Hoop januari ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 december 1987 Nr. 24260 25 Het is een goede traditie om de laatste'' krant van het jaar af te sluiten met een jaaroverzicht. Dat gebeurt niet zomaar. We melden U graag wat er gebeurd is of gaat gebeuren. Maar aan dat laatste kunnen we niet voldoen. Zou het niet veel interessanter zijn om het komende jaar in woord en beeld voor te schotelen. Dan kunt U alvast rekening houden met alles wat komen gaat. Maar ja, als de Zierikzeesche Nieuwsbode dat zou kunnen had het verspreidingsge bied zich niet tot Schouwen-Duiveland be perkt. Dan maar bij gebrek aan beter een overzicht van alles dat gebeurd is in de re gio? Nee, niet bij gebrek aan beter. Een jaaroverzicht is meer dan een droge op somming van alles dat gepasseerd is. We kijken nogeens wat 'we' ervan gemaakt hebben en trekken daar onze lering uit. Ge maakte fouten moeten we voorkomen en goede dingen mogen best herhaald wor den. Wie bij zichzelf nogeens het oude jaar de revue laat passeren en er zijn voordeel mee probeert te gaan doen, is bezig met de toekomst; met het komende jaar. In dat op zicht heeft het jaaroverzicht met 'oud nieuws' toch iets te melden. En zo is het met oudejaarsavond eigenlijk ook. We blikken al dan niet tevreden terug en denken even aan het komende jaar. Mogen we er vol gend jaar weer allemaal in goede gezond heid bij zijn? Het is een harde zekerheid, dat deze haast smekende vraag voor een aantal mensen met nee beantwoord moet worden. Niet iedereen is het gegeven om ge zond de jaarwisseling van 1988-89 in te gaan. Maar het is een goed voornemen om met hoop het nieuwe jaar in te gaan. Hoop is een eerste levensbehoefte net als eten en een dak boven je hoofd. Leven zonder hoop is niets; leeg. Als alle mensen, die de hoop hebben, eens de moeite nemen om bij dié mensen langs te gaan, waar de hoop lijkt weg te ebben, kan het jaar haast niet meer stuk. Het kost niets. Het leven is te mooi om pessimistisch te zijn. Daarom beveel ik U het jaaroverzicht aan in de hoop, dat het U aanspreekt. Niet alles wat het afgelopen jaar gebeurd is was plezierig, maar wat de ontwikkelingen binnen de regio betreft, kunnen we ook niet ontevreden zijn. Hope lijk eindigen we de nieuwjaarsgroet in de cember 1988 op dezelfde wijze. Namens al les medewerk(st)ers van de Zierikzeesche Nieuwsbode een heel gelukkig 1988 toege wenst en voor nu enkele uurtjes leesple zier.... Aad van der Wouden Deze dikke oudejaarsbijlage is geschre ven door de redactieleden Rosalien Kor- stanje, Marijke Vael, Peter Verb<irt (sport), Piel Kleemans en Aad van der Wouden. Martin Glerum inventariseerde de gebeur tenissen van 1987. De foto's zijn van Jolian junior, Joop van Houdt en Henk Wakkee en de technische afwerking van de krant komt volledig voor de rekening van de zetters, de opmakers en de drukker. De vele nieuw jaarswensen zijn verzorgd door de acquisitie-afdeling van de krant. LOUWMAAND Latijn: Januarius, naar de god Ianus. Volgens de Juliaanse kalender de eerste, in de Oudromeinse kalender de elfde maand. Januari heeft 31 dagen, maar had er voor Iulius Caesar 29. ZIERIKZEE - Het eerste grote bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag 2 januari maakt melding van het Christelijk Cultureel Centrum de Burght 'Nieuwe stijl'. De directie start een nieuwe opzet, waarbij een groeiend aantal bezoekers een einde moet maken aan de financiële malaise. Later op het jaar zou blijken, dat het ontmoetingscentrum in Burgh-Haamstede de goede weg ingeslagen was. Bij een felle uitslaande brand aan de Gaanderseweg te Dreischor is een brandweerman gewond geraakt bij het blussen van een schuur. De vuurbestrijder werd met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. En terwijl de eerste sneeuw nog moet vallen meldt schapenhouder Boot in Kerkwerve de eerste lammetjes. Na een verbouwing houdt de openbare basisschool in Zonnemaire open huis. Directeur P. Bakker toont zich een tevreden man. Datzelfde geldt voor de organisatie van de derde modelspoorbeurs in Brouwershaven, die maar liefst 500 belangstellenden trekt. De slecht bezochte septemberbeurs is meteen vergeten. C. Bevelander uit Noordwelle is de eerste man in de regio, die een koninklijke onderscheiding opgespeld krijgt van de Westerschouwse burgemeester. Hij heeft veel werk verzet voor de Nederlands Hervormde Gemeente in Noordwelle. Het is een redelijke zaak, dat burgers meebetalen aan voorzieningen in de gemeente. Dat stelt de Middenschouwse burgemeester W. den Boer tijdens de nieuwjaarsreceptie. De VVV's in de Westhoek schaffen eindelijk de dubbeldekker aan, die de promotie moet gaan optimaliseren. De VVV's hebben gezamenlijk zestien mille uitgetrokken voor het vehikel. De Zierikzeese loco-burgemeester L. J. van Gastel noemt 1987 het jaar van de waarheid. Hierbij denkt hij aan de