LÉON renesse tfSL, C Rijkspolitie verhuist terug naar verbouwde bureau aan Kerkhof Gebruik bestrijdingsmiddelen gemeenten loopt sterk uiteen KunLa...iAen Delta Expo investeert 1.750.000,- in uitbreiding opvangcapaciteit OPRUIMING DE ZIERIKZEESCHE COURANT Laatste dag inleveren actie kaarten maandag 28 december P£ 3i i.r BCA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 144ste jaargang Nr. 24258 Trein Afrika Nu Hengelen Ekster In Brouwershaven wordt Zeeland's enige mo- Leerlingen van de Scholengemeenschap Eddy Smit is clubkampioen geworden bij hsv De toename van de eksterpopulatie is niet we zenlijk van invloed op vogelstand in het Zeepe. delspoorruilbeurs gehouden. (Pag. 3). Schouwen-Duiveland in Zierikzee hebben in Oosterschelde. (Pag. 7). de regio het meeste geld opgehaald voor Afri ka Nu. (Pag. 4). (Pag 9). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie niet in kennis vooruit gaat, gaat achteruit. Talmud Na tijdelijk verblijf aan het Havenpark Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ZIERIKZEE - Tafels, stoelen en bureaus die via een liftmeehanisme op een ladder naar beneden werden ver voerd om in een vrachtwagen te worden geladen. De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is bezig om zijn spul len weer terug over te brengen vanuit het gebouw van het kantongerecht aan het Havenpark naar het politie bureau aan het Kerkhof te Zierikzee. Het gebouw aan het Havenpark werd de afgelopen maanden als tijdelijk onderkomen gebruikt terwijl het groepsbureau aan het Kerkhof grondig werd verbouwd. Vanaf heden is de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland weer compleet bereik baar op zijn oude stek. Het Havenparkwordt weer leeggehaald. ,,We hebben nu een optimaal bu- i-eau", zegt adjunct groepscomman dant H. Theunissen over het politie onderkomen naast de Dikke Toren. De ruimte in het oorspronkelijke ge bouw werd bijna verdubbeld doordat beide aangrenzende dienstwoningen bij het politiebureau werden getrok ken. Een investering van ruim 400.000 gulden die geheel wordt be taald door de Rijksgebouwendienst. De uitbreiding van het politiebureau betekende de tweede en laatste fase van een grondige vernieuwing. Vorig jaar reeds werd het zogeheten plan ton, (de receptie waar de politie de mensen aan de balie te woord staat en waar de verbindingsapparatuur is ondergebracht) verbouwd. Tevens werd toen een nieuw cellenblok ge bouwd. Eisen van de tijd Nu de ruimte van de twee voormali ge dienstwoningen ook bij het poli tiebureau hoort, heeft men volgens Theunissen de beschikking gekregen over een bureau, dat aan de eisen van de tijd voldoet. ,,Er is nu ruimte om elke afdeling passend en ruim onder te brengen. Daardoor kunnen we veel effectiever werken waardoor veel za ken meer geolied en soepeler verlo pen. We hoeven niet meer zo te impro- Gemeenten Brouwershaven en Duiveland gebruiken, veel onkruidbestrijdingsmiddelen ZIERIKZEE - Het gebruik van onkruidbestrijdings middelen in de Zeeuwse gemeenten loopt sterk uiteen. Dat is de conclusie van een onderzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie. Uit het onderzoek blijkt dat Zierikzee gunstig scoort voor wat betreft het gebruik van bestrij dingsmiddelen. De gemeenten Duiveland en Brouwers haven springen er in ongunstige zin uit. De gemeente Bruinisse leverde, volgens hun zeggen door tijdgebrek, geen gegevens voor het onderzoek. Overheidsinstanties als rijks- en provinciale waterstaat, de water schappen zijn volgens de ZMF al en kele jaren bezig met een terugdrin ging van het gifverbruik. Vorig jaar werd in Wantij, een uitgave van de ZMF, aandacht besteed aan het ge bruik van gif door de waterschappen. ,,Een geluid dat we toen opvingen was 'Kijk ook eens naar de gemeen ten'. Dat is nu gebeurd en de cijfers kunnen naast elkaar worden gezet", aldus J. W. Jongepier in een artikel in het nieuwste nummer van Wantij. Doel van het onderzoek van de ZMF is om op grond van de uit komsten een discussie op gang te brengen