Vijf dagen naar Parijs Petitie voor speeltuintje Sfeervolle verbranding scheepvaart Slagerij ORNÉE-BOUER Mijn zuster en ik Dit jaar extra eierklasse Briefje valt verkeerd bij Maaskant Bijstelling tong en sckolvangst REFORMATORISCH CONTACT SAUCIJZEN TARTAARTJES s haier4 betalen BOERELEVERWORST f 1,98 f 1,65 f 1,35 CORNEDBEEF 4 NIEUWERKERK - ,,Ik verzeker u dat we deze kwestie serieus zullen bekijken. Ik zeg niets toe, want de uiteindelijke beslissing ligt niet bij mij, maar toch bij de gemeenteraad", aldus burgemeester ABergshoeff van Duiveland. Aan' hem werd een petitie aangeboden waarin gepleit wordt voor het realiserenvan een speeltuintje in Oosterland. Me vrouw R. van der Have-Kodde en mevrouw V. C. Hoebe-Langbein uit Ooste)J,and verzamelden samen 140 handteke ningen. Bergshoeff reageerde op de petitie met de opmerking dat als daadwerkelijk een dorpsplan van de grond komt het idee voor de aanleg van een speeltuintje aan de Margrietstraat in Oosterland zeker meegenomen zal worden. Eer der bestond er in Oosterland wel een speeltuintje bij het voetbalveld, maar dit is het slachtoffer geworden van van dalisme. Volgens Van der Have en Hoebe ivas dat ook te wijten aan de ligginivan dat speeltuintje. ,,Veel te afgele gen". Volgens hen zal een speeltuintje op de door hen voorgestelde locatie aan Ce Prinses Margrietstraat veel minder risico lopen. Bergshoeff liet weten dat over het voorstel ambtelijk advies gevriagd zal worden. ,,Dat kost even tijd, maar echt lang zal het niet duren". Een blijspel kan als het met over tuiging wordt gebracht, meer zijn dan een avondje gieren, lachen en brullen. Dat bewezen Josephine van Gasteren, Sacco van der Made, Ellen Rohrman, Marijke Veugelers en Rob Fruithof in het spel Mijn zuster en ik. Dit toneelstuk, een idee van het duo Jos Brink en Frank Sanders dat door eerstgenoemde op papier is ge zet, is meer dan een verzameling doldwaze en onwerkelijke verwik kelingen. Het geeft naast een flink brok spitse humor ook een brok men selijke tragiek te zien. Met mijn zuster en ik laat Jos Brink zien dat hij meer in huis heeft dan het lollige ventje, waarvoor hij jarenlang werd versleten. Die inhoudelijke kracht moet overigens niet geheel op reke ning van Jos Brink moeten geschre ven. Zonder afbreuk te doen aan de acteerprestaties van zoon Martijn, dochter Saskia en buurvrouw Pater- notte waren het toch vooral de gran de dame van het Nederlandse toneel Josephine van Gasteren en Sacco van der Made die het stuk kracht en in houd geven. Mijn zuster en ik, dat op verzoek van Josephine van Gasteren speciaal voor haar werd geschreven, geeft haar de mogelijkheid om het publiek kennis te laten maken met haar veelzijdige talent. Zelfs een ab solute leek op toneelgebied moet on der de indruk zijn geraakt van het gemak waarmee de actrice, die dit jaar een halve eeuw op de planken staat in de huid van twee, zo voor het oog totaal verschillende persoonlijk heden kan kruipen. Het ene moment geeft Van Gasteren overtuigend gestalte aan de wat zorgelijke, afge tobde en oerdegelijke Amsterdamse Trees om vervolgens een minuut of wat later als hypermondaine Jane te rug te keren om met veel o my god en o my dear het beeld van een rijke, elegante diplomatenvrouw uit te beelden. Een vrouw die ondanks alle schitterende haute couture creaties (Edgar Vos bij voorbeeld) een een zaam en niet te benijden wezen is. Natuurlijk ontbreekt ook de komi sche noot niet. Trees en Jane, die ei genlijke Sjaan heet, zijn tweeling zusters die sprekend op elkaar