Meerderheid raad Zierikzee niet voor meer verlagen onroerend goedbelasting streeknieuws Leren slapen via een slaapcursus Gospelkoor in De Bur glit Zierikzeese raad geeft vijf mille voor Afrika (On)vrijwilliger Diefstal van schaap Kerkwerve voor Afrika College wil in principe in beheersvorm Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1987 Nr. 24257 3 ,,Les gens du Nord ouvrent leur coeur a ceux qui ont souffertDe chansonnier Daniel Guichard heeft blijkbaar een hoge dunk van de hu manitaire inslag van de Nederlan ders. Die veronderstelling is niet he lemaal uit de lucht gegrepen. In het verleden vonden mensen, die om po litieke en/of godsdienstige redenen werden vervolgd een gewillig oor en vooral ook een warm onthaal in de Lage Landen. Die veelgeroemde gastvrijheid, ligt die werkelijk zo in gebakken in de Nederlandse volks aard of komt die alleen bovendrijven wanneer het de Nederlanders econo mise h gezien goed gaat? Het lijkt er verdacht veel op, wanneer men af gaat op alle commotie die het sprei den van de asielzoekers over het land teweeg heeft gebracht. Niet gehin derd door enige kennis omtrent de achtergronden en de beweegredenen van de asielzoekers werden zonder enige géne bezwaren aangevoerd die op z'n zachtst gezegd weinig verhef fend waren. Asielzoekers mogen ko men maar dan wel in de buurge meente en niet in de buurt van eigen haard en huis. Dat was de algemene teneur van alle bezwaren, want door hun komst zou die eigen haard en huis weieens in waarde achteruit kunnen gaan. Wat dat betreft ver toont de Nederlander wat schizofre ne karaktertrekjesoveral waar rampen gebeuren is hij een van de eersten om de helpende hand te bie den. Wanneer mensen omwille van hun politieke overtuiging of geloof gedwongen worden een veilig heen komen elders te zoeken en vervol gens hun oog laten vallen op Neder land, dan komen de bezwaren en dan geeft een deel van de Nederlandse bevolking niet thuis. Dat geldt ook voor Schouwen-Duiveland, waar naar alle waarschijnlijkheid de eer ste asielzoekers in Zierikzee worden ondergebracht. Die nieuwkomers komen in een wildvreemde omge ving, kennen de Nederlandse ge woonten en de taal niet en verkeren in de weinig gezegende omstandighe den dat ze geen enkele zekerheid hebben of vrouwe Justitia hen de vluchtelingenstatus toe zal kennen. En al die tijd (die periode van onze kerheid kan zo'n jaar of vier duren), moet de asielzoeker geduldig af wachten en mag hij zich geen eigen plaatsje binnen de samenleving ver werven. Integreren is immers niet de bedoeling. Wie vanwege zijn politie ke en/of godsdienstige overtuiging zijn vaderland de rug toe moet keren om een onzekere toekomst in een vreemd land tegemoet te gaan ver dient een steuntje in de rug zodat hij in de voor hem zo vreemde maat schappij (tijdelijk) zijn draai een klein beetje kan vinden. Om hem hierbij te helpen zijn mensen nodig, mensen die bereid zijn een deeltje van hun vrije tijd te besteden om hem een beetje wegwijs te maken en hem te helpen bij de meest alledaag se zaken. Mensen ook bij wie hij in momenten van eenzaamheid en twij fel aan kan kloppen voor een bak koffie en een babbel. En aan die men sen ontbreekt het hier nu juist in de regio, zo blijkt uit de ervaringen van de Federatie van Maatschappelijke Dienstverlening, die belast is met de eerste opvang van de asielzoekers. Het vinden van vrijwilligers die zich een beetje willen bekommeren om de nieuwkomers blijkt om allerlei rede nen problemen op te leveren. Een be treurenswaardige zaak die zeker met de naderende kerstdagen, wanneer men weer alom een stemmig vrede op aarde zingt, voor een valse noot zorgt. Een hele valse zelfs. UK BROUWERSHAVEN - Tussen za terdag en dinsdag werd van de Kijk- uitsedijk bij Brouwershaven een schaap gestolen. Het dier is eigen dom van S. H. uit Kerkwerve. Het be treft een ram ter waarde van 250 gul den. Het dier had een dekblok aan van 50 gulden. WD-voorstel met ruime meerderheid weggestemd ZIERIKZEE - „Mijnheer Van Gastel, als u zich dan een roepende in