Optimistische slotverklaring na drie dagen internationaal overleg 'Twaalf maanden met lepeltje verdraagzaamheid, korreltje ironie en een snuifje tact' 'Er is voor kleine kinderen nog geen klimrek op het hele dorp' <i«f 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkeersdode 's-Gravenpolder ZIERlKZEESCHEBfl NI EU WSBODE Kal PÉ BILT- 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Visserijbeleid Zoetwater Restauratie Bovenaan De Bruenaar H. Hoogerheide is niet te spreken De ZLM en CBTB willen met een schone lei be- De restauratie van de Zierikzeese Willibrordus- De Steeg en Toren Boys maken geen fout en over het visserijbeleid van de overheid. (Pag. ginnen en eerst de zoetwater-gelden veilig stel- kerk is op zijn vroegst in het voorjaèr. (Pag. 4). blijven bovenaan. (Pag. 7). 2). len. (Pag. 3). DONDERDAG 7 JANUARI 1988 144ste jaargang Nr. 24264 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zeg Uw kind minder hoezeer gij het liefheht, doch zeg het hoezeer gij Uw ouders hebt bemind. Fliegende Blatter Geen stenen meer gooien naar elkaar, maar bruggen bouwen BURGH-HAAMSTEDE - De driedaagse internationa le conferentie over mensenrechten in De Burght werd gisteren, woensdag, afgesloten met een optimistische slotverklaring. Men roept iedereen op mee te werken aan de eerbiediging van mensenrechten overal. „Waarom de ze conferentie? Omdat de tijd er rijp voor was", aldus E. van Eeghen, zakenman én een van de belangrijkste ini tiatiefnemers van de driedaagse internationale confe rentie. In het perscommuniqué wordt aangekondigd dat er eind dit jaar een tweede ontmoeting tussen de deelne mers aan de conferentie plaats zal vinden. Of deze ont moeting ook weer in De Burght in Burgh-Haamstede plaats zal vinden laat Van Eeghen nog even in het mid den. „Maar dat is wel een heel geschikte locatie geble ken". Op het eerste gezicht is er niets bij zonders aan de hand in conferentie centrum De Burght in Burgh-Haam stede. Een conferentie, dat gebeurt daar wel vaker. Wie binnenstapt ziet al snel dat er toch iets bijzonders aan de hand is. Bordjes met opschriften zowel in Engels als in Russisch geven al aan dat er iets internationaals aan de gang is in De Burght. Druk Het is druk in het conferentiecen trum. De lijst van aanwezigen is in drukwekkend. Een vreemde gewaar wording om in een doorgaans rede lijk rustig Burgh-Haamstede ineens zoveel nationaliteiten bij elkaar te vinden. Want er zijn vertegenwoordi gers uit heel wat landen in Europa naar Burgh-Haamstede getrokken om deel te nemen aan de driedaagse conferentie over mensenrechten. Ne- MIDDELBURG - De 17-jarige J. M. Bongers uit Ovezande is door een verkeersongeluk in 's-Gravenpolder om het leven gekomen. De jongeman, die met zijn brommer op weg was naar school in Goes, is volgens de po litie tijdens het passeren van een tractor met aanhanger vermoedelijk met zijn windjack blijven hangen aan een uitsteeksel van de trekker. Hij werd op het wegdek gesmakt en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het nieuwe jaar is nog jong, dus u kunt u nog allerlei dingen voornemen. Een eigen abon nement op de Zierikzeesche Nieuwsbode bij voorbeeld. Wie deze bon invult krijgt dé krant van Schouwen-Duiveland zonder enige ver plichtingen 14 dagen GRATIS in de bus. Een unieke mogelijkheid om kennis te maken met het regionale nieuws. BEL VOOR DE GRATIS KENNISMAKING 01110-16551 JA, IK WIL GRATIS EN ZONDER ENIGE VER PLICHTING KENNIS MAKEN MET DE ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE. NA VEERTIEN DAGEN BESLIS IK OF IK EEN EIGEN ABONNEMENT NEEM. DEZE SPECIALE KENNISMAKINGSACTIE LOOPT TOT EN MET 31 JANUARI 1988 NAAM ADRES POSTCODE PLAATS dé krant van schouwen - duiveland! