'Als er meer dan twaalf mensen aanwezig waren, maar één kopje' i 24 vervelend. Dat weet je als je op de baan solliciteert". Hij heeft het voordeel, dat hij door zijn woning in het gemeentehuis altijd een thuiswedstrijd speelt. De commissievergaderingen worden slechts matig bezocht. Vaak heeft Baumann alleen het gezelschap van een verslaggever van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Verder zijn er maar twee personen in de gemeente, die met enige regelmaat acte de présence geven. Rustige avonden dus voor de conciërge, die om zeven uur de deur opent van het gemeentehuis, de lichten aandoet en koffie gaat zetten. ,,In het verleden was het zo, dat eerst geteld werd hoeveel belangstellenden er waren op de publieke tribune Waren het er meer dan zeg maar twaalf, dan kregen ze maar één kop koffie. Dat is gelukkig niet meer zo, nu serveren we er sowieso twee per persoon en eigenlijk is dat maar goed ook". Tijdens de raadsvergaderingen is de belangstelling aanzienlijk groter. Meestal zijn er zo'n twintig tot vijfentwintig mensen aanwezig om het bestuurlijke schouwspel te volgen. Baumann staat dan in de deuropening en telt de koppen. Ondertussen pruttelt de koffie al in de keuken en staan de kopjes gereed. De koffie wordt eigenlijk door iedereen op prijs gesteld tijdens de vergaderingen. En evenals bij de v commissievergaderingen, blijft Baumann ook luisteren bij dé. raadsvergaderingen en dat terwijl hij zegt niet geïnteresseerdie zijn in politiek. Maar je kunt niet naar huis, want je hebt toch de verantwoording over het gemeentehuis. De voordeur staat open tijdens de vergaderingen. Maar ik vind het best leuk om de vergaderingen bij te wonen al spreekt niet alles mij aan". Baumann vertelt zijn verhaal in de keuken, van waaruit hij zijn werk doet. Sinds de verbouwing vorig jaar een moderne keuken met goede apparatuur. Naast het koffiezetapparaat, dat Baumann in vier minuten tijd dertig koppen koffie bezorgt, is er ondei'meer een vaatwasmachine. ,,Ik stop niet met werken voordat ik alle kopjes heb afgewassen en de asbakken geleegd. Als je daarmee wacht wordt alles kleverig en kost het je de volgende morgen veel meer tijd". Baumann is ondanks de avondvergaderingen de volgende morgen gewoon present. Door een apart vergoedingssysteem voor het avondwerk blijft hij overdag beschikbaar en hoeft hij geen tijd te compenseren. Baumann is een rustige man, die nimmer gedurende de vergadering aan het opruimen slaat om snel thuis te zijn. ,,Nee, dat doe ik nooit. Ik vind het storend als je kopjes tijdens een vergadering gaat ophalen. Ook als de raad of commissie na het openbare gedeelte nog vergadert wacht ik met opruimen. Met die vaatwasser is het zo gebeurd, dus waarom zou ik de vergadering storen". Op de tafel in de keuken ligt op een centrale plaats zijn dikke blauwe agenda, waarin alle afspraken staan geschreven. Bij speciale gelegenheden is er extra werk aan BURGH-HAAMSTEDE - Hij woont in een van Westerschouwens duurste panden, maar is geen miljonair. Hij bezoekt alle raads- en commissievergaderingen, maar heeft geen bestuurlijke inspraak. Zijn uniform wordt opgesierd met het gemeentewapen van Westerschouwen, maar toch is hij niet de gemeentebode. Het gaat om L. J. Baumann, sinds 1972 conciërge van het gemeentehuis in Burgh- Haamstede, dat gelegen is aan de Kloosterweg. De plaats, waar Baumann ook woont. De gemeente Westerschouwen is de enige gemeente op Schouwen- Duiveland, die én een gemeentebode én een conciërge heeft. Baumann weet zich de sollicitatie nog goed te herinneren. Toen hem ter ore kwam, dat met