de woestijn voelt, draait u zich dan eens naar de oase Zierikzee, waar nog heel wat te gebeuren staat". Dit wat bijbels aandoende spraakgebruik bezig de PvdA-raadslid H. Asma tijdens de laatste raadsverga dering in '87 die de gemeenteraad Zierikzee in hoog tem po afwerkte. Alleen het punt van het al dan niet extra verlagen van de onroerend goedbelasting zorgde voor enig oponthoud en ...enige verbale hoogstandjes. Nadat de raad zonder verdere dis cussie akkoord was gegaan met het plan van het college om een voordeel van vijf ton (een eenmalige ruimte zo als dat officieel heet) te reserveren voor zaken als hei-bestratings- en rio leringswerkzaamheden, restauratie van de kademuren van de Engelse ka de en de Vissersdijk en het verplaat sen van milieu-onvriendelijke bedrij ven uit de binnenstad. Door dit eenmalige voordeel van een half mil joen kunnen werkzaamheden die voor 1989 gepland waren alsnog ko mend jaar worden gerealiseerd. Een zaak die bij de behandeling van het besteden van het voordeel, dat ver kregen door een hogere uitkering uit het gemeentefonds, uitgebreid aan de orde kwam. Dit voordeel bedraagt een ton. Terugkeer Wethouder L. J. van Gastel die we gens ziekte enige tijd verstek moest laten gaan gebruikte zijn rentree voor een vlammend betoog om zijn minderheidsstandpunt binnen het college uiteen te zetten. Van Gastel bleek er in tegenstelling tot de ande re leden van het college heilig van overtuigd te zijn, dat een extra verla ging van de onroerend goedbelasting met 2,5 bovenop de reeds eerder be- Unanieme beslissing ZIERIKZEE - Een voorstel van het CDA om als ge meentebestuur van Zierikzee een bescheiden bijdra ge aan het voedselprobleem in Afrika te leveren door het storten van een bedrag van vijfduizend gul den, heeft tijdens de laatste raadsvergadering van '87 algehele bijval gekregen. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal (CDA) die aan het begin van deze raadsvergadering met haar voorstel kwam om als ge- méerite een bijdrage te leveren aan de nationale actie Afrika Nu, was daarmee de fractie van dè PvdA een fractie voor. Deze had dit punt tot de rondvraag willen bewaren. Namens het CDA vroeg Bij de Vaate-Rozendaal de raad om een bedrag van twee kwartjes per in woner, in totaal vijfduizend gul den, over te maken op het speciale gironummer voor deze actie, die gisteren op televisie officieel werd afgesloten. Een bedrag dat haars inziens kan worden gezien als een kleine beweging in een grotere golfbeweging. Mevrouw C. Klippel-Huurling haakte hierop in door namens de PvdA-fractie te pleiten voor een bedrag van een gulden per inwo ner. Een aantal gemeenten heeft dit bedrag inmiddels al beschik baar gesteld. Voor burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs waren beide voorstellen reden om de ver gadering voor korte tijd te schor sen om samen met zijn wethou ders een standpunt te kunnen bepalen. Uiteindelijk was het het voor stel van de christendemocraten dat zonder enige discussie door de raad werd aanvaard. Huwelijkse staat De rechten en plichten die het aanvaarden :van de huwelijkse staat met- zich--meebrengt werden door mevrouw M. R. dè*Jóhg-van Loo (PvdA) aangesneden. Dit naar aanleiding van een brochure die de afdeling Zeeland van Rooie Vrouwen in de PvdA naar de ge meente Zierikzee heeft gestuurd. De Jong-Van Loo had graag gezien dat het college dit materiaal op vraagt om daarna alsnog te bezien er iets mee te doen. Namens het college bracht raadsvoorzitter As selbergs naar voren dat het college het een goede zaak vindt om trouwlustigen te wijzen op de mo gelijkheid om op huwelijkse voor waarden in het huwelijksbootje te stappen, maar dat het verder een zaak van de betrokkenen zelf is om zich over zaken als familie recht en dergelijke te informeren. „Het college voelt er weinig voor om als adviseur voor volwassenen te gaan fungeren. Er zijn meer dan voldoende wegen om over deze rechten en plichten informatie te krijgen". Dat appèl op de volwas senheid van de betrokkenen over tuigde de