lijken. Zozeer zelfs dat de met veel droge humor gezegende echtgenoot van Trees niet meer weet wie nu ei genlijk zijn echtgenote is. Daardoor raakt de beste man, een expert in het verzinnen van slagzinnen, aardig in verlegenheid wanneer hij iets weinig flatterends over zijn Trees zegt in de waan dat hij tegen zijn elegante schoonzuster spreekt. In werkelijk heid is het Trees die zichzelf als zuster Jane voordoet tot wie hij zijn stekelige opmerkingen spuit. Een stuk tragiek doet het blijspel ontstij gen aan het niveau van een avondje lachen. Een opdringerige en irritant kakelende buurvrouw die het op niet mis te verstane wijze aanlegt met de heer des huizes en daarbij wordt be trapt zorgt voor een brok jaloezie van Trees. Een verschijnsel dat voor velen niet vreemd is. Ook het gege ven dat in een aantal gevallen de her inneringen aan de Tweede Wereld oorlog nog steeds een stempel drukken op het familiegebeuren is geen fictief gegeven. Trees en Ja- ne/Sjaan ooit onafscheidelijk, heb ben elkaar in geen veertig jaar meer gezien. Dit omdat Jane voor de oor log bevriend was met een NSB-er die het tijdens de bezettingsjaren hoog schopte. Jane heeft voor deze vriend schap moeten boeten met een ver blijf in kamp Vught. Ook op andere wijze heeft zij klappen gehad. Als ongetrouwde vrouw zwanger van een ex NSB-er was voor de familie een te grote schande. Haar pas ge trouwde zus Trees en zwager Henk nemen de baby, een meisje Saskia in huis en voeden het meisje als een ei gen kind op. Geen wonder dat zowel Henk, Trees en Jane emotionele mo menten beleven wanneer Jane na veertig jaar voor de begrafenis van hun vader naar Nederland terug keert en enkele dagen te gast is bij het gezin van haar zuster. Kortom een blijspel met inhoud dat door het publiek met een minutenlange staande ovatie werd gehonoreerd. RK BARNEVELD - De eierveiling Bar- neveld wil in 1988 een nieuwe klasse eieren in het leven roepen, een klasse AA naast de bestaande klassen AB en C. Deze AA-eieren worden geselec teerd op een sterk verminderd cho- lestorolgehalte. Ze kunnen worden verkregen door de kippen hoogwaar dig voer te geven. Een hogere prijs moet de hogere kosten compenseren. ZIERIKZEE - Een briefje van de voorzitter van het Productschap voor Vis en Visproducten, D. J. Lang straat, waarin deze melding maakt van het feit dat Polen tien nieuwe viskotters bij Maaskant Shipyards in Stellendam heeft besteld is bij de di rectie van deze werf in het verkeerde keelgat geschoten. In december schreef Langstraat mi nister Braks van landbouw en visse rij een kort briefje hierover. Een han delwijze die volgens de directeuren A\ Maaskant en A. Timmerman van dewerf onwaardig en ongepast is en botendien niet juist. De directie ont kef dat Polen een order van tien kot- tersheeft geplaatst. We zijn in '86 vier kotters besteld en ooc in april van het afgelopen jaar werd Ven zelfde aantal besteld. Door de dirVtie van Maaskant worden ech ter pogingen ondernomen om deze kottersop een later tijdstip dan in het conract is vastgelegd op te leve ren. Mo^t dit niet lukken dan wordt overworn om de order te annuleren. Het minkterie van landbouw en vis serij is van deze pogingen in kennis gesteld. Iet briefje van Langstraat vinden bjide directeuren dan ook overbodig ZIERIKZEE - De tong- en scholvis sers die vorigiaar te veel hebben ge vangen, zullei het dit jaar met min der moeten loen. Daartoe heeft minister Brais besloten. De be windsman van visserij had de vis sers aangeboden om de toegestane