Afscheid Jan Tuinman „We moeten zuinig omgaan met de ruimte die we nog hebben" Maatregelen minister geëist voor vogels Planologische aspecten bouwplan sportzaal centraal op hoorzitting Burgemeester Bergshoeff op vergadering Aller Belang: Antiek gestolen leuke aanbiedingen vers brood en banket Snelheids controle Conditie olieslachtoffers verslechtert snel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 januari 1988 Nr. 24268 3 OUWERKERK - „We moeten zuinig omgaan met de ruimte die we nog hebben. Regels zijn er niet voor niets", aldus burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland in zijn inleiding tijdens de vergadering van de coöperatieve landbouwvereniging Aller Belang dinsdagavond in het Ouwerkerkse dorpshuis. Hij drukte de aanwezige leden van Aller Belang op het hart om niet te schromen om met vragen naar de gemeente toe te stappen. Anderzijds wees hij hen erop dat het ingewikkelde stelsel van ver gunningen, ontheffingen en dergelijke er niet voor niets is. Als je de juiste wegen maar bewandelt is er veel moge lijk. Dat was in een notedop de strekking van het ver haal van Bergshoeff. Voorziter A. J. Romein opende de vergadering van Aller Belang met een korte schets van het afgelopen jaar. Geen juichend verhaal. „De vooruitzichten zijn er niet beter op geworden", aldus Romein. „En juist daarom moeten we eensgezind naar buiten treden om onze belangen te verdedigen". Voorwaardenscheppend Romein gaf vervolgens het woord aan burgemeester A. Bergshoeff. Hij hield een inleiding over het thema: Met welke wetten heeft de boer te ma ken in de gemeente? „Eigenlijk na tuurlijk met alle wetten die bestaan, maar er zijn een aantal regelingen en wetten waar de boer veel mee te ma ken heeft. Uiteindelijk zijn al die wetten bedoeld om voorwaarden te scheppen voor een verstandig en goed gebruik van de grond", aldus Bergs hoeff. Bergshoeff benadrukte dat een be stemmingsplan wat dat betreft een heel belangrijk instrument is voor de gemeente. „In een bestemmingsplan vind je de concrete beleidslijnen van een gemeente. Voorschriften worden soms beoordeeld als plagerijen, maar zo zijn ze beslist niet bedoeld. Het gaat om bescherming. Zowel van de boer als van de burger". Bergshoeff voerde als voorbeeld aan de bouw van een tweede bedrijfs- ZIERIKZEE - Bij een inbraak in de De Wittestraat in Zierikzee is antiek gestolen. Samen met de braakschade komt het neer op een schadepost van 1200 gulden. Aanvankelijk, vermoedelijk tussen 4 en 6 jaiiuari, leek er niets te zijn gestolen. Nader onderzoek leerde dat er een koperen schep, omgebouwd tot kandelaar, was verdwenen en werd er alsnog aangifte gedaan. RENESSE - Minister Smit van verkeer en waterstaat kan nieuwe olieram pen alleen voorkomen door een aantal concrete maatregelen te treffen. In een brief aan de minister dringen de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en de Stichting Werkgroep Noordzee aan op een sterke intensive ring van de controle, vereenvoudiging van de bewijsvoering en toepassing van het Nederlands recht op buitenlandse overtreders. De organisaties vrezen voor de tóekoriist van de vogels op de steeds erger vervuilde Noordzee. In de brief bekritiseren de vogelbe scherming en de Werkgroep Noordzee de maatregelen die de minister de laatste dagen heeft gesuggereerd. Zij hamert weliswaar op het belang van intensieve controle, maar het,-aantal vlieguren van het patrouillevliegtuig van Rijkswaterstaat is de laatste ja ren met bijna éen derde verminderd, terwijl het aantal ölielozingen met meer dan een derde is toegenomen, aldus beide organisaties. Verhoging van de boetes, waar de minister voor pleit, zal volgens hén weinig verande ren. Zij wijzen erop dat in Nederland nog nooit een illegale oliélozer.is vër- oordeeld, omdat dé bewijslast niet aansluit bij de praktijk, De suggestie van Smit de scheep vaartroutes verder uit de kust te ver leggen noemen werkgroep en Vogel bescherming een maatregel dïe bij een olielozing voor de vogels en