ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 december 1987 Nr. 24260 27 Bij de foto's: Linksboven: Strao in Noordwelle en daaronder burgemeester Bergshaeff en G. van Dam tijdens de opening van het Hervormd Verenigingsgebouw in Zierikzee. Linksboven: De kinderzegels en daaronder achtereenvolgens versterking strand en voortgang Corneliastichting. Westerschouwen. Bezwaren, die zich toespitsen op de mogelijke komst van een golfbaan in Burgh- Haamstede. Het echtpaar Slijkhuis in deze plaats laat de komende maanden nog regelmatig van zich horen en ontpopt zich als dé tegenstander van de baan. Met het drukke zomerseizoen voor de deur maakt de politie bekend een verrassingselement in te willen voeren bij de controle. De politie wil problemen zo mobiel mogelijk te werk te gaan, zodat veel mensen met veel politie in contact komen. De eerste drukte is in het paasweekeinde als ruim 120.000 mensen naar Schouwen-Duiveland komen. Honderden waterbouwkundige werkers sluiten in diezelfde periode de Philipsdam in de Oosterschei de. Met deze sluiting is het laatste grote karwei van de Oosterscheldewerken voltooid. Van eikaars ervaringen leren. Dat is het doel van de twaalf veldbijeenkomsten, die akkerbouwvoorliehter Wim in 't Veld aankondigt. Het rijke verleden van Zierikzee, zoals dat in het maritiem museum in het Gravensteen aan de Mol is te zien, krijgt steeds meer belangstelling. Zo trok dit museum gedurende de voorjaarsvakantie maar liefst 733 bezoekers. ,,Een aantal, dat alle verwachtingen overtrof", aldus voorlichtster Ineke Faass-Beemster, die samen met Minke van Meerten belast is met het museumgebeuren in Zierikzee. De Bruse raad heeft besloten geld uit te trekken voor de uitbreiding van het plaatselijke postkantoor. Het is de bedoeling, dat de geplande twintig vierkante meter in november in gebruik genomen gaat worden. Ander PTT-nieuws komt van C. Karremans, die zijn 'directeursfunctie in Ziezakzee overdraagt aan zijn opvolger. R. van Ommeren uit Zierikzee is tijdens zijn afscheid van provinciale staten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Commissaris van de Koningin dr C. Boertien speldt de versierselen op. De Ellemeetse bakker O. van Burg krijgt van de Middenschouwse burgemeester W. den Boer de zilveren ere-medaille in de orde van Oranje Nassau. Als eerste verwonderde reactie kon Van Burg niet anders dan zich hardop afvragen, waaraan hij alle eer had verdiend. Van Burg was bijna veertig jaar bakker en heeft als enige Ellemeetse ondernemer bijgedragen aan de leefbaarheid van deze kleine kern. GRASMAAND Latijn: Aprilis, afgeleid voor een woord, dat de betekenis van 'de tweedeheeft of van Aperta, bijnaam van Apollo. Volgens de Juliaanse kalender is april de vierde, volgens de Oudromeinse de tweede maand van het jaar. Voor de invoering nan de Juliaanse kalender had april 29 dagen, nu 30. met een brief van Smit-Kroes ernstig in de knel komt. Zij weigert meer dan 15 miljoezi gulden beschikbaar te stellen; dit terwijl de aanleg minimaal tien miljoen gulden meer kost. Later in het jaar schrijft ze ook nogeens het geld niet ineens te willen geven, waadoor de pijp uiteindelijk afgeschreven wordt Betere berichten vanuit Bruinisse, waar de bibliotheek nieuwe sfïjl geopend wordt. Bijgestaan door een groot aantal vrijwilligers verricht Jannekee Jumelet de officiële opening. In Zierikzee overlijdt de heer M. Doeleman, ondermeer oud directeur van de Koninklijke Zeelandia en commissaris van drukkerij Lakenman en Ochtman, uitgever van deze krant. De begrafenis trekt een bijzonder groot aantal mensen, dat de overledene een laatste eer wil bewijzen. De versterking van het strand van de Westhoek gaat Rijkswaterstaat twee miljoen gulden kosten. In de eerste week van mei begint het werk, waarvoor anderhalve miljoen kub zand nodig is. Het dure project moet het duingebied beschermen tegen het zoute zeewater. De aannemers hebben de nieuwbouw van de Corneliastichting overgedragen. ,,Ik ben ervan overtuigd, dat geruime tijd ha deze dag in ons land geen gebouw zal verrijzen, zoals wij vandaag in eigendom krijgen", spreekt Corneliastichting-voorzitter A. L. van Geesbergen tijdens een officiële bijeenkomst. Feest in Zierikzee dus en bezwaren in de gemeente ZIERIKZEE - Geen bommen, maar bomen op de Boomfeestdag- in Bruinisse. Dat staat te lezen op een van de spandoeken, die de scholieren hebben meegebracht. De schoolkinderen hebben 27 eiken geplant aan de Molenweg. Hetzelfde ritueel voltrekt zich aan de Verseputseweg te Kerkwerve. Groter nieuws is de melding, dat de werkers aan de verkeersweg over de Stormvloedkering pech hebben. Een van de portaalkranen, die de verbredingsflappen op hun plaatsen brengt is defect. Wederom zou er geen nadelige effect op het werkschema optreden. ruim 1,7 miljoen gulden nodig. De speciale vergadering straalde de plechtigheid uit, die bij een historisch