de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis aan de Kloosterweg mogelijk een conciërge-echtpaar gezocht werd, stapte hij meteen naar burgemeester Everwijn. Het nieuwe gemeentehuis was aanzienlijk groter dan het oude raadhuis en een conciërge was allesbehalve overbodige luxe. Baumann kreeg de baan niet op een presenteerblaadje, want de burgemeester hield een slag om de arm. Op het moment, dat de personeelsadvertentie verscheen in de krant reageerde Baumann meteen. Met hem nog zestien andere echtparen. Wat heeft al die mensen zo getrokken in de vacature? ,,Ik denk dat het mooie woonhuis in het gemeentehuis de mensen wel aangesproken heeft. Voor mij speelde ook, dat ik zekerheid voor mijn gezin wilde hebben". Baumann, die tot zijn indienststreding met de gemeente op 15 september 1972 in hotel Bom te Haamstede werkte, heeft altijd als kelner gewerkt. Dat betekende werken op tijden dat anderen vrij zijn. ,,Op een bepaald moment werk je langs je gezin heen. Zeker als er een tweede kind komt en de eerste gaat lopen. Dan zijn die vreemde werktijden niet echt plezierig. Daarnaast vond ik het ook prettig om voortaan met zon- en feestdagen thuis te zijn", aldus de conciërge, die zijn wensen met zijl) aanstelling in vervulling zag gaan. Volgens hem verschilt het werk van een kelner niet wezenlijk met dat van een conciërge in het gemeentehuis. Overigens, de gemeenteraad bedient hij al 25 jaar van koffie door zijn werkzaamheden in hotel Bom, dat op een steenworp afstand lag van het oude raadhuis. Het raadhuis had niet de faciliteiten, zoals die er nu zijn en koffie zetten gebeurde tijdens avondvergaderingen in hotel Bom. Baumann serveerde het warme vocht. Maar hoewel er overeenkomsten te vinden zijn tussen het werk van een kelner en een conciërge in zo'n groot gebouw als het gemeentehuis in Burgh-Haamstede, heeft Baumann wel cursus gevolgd om zich te scholen in het onderhoud van het gebouw. Koffie zetten en serveren was hem niet vreemd, maar bij het schoonhouden van een groot gebouw komt heel wat kijken. Tbt vorig jaar deed hij dat samen met zijn vrouw, die nu om gezondheidsredenen gestopt is. Vandaag de dag heeft Baumann een schoonmaakbedrijf tot zijn beschikking. Terwijl hij zich met deze zaken bezig houdt, zorgt de gemeentebode met name voor de post en het kopiëren van de paperassen. baumann is door zijn continue aanwezigheid op het gemeentehuis een bekend figuur in de gemeente. Alle openbare vergaderingen van de raad en de commissies woont hij bij. Zijn werk bij de gemeente loopt haast parallel met het uit de beslotenheid halen van de gemeente. Westerschouwen mag zich met Zierikzee de meest openbare gemeente noemen. Slechts een beperkt aantal bestuursvergaderingen speelt zich achter gesloten deuren af. Dat betekent voor Baumann dus gemiddeld zo'n tien avonden werk per maand. „Ik vind dat niet de winkel. Eén ding hoeft hij niet te noteren omdat dat zich iedere dag vier keer voltrekt; het rondbrengen van de koffie. Hij kan zich niet vinden in de zinsnede van het bekende liedje Eén kopje koffie, dat als er geen koffie geserveerd wordt, alles stil ligt. „Maar het is wel zo, dat als ik om welke reden dan ook later kom met de koffie, er altijd door dezelfde personen gebeld wordt. Gelukkig gaat dat altijd op een leuke manier". Baumann (zelf ook ambtenaar - red) weet als geen ander of ambtenaren nu wel of geen harde werkers zijn. Volgens hem wel, want er is voldoende bedrijvigheid in het gemeentehuis. „Zeker in begrotingstijd en nu op de afdeling waar alle gegevens ingevoerd moeten worden in de computer. Dan wordt er 's