vangsthoeveelhiden zelf onderling te verdelen, maar Volgens hem staan te weinig vissers achter dat plan. Het was de beloeling dat vissers die vorig jaar te Wl hebben gevan gen samen met hui collega's die nog wel wat hadden nkgen ophalen, tot een „interne verWeningsregeling" zouden komen. Die egeling is er wel, maar Braks vindt lat er te weinig handtekeningen oncftr staan. De hoeveelheid scfrl die de minis ter nu van de ene goep vissers af pakt, geeft hij als tegemoetkoming aan de groep die voriï jaar vroegtij- dig de haven in moest als gevolg van het tijdelijke vangstverbod op deze vissoort. De vissers die vorig jaar te veel hebben gevangen, kunnen een verzoek bij hem indienen - uiterlijk op 14 januari - om de „korting" op hun schol om te zetten in een vermin dering van hun „tong-contingent", of andersom. Vissers die eigenlijk niets meer mogen vangen, omdat zij hun hoe veelheden in 1987 al hebben opge haald, kunnen nu een deel krijgen van een groepscontingent. Voorwaar de is wel dat zij zich vorig jaar niet schuldig hebben gemaakt aan over- bevissing. Nedlloyd Amersfoort 9-1 850 zw van Ensenada naar Quayakil Nedlloyd Dejima 11-1 te Hongkong Nedlloyd Holandia 11-1 van Amster dam naar Hamburg. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Winschoten drs. H. Menkveld, kand. te Heino. Gereformeerde Gemeenten Aangenomen naar Dirksland J. Kos ter te Scherpenzeel. Beroepen te Slikkerveer A. B. van der Heiden te Doetinchem. Bedankt voor Waarde J. J. van Ec- keveld te Zeist. Ds. S. den Blaauwen 25 jaar predikant Ds. S. den Blaauwen, hervormd emeritus predikant te Zijpe zal 13 ja nuari 25 jaar predikant zijn. Simon den Blaauwen werd 18 de cember 1923 te Rotterdam geboren. Hij bezocht daar het gymnasium en ging aan de Rijksuniversiteit te Lei den studeren. Hij werd in 1950 hulp predikant te Delft. In 1951 werd hij vicaris te Lisse en dat werd hij in 1954 te Axel. Hij werd 13 janauri 1964 be vestigd tot predikant te Oostwold en van 6 oktober 1968 tot aan zijn emeri taat op 1 juli 1986 was hij predikant te Zijpe. Ds. den Blaauwen was redac teur van het kerkblad Hervormd Noord-Holland. Hij vervulde ver schillende regionale functies. Zo was hij o.a. scriba en quaestor classis Alk maar en rayonvoorzitter van het Ne derlands Bijbelgenootschap. Ds. den Blaauwen heeft in Schagen bijstand in het pastoraat verleend. Ds. A. Th. Boogaart 40 jaar predikant Ds. A. Th. Boogaart, Waals emeri tus predikant te Groningen zal 11 ja nuari 40 jaar predikant zijn. Adriaan Thonis Boogaart werd 7 maart 1917 te Kerkwerve geboren waar zijn vader landbouwer was. Hij studeerde in Frankrijk theologie te Montpellier aan het Lycée et Faculté de théologie. Op 11 januari 1948 werd hij bevestigd in de Waalse gemeente te Groningen waar hij tot aan zijn emeritaat op 1 april 1982 heeft gestaan. Hij is ook predikant van Zwolle geweest. Ds. Boogaart was van 1956 tot 1978 leraar Frans aan het Augustinuscollege te Groningen. Dinsdag 12 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Rosco's rad van avontuur, kinderprogramma. 15.50 uur Bassie en Adriaan en de verdwenen kroon, kinderserie. 16.15 uur Alf op Melmac, tekenfilm serie. 16.35 uur TROS Nieuwsshow. Afl. 2. Presentatie: Astrid Joosten en Wim Bosboom. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Popformule, muziek programma vanuit het Escape theater in Amsterdam. 18.15 uur TROS wondere wereld, populair-wetenschappelijk magazi ne. 18.30 uur Pronto? Cursus Italiaans voor beginners. Les 10. 19.00 uur Familie Oudenrijn, serie. 