Vijf dagen naar Parijs Muziekagenda Kerkdiensten rond de kerstdagen 4 De honderdjarige LP-recensie Toch record uitvoer bloemen en planten Kerstdienst Gasthuis kerk te beluisteren via Radio 5 LONDEN - Het Britse veilinghuis Sotheby's heeft in de drie maanden tot en met november een recordomzet geboekt van 340 miljoen pond ster ling (1,14 miljard gulden), 2,7 procent meer dan de omzet in dezelfde perio de van 1986. De omzet in dollars groeide met dertig procent tot 609 miljoen dollar, grotendeels als gevolg van de koersdaling van de Ameri kaanse munteenheid. Voor ons, stervelingen, is het berei ken van de honderdjarige leeftijd een bijzonder gebeuren, voor een or gel stelt het niets voor. Dat bleek toen wij op bezoek waren in het na bij Woensdrecht gelegen Hoogerhei- de, alwaar wij het kerkorgel van de rooms-katholieke kerk van Maria Hemelvaart met een bos van hon derd rozen vereerden. 'Omdat u op 25 december honderd jaar wordt bieden wij u deze bos aan met de hartelijke gelukwensen van alle inwoners van Zierikzee en in het bijzonder de le den van de Hervormde gemeente'. 'Ach man, wat is nu honderd jaar voor een orgel?' knorde het instru ment en ineens, van toon verande rend: 'Dat hadden jullie niet ge dacht. hè, dat ik zelfs honderd jaar zou worden. Jullie dachten...' even stokte de stem van het orgel '...dat zo'n oude pijpenla wel spoedig de pijp uit zou zijn'. We keken omhoog en zagen een enorme traan hoog uit een pijp naar beneden komen. 'En het was allemaal zo mooi begonnen. Wat waren ze trots op me, honderd jaar geleden. Het allereerste pijpor gel van de Gasthuiskerk was ik. Ze waren zelfs helemaal naar Friesland gereisd om me te laten maken door een hele beroemde orgelbouwer. Wat heb ik m'n best gedaan vanaf m'n eerste levenskreten. Al m'n pijpen trilden van vreugde als de psalmen en gezangen gezongen werden. Maar toen...' Opeens trok, het orgel alle re gisters open. 'Op een dag kwamen ze een voor een de pijpen uit m'n lijf trekken. Na zesenzeventig jaar had den ze genoeg van me. Ik was ver kocht, verkocht aan de roomsen. Die degelijke protestanten hebben me toen in een klooster gestopt. Ik moest naar Boxtel naar het klooster van de Paters Assumptionisten. Ze konden op de een of andere manier een nieuw orgel krijgen. Een Deen, nota bene, een gastarbeider. Marcus- sen heette dat orgel, geloof ik. Kent u dat orgel?' 'Een beetje' loog ik, want ik durfde niet te zeggen dat het m'n eigen orgel ivas. 'Maar heeft u in het klooster dan geen fijne tijd gehad?' vroeg ik om het orgel wat af te leiden. 'O ze ker!' antwoordde het orgel. 'Nadat ik in Zierikzee ingepakt was kwam ik in de kloosterkerk en ik ben dan ook prompt katholiek geworden uit een soort wraak tegen de protestanten die hun zieltjes willen behouden maar hun orgels zonder bezwaar in een klooster stoppen. Ik moest toen heel andere muziek spelen. Het valt niet mee om na zesenzeventig jaar re formatorisch psalmgezang ineens te moeten overgaan naar het gregori aans. Elke dag kwamen vrome pa ters mij bespelen. Daar in het kloos ter van Boxtel heb ik veel liefde ondervonden. Broeder Willem heeft me zelfs helemaal in het nieuw gesto ken. Ik kreeg weer een prachtige kleur net zo mooi als ik eens bij het begin in Zierikzee had'. 'Toch bent u niet in het klooster ge bleven. Bent u soms uitgetreden?' Weer gleed een enorme traan vanaf de grote prestantpijp naar beneden. 'Dat was de tweede zwarte dag in mijn leven. Na negentien jaar moest ik zwijgen. Want toen werden er in het klooster van de Paters Assumpti onisten geen liederen meer aangehe ven. Het klooster bestond niet meer. Opnieuw begonnen ze weer al de pij pen uit mijn orgellijf te halen en weer werd ik in een auto geladen. Dat moet in 1979 geweest zijn en sinds die tijd werk ik hier in de kerk van Maria hemelvaart'. 