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) derland, België, Italië, Hongarije, Po len, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Zwitserland, Groot-Brittanië en West-Duitsland zijn vertegenwoor digd. Opvallend is het grote aantal Ame rikanen en Russen dat meedoet aan de conferentie. Uit Amerika con gresleden en ex-congresleden, profes soren, maar ook prominenten als me vrouw Rosalynn Carter, de vrouw van ex-president Jimmy Carter en John Lindsay, voormalig burgemees ter van New York. Onder de Russi sche vertegenwoordigers onder ande re Alexander Sukharev, minister van justitie en mevrouw Lidia Novak, voorzitter van de vakbond voor wer kers ih de medische sector. Schijnbaar helemaal niet onder de indruk van al dit hoge bezoek staan de medewerkers van het conferentie centrum de buitenlandse gasten, hoofdzakelijk in het Engels, te woord. Hoewel er ongetwijfeld stren ge veiligheidsmaatregelen in acht zijn genomen heerst er een ontspan nen sfeer in De Burght. Brede discussie Opvallend in het programma van de conferentie is het brede aanbod van discussiepunten. Zo stond maan dag een discussie over de bescher ming van zowel individu als maat schappij tegen sociaal kwaad op het programma. Onderwerp van discus sie dinsdag: de bescherming van het recht op gedachten, geloof, religie. Diezelfde dinsdag ook een discus sie over het verbeteren van het 'mate riaal' en de geestelijke kwaliteit van het menselijk leven door werkgele genheid voor iedereen, gelijke beta ling en democratisering van de werk omgeving. Woensdag tenslotte stond in de dis cussie centraal het verhogen van het levensgeluk van alle mensen door be tere bescherming van de omgeving. Dit alles uiteraard afgewisseld met thee- en koffiepauzes, lezingen, en 's avonds na de maaltijd levende mu ziek en films over Holland. Persconferentie De internationale conferentie werd gisteren, woensdag, besloten met een persconferentie in een van de zalen van De Burght. Een behoorlijk aantal persvertegenwoordigers gaf acte de présence. En uiteraard waren er ook de nodige fotografen. De volledige persconferentie werd vastgelegd op band. Een weergave op cassette was na afloop tegen betaling verkrijg baar. ,,Wat hier gebeurd is vind ik uniek. Ik beschouw dit als een doorbraak", aldus initiator E. van Eeghen. Zijn woorden werden bevestigd door de conferentiedeelnemers die de pers conferentie verzorgden. ,,Het is een belangrijk document waar wij ons hier achter hebben geschaard", aldus een van de Russische deelnemers. „Het is een startpunt". De andere deelnemers aan de pers conferentie lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit over het resultaat van de conferentie. „Dit is het begin van een nieuwe en betere wereld. De wereld is ziek van de nucleaire drei ging. We moeten niet met stenen naar elkaar gooien, maar bruggen bou wen". Na de persconferentie en de lunch vetrok het gezelschap in bussen naar Den Haag waar minister Van den Broek hen ontving. Een van de persvertegenwoordigers in gesprek met mevrouw Rosalynn Carter, de vrouw van de voormalige presiaent Jimmy Carter. Burgemeester Asselbergs tijdens Nieuwjaarstoespraak: ZIERIKZEE - „Men neme twaalf maanden en ontdoet deze van bitterheid, jaloezie en rancune. Men voegt drie eetlepels optimisme, een theelepel verdraagzaamheid, een korreltje ironie en een snuifje tact toe om deze massa vervolgens met liefde te overgieten". Met deze woorden bewees burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zie- rikzee tijdens zijn Nieuwjaarstoespraak in besloten kring in de trouwzaal dat hij geen onbekende is in de fij ne keuken van het dagelijks bestaan. De burgemeester gaf met het „ople pelen" van dit recept blijk van een stuk levenswijsheid. Daarbij bleef het overigens niet want naast een fi losofische kijk op het gebeuren van het afgelopen en het komende jaar ging Asselbergs ook in op de recente