februari maart 26 Bij de foto's: Linksboven: de opening van de Krammersluizen en daarnaast het Bruse oorlogsmuseum en de Maria Lonquehuisjes in Oosterland. Daaronder staat de huldiging van muzikant De Feiter en daarnaast de aanleg van de Dammenroute. Hieronder opent gedeputeerde Maris Koster het dorpshuis in Sirjansland. met Hope en Oefening en Uitspanning het doen met een handjevol belangstellenden. De Westerschouwse brandweercommandant krijgt bij zijn afscheid de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Door het aantal vaartochten voor de ouderen te beperken wil de Brouwse gemeenteraad de verhoogde bijdrage aan de Stichting Welzijn Ouderen bekostigen. De expositie van kunstenaar Theo Voorzaat in Zierikzee trekt niet alleen veel bezoekers, maar ook veel kopers. De aannemer Jan P. Boogerd in Oosterland start met het opknappen van de Maria Loncque huisjes in Oosterland; een project van dertig mille. In Scharendijke is slechts een krappe meerderheid van de raad akkoord met de aanleg van extra steigers in de jachthaven. Hiervoor is 125.000 gulden nodig. De officier van justitie eist vijf en negen jaar tegen de hoofddaders van de moord op een Rotterdamse bloemenkoopman, die enige tijd hiervoor in Oosterland werd gevonden. Heel wat vrolijker is de opening van het verbouwde dorpshuis in Sirjansland door gedeputeerde Maris-Koster. Zij zegt toe de minister van verkeer en waterstaat te benaderen om voor Sirjansland een rijdende PTT- voorziening te realiseren. Met de verkiezingen in het vooruitzicht stelt Commissaris van de Koningin dr C. Boertien in een interview met deze krant, dat het landelijke karakter van de provinciale verkiezingen geen bezwaar is. Als het aan hem ligt stapt iedereen naar de stembus. De Bruse gemeenteraad stemt in ZIERIKZEE - De eerste krant van de maand februari maakt melding van het vijftigjarig muziekjubileum van J. C. de Feiter uit Burgh-Haamstede. Uit handen van de voorzitter van de Witte van Haemstede ontvangt De Feiter de gebruikelijke KNF-speld en bijbehorende oorkonde. Diezelfde maand is 'historisch' voor de Zeeuwse afdeling van de Crohnvereniging, die voor de eerste keer zelfstandig een bijeenkomst belegt. Met een druk op de knop door de hoofd-ingenieur directeur van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat en een luid getoeter van de drie vaartuigen, die als eerste een doorgang maken is een einde gekomen aan de open vaarweg Volkerak/ Krammer-Zijpe. Voortaan vaart het scheepvaartverkeer door de hypermoderne Krammersluizen. Als het aan Cebeco Zuidwest ligt komt er een loods aan de Bogerdweg te Dreischor en een meerderheid van de oesterkwekers wil uitbreiding van het areaal in de Oosterschelde. Dit laatste is gebleken tijdens een hoorzitting in Yerseke. Volgens een onderzoek dat het Rijks Instituut Visserij Onderzoek instelt naar de gevolgen, die de afsluiting van de Oosterschelde heeft voor de schelpdiercultures, zal de afzetting van slib in de Oosterschelde als geheel toenemen. Het VVV-bestuur in Brouwershaven toont zich teleurgesteld in de 'zuinige' houding van het gemeentebestuur, maar houdt vertrouwen in de toekomst. Een toekomst, die voor post medewerker Henk de Roo in Renesse, rustiger zal zijn nu hij na 36 jaar een punt zet achter zijn werkzaamheden. De dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland toont zich tevreden na de uitspraak van provinciale staten, dat de waterschappen zelfstandig verder moeten. Drs H. Eversdijk (CDA-kamerlid) vindt dat er een proefproject moet komen voor de kweek en uitzaai van de oester in de Oosterschelde. Eversdijk zei dit tijdens het slaan van de eerste paal van een nieuwe mosselconservenbedrijf in Yerseke. Burgemeester en wethouders van Zierikzee willen een combinatie van bereikbaarheid en veiligheid voor voetgangers creëren voor de binnenstad van Zierikzee. Meer aandacht voor de voetganger zonder afbreuk te doen aan de bereikbaarheid dus. Een positief bericht komt van de Corneliastichting, die na de nieuwbouw haast een verdubbeling van het personeelsbestand krijgt. Werken er in het begin nog 72 mensen, na de nieuwbouw breidt dit uit tot zo'n 130 medewerkers. Een slepende kwestie is de vervuilde grond van Zierikzee, die de reinigingsdienst niet wil accepteren. Gedeputeerde staten van Zeeland dwingen de dienst echter toch medewerking te verlenen. Het is nog maar een kwestie van dagen tellen voordat de promotiebus de Schouwse Kust daadwerkelijk op pad gaat. Vrijwilligers zijn druk bezig met het schilderen en de inrichting van de bus. De financiële lasten van de restauratie van de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee komen niet langer volledig op de