'En het gaat goed met u...' Het or gel glimlachte nu voor het eerst. Beste meneer uit Zierikzee, het gaat uitstekend met me. De mensen gaan steeds meer zien dat ik, al zeg ik het zelf, eigenlijk een heel bijzonder or gel ben. Vroeger vonden ze mij maar een raar romantisch instrument, maar tegenwoordig komen kenners naar mij luisteren en word ik in de boeken vermeld als een mooi orgel van een uitstekende orgelbouwer. Eens in de zoveel tijd komt er zelfs een bekende organist die dan in een concert laat horen hoe mooi mijn ma ker mij heeft gemaakt. Dat heeft na tuurlijk niemand bij jullie in Zierik zee ooit kunnen denken dat het zo goed met mij zou aflopen. 'Hou oud denkt u te worden?' Weer glimlachte het orgel. 'Ik heb goede moed. meneer. Hier in de buurt van Woensdrecht was ik eerst bang dat een kruisraket mij in de lucht zou la ten vliegen. Maar een dergelijke he melvaart prefereer ik toch niet'. Toen ging het orgel in een andere toonaard over. 'Meneer, U bent toch organist, hé? 'Ja' bekende ik. 'Zeker van het Marcussenorgel?' Ik kleurde tot diep achter m'n oren. 'Ja', zei ik nogmaals. 'Mag ik u dan iets vragen. Wilt u nog eenmaal op zo'n oude gere formeerde psalm op me spelen, zoals in mijn jeugd, op lange noten?'. 'Na tuurlijk' zei ik verrast 'zegt u maar welke psalm' Het orgel dacht na 'Ik geloof dat ze bij m'n geboorte Psalm 150 gezongen heben, die psalm die over het orgel gaat'. Psalm 150?' zei ik, 'die hebben we gisteren ook nog gezongen'. 'Hebben jullie dan alweer een nieuw orgel?' vroeg het orgel. 'Nee' een nieuwe dominee, dominee De Boo'. Er kwam een glimlach om de pijpmonden. 'Verkopen ze hem la ter ook aan de roomsenvroeg het orgel. Ach' grapte ik 'misschien ook na zesenzeventig jaar...' Even was het heel stil in de kerk van Maria Hemelvaart. Toen zei het orgel zacht 'Of zullen ze ooit nog eens met elkaar hetzelfde lied zingen?' Ik dacht diep na en opeens wist ik het zeker. 'Dat komt en ik weet wat ze dan zingen 'Het orgel keek me nieuwsgierig aan. Ik zei niets meer. trok alle registers open en speelde op lanqe noten het opgegeven lied. MARZAS Tenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 15 januari: Concertzaal Zierikzee Theodora Geraets (viool) en Carlos Moerdijk (piano). 23 januari: Dorpshuis Renesse Donateursuitvoering Luctor et Emergo m.m.v. Op Drift (19.30 uur). 30 januari: 1. Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica-concert Eric Koevoets, viool en Marco Bons, orgel. 2. Dorpshuis Renesse Openbare uitvoering Luctor et Emergo m.m.v. Op Drift (19.30 uur). 5 februari: Concertzaal Zierikzee Het Guarneri Trio - Daniëlle Dechenne (piano), Eeva Kos- kine (viool) en Jean Decroos (cello). 27 februari: Willibrorduskerk, Zierikzee Requiem van Fauré (Strijkersensemble en Madrigaal- koor van de Zeeuwse Muziekschool - Willy Feytel-Bout, sopraan en Pieter Wondergem, bas) Ars Musica-concert. 11 maart: Christelijke Gereformeerde kerk, Zierikzee Zangavond Woord en Daad m.m.v. Nunspeets mannen koor Salvatori (19.30 uur). 25 maart: Ned. Herv. kerk, Renesse. The Crucifiction (De kruisiging) Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee. 26 maart: Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica-concert 'Een avond met Franse muziek'. El lengard Jense en Rosemarie Mastero, piano en Froukje Wiebenga, dwarsfluit. 29 maart: Ned. Herv. Exoduskerk, Sommelsdijk. The Crucifiction (De kruisiging) Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee. 16 april: Lutherse kerk, Zierikzee Ars Musica-concert, Zoetermeers Kamerkoor m.m.v. Ke- nichi Iwahashi en Sjoerd Nauta, gitaar. 22 april: Concertzaal Zierikzee Rian de Waal (piano). 23 april: Concertreis Ars Musica. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M'. van der Veer, 01110-14585. i Paul McCartney - Platen maatschappij EMI en Paul McCartney hebben het slim aangepakt. Er is sinds kort een dubbel-album van Paul McCartney op de markt ver schenen. Ze staat vol met hits uit de jaren zestig en zeventig. En zoals EMI al stelt mag er zonder twijfel gezegd worden, dat McCartney de best ver kochte componist, muzikant en zanger van de laatste 25 jaar is. De dubbelaar, getiteld All the Best, omvat een rijke lading voor een schatkamer vol met platen. Het zijn in ie dergeval twintig nummers, die de verzameling voor ieder een weer kan aanvullen. Tus sen al die hoogtepunten komt er opvallend naar voren, hoe die welbekende Engelsman zijn liedjes schreef. Vaak nog op de manier, zoals hij dat in de tijd van de Beatles deed. Band on the run van McCart ney and the wings is een goed voorbeeld om dat feit te onder kennen. In feite zijn het twee nummers, die in elkaar zijn verweven. Op een gegeven mo ment gaat hij op een totaal an der ritme over, zowel vocaal als muzikaal. Het geluid klinkt een stuk verder weg, dan bij het eerste gedeelte van het nummer. Het begint heel rustig en kalm. Niet alleen dat nummer is mooi om weer eens te horen, maar de andere heb ben net zo'n verhaal achter de tekst zitten. Daarnaast is de dubbelaar ook aangevuld met zijn nieuwe single Once upon a long ago. Ongetwijfeld'zal ook dat nummer ooit eens terug keren op een verzamel-elpee van McCartney, want zonder twijfel wordt ook dat net als de rest een grote hit. Naast Band on the run is All the Best gevuld met nummers, zoals Jet, Ebony and Ivory, Silly love songs. Pipes of peace. Li ve en let die, Say say say. We all stand together en Mull of kintyre. Dat zijn feitelijk alle maal nummers waar weinig meer over te schrijven valt, want bij een beetje muziek kenner moeten ze nog gepolijst in het geheugen liggen. Dan mag Paul McCartney wel een groot aantal gouden platen in zijn huis hebben hangen, denk niet, dat hij er zo maar aan is gekomen. Vooral na het 'ster ven' van de Beatles heeft hij een zware tijd gehad. Na de so loplaten van zijn mede- Beatles was McCartney de laatste in de rij met solo projecten. In april 1970 had men het niet zo op hem, maar blijkbaar konden ze toch niet langs hem heen. Voor hoeveel mensen heeft hij niet wat ge schreven en hoeveel duetten heeft hij niet gezongen? Toch kreeg de Engelsman toen hij net aan zijn solo-project begon te sleutelen de schuld van het uiteenvallen van de legendari sche Beatles. Zijn rechtszaak tegen de andere drie bandle den, de management-proble- men en zijn omstreden relatie met Linda Eastman brachten hem in een isolement. Ver van problemen op zijn boerderij in Schotland maakte hij de langspeler met de toepasselij ke naam McCartney. Hij werd bijgestaan door zijn vrouw, een vier-sporcn recorder, een microfoon en de nodige instru menten. Het contrast met de oude Beatles-LP Abbey Road kon niet groter. De eenzame positie waarin hij zich toen had gemanoeuvreerd straalde van het album af: sober, vol strekt ongepolijst, ongeprodu- ceerd, kortom: klungelig. Toch wist hij zich. gezien de boekin gen in de hitlijsten, te redden. Wie het niet wil geloven wat McCartney gepresteerd heeft, moet AII the Best op zijn ge mak gaan beluisteren... RV AMSTERDAM - Volgens minister Van den Broek moeten de onderhan delingen met de Sovjetunie niet al leen over ontwapening gaan maar ook over de eerbiediging van de men senrechten in dat land. ,,De werkelij ke doorbreking van de verhoudingen tussen oost en west vindt alleen plaats als er vooruitgang is in de eer biediging van de mensenrechten in dat land", aldus de minister tijdens de opening van een nieuw pand van het tweede wereldcentrum en de Boekovski-stichting