het milieu geen verschil maakt als de lo zing niet tijdig wordt gesignaleerd. In plaats daarvan dringen zij aan op maatregelen die de kapiteins er wel van zullen weerhouden om olie op zee te lozen. Zij pleiten voor inten sivering van-controle uit de lucht en het vereenvoudigen van de bewijs voering bij illegale lozingen door on der andere het merken van olie en/of het installeren van een zwarte doos op schepen. Het toepassen van het na tionale recht op overtreders van an dere vlaggestaten kan door het instel len van een exclusieve economische zone in combinatie met het vereen voudigen van de bewijsvoering, al dus de organisaties. Kwetsbaar Zij schrijven verder dat de recente ranip nog eens aantoont hoe kwets- baar het gebied is. De vogels hebben niet alleen te maken met olielozingen maar ook met dodelijke hoeveelhe- dèn plastic. Daarnaast zorgt giganti sche vervuiling voor steeds grotere stukken zee waarin geen enkel leven meer mogelijk is. De vogels worden verder ook nog bedreigd met voedsel tekorten door overbevissing. De in ternationale conferentie van minis ters van Noordzee-staten van vorig jaar november in Londen heeft wei nig concrete maatregelen opgeleverd, aldus de Werkgroep Noordzee en de vogelbescherming. Zij verwachten van minister Smit dat ze de betrok kenheid die ze de laatste tijd uit sprak nu zal waarmaken. woning. „Het kan voorkomen dat die tweede bedrijfswoning op gegeven moment overbodig blijkt en wordt verkocht aan particulieren. De bur gers die dan die wpning betrekken hebben het recht om hun beklag te doen over bepaalde activiteiten van de boer die naar hun idee geluids- of stankoverlast veroorzaken". Bergs hoeff benadrukte dat iedereen in principe het recht heeft om bezwaar te maken tegen bepaalde dingen. „Maar dat wil niet zeggen dat de kla gers gelijk krijgen. Uiteindelijk ligt de beslissing daarover bij de gemeen teraad". Bergshoeff tekende hierbij aan dat de wet naar meerdere kanten werkt. „U kunt als boer ook aanklop pen bij de gemeente met bezwaren. En als u plannen heeft, bijvoorbeeld voor uitbreiding van uw bedrijf of het bouwen van zo'n tweede bedrijfs woning, aarzel dan niet om naar de gemeente te stappen om u goed te la ten voorlichten. Dat kan een hoop moeilijkheden voorkomen". Bouwvergunning' „Het verbaast mij vaak dat het mensen verbaast als zij op hun vin gers getikt worden omdat zij bouwen zonder bouwvergunning of omdat zij zonder toestemming afwijken van de bepalingen van die bouwvergunning. „In een bouwvergunning wordt alles vastgelegd. Ontwerp, materialen en dergelijke. Die bouwvergunning kan aangepast worden. Maar wijk niet zonder toestemming af van die bouw vergunning. Dat bespaart u een hoop ellende". Bergshoeff legde vervolgens uit dat er allerlei juridische mogelijkhe den zijn en dat een gemeente niet ge heel eigenmachtig een bestemmings plan vast kan stellen, maar dat ook goedkeuring van gedeputeerde sta ten noodzakelijk is. „En als gs weige ren hun goedkeuring te verlenen kun je daar als gemeente ook weer pro test tegen aantekenen". Bergshoeff attendeerde de aan\vei- ge leden van Aller Belang ook op het feit dat bijvoorbeeld ook voor interne verbouwingen een bouwvergunning aangevraagd dient te worden. In het kort ging hij verder in op de kam- peerwet en haar mogelijkheden en beperkingen. Ook de wegenverorde ning en regelingen betreffende de mestopslag passeerden de revue. Bergshoeff besloot zijn inleiding met de wens aan de aanwezigen dat zij een goéd jaar mochten hebben. Akker bouwer W. A. Kuyper hield vervol gens een inleiding over de zaken waar een boer op moet letten bij grond- en pachtzaken. Advertentie Versbakkerij v'-' Verwijs Iedere clag dagelijks 't Hoekje Mol 1 Haringvlietplein 6 Zierikzee plan om een sportzaal aan het dorps- huis vast te bouwen weer naar voren geschoven. Achterliggende gedachte: de sportzaal goedkoop houden en het dorpshuis rendabeler laten draaien. Begin 1986 kwam het voortbestaan van het dorpshuis in het geding. Men kampte met een jaarlijks tekort van 20.000 gulden terwijl men op de ex ploitatie van de sportzaal aan de Dreef jaarlijks 30.000 gulden moest toeleggen. Hoewel de sportverenigin gen zelf niet erg enthousiast reageer den op het plan tot integratie van dorpshuis en sportzaal adviseerde de sportadviescommissie het college uiteindelijk toch aan dit plan vast te houden. Om de plannen verder uit te werken werd op initiatief van sport wethouder <Z. J.r van Liere ,4e..