sociaaldemocrate niet, zij volhardde in haar twijfels of een ieder wel zo verstandig zou zijn, om dergelijke zaken die ge lijk met de witte sluier om de hoek komen kijken, allemaal goed op een rijtje te zetten alvo rens de grote stap te wagen. paalde 3,2 verlaging geen onver antwoorde stap is. De andere leden van het college houden het bij een verlaging van de tarieven met 3,2%. Doordat het totale onroerend goed- bestand in de gemeente in waarde is toegenomen blijft het eindbedrag on danks die verlaging toch gelijk. In concreto betekent dat voor de inwo ners van Zierikzee dat de tarieven voor de onroerend goedbelasting van 8.65 tot 8,35 (eigenaren-tarief) worden teruggebracht terwijl gebrui kers in het vervolg niet 4,80 maar 4,65 moeten ophoesten. Met de fi nanciële ruimte die daardoor voor de gemeente resteert wil deze een aantal noodzakelijke werkzaamheden uit voeren. Werkzaamheden, die volgens de meerderheid van het college in het belang van de burgers zijn. Voor Van Gastel ging die verlaging van de onroerend goedbelasting niet ver genoeg. Volgens de wethouder laat het financiële plaatje van de ge meente ruimte voor extraatjes. Van Gastel maakte in zijn betoog duide lijk dat het hier niet ging om een af weging van bepaalde werken wel of niet uitvoeren, maar om het eerder laten uitvoeren van deze werkzaam heden. „We kunnen een half miljoen reserveren voor allerlei zaken en als klap op de vuurpijl is er dan ook nog eens een structureel bedrag. Dat moe ten we niet naar ons toehalen maar ten goede laten komen aan de bevol king" aldus van Gastel die hiermee wethouder P. de Rijke recht tegen over zich vond. Verbaal Ook die trok alle verbale registers open om aan te tonen dat dat finan ciële extraatje hard nodig is voor za ken als herbestrating, riolering en eerst en vooral ook een betere ver lichting. „Die door Van Gastel zo fel bepleite belastingverhoging deed De Rijke af met een „Ja, ja dat komt al lemaal in de krant, maar we zitten hier niet in fabeltjesland". De Rijke beklemtoonde nog eens dat de werk zaamheden die de gemeente door middel van deze extraatjes uit wil voeren net zo in het belang zijn van de burger als belastingverlaging. Voorstel Een mening die door het CDA, de PvdA en de RU werd gedeeld. Zeker het verplaatsen van de milieuhinder- lijke bedrijven vanuit de binnenstad, een zaak waarvoor de PvdA heftig heeft gepleit is een kwestie die niet voor een belastingverlaging van en kele guldens mag wijken, beant woordde wethouder Groen zijn visie, die door zijn partijgenoot H. Asma nog eens werd herhaald. Evenals de woordvoerder van het CDA, C. A. Bij de Vaate, toonde hij zich ook niet he lemaal gerust op datgene wat Den Haag nog in petto heeft voor de ge meenten. Asma wees de liberaal Ge- leijnse erop dat hoewel Zierikzee in het woonlastenonderzoek van het CNV (1986) erg hoog had gescoord, het inmiddels een van de gemeenten is waar de tarieven het afgelopen jaar niet verhoogd zijn en waar de eerst komende jaren deze naar alle waar schijnlijkheid ook niet zullen moeten worden verhoogd. De VVD-er J. J. Geleijnse, vanaf het allereerste begin een duidelijk voorstander van een ex tra verlaging van de onroerend goed belasting met 2,5% toonde zich ver heugd met de uitlatingen van Van Gastel. „Ik sta in deze niet meer al leen. maar of deze steun vanuit het college voldoende is...". Die steun bleek er niet voldoende te zijn. Een voorstel van Geleijnse, conform het idee van Van Gastel om een extra ver laging van de tarieven van de onroe rend goedbelasting met 2,5% te fi nancieren door het schrappen van de eerste fase van de restauratie aan de Engelse Kade/ Vissersdijk en voor een deel uit de post voor het verplaat sen van milieuhinderlijke bedrijven, maakte geen kans. Met negen tegen drie werd Geleijnse's voorstel af gestemd en schaarde de meerderheid van de raad zich achter het meerder heidsstandpunt van het college. Einde Leverde het al dan niet verlagen van deze gemeentelijke belasting de nodige discussie op, dat deed ook het goudkleurige