augustus september oktober 30 OOGSTMAAND Latijn: Sextilus, later Augustus naar keizer Guius Octavius, die in 27 v. Chr. de min of meer sacrale eretitel Augustus - verhevene - kreeg. Sinds de Juliaanse tijdrekening is augustus de achtste maand. In de Oudromeinse kalender was het de zesde, nadaar Sextilus. Augustus heeft momenteel 31 dagen, voor Iulius Caesar 29. ZIERIKZEE - Volgens de directeur van het Internationaal Conferentie- en vakantiecentrum de Burght in Burgh-Haamstede, W. L. Walraven, gaat het in tegenstelling tot de voorgaande jaren nu de goede kant op met dit miljoenenbedrijf aan de Hogeweg. „Toen ik in augustus 1986 kwam was de Burght een doodzieke man met 42 graden koorts. Nu is hij niet langer doodziek, maar moet ie nog wel een jas aan als hij buiten gaat wandelen". HERFSTMAAND Latijn: Septem, als zevende maand van het jaar. September is volgens de Juliaanse tijdrekening de negende maand, volgens de Oudromeinse was het de zevende van het jaar. Voor Iulius Caesar had september 29 dagen, nu zijn dat er 30. Werkzoekende jongeren staan niet te springen voor een tijdelijke baan bij de gemeente. Tot deze conclusie komen de leden van de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland. Tevens komt vanuit deze groep het bericht, dat projectleider L. S. de Feiter er met ingang van 1 januari 1988 mee stopt. De bij de bewoners van de Brouwse Molenstraat regelmatig terugkerende ergernis over het gedrag van jeugdige bezoekers aan de discotheek is geëscaleerd. Een van de bewoners van de Molenstraat maakte zich zo boos over het gedrag van ongeveer 25 jongeren, dat hij hen met een brandblusser belaagd zou hebben. Na een ziekenhuisopname in Zierikzee is de 64-jarige Jan Deïst overleden. De heer Deist was directeur van de ZWN en wethouder van de gemeente Westerschouwen. Met name in deze laatste hoedanigheid heeft Deïst zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap. De afgelopen weken werden de Schouwse vogelaars verrast door voor deze tijd ongewoon hoge aantallen dode zeevogels. Onderzoek leert, dat de doodsoorzaak een tekort aan voedsel is geweest. ,,De oorzaak van de sterfte is nog niet met zekerheid bekend, maar het valt te vrezen dat overbevissing van scholen met jonge en kleine vis in de Noordzee er veel mee te maken heeft", aldus een van de betrokkenen. Tegen de aanvraag voor het verlenen van een hinderwetvergunning aan gritstraal- en coatingbedrijf in oprichting Cordock bv zijn bij de gemeente Bruinisse 13 bezwaarschriften binnengekomen. De bezwaarde omwonenden vrezen vervuiling, stank en geluidsoverlast. Later gaan zij ook andere organisaties aanschrijven. Een van de opvallende activiteiten tijdens de vierde editie van de Toeristendag in Zierikzee is het vliegen in een helicopter. De belangstelling blijkt groot. Terwijl scholieren uit Zierikzee en Hatfield een culturele uitwisseling hebben rijst in Brouwershaven de vraag of de discotheek er volgend jaar nog is. Eigenaar J. Zoeter zegt voornemens te zijn ermee te stoppen (in november van ditzelfde jaar verschijnt de advertentie, waarin de zaak te koop aangeboden wordt - red). ,,Ik deins niet zomaar terug, maar wat er afgelopen weekeinde is gebeurd, daar zijn we in Brouwershaven van geschrokken". Ds D. Schneider van de Hervormde Gemeente Brouwershaven en Zonnemaire bepleit tijdens diens afscheid meer samenwerking tussen de Gereformeerde en Hervormde kerk. De 66-jarige predikant gaat in Zeist wonen en zegt Zeeland erg te zullen missen. Het zit er weer op. De kooplui, entertainers, muzikanten, grappen- en grollenmakers, die vijf weken lang elke dinsdag in het centrum van Zierikzee hun bijdrage aan het toeristische