avonds nogaleens overgewerkt". Tferwijl Baumann zijn verhaal doet wordt hij enkele keren onderbroken door ambtenaren. De ene steekt zijn hoofd door de deuropening en de ander belt op. maar allebei met dezelfde,vraag; is er nog koffie? „In dit gemeentehuis is er altijd verse koffie", reageert Baumann, die en passant twee koppen inschenkt. Enkele keren spreekt hij zijn tevredenheid uit over 'zijn' keuken en daarmee lijkt hij het goed naar zijn zin te hebben als conciërge van het Westerschouwsè gemeentehuis. De meeste dagen lijken op elkaar. Maar vrijdagmiddag heeft de conciërge een andere taak. Dan stapt hij in de auto om de raadsleden de agendastukken te bezorgen voor de eerstvolgende vergadering. De gemeente Westerschouwen heeft ook de service, dat inwoners het paspoort of rijbewijs thuisbezorgd krijgen. Ook dat is de taak van Baumann. „Ik geloof, dat die paspoorten niet over de post verstuurd mogen worden. Dan is het toch wel leuk, dat de gemeente dit als service naar de mensen doet. Vroeger gooide ik het paspoort of rijbewijs gewoon in de bus, als de mensen niet thuis waren. Dat gebeurt nu niet meer, want het kan gebeuren, dat het paspoort verzeild raakt in de reclamefolders en zo weggegooid wordt. Nee, tegenwoordig doe ik een briefje in de bus en dan kan de betreffende persoon het paspoort alsnog zelf komen halen". Baumann noemt zichzelf een 'nuchter man' en voert deze karaktertrek aan als reden, dat opmerkelijke of leuke anecdotes hem niet te binnen schieten. „Ze gebeuren wel, maar ik vergeet ze meestal snel", zegt hij. Desgevraagd zegt hij zichzelf wel goed te herinneren, dat er volledige dijkbewaking was en het gemeentehuis derhalve in rep en roer. In de nachtelijke uren werd Baumann dan uit bed gebeld met het verzoek de lichten aan te doen ^en koffie te zetten. Dan kwam het gemeentebestuur en een delegatie van de Bescherming Bevolking. Uit die periode dateert ook de BB- kamer. Hoewel de Bescherming Bevolking is opgegeven, leeft de naam van deze kamer hardnekkig door. Daar staat een bed en een directe telefoonverbinding met de hulpcentrale in Goes. Dat is voor gevallen, dat de normale telefoonverbinding is uitgevallen. „Ik ben van die volledige dijkbewaking nooit geschrokken. Als je goed naar de radio luisterde zag je het aankomen. Dan zette je de telefoon naast je bed". Baumann heeft dit zo'n acht keer meegemaakt, maar de komst van de Stormvloedkering maakt dit in het vervolg onmogelijk. De conciërge van het Westerschouwse gemeentehuis volgt v- zoals gezegd - beroepsmatig de raad- en commissievergaderingen. Hoewel hij de mogelijkheid heeft om gebruik te maken van het spreekrecht doet hij dit slechts hopgstzelden. Behalve als de volkstuintjes aan bod komen, dan kan de bezitter van één van deze tuintjes weieens zijn visie geven op het gemeentelijke beleid. Hij schroomt dan niet kritiek te uiten. Baumann is dan wel een rustige man, hij weet als geen ander wat er zich in de gemeente afspeelt en doet daar - als hij dit nodig acht - ook zijn mond\vel over open. Verder blijft hij eigenlijk liever op de achtergrond en probeert met zijn dienstverlenend ambt alles op rolletjes te laten verlopen. Haast onzichtbaar, want het werk, dat Baumann verricht wordt door velen als vanzelfsprekend ervaren. Tbtdat Baumann om welke reden dan ook een keer verstek któt gaat. Dan buigen de voorzitter en de secretaris van de vergaderende commissie zich met enig stuntelwerk over het koffiezetapparaat en probereh de koffie meer te laten zijn dan een zwartkleurige vloeistof op temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 24