19.25 uur Linda, Linda de Mol signa leert opmerkelijke trends, ontvangt gasten en praat met jongeren over niet-alledaagse onderwerpen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Ron's honeymoon quiz, spelprogramma gepresenteerd door Ron Brandsteden 22.10 uur De TROS TV Show, Talk show van Ivo Niehe. 23.00 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Rekenwerk, les 1. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-tv: Skiednis. Frys- ke keningen (gr. 7/8). 14.30 uur Engels Basisonderwijs, groep 4. 17.10 uur Hollandse Nieuwe, infor matieve serie. Afl. 7, herh. 17.40 uur Open Universiteit: Stille sporen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Verdacht, (van geweldple ging), tv-film. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Nieuwsspits 20.20 uur Horizon, populair- wetenschappelijk programma. 21.00 uur Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ontwikkelin gen in de internationale politiek. 21.30 uur Lang leve de mode, docu mentaireserie. Afl. 3. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 22.50 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Marketing. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderserie, herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Sprookjestheater. Vandaag: Hans en Grietje. 18.25 uur Mik, Mak en Mon, deel 2. 18.35 uur De kruisboog (Crossbow), 24-delige Amerikaans/Engelse jeugdserie rond de legende van Wil lem Tell. Met: Will Lyman, Jeremy Clyde, Robert Morley e.a. Afl. 19. 19.00 uur Meester, hij begint weer... tweewekelijks satirisch programma voor de jeugd, herh. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunstzaken' 20.20 uur I.Q., spelprogramma. 20.55 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie, afl. 17. 21.45 uur Uitzending door derden. 22.30 uur Nieuws. Aansl. Coda: Trois jeunes tambours van H. Poos, uitge voerd door het BRT-Omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Allemaal beestjes: sneeu- wapen in Japan. Presentatie: Gil Glaes. 20.50 uur Mike, praatshow met Mike Verdrengh. 22.10 uur Concert. DEN HAAG - De Nederlandse groente- en fruitveilingen hebben vo rig jaar een omzet behaald van 3.255 miljoen gulden. In vergelijking met 1986 is dat een stijging van ongeveer twaalf procent. PARIJS - De Franse president Frangois Mitterrand heeft afwijzend gereageerd op een Oostduits voorstel voor een snelle vermindering in Eu ropa van het aantal kernraketten voor de korte afstand (SNF). D.V. donderdag 14 januari, 19.45 uur Ver.gebouw Sirjansland, DS. K. TEN KLOOSTER, N.h. pred. te Middelharnis Onderwerp: „l)p zekerheid des Geloofs POOOOOOOOOOOOOQQQQQOQflOOPai geeft kwaliteit voor uw geld 500 gramf 3,50 250 gram 150 gram Ambachtelijk ROOMPATÉ 100 gram ST. DOMUSSTRAAT 8 - TELEFOON 01110-12469 ZIERIKZEE - Traditiegetrouw is er aan de Haringvlietstraat in het Zicrik- zeese Poortambacht weer een grote hoeveelheid kerstbomen in brand ges to ken als afsluiting van de rumoerige decembermaand. Een groot aantal be langstellenden kwam het huis uit om de brand, die begeleid werd door dc vrijwillige brandweer van Zierikzee, te aanschouwen. Ook werden er door de buurtvereniging lampionnen uitgedeeld, die door de allerkleinsten werden aangestoken. Een sfeervolle kerstboomverbranding dus. 13 Even later keken ze de kamer rond. Zag er netjes uit, concludeerde Els. Schone lakens, dat was al heel wat. Stromend water warm en koud. Ze liep naar het raam, keek naar bene den in de straat. Auto's geparkeerd, wéér een vrouwtje met een