'Als ik maar door ga heb ik vast wel weer geluk' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 december 1987 Nr. 24260 13 ZIERIKZEE - „Ongeveer veertig gulden heb ik er nu ingegooid. Die heb ik verloren ja. Maar als ze (de fruitafbeeldingen red.) goed blijven vallen win ik het allemaal weer terug. Ik heb er gisteren nog tachtig gulden uitgehaald". Zonder op of om te kijken wie het woord tot hem richt geeft de jongeman in korte zinnen antwoord op de vragen die hem worden gesteld. Met een geconcentreerde, gespannen uitdrukking op zijn gezicht zit hij voor de fruitautomaat. Afbeeldingen van sinaasappelen, citroenen en peren flitsen voorbij terwijl zijn handen met snelle bewegingen de verschillende knoppen en handels bedienen. Een jacht naar punten. Want hoe meer punten hoe meer geld. Een jacht die wordt begeleid door aan- en uitflitsende lichtjes, bliepgeluiden en af en toe het aanlokkelijke gerinkel van geld. Ook wanneer dat geluid uit de gokautomaat van zijn buurman klinkt is het voor de speler een beloning voor zijn eigen inspanningen. Het is de bevestiging van zijn idee dat er winst is te halen. Dat blijkt uit de woorden van Henk Hermans die door zijn werkzaamheden als psycholoog bij het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en andere Drugs steeds vaker hulp moet verlenen aan mensen die verslaafd zijn aan gokken. De passie van het gokken kan behalve door een fruitautomaat ook worden opgeroepen door de lotto, de toto, de staatsloterij, kien- en bingo avonden en het W5-spel waarmee op paarden wordt ingezet, casino's en golden ten gelegenheden. Volgens psycholoog Henk Hermans heeft de groei van het aantal gelegenheden waar dit alles kan worden gedaan geleid tot een opzienbarende groei van het aantal gokkers en daarmee gokverslaafden in de afgelopen drie jaar. Ook in Zeeland, ook op Schouwen-Duiveland. Het is vooral het gokken op fruitautomaten, in golden ten gelegenheden en casino's dat op den duur problemen oplevert. De fruitautomaten die men overal vindt. In amusementshallen, café's en friettenten. Het golden ten spel Henk Hermans van het ZCAD. dat in Middelburg en Vlissingen kan worden gedaan. En volgens Hermans hebben gokkers er graag een reis naar Rotterdam of Scheveningen voor over om roulette te kunnen spelen. ,,Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de toename van deze gelegenheden alles te maken heeft met de explosieve groei van het aantal gokverslaafden. Dat is ook logisch. Als er meer gelegenheden zijn gaan er ook meer mensen naar binnen. Voor de gezelligheid. En bij de meeste blijft het daar ook bij. Maar bij ongeveer twee van de tien nieuwe bezoekers leidt het gokken tot een verslaving. Tot mensen die afhankelijk zijn geworden van de spanning en opwinding die door het gokken wordt opgeroepen. Die daar op den duur al hun geld en vaak hun relaties aan opofferen". Naar schatting van het Jellinekcentrum in Amsterdam zijn er momenteel in Nederland 20.000 gokverslaafden. Henk Hermans, die door zijn werk als hulpverlener bij het ZCAD bijna dagelijks met deze mensen in aanraking komt, weet dat zich in de regio Zeeland jaarlijks zo'n twintig nieuwe verslaafden voor hulp aanmelden. Op Schouwen-Duiveland, waar het consultatiebureau ook werkt, is dat aantal zes a zeven. ,,Maar dat cijfer moet je zeker met vijf vermenigvuldigen omdat de meesten zich niet bij ons aanmelden. Omdat ze alleen voortmodderen of gewoon niet van het bestaan van het consultatiebureau afweten". Tot voor drie jaar was het gokverslavingsprobleem niet aan de orde bij de hulpverleners van het ZCAD. Hermans: ,,Tben kregen we één aanmelding binnen. De enige in dat jaar. En eigenlijk zaten we met de handen in het haar. We vroegen ons af of we de aanmelding van zo'n verslaving wel serieus moesten nemen. We wisten niet goed wat het precies inhield en wat we er mee