Mkm Restauratie Willibrorduskerk op zijn vroegst in voorjaar 'Ik houd van mensen omdat ze schepselen van God zijn' 4 Het wachten is op ministeriële goedkeuring ZIERIKZEE - Het plan voor de restauratie van het dak is gereed. De parochianen en katholieken van elders heb ben hun financiële steentje bijgedragen, maar toch kan er nog niet worden begonnen met het restaureren van de Sint Willibrorduskerk aan de Hoge Molenstraat in Zie- rikzee. Het wachten is op goedkeuring van het ministe rie, die moet haar toestemming geven aan het Meerjaren plan van de gemeente Zierikzee, waarin de restauratie van dit katholieke bolwerk is opgenomen. Als alles zon der obstakels verloopt kan in het voorjaar met de niet te onderschatten face-lift worden begonnen. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens van de kerkbestuurders en de parochianen in vervulling. Wie de ontwikkelingen rondom dit uit de achttiende eeuw daterende kerkge bouw een beetje heeft gevolgd is op de hoogte van wat zich de laatste maanden heeft afgespeeld rondom de opknapbeurt, waaraan niet langer te ontkomen viel. Een face-lift waarmee het katholieke volksdeel in Zierikzee en omgeving een beetje in zijn maag zat. „Wie zal dat betalen?" was een vraag die binnen de roomse gelede ren nogal eens te horen was en waar op niet zo een twee drie een antwoord te geven was. Het aan de voorzijde witbepleisterde kerkgebouw, dat in vroeger tijden toen het met de gods dienstvrijheid in de Nederlanden niet al te florissant gesteld was, niet als zodanig te herkennen was, kwam volgens mondelinge informatie niet op de monumentenlijst voor. Dokken Voor de parochianen betekende dat een keuze. Ofwel de restauratie uit ei gen portemonnee bekostigen ofwel de Willibrorduskerk opgeven om door nood gedwongen elders een on derkomen te zoeken. Gezien de in spanningen van pastoor De Man in de tweede helft van de achttiende eeuw om voor zijn „kudde" een deugdelijk onderkomen te vinden zou dat laatste niet te accepteren zijn. De parochia nen en ook andere meelevenden, zo als onder ander de Franciscanessen die jarenlang de Corneliastichting aan het Havenpark draaiende hiel den hielpen een financieel handje. Deze giften plus een „ordentelijk lite rair uitspattinkje" waarin het paro chiecentrum voor het goede doel in een boekenbeurs werd omgezet resul teerden in een restauratiepotje van honderdtwintigduizend gulden. Toonbaar Een bedrag om u tegen te zeggen, maar toch bijlangena niet toereikend om de kerk weer wat toonbaar te ma ken. Daarvoor zou heel wat moeten gebeuren want nagenoeg alles wat maar te restaureren viel moest onder handen worden genomen. De muren en het plafond, waar de pleisterlaag door het vocht en de nog steeds merk bare gevolgen van de ramp van '53 stukken bij beetje naar beneden komt zeilen, het dak, de klokketoren, waarvan de poten nagenoeg verrot zijn, verwarming, verlichting en elektriciteit. Dat alles moet volgens de leden van het kerkbestuur, me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal en de heer C. van Wanrooij, flink on der handen worden genomen. Een klussenlijst waar je eng van wordt en die in twee fasen zal worden uitge voerd. Mirakel Voor de parochianen zouden het moeilijke tijden worden als ze de kos ten van deze dure restauratiewerk zaamheden zelf op zouden moeten hoesten. Tben de nood aan de man was en de lijst gebreken dusdanige vormen aannam dat bestuurslid Bij de Vaate-Rozendaal zich voorzichtig begon af te vragen of slopen wellicht niet beter zou zijn, voltrok zich een wonder. De Sint Willibrorduskerk, waarvan iedereen aannam dat deze, wegens een in 1937 uitgevoerde res tauratie van de monumentenlijst was afgevoerd bleek in 1963 alsnog op de ze lijst van de Rijksmonumenten- dienst te zijn geplaatst. Nieuwe perspectieven dus, maar ook meer werk. Wie een monument op wil kalefate ren en daarvoor een vergoeding uit de rijksruif voor het monumentenon- derhoud wil ontvangen, kan niet zo maar zijn gang gaan. Daar moet een gedetailleerd plan plus begroting voor worden ingediend bij de ge meente. Bij het opstellen van dit bouwplan heeft het kerkbestuur de hulp van de bouwkundige van het bisdom Breda, J. Joormann ingescha