoals overal el ders werd er ook in Zierikzee eeuwenlang in en bij de kerk begraven. De kerk gangers werden er doorlopend mee geconfronteerd want ter herinnering aan voorname begravenen werden veelal rouwborden in het interieur van de kerk opgehangen. Op een zeldzame tekening door Daniël de Blieck die zich in het be zit van de rijksdienst voor Monu mentenzorg bevindt ziet men in het noordelijk gedeelte van de kooromgang van de vroegere Sint Lievens Monsterkerk te Zierikzee tal van rouwborden. De afbeel ding dateert uit de tweede helft van de 17de eeuw zoals ook blijkt uit de vorm van de rouwborden. Deze waren in die periode nog ruitvormig; later werden de bor den aanmerkelijk groter en in drukwekkender door rijke orna mentiek en symbolen terwijl soms gehele kwartierstaten wer den aangebracht. Het was keizer Napoleon die om hygiënische re denen het begraven in de kerken verbood. Koning Willem I hand haafde terecht dit voorschrift. Toch zou het nog vrij lang duren eer men de nieuwe maatregel in praktijk bracht. Hoewel de aanleg van de begraafplaats bij de Zi 11e al in 1813 was gerealiseerd liet de ingebruikneming nog lang op zich wachten. De Fransen waren im mers weggetrokken. De burgers en het stadsbestuur hadden er weinig behoefte aan om een door het Franse bewind ingestelde maatregel op korte termijn ten uitvoer te brengen... Initiatief Dat het Franse initiatief tenslot te in Zierikzee en in andere plaat sen toch navolging ondervond is begrijpelijk wanneer men be denkt hoe groot de nadelen van het begraven binnen de kerkruim ten was. Het moeten soms spook achtige taferelen zijn geweest bij begrafenissen op avond. Dit ge beurde doorgaans bij voorname ingezetenen. De rouwstoet werd dan grillig verlicht door fakkels en ook het in de kerk reeds ge opende graf werd door toortsen verlicht. Vooral het opnieuw openen van een "bestaande rustplaats ten be hoeve van een nieuwe bijzetting leverde zacht gezegd grote nadelen op. Het was geen aangenaam kar wei dat de grafdelvers hadden 'uit te voeren. Doorgaans zeer zware hardstenen zerken moesten wor den gelicht; daarna kwamen dik wijls onwelriekende geuren naar boven. Een sterk voorbeeld in dit verband was het openen van een grafkelder in de oude kerk van Bruinisse (door oorlogshandelin gen verwoest). Toen men aldaar de Ambachts vrouwe had bijgezet was de verpestende lucht zodanig dat de kerkdienst op de daarop volgende zondag niet kon door gaan! *«We keren nu terug naar de al oude Zierikzeese begrafenis, die er bijzonder sfeervol en roman tisch uitziet. Een belngrijk deel van het bomenbestand dateert nog uit de beginperiode. Veel ge boomte en struikgewas op Schou wen is als gevolg van de waters nood (1953) verloren gegaan. De hoogbejaarde bomen van de Zie rikzeese begraafplaats konden evenwel overleven dank zij hun hoge standplaats! Ook de zware hier en daar door de tands des tijds verweerde muur, die het parkachtige terrein van de begraafplaats aan het oog onttrekt, draagt bij tot het karak teristieke geheel. Hoewel ook het gedeelte dat later voor een aan zienlijke uitbreiding werd aange legd er keurig en goed onderhou den uitziet, is toch het deel dat in de onmiddellijke nabijheid van de ingang ligt het meest beziens waardig. Hier zijn in de loop van de 19de eeuw verschillende monu mentale grafmonumenten opge richt, soms afgehakend door fraaie gesmede kettingen. Er zijn zelfs graven uit het laatst van de 18de- en het begin van de 19de eeuw, die oorspronkelijk in de Sint Lievens Monsterkerk lagen maar door de kerkbrand werden geteisterd en opgeruimd moesten worden. Enkele belangrijke Zie rikzeese families hebben uit pië teit met hun vooroudere toen een beperkt aantal stoffelijke over schotten naar de „nieuwe" be graafplaats doen overbrengen. Men zal niet zo gauw uit recrea tief oogpunt een antieke begraaf plaats bezoeken. Toch zal menig een, die rust zoekt zich hier in de fraaie lommerrijke omgeving kunnen ontspannen.... Wiebe Keikes Eenvoudige steen op dc begraafplaats. Deze dekt het graf van Roelof Visser, geboren te Sneek 29 december 1843. Hij was getrouwd met Margaretha Huberdina Zelle, een tante van dWveelbesproken Mata Hari. die van zichzelf ook Margaretha Zelle heette. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4