c ZJ5T Arbeidsbureau Zierikzee scoort hoog bij vervullen van vacatures Vel rkt „De jaarwisseling wordt met minder knalvuurwerk gevierd" Tevergeefs onderzoek ontvoerders op een camping te Renesse DE ZIERIKZEESCHE COURANT von oeveren reizen „van Oeveren"...! Oliebollen Appelbeignets Drukkerij Lakenman Ochtman Oudejaars- bijlage in de bus-- gelukkig en voorspoedig 1988 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontvoering Sport en spel Kerk Tennis Informatie over de ontvoering van Gerrit Jan Zo'n 200 kinderen hebben deelgenomen aan Rond oud en nieuw zijn er diverse kerk- Martijn Bijdevaate is hard op weg als veelbelo- Heijn is nu echt op gang gekomen. En de tips de sport- en spel-activiteiten in Onderdak. diensten. Welke, waar en hoelaat staat vermeld vend tennisser. (Pag 7). ook. (Pag. 2). (Pag. 3). in de rubriek. (Pag. 5). DINSDAG 29 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24260 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Jaren maken geen wijzen, ze maken alleen oude mensen Mme Swetchine de de animo voor het knallen behoor lijk. Dit ten gunste van het siervuur werk, dat volgens De Jonge niet alleen mooier is maar ook langer ple zier geeft. De economie mag in a mineur zijn, het weerhoudt de mensen er niet van om tegen het einde van het jaar naar de zaak van De Jonge te gaan om daar deze specifieke oude jaars attri buten te kopen. „Globaal gezien wordt er aardig wat besteed aan het vuurwerk. Vorig jaar werd er zelfs heel veel gekocht. Toch is de piek denk ik zo zachtjesaan wel bereikt" schat De Jonge de situatie voorzich tig in. Voor de jongeren die zich voor de winkelruit vergapen mag die piek vervolg pagina 2 Advertentie Dit nummer bestaat uit 42 pagina's tl 01110-150)6/12)19 t is VOLOP zomer Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis.... Postbus 18 -9300 AA Zierikzee Wj> PE &IJ.7* Jan de Jonge heeft met het oog op de voor de deur staande jaarwisseling, zijn etalage ingericht met vuurwerk, het geen heel wat bekijks trekt. Jan de Jonge verkoopt al tien jaar vuurwerk ZIERIKZEE - „Mijnheer, met zijn drietjes zijn we wel achttien". Een paar smekende kindersnoetjes die vol ver langen naar het veilig opgeborgen vuurwerk gluren ver murwen wielerspecialist Jan de Jonge uit Zierikzee niet. Wie nog geen achttien is krijgt van De Jonge, die dit jaar zijn tienjarig bestaan als vuurwerkhandelaar viert geen vuurwerk mee. Zo simpel werkt dat. Voor De Jonge breken er deze week drukke tijden aan. Twee dagen, woensdag 30 en donderdag 31 decem ber, wemelt het in zijn zaak in de Sint Jacobstraat van de mensen, die voor het uitluiden van het oude jaar terug grijpen op de gebruiken van hun hei dense voorvaderen. Boze geesten, niemand die daar nog in gelooft. Toch vormen die kwaadaardige monster tjes wel de achterliggende gedachte bij alle vuurpijlen, donderslagen en felgekleurde sterrenregen die in de oudejaarsnacht de luchtrin worden geschoten. Een bont spektakel dat onverbrekelijk bij het oudjaar vieren hoort en dat volgens de heren en da mes historici op rekening van de Chi nezen kan worden geschreven. Deze kleurrijke uitvinding zou in de twee de helft van de dertiende eeuw dank zij Marco Polo naar Europa zijn ge bracht om daar de kwelgeesten aan het schrikken te maken. Nu de angst voor boze geesten is verdwenen rest slechts de lol van een harde knal of bont kleurenspektakel. Een pretje waarvoor heel wat Schouwen-Duivelanders grif bereid zijn om te betalen. Dat blijkt wel uit de woorden van Jan de Jonge, die in vergelijking met tien jaar geleden toen hij met de verkoop van vuur werk begon nu zeker vier keer zoveel soorten vuurwerk te koop aanbiedt. len, waarbij een bangerik op zijn minst vreest dat er een nieuwe oorlog uitgebroken is, nauwelijks nog voor komen. Er geldt nu een grens van maximaal honderdvijftig decibel. Die beperking van knalvolume is ten goede gekomen aan het siervuur werk. ,,In vergelijking met vroeger verkoop ik nauwelijks nog knalvuur werk. Dat komt ook door die reclame van vorig jaar, je weet wel die van dankzij dat lontje heb ik nu ook een hondje en die van die puistjes". Die recht voor zijn raap reclame temper- RENESSE - Naar aanleiding van een tip van een paragnost elders uit Nederland, die is binnengeko men bij het commandocentrum van de politie in Haarlem vanwaaruit het onderzoek naar de ontvoe ring van Gerrit Jan Heijn wordt gecoördineerd, heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland vanmor gen (dinsdag) een onderzoek ingesteld op een cam ping te Renesse waarvan zij de naam niet bekend wilde maken. Om ongeveer 11.30 uur werd bekend gemaakt dat het onderzoek niets heeft opgeleverd. De ontvoerders van Gerrit Jan .