keld. Deze neemt ook zitting in de bouwcommissie van de Grote Kerk en weet als bouwkundige wel waarop de Rijksmonumentendienst let. Het plan voor de eerste fase, het herstellen van het dak, in feite de grote boosdoener van het verval van dit katholieke heiligdom is inmid dels door de gemeente Zierikzee goedgekeurd en als zodanig op de meerjarenplanning voor 1992 opge voerd. Dit plan houdt meer in dan al leen het herstellen van versleten dak pannen en het vernieuwen van de betimmering. Ook het aanbrengen van een betere isolatie, waardoor het vocht dat zich in het inwendige van de kerk ophoopt ook een uitweg kan vinden. ,f<Als het wat kouder is en er 22=3?: J\' 11 Het wachten is op de goedkeuring van het ministerie. Als die eenmaal binnen is, dan kan een begin worden gemaakt met de restauratie vaide Willibrorduskerk aan de Hoge Molenstraat. Foto: Joop van Houdt. bevinden zich veel mensm in de kerk dan druipt het gewoon v*n de muren af", omschrijft Bij de Xaate-Rozen- daal de vochtperikelen. Wachten Hoewel het plan voor déze eerste verbetering door de gemeente is goedgekeurd mag nog niet worden begonnen met de werkzaamheden, hoe graag de kerkbestuurderen dat ook zouden willen. De gemeente wacht momenteel op de goedkeuring van deze meerjarenplanning. &ls al les naar wens verloopt komt die goed keuring wellicht nog deze maand. Dat betekent overigens nog niet het groene licht voor de bouwheren, daar de gemeente dan vervolgens nog eens voor dit project apart toestemming aan het ministerie van WVC, waartoe de Rijksmonumentendienst behoort, moet vragen. Een en ander houdt in dat op zijn vroegst over twee, drie maanden met de werkzaamheden kan worden begonnen. Voor het fi nancieren van deze eerste fase moet, zo schatten beide bestuursleden voor zichtig, rekening worden gehouden met zo'n drie ton. Hiervoor is die 1,2 ton gereserveerd alsook een bedrag uit eigen kas. Het bisdom Breda is bereid om de werkzaamheden voor te financieren dooreen bedrag tegen la ge rente (3%) uit te lenen. Dit omdat het rijk pas in 1992 met de 240.000,- (80% van 300.000) over de brug komt. Ook zijn alle ogen van de paro chianen gericht op de provincie. Wan neer de Rijksmonumentendienst het plan goedkeurt dan is het niet uitge sloten dat ook de provincie de restau ratie steunt door tien procent van de kosten voor zijn rekening te nemen. Zeker is dit echter nu nog niet. Het wachten is immers op de goedkeuring van het ministerie. Is die eenmaal binnen dat wordt zo snel mogelijk be gonnen met de werkzaamheden om vervolgens medio '89 de follow up van deze grootscheepse opknapbeurt uit te kunnen voeren. Parochianen die precies willen weten hoe de vork in de steel zit kunnen hun vragen zon dag stellen tijdens de Nieuwjaarsbij eenkomst, die zondag 10 januari aan sluitend op de hoogmis wordt gehouden. SCHOUWEN-DUIVELAND Kinderpostzegels De kinderpostzegelactie heeft op Schouwen-Duiveland ruim 9000 gul den opgebracht. Door de verkoop van wenskaarten kwam 3881,05 be schikbaar en de verkoop van mapjes kinderzegels leverde 5284,30 op. Het comité Kinderpostzegels dankt iedereen die door zijn vrijwillige in zet meewerkte aan dit resultaat. De opbrengst van de jaarlijkse kinder postzegelactie is bestemd voor activi teiten die kinderen uit de Derde We reld en in Nederland ten goede komen. Vorig jaar ontving onder an dere de speel-o-theek te Zierikzee een financiële bijdrage uit de actie. Cursussen ZVU De werkgroep Schouwen-Duive land van de Zeeuwse Volksuniversi teit begint op zeer korte termijn met een viertal nieuwe cursussen, waar voor men zich nog kan aanmelden. Maandag 11 januari begint in het ge bouw van de Rijksscholengemeen schap aan het Hatfieldpark een cur sus informatica. Deze cursus bestaat uit tien bijeenkomsten die steeds om 19.00 uur beginnen. De cursus is geba seerd op het gebruik van de personal computer. De cursisten leren omgaan met het MS-DOS besturingssysteem en verschillende softwarepakketten. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. Een geheel nieuwe cur sus die maandag 18 januari van start gaat is de cursus belastingaangifte. Deze cursus, die wordt gegeven door mevrouw P. de Waal, bestaat uit vier bijeenkomsten van elk twee uur. De ze worden gegeven in het gebouw van de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland. Tijdens de lessen die steeds om 20.00 uur beginnen leren de cursisten niet alleen hoe een be lastingformulier in te vullen, maar ook welke aftrekmogelijkheden er zijn. Bovendien bestaat de mogelijk heid om persoonlijke belastingpro blemen aan de docente voor te leg gen. Wie de belasting de belasting wil laten en zijn vrije tijd liever achter het fornuis doorbrengt kan zijn culi naire lusten botvieren tijdens de kooklessen buitenlandse gerechten II en/of feestelijke gerechten. Deze cur sus begint 20 januari in de Prinses Ju- lianaschool in Zierikzee. Deze cursus wordt gegeven door mevrouw H. P. C. de Spirt en bestaat uit zes bijeenkom sten van drie uur, die steeds om 19.00 uur beginnen. Ook hiervoor zijn nog enkele plaatsen vrij. Maandag 25 ja nuari start mevrouw M. Huneman bij voldoende belangstelling een cursus Hindelooper schilderwerk. Deze cur sus wordt gegeven in het gebouw van de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland aan het Hatfieldpark in Zierikzee. Deze lessencyclus bestaat uit acht bijeenkomsten die steeds om 20.00 uur beginnen. Bij de docente kunnen de cursisten bij aanvang van de cursus een pakket met verf, pense len en andere benodigdheden kopen. Aanmelding voor deze cursussen is mogelijk bij mevrouw R. Meintema, telefoon 01110-14691. Filmvoorstelling In de Lichtboei aan de Poststraat te Zierikzee wordt op zondag 17 januari op initiatief van het Leger des Heils de film Shiokari pass gedraaid. De voorstelling begint om 15.30 uur en de toegang is vrij. De film gaat over het waargebeurde verhaal van een man die wanhopige pogingen doet om een trein te redden waarvan een spoorwegwagon is afgebroken. Nieuwjaarsviering Zaterdag 9 januari houdt de afde ling Zierikzee van de PvdA haar tra ditionele nieuwjaarsviering in De Driehoek in Zierikzee. PvdA-kamer- lid John Lilipaly spreekt over het discussiestuk Schuivende panelen. Ook voor kleinere kinderen aandacht op de nieuwjaarsviering: een optre den van clownsduo Rijn en Trijn. En semble Alteklein zorgt voor de muzi kale omlijsting. Ook is er een optreden van Thomasvaer en Pieter nel. De nieuwjaarsviering begint om 16.00 uur. Tijdens de pauze van 17.45 tot 18.45 uur wordt er een verloting gehouden. Lampionoptocht Op 30 januari, de vooravond van de verjaardag van koningin Beatrix wordt op initiatief van de Zierikzee- sche Oranjevereniging een lampion optocht gehouden in Zierikzee. De tocht is bedoeld voor de jeugd tot 12 jaar. Om 16.00 begint men op het Ha venplein met het uitdelen van lampi ons en om 16.30 uur begint de op tocht. Bij behoorlijke regen of storm gaat de lampionoptocht niet door. Vergadering Oranjevereniging De Zierikzeescj^e Oranjevereniging houdt op dinsdag 2 februari een ver gadering in het Huis van Nassau waarbij het programma voor Koning innedag wordt besproken. Het ligt in de bedoeling om een optocht te orga niseren met het thema Beatrix 50 jaar. Daarnaast zijn er ook plannen voor kinderspelen en een Oranje- markt. Aan de optocht kunnen kinde ren met versierde fietsen deelnemen. Verder hoopt de Oranjevereniging dat een aantal verzamelaars en hob byisten hun activiteiten op de Orah- jemarkt willen tonen. Men heeft hier bij een speciale voorkeur voor verzamelaars van spullen van he\ Oranjehuis. De vergadering begint om 20.00 uur. Voorlichtingsavond De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland houdt op 12 januari een bijeenkomst over het pootgoed- en aardappelmoeheids- beleid. De directeur van de Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta Ne derland ing J. Bultje zal het beleid van zijn dienst toelichten. Ing H. Sa- lomans specialist gewasbescherming bij het Consulentschap in Goes zal onder meer ingaan op mogelijke ver anderingen in de aardappelteelt. Na de inleidingen bestaat de mogelijk heid om te discussiëren met een fo rum waar behalve de inleiders ook A. W. Bierens, de directeur van de afde ling aardappelen en uien van Cebeco Zuid-West zitting heeft en P. de Koey- er die zelf aardappelen verbouwt. De bijeenkomst vindt plaats in het Huis van