'Ik reis als het ware rond met mijn tas met wijsheid' h 1 mmmmmmsm 20 allerlei zaken door elkaar heen te maken krijgt. Zeer veelzijdig werk waardoor een brede baisis ontstaat". Na deze ruime ervaring werd Van Solinge bijna tien jaar geleden, na een sollicitatieprocedure, door de koningin benoemd tot kantonrechter. En sinds dïe tijd werd hij ook op Schouwem- Duiveland bekend via zijn zittingen in Zierikzee. Toch vormt het behandelen van strafzaken (ook in Middelburg en Tholen) maar ongeveer tien procent van zijn totale werkzaamheden. Het grootste gedeelte van zijn tijd besteedt de kantonrechter aan het behandelen van burgerlijke geschillen waarvan het geldelijke belang de 5000 gulden niet te boven gaat. De zogenaamde civiele zaken. De kantonrechter moet dan bij een verschil van mening tussen twee partijen beslissen wie gelijk heeft. Verder behandelt de kantonrechter huur- en arbeidszaken (zonder geldelijke limiet). Hij voorziet in de voogdij en het vermogensbeheer voor minderjarigen. Hij kan een machtiging afgeven om mensen zonodig gedwongen in een psychiatrisch ziekenhuis te laten opnemen en hij kan een verklaring van erfrecht of andere stukken afgeven waarmee mensen zich kunnen legitimeren. In beginsel wordt bij een kantonrechter alles op korte termijn afgehandeld en alleen door hem recht gesproken. Een uitzondering op dat laatste vormen de geschillen in pachtzaken waarbij het gaat om de huur en verhuur van grond en boerderijen. In die gevallen wordt de kantonrechter geassisteerd door twee landbouwers die hun vakkennis inbrengen. Samen vormen ze de zogenaamde pachtkamer die in deze gevallen recht spreekt. „Een jurist weet nu eenmaal in beginsel weinig van landbouwzaken en op deze manier wordt het probleem van twee kanten belicht en kan er een evenwichtige beslissing worden genomen". Waarschijnlijk kent het publiek de kantonrechter toch het beste via de zittingen waarvan de verslagen in de krant komen. De zogenaamde behandeling van strafzaken. „Het betreft meestal overtredingen die mensen niet met voorbedachten rade doen. Heel vaak verkeerszaken zoals parkeerovertredingen, niet gekeurde auto's en overtredingen van het rijtijdenbesluit. Wanneer de boete die ze hiervoor kregen niet tijdig is betaald 'komt het voor'. Eigenlijk is het werk waarvoor je geen rechten hoeft te hebben gestudeerd. Maar vooral hier op Schouwen-Duiveland en op Tholen zitten er ook andere zaken tussen. Stroperij bijvoorbeeld en het stelen van oesters. Dat brengt wat afwisseling in het werk. En dan heb je nog af en toe een lekkere krent in de pap. Iemand die met een surfplank op wielen tegen een auto knalt bijvoorbeeld. Dat is iets wat helemaal moet worden uitgezocht omdat de wetgeving er niet op berekend is. Dat vind ik een uitdaging. Per zitting van het kantongerecht staan er in totaal zo'n zestig zaken 'op de rol'. Van Solinge neemt ze tevoren allemaal door en wacht dan af wie er naar de zitting komen om aan het proces-verbaal van de rijkspolitie zijn of haar eigen verhaal toe te voegen. Op grond daarvan kan hij besluiten de boete te verminderen of iemand vrij te spreken. Uiteraard is de mening van de officier van justitie die bij elke strafzakenbehandeling ook aanwezig is, ook van belang. Als de verdachte niet de moeite neemt om te komen wordt hij sowieso bij verstek veroordeeld tot de boete die de officier van justitie heeft geëist voor de overtreding. „Niet de zaken zelf maar de reacties van mensen die naar de zitting van het kantongerecht komen om hun verhaal te vertellen. Dat maakt het werk boeiend om te doen. Niet een advocaat, maar zijzelf vertellen op hun eigen wijze waarom ze de boete onterecht vinden. Ze zijn vaak verontwaardigd, willen hun ei kwijt. En gaan daarbij soms zover dat er met deuren wordt gesmeten en boze woorden vallen. Dat is typisch iets wat advocaten niet doen", zegt hij grinnikend. Van Solinge wil op deze menselijke reacties ook menselijk reageren. „Soms pleeg ik sociaal recht. Ik houd rekening met de mensen als daar aanleiding voor is. Want ik weet dat het voor hen heel wat betekent om hier hun verhaal te komen vertellen. Ze liggen er soms tevoren 