presentje dat bij aan vang van de vergadering op tafel lag. Een ideetje meegebracht uit Enge land, waar Asselbergs zijn opwach ting maakte bij zijn Engelse ambts genoot. Een practical joke met een stukje traditie dat na afloop van de vergadering in de raadszaal werd geïntroduceerd. Het pakje, in de vorm van een toffee, moest door twee raadsleden worden geopend, Met een bescheiden knalletje vloog er vervol gens een papieren muts en een kerst wens uit. Een traditie die in Enge land nog volop in ere wordt gehou den. In een mum van tijd zag de Zie rikzeese gemeenteraad er dan ook uit als een raad van elf. ZIERIKZEE Deltagereedschap Woensdagavond komt in de uitzen ding van het NOS-programma Van Gewest tot Gewest onder andere de laatste veiling van het Deltagereed schap aan de orde. Vorige week woensdag vond deze veiling plaats. De uitzending begint om 19.22 uur. Werkgroep Homofilie De Werkgroep Homofilie Schou wen-Duiveland houdt op 2 januari 1988 een bijeenkomst. Deze keer niet zoals gebruikelijk in het UVV-ge- bouw maar op een privé-adres. Infor matie hierover is te krijgen op het postadres van de werkgroep of via postbus 155, 4300 AE Zierikzee. Tele fonische informatie 01110-15004. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op initiatief van een aantal COC-afde- lingen uit de drie zuidelijke provin cies wordt op 29, 30 en 31 januari een introductieweekend voor homosexue- le mannen en vrouwen georganiseerd in Limburg. Het is bedoeld voor men sen die hun geaardheid hebben ont dekt en niet weten wat ze-daar mee aan moeten. Informatie via telefoon nummer 04920-24692. Vergadering Bouw- en Houtbond De Bouw- en Houtbond van de FNV houdt op 11 januari in het Huis van Nassau te Zierikzee een rayonverga dering over de begroting 1988. De bij eenkomst begint om 19.30 uur Kerstviering Bewoners van Borrendamme en be zoekers van de twee bejaardensosen hebben in de recreatiezaal van dit be jaardencentrum gezamenlijk het Kerstfeest gevierd. Na een ontvangst met een kop warme chocolade en een stuk banket opende UVV-voorzitter mevrouw Bouman de bijeenkomst met een openingswoordje. Ze baseer de haar toespraakje op het thema vrede, omdat dit voor iedereen van toepassing is. Vervolgens las zij ook het Kerstevangelie voor. Het UVV-zangkoor onder leiding van me vrouw M. Beije trad deze middag een paar keren op met liederen als Her ders hij is geboren en ziet ge wel de lichtjes dansen. Voor de declamatie van een tweetal gedichten zorgde me vrouw Van der Pol. Nadat in de pauze de inwendige mens met warme wijn en hartige hapjes versterkt was las mevrouw Wandel-Van Klinken een kerstverhaal voor, waarna de bezoe kers samen de broodmaaltijd, die door een aantal U W-sters was klaar gemaakt, nuttigden. Deze kerstbij eenkomst werd besloten met het ge zamenlijk zingen van het Ere zij God. Behalve de vrijwilligsters van de UW droegen ook de mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst hun steentje bij aan het welslagen van deze middag. RENESSE Oud papier Lucter et Emergo te Renesse haalt za terdag 26 december i.v.m. de kerstda gen geen oud papier op. SCHARENDIJKE Oud papier Zaterdag 2 januari 1988 wordt in Scharendijke en omgeving vanaf 9.30 uur oud papier opgehaald door leden van sportvereniging ZSC. Men wordt verzocht het oud papier gebundeld klaar te zetten. NIEUWERKERK Kerstbijeenkomst Een groot aantal leden van de afde ling Duiveland van de NBvP nam deel aan de kerstbijeenkomst die werd gehouden in Het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Onder leiding van me vrouw Veldman bracht het koor ver schillende liederen ten gehore. Het goed haventje was de naam van het toneelstuk in drie bedrijven dat door enkele leden (ondanks ziekte) werd opgevoerd. Tussen de bedrijven door was er declamatie en samenzang. Presidente mevrouw De Jonge deed een beroep op de solidariteit van de aanwezigen. In het bijzonder voor de voedselproblemen in Afrika. Zij be dankte iedereen die meewerkte aan de geslaagde avond. KERKWERVE - In twee uur tijd hebben de inwoners