Nassau en begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Postbesteller Schrier in VUT Tbr gelegenheid van het feit dat PTT-postbesteller N. Schrier per een februari gebruik maakt van de VUT- regeling wordt door de PTT op vrij dag 8 januari een afscheidsreceptie gehouden. In zaal Zeelust aan de Steenweg te Westenschouwen kan ie der die dat wil persoonlijk afscheid nemen van de postbode die de post rondbracht in Burgh-Haamstede. De receptie is van 17.30 tot 19.00 uur. Haamsteedse huisvrouw maakt gedichtenbundel Wees eens stil BURGH-HAAMSTEDE - 'Wees eens stil'. Zo heet het boekje waarin een aantal ge dichten is gebundeld van Wilma Slaager uit Haamstede. De 44-jarige huisvrouw gaf de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden toestemming voor de uitgave van haar gedichten omdat zij met de opbrengst het werk wil ondersteunen dat deze stichting doet ten behoeve van verdrukte christenen en joden in de wereld. Daar naast hoopt zij dat op deze wijze haar gedichten iets kunnen betekenen voor de men sen die ze lezen. „Ik ervaar de aanleg voor het maken van gedichten als een talent dat ik heb gekregen van de Here, dat ik mag gebruiken. Ik zie in de uitgave van mijn ge dichten een mogelijkheid om daar iets van terug te geven. Door ze beschikbaar te stel len aan de mensen, die tenslotte de kinderen van God zijn". Mensen vormen ook de belangrijk ste inspiratiebron van waaruit Wilma Slaager haar gedichten schrijft. „Ik houd van mensen omdat het kinderen zijn van God. Ik heb een enorme be hoefte om met hen in contact te ko men. Om me voor hen open te stellen. Ik wil weten hoe ze werkelijk zijn achter het masker van waarachter ze zich presenteren. Mijn gedichten zijn vaak een reactie daarop. Een uiting van wat die contacten in mij teweeg brengen". Uitlaatklep Wilma Slaager is huisvrouw en moeder van drie opgroeiende kinde ren. Ruim 16 jaar geleden kwam zij vanuit haar geboorteplaats Gronin gen op Schouwen-Duiveland wonen als echtgenote van een landbouwer. Haar eerste gedichten schreef zij in de puberteitsleeftijd. „Tben was het in eerste instantie een uitlaatklep zo als dat zo vaak het geval is met ge dichten van pubers. In de loop van de jaren hebben mijn gedichten meer een functie naar anderen toe gekre gen". De wijze en de tijden waarop Wil ma Slaager haar gedichten schrijft wisselt sterk. „Er zit geen regelmaat in. Wel schrijf ik in de winter meer. Waarschijnlijk omdat je dan meer ge legenheid hebt om in jezelf terug te kruipen. Ik heb dan de behoefte om vorm te geven aan de indrukken die ik soms een jaar geleden heb opgeno men en heb bewaard in mijn geest". Soms worden de gedichten in een opwelling en heel snel gemaakt en op een andere keer kost het volgens Wil ma bloed, zweet en tranen. „Het ge- Wilma Slaager: ,,Ik zie in uitgave van mijn gedichten een mogelijkheid om dicht God wil wonen bijvoorbeeld iets terug te geven van het talent dat ik mag gebruiken van de Here". heb ik 's avonds bij het naar bed gaan even opgeschreven. Dat kwam zo maar omhoog. Maar soms zit ik er een hele tijd voor. Dan is het een hele bevalling. Dat komt omdat ik iets wil zeggen. Dat ik in een gedicht de span ning wil leggen die ik zelf voel". Tbch beleeft Wilma Slaager ook veel ple zier van haar gedichten. „Als een ge dicht eenmaal klaar is en ik krijg een positieve reactie als ik het laat lezen aan een ander voel ik me de geluk kigste mens op de wereld. Dan voel ik me rijk en dankbaar dat ik dat ta lent heb gekregen". Openstellen Het gedicht, dat tevens de titel is van de bundel 'Wees eens stil' houdt de boodschap in dat mensen zich meer zouden moeten openstellen voor elkaar en voor God. „Mensen kunnen zo moeilijk luisteren naar el kaar. In die zin dat ze zich volledig openstellen en beschikbaar zijn voor elkaar. Dat zou men in het algemeen meer moeten doen want de geestelij ke nood en de behoefte daaraan is heel groot. Om dat te kunnen moet je eerst stil zijn, even tot inkeer komen zodat je ervoor open komt te staan". Wilma Slaager werkt zelf actief voor verdrukte christenen en joden in allerlei landen ter wereld via de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden. „Wij bidden voor die