In 1988 verbetering mogelijk 208 huurwoningen in de regio streeknieuws Tweehonderd kinderen doen mee aan sport en spel in Onderdak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegenstand Zestig mensen tekenen rouwregister Joop den Uyl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdaff 29 december 1987 Nr. 24260 3 4 Kerk in Zierikzee. Deze ouderenmid- dag, die in de plaats komt van de middag van woensdag 13 januari be gint om 14.30 uur. ANBO De afdeling Zierikzee van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) houdt donderdag 7 ja nuari weer een themamiddag in zijn onderkomen in de Paternosterstraat. Deze bijeenkomst begint om 14.00 uur en staat in het teken van het rei zen voor ouderen. Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen ver strekt via dia's en foldermateriaal in formatie over het reizen per trein. Verbranding De Belangengroep Poortambacht houdt vrijdag 8 januari weer een kerstboomverbranding in combinatie met een lampionnenoptocht. Iedere inwoner van Zierikzee kan hieraan deelnemen en krijgt tegen inlevering van een kerstboom een gratis lampi on met kaarsje. Om 18.15 uur verza melt men op het veldje naast de Scho lengemeenschap Schouwen-Duive- land aan de Laan van Sint Hilaire. Om 18.30 uur is het vertrek via de route Haringvlietstraat, Krabstraat, Kreeftstraat, Oesterstraat en Haring vlietstraat. Om ongeveer 19.30 uur begint de daadwerkelijke verbran ding van de bomen. Een tip van de or ganisatie: bij winderig weer is het verstandig om in de lampion een za- klampje te plaatsen. DRE1SCHOR Kerstboom Zaterdag 2 januari is er bij de dam aan de Welleweg te Dreischor een kerstboomverbranding. De jeugd haalt tussen 17.00 en 18.00 uur kerst bomen op langs de deur. De bomen gaan om 18.00 uur in de hens. De or ganisatie is in handen van de ouder commissie van de obs de Klimop, ter wijl de brandweer de verbranding begeleidt. BRUINISSE IJsvereniging Nooit Gedacht In de najaarsvergadering van de Bruse ijsvereniging Nooit Gedacht heeft het bestuur alle activiteiten gestaakt en de vereniging op non- actief gesteld. De enkele overgeble ven bestuursleden zagen geen kans meer om bij vorst de ijsbaan te run nen zoals dat zou moeten. Wel met pijn in het hart zoals voorzitter Arie Ruitenbeek formuleerde omdat de jeugd van Bru daar de dupe van zal worden. Wel werd de deur op een kier gehouden en werd de ijsvereniging, de grootste vereniging van het vis sersdorp met 600 leden, niet defini tief opgeheven. Die kier van de deur proberen nu enkele ouderen wat gro ter te maken want ze doen een beroep op ouders en ouderen om zich aan te melden om zitting in het bestuur van ijsvereniging te nemen. Minimaal ze ven of acht nieuwe bestuursleden zul len nodig zijn om bij een winterperio de de ijsbaan bij toerbeurt te onderhouden en in het nodige toe zicht op de jeugd te voorzien. Desge vraagd nemen dan ook de huidige be stuursleden dan weer de draad op om de handen uit de mouwen te steken waaronder voorzitter Ruitenbeek. Dit vooral om de jeugd op de Bruse baan te houden waar permanent toe zicht is op een veilige baan in tegen stelling tot de ijsbaan op Aquadelta waar wel een grotere baan beschik baar is maar waar geen toezicht is en vaak zwakke plekken in het ijs de baan voor de jeugd gevaarlijk maakt. Kerstboomverbranding Het gemeentebestuur van Bruinis- se stelt weer een kwartje per kerst boom beschikbaar als de bomen wor den ingeleverd tijdens de grote kerstboomverbranding. Deze geza menlijke verbranding is maandag 4 januari op het havenplateau onder leiding van de jeugdbrandweer. De kerstbomen kunnen vanaf zes uur worden ingeleverd terwijl de rode haan om zeven uur zal kraaien. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur) 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41.00; per jaar f 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W Terugkijkend op de twaalf maan den van 1987 zijn er drie onderwer pen, die de gemoederen zeer zeker hebben beziggehouden. Ten eerste moeten de perikelen rondom de al dan niet wenselijke zoetwaterpijp genoemd worden. Voor- en tegen standers hebben zich - terecht welis waar - behoorlijk druk gemaakt Maar als we dit jaar nu eens hele maal vergeten en de situatie van nu vergelijken met bijvoorbeeld 1985 of 86, dan lijkt de onmst weinig uitge haald te hebben. Had de regio zonder die bezwaren over en weer beter af geweest? Waarschijnlijk niet. Het is juist, dat er vorig jaar geen zoetwa terpijp was en ook komend jaar niet, maar toch is de situatie gewijzigd. Voorgoed lijkt een gat geslagen in de éénheid binnen agrarisch Schouwen- Duiveland. Natuurlijk, tijd heelt al le wonden, maar een litteken is een blijvend gegeven. Hopelijk staat dit een alternatief niet in de weg in de komende periode, want dat de boe ren terecht klagen is een vaststaand feit. Een tweede onderwerp betreft de asielzoekers, die vanaf de eerste week van januari naar de regio ko men. Ook hier weer voor- en tegen standers, al moet die laatste groep wel genuanceerd worden met 'criti ci', maar wat is het wezenlijke ver schil. Kritiek, maar de asielzoekers komen. Gelukkig is de opvang geor ganiseerd al zijn er maar moeilijk vrijwilligers te charteren. De discus sies zijn geluwd en het leven gaat zijn gewone gang. Een derde onder werp, dat met name We ster schouw en nogal bezig heeft gehouden is de golfbaan. Zeker de eerste maanden van het jaar was de baan een gevoe lig onderwerp binnen het gemeente bestuur. Ook hier weer tegenstan ders. Maar de voornaamste proble men heeft de organisatie eigenlijk gekregen met de bv Recreatieproject Bnunisse, die in staat is gebleken om in Bruinisse in no-time een oefen- baan aan te leggen. Hiermee is de noodzaak van een baan in de West hoek enigszins ondergraven en dat moet voor de Stichting Golf Schou- wen-Duiveland een bittere pil zijn. Natuurlijk zijn er nog wel meer voorbeelden te geven van gebeurte nissen, waarbij voorstanders met te genstanders te maken hebben gekre gen. Het betreft allemaal verschil lende onderwerpen in verschillende gebieden. Maar ze hebben voor deze regio één overeenkomst. Het jaar 1987 is geen jaar van escalaties ge weest. Hoewel het begrip voor el- kaars standpunten bij tijd en wijle ver te zoeken was en niet iedereen voldoende leek te hebben aan het Al gemeen Beschaafd Nederlands is het niet een keer tot ongeregeldheden gekomen. En daar mag Schouwen- Duiveland met een knipoog naar veel te veel andere regio's best trots op zijn. Iedereen heeft zijn of haar re denen om ergens voor of tegen te zijn. Iedereen heeft zijn of haar rede nen om dit zo te uiten. De kracht van de democratie is gelegen in deze mo gelijkheid voor zowel voor- als te genstanders. In dat opzicht is deze re gio een democratisch schoolvoor beeld geweest in 1987. Een voor beeld, dat kritiek op allerhande za ken echter niet geschuwd heeft. Ho pelijk kan die conclusie ook vol gend jaar weer getrokken worden. AvdW Voor 32 woningen geen subsidie ZIERIKZEE - Volgend jaar kunnen binnen de provin cie Zeeland 208 huurwoningen worden verbeterd. Het rijk verstrekt