tl^LjC Uitslaande brand legt loods bij transportbedrijf volledig in as Hennie Gilden uit Zierikzee; één van vrijwilligers bij opvang asielzoekers DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24261 WAARIN OPGENOMEN Roompotsluis Zingen Binnenvaart Tennis Hoofdsluiswachter J. Huizer verzet zich tegen Zingen is voor mevrouw B. A. Brouwer-de Bie Alleen met hard en lang varen is in de binnen- Jacco Almekinderswint de tennisfinale van het de plannen van Rijkswaterstaat om de Room- uit Zierikzee even belangrijk als eten en drin- vaart nog een boterham te verdienen zegt Kersttoernooi in Krayestein. (Pag 11). potsluis voortaan enkele nachten per week niet ken. Ruim 74 jaar lang was zij lid van een zang- schipper Bram van Vliet. Hij komt in Bruinisse meer te bemannen. (Pag. 2). koor. (Pag. 3). wonen. (Pag. 4.) (1797 - 1889) Het oude stort in, de tijd verandert en nieuw leven bloeit uit de bouwvallen op. Wilhelm Teil Naar schatting twee ton schade RENESSE - Een uitslaande brand heeft gisteren, woensdag, een loods bij Bouwman transport en kraanverhuur in Renesse volledig in de as gelegd. De schade wordt ge raamd op twee ton. Bij de brand gingen een personenwagen, vier caravans en diverse gereedschappen en materialen in vlammen op. De brandweer vermoedt dat de brand veroorzaakt is door kortsluiting in een stoomcleaner. Het bedrijf is verzekerd tegen schade door brand. Grote schade in het gebouw. ,,Ik wist eerst niet wat ik de ko mende dagen moest doen. Nou, nu weet ik het wel", verzucht H. E. Bouwman, eigenaar van transport en kraanverhuur Bouwman in Renesse. De uitgebrande loods biedt een troosteloze aanblik. Bouwman heeft heel wat op te ruimen. Gelukkig de den zich bij de brand geen persoonlij ke ongelukken voor. Uitslaande brand Om ongeveer kwart voor één kwam de brandmelding binnen via de cen trale meldkamer in Middelburg. Het brandweerkorps Westerschouwen, onder leiding van plaatsvervangend commandant J. A. Blom was zeer snel ter plaatse. ,,Het was wat je noemt een uitslaande brand en onze eerste zorg was dan ook om te voorkomen dat de brand zich uit zou breiden tot het bedrijfsgebouw", aldus Blom. Men slaagde in deze opzet en de brand bleef beperkt tot loods en in ventaris. Overigens was de brand 'bij Bouw man niet zonder gevaar voor de brandweerlieden. Enkele gasflessen ontploften en in de loods bevond zich ook een brandstofpomp. De laatste bleef wonderwel onaangetast. Van de personenauto restte niets meer dan een smeulend karkas. Meer dan een hoopje verwrongen staal bleef er niet over van de vier cara vans, waaronder een vouwcaravan, die in de loods waren gestald. Van de loods zelf bleven alleen de muren overeind. Het golfplaten dak werd geheel verwoest. Dat de hitte bij de brand groot was wordt wel bewezen door het feit dat hout dat buiten te gen de stalen wand van de loods stond gestapeld grote schroeiplekken vertoonde. Snel Het brandweerkorps Westerschou wen .rukte uit met twee bluswagens en een hulpverleningwagen. Men be streed de brand met vijf hoge druk- en vier lage drukstralen. ,,We hadden de brand vrij snel onder cóntrole", al dus plaatsvervangend brandweer commandant Blom. „Maar we zijn Op het moment van deze foto vindt er binnen een explosie plaats, waarbij deeltjes boven het gebouw uitstijgen. wel een tijdje bezig met het nablus- werk". „We hebben geluk gehad dat de muur overeind is gebleven, rvant we waren bang dat die in zou storten en dat er dan nog meer schade aange richt zou worden", aldus Blom. Zoals al gemeld is de oorzaak van de brand vermoedelijk kortsluiting "Tn de stoomcleaner die 's ochtertds nog gebruikt was om een van de trucks van het bedrijf schoon te ma ken. Een nader onderzoek moet leren of de oorzaak ook werkelijk in de stoomcleaner gezocht moet worden. ,Je moet de mens in zijn totaliteit zien ZIERIKZEE - ,,Was er voor Jozef en Maria geen plaats in de herberg, voor de vluchtelingen is er zelfs nog geen onderdak in de wereld". Een treffend en tegelijkertijd ook schrijnend stukje tekst van één van de talrijke kerst kaarten die bij Hennie Gilden uit Zierikzee zijn binnen gekomen. Een tekst waarnaar zij verwijst als de opvang van de asielzoekers in Zierikzee aan de orde komt. Een onderwerp dat haar na aan het hart ligt, want Hennie Gilden is één van de in totaal twaalf Zierikzeeënaars en nog een aantal gegadigden elders op het eiland, die zich inmiddels bij de Federatie voor Maatschappelijke Dienstverlening in Zierikzee als vrijwilliger hebben op gegeven. de Zierikzeese bevolking. „Die is heel hulpvaardig met het aanbieden van spullen" is haar ervaring. Als een ander bewijs van die sociale bewo genheid noemt ze het gegeven dat Zie rikzee acht jaar geleden de eerste ge meente in Nederland was die op basis van vrijwilligheid Vietnamese boot vluchtelingen in de gemeenschap op nam. Verrijking Ook toen was zij als vrijwilligster van de partij. „Wat wil je" zegt ze. „In die jaren zat ik nog voor de PvdA in de gemeenteraad. Ons voorstel om drie tot vier Vietnamese gezinnen op te nemen werd door de andere raads leden unaniem