's nachts van wakker. Doen hun goede kleren aan en gaan soms naar de kapper. Mensen kunnen erg van streek zijn wanneer ze naar hun mening onterecht zijn bekeurd. Ik heb in Middelburg eens een mevrouw meegemaakt die stond te huilen om een simpele parkeerbon van een paar tientjes. Dan doe ik nog wel eens iets omdat ik het sociale aspect belangrijker vind". Van Solinge streeft er bij de zittingen naar om niet alleen te luisteren naar wat de mensen te ZIERIKZEE - „Eigenlijk zou ik in een kraam op de markt moeten gaan zitten. Midden tussen de mensen, want daar hoort het kantongerecht. Iedereen die wat kwijt wil omdat hij vindt dat hem onrecht wordt aangedaan is er welkom. Niet om te zeuren natuurlijk. Ze moeten echt wel een verhaal hebben, want ik bekijk de zaken vanuit een juridische achtergrond". Terwijl buiten op het Havenplein de Zierikzeese weekmarkt in volle gang is, maakt mr W. F. van Solinge zich in het statige monumentenpand aan het Havenpark op voor de zitting van het kantongerecht te Zierikzee. Al bijna tien jaar is hij kantonrechter te Middelburg. En omdat het gebied Schouwen- Duiveland te klein is voor een eigen kantongerecht vormt het een van de twee bijposten waarnaar Van Solinge enkele keren per maand afreist. De hoofdmoot van zijn werkzaamheden ligt in Middelburg waar het kantongerecht voor Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland is gevestigd. Behalve in Zierikzee houdt de Middelburgse kantonrechter ook eenmaal per maand zitting in Tholen. Hij blijkt zeer tevreden met deze gang van zaken. „In heel Nederland is geen enkele andere kantonrechter die twee bijposten heeft. Ik vind dat heel leuk om te doen omdat het werk er nog veelzijdiger door wordt. Ik reis als het ware rond met mijn tas met wijsheid en kom overal. Op de verschillende plaatsen waar zitting wordt gehouden natuurlijk, maar ook bij de mensen thuis. Dat gebeurt als ik zelf een situatie wil zien waar een overtreding heeft plaatsgevonden. Dat komt voor wanneer ik dat nodig acht om meer inzicht in een zaak te krijgen waarover ik moet oordelen". Het werk als kantonrechter op het platteland is in vergelijking met dat in een grote stad veel afwisselender, vindt Van Solinge. „Hier krijg je met alle voorkomende zaken te maken. Terwijl het werk van een kantonrechter in de stad meer papier- en kantoorwerk omvat. Daar worden de diverse soorten zaken vaak onderling verdeeld zodat de verschillende rechters steeds met dezelfde onderwerpen te maken krijgen". Wanneer Van Solinge, volgens oude tradities gekleed in zwarte toga met witte bef, plaatsneemt achter de tafel in de rechtszaal zit hij daar als een zogenaamde 'alleensprekende' rechter. Dat wil zeggen dat een kantonrechter alle zaken alleen behandelt en beslist. Kantonrechter is dan ook een zogenaamde 'eindrang'. Een functie waarin alleen mensen worden benoemd die al over een ruime juridische ervaring beschikken. Dat was ook bij Van Solinge het geval. In 1931 werd hij geboren als kind van een advocatenechtpaar. „Ik wilde dus geen advocaat worden, want je wilt toch nooit wat je ouders doen". Maar na verloop van tijd leek het hem toch wel een 'spannend' beroep en na zijn studie rechten werkte de jonge Van Solinge tien jaar lang als advocaat in Rotterdam en Deventer. „Tben kwam ik tot een punt in het leven waarop ik me steeds meer ging realiseren dat ik één kant belichtte van een zaak waaraan meerdere kanten zaten. De cliënt die je verdedigt heeft natuurlijk niet altijd gelijk. Er is ook wat te zeggen voor de mening van de tegenpartij. Ik wilde liever op het midden van de wip zitten om ook de ander te kunnen geven wat hem toekwam". Van Solinge stapte over naar de rechterlijke macht. Tien jaar was hij rechter aan de enige arrondissementsrechtbank die Zeeland telt, die in Middelburg. „Het werd Middelburg omdat je daar, in tegenstelling met grotere gebieden, vanaf het begin met vertellen hebben en daar zonodig de uitspraak op aan te passen. Maar ook om de mensen tot een ander inzicht te laten komen als dat nodig is. „Ik zit daar om de mensen wat mee te geven. Om ze te laten zien wat ze verkeerd hebben gedaan of waarom ze