schouders van de parochianen nu blijkt, dat de kerk wel degelijk een monument is en als zodanig al sinds 1963 op de lijst van de Rij ksmonumentendienst voorkomt Met de belangstelling voor de Actief Terreinbeheer Groep van de Natuur- en Vogelwacht is het triest gesteld. Voortrekker Harry Verkaart geeft de pijp aan Maarten. De Zierikzeese raad komt met geld over de brug voor een onderzoek naar de effecten van de weg over de kering en Bruinis'se verliest met de sluiting van het oorlogsmuseum een stuk cultuur. Het exploitatietekort van jeugdsoos Brogum in Zierikzee is een erfenis uit het verleden volgens wethouder R de Rijke. Er blijft financiële steun. De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond bestaat 30 jaar. Senator en oud-gedeputeerde A. Kaland (CDA) waarschuwt voor een leegloop van jongeren, die Zeeland de rug toekeren om elders een bestaan op te bouwen. Met een maand vertraging is een begin gemaakt met de aanleg van de eerste fase van de Dammenweg. Ondanks die vertraging - veroorzaakt door de vorst - verwacht projectleider J. Boot op tijd klaar te zijn. Hij krijgt gelijk. Renesse bijt het spits af met een Straoviering. Fraaie weersomstandigheden en zeventien Strao-rijders maken de nostalgie compleet. Trekt de uitvoering van Oosterlands Fanfare zo'n 200 bezoekers, in Bruinisse moeten Nu Latijn: Februarius, februa, reinigings- en zoensfeest. Februari was volgens de Juliaanse kalender de tweede, volgens de Oudromeinse de twaalfde of laatste maand van het jaar, de maand vati de reinigingsplechtigheden. Februari heeft 28, in een schrikkeljaar 29 dagen: voor de invoering van de Juliaanse kalender had hij er 27. SPROKKELMAAND met de aanpassing van de 10%- regeling betreffende de te bouwen sportzaal. Pas later zou blijken, dat er vanuit de verenigingen onvoldoende initiatief ontplooid wordt om die 10% ook daadwerkelijk bijeen te brengen. Duiveland wil dat er ook een onderzoek komt naar de effecten van de Philipsdam. Dit naast het feit, dat er een onderzoek gestart wordt naar de effecten van de weg over de kering. Diezelfde gemeenteraad trekt 150.000 gulden uit voor de verbetering van de sportzaal in Oosterland. PvdA- raadslid A. J. C. Melieste heeft echter wel even staan knipperen met zijn ogen toen hij het bedrag hoorde. Voor de vier vrijwilligers, die op Schouwen-Duiveland een bijdrage leveren aan het landelijke project boerderijen inventariseren breekt het moment aan, waarop ze met potlood, papier en camera erop uit trekken. Naar het zich laat aanzien wordt snel een begin gemaakt in Westerschouwen, waarna ook de andere gemeenten volgen. Het Strao-feest in Burgh-Haamstede is een groot succes. Maar liefst vijftig paarden en pony's trekken rijkelijk versierd met kleurige rozetten over het strand van Westerschouwen en door de polders rond Burgh- Haamstede. Een traditie, die altijd zeven weken voor Pasen, gestalte wordt gegeven. Volgens gedeputeerde W. Don kan de gasprijs voor de kleinverbruiker 18 cent per kub lager zijn. Dat stelt hij tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Brouwershaven. Bij de foto's: Van links naar rechts: De restauratie van de Grote Kerk. het bezoek van het NOS-journaal tijdens de verkiezingen. Wethouder Renden bij de vlag in top bij 't Mêêtje en de nationale boomplantdag. Daaronder een groepsfoto van de MEAO- leerlingen, die het Nieuws bode- onderzoek hebben gedaan. ZIERIKZEE - De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland blijft bij haar eerder ingenomen standpunt, dat de acceptatie van vervuilde grond op de stortplaats aan de Hoosjesweg te Serooskerke een slechte zaak is. Vandaar dat de Raad van Bestuur met meerderheid van stemmen besluit in beroep te gaan tegen de door gs opgelegde acceptatieplicht. Een plicht, die bij bestuurder L. Meerman over is gekomen als 'een donderslag bij heldere hemel'. Het Bruse Rode Kruis bestaat 25 jaar en is uitgegroeid tot een volwaardige hulpverlener. Voorzitter T. C. Hekman en secretaris H. van der Bos kunnen er met tevredenheid over praten, want voor beiden geldt dat het Rode Kruis een deel van hun leven is geworden. Een ander leven leidt Jan Edgar Dijkstra, die een reis op de topgaffelschoener de Eendracht wint. Deze jaarlijkse reis is een initiatief van de Zierikzeese Slavenkas. Ongetwijfeld het meest Latijn: Martius, naar de oorlogsgod Mars. In de Oudromeinse kalander was maart de eerste maand van het jaar. In maart bereikt de zon het lentepunt. Maart vormt dus, althans voor de bewoners van het noordelijk halfrond, de natuurlijke aanvang van het jaar. Maart heeft, en had ook voor Iulius Caesar, 31 dagen. LENTEMAAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 26