gebeuren hebben geleverd kunnen hun vleugels weer elders uitslaan. Het hoofdstuk van de Zierikzeese Tberistendagen is immers voor een jaar afgesloten. Dat een groene grasmat voor meer doeleinden dan alleen een spannende voetbalderby dienst kan doen, is gebleken aan de Laone te Renesse. Daar komen duizend betalende bezoekers bij elkaar voor de traditonele taptoe. Ook de jaarlijkse Vlasdag in Dreischor trekt een grote hoeveelheid belangstellenden. De liberaal dr H. J. van Zuylen (75) is door de meerderheid van de Westerschouwse gemeenteraad benoemd tot (tijdelijk en later definitieve) wethouder. Van Zuylen volgt de onlangs overleden Jan Deïst op. Een poging van de PvdA- fractie om uit haar eigen geledingen een wethouder te kiezen, werd door de overige fracties niet ondersteund. Diezelfde gemeenteraad verzet zich tegen de acceptatieplicht van de vervuilde grond door de reinigingsdienst. De stortplaats in Serooskerke bevindt zich op Westerschouws grondgebied. Het project van de stalen schuiven in de Stormvloedkering van de Oosterschelde is bekroond met de Design Award 1987 van de European Convention for Constructional Steelwork. Deze prijs wordt elke twee jaar uitgereikt ter bekroning van een bijzonder ontwerp voor een staalconstructie. Een ruime meerderheid van de raad van bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland heeft zich tijdens een spoedeisende vergadering geschaard achter het voorstel van het dagelijks bestuur om onder bepaalde voorwaarden akkoord te gaan met de acceptatie van een hoeveelheid vprvuilde grond. Dat het toeristisch publiek, dat jaarlijks naar de Westhoek trekt, meer dan alleen vakantie viert, weet de gemeente Westerschouwen als geen ander. Dit jaar is er opvallend veel meer gemeentelijk eigendom vernield dan voorgaande jaren. Niet alleen een groot aantal bomen moest het ontgelden, ook zijn er verkeersborden vernield, wc-deuren ingetrapt en een schaftwagen gemolesteerd. ,/Ifeveel om op te noemen", aldus directeur ZIERIKZEE - De Varreput, een Zierikzees monument dat voor de prijs van bijna 400.000 gulden gerestaureerd gaat worden, moet voor deze herstelwerkzaamheden volledig ontleed gaan worden. In de Middeleeuwen werd deze put gebruikt door de lakenindustrie als spoelput voor stoffen, die in bedrijfjes aan de Balie en de Weststraat werden vervaardigd. Momenteel is de Varreput een historisch gezien waardevol bezit voor Zierikzee en gebruikt de brandweer het als bassin. gemeentewerken W. van Meerten. Terwijl de Zierikzeese PvdA zich vertwijfeld uitlaat over de ommekeer van het reinigingsdienst- bestuur uit de Bruse raad haar ongenoegen over het functioneren van de jachtensluis. Mogelijk zal.er binnen niet al te lange tijd een oplossing komen voor enkele gevaarlijke knelpunten in de rijksweg tussen Bruinisse en Zierikzee. Volgens de Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff is hierover overleg met Rijkswaterstaat. J. van der Maas uit diezelfde gemeente krijgt tijdens zijn afscheid als gemeentesecretaris de ere-medaille in goud opgespeld. Van der Maas is veertig jaar in dienst geweest bij de gemeente. In een oude boerenwagen, die werd getrokken door twee paarden werd het echtpaar B. A. Kievith en M. Kievith-Grevengoed met hun beide dochters van 't Durpsuus van Ellemeet naar basisschool 't Mêêtje getrokken. De directeur van deze school nam afscheid, omdat hij elders in het land een andere functie heeft aanvaard. Het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse heeft minister Smit- Kroes gevraagd op korte termijn haar zienswijze wat betreft de tweede jachtensluis in het Krammersluizencomplex te herzien. De minister antwoordde kort