aanmoesten". Dat is inmiddels wel vei'anderd. Momenteel proberen enkele tientallen mensen met behulp van het ZCAD van hun gokverslaving af té komen. Ongeveer de helft van hen zijn jongeren (vooral jongens) tussen 14 en 25 jaar die verslaafd zijn aan fruitautomaten. De anderen zijn volwassenen in alle leeftijden die in de problemen zijn gekomen door het roulette- of golden ten spel. ,,Ik denk dat een gokverslaving iets is dat mensen zichzelf aanleren. In eerste instantie gaan ze naar gokgelegenheden voor de gezelligheid. Uit nieuwsgierigheid. Ze worden getrokken door de glamour, het image dat er van die 'gelegenheden uitstraalt. De sfeer in een automatenhal met de flikkerende lampjes en geluidjes van de spelautomateri. Het gratis drankje, de sfeer van luxe in de casino en golden ten gelegenheden. Het is aanlokkelijk om daar bij te horen. Men is nieuwsgierig, wil het een keer zelf uitproberen". ,,En dan treedt een uitgekiend systeem in werking. Ze worden namelijk beloond voor hun initiatief, voor hun meespelen. Ze winnen. Niet constant maar af en toe. En wisselende bedragen, soms veel, soms weinig geld. Dat 'af en toe belonen' heeft een ingrijpende invloed op het ontwikkelen van een bepaald gedrag. Wanneer ze nooit iets zouden winnen, zouden ze de pijp gauw aan Maarten geven. Maar door de regelmatig terugkerende succes(jes) worden de verliezen gebagateliseerd en de winst opgehemeld. Mede door de winst die men anderen ziet behalen (het geldgekletter in de fruitautomaten) krijgt men het idee: Als ik maar door blijf gaan zal ik ook tot de gelukkigen behoren en mijn verlies weer terugwinnen". „Een idee dat zich vastzet. Een soort hersenspoeling die men zichzelf toebrengt. Wanneer mensen dat niet kunnen relativeren neemt de kans op een gokverslaving behoorlijk toe". Volgens Hermans is de snelheid waarmee een gokverslaving ontstaat mede afhankelijk van de financiële situatie en de leefwijze van iemand. „Mensen die werkloos zijn lopen meer risico omdat ze veel tijd hebben. Ze zijn sneller geneigd om terug te komen, toe te geven aan de aantrekkingskracht van dergelijke gelegenheden". Hermans heeft in zijn praktijk ondervonden dat de instelling die mensen zichzelf aanpraten extreme vormen kan aannemen die alles te maken hebben met bijgeloof. „Mensen zijn blijkbaar vatbaar voor vreemde ideeën. Niet allemaal hoor. Een deel van de spelers die met lege zakken de speelhal of het casino uitgaat denkt Dat doe ik nooit meer. En doet dat ook niet. Maar anderen zeggen tegen zichzelf: Nu viel het tegen maar misschien lukt het de volgende keer wel. Zij lenen geld bij familie, vrienden of andere instanties en bedenken vervolgens vernuftige systemen waarmee zij invloed denken te hebben op de gokgelegenheden zelf, of op hun gelukkans. Ik heb iemand behandeld die voor hij naar het casino ging vaak urenlang bepaalde bewegingen maakte. Een soort rituele dans net als in Afrika, ja. Anderen doen altijd dezelfde kleding aan, willen persé op een bepaalde kast spelen of proberen via kansberekening uit te kienen hoe ze in moeten zetten bij roulette. Er ontstaan denkpatronen waarop ze helemaal gefixeerd zijn. Gokverslaafden hersenspoelen als het ware zichzelf". „Hoewel ze natuurlijk wel eens winnen is het verlies bij langdurig gokken altijd groter. Men komt in geldnood en daardoor in een bepaalde spiraal terecht. Door het lenen van geld bij andere spelers of familie ontstaat de noodzaak dit terug te 'verdienen' met gokken en daardoor ontstaat nog meer verlies. Zo komt men financieel totaal in de penarie te zitten. Vaak ontstaan er ook conflicten in het gezin of verstoorde relaties en men komt bij ons terecht". De hulpverleners van het ZCAD zijn er inmiddels van overtuigd dat gokverslaving een net zo reëel probleem is als verslaving aan alcohol of andere drugs. „Terwijl het aantal verslaafden aan