binnen de gemeenten. ,,De 'slechte' gemeenten kunnen nu zien van welke gemeente de nodige mi lieuvriendelijkheid geleerd kan wor den", aldus Jongepier. Volgens hem is die vergelijking tussen de verschil lende gemeenten nog niet zo eenvou dig. Er worden door de gemeenten' veel verschillende middelen gebruikt en daar komt bij dat de oppervlakte aan bestrating en groen per gemeente sterk verschilt. In het onderzoek van de ZMF is van alle middelen de hoeveelheid werk zame stof in de verspoten oplossing opgeteld en gedeeld door de totale oppervlakte aan groen en bestrating. ,,Dit is weliswaar een optellen van appels en peren, maar anderzijds geeft het toch een idee van hoe het er in de Zeeuwse gemeenten voorstaat", aldus Jongepier. In kilo actieve stof per hectare uit gedrukt levert dat voor de gemeenten op Schouwen-Duiveland het volgen de beeld op. Het verbruik van de ge meenten Westerschouwen en Zierik zee ligt het laagst: tussen de 0,5 en 1,0 kilo. De gemeente Middenschouwen scoort iets minder gunstig met tussen 1,1 en 1,5 kilo. De gemeenten Duive land en Brouwershaven gebruiken beide vrij veel onkruidbestrij dingsmiddelen: tussen de 2,1 en 3,0 kilo. Over heel Zeeland gezien scoort Sas van Gent verreweg het hoogst. Daar gebruikt men 4,4 kilo actieve stof per hectare. De uitkomsten van het onderzoek van ZMF tonen aan dat ook het aan tal middelen dat door de verschillen de gemeenten gebruikt wordt sterk verschilt. „Zierikzee beperkt zich be- wiisfc'Tot maar één middel: het veel gebruikte simazin", aldus Jongepier. „De meeste gemeenten bedienen zich van vijf tot tien verschillende midde len. Brouwershaven zit daar duide lijk boven met dertien middelen". Jongepier stelt in zijn artikel dat door verschillende gemeenten bewe- vervolg pagina 3 Advertentie middenstands vereniging REHESSE Trekking 29 december m^A/ dost/dad oafe stVctsvd/ viseren. Voor het personeel is ook belangrijk dat de arbeidsomstandig heden zo optimaal mogelijk zijn". Theunissen zei niet te verwachten dat deze meer effectieve werkmoge- lijkheden ook zullen leiden tot meer politie op straat. „Daar hebben we meer personeel voor nodig". Zelfs op dat laatste is het nieuwe bureau be rekend want het gebouw is volgens de adjunct-groepscommandant groot genoeg om 45 a 50 man te herbergen. De huidige groep van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland omvat met het administratieve personeel meegere kend veertig man/vrouw. Dat vol doet aan de landelijke norm van een politieagent op 750 a 770 inwoners. „Maar bij die norm is niet gelet op de werkdruk die per rayon natuurlijk heel verschillend kan zijn. Er bestaat nu een tendens om in de 'stiltegebie- den' iets minder politie te statione ren ten gunste van drukke gebieden. Dat betekent dat wij in de zomer maanden versterking zouden krij gen". Het politiebureau heeft door de verbouwing van binnen een totaal ander aanzien gekregen. Behalve het installeren van een nieuwe verwar mingsinstallatie en het aanbrengen van isolatie is ook alles opnieuw ge verfd en voorzien van nieuwe vloer bedekking. Men koos daarvoor de ba- siskleuren wit en grijs die worden geaccentueerd door blauwe en mais- geel geverfde deuren. „Achter elke blauwe deur' zit een politiedienst en achter de gele deuren zijn de toiletten en archieven". De nieuwe inrichting en de nieuwe kleuren geven het bu reau een ruim en licht aanzien. Recherche Op de begane grond van het ver bouwde groepsbureau zijn, behalve het planton met receptie voor het pu bliek, ook de onderkomens van de re cherche gevestigd. De verhoorruim- tes en de kamer waar men foto's en vingerafdrukken van een verdachte kan maken. Verder is op de begane grond een ruimte voor het personeel van het rayon Zierikzee en voor op perwachtmeester A. Gerards die de leiding daarover heeft. Tenslotte be vindt zich daar het al eerder ver bouwde cellenblok waar men ar restanten kan vasthouden. Op de eerste verdieping is een vrij grote ruimte gecreëerd voor de politie-administratie compleet