geleden op kamervragen, dat deze tweede sluis nog wel eens vijf jaar op zich zou kunnen laten wachten. Het college vindt de beslissing onbegrijpelijk. „In die 25 jaar, dat ik bij L en O werk is er heel wat veranderd. Ik heb de ontwikkeling meegemaakt van losse letter tot computer. En dat is een hele verandering en verbetering. Maar vroeger kwam je veel meer op andere afdelingen, was er meer onderling contact. Daarom is een personeelsvereniging zo belangrijk", aldus Rinus Willemse. Hij vierde zijn 25-jarig jubileum bij drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee. De veertig medewerkers van het in Sirjansland gevestigde bedrijf bv Land- en tuinbouwprodukten H. van Dijk en zonen staan op straat. Forse verliezen in de afgelopen jaren en de zeer sombere vooruitzichten voor het lopende jaar zijn voor de directie en commissarissen reden geweest om de pijnlijke knoop door te hakken. De personeelsleden hebben dit inmiddels te horen gekregen. De eerste twintig zijn al naar huis gestuurd. Meer vreugde bij het Zierikzeese brandweerkorps, dat als tweede korps van Zeeland in super de luxe pakken wordt gestoken. Brandweercommandant H. J. Fierens is er bijzonder over te spreken. Burgemeester Asselbergs speldt Zeelandia-medewerker en jubilaris C. van Nieuwenhuijze de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Wie het imposante orgel van de Christelijk Gereformeerde kerk in Haamstede bekijkt, kan zich nauwelijks voorstellen, dat al het houtwerk van slechts een boom komt. Maar dan wel een boom van twaalf meter hoog, twee meter doorsnede en 8000 kilo. Hoe dan ook, de kerk heeft er een prachtig orgel bij. ,,Als het aan ons ligt komt er een blauwe vlag op alle stranden. Het is voor ons een kwestie van op een verantwoorde manier omgaan met de natuur", aldus P. van Beek van de Stichting voor Milieu-educatie in Europa. Hij zei dit in Burgh-Haamstede, waar Westerschouwen de vlag overhandigd kreeg. Met het opzij schuiven van een gordijntje heeft gedeputeerde G. de Vries-Hommes de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Burgh-Haamstede officieel in gebruik gesteld. Met een capaciteit van 90.000 verontreinigingseenheden is de installatie nu berekend op het toerisme in de Westhoek, waardoor ook het aanbod op de riolering in de zomermaanden vele keren groter is dan in het winterseizoen. „Dat is toch kolder, 130 gulden per hectare voor zoetwater in de polder". De tegenstanders van de zoetwaterpijp kan tijdens hun actie geen originaliteit ontzegd worden. De boeren grepen de ingebruikname van de installatie aan om te protesteren. De politie kondigt de verbouwing van het politiebureau aan; kosten: bijna een half miljoen gulden. Bij de foto's: Linkshoven: dr. H. J. van Zuylen en daarnaast helicoptervluchten in Zierikzee. Daaronder de vlasdag in Dreischor, afscheid van Kievith van 't Mêêtje en een wagen van de reinigingsdienst. ZIERIKZEE - De Westerschouwse burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer heeft zich in duidelijke bewoordingen uitgelaten over het feit dat zij van mening is, dat Neeltje Jans bij Westerschouwen én niet bij Veere hoort. Zij deed dit tijdens een hoorzitting van gedeputeerde staten. Het\toebedelen van Neeltje Jans aan Veere is volgens haar vragen 0111 bestuurlijke onvolkomenheden. De eerste burger krijgt hiermee het provinciaal bestuur niet achter zich. WIJNMAAND lMtijn: Octo. als achtste maand van het jaar. Oktober is sinds de invoering van de Juliaanse tijdrekening de tiende maand van het jaar. voordien was het de achtste. De wijyimaand telde ook voor Iulius Caesar, evenals nu, 31 dagen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 30