alcohol, drugs en tabak zich stabiliseert en zelfs iets terugloopt, is de afhankelijkheid van gokken de snelst groeiende vorm van verslaving sinds enkele jaren", aldus de psycholoog. Met zijn collega's probeert Hermans de verslaafden via gesprekken uit hun vastgeroeste ideeën te halen. „We stellen hun opvattingen ter discussie en proberen hen een reële kijk op het gokgebeuren te laten krijgen. Op die manier hopen we de weerbaarheid te vergroten zodat ze op een meer nuchtere manier tegen het gokken aankijken". Volgens Hermans duurt het 'afkikken' een leven lang. „In het begin kost het de grootste moeite, maar op den duur gaat het steeds makkelijker en uiteindelijk zijn mensen in staat om zichzelf 'in de gaten te houden'. Het afkikken betekent het aannemen van een andere instelling, een andere leefwijze Dat is geen tijdelijke zaak zoals gokverslaafden in het begin vaak denken. Ze komen hier met het idee: Ik laat me een paar maanden behandelen en dan ben ik er vanaf. Maar zo werkt dat niet. Er vanaf komen betekent de dingen anders doen voor de rest van je leven. En als je eenmaal verslaafd bent geweest blijft dat vechten. Je moet een gokverslaving niet onderschatten. Dat is heel hardnekkig. Meestal blijven de behandelden nog jarenlang de drang houden om weer te gaan gokken". Hermans geeft hiervoor als verklaring dat gokken niet alleen een financiële verslaving is maar ook een vlucht uit de werkelijkheid. „Het spel wordt gebruikt om spanningen en andere moeilijke dingen uit het eigen dagelijks leven te vergeten. Het gokken is spannend, het eist alle aandacht op waardoor men de rest kan vergeten. Vooral bij fruitautomaten ontstaat er vaak een soort 'liefdesverhouding'. Een veilig gevoel van mijn kast en ik". Ondanks het feit dat hij door zijn dagelijkse ervaringen met gokverslaafden als geen ander weet waar de toename van het aantal gokgelegenheden toe kan lijden, vindt Hermans niet dat de overheid ze moet verbieden. „Als ik politicus was en het puur rationeel zou bekijken zou ik het misschien wel doen. Gokgelegenheden brengen geld op en kosten geld. Maar de opbrengst is voor de eigenaars van gokgelegenheden en de kosten zijn voor de maatschappij vanwege de opvang en de financiële moeilijkheden van de gokkers. Toch vind ik het verbieden van die amusementshallen en casino's niet de elegantste oplossing. Omdat het merendeel van de mensen er wel mee kan omgaan. Je kunt het vergelijken met snoepen. Mensen moeten leren daarmee om te gaan. Om op een verstandige manier te eten met af en toe snoep. Het is niet de gemakkelijkste weg maar een andere weg is er niet in onze maatschappij". Volgens de psycholoog geldt voor het toenemende aantal gokspelen via televisie- en radio-uitzendingen en bingo's in feite hetzelfde mechanisme als de meer gevaarlijke vormen van gokken. „Men wordt gefascineerd door de kans om iets te winnen. De spanning die dat met zich meebrengt. Dat is kenmerkend voor gokken. Het is typisch Nederlands om dat te combineren met een goed doel waar de opbrengst naar toe gaat. Men zoekt als het ware een excuus om het gokken goed te praten. En ook hierbij speelt bijgeloof een rol voor de spelers. Men kijkt welk nummer men heeft en krijgt bij het zien van bepaalde cijfers het voorgevoel dat men zal winnen. De reflexen en gevoelens die bij gokverslaafden hun hele leven gaan beheersen zijn de meeste mensen niet vreemd. Maar gelukkig is de grootste groep nuchter genoeg om er op een redelijke manier mee om te kunnen gaan. Gokverslaafden zijn het slachtoffer van hun eigen bijgeloof. Zij hebben een 'modenie verslaving'. In tegenstelling tot andere vormen van verslaving ga je er niet dood aan. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Een gokverslaving staat garant voor een levensecht en finaal rien ne va plus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 13