subsidie voor de verbetering van 176 wo ningen. De verbetering van de resterende 32 woningen dient te worden betaald uit het rentevoordeel dat Zeeuw se woningbouwcorporaties ontvingen door het ver vroegd aflossen van rijksleningen met een hoge rente. Voor alle 208 woningen is wel subsidie beschikbaar voor verhuis- en herinrichtingskosten en voor geluidssane ring. In de provincie Zeeland kunnen volgend jaar in totaal 1260 huurwo ningen worden verbeterd. Voor 852 woningen stelt het rijk subsidie be schikbaar. Volgend jaar kunnen in Zeeland 36 vooroorlogse woningwet woningen worden verbeterd: één in Westerschouwen en 35 (waarvan 21 niet gesubsidieerd) in Vlissingen. Het aan Zeeland toegewezen contin gent van 797 naoorlogse woningwet woningen gebouwd voor 1968 is voor namelijk verdeeld op basis van de gemeentelijke aanvragen en de inven tarisatie Kwaliteit Woningwetwonin gen. Vlissingen krijgt voor alle te verbe teren huurwoningen in deze categorie subsidie. Brouwershaven (5) en Mid- denschouwen (8) moeten het in deze volledig zonder subsidie stellen, ter wijl Westerschouwen wel voor alle negentien woningen in deze categorie subsidie ontvangt. Zierikzee krijgt subsidie voor 94 woningen. Hier die nen negentien woningen te worden verbeterd zonder subsidie. De verdeling van het ongesubsidi eerde contingent in deze categorie heeft over de overige 29 gemeenten in Zeeland plaatsgevonden op basis van de genoten rentevoordelen. Alleen voor de gemeente Terneuzen is bier voor een uitzondering gemaakt van wege de slechte financiële positie van de woningbouwvereniging Ter- neuzen. Dit betekent dat Terneuzen 22 woningen meer gesubsidieerd krijgt dan anders het geval zou zijn. De categorie na-oorlogse woning wetwoningen gebouwd vanaf 1968 is evenals de vooroorlogse woningwet woningen verdeeld op basis van de gemeentelijke aanvragen. Dit geldt ook voor de (voor- en na-oorlogse) particuliere huurwoningen. Alleen de aanvragen van de gemeenten Mid delburg en Vlissingen zijn niet volle dig gehonoreerd. Voor het contingent te verbeteren aangekochte particulie re woningen is geen verdeling over de gemeenten gemaakt omdat het aan tal woningen dat kan worden verbe terd hoger is dan de vraag van de ge meenten. Bejaardenoorden Voor de eerste keer is tegelijk met de verdeling van het nieuwbouw- en verbeteringsprogramma de verdeling voor nieuwbouw en verbetering van bejaardenoorden bekend gemaakt. In 1988 komen voor verbetering en nieuwbouw in aanmerking het be jaardenoord Nleulande te Krabben- dijke en Ten Anker in Tholen. Evenals bij de nieuwbouwplannen is het ook bij woningverbetering de bedoeling om per 1 juni binnen de provincie over te gaan tot een herver deling van niet benut contingent. Per 1 oktober vindt daarna een landelij ke herverdeling plaats van niet benut contingent. BUDEL - Een intensieve zoekactie, onder meer met een helikopter, naar de vermiste boswachter van staats bosbeheer L. Cox (51) uit Leende heeft nog geen enkel resultaat gehad. Van de man is niets meer vernomen nadat hij op de morgen van tweede kerstdag vertrok in zijn dienstvoer tuig, een terreinauto. ZIERIKZEE Kerstviering De leden van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond kwamen in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk'in Zie rikzee bijeen voor het vieren van het kerstfeest. De bijeenkomst begon met een inleiding op de Kerstliturgie in de vorm van een Kerstrijm. De Kerstliturgie, Christusfeest '87 werd door de leden zelf verzorgd en afge wisseld met samenzang. Daarnaast