in Amsterdam. DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC vindt niet dat Nederland ,,door de mislukking van Europa-tv de komende jaren nu maar vanaf de zijlijn moet blijven toekijken". Vol gens de bewindsman is op het gebied van co-produktie tussen omroeporga nisaties, Europese samenwerking een „must". Hij wijst in dit verband op het recente initiatief van de Europese Omroep Unie (EBU) om een (televi- sie)sportkanaal op te zetten, dat via satelliet en kabel in Europa verspreid moet worden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Winterswijk: mevrouw Fr. J. B. de Raad te Odoorn-Valther- mond, deelgemeente Bethel (Herv.- Geref.). .Aangenomen naar Streefkerk: W. Verboom te Zegveld; naar Purme- rend: A. W. Kuipers te Breukelen; naar Opende: P. Zeedijk, kandidaat te Amsterdam (bijstand in het pasto raat te Weesp en vicaris bij de Noor- derkerk in Amsterdam). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rozenburg: drs. M. Wielhouwer, kand. te Voorburg. Bedankt voor Pretoria (Die Vrije Gereformeerde Kerke van Suid- Afrika): E. A. de Boer te Amsterdam- Zuid West. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Unionville (Canada): J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor Westkapelle en voor Tholen: J. Kareis te Rijssen. Donderdag- 24 december Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.30 uur Volkskerstzangdienst. Kerkwerve: 22.00 uur kerstnachtdienst ds. E. P. Mulder, m.m.v. Chr. gem. zangver. Sursum Corda. Serooskerke: 22.00 uur kerstnachtdienst m.m.v. jeugd groep Joy o.l.v. Bert Gebben. Burgh: 19.30 uur ds. R. J. ten Have, m.m.v. kinderkoor Jomjom uit Zierikzee. Haamstede: 22.00 uur ds. M. Dijk stra, gez. kerstnachtdienst, m.m.v. Witte van Haemstede en Interkerke lijk Kerkkoor. Renesse: 22.00 uur ds. C. Bregman, kerstnachtdienst, m.m.v. kerkkoor en diverse musici. Scharendijke: 22.00 uur ds. R. Ka mermans, gez. dienst in Herv. kerk, m.m.v. zangkoor CPB. Brouwersha ven: 19.00 uur da. J. J. van Zoelen, kerstzang voor iedereen in Grote Kerk, m.m.v. Smalstads Koor en kin derkoor m.m.v. Jolanda Kloet-Brou- wer dwarsfluit, orgel Willie Bil. Zon- nemaire: 19.00 uur zie Brouwershaven. Noordgouwe: 20.30 uur ds. D. R. Jonker, gez. kerstzang- dienst m.m.v. kinderkoor Hatikwa uit Kerkwerve en Con Amore. Drei- schor: zie Noordgouwe; 19.00 uur kerstviering zondagsschool in de Winterkerk. Ouwerkerk: 22.30 uur 'Een andere Kerst-inn'. Nieuwerkerk: 22.30 uur dhr. K. Baas, Ooltgens- plaat, gez. kerstnachtdienst in Herv. kerk, m.m.v. oec. jongerengroep. Oos- terland: 22.00 uur ds. W. Vijfvinkel, m.m.v. koor VZOS. Bruinisse: 22.00 uur ds. A. ten Hove, kerstnachtdienst Herv.-Geref., m.m.v. Herv. Kerkkoor. Gereformeerde Kerken Haamstede: 22.00 uur ds. M. Dijk stra, gez. dienst in Hervormde kerk. Scharendijke: 22.00 uur ds. R. Ka mermans, gez. dienst in Herv. kerk. Nieuwerkerk: 22.30 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat, gez. kerstnachtdienst in Herv. kerk. Bruinisse: 22.00 uur ds. A. ten Hove, gez. dienst in Herv. kerk. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 19.00 uur kerstavond ca techisanten. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 23.10 uur kerstliederen; 23.25 uur Gebed van de Engel des He ren; 23.30 uur Plechtige Nachtmis. Haamstede: 22.00 uur pastoor T. Bun, plechtige nachtmis. Vrijdag 25 december eerste kerstdag Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. De Boo, kindernevendienst. 11.00 uur ds. K. Hendrikse. 14.30 uur Kerstfeestviering voor de kinderen. Kerkwerve: 10.00 uur dhr. A. v. d. Ploeg; 19.00 uur kerstfeestviering van de zondagsschool in de consisto rie. Serooskerke: 10.00 uur ds. Bolijn. Burgh: 10.00 uur ds. R. J. ten Have, m.m.v. de kantorij. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen, m.m.v. zang groep uit de gemeente. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman, m.m.v. koper- groep Luctor et Emergo; 16.00 uur kerstfeest zondagsschool Mirjam. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Breg man; 19.00 uur kerstfeest van de zon dagsschool. Scharendijke: 10.00 uur ds. E. P. Mulder, gez. dienst in Geref. kerk. Brouwershaven: 10.00 uur da. J. J. van Zoelen, gez. dienst in Boston- pleinkerk; 16.30 uur kinderkerstfeest 4-12 jr. in Bostonpleinkerk. Zonne- maire: 10.00 uur ds. M. C. Malipaard, gez. kerstdienst m.m.v. Nut en Uit spanning en koor Plattelandsvrou wen; 18.30 uur kerstfeestviering met kinderen zondagsschool. Noordgou we: zie Dreischor. Dreischor: 10.00 uur ds. D. R. Jonker, gez. kerstdienst m.m.v. Herv. Kerkkoor Dreischor en Crescendo. Ouwerkerk: 10.00 uur dhr. M. J. Rouw, m.m.v. Nieuw Leven en enkele leden uit de gemeente. Nieu werkerk: 10.00 uur ds. C. den Engelse, Renesse, m.m.v. jeugdkoor The Sin gers of the Lord, gez. dienst in Geref. kerk. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel; 16.00 uur kerstviering zondagsschool. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. de Roo, m.m.v. Herv. Kerkkoor; 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur pastor G. Kaai, Goedereede. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. R. Kamer mans, Scharendijke; 17.00 uur fami lie-kerstviering. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries; 17.00 uur kinder kerstfeest. Scharendijke: 10.00 uur ds. E. P. Mulder, gez. dienst. Brou wershaven: 10.00 uur da. J. J. van Zoe len, gqz. kerstdienst. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. C. den Engelse, gez. dienst in Geref. kerk. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. ten Hove. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Wisse- link, 16.30 uur ds. Geertsma. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. B. de Graaf; 19.00 uur kerstzangdienst. Kerkwer ve: 10.00 en 18.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 15.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 19.00 uur ds. C. G. Vreugdenhil. Nieu werkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 13.30 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30 en 14..30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 10.00 uur Dagmis van Kerstmis; 15.30 uur kerstviering van en door de kinderen in. de kerk. Haamstede: 10.00 uur Dagmis van Kerstmis, samenzang. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Berve- ling. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur ds. O. C. Kerssen. Zaterdag 26 december tweede kerstdag Nederlandse Hervormde Kerk Haamstede: 16.00 uur kerstviering zondagsschool. Ouwerkerk: 17.00 uur kerstfeest van de zondagsschool, lei ding Jozien Vermeulen, m.m.v. enke le leden van Nieuw Leven. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 10.00 uur Leger des Heils. Zondag 27 december Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur ds. Roodsant, Almkerk, kinderne vendienst; 19.00 uur ds. N. de Boo. Kerkwerve: 11.00 uur ds. D. R. Jon ker, Dreischor. Serooskerke: 10.00 uur ds. Malipaard, Haamstede. Burgh: 10.00 uur ds. C. Bregman, Re nesse. Haamstede: 10.00 uur ds. B. Baks; 19.00 uur geen dienst. Renesse: 9.30 uur ds. R. J. ten Have, Burgh. Noordwelle: dienst te Renesse. Scha rendijke: 9.30 uur ds. D. R. Jonker, Dreischor, kindernevendienst van 4- 12 jaar. Brouwershaven: 11.00 uur ds. O. C. Kerssen, Haamstede, in Vereni gingsgebouw. Zonnemaire: 9.30 uur ds. O. C. Kerssen, Haamstede; geen zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. E. P. Mulder, Scharendijke. Dreischor: 11.00 uurds. E. P. Mulder, Scharendijke. Ouwerkerk: 10.30 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. H. J. Boer, Sirjansland. Oos terland: 10.00 uur ds. C. Bolijn, Se rooskerke. Sirjansland: 10.00 uur ds. J. G. van Loon, St. Maartensdijk; 18.30 uur dienst. Bruinisse: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel, Oosterland; 17.00 uur ds. E. J. Bos, Numansdorp. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. L. Th. Wit kamp, Serooskerke (W.); 18.30 uur ds. W. J. v. d. Hoek, Middelharnis. Haam stede: 10.00 uur ds. J. de Vries; 's avonds geen dienst. Scharendijke: 10.00 uur ds. P. Paulus, Middelburg; 19.00 uur ds. J. Melse, Souburg. Brou- wershaven/Zonnemaire: Boston pleinkerk: 10.00 uur dhr. v. d. Schee, Spijkenisse; 18.30 uur dienst door ge meenteleden. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat; 17.00 uur ds. A. ten Hove. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. ten Hove; 17.00 uur dhr. K. Baas, Ooltgensplaat. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Wisse- link, 16.30 uur ds. Geertsma. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. H. R. H. A. de Boer. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. D. van der Zwaag. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. J. M. Aarnoudse. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur ds. C. G. Vreug denhil; 14.30 uur ds. C. G. Vreugden hil, bed. H. Doop. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder, Gel- dermalsen. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. M. J. van Gelder, Geldermalsen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur ds. Wink, Veenen- daal. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag geen H. Mis; zon dag 9.30 uur dienst. Haamstede: zon dag 11.30 uur dienst (samenzang). Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. Schmink, Ouddorp. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen •Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theocratische school; 20.30 uur dienst vergadering. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur majpor A. Holland. ZIERIKZEE - De uitvoer van bloe men en planten is de grens van vier miljard gulden gepasseerd en zal dit jaar waarschijnlijk uitkomen op iets meer dan 4,1 miljard gulden tegen 3,8 miljard gulden vorig jaar. De Vereniging van Groothandela ren in bloemkwekerijprodukten, die dit dinsdag heeft meegedeeld, maakt bij dit nieuwe record wel de kantte kening dat de groei volledig is be haald door een bijna verdubbeling van de omzet in gewicht. De gemid delde prijzen op de veilingen lagen lager dan die in '86. In de eerste vijf maanden wees nog niets op een nieuw record. De omzet tot dan toe was precies gelijk aan het voorgaande jaar. Sindsdien is er spra ke geweest van een succesvol verlo pen inhaalrace, zo meent de vereni ging. Zij is weliswaar tevreden over de behaalde groei, maar voegt er aan toe dat het beslist niet alles rozegeur en maneschijn is geweest. Zij wijst op de toegenomen concurrentie en de voortdurende onrust rond de dollar koers. ZIERIKZEE - De AVRO maakt vrijdag 25 december in samenwerking met de Nieuwe Vrijzinnige Omroep opnamen van de kerstdienst van de Vrij zinnig Hervormde Gemeente. Deze dienst wordt in de Gast huiskerk in Zierikzee gehou den en begint om 12.15 uur. Met het uitzenden van deze kerstdienst blaast de Nieuwe Vrijzinnige Omroep een in de vergetelheid geraakt gebruik nieuw leven in. De dienst die tussen 12.15 en 13.00 uur wordt uigezonden via Radio 5 (298 meter) wordt voorgegaan door dominee S. Hendrikse. Deze viering wordt ingezet met or gelspel van organist Rien Bal kenende en een begroeting door Adri de Jonge. Ella Groe nendijk verzorgt de schriftle zing (Lucas 2: 1-14). De overden king is gebaseerd op de zinsnede uit Johannes 10:10, „Ik ben gekomen opdat zij