met computerapparatuur. „De automati sering die we op kosten van de zes ge meenten in de regio konden aan schaffen werkt prima. In de komen de maanden worden daaraan compu ters toegevoegd die ons van het rijk worden verstrekt. Ja, die sluit aan op de apparatuur die we al hadden staan". Behalve koffie- en kleding- ruimtes voor het personeel wordt op de eerste verdieping ook het actuele archief ondergebracht in een aparte ruimte. „Het 'slapende archief' dat al wat ouder is gaat naar de tweede verdieping. Want we zijn verplicht om alles tien jaar te bewaren". Ook de kopieerruimte is op de eersté ver- vervolg pagina 2 WAh Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Af en toe regen Zachter. Eerst bewolkt met af en toe lichte regen of motregen. In de middag opklaringen. De zuidweste lijke wind neemt toe tot 5 a 6 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 28 dec.: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 08.48, onder 16.32 Maan op 12.01, onder 22.49 26 dec. Zon op 08.49, onder 16.32 Maan op 12.13, onder 27 dec. Zon op 08.49, onder 16.33 Maan op 12.24-, onder 00.14 28 dec. Zon op 08.49, onder 16.34 Maan op 12.35, onder 01.36 Eerste Kwartier: 27 december (11.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Met de kerstdagen wordt het weer in onze omgeving bepaald door een actieve depressie boven het midden van de Oceaan. Dit houdt in dat een zuidwestelijke stroming zorgt voor aanvoer van vrij zachte en voch tige lucht. In deze stroming komen ook enkele storingen voor die tijde lijk voor veel bewolking zorgen met plaatselijk regen. Zoals het er nu naar uitziet valt de eerste kerstdag, en vooral zondag, plaatselijk regen. Tweede kerstdag is er nog wel veel bewolking, maar dan is het vrijwel overal droog. De tempe raturen blijven 's nachts boven nul met een waarde van 3 tot 5 graden. De middagtemperaturen worden 7 a 8 graden. Er staat een overwegend ma tige wind, rond kracht 4, uit zuid- Westelijke richting. Deze wind kan zondag enige tijd aantrekken tot krachtig, 6. Advertentie Adviseurs computers software advisering Zierikzee, tel. 01110-17169 Voor Pasen 1988 moet op deze plaats een semi-permanent onderkomen staan. Voor april 1988 semi-permanente voorziening NEELTJE JANS - Om het Topshuis te ontlasten en de opvangcapaciteit te vergroten komt er voor april 1988 een semi-permanent gebouw bij op Neeltje Jans. Eerder werd de drukte in de piekperiode opgevangen met de plaatsing van twee tenthallen in de nabijheid van het Topshuis. Het besluit van de Stichting Delta Expo is een compromis. Liever had men een permanente uitbreiding van de capaciteit gezien, maar dat bleek financieel niet haalbaar. Het nieuwe gebouw gaat beschikken over twee filmzalen en een restaurant. „Van meet af aan heeft Delta Expo in het Tbpshuis zich kunnen verheu gen in een grote toeloop", aldus F. van Spaandonk, manager van Delta Ex po. Hij legde uit dat er sinds de inge bruikname van de Stormvloedkering op 4 oktober 1986 bijna een half mil joen bezoekers hun weg naar de Delta Expo gevonden hebben. „Het blijkt echt een gigantische toeristische trekpleister te zijn", aldus Van Spaandonk. Toename Van Spaandonk legt desgevraagd uit dat de openstelling van de weg over de Stormvloedkering een toena me van het aantal bezoekers met 40 procent tot gevolg heeft gehad. „Vorig jaar kwamen er in november 14.000 mensen naar Delta Expo. Dit jaar wa ren dat er 20.000". Oktober was overi gens een absolute topmaand met een bezoekersaantal van 8500. „Het is ook opvallend dat veel mensen 'op herhaling' gaan. Ze zijn er al eens ge weest, maar ze gaan nog een keer kij ken", aldus Van Spaandonk. Dc uitbreiding van de capaciteit middels dc tenthallen bleek in de praktijk te voldoen. Van Spaandonk: „De mensen kwamen eerst naar het Topshuis, en gingen van daaruit of naar de hallen, of naar de boot, of Vervolg pagina 5 Advertentie bij: Appelmarkt 18 - Zierikzee Telefoon 01110-16525

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1