van Kerkwerve bijna 2000 gulden bijeen gebracht voor de actie Afrika Nu. De diakonie van de Hervormde Gemeente zette maandagavond ten bate van de actie de kerk open. Terwijl de klanken van het nieuwe orgel door het gebouw klonken kwa men vele bewoners van het dorp en ook uit de directe om geving hun gift in een speciale bus doen. Volgens de organisa toren waren het mensen in alle leeftijden. „Ouderen en kinde ren met spaarpotjes". In totaal werd -hiermee een .bedrag van 1900,'80bijeengebracht'" Dé diakonie vulde dit aan tot 2000 guldep. Hjet geld is al overge maakt 'naar giro 555 van Afri ka Nu. BURGH-HAAMSTEDE - Burge meester en wethouders van de ge meente Westerschouwen hebben zich desgevraagd in principe bereid ver klaard deel te nemen aan de nv- beheersvorm Neeltje Jans. Wel maakt het college een voorbehoud, omdat de voorwaarden en het prijs kaartje nog niet bekend zijn. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer antwoordde dit op een vraag van G. J. W. van der Salm (PvdA) tijdens de vergadering van de commissie algemene- en bestuurlijke zaken. „Het is altijd goed een stoel aan tafel te hebben", sprak ze, waar op Van der Salm ad rem reageerde met de opmerking, dat het wel een „duré stoel" betreft. In Zierikzee en Bruinisse ZIERIKZEE - Mensen die problemen hebben met sla pen kunnen baat hebben bij een zogeheten slaapcursus. Dat blijkt uit de resultaten van de slaapcursussen die de afgelopen maanden door heel de provincie werden ge houden op initiatief van het kruiswerk. Ook op Schou wen-Duiveland worden in de komende tijd twee slaap cursussen gehouden. Op 14 en 15 januari in Zierikzee en in Bruinisse op data die nog niet zijn bepaald. Uit de gegevens van de 164 cur sisten die in de afgelopen maanden reeds deelnamen aan een cursus blijkt dat 97 van hen nu beter slapen dan voorheen. Ruim 50 van hen had den geen baat bij de cursus en 9 cur sisten zeggen soms beter te slapen en meer ontspannen in bed te liggen. Men heeft het meest baat gevonden bij de informatie over slaap, de ade- moefeningen, de ontspanningsoefe ningen en de gedachtenstop. Deze oe feningen doer men ook regelmatig thuis. Bijna 130 cursisten geven aan anders over hun slaapprobleem te denken dan vroeger en kunnen er be ter mee omgaan. Slaapmiddelen Uit de gegevens blijkt dat 104 van de cursisten aan het begin van de cur sus slaapmiddelen gebruikte. Aan het eind daarvan hadden 59 geleerd zonder slaapmiddelen te slapen, 19 waren nog aan het afbouwen en 26 ge bruikten nog slaapmiddelen. Zestig cursisten gebruikten geen slaapmid delen aan het begin van de cursus. Veel cursisten geven in hun aanvul lende informatie aan dat zij rustiger zijn geworden, ook overdag, en daar door beter kunnen functioneren. De cursus geeft informatie en handva ten om zelf met het slaapprobleem te kunnen omgaan. De motivatie om daarmee thuis aan de gang te gaan is erg belangrijk om op een effectieve wijze te kunnen deelnemen aan de cursus. De resultaten zijn van dien aard dat het kruiswerk heeft beslo ten ook in 1988 door te gaan met de cursussen. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aan de cursus in Zierikzee of Bruinisse dagelijks aan melden bij mevrouw Van de Zande- Vlcugcls Schutter. Tussen 13.00 en 11.00 uur. telefoon 01111-1388. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 26 december geeft gospelkoor Discipel een concert in de Grote zaal in De Burght in Burgh-Haamstede. Het optreden begint om 20.00 uur. Discipel behoort volgens de organisatie tot de beste gospelkoren van Nederland. Het dertig man tellende gezelschap heeft al in ontelbare kerken en ge meentes uan allerlei gezindten opgetreden, en heeft ook in het buitenland diverse optredens verzorgd. Het gospelkoor verzorgt in De Burght een geheel Nederlandstalig optreden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden M. Kaat Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur). 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar f 156.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3