iets op een onjuiste manier bekijken. Dat gaat niet altijd even aardig. Het berechten van strafzaken is vaak schipperen, een middenweg zoeken. Je moet de mensen de gelegenheid geven te zeggen wat ze willen, maar je moet ook kunnen afkappen in het belang van de zaak. Ik voel me soms net zo'n leeuwentemmer met een zweep". „De behandeling van strafzaken is leuk maar het is eigenlijk iets dat 'ik 'erbij doe'. Het is niet te vergelijken met het berechten van geschillen, de civiele rechtspraak. Daarbij leef ik eigenlijk op omdat er veel meer problemen aan de orde komen waarvoor ik heb geleerd". Omdat Van Solinge zowel in Middelburg, Tholen als Zierikzee zittingen houdt, zijn hem de verschillen opgevallen in de manier waarop mensen uit die verschillende streken reageren. „In het algemeen kun je in Walcheren met de mensen vrij gemakkelijk praten over de geschillen die worden behandeld. Ze accepteren vrij snel wat je zegt zodat het mogelijk is om op een redelijke manier je motivatie van de uitspraak over te brengen". Op Schouwen-Duiveland wordt Van Solinge in het algemeen met een wat andere geaardheid van de bevolking geconfronteerd. „Ze zijn hier wat feller. Ze staan meer op hun strepen, willen hun recht krijgen. Daarom zijn ze hier ook niet zo snel geneigd het bij een uitspraak te laten zitten waar ze het niet mee eens zijn. Die geaardheid houdt ook in dat ze wat sneller boos zijn op mij en op elkaar. Ze geven meer tegenspel". Van Solinge vindt deze confrontatie niet erg. Integendeel. „Voor mij betekent dat grotere tegenspel een leuke uitdaging. Het betekent dat ik er meer voor moet doen. Dat het meer moeite kost om iemand het gelijk van een ander te laten inzien". Volgens de kantonrechter vertoont de bevolking van Tholen weër een heel andere geaardheid. „Daar zijn de mensen veel meer op zichzelf. Het is moeilijker om contact met ze te krijgen. Om te doorgronden hoe ze reageren op mijn uitspraken. Ze gedragen zich meestal heel correct op de zittingen maar reageren minder". Tbch gaat Van Solinge ook graag naar de zittingen in Tholen. „Het is duidelijk dat men het daar erg op prijs stelt om zaken bij de kantonrechter te brengen want het opkomstpercentage is altijd erg hoog". Dat laatste is ook in Zierikzee het geval, zij het in iets mindere mate. In Middelburg laten procentueel gezien de meeste mensen verstek gaan bij de behandeling van hun zaak. Van Solinge bevestigt dat de zitting van het kantongerecht door veel mensen wordt gebruikt om hun ongenoegen te komen afreageren. „Ze komen eens eventjes klagen over de gemeente, de politie of de buren. En daar zit ik ook voor. Het kantongerecht heeft ook een sociale functie. Ik begrijp het ook heel goed. Voor mij is het zaak 5001 die voorkomt maar voor hen is het zaak één die zij vreselijk belangrijk vinden. Daarom krijgt iedereen de aandacht die hem toekomt. Je kunt mensen niet afdoen alsof het een serie broodjes zijn. Daar werken ze trouwens zelf aan mee door voor verrassingen te blijven zorgen. Iedereen reageert anders en dat maakt het boeiend". Van Solinge vindt dat hij bepaalde verplichtingen heeft in de manier waarop hij met mensen omgaat. „Ik wil altijd beschikbaar zijn voor als ze wat willen vragen. Daarom werk ik mijn administratieve aangelegenheden tijdens werkdagen altijd uit op kantoor. Ik zit daar tussen 8.30 uur en 17.30 uur zodat ik telefonisch bereikbaar ben als ik geen zittingen heb". Verder hecht Van Solinge een grote waarde aan zijn neutraliteit. „Ik wil zo op de mensen overkomen dat ze me vertrouwen maar ik probeer te voorkomen dat ik iemand te goed leer kennen die ik moet berechten". Door de toename van het aantal wetswinkels en de gratis rechtshulp is de laatste jaren het aantal rechtszaken constant toegenomen. „Je werkt je rot als kantonrechter. Eigenlijk is mijn werk nooit af. Altijd ligt er weer iets dat nog moet. Zaken uitzoeken of geschillen op schrift leggen. Ik zorg dat het op tijd af is, maar klaar ben ik nooit. Want inmiddels ligt er weer nieuw werk. Het is een constante race om de golf voor te blijven. Anders overspoelt hij me".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 20