onderschreven. Doe je zo'n voorstel dan ben je min of meer ook verplicht om mee te helpen bij het uitvoeren van zo'n besluit. Zo doende kreeg ik zitting in de commis sie Vluchtelingenhulp Zierikzee" ver klaart Gilden haar betrokkenheid bij dit vraagstuk. Het helpen van de Vietnamezen bij het vinden van een plaatsje in de Ne derlandse samenleving is een bezig heid waarover zij ook hu nog met be zieling spreekt. „Daar hebben de toentertijd beschikbare vrijwilligers heel wat uurtjes in gestoken. Sommi gen leken er zelfs een dagtaak aan te hebben. Niet alleen omdat er gewoon te weinig vrijwilligers waren, maar ook door de ondeskundigheid onzer zijds. Wat wisten we van dit pro bleem af? Het vluchtelingenvraag stuk, waarbij groepen vluchtelingen zich hier meldden is erg snel gegaan. Ook de Stichting Vluchtelingenhulp moest zich toen hierop oriënteren" omschrijft Gilden de beginfase van de opvang van groepen vluchtelin gen. Zelfde Van alle fouten, en die zijn volgens Gilden in alle goedbedoelde onwe tendheid zeker gemaakt, leer je. Daarom hoopt zij ook dat de mensen die zich jaren terug hebben ingezet voor de opvang van de Vietnamezen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffih P£ pu.r Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Enige regen Wolkenvelden en droog maar later in de middag enige regen. De wind is zuidwest, soms mogelijk stormach tig. De temperatuur wordt 8 a 9 gra den. Minimumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Een aantal dat volgens Hennie Gil den niet toereikend is om de nieuw komers die na zeven januari in Zie rikzee worden verwacht een beetje op te kunnen vangen. „Er moet er zeker nog een aantal bijkomen" meldt Gil den die zich een jaar of acht geleden ook als vrijwilliger aanmeldde bij de opvang van de Vietnamese families die hier een nieuw bestaan op wilden bouwen. Voor haar was het ook deze keer geen enkel punt om zich ook nu weer beschikbaar te stellen. Warmte „Toen via de kranten de eerste be richten verschenen over de komst van een aantal asielzoekers hier speelde Advertentie uw voor Schouwen en Duivelend Telefoon 01116-1370 HP] b.g.g. 1585 of 1385 MhJ gelijk de gedachte door mijn hoofd van „zou ik weer meedoen"?. Ik heb toen nog even afgewacht om te zien hoe die begeleiding zou worden gere geld en of ér wellicht een oproep voor vrijwilligers zou volgen. Haar repu tatie als vrijwilliger bij de opvang van Vietnamese gezinnen bleek ech ter bij Theo de Waal, beleidsmede werker bij de Federatie voor Maat schappelijke Dienstverlening niet onopgemerkt te zijn gebleven. Een te lefoontje was voldoende om Hennie Gilden over de streep te trekken. Geen besluit dat door haar met veel omhaal van woorden uiteen wordt ge rafeld, daar is ze veel te nuchter en te bescheiden voor. „Ik houd van warm te en gezelligheid. Bovendien Kerst vieren en verder geen aandacht beste den aan datgene wat er allemaal rondom ons heen gebeurt is voor mij persoonlijk een onmogelijkheid. Ik wil niet moraliserend over komen, maar voor mij is dat een onverteerba re gedachte" meldt het oud PvdA- raadslid, dat tot 1981 in de Zierikzee se raad zat. Op de vraag of zij soms weet hoe het komt dat de vrijwilli gers in Goes zich bij bosjes aanmeld den terwijl dat op Schouwen-Duive- land blijkbaar heel wat meer inspan ning kost, heeft zij niet direct een pasklaar antwoord. ,,'t Is best denkbaar dat mensen eerst willen weten wie er precies komt voordat ze zich bij de Federatie melden. Ook blijken er nogal wat mensen te zijn die eerst concreet wil len weten wat hen als vrijwilliger te wachten staat". Gilden twijfelt dan ook niet aan de hulpvaardigheid van Hennie Gilden uit Zierikzee„Toen de eerste berichten over de komst van asielzoekers naar Schouwen-Duiveland in de kranten verschenen dacht ik gelijk zou ik weer meedoen vervolg pagina 4 Verwachting t/m maandag 4 jan.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 7 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 08.48, onder 16.39 Maan op 13.55, onder 06.58 2 jan. Zon op 08.48, onder 16.40 Maan op 14.36, onder 08.07 3 jan. Zon op 08.48, onder 16.41 Maan op 15.31, onder 09.03 4 jan. Zon op 08.48, onder 16.42 Maan op 16.38, onder 09.43 Volle Maan: 4 januari (02.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het nieuwe jaar begint niet best, in elk geval niet wat het weer betreft. Rond middernacht valt het waarschijnlijk nog wel mee. Het is dan op de meeste plaatsen droog. In de loop van de nacht trekt een buienzone over ons land. Vooral in het noorden van het land kunnen de buien vergezeld gaan van onweer en zware windstoten. Morgenochtend klaart het weer even op, maar in de middag neemt de bewolking snel toe. Vervolgens gaat het langdurig regenen. Dat hangt sa men met de nadering van een nieuwe depressie, die ook zaterdag het weer bij ons zal bepalen. Het blijft aan de zachte kant. Het waait morgen flink. De zuidwestenwind is op het land vrij krachtig en aan de kust hard, in het Waddengebied vannacht mogelijk stormachtig. ■i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1