„zouden zich volgens de tip ophou den in een caravan op een camping in Renesse. Plaatsvervangend groepscommandant van de Rijks politie Schouwen-Duiveland H. Theunissen bevestigde dat het on derzoek vanmorgen (dinsdag) is begonnen maar zei al voor het on derzoek werd afgerond weinig te verwachten van het natrekken van de tip. „Gezien de routes waar het losgeld moest worden gedepo neerd, die veel noordelijker in het land liggen, denk ik niet dat de ontvoerders zich hier in de omge ving ophouden. Niettemin worden alle tips die binnenkomen nage trokken". In totaal kwamen bij de Rijks politie Schouwen-Duiveland' sinds de televisie-uitzending van maandag zes tips binnen van men sen op het eiland die iets bijzon- ,rMjders zouden hebben, opgemerkt. Als hoofd van de politie in haar gemeente werd ook burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer ingelicht over het onderzoek door het commandocentrum van de po litie in Haarlem. „Ik ben op de hoogte van het onderzoek en hoop er het beste van", aldus de burge meester in een eerste commen taar. Zij benadrukte desgevraagd geen commentaar te willen geven, omdat zij niet direct bij het onder zoek is betrokken. Het onderzoek in Renesse wordt uitgevoerd door vier mensen van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland maar stond onder leiding van het commando centrum te Haarlem. In totaal zijn in Haarlem sinds maandag meer dan duizend tips binnenge komen. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking De aanvoer van zachte en vochtige luchtmassa's houdt onverminderd aan. Veel bewolking en soms wat lich te regen of motregen. De zuidwesten wind neemt af tot kracht 5 of 4. Mini mumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 2 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 7 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 7 ZON- EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 08.49, onder 16.36 Maan op 13.04, onder 04.20 31 dec. Zon op 08.49, onder 16.36 Maan op 13.25, onder 05.41 Volle Maan: 4 jan. (02.40) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er verandert vandaag niet veel in het weer. Met zuidweste lijke wind, die aan de kust krachtig tot hard is, wordt zachte lucht van de Oceaan aangevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, waaruit af en toe wat regen of motregen valt, vooral in de loop van de middag en avond. De temperatuur blijft, met tien twaalf graden, hoog voor de tijd van het jaar. De zuidwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied boven Zuid-Europa, dat zich de komende dagen hand haaft, en een diepe depressie in de buurt van IJsland, van waaruit randstoringen over Zuid-Scandinavië naar Rusland trekken. Vorst komt al leen voor in Midden- en Noord- Scandinavië, Finland en Rusland. Advertentie Vers bakkerij Verwijs Donderdag: bij de koffie 't Hoekje Mol 1 Haringvlietplein 6 Zierikzee Etalage Een deel van dat vuurwerk ligt in deze laatste dagen van het jaar keu rig en kleurig uitgestald in de etalage van zijn fietsenzaak. Die etalage trekt heel wat bekijks, getuige het groepje jongeren dat zich voor de winkelruit verdringt. Je ziet ze den ken: Nemen we een Tolle Lola, zo'n vuurpijl die met een sirene-achtig ge luid opstijgt om vervolgens in een kleurrijk sterrenboeket uiteen te spetteren. Of valt de keuze dit jaar op een zakje maanraketjes, een starfigh- ter, ratelslangen die zestig tot hon derdtwintig knallen produceren of pakt men het dit jaar wellicht op grootsere wijze aan door een heel pakket te kopen. Hoewel de animo voor het vuur werk volgens De Jonge nog elk jaar is toegenomen constateert hij wel een verschuiving in het koopgedrag. „Zo'n twee jaar geleden heeft de over heid bepaalde eisen vastgesteld voor de hardheid van de knallen. De zoge naamde strijkers die in een lege straat voor een wel erg harde knal zorgden zijn toen uit het assortiment gehaald. Er zijn nog wel strijkers maar die behoren tot de categorie il legaal vuurwerk" vertelt De Jonge. Feit is dat die oorverdovende knal- vermoedt dat dit een gevolg is van een doordacht selectiebeleid. Ook het gebruik maken van meerdere kana len (Arbeidsbureau, personeelsad vertenties en dergelijke) bij het vin