blikten de dams ook terug op de on langs gehouden jubileumbijeen komst. Mevrouw C. van der Hekke- van der Wekken las vervolgens het Kerstverhaal ,,De verhalen verteller" voor. Tijdens de pauze werd gecollec teerd voor het project in Burkina Fa- so. Dit leverde een kleine driehon derd gulden op. Deze Kerstbijeen komst werd afgesloten met het geza menlijk zingen van het Ere Zij God. Vergadering Het bestuur van de Vereniging van Oudleerlingen voor Tuinbouwwin- tercursussen heeft voor dinsdag 5 ja nuari een vergadering belegd in het Huis van Nassau in Zierikzee. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Tij dens deze 65e jaarvergadering wordt er een opvolger voor bestuurslid H. J. A. ten Haaf gezocht. Deze heeft de wens te kennen gegeven om af te tre den. Wel herkiesbaar is de secretaris P. C. Geluk. Na het afwerken van het huishoudelijke gedeelte is het woord aan H. Barendsc, medewerker Cen traal Bureau Tuinbouwveilingen in Den Haag. Deze gaat nader in op de recente ontwikkelingen in de volle grondsgroenteteelt in Zuid-Europa en de gevolgen hiervan voor deze be drijfstak in NederJand. Na afloop van deze lezing bestaat de mogelijk heid tot het stellen van vragen en is er tevens een Amerikaanse verkoop van meegebrachte produkten. NCVB ouderen De afdeling bejaardenmiddagen van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond houdt woensdag 6 januari een bijeenkomst voor ouderen in het kerkcentrum (ingang naast Albert Heijn) van de Nederlands Hervormde Deelname boven verwachting organisatoren spelletje al drie keer laten doen. Hoe lang moet ik nog?", aldus een van de vrijwilligsters. Zij krijgt de raad om de kinderen nog even bezig te hou den. Het sein om te wisselen laat niet lang meer op zich wachten. Om alles in goede banen te leiden deed de organisatie eerder een be roep op vrijwilligers. „Daar zitten ouders tussen, maar ook mensen van sportverenigingen. Toen bleek dat er zoveel kinderen aan mee zouden gaan doen moesten we ook meer vrij-: willigers optrommelen. Maar dat is eigenlijk helemaal geen probleem geweest". ZIERIKZEE - Tot nu toe hebben zestig mensen het rouwregister voor Joop den Uyl in Zierikzee getekend. Volgens J. de Jong van de PvdA- afdeling Zierikzee zijn het overwe gend PvdA-aanhangers die naar het Zierikzeese stadhuis komen. Volgens De Jong wordt het rouwre gister ook getekend door niet-leden van de PvdA. Mensen die het rouwre gister willen tekenen kunnen van daag, dinsdag, en morgen ook nog te recht in het stadhuis in Zierikzee. De Jong schat het aantal mensen op Schouwen-Duiveland dat middels een handtekening in het rouwregister zijn medeleven betuigt op rond de 160 mensen. Het stadhuis is toegankelijk tijdens kantooruren. Tweehonderd kinderen gisteren op de sport- en spelmiddag in sporthal Onderdak in Zierikzee. Pylonen Om de spelletjes voor de kinderen wat spannender te maken was een competitie-element ingebouwd. Steeds moest een van de kinderen het tegen een leeftijdgenootje opnemen. Vooral bij de hindernisbaan léidde dat tot fraaie taferelen. Terwijl twee deelnemers zich in het zweet werkten om de hindernissen te nemen klon ken van alle kanten aanmoedigingen. Eerst lopen over een bank, vervol gens over een lage hindernis sprin gen, jezelf door een hoepel heen wur men, rond een pilaar heen en dan hetzelfde traject weer terug. Bij de spelletjes werd veelvuldig gebruik gemaakt van oranje pylo nen, normaal gesproken meestal in gebruik bij werkzaamheden langs de weg. Bij de hockey-slalom werden ze, op de normale manier