economische ontwikkelingen die er zo op het eerste gezicht niet al te roos kleurig uitzien. „De beurskrach en dollar-crisis houden een overduide lijk signaal in richting overheden die oplopende begrotings- en financie ringstekorten voor lief nemen. De groeipercentages zijn in negatieve zin bijgesteld en ook de winstontwikke ling binnen het bedrijfsleven stag neert" vatte Asselbergs de situatie van de wereldeconomie samen. Zijns inziens is het zaak dat dit tijdig wordt gekeerd, want een herhaling van de beursperikelen en de proble men rond de dollar zouden weieens een drama kunnen betekenen, waar van ook gemeenten en zeker ook de burgers de gevolgen zullen ondervin den. Balans Ondanks deze wat pessimistische geluiden karakteriseerde Asselbergs het voorbije jaar als gunstig. Ook al is dat niet, zoals bij een bedrijf wel het geval is, eenvoudig af te lezen uit de winst- en verliesrekening. „Als overheid werk je binnen veel vagere kaders en lever je minder concrete produkten af". Ook is het niet altijd even gemakkelijk om erachter te ko men wat de burgers precies willen. „Je kunt vrijwel geen marketing op Handtekeningenactie voor speeltuintje in Oosterland OOSTERLAND - Nadat al geruime tijd door de bewo ners onderling werd gepraat over de wenselijkheid van meer speelwerktuigen voor jonge kinderen in Ooster land, hebben twee huisvrouwen uit die kern het initia tief genomen om die wens ook kenbaar te maken bij het gemeentebestuur. Zij kozen daarbij voor een handteke ningenactie. Bijna 140 mensen uit de Margrietstraat en wijde omgeving plaatsten hun naam onder een petitie voor een speeltuin in Oosterland die vrijdag 8 januari wordt aangeboden aan de burgemeester van Duiveland A. Bergshoeff. „Op dit moment is er voor kleine kinderen nog geen klimrek te vinden in het hele dorp", aldus R. van der Have-Kodde die sinds elf jaar „met veel plezier" in de Margrietstraat te Oosterland woont. Zij heeft twee jon ge kinderen en behoort tot de groep jonge gezinnen waarvan de moeders onderling al geruime tijd over de wenselijkheid van meer speelgele- genheid in hun dorp praten. „Een speeltuintje heeft toch altijd een spe ciale aantrekkingskracht op kinde ren. Het hoeft niet groot te zijn. een paar klimrekjes, een glijbaantje". Sa men met een andere jonge moeder, V. C. Hoebe-Langbein, besloot zij de veelbesproken wens vorm te geven en kenbaar te maken aan het gemeente bestuur. „We lazen in de krant dat men een dorpsplan gaat maken voor Ooster land. En we willen graag dat daarbij de voorzieningen voor kinderen niet worden vergeten. Op dit moment hebben we hier in de buurt alleen een zandbak op het Margrietplein. Daar trekken kinderen vanuit het hele dorp naar toe. Ondanks het feit dat het een bron van bacteriën is omdat het zand al in geen jaren is vervangen en veel katten erin komen poepen want er ligt 's nachts geen net over heen". „Ik heb vroeger zelf ook kunnen spelen en ik wil graag dat mijn kin deren dat ook kunnen". Beide huis vrouwen vinden voor dat doel een speeltuintje op het plein bij de Mar- grietstraat de aangewezen oplossing. „Dat pleintje heeft een centrale lig ging. De kinderen komen er nu al naar toe om te spelen. Bovendien heeft het een beschermde ligging wat de veiligheid ten goede komt". Vervolg pagina 6 rikzee zijn toespraak door de hoop uit te spreken dat er paal en perk wordt gesteld aan de papierwinkel. „Het is onvoorstelbaar wat er aan stapels zin en onzin aan het papier wordt toevertrouwd. De Tien gebo den bestaan uit honderdtwintig woorden, een EG-beschikking over «ende-eieren heeft er niet minder dan honderdtwintigduizend" consta teerde Asselbergs tot enige hilariteit van de aanwezigen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's de burgerij verrichten en dat roept spanning op. Daarom is het goed dat alle