^iuiy;- groep Sportzaal in het lèvén gèroé- - pen. Hetgeen uiteindelijk de plannen - zoals die er nu liggen tot gevolg heeft gehad. De stukken die betrekking hebben op de bouwplannen liggen ter inzage tot 29 januari. De inspraak avond op 26 januari begint om 20100 uur. ZIERIKZEE - De stage-eenheid van de rijkspolitie heeft bij een snel heidscontrole bij de Zeelandbrug zes processen-verbaal uitgedeeld. De hoogst gemeten snélheid bedroeg 105 kilometer per uur. De maximumsnel heid op de brug is 70 kilometer per uur. Een snelheidscontrole langs de Stoofweg bij Renesse leverde 10 pro cessen-verbaal op. Tbr hoogte van het controlepunt geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 93 kilometer per uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - Chauffeur/begeleider van de Rode Kruis ambulance Schouwen/Westhoek, J. Tuinman, neemt vanavond, donderdag, afscheid van zijn collega's. Tuinman, die in Burgh-Haamstede woont, is tien jaar be trokken geu>ecst bij de groep. Evenals de overige vrijwilligers heeft Tuinman zich zonder enige vorm van vergoeding ingezet. Niet zelden betekent dat ook in de weekeinden en de nachtelijke uren in de ambulatice en op pad' Het afscheid is in de sfeervolle omaeving uan slot Moermand te Renesse. Op de foto de vrijwilli gers bij elkaar: Piet Dusen (achter het stuur), Trudy Colijn, Rien Vos, Marja en Tineke Deurloo, Jopie van de Stolpe, Carla de Vriezc. Corry bij de Vaate, Greta Liplijn en scheidend chauffeur/begeleider Jan Tuin man. Herziening bestemmingsplan Bruinisse-West ter inzage Het dorpshuis in Bruinisse, waar de sportzaal moet komen. SCHARENDIJKE - De conditie van de met stookolie vervuilde vo gels, die nog steeds worden gevangen voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust, is ten opzichte van enkele da gen geleden sterk verslechterd. Vol gens de Zeeuwse coördinator van de reddingsactie, S. Zandstra van na tuur, milieu en faunabeheer van het ministerie van landbouw, is het bij na zeker dat de nu gevonden dieren het olie-avontuur niet zullen overle ven. De meeste zullen gezien hun slechte conditie beter uit hun lijden verlokt kunnen worden. In Zeeland overtreft het aantal vogels dat dood gevonden wordt nu het aantal levende. Zo wed den er woensdag in Zeeland 63 levenj- ■de, waarvan 43 op Schouwen-Duive- land en 110 dode vogels opgeraapt. Op Goeree-Overflakkee en op de kust van Zuid-Holland werden rond de 100 levende én enkele tientallen dode vo gels gevonden. Volgens de Zuidhol landse bioloog J. Verhulst, die bej trokken is bij de coördinatie in het Zuidhollandse gebied, is het opval lend dat de in Zuid-Holland gevon den dode vogels er helemaal niet zó. ernstig vervuild uitzien, maar ze zijn! •naar alle waarschijnlijkheid ziek ge-j worden door dé opname van olie in' het lichaam. Alle dode exemplaren' gaan voor onderzoek naar het Neder-i lands Instituut voor Onderzoek dert Zee op Tbxel. Mensen van Provinciale- en Rijks-; waterstaat zijn ook woensdag weer; druk in de weer geweest om de stran-i den te ontdoen van olie. De mcestri stranden zijn Inmiddels schoon. Donderdag zullen er weer zoekac ties naar olieslachtoffers worden ge houden langs de stranden. In Zuid-1 Holland is dat teruggebracht tot een keer per dag, maar op Schou wen-Dul? vel and blijft men nog enkele keren per dag langs het strand rijden. BRUINISSE - Na jarenlang plannen maken, discussie en touwtrekkerij begint het plan voor de bouw van een sportzaal in Bruinisse steeds vastere vormen aan te ne men. Dinsdag 26 januari wordt in het dorpshuis