le ven zouden bezitten en wel in overvloed". De dienst wordt besloten met een kerstwens en orgelspel. Oorspronkelijk feuilleton door TOM LODEWIJK Ze keek verrast en een beetje ge schrokken opzij, ademde toen ver licht op. Het was Frederik Moerlant. Frederik Moerlant was een wonder lijke man. Hij behoorde tot die groep jongeren die meent zich te moeten on derscheiden van de rest door het 's winters dragen van een jas, die met touwtjes en houtjes wordt dichtge houden. en het 's zomers exposeren van een apart gekleurd shirt, zonder das uiteraard, een corduroy broek en vooral niet te vergeten een ringbaard je. Frederik zag er erg ongeschoren mee uit en vooral omdat de baard hier en daar nog nestharen vertoon de, lqek hij veel op een aangebrande vos. Maar dit liet hem koud. Hij wierp zijn lange haar (zijn oom, een net burgerheer, had hem nog pas twee kwartjes aangeboden om naar de kapper te gaan) trots naar achteren en voelde zich gelukkig in het besef, geen massa-mens te zijn. Hij maakte verzen, die alleen door een kring van zeer ingewijden werden begrepen, hij tekende wat in zijn vrije tijd en ook hier gold dat alleen naaste vrieden ten naastenbij snapten wat het was. en verder was Frederik helemaal niet zo excentriek als hij graag wilde lij ken, maar verrichtte ernstig secuur en zelfs min of meer verantwoorde lijk werk op een groot uitgeverskan toor, waar men zijn wonderlijk uiter lijk op de koop toe nam, omdat als een paal boven water stond dat hij- zich dagelijks waste, wat niet van al zijn kunstzinnige spitsbroeders kon worden gezegd. Wanneer Frederik niet al te hoog op de Olympus zat. was hij een aardige, vlotte jongen, vriendelijk en hulpvaardig. Carla kende hem van de Kunstnijverheids school, waar hij ook een blauwe maandag gestudeerd had. En al glim lachte ze vermaakt, toen ze zijn extra vagante kleding bespeurde, er was toch eerlijke hartelijkheid in haar stem toen ze zei: „Wel, Freekje, jou hier te zien!" „Waar ga je naar toe?", wilde Freek weten. „Naar Americain". „Afspraak?" „Ja. Maar zakelijk". „Snap niet dat er ergens een kerel bestaat die met jou een afspraak maakt en die zakelijk wil houden", stelde Frederik vast. „Er zal wel meer zijn,, dat jij niet snapt ik hoop niet, dat ik je hier mee beledig?", antwoordde Carla een beetje scherper dan ze bedoelde. „Ik zou me liever door jou heel m'n leven laten beledigen dan dat je me stilzwijgend voorbijging," zwoer Fre derik enthousiast. „O Freek, wat ben je weer melig", zuchtte Carla haars ondanks lachend. „Vertel es wat, wat voer je uit tegen woordig?" Ze wist dat Freek's mond met een strootje open te krijgen was (al was hij daarna slechts met een koevoet weer te sluiten) wanneer je hem maar over zichzelf liet praten. En als Freek praatte, kon zij zwijgen. Dat paste haar best. Dus liet ze Freek maar babbelen, terwijl ze haar weg zocht door de drukke Lcidsestraat, toonde door korte opmerkingen en vragen dat ze luisterde, en spon ondertussen ergens achter in haar hoofd, voort aan het eigen gcdachtenweefsel. Me nigeen keek het span verwonderd aan: dit voorname meisje met haar type van Indisch prinsesje, en die wonderlijke, artistieke jongeman met zijn rossig baardje, die daar breed gebarend en druk pratend naast haar liep. „Hoe finde se mekaar so", zei een dikke juffrouw. „So potje so pannetje, sij sal ook sofeel besonders niet weese", oordeel de haar vriendin, die wèl bijzonder was in dier voege, dat ze tweehonderd achttien pond woog, schoon aan de haak, zoals haar melkboer placht te zeggen. Zo gebeurde het, dat Carla de grote zaal van Americain binnen kwam. waar Frans zat te wachten, in gezel schap van de nog altijd hevig voortre denerende Frederik Moerlant. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4