neergezet, ge bruikt als obstakels waar het hoc keyballetje omheen gemanoeuvreerd diende te worden. Een eindje verder deden ze, op hun kop gezet, dienst als kegels. Bij dit alles werd voor iedere leef tijdsgroep een eigen puntentelling gebruikt. Na afloop van de spelletjes werden de prijzen uitgereikt en was er voor de deelnemers nog gelegen heid om een verfrissende duik in het zwembad te nemen. Uiteraard was de 43 meter lange waterglijbaan zeer in trek. In 1988 kunnen op Schouwen-Duiveland 208 huurwoningen worden verbetera. K crofoon die Vermeule gebruikt om aan te kondigen dat het spel gaat be ginnen is zeker geen overbodige luxe, want de kinderschaar is behoorlijk luidruchtig. Allereerst worden de kinderen ingedeeld in groepjes naar leeftijd. Is een groep te klein, dan worden er kinderen uit een andere leeftijdscategorie toegevoegd. Wat betreft de moeilijkheidsgraad is bij verschillende spelletjes ook rekening gehouden met de verschillende leef tijden. Zo zijn er bijvoorbeeld voor het on derdeel basketbal werpen twee ver schillende baskets in gebruik. Een lage voor de jongste kinderen, en een wat hogere voor de wat oudere kin deren. Niettemin blijkt het voor ve len een groot probleem om de bal in het netje te werken. Laat staan in de een eindje verder opgestelde korf. Naast basketbalwerpen en korfbal- werpen nog acht andere spelletjes; ringen hangen, doelschieten, blok- ken-race, kegel omwerpen, hoog springen, touwslingeren, hindernis- baan en een hockeyslalom. Voor elk spelletje kregen de groepen 20 minu ten de tijd. Sommige onderdelen ble ken ruimschoots binnen die gestelde tijd afgewerkt te kunnen worden. „Zeg Henk, ik heb die kinderen dat ZIERIKZEE - Tweehonderd kinderen deden gisteren, maandag, mee aan een sport- en spelmiddag in sportcen trum Onderdak in Zierikzee. ,,We gokten eerst op hon derd deelnemers, maar het bleek al snel dat er veel meer belangstelling voor was. Toen zijn we bij 200 maar ge stopt", aldus organisator H. Vermeule. „Ik denk dat hier zeker een vervolg op komt ja. Maar dan valt te overwe gen of we er niet een hele dag voor uit moeten trekken. Nu hebben we aan een heleboel kinderen nee moeten ver kopen". De sport- en spelmiddag in Onder dak gistermiddag is een initiatief van Stichting Sportcentrum Onder dak. Een stichting die sporthal en zwembad Onderdak beheert. Ver meule: ,,Het is eigenlijk voor ons de eerste keer dat we zelf iets dergelijks organiseren. Maar er zijn er zoveel op af gekomen dat ik denk dat het de moeite waard is om in de toekomst meer van dit soort dingen te gaan or ganiseren". De organisatoren hadden voor de kinderen tien spelletjes bedacht. ,,Nee hoor, die spelletjes hebben we gewoon zelf verzonnen. Dat was zo voor elkaar". Om een en ander extra aantrekkelijk te maken was er voor ieder deelnemertje een Onderdak diploma 1987 beschikbaar. Ook wa ren er 40 prijzen ter beschikking ge steld. ,,Maar het gaat natuurlijk om het meedoen, en niet om de prijzen", aldus Vermeule. Vrijwilligers Luidruchtig Vermeule legt uit dat de sport- en spelmiddag eigenlijk een tweeledig doel dient. Aan de ene kant de kinde ren een gezellig en sportief dagje be zorgen, en aan de andere kant de 'lege dagen' van de sporthal opvullen. ,,En toen we gokten op honderd deelne mers hadden we eigenlijk de geringe belangstelling voor de zwemvier- daagse afgelopen herfst in ons hoofd". Al ruim voor de gestelde tijd, 14.00 uur zou het festijn van start gaan, zit de tribune vol met kinderen. De mi-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3