weg over de Stormvloedkering, 't Staepel'of in Renesse krijgt de prijs van een landelijke wedstrijd van het produktschap voor vis- en visprodukten; een herinneringsbord en 300 gulden. Een nieuwtje van de krant zelf. Correspondent Cees Boot uit Burgh-Haamstede zet zijn schrijfmachine in de kast. De zeventigjarige verslaggever hakt na een zware operatie de knoop door. Ook in Bruinisse zijn veranderingen op til. De plaatselijke VVV bereidt zich voor op de verhuizing naar het voormalige visserijmuseum. Commandant J. van Sluijters zegt de brandweer van Westerschouwen vaarwel. De nieuwe WVC-normen nemen Zierikzee haar noodslachtplaats af. Snel wordt geld bijeen gesprokkeld om de plaats aan de eisen des tijds te laten voldoen. Alles gebeurt terwijl het buiten voor het derde achtereenvolgende jaar behoorlijk koud is. Binnen enkele dagen zakt de temperatuur in Zierikzee 12 graden onder nul. Dat weerhoudt Cebeco er niet van om een nieuw ontvangst- en afnamepunt in Noordwelle te plannen. J. van Iwaarden, voorzitter van de raad van bestuur, heeft dit verklaard. De gemeenten in de regio maken zich zorgen over de werkgelegenheid bij het waterschap door een dreigende samenvoeging. Later zal blijken, dat de fusie achterwege blijft en de banen behouden. Het Nederlandse Comité voor de Kinderzegels kent 2500 gulden toe aan de Zierikzeese speel- o-theek. Een thema-morgen in Zierikzee kondigt de oprichting van de afdeling Vrouwenbond FNV aan, terwijl het ijs in grote snelheid oprukt. Het pondje van Zijpe laat het afweten en dierenvriend H. J. Dorreman gaat op pad om de toestand van de dieren te peilen. v■- :-'c- - ij Het is behoorlijk koud, terwijl de WV van Brouwershaven er na een verdubbeling van de subsidie weer warmpjes bijzit. B en w maken dit voornemen publiekelijk. Samenwerken of fuseren, dat is de vraag die centraal staat tijdens de jubileumviering van de VVV Renesse. De organisatie bestaat 75 jaar en zal toch voorlopig zelfstandig, maar samenwerkend, verder gaan. Het jaar 1987 zal overigens het jaar van de toeristische samenwerking worden. Muziekvereniging Apollo kijkt tevreden terug op de jaaruitvoering en de gemeenteraad van Westerschouwen gaat op 'de bres voor Neeltje Jans, dat nog steeds niet aan een gemeente toegekend is. Aangekondigd wordt, dat er een surfcentrum komt bij het Grevelingenstrand. De hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven krijgt gestalte met een bijeenkomst in Scharendijke. In het verleden zou te veel aandacht gegaan zijn naar de dader(s), daarop moet een aanvulling komen en de politie organiseert informatiebijeenkomsten. De Zierikzeese Ondernemers Centrale peilt de verlangens van de ondernemers en het winkelend publiek. In totaal worden er 175 formulieren uitgezet. Gedeputeerde Boersma krijgt van de Westerschouwse burgemeester J, L. Niemantsverdriet-Leenheer het zogenaamde MUP in handen; een plan ter behoud van het milieu en bestrijding van de vervuiling. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs krijgt zijn tolgeld van de Zeelandbrug terug bij zijn installatie. Zierikzee heeft eindelijk een opvolger voor Th. H. de Meester en loco-burgemeester Van Gastel kan zich terugtrekken. De brandweer van Westerschouwen krijgt de langverwachte hulpverleningswagen en is met het materieel weer up-to-date. De Zierikzeese wethouder J. Groen opent het welzijnscentrum de Koepel in Zierikzee en de VVV van Brouwershaven krijgt een tegenvaller te incasseren. De raad schaart zich niet achter het voornemen van b en w om de organisatie een dubbele subsidie te geven. Met de slogans Mishandelen is stoer en Discrimineren is lekker hebben vrijwilligers van de kindertelefoon Zeeland een rondgang door Zierikzee gemaakt. Aandacht voor de hulpverleningsvorm is de reden. De raadsleden van Bruinisse accepteren het zogenaamde 10%-voorstel van b en w niet. De regeling houdt in, dat verenigingen 10% moeten meebetalen aan nieuwe voorzieningen. Het voorstel zal eerst nogeens naar de commissie financiën gespeeld moeten worden. Het mag dan enorm koud zijn, de uitbreiding van de ijsbaan in Kerkwerve gaat voorlopig nief door. Westerschouwen start een onderzoek naar de kwaliteit van de woningen. Het gaat om 2800 woningen, waarvan er inmiddels 1900 zijn bekeken. Directeur gemeentewerken W. van Meerten verwacht in maart met de resultaten te komen. Duiveland stapt uit de gemeenschappelijke regeling voor de Grevelingen. De raadsleden kunnen zich unaniem niet vinden in de verdeelsleutel voor de kosten en houden voet bij stuk. Bij de foto's: Rechtsboven: de brand in Dreischor en vervolgens de Westerschouwse promotiebus, correspondent Cees Boot, schaatspret en de installatie van burgemeester Asselbergs. Daarnaast krijgt gedeputeerde Boersma van de Westerschouwse burgemeester het MUP.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 25