stok brood, een ander met een tas met groenten. Ieder moest hier blijkbaar winkelen, de bakker en de groente boer kwamen vast niet aan de deur. .Opschieten", waarschuwde Carla, „over twintig minuten moeten we in debus zitten". Het was hun eerste wonderlijke er varing geweest: de Parijse hotels heb ben geen restaurant. Je kunt er sla pen en ontbijten, voorzover een Hollander dat ontbijt noemt: een kop zwarte koffie, een stuk van dat harde brood of een paar van die lekkere, knapperige halvemaanvormige crois sants, afgelopen, uit. Om te eten moest je naar een apart restaurant. Zij zouefcn gemeenschappelijk de maaltijdtn gebruiken in de Cité Uni versitaire, een grote studenten-gaar keuken in het Park Monceau aan de Rue de Coarcelles. En dat was nog 'n „stief kerterke" van hun eigen hotel vandaan hoewel ze voor dat ogen blik geen idle hadden, wéér ze ergens in Parijs betend waren. Snel wastüi ze zich, verkleedden zich „We gaan nht naar het hotel terug," stelde Els vas;, „we gaan eerst eens Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK de stad in. En dan vinden we het ver der wel". „Jij praat maar makkelijk", ver weerde zich Carla, „maar ik ben hier nooit geweest en jij maar één keer. Zullen we niet verdwalen?" „Dat kun je hier niet", verzekerde Els, „kijk maar eens". Ze vouwde een handig kaartje open. „Hier heb je de plattegrond van parijs, zo duidelijk als het maar kan. Alles staat er op, kerken, musea, stations. En hier aan de achterkant heb je het lijnennet van de Metro. Die brengt je overal. Je zoekt het dichtstbijzijnde Metro-sta tion op, er is altijd wel een binnen vijf minuten afstand, en je kunt op je kaartje precies nagaan, waar je heen moet, wanneer en waar je moet over stappen. Gerust, Carl, we komen al tijd terecht". Carla gaf zich gelaten over aan Els' kortstondige verklaring, en weldra zaten ze weer naast elkaar in de bus. Langs een brede straat met grote win kels, over een druk plein, ging het verder. Tben zagen ze een groot park met vergulde hekken, opvallend veel jongelui die heen en weer liepen als hadden ze niets beters te doen, en de bus stopte. „Cité", las Els. „We zijn er". Onwennig gingen ze de brede trap op van wat eens een paleisachtig her enhuis moest zijn geweest en beland den in een grote zaal waar lange ta fels stonden met in het midden schaaltjes met kersen en met stukken van dat beroemde, harde stokke- brood. „Meer korst dan brood", stelde Car la vast. Hannes Averkamp had op myste rieuze wijze een plaats gevonden aan Els' rechterhand, Carla zat op het hoekje. Een dikke, blozende dienste.r rende gehaast door de zaal en deelde overal bordjes uit met een wonderlijk gerecht. Ze ontdekten spoedig dat het gestoofde vis was met een soort may onnaise. Els proefde en stak haar vork op. „Prima!" loofde ze „Lijkt wel pa ling! Dét kunnen ze hier." Voor dertig francs (dat was drie dub, stelde Vellemans vast) kon je een flesje rode wijn kopen en weldra za ten ze allen met het gevulde glas naast hun bord. Carla had alleen maar groot geld. De blozende ge dienstige keek haar aan. zei rad iets in het Frans. „Demain," verstond Carla. ,,U moogt morgen betalen," ver taalde de hulpvaardige Vellemans. „sjonge, één uur in Parijs en nu al cre- diet!" Het verhaal ging als een lopend vuurtje. „Ja," wist meneer Perland, de be reisde, „de Hollanders hebben hier geen slechte naam. Zolang ze denken dat je Duitser bent sta je er slecht op, maar als je over Holland praat is al les oké". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4