in Brui nisse een inspraakavond gehouden over de planologische aspecten van de plannen. Het is de bedoeling dat de nieu we sportzaal van 22 bij 28 meter vastgebouwd wordt aan datzelfde dorpshuis. Om de houw mogelijk te maken moet het bestemmingsplan Bruinisse-West herzien wor den. Op de grond die nodig is voor de houw rust nu nog de bestemming groenvoorziening en verkeersdoelein- den. Volgens het college is bebouwing van de open ruimte aan de achterzij de van het dorpshuis planologisch aanvaardbaar. „De ontwikkeling van centrale voorzieningen zoals dorps huis, raadhuis en scholencomplex wordt erdoor versterkt", aldus het college. Men tekent daarbij aan dat de bouwhoogte van de zaal maximaal negen meter mag bedragen en dat de bouwhoogte aan de zijde van de Dr. de Kockstraat lager uit dient te val len. Onder de herziening van het be stemmingsplan valt ook de bouw van het schoolgebouw aan het Stenen Pad. Oorspronkelijk was de grond die daarvoor nodig was bedoeld voor uitbreiding van de kwekerij aldaar. Verder wordt in de herziening van het bestemmingsplan ook uitbreiding van het tenniscomplex, uitbreiding van de praktijkruimte van dokter A. M. Dorrestein en de bouw van een woning op diens terrein behandeld. Procedure De inspraakprocedure is geregeld in de inspraakverordening zoals die gehanteerd wordt in de gemeente Bruinisse. Daarin schrijft men dat de gemeente beleidsvoornemens publie kelijk bekend moet maken en dat de burger gelegenheid moet krijgen zijn zegje over de plannen te doen. De be woners hebben de gelegenheid om hun mening naar voren te brengen op de inspraakavond, maar kunnen ook schriftelijk eventuele bezwaren ken baar maken. Van het gezegde op een inspraak avond wordt verslag uitgebracht aan de gemeenteraad. Wie zich niet met deze schriftelijke rapportage kan verenigen kan ook hier weer bezwaar tegen maken. Het gemeentebestuur is dan gehouden om binnen 30 dagen na indiening van de klacht daarover te beslissen. Uiteindelijk beslist de raad. Het college legt er de nadruk op dat het op de inspraakavond gaat om de planologische aspecten. „En niet over het vraagstuk sporthal of sportzaal", aldus het college. Wel komt men tot de conclusie dat de hoorzitting niet beperkt kon worden tot de naaste omwonenden. Daarom is er ook voor gekozen om de inspraakavond in het dorpshuis te houden in plaats van in het gemeentehuis. Uitbreiding Het aan het dorpshuis vasthouwen van de sportzaal betekent een belang rijke uitbreiding van de sportfacili teiten in Bruinisse. Men beschikt wel over de sportzaal aan de Dreef maar dat blijkt in de praktijk niet voldoen de. Eerder waren er plannen voor de bouw van een sporthal, maar dat is niet haalbaar gebleken. Naast de gebruikelijke voorzienin gen bij een sportzaal als was- en kleedruimtes en toiletten is in de plannen voor de sportzaal ook een kantine compleet met bar opgeno men en een EHBO-ruiinte. De sport zaal zelf meet 22 bij 28 meter en is 9 meter hoog. Gevolg van de bouw van de sport zaal is dat er een aantal parkeervak ken wordt opgeofferd. Aan De Vang komt vervangende parkeerruimte. Ook zal er een aantal bomen gerooid moeten worden om de bouw van de sportzaal mogelijk te maken. Voorgeschiedenis Aan de plannen zoals diaér nu lig gen is een uitgebreide discussie voor afgegaan. Eerst werd in 1984 het plan gelanceerd om de sportzaal op de hoek Molenstraat-Dreef uit te brei den. Op dat moment had de gemeente al 345.000 gulden bij elkaar gespaard. Om deze plannen te Realiseren bleek 700.000 gulden nodig. Ondertussen was het roerig binnen de Bruse raad. De toenmalige wethouder Schot van het CDA werd eigenmachtig optreden verweten hetgeen na veel discussie en hoog oplaaiende emoties uiteindelijk resulteerde in het gedwongen vertrek van Schot. In 1985 werd het plan geopperd om een compleet nieuwe sporthal neer te zetten in het Rickusweelgebicd. La ter dat jaar werd dit plan weer losge laten en werd het oorspronkelijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3