commissies in Zierkzee nu open baar zijn. Kortom, we doen er alles aan om de burger bij het beleid te be trekken, maar de burger zelf moet wel de moeite nemen om naar het stadhuis te komen, dat kunnen we niet voor hem organiseren" aldus de burgemeester in zijn eerste Zierikzee se Nieuwjaarsspeech. Als een opmerkelijk hoogtepunt in het afgelopen jaar noemde Assel bergs de groei van de Zierikzeese be volking. Na jaren van terugloop is het inwonertal het afgelopen jaar de magische grens van 9800 gepasseerd. Groeide de bevolking in '86 met vijf personen tot 9726, de bevolking nam het afgelopen jaar met 83 zielen toe, waarmee voor het eerst in de geschie denis de 9800-grens werd overschre den. Ook met het oog op het komende jaar zei Asselbergs een aantal posi tieve ontwikkelingen te verwachten. De financiële positie van Zierikzee is dusdanig dat een aantal kapitaalwer- ken kan worden uitgevoerd. De stad kan dit jaar voor drie miljoen gulden investeren. Ook de verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds, die eind '87 bekend werd stemde de bur gemeester tot vreugde omdat die meevaller de komende jaren nog wei eens van pas kan komen. Vooruitblik Wat de burger van Zierikzee het ko mende jaar te wachten staat werd door Asselbergs nog eens op een rijtje gezet. Op korte termijn, wellicht nog deze maand worden de eerste asiel zoekers verwacht. Asselbergs sprak zijn hoop uit dat deze mensen in staat worden gesteld om zich hier thuis te voelen, gedurende de tijd wachtend op een definitieve beslissing. Een bron van zorg is ook het teruglopen van de werkgelegenheid in de regio door het voltooien van de Deltawer ken en de afbouw van overheids diensten. Een verdere teruggang is gezien de werkloosheidspercentages volgens Asselbergs volstrekt niet ac ceptabel. Inmiddels een vaste prik in de rede voeringen van de Schouwen-Duive- landse gemeenten is de uiteindelijke invulling van Neeltje Jans. „Ik denk dat we ons als Schouwse gemeenten moeten uitspreken tegen verblijfsre- creatie op Neeltje Jans, omdat dit niet in het belang van Schouwen is. We moeten oppassen dat we geen doorgangshuis worden" waarschuw de Asselbergs met het oog op uitspra ken waarin melding wordt gemaakt van verblijfsrecreatie. Met de constatering dat Zierikzee er met zijn 21 woningen beslist niet slecht vanaf is gekomen in het wo ningbouwprogramma voor komend jaar besloot de eerste burger van Zie- Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Bewolking Hogedrukuitloper trekt vannacht met opklaringen over de regio. Bij heldere hemel en afnemende wind kan plaatselijk nachtvorst voorko men. Morgen trekt bewolking binnen van een Oceaandepressie en later op de dag kan het gaan regenen. Een westenwind 3 tot 4, draaiend zuid west tot zuid 4 tot 5 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 jan.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 08.46, onder 16.46 Maan op 21.30, onder 11.00 Laatste Kwartier: 12 januari (08.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdagochtend schom melt het kwik in het binnenland rond het vriespunt. De opklaringen, die deze nachtelijke temperatuurdaling mogelijk gaan maken, worden in de loop van de dag verdreven. Van hét zuidwesten uit neemt de bewolking toe, in de avond en nacht gevolgd door regen. De regen vormt de voor ste begrenzing van zachte lucht, die rond een Oceaandepressie bij IJsland in onze richting opdringt. In het weekeinde bevindt Neder land zich in de zachte lucht. De mid- dagtemperaturen schommelen dan rond 7 graden. Wel kan er af en toe re gen of motregen vallen. Zondag trekt de depressie via de Noorse Zee naar Lapland. Daarna kan minder zachte lucht tot onze om geving doordringen. Na het weekein de gaan de temperaturen dan ook om laag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1