mensen om ze te bemoedi gen en dat voelen ze via de geest van God. Daarnaast sturen we kaarten met bijbelteksten waardoor ze de ge- loofseenheid ervaren. En als het no dig is houden wc ook handtekenin genacties om gevangenen vrij te krijgen". De bundel Wees eens stil is een se lectie van in totaal 32 gedichten die Wilma Slager in 1986 en de jaren daarvoor maakte. Hij werd uitgege ven in een oplage van 500 stuks. De bundel wordt in het hele land ver kocht tijdens presentatie-avonden van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden en kan via deze stichting ook worden besteld op telefoonnummer 02289- 2612. Op Schouwen-Duiveland is de bundel ook te koop 'in Geschenken huis Goudswaard te Haamstede en de Evangelische boekhandel in de Meel- straat te Zierikzee. Na de uitgave van de bundel in het afgelopen jaar heeft Wilma Slaager nog een aantal gedich ten gemaakt. „Ik wil steeds naar be ter toe. Ja. het ligt in de bedoeling om ook deze gedichten uit te geven. Maar dan via een 'gewone uitgever' zodat ze ook in de boekwinkels komen. Dat doe ik niët vanwege geldelijk gewin. Maar om een groter publiek te berei ken. De opbrengst is altijd ten bate van verdrukte christenen en joden". Burgerlijke stand In de maand december werden in de gemeente Westerschouwen geen kinderen geboren. Er overleden drie mensen en vijf paren traden in het huwelijk. Overleden zijn Rijnerus J. Gillis, Jacobus P. Dalebout en Corne lia de Vrieze-de Meij. In het gemeen tehuis werd het huwelijk gesloten tussen Hugo P. H. Simonse en Maria C. Boot. Cornelis Muller en Wilhelmi- na Neeleman. Willem Provoost en Pieternella A. Teeken. Dionnijs Bui telaar en Catharina C. van Holten. Vergadering NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond houdt op dinsdag 19 januari haar eerste vergadering in het nieuwe jaar in de zaal bij de Gereformeerde Kerk te Haamstede. Hierbij zal ds Q. van de Vrie uit Middelburg spreken over het onderwerp pastoraal werk in het verpleeghuis. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. NOORDWELLE E O. Nieuwjaarsreceptie NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen Noordwelle en omge ving hield een nieuwjaarsreceptie in Het Wapen van Zeeland. De informe le bijeenkomst werd bezocht door 42 dames die onder genot van een kopje koffie met gebak elkaar nieuwjaar wensten en even bijpraatten. De op de kerstviering gehouden schaalcol- lecte had een opbrengst van 510,- welke ten goede komt aan de actie Afrika Nu. OOSTERLAND Vergadering peuterspeelzaal In peuterspeelzaal Het Kraaienest te Oosterland werd een jaarvergade ring/ouderavond gehouden. Tijdens de bijeenkomst werd mevrouw Wee- da tot voorzitster van het bestuur ge kozen. Zij neemt daarmee de plaats in van mevrouw Le Comte die aftre dend en niet herkiesbaar was. Na het huishoudelijke gedeelte van de bij: eenkomst hield notaris Klaassen uit Zierikzee een lezing over erfrecht en huwelijks-goederen recht. De ouder avond werd bezocht door zo'n 25 men sen waaronder burgemeester A. Bergshoeff. BRUINISSE Zilveren notabel De 85-jarige W. Schraver herdenkt deze dagen z'n 25-jarig ambtsjubi leum dat hij als notabel aan de Ned. Hervormde Kerk verbonden is ge weest. Kerkelijke ambten zijn in de Ned. Hervormde Kerk aan een zit tingstermijn verbonden en na twee keer herkozen te zijn moet men als ouderling, diaken of ouderling-kerk voogd zijn plaats in de kerkebank aan een ander afstaan. Dat is echter niet het geval met het ambt van nota bel. waarbij geen wettelijke aftreed- termijn is gesteld. Uit dit college van notabelen werden vroeger wel de kerkvoogden gekozen, maar de Kerk orde die in de vijftiger jaren van kracht werd bracht daar verandering in. De heer Schraver neemt z'n taak als notabel nog steeds serieus ter hand. Hij collecteert iedere zondag twee keer de zitplaatsen bij het orgel en hij is altijd als er dienst is op zijn plaats in de kerk en in de bank voor de kerkvoogden te vinden. Ook verzet hij nog veel ander werk voor de kerk zoals de orgelbriefjes ophalen voor de organiste, snoeiwerk en onkruid verwijderen en het onderhoud van de tuin in de tijd dat er geen dominee is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4