den van een nieuwe werknemer kan volgens de directeur hierbij een rol spelen. ZIERIKZEE - In de maand november is het Arbeidsbu reau in Zierikzee erin geslaagd om het merendeel (85%) van de binnengekomen vacatures te vervullen. Een per centage dat volgens directeur H. Pastoor van het Ar beidsbureau in Zierikzee aanzienlijk boven het jaarge middelde van 65% ligt. Hoewel er dus meer mensen aan een baan konden worden geholpen was er desalniette min sprake van een lichte stijging van het aantal werklo zen. ven aan seizoensinvloeden. Zo ligt een groot deel van de bouw momen teel twee weken stil. In het bijzonder tijdelijke werknemers die een dienst verband hebben voor de duur van een bepaald project hebben zich de afge lopen weken als werkzoekende bij het Arbeidsbureau laten inschrijven. Bij de vrouwen deed de grootste werkloosheid zich voor bij het kan toorpersoneel. In vergelijking met november '86 werden er dit jaar veer tig werklozen meer geregistreerd. Medewerksters en medewerkers van Uilgeefster vmi de Zierikzeesehe Nieuwsbode wensen u een voorspoedig 1988 In de maand november stonden in totaal 3570 mensen in het gewest Goes, waartoe de rayons Goes, Zie rikzee en Tholen behoren, als werk zoekend ingeschreven. In vergelij king met oktober betekent dat een toename van negentig personen, waarvan 56 in het rayon Zierikzee. Deze geringe stijging van het aantal werklozen past in de tijd van het jaar. Zo valt er met name in de bouw, de horeca en binnen de landbouw een lichte toename van werkzoekenden te bespeuren. Wat het vrouwelijke deel van de beroepsbevolking betreft is met name de werkgelegenheid bij het kantoorpersoneel het afgelopen jaar teruggelopen. De werkloosheid is in deze sector in het gewest Goes met veertig teruggelopen. In vergelijking met het landelijke werkloosheidspercentage van 147* komt Zeeland er met 9,97c relatief gunstig af Het percentage voor het gewest Goes ligt daar nog een procent onder. De werkloosheid op Schou- en-Duiveland ligt met 11,77* daaren tegen 2,8% boven dit gewestelijke percentage. De toename van het aantal werklo zen in de bouw is evenals die in de landbouw en de horeca toe te schrij- bij de vrouwen en 17% bij de man nen genoteerd, terwijl in de leeftijd scategorie 23 tot en met 39 jaar het werkloosheidspercentage bij de vrou wen 117o en bij de mannen zelfs 277c hoger ligt. Uit het maandoverzicht blijkt verder dat een aanzienlijk aan tal (45%) werkzoekenden slechts kort tot zes maanden) bij het Arbeidsbu reau staat ingeschreven. Ruim een derde deel van alle ingeschrevenen komt langer dan een jaar in de kaar tenbak van het Arbeidsbureau voor. In totaal 108 vacatures zijn in no vember bij het Gewestelijk Arbeids Bureau in Goes binnengekomen. Die openstaande functies waren vooral te vinden in het horecawezen, de admi nistratieve sector en de utiliteits bouw. Bij het Arbeidsbureau in Zie rikzee kwamen dertig vacatures binnen, waarvan er 26 werden ver vuld. Een resultaat dat twintig pro cent hoger ligt dan het jaargemiddel de van 65%, waarmee Zierikzee landelijk gezien ook aan de hoge kant zit. Pastoor kan hiervoor geen sluitende verklaring vinden maar ZIERIKZEE - Vandaag, dins dag 29 december, gaat de Zie rikzeesehe Nieuwsbode verge zeld van de traditionele oude- jaarsbijlage. Deze wordt juist enkele dagen voor de jaarwis seling bezorgd om zo te voor komen, dat de postabonnees de bijlage pas in het nieuwe jaar ontvangen. In de dikke bijlage ook dit jaar weer een uitgebreid jaar overzicht in woord en beeld. Daarnaast heeft de sportredac tie enige opmerkelijkheden van sportief Schouwen-Duive land op papier gezet en heeft de redactie vanuit de verschil lende gemeenten actuele ver halen maar ook sfccrverhalcn en artikelen met historische achtergrond aangedragen. Dat vraag en aanbod van personeel niet altijd gelijk opgaan blijkt wel uit het aantal vacatures in de horeca. Is er enerzijds sprake van een toene mend aantal werklozen in deze bran che anderzijds zijn er de afgelopen maand ook vacatures binnen geko men. Opmerkelijk is verder de sterke afname van het aantal vrouwelijke werkzoekenden in de handel. Duur De stelling dat de meeste werklo zen onder jongeren beneden de 23 jaar te vinden zijn, wordt door de cij fers van het Gewestelijk Arbeids Bu reau ontkracht. Bij de jongeren werd een werkloosheidspercentage var^ 31 Advertentie BRUINISSE BURGH Wij wensen u een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1