besluit past. De zomerzegels zijn er weer. PTT- directeur in Zierikzee, C. Karremans, reikt de eerste zegels uit. De serie Strao-v ie ringen wordt in Noordwelle erg nat afgesloten. Met uitzondering van de keuring van de ruim dertig paarden en pony's speelde het gehele gebeuren zich in en rond Noordwelle in de stromende regen af. Tijdens een goed bezochte samenkomst in de Zierikzeese Gasthuiskerk is het nieuwe Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in gebruik genomen. Het nieuwe onderkomen neemt de plaats in van het oude pand aan 't Vrije, dat enige tijd geleden van de hand werd gedaan. De Brouwse gemeenteraad besluit tot een kapitale verbouwing van het stadhuis aan de Markt. Hiervoor is Groot nieuws voor de bevolking van Duiveland is de benoeming van A. Bergshoeff tot opvolger van burgemeester J. van Bommel. De 48-jarige Bergshoeff uit Sint- Laurens wordt op een later tijdstip feestelijk geïnstalleerd. Het meest spraakmakende onderwerp van 1987 is ongetwijfeld de zoetwaterpijp, die schokkende bericht, dat in 1987 gemeld is betreft de ramp met de veerboot de Herald of Free Enterprise. I. Breen uit Burghsluis, kapitein van de reddingsboot Koningin Beatrix brengt verslagen bericht uit over zijn ervaringen. ,,Wat wij met zijn allen hebben meegemaakt bij de reddingsoperatie voor Zeebrugge is niet te beschrijven", aldus Breen. Staatsbosbeheer-woordvoerder Cees Mol stelt tijdens een actiedag van deze organisatie, dat de kwaliteit van de dienstverlening van SBB behouden moet blijven. Hij is bezorgd over de privatiseringsplannen van het rijk. De tweede antiekbeurs in Zierikzee trekt een redelijk aantal belangstellenden. De beurs enkele maanden eerder trekt meer nostalgie-liefhebbers. Een D 66-delegatie bezoekt Schouwen-Duiveland en constateert, dat er een coördinerend beleid ontbreekt om de regio als recreatiegebied te promoten. De derde Strao-activiteiten voltrekken zich in Ellemeet, waar dertig fraai uitgedoste paarden- en pony combinaties acte de présence geven. Informatie over Neeltje Jans als attractie met internationale allure komt vrij. Alles moet zo'n 131 miljoen gulden gaan kosten, jaarlijks een miljoen mensen trekken, die gezamenlijk meer dan 22 miljoen gulden entreegeld moeten inleveren. Die groep eet en drinkt naar verwachting voor 1,6 miljoen gulden. De staking bij de Onderlinge waarborgmaatschappij Midden- en Noord-Zeeland is ten einde nu de dienstenbonden van de FNV en CNV en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen overeenstemming hebben bereikt over de invoering van een 36-urige werkweek. De jachtsluizen in het onlangs geopende Krammersluizencomplex houdt de gemoederen flink bezig. Zowel de beroeps- als recreatievaart ziet grote problemen op zich afkomen als in het voorjaar de grote stroom pleziervaartuigen weer los komt richting de Zeeuwse Stromen. Een enquête van de Zierikzeese Ondernemers Centrale wijst uit, dat donderdagavond als koopavond gehandhaafd moet blijven en de middagsluiting van de winkels afgeschaft moet worden. De meerderheid van de Westerschouwse gemeenteraad schaart zich op dat moment achter de uitbreiding van manege Lisiduna. Een anonieme bezwaarde ziet het niet zitten en zit het bedrijf met negatieve plakaten dwars. De meerderheid van de Zierikzeese gemeenteraad stemt in met het voteren van 10.000 gulden voor de officiële ingebruikname van de mijnenjager de Zierikzee. En dan de verkiezing van de provinciale staten. Schouwen-Duiveland gaat trouw naar de stembus en brengt zijn stem uit. De uitslag heeft geen bijzondere facetten; de grote partijen spelen wat met zetels. Alleen de CPN/PSP-fractic moet het veld ruimen. De bezoekers van de Grote Kerk in Zierikzee, die niets vermoedend het monumentale gebouw binnenstappen, komen daar oog in oog met een enorme ijzeren .stellage, die het inwendige van dit religieuze bolwerk meer doet lijken op het Centre Pompidou in Parijs. Het stukadoorwerk is begonnen. Na een voorgeschiedenis, waarin het woord uitstel centraal stond, toch eindelijk de vlag in top bij de basisschool 't Mèêtje te Ellemeet. De verbouwing vordert gestaag. Daarnaast is het hoogste punt bereikt van het nieuwe verenigingsgebouw in Kerkwerve en slaat de nieuwe opzet van de ZOC- avond aan. Het thema Zierikzee in beweging, of... slaat aan. Tferwijl do Bruse VVV besluit tot een contributieverhoging is Zierikzee als eerste van start gegaan met de nationale boomfeestdag en is de eerste Nieuwsbodereis van dit jaar begonnen. Een ander nieuwtje van de krant zelf is de spontane medewerking, die de mensen verlenen aan een onderzoek van de MEAO in Oude Tbnge. De scholieren onderzoeken de belangstelling voor de Zierikzeeschc Nieuwsbode in het kader van een studieproject. In totaal 21 enquêteurs en enquétrices ondervragen 900 lezers, niet-lezers en potentiële lezers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 27