november december i 32 SLACHTMAAND Latijn: Novem, als negende maand van het jaar. November is volgens de Juliaanse kalender de elfde maand van het jaar, daarvoor ivas het de negende. Tijdens de Oudromeinse tijdrekening telde november 30 dagen en daar kwam met de invoering van het Juliaanse bestel geen verandering in. In het vervolgverhaal over het zoete water op Schouwen-Duiveland lijkt het complot te naderen. Uit een opinie-onderzoek door het waterschap zelf blijkt een meerderheid voor zoetwater te zijn, maar niet bereid de geschotsverhoging te betalen. Het bestuur onthoudt zich vooralsnog van commentaar. Een delegatie van de tegenstanders krijgt een gesprek met minister Smit-Kroes. De zes burgemeesters in de regio staan op het punt een brandbrief te sturen naar de minister van justitie, omdat de portofoons niet deugen. Een luchtiger onderwerp betreft de eerste kinderpostzegels, die aan het echtpaar Asselbergs worden verkocht. De ziekenomroep heeft een definitieve studio gekregen in de Corneliastichting en dat is een feestelijke bijeenkomst waard. Ook feest bij de speel-o-theek in Zierikzee, waar de bemanning van de ms de Zierikzee duizend gulden overhandigde aan de organisatie. Opmerkelijk bericht in de tijd van ontwapening is, dat Wings of Peace- man Jo Meerdink uit Zierikzee samen met de Zierikzeese Conny de Vlieger naar Washington gaat om daar de besprekingen tussen Gorbatsjov en Reagan te volgen. Conny is met nog 23 andere kinderen vanuit Europa aangewezen om van 30 november tot 11 december in Washington te bivakkeren. Meerdink toont zich ingenomen met de reis. In diezelfde periode wordt in de regio een werkgroep geformeerd om de asielzoekers gecoördineerd op te vangen. Wat een enkeling al had voorspeld gebeurt; het waterschapsbestuur zet de plannen voor de zoetwaterpijp in de ijskast. Als voornaamste reden wordt aangedragen, dat de minister het benodigde geld niet ineens op tafel wil leggen. De beslissing viel na een in verhouding korte en zakelijke discussie met slechts weinig emotioneel beladen betogen. ,,Ik ben overtuigd van de goede bedoelingen van zowel de voor- als tegenstanders. Het is nu zaak dat we eensgezind naar een oplossing gaan zoeken", aldus een van de hoofdingelanden. „Vroeger moest je de toga van de döminee bij hem thuis ophalen en hem na afloop van de dienst weer netjes terugbrengen". In een afscheidsverhaal doet koster L. C. Krijger zijn veertigjarig jubileum uit de doeken. Hij neemt afscheid van de Hervormde Gemeente in Zierikzee; althans als koster. In Scharendijke wordt duidelijk, dat Ouwehands dierenpark afziet van de exploitatie van de Bout. Inmiddels heeft zich een nieuwe gegadigde gemeld en werkt de gemeente de mogelijkheden uit. Terwijl de Bruse burgemeester de razendsnel gerealiseerde oefen golfbaan in Bruinisse opent krijgen de omwonenden van de Rozemarijnstraat in Zierikzee te horen, dat de tuintjes in verband met gif moeten worden afgegraven. Er volgen gemengde reacties vanuit de buurt. Er waren al vermoedens over de vervuiling, maar een officieel schrijven van gedeputeerde staten bracht bittere zekerheid. Zekerheid, die concreet inhoudt dat de tuinen worden afgegraven. De sloop van de hulpbrug naar Neeltje Jans begint, terwijl Sinterklaas in een noodvaart tal van plaatsen bezoekt op Schouwen-Duiveland. Vanzelfsprekend toegejuicht en - gezongen door vele kinderen. Ook gezongen, maar dan op de band, hebben eilandelijke musici. Ze maken een band ten bate van de restauratie van de Lutherse kerk en burgemeester Asselbergs krijgt het eerste exemplaar in handen. Een aantal VW-leden in Renesse laat zich sceptisch uit over de snelle vorming van een promotiestichting en laakt de inspraak hiervoor. De computer is in en dat blijkt nogeens tijdens de computerdag in Zierikzee, die zo'n 120 enthousiaste belangstellenden trekt. „En het zijn niet alleen computer-enthousiasten hoor, die hierheen komen", aldus R. van Dijk van Computer Club Zeeland. De CCV tekende, in samenwerking met enkele computergebruikers in de regio, voor de organisatie van de computerdag. Linksboven: De Bruse burgemeester slaat zijn eerste golfbal, waarnaast de Nieuwsbode-fototgraaf afscheid neemt en gemeentebestuurders de Vergulde pil krijgen. Onder vlnr: Prinses Juliana bij de ingebruikname van de weg over de kering en Gerrit van der Weele, die Hekman zijn boek overhandigt. Gelijktijdig grijpen de boze boeren hun kans om zichzelf in de picture te spelen met hun zoetwaterprotest. Ongeveer dertig boeren namen aan de actie deel. Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doome spreekt de noodzaak van flexibiliteit uit om een ieder aan gepaste woonruimte te kunnen helpen. Hij sprak tijdens een bijeenkomst in het kader van de oplevering van de aanpasbare woningen aan de Steenbank te Zierikzee. Burgemeester T. C. Hekman sluit jeugdsoos de Pul in Bruinisse om verdere ongeregeldheden te voorkomen. In december zal hij openstelling onder voorwaarden weer toestaan. Aan de sluiting ging de arrestatie vooraf van enkele jongeren, die knuppels, ploertendoders, een mes en een werpster bij zich hadden. Op Neeltje Jans wordt bekend, dat een deel van de nu overbodige hulpbrug naar Bangladesh gaat. Het resterende deel gaat naar Smit-Thk. De provinciale VVD en CDA dringen aan op het tolvrij(arm) maken van de Zeelandbrug.^ De politieke noodkreet haalt echter niets uit. Zierikzeese commissie voor de ruimtelijke ordening, die tijdens een hoorzitting slechts een handjevol belangstellenden treft. L. C. Krijger, veertig jaar koster van de Hervormde Gemeente in Zierikzee neemt afscheid en krijgt de ere-medaille in de orde van Oranje Nassau uit handen van de Zierikzeese burgemeester. De Zierikzeesche Nieuwsbode roept in dezelfde krant op om mee te doen aan de actie Afrika Nu. Vele organisaties blijken er hetzelfde over te denken. G. Rietveld, adjunct-directeur bij de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv, krijgt van directeur H. J. Doeleman de gouden speld voor diens 25-jarig jubileum. De Brouwse gemeenteraad besluit ondanks de maatregelen van het rijk niet te korten op de welzijnsactivit-eiten in de gemeente. Bohemen meldt de gemeente Westerschouwen dertig bungalows meer te willen bouwen aan de Kloosterweg te Burgh-Haamstede. Niet alle bestuurders reageerden positief. Na zeven januari komen de eerste asielzoekers in de regio volgens de hiervoor ingestelde werkgroep onder voorzitterschap van de Zierikzeese wethouder J. Groen. De Vrijwerk Centrale lijkt na de vergadering van de Stuurgroep Werkloosheid ondergebracht te worden bij de intergemeentelijke sociale dienst en de muzikale actie in Brogum voor Afrika nu levert 1500 gulden op. Terwijl de Hervormde kerk in Kerkwerve weer beschikt over een modern orgel, besluit een Westerschouwse commissie meer geld'vrij te willen maken voor politietaken als de parkeercontrole en het politiespreekuur. De PTT heeft de handen vol aan het verwerken van de vele kerstkaarten. Ruim 300.000 poststukken gingen door de handen van de sorteerders. Het voorstel van de Zierikzeese WD-fractie om de onroerend goedbelasting verder te verlagen wordt door een meerderheid van de raad afgewezen. Linksonder: Het afscheid van gemeente timmerman Herman Slager en rechtsboven de vlag in top op het Brouw» stadhuis. Daaronder de overhandiging van de Westerschouwse computers aan de basisscholen. ZIERIKZEE - Het kan niet missen natuurlijk, dat de nieuwe weg over de Stormvloedkering veel belangstellenden trekt. Vandaar ook de berichtgeving hierover in de eerste krant van de maand november. Opmerkelijk is het afscheid van Nieuwsbode-fotograaf Johan D. C. Berrevoets. Hij moest zijn werk overdragen aan zijn zoon in verband met zijn gezondheid. In enkele toespraken werd de fotograaf geroemd om diens vakkwaliteiten, maar meer nog om zijn inzicht in menselijke verhoudingen. „Het is duidelijk, dat het asiel leeft onder de bevolking. Dat is vandaag weer gebleken", aldus L. J. Goedbloed, bestuurder van het dierenasyl Schouwen-Duiveland tijdens de open dag. Vele honderden kwamen naar de Zandweg om er een kijkje te nemen. „Het is voor ons een hele verandering. Vanaf 1979 heb ik toeristen vervoerd vanaf Eurghsluis naar de Delta Expo. Nu is het gedaan", aldus buschauffeur J. van den Berg uit Burgh- Haamstede. Hij was een van de negen ZWN-rijders die negen spiksplinternieuwe met bloemen versierde bussen het parkeerterrein van het Topshuis opreed ter gelegenheid van de instelling van de Kustlijn. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen spreekt kritisch over de aanpassing van de Kraayesteinweg. „Dit kan geen definitieve oplossing zijn", sprak ze. Een groep actievoerende vrouwen overhandigde de eilandelijke burgemeesters een zogenaamde vergulde pil. Waarom? „In een land waar een derde zichzelf christen noemt en nogeens een derde socialist is, is het een grof ^chandaal dat de volksgezondheid de sluitpost van de begroting wordt", aldus de Brouwse eerste burger C. Slabbekoom. Piet Boot uit Kerkwerve presenteert bij drukkerij Lakenman en Ochtman zijn boekwerk Het plattelandsleven op Schouwen-Duiveland. Minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat spreekt tijdens de ingebruikname van de weg over de kering haar verwachting uit, dat het' werk bij generaties na ons bewondering zal blijven wekken. Prinses Juliana, die gedurende de werkzaamheden vaak haar belangstelling heeft getoond, heeft de officiële handeling verricht onder grote belangstelling. WINTERMAAND Latijn: Decern, als de tiende maand van het jaar. December is volgens de Juliaanse en Cregoriaanse kalenders de twaalfde en laatste maand van het jaar, volgens de Oudromeinse telling was het de tiende. Voor Iulius Caesar had december 29 dagen, later werden dat er 31. ZIERIKZEE - Hoewel redenen van technische aard het onmogelijk maken een volledig overzicht van de maand december te geven, toch een opsomming van de meest opmerkelijke gebeurtenissen tot vlak voor de kerstdagen. December begint met de ontmanteling van de hulpbrug naar Neeltje Jans, waarvan een deel naar de Derde Wereld gaat. De demontage van de 2800 meter lange brug vergt vakmanschap en daarvoor zijn Smit-Tak en Van Splunder Funderingstechniek in de arm genomen. Beter Wonen slaagt erin een lening van vijf miljoen gulden te krijgen voor de bouw van 46 appartementen in de mossele; de voormalige Corneliastichting te Zierikzee. De gemeentelijke monumentenenquête van Zierikzee levert weinig op. Te weinig mensen verstrekken op vrijwillige basis informatie over de bij hen in eigendom zijnde monumenten. De landelijke trent, dat er een run op de oude en goedkopere paspoorten is, zet zich ook op Schouwen-Duiveland in. De Vrij Werk Centrale neemt afscheid van Leo de Feiter als projectleider. Na een jaar houdt hij het voor gezien en krijgt een baan in de toeristische branch. 'De continuing story' van het fiets- voetpad langs de Hogeboomlaan te Renesse lijkt aan een einde te zijn gekomen met de officiële ingebruikname door gedeputeerde J. B. Ventevogel. Tbrwijl de vlag in top gaat tijdens de verbouwing van het gemeentehuis in Brouwershaven, legt de voorzitter van de VW Burgh-Haamstede de eerste steen voor het nieuwe onderkomen, dat ruim twee ton gaat kosten. De restauratie van de Grote kerk in Zierikzee nadert zijn einde. In maart van het komende jaar (1988) is de ingebruikname. Als het aan een aantal regionale ondernemers ligt wordt de door de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland gelegde koppeling tussen reclame en algemene promotie van Schouwen-Duiveland losgelaten. Wie gaat dat betalen...De binnenhaven van Neeltje Jans heeft een nieuwe reddingsboot gekregen. De Harder ligt 24 uur per dag gereed om uit te rukken bij calamiteiten. De Bruse burgemeester T. C. Hekman accepteert de heropening van jeugdsoos de Pul, maar eist wel een pasjesregeling en een permanente controle door minimaal drie ouderen. Dat laatste lijkt voor het bestuur van de Pul problemen op te leveren en er wordt een tussenoplossing gezocht én gevonden. Ambitieus en door en door Zeeuws. Zo kenschertst T. A. Vogel, voorzitter van het Zeeuws Landschap het inrichtingsplan voor de natuur op Neeltje Jans. Teleurstellend is het oordeel van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 32